bad, den Senaat en de Kamer enz.verschillende eilanden in dsn Atlac- Vicfcor Emanuel liep achter den lijkwagen, gevolgd door de prinsen van hst koninklijk huisdaarna volg- don do frzondsre gezantschappen. Het gedrang was op enkele plaatson zoo hevig, dat 50 personen gewond .Werden. Er heeft ook een ongeluk plaats gehad, dat nog zeer ernstige gevolgen had knnn6n hebben. Op de Via Nazionaïe stortte nl. een tribune in, waardoor een Treesslijke paniek ontstond. De burger3 verbra ken do militaïro gelederen, en soldaten bn burgers rolden in verwarring op den grond dooreen. De begrafenisstoet Word er een tijd lang door opgehou den. Later werd by het Nationale Theater Humbert's lievelingspaard dat achter het lijk aan den toom werd gevoerd, schichtig, hetgeen weer een enorme paniek verwekte. Zelfs de jonge koning dreigde door de ver bijsterde menigte meegesleurd te wor den. De hertog van Aosta, de graaf Van Turijn en andere officieren schaar den zich daarop met getrokken sabel om den koning totdat een afdeeliog kurassiers aan kwam gerend en onder tischen Oceaan" bekrachtigd. Da eilanden die bedoeld worden zijn de Nieuwe Hebriden en de eilanden Wallis. Daar wonen niet minder dan 70.000 inwoners, die in 't eigenaardige geval verkeeren, dat ze tot geen na tionaliteit behooren. en zioh niet zoo danig consiituecren willen. Salson of Salsou? Volgens het „Journal" moet de rasn, die den Sjah Van Perzië naar het leven stond, Sal son heeten. Het blad heeft bij zijne moeder geïnformeerd. Salsou dan wei gert halsstarrig eenig ander uitsluitsel te geven over zyu daad, dan dat by anarchist is. Een verdediger in z-ijn prcces wil by niet hebben. Wel geefc de wet hem daar recht op, maar dat schijnt niet anarchistisch te zijp.Een: zekere Valletta, dio in hechtenis is genomen, moet ook wel iets van den aanslag afgeweten hebben, maar deze laat zich evenmin daarover uit. Zio tast do politie te Parijs nog steeds in het donker. Een gerucht, dat nog enkele anarchisten waren gevangen genomen, wordt zelfs officieel tegen gesproken. Toch moent de politie wel de gillende menigte met geweld den eenig spoor gevonden te hebben. By weg vry baande. Er zijn veel gewon-de huiszoeking, die in het hotel waar den, vooral vrouwen en kinderen. - - - De Koningin'Weduwe. Mon hoort dat Margaritha van Savoya zich in Turijn, de oude hoofd stad, gaat terugtrekken, onmiddsllyk ha de inzwering van Victor Emanuel. Waarschijnlijk zal zij niet eens meer naar Rome komen. Dit bericht is to Rome met groot leedwezen ontvangen. Vooral do vrouwen hielden zoo veel van d8 koningin. Zjj zagen haar Salsou kamers had, is gedaan, syn nl. allerlei krantenuitknipsels gevon den, dio betrekking hadden op don brand van de kerk te Auberviiliers, waardoor 'fc vermoeden rijst, dat Salsou daarvan ook wel iets mc:-r moet weten. Maar daarover ondervraagd, verklaar de Salsou, dat hij van alle anarebis- tischa aanslagc-n de bszonderheden by elkaar hield. Dat vormt dan zoo een-bijval met zy-io berijmde a&rdig- soort van anarchistische bibliotheek. heden, vooral mot die op Haarlemsehe 'Echter moet gebleken zijn dat Salsou rioestaa den. Ook dat Gicske weer kan vergif nemen en zoodoende ontkomen aan de kwellingen, die naar allo waar schijnlijkheid zouden volgen. Stadsnieuws Haarlem, 10 Aug/ Door den burgemeester is aan F' H. Smith, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van agent van politie