NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Na de daad. Meestgelezen IDagblacl in Haarlem, en Omstreken. I Se Jaargang. No. 5'2ü4 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rgk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02-K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37J4 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Tan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per rcgeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Trlefoonnnmmor der Kedaetie 600. Telefoonnummer der Administratie S22. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Couranfcieva. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is- bet uitsluitend reebt tot plaatsin« en Reclames betreffende Handel, Hij verbeid en Geldwezen, opgedragen aan bet. Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. van Advertentiën Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slhii Faubourg Montmartre. „Uaarlem's Dagblad" van 28 log. bevat o. a.De toestand in China, Oorlogsnieuws uit Zuid-Afrika, Af schaffing van het Sédan-feest. Het lulgaarsch-Koemeeusch conflict, e werkstaking iu Wales, Werk loosheid te Amsterdam Haagsche brief. stroom een aardige poets-gespeeld. Hij Er blijkt in de eerste plaats uit, dat sommeerde de bezetting, die uit vrij-j van verraad-niet de minste sprake kon willigers van de Londensche City be- j zijn-. Het meest anti-Engclsche zinne- stond, oin zich over te geven. Deze tje, dat over de bezetting der passen Politiek Overzicht. Er is nu weer belangrijk oorlogs nieuws. Een Engelsche colonne is te Geluk (27 KM. van Machadodorp) aangeko men. De ruiterij is gedurende den opmarsen in. hevig gevecht geweest, en de artillerie heeft, volgens „Daily Mail" de Boeren tot terugtrekken ge dwongen. Polo Carew heeft naar Lord Ro berts 24 dezer uit Wonderfontein sein de Belfast bezet, zonder dat de vij and. die de kopjes tusschen Belfast en Dalmanutha bezet hield, zich daarte gen verzette. De colonne van Bulier is tien KM. ten westen. French beweegt zich oostwaarts naar Machadodorp .naar het oosten van Machadodorp Methuen is te Zeefust in verbinding met Carrington gekomen. llulier werd den 23sten krachtig door den vijand, die een hinderlaag had gelegd aan de cavalerie en op korten afstand het vuur opende, weerstaan. De kanonnen der Boeren werden ech-; ter tot zwijgen"gebracht en de hinder laag mislukte. Ten gevolge van een misverstand geraakten twee compag nieën infanterie van de hoofdmacht af. Zij werden omsingeld en verloren 12 man. eh eèn officier aan dooden, 57 man en 4 officieren aan gewonden, terwijl 33 man worden vermist. Een misverstand Hm Hm In de omstreken bij Machadodorp jn daar ten Zuiden van, zelfs tot New castle schijnt dus op dit moment het hoofdtooneel van den krijg te zijn. Naar de „Daily Express" uit Lou- rengo Marques verneemt maken be richten uit Boerenbron melding van het vernielen van den spoorweg en de telegraaf tusschen Langsnek en Char leston. De Boeren zouden de Engel- schen vervolgd hebben tot dicht bij Newcastle, velen doodende en kwet sende, en een groote hoeveelheid pro viand, kleedingstukken en paarden buit makende. Vierduizend vrouwen en kinderen van iren worden te Barberton ver wacht. Andere Boerenbericliten maken mei-; ding van een nederlaag der Engel-' schen tusschen Carolina en Macha dodorp, waarbij .de Boeren veel Engel- schen gevangen genomen zouden heb ben. Dat schijnt een overdreven voor stelling te zijn van. de