organiseeren, wórdt als een fr&tiuid- tleel der krijgsmacht beschouwd, als ze zich haar de wetten en gebruiken van den oorlog richt." Men weet, dat Zwitserland daarop geweigerd heelt do conventie te rati fi seeren, België on Engeland niet.. En nu is het merkwaardige en het is goed dat het „Vau.daar eens aan herinnert dat, terwijl prof. Zorn, die namens Duitschland zich tegen het Engelsche voorstel verzette, in het Fcbruari-nuunner van de „Duitschë .Rundschau" erkent, dat het rmgelsche standpunt zeer wel te verdedigen is, de Engcische Regcering nu geheel en al vergeten is, wat zij heeft voorgesteld, /naai- in de praktijk zelfs aan de min der milde bepalingen van de voorge stelde conventie zich niet stoort, ja de tot nog toe algemeen geëerbiedigde onbeschreven beginselen van oorlogs recht in het aangezicht slaat. Erger lijker huichelarij en onbeschaamder rechtsverkrachting is niet. denkbaar. Het bladwijst er dan op, zooals de gezanten der Z.-A. Republiek- uitvoe rig deden in het Maandag door ons opgenomen protest, dat hei eischen van een neutraliteitseed van de gan- sche bevolking onrechtmatig is. En volgens de te 's-Gravenliage aangeno men beginselen, die Engeland nog niet mild genoeg waren, is :t beschou wen als krijgsgevangenen van alle burgers, die den onzijdigheidseed niet hebben gedaan, oen ongehoord machts misbruik, dat Engeland den naam van beschaafde oorlogvoerende natie doet verbeuren. En dezelfde Engelsche pers, die verleden jaar dc humanitaire be ginselen toejuichte, waaraan men op de conferentie de zegepraal trachtte te verschaffen, vergoelijkt deze bar- Jbaarschheid, ja juicht haar toe. Treuriger en bloediger ironie der geschiedenis zegt het blad terecht is niet denkbaar. De Shah. te 's Gravenhago. Het vergevorderde uur der aankomst 'van den Shah in de Residentie belette Dinsdagmiddag niet, dat honderden naar het Hollandsche Spoorstation waren getogen of zich in de straten hadden gegroepeerd. In de Koninklijke stationswachtka mer hadden zich o. a. verzameld de luitenant-generaal graaf Dumonceau, door H. M. de Koningin heiast met de begroeting van den Shah hij zijne aan komst in de Residentiede thans al hier aanwezige Ministers, hl. die van huitenl. zaken, van marine, van kolo niën, justitie, binnenL zaken en finan ciën de commissaris der Koningin mr. Patijn de burgemeester der Resi dentie baron Van Harinxma thoe Sloo- tende generaals, kolonels en korps commandanten, inbegrepen de com- mande eren de officieren en de direc teur der Hoogere Krijgsschool, hene vens de gouverneur der Residentie en de plaatselijke commandant. Ook was aanwezig C. _A. baron Beniinck, stal meester van H. M. de Koningin. De secretaris der Perzische legatie, alsmede de adjudant van den Shall bevonden zich mede hier ter plaatse. Deze kring begaf zich op het perron voor de wachtkamer, zoodra de trein, door den Koning der Belgen ter be schikking van Z. M. gesteld, in het gezicht kwam, waarvan een kanon schot aankondiging deed, het eerste Van de 33 saluutschoten, die van het oogenblik der aankomst door de stad dreunden. Op hetzelfde perron stond opgesteld, links van den autoriteitenstoet, een eerewacht, gevormd door een com pagnie grenadiers met het regimonts- vaandel, rechts was geplaatst de Ko ninklijke Militaire Kapel Terwijl de trein binnenreed, sloegen de tamboers den eeremarseh, die over ging in hei Perzische volkslied, door de stafmuziek gespeeld. Voor de Shah het salonrijtuig ver liet, steeg de Perzische gezanf hij ons Hof, generaal Nazare Aga, uit den trein en stelde den vertegenwoordiger ,van H. M. de Koningin aan zijn Sou- verein voor, die door generaal Dumon ceau, namens Hare Majesteit, met eenige welkomstwoorden gecompli menteerd werd. Onmiddellijk daarop presenteerde de gezant den minister van buitenlandsche zaken aan Zijne Majesteit, waarna de voorstelling der overige autoriteiten plaats had. ge deeltelijk