der derde klasse. Zondag zal hier ter stede een club wedstrijd worden gehouden tusschen da Rotterdamsche en da Eaarlemsehe Tennisclubs. De heer G. M. Uitermark alhier slaagde te Amsterdam voor het examen hoofdakte. Kermig. Eene jolige, woelige menschen schaar bewoog zich Donderdag iangs de kermis. Door den steeds aanhouden den regen was het niet zoo druk als op andere jaren en trof men minder zingende ca hossende clubjes aan. Evenwel de uitspanningsplsatsen profiteerden van het'natte weder. IN DE SOCIËTEIT „VER- EENIGING", waar een 1600 personen aanwezig waren, werd wederom met evenveel succes als op vorige avonden het keurige programma opgeroerd. Chrè tienni, de vermaarde conpletzanger. oogstte andermaal buitengewoon veel op zijn hand gehad, heden, Vrijdag avond, zal dit nog meer het geval zijn, daar lijj dan voor het eerat door hem vervaardigde, op H&ariemsche toe- standen betrekking hebbende, couplet ten zal voordragen, dio voorzeker niet zullen nalaten op de lachspieren der aanwezigen te werken. De coupletten hebben betrekking op voorstellen van B. en W. tot afschaffing der Kermis van den Roeiwedsfcrydtot vervroe ging van het sluitingsuur der tappe rijen, waar de meerderheid der Raads leden niet aan wilde. Ook de muziek tent van den heer Schürmaonde waterleidmgsquaestie etc. etc., zijn niet vergeten. Elk couplet eindigt dan ook met „Leve de Gemeenteraad en zijne leden." telkens waar een mooi concert, een tentoonstelling voor beeldende kunst 'werd gehouden of goed tooneolwsrk werd opgevoerd. Scholen werden door haar bezocht en veel intieme welda digheid gedaan. Altijd eenvoudig, wel willend en gracieus. Da Italiaan wil niet gelooven dat ook bare schoonheid (net de jaren verminderd is. Hij ziet pog altyd het aristocratisch en edel gelaat in den glans van onverganke lijke jeugd. Haar levenswandel wordt in het land, waar zoovele groote dames wel te Auberviiliers is geweest. O ve-j pompen, werd den aanwezigen grap rigens maakt do politie hare onderzoe- j pig verteld. Mogen omtrent Bretel, diegeljjk men;I!s7 nE SOCIËTEIT „DB KROON weer, ook eenige dagen te Parys heeft1 vertoefd, dienstbaar aan haro naspo- riogen over Salsou. De plaatsen, waar de anarchisten samenkomen, cn waar van vaststaat dat ook Bresci daar verkeerde, worden nagegaanmen vraagt naar Salsou, maar niemand kan of wil van hem iots vertellen. En zoo beginnen sommigen reeds ts ver moeden, dat Salsou geheel uit eigen losbandig hebben geleefd en het volk i ï^sgrog heef^ gehande.uanneren ongelukkig gemaakt, aan de jonge iG£we*'.eD> hy met heelemaal goc-d vrouwen tot voorbeeld gesteld. En. by ZUQ verstand is, maar cte medici haar devotie, die men voor oprecht Pi35,11, *'1 113 toe m8'1 bunnen èrkent, wordt zelfs door de vrijzin- °nt-vC-kkon. niesten op pry's gesteld. In deze moeilijke dagen is elk van De „Daily Mail" verneemt uit hare daden, woorden en brieven zooNew York: Bryan's anti imperia- heel en al in haar karakter geweest.listisch program in Indianapolis ont Geen uitbundige smart, geen dwang j vouwd, bezorgt hem duizenden vol op de eerste regeei'ingsdaden van haargehngon, hetgeen de repubUkeissehe zoon. In de eenzaamheid, waarin departijleiders ongerust maakt. Zij ach- eerbied van da nalie en de regeeringi ten Bryan's kansen op Let president- het kasteel van Monza deze week;schap sterk verbeterd. Do kwestie gelaten heeft, deed zjj haar laat-[van