I Uit de arbeiderswereld. de Europeanen zich nataurlyk angstig maakten, hadden de gewapenden Zou- dag toch een pogiDg willen wagen, om door de belegeraars heen te drin gen en da hand te reiken aan de ontzet tingscolonne. De Boksers hadden Woensdag de stad WaHsiOn bereikt en de huizen in brand gestoken. Deze plaats ligt slechts drie dagreizen van Wei Hai Wei, de Engelsche haven in Sjang- toeng. Het gevaar komt dus ook van dien kant nader. De Europeanen en zendelingen in Wa-Hsi On konden bijtijds de vlucht nemen. De Japansche Regeering besloot weer 20.000 man naar China te zen den. De Duitsche eskader-commandant meldt uit Takoe van 26 dezerDe gezanten bevinden zich b\j het lan dingskorps Naar berichten van Gunstenen duurde op den 25sn Juni de strijd in Tientsin nog voort, daar het versterkte arsenaal buiten do stad nog in han den der Chineezen was. Een firma te Rotterdam heeft uit Hamburg het volgende telegram ont vangen: „Volgens telegrammen uit Sjanghai zjju de Duitscliers te Tient sin ongedeerd." Dit geeft eenige hoop. dat ook onze landgenooten daar behouden zyn. Buitenlandsch Sieuws ENGELAND. Het nieuws uit .Asjanti blijft on gunstig luideD. By den laatsten uitval uit Koemassi zouden er acht En gelsche officieren gesneuveld en de gouverneur Hodgson aan den schou der gewond z\io. Dat zou geschied zijn ca majoor Morris' aankomst te Koemassi, fetwelk hij al vechtende zoude bereikt hebben na vergeefs met de belegeraars onderhandeld te hebben De Asjantynen eisehten verwijdering van Hodgson en van alle scholen en overlevering van pater Ramseyer. De goeverneur van Hodgson schreef den I7en dezer aankapiteinHall.dat Koemassi nog slechts twee dagen houdbaar was, maar Hall ontving den brief pas don 20en. Den volgenden dag hoorde n(j in de richting van Koe massi herhaaldelijk grof geschut vuren. Ondersteld wordt, dat het, En gelsche garnizueo te Koemassi zich een uitwe^ trachtte te banen door hun twintig duizend belegeraars, en dat zij thans hopeloos ronddolen in hot ondoordringbare woud. Maar er is geen zekerheid, want het ontzet- korps kan niet verder door de slag regens die tiet heele land tot een moe ras maken. TüRKUE. Da „Times" verneemt uit Konstan ticopeiDe Jong Turken hebben eeD manifest verzonden aan de gezanten, waarin zij zeggen, dat de tijd geko men is. dat de mogendheden den Sul tan afzetten. De Khedive van Egypte is thans geheel hersteld, en werd met konink lijke eerbewijzen aan Victoria voor gesteld. VERSPREIDE BERICHTEN. De „Echo de Paris" en Eilmond LepsUetier zyu ten tweeden male ver oordeeld. Nu wegens een beleediging, Joseph Reinach aangedaan. De boete bedraagt thans frcs. 2000, terwijl de schadevergoeding, aan Röir.ach te be talen. op cón franc is gesteld. Reinach bad niet moer gevraagd. Het vonnis moet driemaal in de „Echo de Paris" en ir. honderd andere,bladen, ter keuze van Reinach, worden afgedrukt. Sisdsaisuws, Haarlem, 29 Juni 1900. Zwemwedstrijden. Nadat gedurende eenige jaren door gebrek aan belangstelling geene wed strijden zijn gehouden in de zwem inrichting vaD den beer A. A.Spren- ger aan de Houtvaart, directeur de heer J. H. Boeren, zal dit jaar weder eens een pro6t' genomen worden en zijn op Zondag 8 Juli, des middags ie 1'/-. uur, verschillende wedstrijden voor de iteabonueerden georganiseerd. Het is te hopen, dat de animo nu grooter moge wezen, en het streven der Directie om de belangstelling in de edele zwemkunst door wedstrijden te verhoogen, waardeering moge on dervinden. Het programma bevat de volgende nummers ..Weet. gij ook hoeveel geweren er in d* wapenkamer waren.?'' ..Twaalf, mijnheer, en nog twee oai- derwelsehc. Dat. waarmee Bill gedood werd. was een licht'". ..Ken (lat wijlen Lord Luxmore ge woonlijk gebruikte ..Neen. mijnheer. De onderopzichter heeft Ytrkhiard' dat zijp, Lordschap er nooit mee schoot.; niemand behalve mijnheer Reginald nam dit geweer ooit mee." „.Zoo." ei de Dred,. „Als mijnheer Reginald heimelijk at- wapenkamer is binnengegaan zal hij1 dat geweer van, hot rek hebben genomen, denkt gij' ook niet V' ..Ik heb hi woven- nooit gedacht," mompelde Herbert. .Maar mij dunkt van wel." Na hem nog eenige inlichtingen ge vraagd te hebben nam Dred: zijn para- phvie op en verwijderde zich, na den jongen man een soverelg in die hand ie li ebben gestopt. Aan het station gekomen, knoopje Dred een gesprek met den ohof aan. De informaties, die hij! toen inwon, schonen hem zeer te bevredigen, want toon. die trein voor liel pei rooi. stilhield: en hij een coupé zocht speelde er een flauw, nauwelijks merkbaar glimlachje Afdeeling A. Snelzwemmen op den buik. Lengte der baan 130 M., met zes hoekpunten. Afdeeling B. Snelzwemmen op den rug. LeDgte der baan 50 M. meteen keerpunt. Afdeeling C. Duiken. Afdeeling D. LynspriugeD, ver en boog. Afdeeling. E. Schoonzwemmen. De deelnemers bet is te hopen dat er velen znllen zyn zullen volgens den leeftyi met elkander kampen. Tevens zullen de sportliefhebbers zich kannen verlustigen in een polo- wedstryd, die gehouden wordt door twee zeventallen der Haarlemsehe Polo-club. (Het polo spel is een spel in den zelfden geest als het football-spel, met dit onderscheid dat de bal door do zwemmers met de hand wordt ge slagen.) Voor de verschillende wedstrijden zyn fraaie medailles uitgeloofd, alsme de kunstvoorwerpen. Zwemmers, toont dus uwe krach ten niemand blijve achterwege 1 Gedurende de afgeloopen maand z\jn op de aardappel- en botermarkt alhier Aangev. Verk. Prijs. Boter 519 KG. 519 KG. f 1— f 1,20 Biggen 339 St. 331 st. f 6.— f 12.50 Schram. 195 st. 195 st. f 12,f 16,50 Aard. 1195 HL. 1090 H.L. fl. f12.— Bloemendaal. Bij de familie alhier is van het mi nisterie van buitenlandsche zaken be richt gekomen, dat, volgeos een tele gram van den consul-generaal te Kaapstad, overleden was de beer P. Mours, hoofd van de school te Jacht- fontein in het Transvaalsche district Potcbefstroom. De heer Meurs was verbonden aan het commissariaat van generaal Piet Cronjé's leger. Hy werd te Paardenberg gevangen genomen. Dat hij niet met het leger van Cronjé naar St. Helena is gezonden, maar aan de Kaap bleef, schijnt er op te wyzen, dat hy van al de ontberingen ziek was geworden. Maar den 22en Mei schreef de consnl-generaal te Kaapstad nog, dat hij in het gevan genkamp te Groenepunt en gezond was. De heer Meurs was 82 jaar en laat een vrouw achter en een kind, dat in de dagen van Paardenberg ge- boreD werd. Heemstede- VERGADERING van don Gemeen teraad op Donderdag 28 Jnnil900 des avonds ten 7V', ure. Voorzitter de heer A. van der Horst, wegens afwezigheid van d n Burge meester. Afwezig de heeren van Merlen en M. J. Roozen. De voorzitter deelt mede dat vol gens schrijven van den Commissaris der Koningin aan den Burgemeester tot 10 Juli verlof was verleend. Aan de orde komt punt 1, betref fende eene meerdere vergoeding voor brandstoffen aan het hoofd der O. L. school voor 1900. B. en W. stellen voor, den heer Staal eene meerdere vergoeding van f 75 te geven, daar de steenkolen zeer duur zijn. Daar het zich laat aanzien, dat de steenkoolprijzen nog hooger zullen 'worden, wensebt men thans de brandstoffen doen te aankoopen. De heer CROMMELIN vindt het oogenblik thans minder gelukkig ge kozen om steenkolen te koopen. De heer PEEPERKORN acht. het beter nu den voorraad op te doen, dan in den winter. De hoer C ROMMEL IN antwoordt dat het hoofd thans de kolen niet noodig heeft. Spr. acht derhalve aan schaffing van brandstoffen nu niet' noodig. De YOORZ. deelt dit bezwaar niet. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met algemeens stemmen op één na, die van den beer Crommelin. Punt 2. B. en W. stellen voor aan den heer J. H. Bajjder. a!s leider der 8ste volkstelling, eene gratificatie te verleenen van f 40, daar genoemde gemeenteambtenaar daar veel werk aan gebad heeft. De heer Van den Berg zegt dat adressant zelfs f50 van het Ryk ont vangt, en acht het derhalve niet noo dig een hooger bedrag uit de gemeente kas dan de vorige maal (f 30) daar voor toe te kennen. om rijn lippen, wat in. langen tijd! niet liet geval was geweest. Voordat hij'in den trein stapte» verzond hjj, een te legram. Of het nu het gevolg was van dil telegram of vïun inlichtingen uit '••.••li andere bron. in elk geva-l zetten de autoriteiten, die met de Luxihore»- xaaJï belast waren. zich. tot handelen. Toen Michael Dred zijn kamer in Al bany bimieuitrad vond hij verscheidene officieel© stukken op zijn schrijftafel liggen. ..Eindelijk dn-;", mompelde hij,, c-em dier stukken doorziend. „Nu moet ik ook onmiddellijk vertrekken. Maar eorst heb ik nog iels amders te doen." Zij,n handschoenen uit trekkend, ging hij, zitten en. schreef een brief. Daarna raadpleegde hij in allerijl om spoor boekje. En zonder iets te gebruiken, nam hij een ham som", liet zich naar Liverpoolstreet brengen om zich ver- Volgens met dc.il trein naar het sta tion. dat hét. dichtst bij Ornmleigh Hall was gelegen, te begeven. HOOFDSTUK XLT. I-fet was reeds schemerdonker in de, zitkamer te Cra.uleigli Hall toen me-' vlouv- Vayne driftig bmindufcraid en Lena- in haar overpeinzingen stoorde. Ook de heer v. d.Weyden wenscht f30 te geven. Een amendement ran den heer r. d. Berg om f 30 te geren wordt ver- rolgens aangenomen. Tegen stemden de heeren Crommelin, r. d. Horst en Preyde. Uit het proces verbaal van kasop- neming bleek dat de ontvangsten be droegen f 45 925 96'/ï de uitgaven f 45 579.73' j,aldus een roordeelig saldo van 1 346 23. Bjj de rondvraag vestigt de heer' Crommelin de aandacht op den slech ten toestand van den Meerweg by de Ringvaart, waarin kuilen voorkomen en verzoekt den weg door begrinting te verbeteren. De voorzitter zegt daaraan gevolg te zullen geven. Hierop wordt de vergadering geslo ten. B K £3 SI E fi L A »D. Parlementaire Praatjes. Van de laatste Kamerzitting is spoedig bet voornaamste gezegd. Nadat den heer Pyttersen verlof was verleend om later, 'naar aanleiding van het bekende Almeloosche geval, aan de Regoering de vraag to stellen welke maatregelen zy denkt te nemen om de zelfstandigheid der leden van de Kamers van arbeid te handhaven, werd verder beraadslaagd over de conclusie op liet adres van den ma- chinistenbood. De heer Schaper verdedigde nog maals ue zjjno, de heer Conrad die ?an de meerderheid der commissie. Bij stemming over de eerste bleek de Kamer 'juist 50 leden te tellen (I te miff) en werd de zitting voor 10 min. geschorst. Toen waren er uog slechts 53, maar de conclusie Schaper werd met 49 tegen 4 siemmen verworpen en die van de meerderheid goedge keurd. Aangenomen werd vervolgens een, een