schoten, enz. Dit alles noemt, men in de hoftaal „semi-stato" oftewel een half-oificieele ontvangst Waaruit :volgt,} dat er nog heel wat meer spek takel zou worden gemaakt indien de 'ontvangst minder huiselijk was. Nu is cv iets van sans-géne, maar een vor stelijk sans-gène, in de manier waarop de Koningin een groot deel van het paleis in het Noordeinde ter beschik king van den Shall heeft gesteld, ter p/ijl zij zelve niet aanwezig is. H. M. is stellig genoeg Hollandsche huis vrouw om zich vooraf te hebben ver zekerd, dat de Westersche beschaving en de Westersche manieren in voldoen de mate tot het Perzische bof zijn doorgedrongen, sedert het bezoek van den vorigen Shah-in-Shah. Destijds durfde men het niet aan om den Per- zischen hcersclicr in een paleis te her bergen, want de leden van diens ge volg hielden er zonderlinge manieren 'op na, waarvan eenige hoteliers in Den Haag nog droeve herinneringen bewaren. Het is ook bekend, dat er goed voor de veiligheid van den Shah zal worden zorg gedragen, dank zij de aanschrij ving van den Min. van Justitie tenge volge waarvan de commissarissen van politie de hand moeten houden aan een strenge toepassing der vreemde lingenwet. Een dergelijke aansporing had onze hoofdcommissaris niet eens moedig, want hij waakt al sedert "we ken met moederlijke zorg over de vor stelijke personen, den groothertog van Saksen, de prinsessen van Mecklen- burg-Sehwerm en van Schaumburg- Lippe (zustér van den Duitschen kei zer) die, met anderen, onze hadplaats1 de eer van hun tegenwoordigheid be wijzen. Waar men ook een van de „royalty" ontmoet, daar ziet men te vens een paar zwijgende, in bet zwart geklccdë gedaanten, in wie de Hage naar een paar politiemannen in civiel herkent. Ên toen van de week het ge rucht ging, dat de groothertog het cir cus Sehumanh zou bezoeken, wat hij intusschen niet heeft gedaan, leek hei wel alsof de geheele recherche was uit geloop en. Op zuiver gemeentelijk gebied is er- weinig nieuws. Wij hebben uit een wetsontwerp vernomen, dat de regee ring ons helpen wil om, door onteige ning, tot verruiming van verkeerswe gen en tot den aanleg van het moer-1 riool voor ons rioolstelsel te komen. Dij minnelijke schikking is het niet ge lukt al de benoodigrie perceelcn in handen te krijgen. Onze gemeente raad, die deze weck bijeen was, juist 2-i man sterk van do 39, besloot ook nog om een paar onwillige huurders met den sterken arm cm straat te zetten. Uit een juist verschenen gemeentestuk blijkt, dat B. en W. lang niet tevreden- zijn met de door Gcd. Staten voorge dragen grensregeling met Loosduinen. Zij hebben den Daad een ontwerp advies voorgelegd, waarbij meer wordt gevraagd dan do gemeente Loosduinen geven wiL Het desbetreffend wetsont werp zal denkelijk niet meer in de te genwoordige parlementaire periode de Kamer bereiken. Trouwens, de Kamer heeft nog heel wat peer te doen, want het schijnt hcuseh ernst met de afdoe-; ning der legerorganisatïe. Het regce- ringsantwoord zou spoedig inkomen en men schijnt dus te willen probeereu om de wet nog 'in het Staatsblad te brengen. We zullen er ma'ar het beste van hopen. Den Haag heeft het overlijden te be treuren van een zijner geestigste en meest begenfde burgers, Elchanon Verveer. Deze jongste van de drie ge broeders van v,>»- Sam„ de beroemde schilder, het eerst overleed, behoorde tot onze beste caricaturist en en tot de schilders van de zee en de zeelieden. Hij was geen beroemdheid, maar maakte toch bijzonder goede prijzen voor zijn doeken. Iïij was in zijn volle kracht van onvergelijkelijken humor die ook in zijn werken trof in den tijd, dat de Haagsche schildersbent nog huiselijk en klein bewoond was in het Hofje van Nieuwkoop. Hij maakte de evolutie van de laatste kwarteeuw niet mede, stond te ver van de jonge ren af, die hem te ernstig waren,"te weinig bohémiens. Tot op hoogen leef- iijd is hij de vriend gebleven van zijn ouderen broeder Maurits, die thans ook op het ziekbed ncderligt en die de scheiding niet lang zal overleven. Want zelden is hechter vi'iendschap tusschen broeders gezien. H. A. GANUS Jr. Werkloosheid te Amsterdam. Sedert eenige maanden