vrijo züveraaDinunting is bp a Ete plichten van vorstin, die van hetvergaten, tooneel van de wereld gaat verdwy-1 uen. Heel Italië heeft baar bewijzen do hertog van Saksen-Koburg- Jan groote sympa.ma gegeven en zyGo-ha dood is, zjjn er ia het Duit- heeft telkens het jeuste woord gevon- !rijk in hefc gsh6Gl zes regentenprins den om Ie bedanken. Haar antwoord Luitpold van Beieren, prins Albert aan neu volk Aai Rome is met van Pnhsen (in Brunswiik), hertog groote ontroering onivangec. De aan- j0hana Albrecht (in het groothertog- gelegenheden met ce geestelyklieïd dom Mecklenburg-Scawsrin), erfprins zouden zexer met zoo gemakkelfak Heinrich XXVII vsa Reus j.l. (dien zyn gegaan als met Margaritha, de ziin vader, vorst Heinrich XIV", bly- trouwe dochter van ao Kerk, moest Y6nd met het bewind heeft belast), ESÏïS a-^e?JfIf, n0Yeü graaf-rogent Ernst van Lippeen erf- prins van Hohenlohe-Langenbun^re- gent van Saksen-Koburg-Gotha. Ts Caselte is een gevaarlijk anar chist in hechtenis genoaieD, die een Amerika3nscha revolver, ongeveer duizend gulden en eenige belangrijke stukken bij zich had. Een Italïaansch werkmaü, zekere Victor Cividini, die te Agram achter slot en grendel gezet was, omdat den moord ep Koning Umberto had geprezen, heeft zich in zijn cel ver hangen. Over China. Een eigenaardige bijzonderheid over den Duitschen Keizer, zegt een cor respondent, wordt medegedeeld in een brief, ontvangen aan het ministerie van Baitenlandscbe Zaken, van een der militaire attachés in Duitschlana. Do Keizer schijnt bevolen to heb ben, dat aan ieder Duitsch soldaat, die naar China gaat, een ring wordt ten geschenke gegeven, waarvan het zegel bestaat uit een klein doosje, waarin een snelwerkend vergift zit. Indien een soldaat in de handen iveg niet geëffend hadden, In Monza heeft zy een groot bewijs van abnegaüe gegeven. Onder de en kele personen die in de sterfkamer werden toegelaten (een gunst, die aan de leden van Kamer en Senaat is geweigerd) behoorde do Romeinsehe, die eens betooverend schoon en tot het laatst den Koning dierbaar was jjoweest. ïa Rome is al een inschrijving ge opend, om voor Koningin Margaritha uen monument te kunnen oprichten tee groep: de KoniEgin die aan zie ken en armen de helpende hand reikt. Algemeene berichten. To Parys is het standbeeld onthuld ter herinnering aan de scheikundigen Pellelier en Caventon, dio de eigen schappen der quinine hebben aan [t licht gebracht en voor den invoer in Europa van dit geneesmiddel vee; Lebben g6daan. Het geld is door internationals in- tchryving bijeengebracht. Do President der Fransche Repu bliek heeft door zijn bandteekenicg het decreet „ter waarborging van de belangen der Fransche onderdanen in van de Chineezen valt, kan hy het boeide het keurigs programma de tal rijk opgekomen toeschouwers van hefc begin tot hot einde. IN HET GEBOUW „ST. BAVO" werd weder hartelijk gelachen om het zang-kluchtspel „Het leven te Am sterdam." BIJ GEBR. VAN LIER amuseerden ce aanwezigen zich weder terdege m=t do lieve operette Mas- cotta. Dank z-y den aardigen inhoud en de vrooüjke muziek, heersehie er den geheelen avond eens prettige stemming onder 09 kermiszangers. In den SCHOUWBURG werd voor eeno flink bezetto zaal Donderdagavond voor het voetlicht gebracht het beroemde drama van Victsrlea Sardou „Féiora". Hefc stak, dat ons verschillende toestanden uit het Russische leven doet zien, werd