beetje gewijzigde conclusie op een adres van een gep. werkman op 's Ryks werf te Hellevoetsluis. A. Bakker, die denkelijk nog een gratificatie zal kry- gen. Eenige wetsontwerpen werden goed gekeurd waaronder de verdragen be treffende de toepassing der conventie van Gécère (Roode Kruis) op den zee-oorlog en betreffende de wetten van den oorlog te land. !a comité generaal werd gewijzigde regeling van den stenogratischen dienst vastgesteld. Na de pauze werd de tweede lezing gehouden van minister Cort van der Lindens wetten (voogdy, enz.), die, na vaststelling van redactiewijzigingen, zonder stemming werden goedgekeurd waarmede men den Min. van alle zij den feliciteerde. En nadat ook nog de huishoudelijke raming in geheime zitting was vast gesteld ging de Kamer, die heden de nieuwe ongevallenwet onderzocht, tot nadere bijeenroeping uiteen. G.' Jr. Ongevallenwet. Het Landelijk Comité iüzake de Ongevallenwet heeft aan de besturen van vak- en andere vereenigingen in Nederland een rondschrijven gericht, waarin betoogd wordt, dat hel nu te vreezen staat, dat de Tweede Kamer van het ontwerp zal trachten af te dingen, zoodat de nieuwe wet minder zal geven, dan het eerste ontwerp! bood. Daarvoor moet gewaakt, daartegen opgekomen worden, aldus staat in die circulaire. Het Landelijk comité ,,dat bij de vorige, nu nog kort afgeloopen agita tie, ervaren heeft, hoe zoo goed als alle Besturen, krachtdadig meegewerkt hebben, om te zorgen dat er leven en beweging onder onze arbeiders gewekt werdhoe daardoor juist dis een drachtige, krachtige, hartverheffende samenwerking tusschsn alle vereeni gingen tot stand kwam, welke haar schitterende uiting vond in de groot- sche meeting in "den Haag," wil nu door bet geheele land meetings orga- niseeren van 15 tot en met 22 Juii en wekt in genoemd rondschrijven do vereenigingen daartoe op. Wetenschappelijke Expeditie naar Suriname. Omtrent deze expeditie wordt nog het navolgende medegedeeld Zij vertrekt a. s. Zondag, 's mor gens 10 uur, per stoomschip „Prins Wilfem U," van den W.-l. maildienst. Lei),ai zat alleen voor het haardvuur. Zij. leunde vermoeid) achterover' in haar stoel -. dei zwarte japon, die haar slapie figuurtje omsloot- was op de borat met een takje paarsu chrysanthemuniLS ver sierd. De binniaiikomst vairn mc-vrouw Vaynei verbaasde haar, Op zien idle bemerkte zij. dat liet gelaat van de huishoudster buitengewoon bleek zag c<n zij; zoea- op gewonden scheen. Zelfs haar prachtige zijden japon scheen te trillen vaan agi tatie. ..Wat is ca- gebeurdvroeg zij ang- -lig. ..Is Beatrice eager geworden Mevrouw Vayne schudde het hoofd. Zij; was niet gaan zitten:, maar stond voor Lena, terwijl haai- blik onrustig door dei kamer dwaal de. ..Neen Het betreft nu alleen, mij zelf. ik moet van. hier gaan. De vrouw van, mijn. broer is gestorven en nu ver zocht. hij) mij terstond over te feomejn-. Ik zal dnai waarschijnlijk bij) hem blij ven om voor de kinderen te zorgen." Lena zag haar verwonderd: aam.. ,Jk writ niet dat- gij. nog een broei den hadt"'. zeide zijl verbaasd. „Gij! hebt. nooit ovtor hem gesproken.' „Wij leefdetiu oOk in. onmin met el kaar." zeido zij haastig. Maar haar stem klonk gedwongen. De expeditie bestaat nu uit 6 per sonen behalve dr. H. v. Cappelle, uit den hr. C. van Drimmelen, dis tricts commissaris van Nickerie (Sari- Dame), dr. J. E, Tulleken, J. Haenen, F. C. Gantzert, H. v. Cappelle Jr. Het doel is een onderzoek in het on bekende westelijk gedeelte der kolonie Suriname, dat een ontzaggelijk uit