wordt in 't geheele land, maar voornamelijk in Amsterdam een beroep gedaan op de offervaardigheid van het publiek ten bate van de diamantwerkers, die ten gevolge van den oorlog in Zuid-Afrika van werk verstoken zijn. Hierbij wordt evenals dat vroeger geschiedde, wan neer gevraagd werd voor steun in een bijzonder kouden en langen winter of in tijden van bijzondere slapte in het bouwbedrijf, het argument gebezigd, dat het een toestand van buitenge wone werkloosheid geldt en niet den gewonep vorm, waarmee vele werk lieden jaar in jaar uit hebben te re kenen en waartegen zij zich zelf dièn- een, helaas! zeer geestig zal zijn ge weest, zijn goedgeveïnsde neerslach tigheid en zijn berustende houding na zijn lange eenzaamheid. De herin nering aan deze voorwendsels, die ik nu zoo goed doorzog, maakte mij niet beschaamd; want ik wist dat, moest ik dat alles nog eens doorloopen, ik .er weer ingevlogen zou zijn. Ik moest nu maar berusten; het diende nergens loe over liet gebeurde te gaan denken. Het was nu raadzaam te overleggen wat er gedaan kon worden. Maar waar bevonden wij onsreeds voorbij de hoofden? Ik kon het uit de zachte beweging volstrekt niet opmaken. En naar welke haven zouden wij steve nen? Als antwoord klonk mij het ge luid van grove stemmen in de ooren, lie een liedje zongen, waarvan het refrein was: - „En v/ij gaan, wij gaan naar Rio (Grande!" Ik kende dit liedje en hoorde het indertijd op mijn rei-; gaarne zingen. En. onwillekeurig en uit lust om mijn vijanden te bravcorcn begon ik mee te zingen, toen ik op het dek trad. Ik hielp zelfs een handje mee aan den kaapstander, zooals Deedes ook had gedaan en bemerkte tot mijn voldoe ning dat hij bij den eersten toon, dien en te wapenen door zuinigheid en overleg. Voor hem, die de toestanden, waarin onze arbeiders leven, aandacht ig gade slaat. rijst de vraag is deze redenee ring in allen deele juist? Kan de werk man zich zelf beveiligen tegen de werkloosheid, die uit gewone oorza ken voortkomt en, zoo neen, slaat dan ecne gelegenheid te zijner beschik king. waar hij den noodigen steun zou kunnen vinden? Deze vraag bespreekt de heer C. W. Janssen in het „Tijdschrift voor Ar menzorg," En dan wijst hij cr vooraf op, niet te spreken van de zg. straat slijpers, maar van een andere soort van ..gewone" werkloozen, bestaande uit menschen, die een recht hebben zich te rangschikken bij den netten arbeidersstand. Menschen zonder ccnig bezit, ja, maar met een kapitaal van goede ze den, zekere geestelijke ontwikkeling en bedrevenheid in een bepaald vak menschen, die zich in hunne eigen waardeering verre verheven achten boven de categorie van werkloozen, zooeven aangehaald, maar die toch, door een samenloop van onisiandighè- dc- gedoomd schijnen, om af te da len tot hetzelfde niveau. Allereerst gaat de schr. de oorza ken van werkloosheid na. en hij komt tot de conclusie dat voor den vakman.; d ie ten opzichte van zijn werk in cenigs zins ongunstige omstandigheden is geraakt, de kans bizonder groot is, om af te dalen tot het niveau der eerstge noemde categorie van gewone werk loozen. Deze conclusie wijst on de noodza kelijkheid ecner grondige br-doering van arbeiderstoestanden, die kunnen leiden tot practische maatregelen, ter verbetering dier toestanden en tot het scheppen van nieuwe werkgele genheden. Maar n-nct men nu in tien tusschentïjd al die elementen, die thans op het kantje staan, maar laten dalen? En kan niet door tijdige hulp bieding worden voorkomen, dat zoo niet alle, dan toch velen van de hier bedoelden in hunne zelfstandigheid behouden blijven? Eenige jaren geleden heeft de Com missie voor werkverschaffing getracht, voor dit probleem eene oplossüög te vinden. Deze, als opvolgster van de ondersteuningscommissie van '92 en '93, in den tijd van buitengewone slapte in de Bouwvakken, oorspronke lijk voor den duur van één winter op gericht, heeft zich daarna nog drie maal geconstitueerd, zonder dat van buitengewone toestanden sprake was, telkens afgaande op het resultaat van het zomerenderzoek, waaruit bleek, dat haar steun niet zou' kunnen wor den gemist. Het doel der commissie was. den werklooze