uitstekend vertolkt, vooral door do hoofdpersonen Mevr. Toeo Mann-j Bouwmeester als „Feuora" en den: Heer Louis Bouwmeester als Graaf: Loris Ipanöff. Een der mooiste too*! neriea is dat, waar zij met wraak: bezield togen den moordenaar van; haar echtgenoot, Graaf Ipanoff, tot; de ontdekking komt dat de misdaadj niet is geschied uit politieke bcginse- len door een nihilist, maar door een; bedrogen echtgenoot, en dat zij even-j eens bedrogen is, waarna 03 wraak," die haar bezielde, plaats maakte voor liefde voor Graaf Ipanoff. In deze seèae dan woekeren beiden met hun (alen-: ten. Ook incj. Ude, als gravin Olga Loukareff, speelde voortreffelijk. Het. spel van den heer v. Schoonhoven I viel eveneens zeer te rGemen, terwijl'" het samenspel voortreffelijk was. Luide toejuichingen vielen den spe lers aan het einde van elk bedrijf dan ook ten deel. Hedenavond gaat „Jaloerscb." Voor de laatste drie dagen fclyfi; j het programma vastgesteld als volgt Zaterdag „Froa Freu", hst zoo be kende tooneelspel vaaMeilh&cenHa- IcvyZondag Arthur Jones' beroemd tooneelspel „De Fabrieksbaas", dat bier reeds zoo menigmaal den schouw burg geheel deed vullen en tot besluit Maandag nog eens Sardou's „Madame Sans Gcre", dat ook deze week we derom nog altyd zulk een uitnemend successtuk toonde te zyn. IN HET POOLSCH KOFFIEHUIS Siaedestraat 22, treedt gedurende de geheele week met veel succes een specialitelt-engez6lschap op, onder lei- dlng en medewerking van den gunstig r bekenden karakterkomiek L. Davids uit Rotterdam. Heeft deze laatste met zyn aardige coupletten steeds do lachers Heemstede. Donderdag was het voor de school gaande kinderen van do Bijzondere Protestantsehe School met den Bijbel een ware feestdag. Do heer G. Kiijn, hoofd der school, met zyu personeel en moerdore inge zetenen, maakten met de kinderen een boottocht naar Amsterdam waar een 'oezcek werd gebracht aan Artia. De kinderen werden hier onthaald op koek, krentebroodjes, limonade enz, zooöat alle kinderen als ook da ouders dankbaar op dezon dag torag kannen iien. Zandvoort. Aangekomen Badgasten. A. Lotsy den Haag, villa Schoon zicht. Jongeh. Robert, .A'dsm, 3 pers., Huize Nelly. Gerson Neurenbnrg, Grand Hotel. Faa. Hartman. Neurenburg, 2 pers. Idem. Fats. Fokema, Amsterdam. 2 pers. Idem. Fam. Backer, Essen. 4 pers. Idera. Fam. Eltzbaeher, Keulen. 6 pers. idem. Friese, Ejsen. Idem. Fam. Keil oer, Berlebeck. 2 pers. Haarlemmerstraat. Fam. Wetzel, Eiberfeld. 5 pers. Haarlemmerstraat. Evorts, A'dam. Kosfcsrstraat. A. Brandt, Zeist. Kerkstraat 32. Fam. Brandjes, Purmerend, 5 pers. Hotel Kurhaus. Mevr. Cusfc Budde, Deventer. Gr. Badhuis Mej. H. J. Beek, Deventer. Gr. Badhuis. Kinderen Dents, Amsterdam, 4pers. Villa Thalatta. Fam.Von Groote, Rheicbsch, 7 pars. Hotel Kurhaus. Mevr. Nsafca Lemka, Heemstede, 2 pers. Ponsion Boaa S?joor. Fam. Voss, Amsterdam, 2 pers. idem. E. Liebsr, Idstein. idem. G. Parker, Glasgow. Hó tel d'Orange. A. Mac Intyro Glen, öingspore, idem. C. Massênbacb, Berlyn. H5t6l Karbaas. D. Stolp, Arnhem, Boulevard Favauge 30. H. G. Mos, Arnhem, idem. J. Nauia Peters, Bloomsndaal, 3 pers. Schoolstraat. om zich naar Nieuwied te begeven. Over 't bordes van 't station was een looper gelegd tot aan de wachtkamer le klasse. Te tien uur kwam hefc a, daumont bespannen rijtuig, waarin de Koningin-Moeder met een hofdame en een heer van 't gevolg gezeten was, aanrijden. Van