gestrekt gebied omvat en waar nog eenige expedities, uitgerust als de hunne, een uitgebreid arbeidsveld zou den vinden. De terreinopname zal zyn opgedra gen aan de'heeren Haeoen en Gant zert, die, dank zy der medewerking; van den minister van koloniën, wat betreft de instrumenten, op de meest onbekrompen wy zo zynïuitgerust. Het geologisch onderzoek zal door dr. H. v. Cappelle worden verricht, dr. Tulleken zal voor het botanisch onderzoek medegaao en zal trachten zooveel mogelijk materiaal byeen te brengen dat bouwstoffen zal kunnen leveren voor eene flora van West- Indië. De beer H. v. Cappelle Jr. zal trachten een aantal photographieëa te vervaardigen, die een beeld znllen kunnen geven van de doorreisde land streek. Tevens zal by zich met die roete- reologiscbe waarnemingen belasten, die op een tocht als deze 'wel met niet le groote bezwaren kunnen verricht wor den. Alle leden der expeditie zullen te vens zooveel mogelyk medewerken om voor het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden eene collectie bijeen te brengen. Directear en conservatoren van ge noemd museum hebben ben daartoe instruction medegegeven die de kan sen verhoogen om bruikbaar en ge- W9nscbt materiaal te verschaffen. Behalve de vroeger reeds gemelde bijdragen voor de expeditie mocht dr. Van Cappelle van den Directeur van den W. I. maildienst en vandeflrma Sua,ter en Esser te Amsterdam finan- cieelen steun ontvangen, terwijl ook enkele tirma's belangstelling toonden door schenkingen, die voor de onder neming van groote waarde zyn. Aan inej. Lillian Augusta Braam, studente aan de hoogeschool te Gin cinnati (V. S. van N.-Amerika) is de gouden medaille toegekend voor haar algemeene kennis. De jonge dame, een Amerikaansche van geboorte, is de dochter yan een indertijd naar Ame rika vertiokken eenvoudigen arbeider uit Nieuwerkerk by Zieriksee. Donderdagmorgen derailleerden te Vlaardingen de twee achterste wagens van den personentrein naar Hoek van Holland. De reizigers die daarin zaten, kwamen allen zoover nog bekend, met den schrik vrij. Nadat in andere ry tuigen overgestapt en de weg vry gemaakt was, kon de reis worden vervolgd. Het goederenvervoer kreeg eveneens vertraging, daar deze lijnen versperd werden. Nona. Te Haamstede (op Schouwen) komt een gey&i van nona voor by een 21- jarig meisje, dat sedert eenige dagen slaapt. Alleen vloeibaar voedsel kan haar worden toegediend. Buitenland. Het Engelsch Lagerhuis heeft Woensdag in derde lezing bet wets ontwerp aangenomen, waarbij ook boerenarbeiders onder de ongevallen wet worden opgenomen. Men hoopt, dat da regeering spoedig ock een wetsontwerp zal indienen, waardoor zeeiui en visschers eveneens by de wet betrokken worden. Te Parys is het internationale myn- werkerscongres geopend, waaraan afgevaardigden nit Frankryk, Enge land, Duitschland, België en Oosten rijk deelnemen. Het coDgres., waarop ongeveer 1.180.000 mijnwerkers zijn vertegenwoordigd, wordt voorgezeten door Burt, lid van het Engelsche Parlement. De achturige arbeidsdag werd aller eerst besproken. Over de wenschelykheid daarvan was geen verschil van gevoeleo. Nieuwe argumenten werden niet aangevoerd. Het belangrijkste uit de besprekingen, die nog niet geëindigd zijn, zal dus ..Wij hebben elkaar in geen twintig jaar gezien. Maai- dat is juist een; re- dleöi; te meer om te gaan. Het is lieel hard voor mij je juist nu alleen te la ten, maar er blijft mij, niette anders over-.'' Nög! alibijfclt lag er een, uiitdNlk'king van verwondering in Lena's oogen. ..Wanneer