NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De schuld van den Geneesheer. 18e Jaargang. Donderdag 30 Augustus 1900. No. 52G6 ■feMdM,,:. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden L20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenLSO Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. L65 Afzonderlijke nummers.0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37 y2 m de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prij3 der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0J.5. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regcL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenticn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31b" Faubourg Montmartre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. „Haarlem's Dagblad" van 30 Aug. bevat o. a.« Op de kopjes vanLij- denbnrg, Stemmen van afkeuring over Cordua's terechtstelling, Bel gië en Keizer Wilhelm, Ironie der geschiedenis. Aankomst van den Shah te 's Gravenhage, Bepalingen omtrent loon- en arbeidsduur, Leeraren M. O. en Levensverzeke ring, Beschieting van de forten bij Takoe, Reisbrieven van de Oostzee, Een misverstand (verhaal), en Prijsraadsel. Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 25en Augustus jl. executoir ver klaard kohier No. 2, op de Bedrijfsbe lasting dezer gemeente, dienst 1900/ 1901, op heden aan den ontvanger dei- directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 29 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, A C. WALLER, Politiek Overzicht. om wederom ten spoedigste terug te trekken." Volgens een reeks van telegrammen, gisteren door ons reeds gepubliceerd, is er om en nabij Macho dodoro hevig gevochten. Roberts seinde Dinsdag avond uit Belfast: „Onze bewegingen zijn uiteraard langzaam, wegens de trroote uitge strektheid en de moeilijkheid van het terrein waar wij vechten. Maar van daag kwamen wij een bevredigend eind vooruit en behaalden een be slist voordeel. Buller's troenen bezet ten Bergendal, een zeer sterke stel ling omstreeks 3 kilometer ten noord westen van Dalmanutha. Ik liet Bul- Ier te Bergendal. Ik hoop dat onze verliezen niet boven de vijftig of zes tig zijn, het verlies is geringer dan ik vreesde, daar de toegang tot de stelling over een open "iooiing van 2 of 3 kilometer liep en de vijand hard nekkig stand hield. Een «root aantal Boeren sneuvelden, eenige op een rotspunt door lyddietbommen. Een machinekanon werd "-on om en. Het was een mooie operatie. Buller leidde de troepen zeer bekwaam, en de sa- ïenwerking van het artillerie- en in- fanterievuur had groote uitwerking. Links van onze stelling rukte French vooruit naar Zwartkopjes op den weg naar Lijdenburg en bpreidde aldus weg voor de beweging vnu Pole Carew's divisie morgen. Tegenover deze berichten staat, ten opzichte van de Boerenlinie, in dezen omtrek tot nog toe weinig verblijdend nieuws. We weten alleen dat volgens een bericht aan de „Daily Express", een bericht, dat dus nog nadere beves tiging behoeft, Steyn is aangeko men te Machadodorp, waar de Trans- j valers hem met geestdrift ontvingen. Daily Express" noemt dit een officieel een Engelsch kleurling politieagent hij had den moed schuld te bekennen aan alles waaraan hij werkelijk schul dig was en lord Roberts die het von nis bekrachtigde was zelf de „belang hebbende" persoon in het domme plan. Dat waren alle redenen om vergevings- Transvaal is teruggekeerd. Gaandeweg j zal zijn commando wel weer aanzwel len, want uit verscheiden berichten blijkt, dat hij in Transvaal zijn bur gers uit elkaar heeft laten gaan, opdat zij te gemakkelijker