de kom der gemeente tot aan 't station had H. M., dio eenvoudig in 'fc zwart gekleed was, vrij on opgemerkt den tocht door de stad gemaakt. Spoedig nadat H. M. van uit 't rijtuig ia den extra-trein over gestapt was, zette deze zich in bewe ging, om H. M. naar Nieuwied to voeren. Reuter seint uit Neuwied dat de Koniogin-Mo9der daar Donderdag- namiddag to 4 40 uur aankwam ten einde een bezoek te brengen asn de vorstin-moeder vaaTYiedophet kasteel Segenhaus. Z. K. H. de Groothertog van Sak sen en Zyne Dochter H. D. H. Mevr. do Hertogin van Mecklenburg en ge volg werden Woensdagmiddag by aankomst aan het Kurhaus te Sche- veilingen ontvangen en binnen geleid door den Directeur- Generaal, den heer Goldbeck. Van het Kurhaus-hotel is de Sak sische vlag uitgestoken. Het gevolg bestaat uit den adju dant, generaal-majoor baron de Palé- zieux, d8n ordonnansofficier, baron v. Schieffer en de hofdame gravin von Basaewitz. Op de Pier werd bij aankomst van den Groothertog op een paviljoen van sierlijken bouw, bestemd voor Z.K.E. on zgne dochter, eveneens do Saksi sche vlag geheschen. Dit paviljoen is beweegbaar en er kan das naar alle zyden worden ge reden naar gelang van den windstand. Door het bestuur der werklieden vereniging „Onderling Hulpbetoon", alhier, is, wegens het bedanken van W. Zwemmer voor bode dsr verooni- ging, opgemaakt ds navolgende alpha- betische voordracht1. V. Bieren broodspot. 2. D. Keur Czn. en 3. J. Paap Ezu. Bjj onöerhandsche aanbesteding voor drie woonhuizen in de n&bjjheiö van de Zandvcortsche laan op Kiem Bend- veld is bet boawen daarvan opgedra gen aan do heeren O. Schrikkema en F. Zwaan alhier voor f7332. Verder was ingeschreven door den lieer Van Z?3nton te Bloemsndaal voor f 7376 en door den heer Malefyt to O ver veen voor f7529. Door Heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Mei j.l. No. 5 tot verkoop van eenigsn grond aan den heer F. Zwaan. Binnenland. Groote belangstelling was or Don derdagmorgen aan station van de Staatsspoor te Utrecht, waar te tien nar H. M. de Koningin-Regentes van per rijtuig zou aankomen Da Kroonprinses van Griekenland heeft Donderdagochtend Schevenin- gen reeds weder verlaten en zich naar Frankfort begeven. Naar men verneemt is aan het de partement van hinneDlandsche zaken een ontwerp tot wyziging der wet op het lager ocderwijs in behandeling. Onze Ambulances. Blijkens een Donderdag by het departement van buitanlandsche zaken ontvangen telegram is dr. Bierens de Haan met z'ön ambulance uit Pretoria naar do Bosrenlinies vertrokken. Dr. Lingbeek, die onlangs uit Zuid- Afrika teruggekeerd is, hoeft zich tegenover den voorzitter van hethoofd- comité van het Roode Kruis in ver band mot de aanvrage om uitzending van doctoren, bereid verklaard, we derom nasr Zuid-Afrika te vertrek ken. Dr. Lingbeek dsnkfc 28 dezer te Napels aan boord te gaan. De Onafhankelijkheid der Boeren republieken. By het uiteengaan der interparle mentaire Vredes-conferentio te Parijs, heeft do heer Bcernaert, voorzitter, deze zeer toegejuichte verklaring af gelegd „Ik heb de vaste overtuiging, dat „bet volkenrecht den mogendheden „ten volle de bevoegdheid verleent tus- „sebciibeiden te treden ten gunste van „een Staat, welks volle onafhankelijk- „beid bestaat sedert 1884, gelyk juri disch bewezen is. „Do menschheid en öe beschaving „maakten ben dat tot plicht". Galvagna, rouwerëpe