over een moeielïjk tijdperk heen le helpen, door hem gelegenheid te bieden tot het verrichten van een arbeid, die met zijn vak zooveel mo gelijk overeen kwam, en hem daardoor voor de aanraking met armenzorg ie bewaren. Tv.ee ondervindingen werden opge daan. De eene betrof de houding van het; publiek jegens de Commissie voor Werkverschaffing. Van jaar tot jaar werd deze koeler, en het bleek duide lijk, dat de Commissie bij het xyerk, dat zij ten bate der werklooze vaklie den wenschte te verrichten, niet op den voorldurenden steun der burgerij zou kunnen rekenen. Een andere on dervinding betrof de gebleken on macht der georganiseerde -liefdadig heid, om aan te vullen het werk, door de Commissie voor Werkverschaffing ten bette der valiede werkloozen ver richt. Daar deze niet in slaat bleek, om zich aan te trekken het lot der ou den van dagen, der invaüeden en der in hun vak minder bekwame, maar overigens oppassende hulpzoekenden, die immers door de Commissie voor Werkverschaffing moesten worden af gewezen, werd ook meer en meer het gevoel versterkt, dat het onbillijk was, van het publiek-speciaal voor de ca tegorie der valiede werkloozen giften te vragen. Zoo kwam de Commissie als van zelf tct het besluit om haren arbeid neder te leggen. In welke richting dient nu te wor den gezocht? Bij de beantwoording dezer vraag heeft het Bureau der Commissie voor Werkverschaffing gewezen op het nut, dat kan worden verkregen door vaks- gewijze onderlinge verzekering tegen de geldelijke gevolgen der hier bespro ken werkloosheid. Mocht liet blijken, zoo leest men in het verslag, dat van den kant der werklieden i;i die rich tingen pogingen tot organisatie wor den gedaau, dan zoude het misschien aanbeveling verdienen, die te steunen door het vormen van een fonds, waar door in den eersten tijd eene minimum- uitkeering kon worden gegarandeerd,; totdat de organisatie in staat was ge weest door het vormen eener reserve aan hare deelhebbers genoegzame ze kerheid te verschaffen. Dicht .dit denkbeeld zich allereerst aan het adres der werklieden, dit is ook met een ander advies het geval, dat onder do werklieden al meer po- ik ten beste gaf, zweeg. „Drommelriep mijn kennis uit de kerk met een vroolijke, volle stem uit. Toen wij elkaar aanzagen ver eerde hij mij met een joviaal knikje toen plaatste een in 't wit gekleede gestalte zich tusschen ons en Deedes nam mij van 't hoofd tot de voeten op. „Jij bent een koelbloedige kerel j" zeide hij. „Wel ik moet zeggen, je steekt mij de loef af." „Mijn leermeesters gaan mij hierin voor. Ik bewonder je meer dan ooit, Deedes," liet ik hierop volgen. „Dat is erg aardig van je, Kever." „In 't geheel nietwant het zal mij niet verhinderen bij de eerste de beste gelegenheid met je af te rekenen." „Dat zal je toch moeilijk vallen." „Ik ben niet van plan yan iets terug te deinzen." Zijn gelaat betrok. Hij had zich ge schoren en toen zijn tanden zichtbaar werden zeide ik tot mij zelf nog nooit zoo'n leelijken monnjj te hebben gezien. Hij was sinds zijn Jeugd zeer gedege nereerd. „Wees op je hoede," beet hij mij toe, „tot nu toe ben je nog al goed be handeld. Je hebt een der mooiste hut ten en de keuken is uitstekend. Denk er aan dat wij je ook in bceion slui- pulariieit schijnt te hebben verwor ven van vereen igingen van verbruiks coöperatie en het verband leggen tus schen de vinsten, die daaruit voer den werkman voortvloeien en de noe- den, in tijden van werkloosheid. Voor zoover deze middelen niet aan wendbaar zijn. of met beh-.lp er van het beoogde doel niet kan worden be reikt,, kan geen andere uitweg worden aangewezen, dan eene belangrijke j vermeerdering der geldmiddelen van armenzorg, gepaard gaande met de verbeterde voorbereiding van hen, die zich daaraan willen wijden. Op beide eischcn moet m. i. dezelfde nadruk worden gelégd. Immers, is de armbezoeker een vreemdeling in de wereld van hem, die zijne hulp heelt, ingeroepen, dan zal met veel geld al licht moer schade dan goed worden gesticht. Voldoende middelen in de hand van een verrtandigen, gc 1 mét de omstandigheden bekenden armbe zoeker, zullen echter aan armenzorg allengs