in kleine groepjes do Vaal over zouden kunnen. Er wordt nogal nota genomen van J gezind te zijn en welk voorbeeld er in 't feit, dat de Czaar dr. Leyds heeftgevonden kan worden een half onnoo- ontvangen. Doch, dr. Leyds is geaccre-zelen dronkaard dood te schieten kun- cliteerd vertegenwoordiger van een in nen wij niet begrijpen. Maar Hans elk geval nog bestaanden staat bij de Cordua is niet meer, en zelfs zij die Europcesche boven, in 't geval is dus het hardste om zijn terechtstelling ge- j volstrekt niets bijzonders. Erger is het,schreeuwd hebben zullen den moed dat de Czaar, die 't initiatief tot de vre- j waarmede hij zijn eind te genioet ging desconferentie nam, weigert de Trans- moeten bewonderen." vaalsche deputatie, die steun zocht voor een volk, dat om zijn vrijheid kampte tegen ruw geweld, weigerde te ontvangen. geloofde. Er zijn reeds twee lijders overleden. Veertig gezinhen worden in afzondering gehouden en zijn in ob servatie genomen.- We vestigden er gisteren de aan dacht, op, da*.Lord Roberts in 't be- r ê','n.,van zij/1 laatste telegram hevig Roeren-bericht De Boeren willen nu, bluft op. .liet vooruitdrijven der Boe- volgens „Daily Mail" tegen den raad ren-troepen door French, in de rich-!Van Botha in, op Lijdenburg terug- tuig van. Lekenvlei, en dat hij aan 't trekken, zooals 't oorspronkelijk plan eind van hetzelfde telegram op heel was. wat. gematigder toon komt bekennen, J Gelukkiger zijn de Boeren in Natal dat de Boeren 't hem nog moeilik ge- geweest, waar ze heel brutaal zijn op- n°e£> kunnen maken. getreden. Zij bezetten, ook al weer vol- Uok de Londensche correspondent gens een telegram aan de „Daily Ex- van de „Petit Bleu" is dit opgevallen, press" den Natalschen spoorweg bij en hij schrijft naar aanleiding daar- New-Castle, lieten de spuorwegbrug- van het volgende aan zijn blad: gen in de lucht vliegen en verjoegen „De gevechten, waarover hij (Lord de Engelschen. Roberts) seint, voorspellen geen dade- Jammer, dat Olivier in de Vrijstaat lijke of gemakkelijke overwinning. niet gelukkiger geweest is. Lord Roberts beroemt er zich op dat hij i De vraag rijstwerd Olivier met zijn enkele kilometers grond heeft gewon- commando of met een deel er van ge nen op den weg van Belfast naar Lij- vangen genomen? Werd hij m. a. w. denbm— door de divisie-French te la- j omsingeld, b. v. met behulp van een ten oprukken tot Lekensvlei, tusschen legermacht onder Hunter tot ontzet Dalmanutha en Esbach ten Noorden j aangesneld, en dan met kanonnen van Machadodorp. Maar het bl'^kt uitenz. Of is Olivier door een ongeluk zijn eigen telegram dat de Boeren kigen samenloop van omstandigheden wiens eenige tactiek is hem in de ber- de Engelschen in handen gevallen met gen van Lijdenburg te lokken, hem den zijn zoons en eenige anderen, zoodat grond voet voor voet betwisten mot de hoofdmacht der Boeren nog is kun- den grootst mogelijken heldenmoed, i nen aftrekken Men zou dit geneigd dat de bodem veel minder geschikt is zijn te denken, nu Roberts van kanon- j voor de evoluties van de zware Brit-!nen noch groote getallen gevangenen! scire cavalerie dan voor de vlugge po-1 melding maakt. j neys der Boeren, dat generaal Pole- j En in dat geval is het kwaad zoo Carew reeds zware verliezen heeftgroot niet. Het ontbreekt de Boeren! moeten lijden, en dat als Buller al- niet aan bekwame aanvoerders, er zijn leen in deze streek tegen Botha ope-er nog te over onder de beproefde bur- reerde, hij zich het hoofd te pletter gers. En dan, De Wet is weer nabij. zou loopen tegen de kopjes van Lij- j Volgens een bericht is hij met een j denburg, gelijk