dragende ©m' den steek en hefc gevest van zyn degen,, ontving de genGodigden, die onder' indrukwekkend kerkgezang binnen kwamen. H. M. do Koningin was vertegen woordigd door graaf Dumonceau, chef van Hr. Ms. Militaire Huisde Ko ningin-moeder door jbr. De Ranitz, intendant van haar Huis. Ala verte genwoordiger yan den minister van buitenl. zaken verscheen de heer Rcyssenaers, secretaris-generaal van het departementvoorts waren tegen woordig de ministers van waterstaat en van koloniën, naast wie plaats nam de generaal jbr. Laman Trip, com mandant van d9 le divisie infanterie. Hefc corps diplomatique was in gsla gewaad aanwezig, terwfjl achter dc gezanten plaats namen byna alle leden verbonden aan de legaties, waarby de diplomatieke ambtenaren van hefc kabinet van den minister van fauiten- landsche zaken zieh aansloten. Ook waren tegenwoordig in ambts gewaad de consuls van Italië te Am sterdam en te Rotterdem, d6 heeren H. van Dam en J. Hudig. Behalve de reeds genoemde kransen was er ook een gezonden door de Itaiiaaasche koloni6 te Rotterdam, terwijl van de kolonie te Amsterdam een deputatie in het kerkgebouw aan wezig was. Tegen hefc hoofdaltaar stond een door tairyko ontstoken waskaarsen omgeven katafalk, aan hefc voeteinde, waarvan twee bloemkransen waren neergelegd, een van den ItaHaanschen gezant en een van den eocsnl van Italië te Amsterdam, ook namens de Italiaanscho kolonie aldaar. De Mis werd opgedragen door mgr. Heyligers, deken van 's-Gravonhage. Baron Galvagna begeleidde do ver tegenwoordigers van Hare Majesteiten Da afloop van den dienst buiten het kerkgebouw, nadafc by hun verzocht had aan de Koninginnen zijn dank over te brengen voor dit hernieuwde bewys van deelneming. Ongevallenwet. Het verslag van het afdeslingson- derzoek der Tweede Kamer omtrent hefc nieuwe ontwerp-Ongevallenwet, zal, naar men verneemt Zaterdag a.s. in druk worden rondgedeeld. D3 heer P. Fraissinet, tot voor korten tijd secretaris, daarna direc teur der Ned. Handelmaatschappij, is te Hilversum overleden. Lijkdienst voor koning Uinberto. Het kerkgebouw van den H. Jaco bus in de Parkstraat te 's-Graven- hage waar een uitvaartdienst werd gehouden voor koning Umberto van, Italië, was Donderdagochtend geheel; gevuld. Da gezant van Italië, baron De Een duistere zaak. man, die een paar weken ge leden op een Zondagavond te Sche- veningen werd aangehouden in ver band mat da misdaad ten vorigen jare op den 7-jarigen van TVezelgepleegd, bevindt zich nog steeds in voorloopig arrest. Bijna dagelyks wordt het on derzoek in deze geheimzinnige zaak voortgezet door den rechter-commis saris mr. Croockewit en wordon door hem nieuwe getuigen gehoord. By hefc verhoor zyn dingen aan den ig gekomen, die een allesbehalve gunstig licht werpen op het zedeiyk gedrag van den aangehoudene, een 34-jarig tenger psrsoöD, uit Leiden afkomstig, die te 's Gravenhage woon de en bij eon bleeker in dienst was. Tegenover het beweren van den aangehoudene, dat by van niets af weet wat op do zaak-van "Wezel betrëfia king Beeft, staan verzwarende vet; klaringen van getuigen, die verzekc* ren dat zfj den msn, dea 25en April 1899 den dag van de verdwijning van den knaap in gezelschap heb ben gezien van het jongetje, wiens lyk, zooals bekend, later in de duinen onder Soheveningen is gevonden. Om het onmogelyke van dezo ge tuigenverklaringen aan tetoonen, moet de aangehoudene zich