gaat- gij::'" „Binnen een uur, D. w, z. ails je dit niet ongelegen komt." Lena, schudde ontkennend het hoofd, „En denkt gijl ui et terug te komen?" ..Tic ben bang' van niet. Ik heb na tuurlijk mijjii verplichtingen aa.n jou en de lieve. Beatrice, maar eigen moet altijd voor gaan. Tic lean mijn broedril niet alleen, laten, rijn. huishouden moet bestuurd' worden. En. juist in den eer sten tiiid zullen de kind'eren mijn hulp; zeer noodig hebben." Lena zweeg. Zij, ven-wonderde er zich over, diat zijl niet bedroefd was om het vertrek van, mevrouw Vavnc. De Vrouw' die, ara heenging, had va.n haar kindsheid af bij hen gewoond. Zij was kort na Beatrice's geboorte geko men. cn toch kon rijj haar zonder- spijt zien heengaan.. Mevrouw Vaynei had1 even. haastig die kaauer verlaten a,ls zij binnengekomen was. Lena, alleen, gelaten begon over wel worden de behandeling van de reeds ter sprake gekomen vraag, hoe het best tot den achturigen werkdag zal te geraken zyndoor politieke actie of door vakbeweging. Voorts werd in beginsel aangeno men, dat in elk land een minimum loon moet worden vastgesteld, maar het congres sprak zich niet uit over de vraag of dit al dan niet door tus- 8chenkomst van den wetgever zoude moeten geschieden. Met algemeene stemmen werd de stelling aanvaard, dat de werkgevers aansprakelijk he- hooren te zyn voor elk ongeval, dat aan den myowerker overkomen mocht, ook al is het aan zyn onvoorzichtig heid te wyten. Teekenend voor den geest, welke in de vergadering heerscht, was het voorstel van den Belgischen afgevaardigde, om Jaurós, die onder het publiek zat, eene plaats aan de bestuurstafel aan te bieden. Onder groot gejuich werd het voors .el aangenomen. ftp©rt en WedtftfFBjd@n. Wieiemienws. Meijiera en, Tomana,selli laten, zich niet afschrikken ctoor hunne nederlaag i u den Grand Prix te Paris Zondag- 11. Zij, zullen beiden nogmaals een leans wagen m- den. Zondag a. s. te Parijis op de Pave dos Princes baan te verrij den Grand Prix d'ei Union Vel, Era/nee cu, Maandag rijden zij1 te Calais. Zon dag- 8 Juli komt Meijers in Baarn zijn titel van kanipioenvun Nederland' ver dedigen, terwijl Tomma,sclli dien dag in Antwerpen zij,u geluk zal beproeven. "Bedden vertrekken daarna in gezel schap van Banker naar Kopenhagen, waar zij in ellen Grand. Prix dia aldaar op 13 on 15 Juli a s. ven-eden, word! den Deonschejn kampioen Ellegaard zullen oaxtmoeteai. Mrijers wijt zijn, nederlaag te Parijs aa,n den steek door een, insect in zijn linkerhand waardoor de hand e<n arm opgezwollen waren en hij; aap. koorts leed van. de pijn. Praatjes over het Hemel- sehe Rijk. in. Vervolg van China's geschiedenis. We hebben den draad van China's geschiedenis in ons eerste artikellaten glippen by de overweldiging van het ryk door de Mantjoe'sen de vestiging der Tai-ping dynastie (zie „HaaiLiffs Dagblad" van 26 Juni). Sjoen-tsi (1646 -1647) was de stichter dier dy nastie, en onder zyn bestuur kregen de Russen vergunning ooi met Chii.a handel te dry ven en verwierven de zendelingen allengs grooter aantal aan tal aanhangers. De Eogelschen en Franschen ves tigden zich een veertig jaar later (16S9) te Canton en toen verkregen de christenen vryheid van godsdienst. Maar reeds in 1722 werden de Chris tenen weer verbannen en vervolgd, In 169-3, kreeg Rusland, nadat En geland zulks vergeefs beproefd had, handelsvoordeelen en werden de han delsbetrekkingen met dit Ryk gere geld. De eerste groote oorlog tusschen Chineezen en Engelschen brak uit in 1834, to9ii het monopolie