hij het eertijds deed troep bij Heilbron opgedoken. Bij Se-! tegen de Toegela. nekal en Heilbron zijn ook drie com- j „Laat ons dus niet wanhopen voor mando's verschenen. Genoeg stof dus 1 de Boeren, te minder daar maarschalk om met wat er te Winburg ontkomen Roberts, als .hij niet zeer vlug wint, is weer een behoorlijke legermacht te aan De Wet en De la Rey tïid zal laten vormen. Misschien is 't omdat De Wet om in zijn rug een fikschen slag te in den Vrijstaat den boel weer op poo slaan. die de Engelschen zal nopen ten wilde zetten, dat hij zoo snel uit België en Keizer Wilhelm. De Belgen, van geestdrift blakend om mee te doen aan de groote Chinee- sche strafoefening, hebben met mach tiging van het Belgische gouverne- Naar de „Daily Mail" uit Boekarest ment, onder presidentschap van gene- verneemt, worden in Roemenië aller- raai Brialmont, een legioen gevormd wege ooi'logzuchtige bijeenkom sten pas tot stand gekomen, werd het w_eer gehouden. De woede tegen Bulgarije door generaal Verstraeten, die het be neemt toe, en er worden nog steeds vel over het legioen zou voeren, ont- Bulgaren het land uitgezet. i honden. t Ia haar antwoord op een Bulgaar- i En waarom? Omdat Keizer Wilhelm sche nota neemt de Roemeensclie Re- gezegd had, dat het heelemaal niet te geenng acte van de toezegging om de pas kwam, dat België mededeed, en schuldigen te straffen. Zij vraagt een dat hij de Belgische troepen niet als ernstig onderzoek en waarborgen voor deel der verbonden legers zou be- bescherming. Zij 'neemt echter geen schouwen. genoegen n.et Bulgarije's pretentie omi Met welk recht deed de Keizer dat, het vonnis wegens den moord van pro-Zal men vragen. De Belgische bladen, zich dat afvra gend. hebben er het volgende ant woord voor gevonden: liet verdrag, waarbij de Belgische staat gegrondvest werd en dat in 1831 door de groote mogendheden werd ge- j teekend, stelde ook vast, dat het nieu- i we koninkrijk een neutrale Staat zou fesscr Michaileano als definitief te be schouwen. Buitenlandsch Nieuws. Stemmen van afkeuring over Cordua's terechtstelling. Het terechtstellen van den „samen zweerder" 1-ïans Cordua wekt in het j wezen. Deze neutraliteit legt de ver buitenland algemeen de verontwaardi-plichting op, om zich van eiken aan-: ging op. De „Indépend. Beige" noe ut het een misdaad en andere Belgische bladen noemen het eveneens een moord en spreken de onderstelling uit dat lord Roberts niet meer toereken- Laar is. In Oostenrijk wordt de daad ook door de groote bladen een „moord" en een „misdaad" genoemd. De Duitsche bladen zeggen dat de getuigenverkla ringen niet van dien aard waren dat het vonnis gewettigd werd en noemt het bovendien een groote politieke fout. Dc „Kreuz. Zeit." zegt dat nie mand te goeder trouw gelooft dat Cor dua een samenzweerder was, de „Vos- sische"" dat Cordua een ontoerekenbaar persoon, een creatuur van den Engel schen agent-provocateur was. Het hardst veroordeelen de Parijsche bladen de daad. Moord is het ook in val buiten de Belgische grenzen te onthouden en van elk verband met eenige oorlogvoerende partij, op straf fe van het voorrecht der neutraliteit te verliezen. Vandaar dat in 1S32, bij het beleg van Antwerpen. Frankrijk door de groote mogendheden werd aangewe zen, om deze groote haven, die Neder land niet wilde prijsgeven, aan België terug te geven. De Belgen zelf moch ten niet deelnemen aau een beleg, waarbij zij groot belang hadden. In het tractaat, dat in 1839 tusschen Nederland en België gesloten werd, i werd ook de onzijdigbeidsbepating van 1831 opgenomen. Maar wijI erj toen in België een strijd gevoerd werd tusschen de grnote mogendheden over de vraag, wie den meesten invloed zou hebben, en wel in 't hijzonder tus- feuilleton. Roman uit het Duitsch nooa JUL. MAES". 