nederlaag der Engelschen waarover de correspon dent der „Times" den 22en uit Van 'Wijksvlei seinde. De Gordons leden daarbij zware verliezen, en de stelling der Boeren bleek zeer sterk te zijn, zoodat, de Engelschen niet in staat wa ren, die te veroveren. De Engelschen schijnen in 't Westen van Transvaal dus leelijk klop te krij gen. Naar uit Krugersdorp geseind wordt heeft de la Rey den Engelschen le Bank, een station aan den spoor weg van Johannesburg naar Potchef- weigerde. Later trok de Wet den spoor weg over op weg naar den Vrijstaat Blijkbaar was de la Rcy's .sommatie slechts een krijgslist om de Wet's be weging te -bemantelen. Douglas Stury schrijft in de „Daily Mail" Er zijn alle teekenen dat de Boeren op grooter schaal dan vro.eger hun krijgsbedrijven tegen Lord Roberts' verbindingslijnen hervatten. Zij zijn vooral roerig in den rug van generaal Bulier, en het is zoo goed als zeker dat een tamelijk sterke vij- door de Boeren, komt voor in den brief; van rir. Clark. Hij schrijft aart presi dent Eniger „Ik wehsch u of uw volk niet te re den ten aanzien van de handelwijze, die u moet volgen. Het zou u misschien een -voordoe! geven in dezen strijd, die onvermijdelijk schijnt, indien gij alle passen bczettet, om u tegen een aanval te kunnen verdedigen, maar wanneet- gij dit deedt, ben-ik bang, dat.het mo reel een slecht' èffect-zpu hehbèahin dit land, en de beschuldiging, zal doen ontstaan, dat .gij. voortdurend van plan andelijke macht het land bezet houdt ztft geweest vijandelijkheden te be- tusschen den Natalschen spoorweg „gihnen om een anti-Engelsche. Zuid en Swazieland, tot aan Darmhauser Afrikaansche republiek te „stichten in het zuiden, dat op '58 KM. in rechte i van de Kaap tot'de Zambesi. Maar het lijn van Ladysmith verwijderd is. doet er niet veel toe wat gij doet of Zij hebben een gedeelte van den j «iet doetgij zult in elk geval belas- spoorweg opgebroken te Koetze's drift' terd en verkeerd voorgesteld worden, bij Ingogo, en de rails verwrongen j Toch acht ik het wenschelijk tc zoggen, over een afstand van honderd meter dat terwijl het u in uw land zou Itira- op een punt dat 45 KM. ten zuiden «en versterken, het u in zekere mate van Newcastle ligt. En vandaag komt tegenover. Europa zou verzwakken." het bericht dat zij een kanon over de Buffelrivier gebracht hebben tot in Natal, waar het den spoorweg bestrijkt bij Dannhauser, ongeveer halverwege Newcastle en Dundee. Naar dc „Times" verneemt is m Deze stoornis "op den Natalschenden 13en regeeringscouranl m China spoorweg moet onvermijdelijk .schaar-i n'e'- mesr verschenen en bestaat er schte van voorraad bij de troepen te Seen regeering meer. Hetzelfde, blad velde meebrengen, en een gecombi-j verneemt uit Peking van 18 dezer, dat neerde beweging van generaal Clerydaar stelselmatig geplunderd wordt, en de troepen in Natal kan verwacht Da Fransche- en Russische vlaggen worden met het doel, het verkeer lewaaien over liet beste gedeelte van heropenen. Clery's troepen schijnen het keizerlijk domein, waar, naar men tusschen Volksrust en Heidelberg Jaugs gelooft, de keizerlijke schatten begra- de lijn te staan, en zijn vermoedelijk! ven zijn. De heilige stad wordt bij niet al te talrijk voor de bewaking van' onderlinge afspraak ongemoeid gela- dien spoorweg. Hen, maar de strafbepalingen kunnen Maar een macht, voldoende, om de niets uitwerken zoolang dat sladsge- invallers te keeren, zal wel beschik- i deelte niét. bezet