het karakter ontnemen, dat zij zoowel ia de bogen van het publiek als van de hulpzoekenden bezit, het karakter eener neerdrukkende, verla gende macht. Lsger organisatie. Naar men verneemt zal de Tweede Kamer nog in dit zittingjaar, en wel- in het begin der volgende maand, het rege'eringsantwoord ontvangen op het verslag betreffende de iegerorgani- satie. Indigene ambtenaren. Onlangs werd gemeld, dat. Indische ambtenaren met verlof zich tot den minister van koloniën hadden gewend met een adres, waarin verzocht werd verhooging hunner veriofstrakten;en- ien naar den maatstaf van de inge voerde reorganisatie van het binnen-' landsch bestuur in Indië. Thans kan worden medegedeeld dat de Minister, bij gemotiveerd antwoord, eene afwij zende beschikking op dat verzoek heeft genomen. De gronden waarop die af wijzing berust, moeten intusschen den adressanten aanleiding hebben gege ven opnieuw een adres tot den Minis ter te richten. Eoocle Kruis. De voorzitter-penningmeester van hei. Ned. Roode Kruis bericht, dat het. totaal der buitengewone bijdragen voor de algemeene kas thans bedraagt; f 2ü3,0S9,6:J5. Ter voldoening aan een nader ingekomen aanvraag, zal cr met; di'. Lingbeek nog een tweede arts tege- lijk met hem vertrekken naar de ana-] balances in Zuid-Afrika. In verband daarmede is het vertrek' van beide geneesheeren nader vastge steld op 10 September a. s. via Napels, met het stoomschip, dat den lea Sop-; tember van Amsterdam afvaart en de goederen meeneemt voor de ambulan ces. De heer Lingbeek is bereid zich te belasten met brieven voor do leden der ambulances onder dc uitdrukke lijke voorwaarden, dat de schrijvers der brieven zich onthouden van 'poli tieke of krijgskundige beschouwingen, in verband met de toestanden in Zuid-: Afrika. Maandag den 20en dézer viel dr. Lingbeek do onderscheiding te beurt, ten gehoore te worden ontvangen door li. M. de Koningin-Moeder." In een langdurig onderhoud mocht de voor malige leider der le Nederlandschè ambulance, die weldra daarheen te rugkeert. het voorrecht hebben ilarer Majesteit uitvoerige inlichtingen te- verstrekken over den arbeid van het Ned. Roode Kruis op de slagvelden in Zuid-Afrika. Eed. Ver. voor Gemeente belangen. Zaterdag vergaderde bovengenoem de vereenïging te Rotterdam in de kleine bovenzaal van 4e Sociëteit Har monie, Aangenomen werd met geringe wij ziging het bestuursvoorstel I. Het op te drdgen Zijne Excellentie den minister van binnenlandsehe za ken te verzoeken wel de 'gemeente besturen te willen uitnoodigen, de in overleg mét een deskundige op te stel-, len vragen te beantwoorden, die den. grondslag moeten vormen voor het oordeel öf en in hoever deze pensioens-, quaestie voor eene oplossing in den gewenschten zin mogelijk is. II. Ket, voor zooveel da financieelei krachten der Vereenïging naar diens oordeel toelaten, een overigens onbe-l paald crediet toe te staan voor het doen bewerken van die gegevens in; voornoemden zin. Voorts werd goedgekeurd een hand leiding uit te geven voor de kennis van het oude letterschrift in oude Ne-' derlandsche oorkonden. Nog was ingekomen een schrijven van de Utrechtschc vereenïging, waar- hij de medewerking dezer vereenïging wordt ingeroepen om te komen tot eene algemeene keuring van vleesch met absoluut verbod om nietgekeurd vleesch te yerkoopen. Werd gesteld ten en bedorven vleesch te eten kun nen geven Hij keerde zich om en ik ging het kompas raadplegen. Het volgende oogenblïk stond hij naast mij en leg de zijn hand op mijn schouder. „Oost zuid-oost," zeide hij. Wij voe ren gisterenavond de hoofden uit, en zijn cp weg naar Rio Grande of daar in do buurtwat je daar ziet is het Welson voorgebergte. Nu weet je liet. En luister nu eens Kever, je bent goed voor mij geweest, zoodat ik jou ook niet ruw zal behandelen. Dacht je hcusch dat ik van plan was te doen wat ik zooeven zeide? Beste jongen, hoe is dat mogelijk? 'Luister eens Keverons jacht is evenals Watson welbekend. Hij bevond zich in Mel bourne, toen ik mijn slag sloeg om zoodoende geen wantrouwen op te wekken. Hij krijgt ook een deel van den buit. En waarom zou jij er ook niet je portie van nemen. Jij tenmin ste hebt er 't volste recht op 1" „Ik dacht dat je mij niet ruw zoudt behandelen," zeide ik t>p vermoeiden toon. „Heb je het geld aan boord „Zou ie denken van niet Tot den laatsten stuiver, hoor 1" „Wie.is Watson?" 