1) HOOFDSTUK I. Het huis van den rijken aannemer Joseph Richardier, gelegen aan de Boulevard Pereire, was de woning van een allergelukkigst huisgezin. Het ge zin was niet groot: het omvatte be halve Richardier en zijne echtgenoote nog zijne oude moeder en twee kin deren. Voor tien jaren had de toen reeds gegoede architect een arm, jong, maar •betooverend schoon meisje gehuwd, en Christine dit was haar naam be antwoordde de hartstochtelijke toege negenheid van baren man met eene jinnige, reine, zich steeds gelijk blij vende liefde. Ze schonk hem twee kin deren Martial en Margaretede eer ste was vier jaar ouder dan zijn zus tertje. De grootmoeder, mevrouw Richar-, dier, maakte bet gelukkige huisgezin compleet. Ze aanhad Christine en zag in haar de eigenlijke schenkster van al het geluk, welker edele eigen schappen zich nog nooit verloochend hadden. Men leefde in bijna landelijke eenzaamheid in het prachtig ingerich te, door een groot, schaduwrijk park oxngeven huis, waaruit tallooze wel daden haren weg vonden naar de ar men en ongelukkigen, waaraan Pa rijs misschien rijker is dan eenige an dere hoofdstad der wereld. 't Was in de maand December tegen vijf uur 's avonds, dat de Ricbardiers in bet helder verlichte, behaaglijk ver warmde salon bijeen waren. Buiten huilde een ijskoude wind, hij rukte aan de jalouzieën, vloog door de kale boomtakken en dreigde ze van de hoo rnen te scheuren, maar behalve dit ge- buil van den storm drong er nauwe lijks een enkel geluid iu het siille, ge zellige vertrek. Eenigszins onrustig liep Richardier in het salon op en neerherhaalde lijk bleef hij voor een venster staan, lichtte het gordijn op en nadat hij hoofdschuddend naar de lucht had gekeken en naar het huilen van den wind liad geluisterd, zette hij, blijk baar slecht geluimd, zijne wandeling weer voort. Het vreeselijke weer zal Brisol lier afgeschrikt hebben... van de jacht zal wel niets komen, mompelde hij. Evenals vele Parij zenaars, wasRi- hun oogen. De „Gaulois" zegt dat het schen Frankrijk en Engeland, werd ongeloofelijk zou zijn, indien het nietovereengekomen, dat in geval van ui-, duidelijk was, dat de Engelschen injterste noodzakelijkheid Pruisen, dat Zuid-Afrika overal wreedheid en on-1 toen een Staat van den tweeden rang! rechtvaardigheid ten toon spreiden, j was, de bevoegdheid zou hebben, de Zelfs een gematigd blad als de j onzijdigheid van België te verdedigen, f Temps" noemt de motieven die tot'zoo die gevaar liep en het Belgische het vonnis leidden önbeteelcenend en leger te helpen met een legercorps, j betreurt het dat het vonnis zoo snel „dat in de vestingen gekazerneerd zou voltrokken is. worden." i Maar zelfs in Engeland gaan er De Belgische bladen beweren nu, eenige stemmen tegen deze executie dat België de onzijdigheidsverplich-j op. Zoo schrijft Charles Williams in ting volstrekt niet schendt, want dat de „Morning Leader" j het eigenlijk geen oorlog is, doch een j „Plaatsing in een krankzinnigengc-Europeesche politie-dienst tegen de sticht zou een meer passend vonnis „barbaarsehe" Chineezen. voor den ex-luitenant Hans CorduaFrankrijk heeft, toen het door de zijn geweest. Hij had den eed van Belgische regeering gepolst wercl, het- trouw niet afgelegd ofschoon hij zijn zelfde gemeend, parool gebroken had: hij was in een; Alirfimflflnfl hnrirlitan samenzwering geleid geworden Algemeene DeriClllcn. welke lord Roberts van een melodrama Te Glasgow, waar dc pest