is. zoolang Duitschland bestaan blijft, zalbeginnen opnieuw te vallen en belem- aan de Duitschers de.2e September j meren de krijgsverrichtingen. Toch wel in herinnering blijven, maai- daar-rukken twee Britsche afdeelingen naar ijn geene vuurwerken en knal- het meer Basoemskwi op. De opstan- delingen, die-op vijf kilometers in het noorden sterk verschanst zijn, zullen voor zjjn geene i effecten noodig. Da Paus en Eoning Victor. De „Univets" ontvangt van hot agentschap Fournier een op 23 Au gustus-uit Rome verzonden telegram .n den volgenden inhoud: aangevallen worden. Zij zijn krijgs haftig en schijnen er niet aan te den ken, zich over te geven. Te Konstantinopel is een stoomboot aangekomen waarop zich een Armeen- Buitenlandsch Nieuws. Afschaffing van liet Sedan- feest. Het „Berüner Tageblatt" heeft on langs het denkbeeld aan de hand ge daan om de voor Franschen zoo stui tende viering van den-Sedandag in 't vervolg .op te geven. De commandant nu van de militaire afdeeling Ham burg, overste Böraacb, heeft aan do officieren van zijn ressort het volgende geschreven „Ik "breng hiermede Te uwer kennis, dat ik fiiet voornemens ben, dit jaar opnieuw het officierskorps tot viering van den Sedandag aan een feestmaal te vereenigen. Zulks schijnt mij niet- gepast op een tijdstip, waarop Duit- scho en Fransche troepen schouder aan schouder als wapenbroeders strij den." Ilet „Berliner Tageblatt" deelt voorts mede, dat het t.al van brieven van in stemming heeft ontvangen. De „Vossische Zeitung" zegt, dat de Sedan-dag nooit bedoeld is als een bluffen op de overwinning op de Fran sehen, doch dat de tweede September, toen geen schot gelost werd, nadat drie dagen lang hevig was gestreden, on der ds dagen, die het uitroepen van Koning Wilhelm I tot Duitsch Keizer voorafgingen, de voornaamste was. JjL. In 't kort, zegt de „Vossische Zei- Over dit conflict hebben we af en deze opdrachtrnoefen weigeren daar lung", onze bedoeling was, op den toe reeds iets medegedeeld en we wil-; andere verplichtingen het hem onmo- S eden-dag een gewichtig punt in ons Hen nu iets overnemen rail hetgeen de inwendig staatkundig leven en niet correspondent te Boekarest van liet een zegepraal van onze wapenen te!„Berk Tageblatt" zijn blad schrijft, vieren. j Sedert jaren, schrijft hij, wemelt Het blad vindt echter, dal te Heen j are 1 het in Roemenië van Bulgaarschc re- De staatssecretaris van Z. H. heeft- scke jongen bevond die enkele uren aan alle yectegoiiwoortUgaES van tien-na aankomst door de pest werd aan- H. kvjtoel m het, buitenland een diplo-getast. De boot is naar Marseille ver- maliote nota gezonden. Nam- aanloi- trokken, nadat do lijder in het lazaret ding van de gebeurtenissen die koningVan Clazorncnes was geplaatst. Do Victor Emmanuel 111 op den troon van andere passagiers, die aan land gezet Itahe hebben geplaatst, verstaart de waren, zijn onder geneeskundig toe- Paus m deze .nota, te zullen voort- zicht geplaatst, gaan met de verdediging der rechten j van den H. Stoel op de wereldlijke I De commissie voor de uitrusting van macht.. Z. H. voegt er bn dat in de het Belgische vrijwilligerscorps voor vorhoiuhng en in de beaoehngen vanChina heeft besloten het corps te ont- den rooinschen opperpriester tegen-binden. De mannen, die tot het leger over Italië mets is veranderd, en dat behooren, zullen zonder uitstel hunne Iïij zich steeds beschouwt als den ge-verschillende regimenten weder op- vangene van. den