in de instrcc tie er o. m. cp beroepen hebben, da- zyn werk hein niet toeliet overdag te wandelen, maar een ingesteld on derzoek heeft-bewezen dat de ma; juist dien bewnsten Aprildag vaa zijn patroon wegens een feestje, ten diens huiz9 toevallig vry af had Deze aanwyzingen, gevoegd by het zonderlinge gedrag onlangs in de ie;- sti uctie aan den dag gelegd door den aangehoudene, toen hij nl. trachtte een stak dat hy op verzoek van den rechter-commissaris had geschreven, weder te verscheuren, doen een sterk vermoeden ten nadeele van den man rijzen. Ds verdachte bly ft echter alle schuld ontkennen. Pc st wissel-ver valsehing Te Rotterdam is een kleermaker mgehouden wegens het uitgeven van door hem vervalschtö postwissels. De zaak heeft zich aldus toege dragen Eenige maanden geleden gaf do directeur Tan h6t postkantoor te Rot terdam aan de politic kennis, dat op verschillende by kantoren valschepoat- ilafc hij zijne maatregelen nemen zal." Daarmee was het gesprek geëindigd. Lambert Bochner kon den volgen- ilen morgen nauwelijks afwachten, Dm zijne met zooveel succes begonnen aavorschingen voort te zetten. Zijn eerste gang gold de beide gc- luigen, die door den commissaris ge hoord moesten wordentoen snelde hij naar het bankiershuis om daar Inlichtingen te bekomen. Men voldeed bereidwillig aan zijn Verlangen en zeide hem, dat mijnheer lUired Frohberg op den bewusten Woensdag twintig duizend gulden in Lanknoten had ontvangen, en daar ie zeer voorzichtige kassier de num mers dezer banknoten genoteerd had, ton ook Bochneris verzoek om eene bpgave daarvan ingewilligd worden. De politic-commissaris had een igent reeds last gegeven, om post te patten op den weg, die van het ge sticht door het bosch naar de stad roerde, en hij voldeed met nauwge- letten ijver aan dit bevel, zonder iets tardachts te ontdekken. De A-raag per telegraaf in de ha rensteden, oi mijnheer Alfred Froh berg zich naar Amerika had inge scheept, werd ontkennend beantwoord en zoo bleef, dus, zoo-als Bochner voorzien had, dc vreeselijke verden king op Janin's gesticht alleen rus ten, en de commissaris moest nu de zaak in handen van den officier van justitie stellen. De noodige maatregelen werden dadelijk genomeneenige politieagen ten in burgerkleeding werden vooruit gezonden om het gesticht in het oog ie houden. Spoedig daarna hield een rijtuig voor de ijzeren poort stildrie heeren stapten uit: de officier van justitie, de commissaris van politie en Lam bert- Bochuerhet was hetzelfde rij tuig met denzelfden koetsier, waar mee Alfred naar het gesticht was gereden. Frederik deed open: hij scheen de heeren niet te kennen. Op zijn. stugge manier vroeg hij naar hun verlangen. „Wij willen dokter Janin spreken," zeide de officier op bevelenden toon. ,jDat gaat zoo maar niet," ant woordde de oppasser, maar do com missaris maakte korte wetten; hij duwde hem op zij en trad door de ijzeren poort den tuin in. „Dien ons aan," beval hij, „wij volgen u op den voet." „Wien moet ik aandienen," vroeg de oppasser brutaal. „Ga maar, wij volgen u," zeide de officier van justitie. Schoorvoetend ging de oppasser den tuin door naar het gebouw, en toen hij voor de deur stond, luiddo hij hevig eene bel, die daar hing. „Wat moet dat beteekenenvroeg de commissaris, die iedere beweging van den man gadesloeg. „Niets anders, dan dat ik den dok ter het bezoek aandien." „Wordt ieder bezoeker