heerscht in een drama heeft omgewerkt door is de toestand ernstiger dan men eerst De storm huilde met verdubbelde kracht, als wilde hij het huis op zijne grondvesten doen beven. Huil maar toe, jij dolle patroon! zei de architect, Dit huis gooi je niet onderstboven, ik heb het zelf ge bouwd! Het zou dwaasheid zijn, thans 't huis te verlaten... nietwaar, mama? sprak Christine nu tot de oude dame, die zich met de kinderen bezig hield en niet naar het gesprek had geluis terd. Zeker zou het dat zijn. Maar wees niet hang, Christine, hij zal niet gaan. En ik wed. dat ik wel ga, zei Ri chardier nog altijd lachend. Het is weldra kwart over vijven. Ik wed. dat ik een telegram krijg, eer er een kwar tier verloopen is... Ik ken Brisollier. Een paar regendroppels en een beetje wind verhinderen liern niet om op de jacht te gaan. Wie wedt tegen me? Om u niet heelemaal ie ruineeren, wed ik om vijf francs. Alzoo toegestemd, da mes. Dezen gaven geen antwoord. Alleen Christine zuchtte en er trok een wolkje over haar liefelijk gelaat, terwijl ze de oogen bijna sloot. Men hoorde bellen en Richardier riep verheugd uit Ik ga zelfs nog verder en wed, dat dit reeds de besteller van het telegraaf kantoor is Met deze woorden snelde hij weer naar 't venster en gluurde door de ja- chardier een hartstochtelijk jager. In den zomer jaagde hij op zijne land goederen, die hij in Touraine bezat in den winter kon hij, dank zij der voortreffelijke zorg, welke er aan het wild werd besteed, in dezelfde streek de paforce-jacht op herten, wilde zwij nen en reebokken uitoefenen. In den tussclientijd placht hij uitnoodigin- gen aan te nemen voor de omstreken van Parijs, waar soortgelijke jachten door de Nimrods uit de stad gewoon lijk op de dagen van Zaterdag tot Maandag worden gehouden. Heden het was Vrijdag verwachtte liij een telegram van zijn vriend Brisollier, die 's winters en 's zomers een slot in de nabijheid van Senlis bewoonde en van den staat het jachtrecht in het woud van Halatte had gepacht. Drie dagen, Zaterdag, Zondag en Maandag zou de jacht duren en in verband met het weer zou men of van de drijf- of van de parforcejacht profiteeren. Thans keerde Christine zich tot ha ren man met de woorden: Je krijgt stellig geen telegram nicer, want Brisollier zal verstandiger wezen dan jij. Ook zou het mij, open hartig gezegd, niet weinig zorg ver oorzaken, als je met zulk slecht weer op de jacht gingt. Och! Je bent bang en ziet altijd spoken! antwoordde Richardier lach end en kuste haar teeder op het voor hoofd. Luister maar eens! sprak ze. I Stadsnieuws HAARLEM, 29 Aug. 1390. Bepalingen omtrent loon en arbeidsduur. In de raadszitting van 19 Mei 1897 werd behandeld een adres van ver: schillende vakvereenigingen hier ter- stede om in de bestekken van gemeen tewege opgenomen te krijgen bepalin gen omtrent loon en arhêidsduur. Op voorstel van B. en W. werdtoen be sloten voor den tijd van drie jaar met bedoelde bepalingen een -proef te rie men, en toen werd in de bestekken be paald een minimum-loon Van min stens 20 ct. per uur voor een am bachtsman en arbeider-, van 15 cts. per uur voor een volslagen arbeider of op perman, en van 6 ct. per uür voor een arbeider beneden de 18 jaar. Het aan tal niet volslagen werklieden zal niet meer mogen bedragen dan 15 van de in 't geheel benoodigde krachten, terwijl voorts een maximum-werktijd van 11 uur wordt vastgesteld, de rust tijden daarbuiten gerekend, voor alle uren boven dit maximum 25 loon meer zal worden uitgekeerd en voor arbeid tusschen 's avonds 10 en 's mor gens 4 uur, 50 meer. De termijn van deze proef is dus reeds een