Italiaanschen staat." j zoeken. Deze nota is gezonden aan alle re-j geeringen mot wie de H. Stoel diplo- De Keizer heeft aan den bekenden matieke betrekkingen onderhoudt. oorlogschilder Kossak- verzocht, met 1 Waldersee mee te gaan en voor den Het BuIgaarseb-RoemeeilSClie!Keï?er een aantal veldslagen in Oost- coilfliet I te schilderen. Naar Kossak aan [een Poolsch blad mededeelt, heeft hij gelijk maken, naar Üost-Azië te reizen. het flegma, waarmede de feestdag be-1 volutionairen. Eerst toen in het cen- groet wordt, grooter wordt, en vindt j tvum der stad zulk een revolutionair dit een reden om de feestviering een- den Turkschen geheim-agent Hit- baar zijn te Dundee en Ladysmith, Ook de Wet smeedt waarschijnlijk nieuwe aanslagen op den spoorweg. Het verdwijnen van een vijand is al tijd iets verbijsterends, en-als wij weer van de Wet hooren zal dat waar schijnlijk zijn uit een plaats waar wij hem niet verwachtten. De correspon dent van de „Standard" te Pretoria denkt dat hij misschien onze verbin dingslijnen tusschen Pretoria en Mid delburg zal aanvallen of tusschen Pre toria en Vereeniging, waar de spoor weg de Vaal overgaat. Wellicht zal de vindingrijke Boeren generaal ook trachten, zich in de Oran jerivier-kolonie te vereenigen met Oiï- vier's strijdmacht, die tot kleine af deelingen versnipperd schijnt te zijn. Intusschen is Roberts. Zaterdag te Belfast aangekomen en vond daar Dul ler, Pole Carew en French. Pole Carew had bij het bezetten van Belfast, op den 24en, veertien gewonden gekregen. De gezondheid van de troepen gaat sterk vooruit. Hamilton heeft bij het station Pie- naarsrivier dertien Boeren gevangen genomen en eenige wagens en wat vee buitgemaakt. De brieven van de heeren Clark en Ellis staan nu in de Engelsche bladen, evenals die welke Chamberlain in han den heeft gekregen van Sir J. H. de Villiers, hoofdrechter van de Kaapko lonie, van den heer Melius de Villiers, hoofdrechter van den Oranje-Vrijstaat en van de tegenwoordige oud-ministers van de Kaapkolonie Merriman en Te Water. Bengaalsche lanciers hebben te Hou- vouöig af te schaffen. Eh nu komt er op dit oogenblik nog een bijzondere omstandigheid bij. De Fransche regeering heeft toegestaan, Fra.nsche ti oepon onder het opper'oe- in een onvriendelijken vorm, en of er veel praktische waarde aan gehecht mag worden valt te betwijfelen, maar wij moéten beseffen, hoeveel het den Franschea heeft moeten gekost heb ben, cm tot zulk een besluit te komen. Het besluit, om van een officieel Se- danfeest a? te zien, kan ons niet zwaar der vallen De „Trier. Ztg." zegt in haar arti- '-t-ö1- 111 iintvl ai '.1- i «ji a<.t, utuuai iuj met, i:ct ytj v. I iU"-AI keltje over deze quaestie, dat naar allo comité in verbinding stond, verban- een dorp zes kilometer ten zuid westen van Peking, een goed ver--- ;;v -- schanst leger ontdekt. Men gelooft dat) 3?if zij door de beste Chineesche bevelheb- bers worden aangevoerd. C-eneraal Dorward seint den 23en uit Tientsin„Ik heb den löcn 13 ki lometer ten zuidwesten van Peking met duizend Amerikanen, Japanners, Oostenrijkers en Engelschen een ster ke Chineesche legermacht aangeval len. Zij vluchtte na een gevecht dat twee uur duurde, en liet S0f» dooden en 60 gevangenen achter. Achthonderd man vluchtten naar 't zuiden, de hoofdmacht, die veel sterker was, naar 't westen. Wij hadden elf gewonden. De verbindingslijnen in den omtrek van Tientsin zijn nu veilig. De Chi- neezen hebben in de dorpen