op deze wijze aangediend „Ja." „Wij zullen dat later onderzoeken," zeide de officier van justitie. Sjx>edig daarop opende de oppasser de deur van het salondokter Janin trad zijne bezoekers mot onbevangen, vroolijlc gelaat tegemoet. „Wat schenkt mij do eer van uw bezoek vroeg hij op beleefden toon. „Ah, de officier van justitie, ik her kende u zoo gauw niet; en wie is deze heer?" „Kent gij mij ook niet meer?" antwoordde Bochner. „Gij liet mij eenige dagen geleden de poort voor den neus dichtslaan „Ja juist, gij zijt die heer, die eerst naar een nieuwen patient kwaamt vragen en toen mijn gesticht wildet overnemen," zeide Janin, terwijl hij zijne bezoekers stoelen aanbood. „Ter zake," zeide de officier op af gemeten toon. „Kent gij zekeren mijnheer Alfred Frohberg, een neef van den grondeigenaar Herman Froh berg^" „De jonge man draagt den naam Frohberg zonder daartoe" het recht te hebben. Zijne moeder heette Brand en daar zijn vader „Deze vraag zullen wij laten rusten. Gij kent dus dien heer?" „Ja, hij heeft mij opgezocht." „Met welk doel?" „Hij wenschte iets naders te ver nemen omtrent den dood van zijn vader, die in dit huis gestorven is." „En gaaft gij hem inlichtingen?" „Ja, ik copiccrde zelis het bericht, dat ik indertijd over die gebeurtenis had opgeschreven." „Wanneer was mijnheer Frohberg Jiet laatst bij u?" „Hm, misschien drie weken gele den." „En mij zeïdet gij toch, dat er om dien tijd niemand een voet over uw drempel had gezet," merkte Bochner hier op. De officier van. justitie legde hem met een wenk het zwijgen op»-- „Was het niet op een Woensdag?" vroeg hij. „Dat kan wel zijn," antwoordde de dokter peinzend. „Hij kwam om het bericht te halen en bleef niet lang." „Hij moet het gesticht niet weer verlaten hebben." Een spottende lag gleed over Ja nin's gelaat. „Heeft men weer iets ontdekt, dat tot grondslag voor een boosaardige aantijging kan dienen zeide hij. „Hoe dikwijls is dat reeds beproefd nauwelijks is 't eene gerucht weerlegd of een ander verspreidt zich weer ik moet zeggen, dat ik de volharding en vindingrijkheid mijner vijanden be wonder." „Het is iiu toch een heel ander geval," zeide de officier van justitie op scherpen toon. „Men heeft gezien dat mijnheer Frohberg dit huis is binnen gegaan en sinds dat oogenblik wordt hij vermist." „En daaruit wil men dadelijk op maken, dat hij hier wordt gevangen gehouden? Ik zal u het tegendeel bewijzen." Dokter Janin trok aan een schel koord en keek den waard daarbij spottend aan. „Aan u heb ik,zeker deze.aanklacht te danken," zeide hij, „nu eerst wordt het mij duidelijk, waarom gij naar dcu nieuwen patient vroegt. Mijnheer Frohberg heeft zich hier slechts eenige minuten opgehoudenhij scheen groote haast te hebben en ik vond ook geene aanleiding mij verder met hem te onderhouden. Daar is de oppas ser, ondervraag hem. Hij weet het doel van uw bezoek niet en kan dus niet voorbereid zijn." De commissaris vestigde zijn door dringenden blik op het listige gelaat van den oppasser dio allo moeite deed om er eene uitdrukking vair eerlijkheid aan te geven. „Herinnert gij u dien jongen heer nog, die mij drie weken geleden be zocht heeft?" vroeg Janin zijn mede- plickrige. „Zeer goed. Er komt zoo zelden bezoek." „Hoe lang bleef hij hier?" „Nauwelijks een kwartier." „En toen weest gij hem eeno cel aap- niet waar (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2