paar maanden ten einde, en we zijn nu eens bij enkele patroons en werklieden_.gaan informecren hoe' h. i. de bepalingen hebben gewerkt Over den directen invloed zijn bei den het zeer wel eens, zoowel patroons als werklieden zijn van oordeel, dat de proef niets beteekend heeft, omdat het door B. en W. bepaalde minimum loon lager was dan de reeds bestaande loonstandaard. Patroons uit het timmervak ver klaarden ons, dat hun werklieden meer verdienden dan 20 cts. Bij inschrij vingen naar werk voor de gemeente, zeïde een patroon, zijn er twee bestek ken, A. en B. het eene met, het andere zonder de bedoelde bepalingen, en ik schrijf steeds voor beide tot hetzelf de bedrag iu, omdat het voor mij niet het minste verschil maakt, want ik betaal toch meer dan 't minimumloon. En werklieden, die wij er naar vroe gen, waren van 't zelfde oordeel. Iu het onlangs door verschillende vakvereenigingen aan den Raad ge richte adres, wordt dan ook gevraagd het minimumloon op 23 cts. te bren gen. Het verlangen ïs, dat de gemeen te zal voorgaan in het bepalen van een hooger minimum-loon dan de patroons opdat dezen dan zullen volgen. We zijn er nu niets beter aan toe, zei ons een werkman, de bepalingen, zooals zij thans in de bestekken zijn opgenomen, oefenen op onzen materi- eelen toestand hoegenaamd geen in vloed uit, en de heele proefneming is dus een wassen neus. Ds. P. J. Moeton, predikant der Ned. Cier. gemeente alhier heeft door voortdurende ongesteldheid tegen 1 Ja nuari a. s. emeritaat aangevraagd. De heer J. C. G. Hoppener alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school 3e klasse 43 te Rotterdam. Wegens familie-omstandigheden zal op 31 Augustus a.s. door den Com missaris der Koningin dezer provin-1 louzieën. Een bediende ging naar de poort en keerde dan terug om eenige seconden later hei salon binnen te treden en zijn meester een telegram te overhandigen. Richardier scheurde het couvert open en nadat hij had gelezen, riep hij verheugd Waarlijk, ik zou mijne wedden schap gewonnen hebben. Luistert maarEn mot luider stemme las hij voor: Kom alsjeblieft in weerwil van 't slechte weer. liet rijtuig wacht je om zeven uur bij het station. Daarop ewendde hij zich tot zijn bediende, die op zijn bevelen scheen te wachten, en zeiLaat aanspannen, André, en pak wat linnengoed in het kleine koffer tje Ik wist het immers welvoegde hij er op vroolijken toon bij, toen de bediende zich verwijderd had. Maar toen hij de angstige uitdrukking op hei gelaat zijner vrouw bespeurde, scheen zijne blijdschap op eens te ver minderen, en bezorgd vroeg hij Maar, Christine, kind, wat scheelt je toch Niets, heelemaal niets, antwoord de ze zonder de oogen op te slaan. Als dat zoo is, kijk me dan alsje blieft eens even aan. Ze hief de sclioone blauwe oogen tot hem op, maar sloeg ze dadelijk weder neer, alsof ze de tranen wilde verber gen, die er uit dreigden te vloeien. Richardier geraakte heelemaal van streek en moest zich eerst wat herstel len, voor hij kon vragen cie en mevrouw Van Tieiihoven te hun nen huize n i e t de gebruikelijk avond- receptie worden gehouden ter gele genheid van de verjaring van Hars Majesteit de Koningin. De heer P. Tennissen te Amsterdam is benoemd tot docent voor de Natuur kennis aan het Instituut Prins alhier. De Visschers-Vereeniging te Helder bericht, dat de gehouden collecte voor de slachtoffers der granaat-ontplof fing f 393.80 heeft opgebracht Zij zegt den gevers hartelijk dank, eveneens den heer Jac. Hamilton uit het welbe kende magazijn van hceren-ariikelen in de Anegang, die zoo belangeloos da leiding der collecte op zich nam. - Nu troffen onze collectanten zéóï velen niet thuis en moesten helaas en kele wijken overslaan. Mogen wij nog een beroep doen op die velen en hun beleefd vragen liefst vóór Zondag hunne gaven te bezor gen bij den heer Hamilton? Het kwar tje is ons even welkom als het bahk- of muntbiljet. Er is zooveel noodig om bijna 60 menschen het leven dragelijk te maken. Binnenland. Ironie der Geschiedenis. 