erg huis gehouden, en bij hun legerplaats zijn verscheiden onthoofde lijken gevon den. De dorpelingen uit den omtrek stroomen naar Tientsin tos, een dui zend per dag. Wij hebben er niet meer dan een ma,and, levensmiddelen voor de bevolking, zoodat binnenkort een hongersnood voor de deur staat." Uit Sjanghai wordt aan de „Times" gemeld, dat volgens een bericht van den Britschen consul te Kan-kou daar een samenzwering ontdekt is. die ten doel had, de Britsche factorij in brand te steken. Tal van personen zijn ge arresteerd. towski vermoordde, kwam do poli tie tusschenbeide en arresteerde den moordenaar en eenige medeplichtigen. Toen reeds wendde zich het Róemeen- sche ministerie van huitenlandsche zaken tot de Bulgaarsche regeering met het verzoek om het revolutionaire Buigaarsch-Macedonische comité, dat haar hoofdzetel te Sofia heeft, goed in 't oog te houden. Toen naderhand dan moord deed, wendde zich weer de de moord deed, wendde zich weer de Roemeensche regeering tot de Bulgaar schc, doch ook nu weer vruchteloos. Eenigen lijd geleden werd een le Boekarest wonend Bulgaarsch photo- graaf, omdat hij mei het gewraakt waarschijnlijkheid de a.s. ISe Januari, de datum waarop voor 200 jaar het Pruisische koninkrijk en voor 30 jaar het Duitsche keizerrijk werd opge richt, als vaderlandsche feestdag zal worden gevierd. Mommsen schrijft ook over de af schaffing van liet Sedanfeest in de „Nation",en komt tot de volgende slotsom :-\Vij Duitschers, ook degenen, die dc gemoedsstemming der Fran sehen niet naar de uitingen der Parij- sche pers beoordeelen, weten zeer goed, dat aan de overzijde van den Rijn de groote oorlog nog volstrekt niet is vergeten, en dat geene tege moetkomende houding onzerzijds daarin eenige verandering zal aan brengen, maar, terwijl reeds in het algemeen de jaavJijkschs herdenking van groote overwinningen op den duur weinig geschikt is als grondslag voor nationale feesten, komt daarin dit geval nog hij-, dat dit feest oude en nog niet genezen wonden v.eder open- schrijnt. Mommsen zegt ten slotte nen, voornamelijk door toedoen van professor Milhaileann, die daardoor zijn doodvijand werd, en dien hij uit wraak heeft gedood. Nu heeft zich de.Roemeensche regee ring, zooals onze lezers weten, de zaak ernstig aangetrokken en heftige nota's aan de -Bulgaarsche gericht. De Bulgaarsche regeering poogt nu haar handen in onschuld te wasschen, doch volgens bedoelden correspondent zijn er heel wat correspondenties, ge vonden, die voor het Bulgaarsche gou vernement compromitteérend zijn. Dagelijks hebben er nu arrestaties plaats, en in Bulgaarsche kringen heerscht daarover groote paniek, en velen verlaten 't land, om zich aan politieke moeilijkheden of aan de woe de van 't Roemeensche publiek te ont trekken. Algemeene berichten. Uit Bekwai wordt over den toestand in Asjanti gemeld Stadsnieuws Haarlem, 27 Aug. 1900. De heer A. Bellaert alhier slaagde te Utrecht voor iiet examen gym.ua stiek M. O. Aan verschillende instellingen en vereenigingen hier ter stede is dooi den gemeente-bibliothecaris, den heex J. W. Enschede, een circulaire verzon den, bevattende liet verzoek, „ten behoeve der Gemeente-Bibliotheek in eigendom af le staan een exemplaar van de verslagen, reglementen en ver der alle bescheiden, waaruit de ge schiedenis uwer instelling gekend kan worden. „Daar dergelijke stukken uit vroe gere tijden zoo goed als niet tot ons gekomen zijn, moet getracht worden op deze wijze bijeen te brengen voor volgende geslachten datgene, wat zal kunnen dienen onze dagen te leeren kennen, wanneer deze tot het verle den e zullen behooren. „Deze uïtnoodiging bedoelt ook in zending van dergelijke bescheiden van vorige jaren, als ook van nog uit te geven verslagen en wijzigingen in het vervolg.. „Ingeval U zoo besluit de circu laire„bekend zijn stukken van niet meer bestaande instellingen, zal het mij aangenaam zijn daaromtrent, liefst schriftelijk, inlichtingen te*mo gen ontvangen." Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Men heeft zeker al gelezen, dat wij den Perzischen vorst, die zich beschei denlek Koning der Koningen, of Zoon' des Kemels noemt, met veel fraaiig heid zullen ontvangen. Eere%vacht, De regens, die opgehouden waren, escorte, Perzisch Volkslied, kanon- Feuilleton. 6) Naar bet Engelscb DOOR HENDRIKA PLEYTE. Hun gold voor zijn vrijheid; geheele terugbetaling.voor het gevaar dat ik pelöoDen had. Op geen andere voorwaarde wilde fk hem helpen, anders zou hij een mcedoogenloozen vijand in mij vin- len. Terwijl de gedachte hieraan mij 'oortdurend bezighield, zocht ik, mijn slapeloozen nacht als voorwendsel '"oor mijn stilzwijgen zoowel als voor mijn vroegtijdig vertrek latende die- jen,even over negenen Deedes op; hij «at nog in den kelder van het ledige huis en zijn stemming scheen door tiju lange eenzaamheid eenigszins veranderd te zijn. Hij zeide mij dat aot hem toescheen, alsof hij daar een week had gezeten, en de weinige mi nuten dat er iemand om het huis had ledwaald, waren hem uren voorgeko men. Ik vertelde hem dat het de brigadier was geweest. Het raam was intus schen nog niet gerepareerd. Deedes wenschte dat zij 't maar wel gedaan hadden.Het was hem liever geweest gevaar te loopen, dan die onophoude lijke stilte. Hij had alles gewaagd om een levend wezentje tot vriend te krijgen en dit was hem dan ook ge lukt. Bij het .kaarslicht, dat ik mee had gebracht, liet hij mij een muisje zien, dat op den kraag van zijn jas zat; toen ik het licht echter te dicht bij het beestje bracht, vluchtte het angstig piepend weg. gij hebt haar aan het schrikken gemaakt", zeide Deedes. „Maar enfin, ze heeft haar nut gedaan; hebt gij wel eens iets getemd, kever. Ik heb het haast met alle dieren geprobeerd. Maar bij den hemel, ik dacht niet, dat ik zelf ooit zoo tam zou worden als ik nu ben. Ik ben gedwee gemaakt en heb een gevoel als de gevangene van Chillon. Ook heb ik zijn lijdzaamheid overgenomen. Je zoudt mij er bij da haren uit kunsen trekken en aan den eersten den besten agent overleve ren!" „Kom, kom," zeide ik, „dat hoeft niet. Zeg mij alleen waar ik het geld kan vinden en doe wat je beloofd hebt dan zal het nog zoo slecht niet voo'- je afloopeh. Je bent toch niet van je besluit afgestapt?" Hij lachte bitter; zijn diepe versla genheid had mijn toorn op de vlucht gejaagd. Goede hemel! Neen. Jij wel? Heb je die briefjes op de plaats hunner be stemming gebracht'? Heb je om de bakkebaarden gedacht?" „Ik hel) overal om gedacht", zei ik-, het onnoodig oordeelend hem mijn ontmoeting in de kerk mee te deelen. „Hier zijn de bakkebaarden, ik heb ze bij een kapper gekocht, voorgeven de ze voor een tconeelvcorstelling noodig te hebben. Hier is een schoon linnen pak en een helm dien ik ge woonlijk op het schip droeg. Kijk er maar niet zoo bezorgd naar; zij zijn uitstekend. Zij zullen aan alle wan trouwen den kop indrukken." Deedes dacht eenige oogenblikken na en