der Britsch- Oost Indische Compagnie weid opge heven. Lord Napier, lezen we-in een der beschavingen over China's geschie denis, werd met uitgebreide volmacht naar China gezonden, doch de Chi- neesehe regeering wilde van zulk een ambtenaar niets weten en brak alle gemeenschap met Engeland af. De gezant gaf toe, omdat by voelde dat bij niet sterk genoeg was, en het ge volg was, dat de Engelschen weer handel dreven te O anten. Een andere oorlog tusschen hel He- melsche Rijk en Albion ontstond ten gevolge der opium verwikkeling in 1839. Rö8ds in deachttiende eeuw had do Chineesche Regeer;ng gestrenge be- yelen tegen het gebru ken en ver koo pen van opium uitgevaardigd, maar 'vooral door smokkelhandel van Enge- laud namen de opiumaanvoeren schrikbarend toe. De Chineesche goe verneur Lin, met buitengewone vol macht naar Canton gezonden, eischte in 1839 dat de geheele opinmvoorraad in de Engelsche magazynen en sche pen aanwezig, aan Lem zou uitgele verd worden. Meer dau 20.000 kisten opium ter waarde van 4 miilioen pond haan- ausfea- te cl.cnijccu. Beatrice was ziek. De dokter, die haar behandelde, kou of wilde niet zeggen, waf haar scheel de. Het jonge meisje werd al zwakkc-r en zwakker en toerde als 't ware weg en dor eon. outzotteuid verdrielt. Uren, lang lag Lena 's .nachts wakker eni tobde1 zich mo©, over de Vraag waardoor die ziekte veroorzaakt werd. Dat Bea trice ook maar senigszin® medeplichtig was aan haars vaders dood!, hield Lena voor totaal, onmogelijk. Ziji wilde deaa gedachte zelfs niet in liaar hart laten biniueu sluipen. Maar wait was het dan, dat het jonge meisje deed wegkwijnen Haar grijze oogou over dc" blauw? vianuiieitjeg latende gaan, zat zij xe peinzen. Naarmate liet daglicht afnam Verlichtte het haiardlvuuv het groote vertrek helderder. Op dat oogenblik vernam, zij eeniige beweging in de gang cn voor de twee de ïuaal meende zij, iemand voor de deur le hooroni. stilhouden. Ziji hief lie-l hoofd op en, luisterde, terwijl ee.u zoe te hoop haar doortrilde. Zou het Paul zijn? Ja,, liiji was het. Men had hem gezegd dab rij, alleen was ear daarom trad hij onaangediend binnen, de deur achter zich sluitend. „O! Paul, dat is meer dan ik ge hoopt had 1 Hoe hebt gij zoo spoedig werd aan het Chineesche goeverne- ment uitgeleverd, en vernietigd. Er kwam nog een twist by tusschen En gelsche matrozen en ChiueezeD, en het gevolg van een en ander was, dat de Engelschen Macao verlieten en zich op de schepen voor Hongkong be gaven. Engeland verklaarde China den oor log. De Engelsche oorlogsvloot wist de hoofdstad te bezetten, Amoy te bombardeeren, voor de Pei-ho op, en wist te Canton tot vredesonderhande lingen te dwingen. Die werden echter in 't oneindige gerekt, en men kwaoi niet eerder tot een resultaat dau toen in 1841 Bretner, de opvolger van El liot, die den oorlog was aangevangen, de forten aan den mond van de Ty- gerrivier veroverde. Er kwam nu een vooiloopig verdrag tot stand, waarby de haven van Canton weder geopend werd en de handelsbetrekkingen her steld, terwyl Engeland het eiland Hongkong kreeg. Telkens werden echter van Chinee sche zyde de aanvallen hernieuwd en hadden de Engelschen met hand ea tand te verdedigen wat ze veroverd hadden. Totdat in Augustus IS'2 de Chi» ueezen bang werden, toen de Engel schen voor Nanking waren. V'yf ha vens werden toen voor de Engelschen by verdrag opengesteld. Hongkong bleef aan hen afgestaan. Nu wenschten ook de Noord-Ame rikanen en Franscheu dezelfde voor rechten te verkrygen, hetgeen ben in 1844 en 1845 inderdaad gelukte. Daar bij bedong dan Frankrijk nog het slichten van schGlen en kerken eu vryheid van godsdienst voor de in- laudsche christenen. Onder de regeering van Keizer lo.