't Was in den jaro 1899. Daar werd in Den Haag een Vredesconferentie ge houden en alle landen hadden hunne vertegenwoordigers gezonden. Aan de ordé kwam het vraagstuk der vaststel ling van het begrip „belligérant". De Brusselsche declaratie hield de vol gende bepaling in „De wetten, rech ten en plichten van den oorlog gelden niet alleen voor de staande legers, maar ook voor de militie en de vrijwil ligerskorpsen, die aan de volgende voorwaarden voldoen le dat ze aau hun hoofd een voor hpn ondergeschik ten verantwoordelijk persoon hebben 2e dat ze een vast en ook uit de verte herkenbaar onderscheidingsteeken voeren 3e dat ze openlijk de wapenen dragen, en 4e dat ze zich in hun op treden naar de wetten en gebruiken van den oorlog schikken. In landen, waar de militie tot het leger behoort of een deel daarvan vormt, is ze onder de benaming „armee" begrepen. Tegen deze begrenzing van het be grip verhieven zich verschillende stem men, die haar te eng vonden. Bepaal delijk de Belgische gedelegeerde Beer- naert merkte op, dat de plicht om het vaderland te verdedigen een absolute plicht van de heele bevolking was, en dat de dwang, aan een deel der bevol king opgelegd, om zich van vijandige maatregelen te onthouden, in strijd was met de eischen der vaderlands liefde. De Zwilsersche afgevaardigden vielen hem bij. Toen was het de Engel- sche afgevaardigde sir John Ardagh, die de volgende bijvoeging voorstelde i „Niets in dit hoofdstuk mag zoo opge< vat worden, als bedoelde het, het recht te verkleinen of ter zijde te stellen, dat de bevolking van een door den vijand bezet land toekomt, zijn plicht na te komen, om den vijand met alle geoor loofde middelen den krachtdadigsten tegenstand te bieden." Deze bepaling werd niet aangenomen, maar wel de volgende, die aan de bezwaren min of meer tegemoet kwam „De bevolking van een niet bezet territoir, dat bij het naderen van den vijand vrijwillig de wapenen opneemt, zonder vooraf tijd gehad te hebben zich volgens art. 1 te Maar spreek dan toch, wat drukt je zoo ter neer? Je zult me bespottelijk vinden en me uitlachen. Neen, neen, spreek maar opJe hebt tranen in de oogen en je weet, dat ik dat niet verdragen kan, zei hij, terwijl hij hare handen nam en die stevig drukte. Zachtkens, alsof ze werkelijk vrees de, dat liij hoos op haar zou worden of haar zou bespotten, antwoordde za slechts liet stemt me zoo treurig, dat je uit wilt gaan, want sedert vanmorgen heb ik allerlei treurige voorgevoelens, die ik maar niet kwijt kan raken. Jo seph, ik smeelc je, ga niet op reis... Blijf bij ons... Ik ben overtuigd, dat ons een ongeluk dreigt. Maar maar, Christine 1 Waf voor een ongeluk zou dat moeten zijn? Ja, als ik dat maar wist Hij kusre hare hand, maar lachtt» niet meer. Hij was bij haar zulke buieo van zenuwachtigheid, zulke ontstemd heid niet gewoon en daarom maakten Christine's woorden een te dieperen indruk op hem. Hij liep weer eenige malen het salon op en neerongaarne zou hij afstand doen van het hem wachtende genot, maar daar stond tegenover, dat hij de tranen zijner vrouw moeilijk kon weerstaan. En wat zegt u ervan, mama Juist gierde de wind met vernieuw-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1