begon toen zoo vroolijk te la chen, als ik hem nog nooit had hooren doen. ,Ja, het is juist wat ik noodig heb", riep hij enthousiastish uit. „Kever, help mij een handje, want ik ben zoo stijf als de dood." Vijf minuten later was hjj van bo ven tot onder in 't wit gekleed; d. blonde bakkebaarden waren spoedu aan zijn gelaat bevestigd en met zijn pennernes sneed bij zooveel van zijn snor af. dat zijn mond zichtbaar werd. Toen waren wij gereed; wij zouden ons naar hot Westerdok bege ven; de eenige moeilijkheid was om ongemerkt het huis te verlaten. Maar het liep ons mede. Niet alleen kwamen wij ongezien buiten, maar wij ont moetten zelfs niemand onderweg. Geen enkele agent was er te bespeu ren. Zoo bereikten wij veilig en wel het dok, dankbaar dat wij er zoo goed waren afgekomen. „Nu moet gij mij volgen," zeide Dee des, toen wij bij de pier stonden. „Waarom?" vroeg ik met een bang voorgevoel, en onwillekeurig ver- traagdè ik mijn schreden. „Waarom? Zie je daar diei schoe ner met volle raasten? Daar, links? Wel, ik heb het je nog niet verteld, maar daar aan boord van de „Holly- hauck" bevindt zich de buit." „Ik ga niet mee-" zeide ik kortaf. Je bent een man, die de wanhoop nabij is. Ik ken je streken. Ga het geld maar halen, ik zal hier wachten." „Beste jongen, liet is veel te zwaar voor inij alleen; denk eens, honderd ponden aan goud zijn er bij." „Breng dan je medeplichtige mee. !k ben niet bang voor je!" zeide ik toornig. „Ik zie daar iemand aanko men, dien zal ik roepen, om toe te zien dat alles eerlijk toegaat." „Roep hem dan maar," zei Deedes vloekend. „Of neen," met een tweeden vloek, „ik zal het wel voor je doen. Om mij in dezen toestand niet te vertrouwen!" Hij floot zachtjes, maar de man kwam terstond. Het verwonderde mij dat hij het gehoord had, maar iets bekends in zijn houding en lengte bracht mij nog meer in verbazing. En toch niet voordat hij vlak voor ons stond en Deedes de hand schudde, herkende ik in hem den man, dien ik in de kerk ontmoet had. „Help! Help!" riep ik uit, plotseling alles begrijpend. Beste jongen, wat een onzin!" zei- Deedes, zijn arm om mijn hals slaande. Er werd iets vochtigs kouds tegen mijn mond gedrukt het deed mij aan een hondenneus denken waardoor ik langzamerhand mijn krachten voelde ontzinken. Ik zag de masten en ra's een oogen blik voor mijn oogen dwarrelen, toen wist ik van niets meer. HOOFDSTUK IV. Ik ontwaakte tusschen schoone la kens op een smalle krib. Ik was totaal machtelojs gemaakt en toch met zachtheid behandeld. M n kleeren wa ren netjes aan een haak opgehangen en zweefden zachtjes heen en weer, evenals de kandelaar en mijn gordij nen. Ik bevond mij aan boord van de „Hollyhawk" en deze had zee geko zen. Ik kroop op den grond en naar! het raampje; het stond open. Zij had den mij klaarblijkelijk in een eerste klas hut ongesloten. Ik twijfelde er niet aan of ze zouden de deur ook ge sloten hebben; ik onderzocht het, maar bemerkte, dat ik mij hierin vergist had. Ik bemerkte een keurig gedekte tafel, waarop het zilverwerk glansde in het salon en sloot de tleur in een kalmer stemming dan ik ze geopend had. Ik besefte dat ik mij in handen van een beslisten, koelen en machtigen schurk bevond; dc eenige wapens waarmee ik hem dus bestrijden kon. waren ook kalmte cn vastberaden heid. Ik kleedde mij dus met zorg en nog voordat ik hiermede gereed was, kon ik glimlachen om den eenvoudigeu

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1