'Terstond stelde hij mij aan den reus in handen van het bestuur om te die-; nen van advies. Gedeputeerde Staten van Noordhol- Jand hébben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad van Hilver sum, tot wederinvoering van de ker mis. Be fnncliön van den Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Xoord-IIol!and zullen gedurende diens afwezigheid van 27 Augustus tot 23 i September e. k. worden vervuld door het lid van den Geneeskundigen Raad voor Noord-Holland, den heer Dr. II. G. Ringeling te Amsterdam. Yan 0GZ9 ambulances. De voorzitter van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis" ontving van den minister van buiten- landsche zaken mededeeling van bet volgende telegram gezonden door den Nedcrlandschbn consul te Lour ei] co Marques, luidende „Bicvens De Haan telenraplieert, dat hij met zijn ondergeschikt perso neel van Pretoria te Nooit Gedacht is aangekomen na een zeer moeilijke reis. Allen zijn wel." Dezer dagen is uit Zwolle gemeld dat dr. Cartier van Dissel, die als krijgsgevangene naar Ceylon zou zijn gezonden, door de Engelschen was vrijgelaten. Uit nadere ielegraphische- berichten te 's-Gravenhage ontvangen blijkt nu dat dr. Van Dissel niet naar Ceylon is gezonden, maar reeds te Durban in vrijheid is gestéld. Bij den heer Staalman is thans f 3719.583 ingekomen voor de slachtof fers te Nieuweciiep. Ook daar al In dezen tijd, nu door doctoren en onderwijzers wakker de strijd wordt aangebonden tegen de overdreven exa mens, mag het als een merkwaardige bijzonderheid vermeld worden, dat te Tiel herexamens bij het lager onder wijs zijn ingevoerd. Aan school C moesten zich na de vacantie 11 jongens aan een hernieuwd onderzoek (door het hoofd) onderwerpen, alvorens ver hoogd te worden. Da kin der iü oord ta Tilburg. De Nieuwe Tilburgsche courant be helst bet volgende omtrent de gepleeg de gruweldaad Gistermorgen is in de brievenbus aan het station alhier een anonieme briefkaart gevonden, geadresseerd aan de maréchaussee en waarop met pot lood geschreven was „zoekt, het kind is in de onmiddellijke nabijheid." Plotseling, omtrent 3 uur, terwijl men reeds aan de postverzending van liet Tilburgsche Dagblad bezig was, bereikte ons het bericht, dai een arrestatie was gedaan. Men liad name lijk zekeren 1„ koster van de kerk in den Ncordhoek, oneer zware verden-i hing gevangen genomen. Een weinig-: 1 nig later meldde men dat een bebloede; zakdoek was gevonden, iietgeen ach teraf blijkt alleen een zakdoek geweest te zijn en zonder betrekking tot de mis-1 daacl. Het spreekt vanzelf dat wij geen moeite hebben gespaard om iets naders van deze gruwelijke zaak te vernemen. Ondanks de groote stilzwijgendheid, welke door alien, die iets kunnen we ten tot heden wordt in acht genomen, hebben wij hei volgende vernomen Boor do politie werd ook in de kerk van het II. Hart in den Noordhoek ge legen nabij de woning van den heer K. een onderzoek naar het kind inge steld; hoewel een knecht van den heer K. Donderdagmiddag reeds met den koster der kerk onder en boven alles had afgezocht. Gisterenmiddag, nu, begaf zich de, comissaris van politie wederom naar de kerk, alwaar op dat oogenblik. zekere A. M., schilder, aan het werk was. Deze zeide tot den com-; missaris, dat hij iets van de zaak wist en gaf hem eenige inlichtingen, waar- op de commissaris zich naar het huis van den koster heeft begeven en met dezen terug naar de kerk is gegaan en vervolgens naar het woonhuis van den heer K„ alwaar de koster werd gear- resieerd en geboeid naar liet politie bureau gebracht. Voor zoover wij hebben kunnen vei'-, nemen zou de schilder aan den com-: missaris van politie hebben medege-' deeld, dat de koster hem Donderdag avond een pakje heeft gegeven, om dit in de nabijheid van het huis van den; heer K. weg te werpen. Een tweede' pakje zou de koster eenige dagen later brengen om dit op eene andere plaats: weg te doen