- sjoe die haar in 1S"0 aanvaardde, kwatc een periode in de C'iineesche geschiedenis, die sterk aan de tegen woordige gebenrtenissen herinrert. Er bestonden in dien tijd reeds ge heime genootschappen, om het heer- schend stamhuis te doen vallen ea blijkbaar ook eene anti-vreemdelingen strekking hadden. Zy wilden vooral den vernederenden vrede met Engeland verbreken. Onder het bestuur van keizer Insjos, (meer bekend onder den naam van hüeng-l'oe) dan, vereeaigden zich die genootschappen (die namen droegen ais oBroederschap des hemels en der aarde", „Drievuldigheid, enz.") ea schaarden zich onder het gezag van een dweepziek dorpsonderwijzer, aanvoerders der Taipings. Deze man deed met zyn bende de Keizerlijke troepen, die tegen hem optrokken eea nederlaag lyden eu maakte zich in 185L meester van Yunnan. Er werd een nieuw Ryk gesticht, waarover Hoeug- sioe-tsioeën, zoo heette de veroveraar, zich tot keizer liet uitroepen. Hy noemde zich Tien-wang (zoon des Hemels) en stichtte de dynastie Tai- ping. De Tai pings behielden in 1882overal de overhand, veroverden Nanking, waar zy bleven. Hun krygsinacht, die waarschijnlijk SO.OOO in au bedroeg, rukte niet naar Peking op, waar dus de Mandsjoe's bleven heerschen. Wel echter in i853 trokken zy naar Tient sin, dat zy zegevierend binnentogen. Ér waren dus nu twee Keizers, een le Peking on een te Nanking, die met afwisselend geluk eikaar bekampteni Ten langen leste moesten echter de Taipings het onderspit delven, en in 1858 hielden zy slecnts Nanking over. Alleen bij bmoeniandsche beroerin gen bleef het niet. Jeh, onderkoning van Canton, had I zoo weten te intrigeeren, dat een Cni- neesch schip, dat onder Engelsche vlag gevaren had, door het Ouineesche bestuur plotseling iu beslag geaomau werd en de bemanning in de gevan genis geworpen. Dit gaf aanleiding tot bet in bezit nemen der Chineesche vestingwerken naby Canton (1856), en het bombar deereu van deze stad door den Eu- gelschen admiraal öeymour (een naam genoot yan den tegenwoordigen be velhebber der Engelsche strijdmacht in China dus), die ondersteund werd door Amerikaansche schepen. Het relaas van het, verdere verloop van dezen oorlog in een volgend ar' i tikel. SiafSsnisuiiOTt Ned. Herv. Kerk. De classicale vergadering hier te stede werd bezocht door 35 predikan ten en 37 ouderlingen. Biechts een de verlof kunnen krijgen Het scheen alsof zij, door oen uicu', leven, bezield weid! bij, het rien, Va h©uivlug sprang' zij! van haar Moe om he-m, te begroeien, Zouidei* eeiii, woord te sproken drink IB i Lij haan: i,n zijn armen. En zoo, hiel hij haar, dicht t eg eau zich aangedlrukl eenige oogenblikken vast. Bij; het on zekere licht, dbt het haardvuur vee spreidde, merkte hij toch dadelijk haal bleekheid op. Eindelijk voorde hij haar naar dj stoel terug waaróp zij; een poos geleden I had gezeten. ,.Wees niefc al te gelukkig, lieveling" mompelde1 hij. ..Want dat breekt mi liet hart, Ik beai slechts hier gokómei om jo vaarwel te zeggen," „Vaarwel] te zeggen?" vroeg rijj. „Waarom? Gal je weer heen? Is Berenice Zij zweeg, door rijp. blik tot zwijgt gebracht. „Het ga,an, e,n, komen van de Berd I nice gaat miji voider niet meer aan., zeide hij; zacht, eoi toch, met een; spiji zijn toon,, die liaar door de ziel sneetj (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2