werpen. Ook moet dej schilder hebben verklaard dat hij den! koster met het kind Woensdagmorgen in de kerk heeft gezien. Door den wachtmeester der maré- chaussée, vergezeld van den inspec teur van politie Soentjes, werd vervol gens op aanwijzing van den schilder M. ten huizo van diens ouders in de Akkerstraat in een kist op den zolder een ,palc kleeren van het verdwenen kind in beslag genomen. M. verklaar de dat pak Donderdagavond in de kist te hebben gesloten en eerst Vrijdag morgen na 12 uur, toen hij thuis was voor er bijvoegend „Ik geloof, dat gij elkaar reeds meer ontmoet hebt. Ka pitein Watson is eigenaar van dit schip en bestuurt het, en ik beheer het geld, dat mij nu toebehoort. Ik ben kassier, maar zal ieder eerlijk zijn deel geven aan het eind van de reis. Het was beter als je ook meê wildet deelen, Kever. De kapitein en ik zijn het op dat punt volmaakt eens." „O, ik ook!" riep ik ironisch uit. „Wanneer liet op verdeelen aankomt zullen jelui elkaar wel te lijf gaan en als dan een van heiden uit den weg is geruimd zal ik den ander voor mijn rekening nemen 1" „Ik neem dat gezegde in zijn. ergste beteelcenis op," zeide de kapitein rood van toorn en als je geen vriend van Deedes waart zou ik je van mijn schip trappen." Deedes zag donker, maar zeide niets. „Och kom,"' zeide ik, „als wij nu nog niet eens een grapje mogen ma ken? Ik slem toe dat als mijn woor den gemeend waren ik een kennisma king met de schoenen van den kapi tein ten volle zou verdiend hebben maar daar ik volslagen nonsens uit kraamde, doet het er toch niet veel toe, wel?" Ik verwachtte niet anders dan een komen eten, bet pak onderzocht en ge zien te hebben dat het meisjeslcleeren bevatte. Daarop had hij, na in de kerk té zijn teruggekeerd, den commissaris van politie zijne bevinding en ver moedens medegedeeld. Tot zijne ouders had M. van het pak niets gezegd. Eerst toen hij Vrijdag middag te ongeveer twee uur terug keerde, bijna op den voet gevolgd door den wachtmeester en inspecteur, had hij binnenin., end e gezegd: „dc poli tie komt dadelijk hier een pak halen, dat ik van den koster heb gekregen. De koster zocht ermij in te laten loo- pen, maar ik zal er hem laten invlie gen." Onmiddellijk werd daarop de kerk gesloten en door de politie een onder zoek ingesteld. Ook de justitie was reeds spoedig' ter plaatse. In de kerk werd een zakdoekje gevonden, en la- .ter de nog ontbrekende kleeren in het torentje verborgen. Na lang zoeken tusschen de gewelven en in den toren, .werd eindelijk te ongeveer 7 uur, dooi den heer H., thans opzichter bii de gémeënte* maar' die' k;i het bouwen Her kerk als opzichter in functie was, boven de kerk tusschen de gewelven, op "een" diépte van ongeveer G meter het lijkje gevonden. Dr. Bloemen, die bij het zoeken te genwoordig was, begaf zich tusschen de gewelven en constateerde den dood van het ongelukkige kind, wier hals met een doek vast was dichtgesmeerd. Zoodat men veronderstellen kan dat het kind is gewurgd. Om de kerk was den geheelen na middag tot laat in den avond een zwarte menigte van nieuwsgierigen, die natuurlijk alle het fijne van de zaak wisten en de meest bloemrijke verhalen wisten op te disschcn. Evenzoo was bet vóór het stadhuis, waar tot laat in den nacht nog een paar honderd mensehen stonden, even als voor de woningen der omliggende straten, waar troepjes buren nog laat in druk gesprek waren over dc treurige zaak. Het onderzoek der justitie in deze treurige zaak duurde tot Zaterdag morgen 4 uur en werd te 9 uur voort gezet. Als gevolg daarvan werd te ruim twaalf uur de schilder M. geboeid tusschen twee politieagenten en om geven door vier marechausees te paard en een twintigtal politieagen ten naar de kerk gebracht waar de misdaad is gepleegd, om met het lijk je te worden geconfronteerd. Duizenden menschen stonden voor het stadhuis en bij de kerk toen de verdachte naar de kerk werd ge bracht. Te half twee werd, onder grooten toevloed van volk, de schilder naar het politiebureau teruggebracht en de koster ter confrontatie naar de kerk geveterd, uitgejouwd door de me nigte. 1 Beiden blijven ontkennen. Na de confrontatie is het lijkje naar het gasthuis getransporteerd. Allerlei geruchten doen de rondte, maar met eenige zekerheid is verder tot nu niets hekend. Kath. Dam. Volkspartij. Te Arnhem werd Zondag de eerste partij vergadering gehouden van de Kath. Dem. Volkspartij. De waarnemende voorzitter, de heer J. Brinkhuis, opende de vergadering; met een korte rede, waarin hij de ge schiedenis van de wording der groep naging en als eischcn noemde staats- pensionneering en algemeen kiesrecht Men wil alleen werkzaam zijn op maatschappelijk terrein. Aanwezig zijn de afdeelingen En schedé. Hengelo, Almelo, Nijmegen,! Delft, Maastricht en. Tilburg. Het' hoofdbestuur wordt gevestigd in Hen gelo. Elke afdeeling zal een propagan dist benoemen, en er wordt een partij kas opgericht. De vergadering keurde de houding goed der partijgenooten, welke lid zijn of worden van die vakvereenïgingen, welke samenwerking (of federatie) van alle vakgenooten met weerscandskas- sen beoogen. In zake de politiek actie draagt de vergadering het hoofdbestuur op zoo mogelijk een ojitwerp-part ij pro gram op te stellen, waaraan men zich bij verkiezingen voor staatslichamen heeft te houden. De bedoeling is slechts, hem te steunen voor het lidmaatschap van Tweede Kamer, Provinciale Sta ten of Gemeenteraad, die do beginse len der democratie is toegedaan, ook al is hij niet beslist katholiek. Het algemeen regiement en het po-; litiek-program zal ter goedkeuring aan mgr. den aartsbisschop worden aangeboden. Eindelijk werd nog een motie van de afdeeling Nijmegen aangenomen, waarin de vergadering betreurt het ontstane geschil tusschen abbé Daens en zijn bisschop, zoowel als den on- christelijken toon door vele katholie ken tegenover abbé Daens geuit, en spreekt de hoop uit, dat het abbé Daens gegeven zij, onder volledige ge hoorzaamheid aan zijn kerkelijke over heid, nog vele jaren werkzaam te zijn ter eere Gods en tot heil van het volk. slag te ontvangen en trachtte een ge zicht te zetten of dit niet zoo was, daai ik mij bezorgd maakte hoe dien met succes teaug te geven. Allerlei tegen strijdige gevoelens bestoxmden mij, en mijn afkeer van de schurken was des te heviger omdat zij niet voortdu rend was. Eerst had ik hun gezelschap verdragen, maar nu voelde ik plotse ling verlangen naar een verblijf bij de ratten, liever dan altijd met die kerels te moeten omgaan. Maar op hetzelfde oogenblik zag ik den kok allerlei dampende gerechten naar de kajuit dragen en dat gezicht herin nerde mij aan een andere plaats. Ik moet bekennen dat ik plotseling ver anderde en e$nigë verontschuldigen de woorden zeide. „Al wel," zeide Deedes kwaad. „Je hebt nu genoeg gezegd en ik moet je verzoeken in dc kajuit je mond |e houden. De stuurman slaapt in de andere eerste klas hut pasop dat jij de jouwe behoudt I Denk er om dat dit niet je eerste en laatste maal aan boord is 1" Na het ontbijt ging ik op een dei- ra's mijn pijpje zitten rooken, maar zag slechts enkele zeilen in 't zicht, die een andere richting uit voeren. De zee strekte zich als een groot Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In „Buitenkist" to Utrecht werd Zondag een vergadering in de open 1 lucht gehouden door den Ned. Steen- houwersbond. waarvan verschillende afdeelingen vertegenwoordigd waren, hoewel de opkomst grooter had kun nen zijn. Achtereen volgens bepleitten de heeren J. Baak (Amsterdam), W. Havens (den Haag) en D. de Clercq (van Laren) het nut van vakbonden en coöperatie. Een Ainsterdamsch zangkoor en het Utr, gezelschap' „Kunst aan 't Volk" zorgden voor afwisseling. BUITENLAND. De werkstaking in Wales. Reeds hebben we in ons vorig num mer medegedeeld, dat er onder de spoorwegwerklieden aan den Taff-Va- lespoorweg en we gaven daarvan de reden. Men was eerst bevreesd dat er te Londen onder het spoorwegpersoneel een werkstaking zou uitbreken, doch nu deze werkstaking is uitgebroken en het Verbond van spoorwegwerklie den haar steunt, en daarmee de han- "den vol heeft, bestaat er voor Londen op 't oogenblik geen vrees. Het lijntje waarop de werkstaking., plaats heeft is zeer klein, maar '120 mijlen lang, maar het is de hartader van het kolendistrict bij Cardiff. Reeds zijn 20,000 mijnwerkers zon der werk en in 't begin van de volgen de week zullen er nog wel 20.000 bij komen, zegt „Daily Mail", als het werk niet wordt hervat. Als de staking zich uitbreidt tot de Bavry en Vale en Glamorgan spoorwegen, dan is de ellende niet te overzien en dan wordt do positie van Cardiff als havenplaats zeer bedreigd. De eriist van den toestand wordt in gezien door de Board of Trade (een soort Kamer van Kooph.). Mr. Ritchie, voorzitter van dit college, bemoeide zich met het geval en trachtte de werk staking te voorkomen, maar ook bet bestuur van.het Verbond van spoor wegwerklieden had zich met de zaak ingelaten, en Richard Bell. de alge meene secretaris van het Verbond, gaf den vertegenwoordiger van de regec- ring te kennen, dat het Verbond de houding der werklieden van de Taff- Vale-maatschappij had goedgekeurd en dat een werkstaking onvermijde lijk was. De directie van de spoorwegmaat schappij weigert echter, iets te doen te hebben met Bell: hij had geen recht, zich in de zaak te mengen, be weert zij. De mayor van Cardiff lieert reeds zijn bemiddeling aangeboden, maar Beasley, de directeur der spoor weginaaischappij, wil daar niet" var weten. Zoo is de zaak op het doode punt gekomen. Nu de werkstaking uitgebroken is, verlangen de werklieden ook hooger loon, maar deze eisch ligt buiten de reden tot staking. De „Daily Mail" voorziet dat dé verbruikers van steenkolen uit Wales weldra van 37 tot 41 sh. per ton te betalen zullen hebben. Vele firma's hebben reeds orders geplaatst in Ame rika. Zaterdag is de Taff-Vale-maatschap- pij er in geslaagd, door middel van. ingevoerde werkkrachten een gedeelte van haar personenvervoer te hervat ten, en een enkele kolentrein liep Za terdagavond van Ilafod naar Cardiff. In verband met de hooge prijzen, die nu reeds voor de steenkolen be taald worden, is deze staking zoowel voor de particuliere verbruikers, als voor het marinebestuur onrustbarend. Gemengd Nieuws. Bedenen om een engagement af te maken. Een jongedame van Los Angeles, aan wie ongetwijfeld de titel van .koningin der bruiden" moet worden toegekend, is, hoewel ze nog geeit twintig lentes telt, zeventien maal ver loofd geweest. Zij beweert, dat ze aan de oogen van een man zien kan, of ze meer of minder het onderwerp van zijn gedachten is, en dan f-chijnt ze a' zeventien maal te hebben opgemerkt dat langzamerhand ook andere ge dachten dan aan haar, een plaats it het geestesleven van haar aanbidder? kunnen innemen. Een Birmingkarnsche dame „maakte het af", omdat haar verloofde in een half jaar tijd een paar pond in ge wicht was toegenomen'. Die dame was romantisch aangelegd en vond dat 't heelemaal niet te pas kwam voor een verloofde om dikker te worden hij moest in tegendeel bleek worden en mager, zuchten en smachten. Een juffrouw uit Brighton houdt er een tegenovergestelde meening op na. Drie jaar geleden verbrak zij een ver loving omdat haar beminde mager werd en de jonge man met haar dus. niet gelukkig was. Verleden jaar werd zij de bruid van een zeer rijk man, doch ze werd zelf tegen dat het liuwe- lichtblauw veld onder mij uit, waarop de schoener zich wit afteekende. Wat de deining betrof konden wij in de baai van Corio geweest zijn. Zou Ik daar ooit wéér komen Ik vroeg mij zelf af of Deedes hier ook aan dacht terwijl hij over de ver-' schansing gebogen in het water keek of was hij van meer angsten en zor-' gen vervuld dan hij wel voorgaf en waren wij minder veilig? De kapitein voegde zich bij hem waarop Deedes zich in het paviljoen op hei dek terug trokzijn gelaat' stond donker en nog donkerder toen hij weer terugkwam. In plaats van zich wêer naar den kapitein te bege ven klom hij den mast in en ik meen de dat hij 't daar boven in de lucht met mij wilde uitvechten. Maar Dee des ging mij zonder een woord te spre ken voorbij en ik zag eon telescope uit zijn zali 'steken, terwijl hij hooger klom. Ik vond het evenwel veiliger mijn post te verlaten en klom naar beneden terwijl hij bijna aan den top van den mast gezeten den horizunt verkende. (Wordt vervolgd.;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2