op het plankier, gedeeltelijk in de wachtzaal. De door H. M. de Koningin aan den Shah toegevoegde militaire deputatie, met generaal Trip aan het hoofd, nam, van de grenzen af, plaats in Zijner Majesteit's onmiddellijk gevolg. Alvorens 'het perron te verlaten, schreed Mouzaffir Ed-Din nog even langs de eerewacht. Voor den vorsteKjken gast en de «erste hofdignitarissen stonden voor het stationsgebouw rijtuigen uit de Koninklijke stallen gereed. Toen het rijtuig de koetspoort ver liet cn de Shah voor het publiek ver scheen, ging er uit het volk gejuich op. Overigens heerschte er nogal levendig heid onder de menigte langs den gan- schen weg tot aan liet Paleis. Op het oogenblik dat de Shah het voorplein van hfit Paleis opreed, blie zen de trompetters van de aldaar op gestelde eeFewacht van een compagnie de woede door dc kale takken, die zich krakend onder zijn druk hogen. Het raasde en gierde om de muren van het vreedzame huis op een wijze, dat bange personen licht akelig te moede konden worden. Ik geloof, antwoordde de oude dame, dat je bij dit booze weer beter deedt met thuis te blijven en cïat. we Christine's treurigheid op rekening moeten zetten van den storm, welks gehuil zeker niet vroolijk kan stein- 'men. Richardier trad op zijne vrouw toe en zei glimlachend En als ik nu toch op reis ging? Dan zou je mij groot verdriet aan ■doen. Nu dan, ik heb je totnogtoe met opzet nooit verdriet aangedaan en zal dat ook vandaag niet doen. Je blijft vroeg ze met een glans van geluk op 't gelaat en schitterende oogen. Ja, ik blijf I Ze sloeg de armen om zijn hals en ibij drukte haar vast tegen zich aan, 'en zoo was de vrede weer hersteld. I Ook buiten scheen het wat kalmer te willen worden. De storm had aan 'hevigheid verloren en raasde slechts nog met lange tusschenpoozen. Weer liep Richardier naai- 't vensier. De sterren komen zelfs al te voor schijn, merkte hij op, we krijgen van daag stellig nog hei mooiste weer. i Met de handen op den rug begon hij jagers den eeremarseh, gevolgd door het Perzische volkslied, uitgevoerd door de hoormnuziek. Tegelijkertijd werd op hst dak de Perzische standaardvlag geheschen bestaande uit een wit doek omzoomd met groen, behalve aan de zijde van den stok in het midden een goudgele leeuw, gewapend met een kromme oos- tersche sabelvoorts een vergulde zon opgaande achter den leeuw. Aan den ingang werd de Shah ont vangen door den Hofmaarschalk van H. SI. de Koningin, baron Clifford en door den intendant van Harer Majes- teit's Huis, jhr. Hocufft van Yelzen, en den kamerheef jhr. Van den Bosch. De vertrekken van den Koninklijken logeergast bevinden zich aan dc ach terzijde van het Paleis in den vleugel die op den tuin uitziet. Het verblijf van den Sbah geeft wel een feestelijk kleurtje aan de Hofstad, imihers, de bedrijvigheid op straat, de beweging om cn bij het Paleis, het uit gaan van alle officieren en militairen in groot tenue, herinneren aan de vie ring dor verjaardagen van leden der Koninklijke familie. Aan het gala-diner to Socstdijk ter eere van Z. M. den Shah van Perzië zaten heden aan de presidenten van de Eerste en Tweede Kamer der Staicn- Generaal, de ministers, de vice-presi dent van den Raad van State, de groot officieren en het verdere gevolg van Hare Majesteiten. Voor het gala-diner op den verjaar dag van Have Majesteit de Koningin zijn door Ilare Majesteit de Koningin- ftfeeder genoodigd de presidenten der beide Kamers van de Stat en-Generaal, de vice-president van den Raad van State en de leden der hof hou ding van bare Majesteiten. De erfprinses Von Wied en prinses Louise Von "Wied hebben Dinsdag avond Soc-stdijk verlaten. Dinsdag was er ten paleize te^s-Gra- venhagc diner voor de leden van het gevolg van den Sjah en de drie Neder- landsche officieren hem toegevoegd, waarmede aanzaten de hofmaarschalk baron Clifford, en de kamerheer van H. M. jhr. Van den Bosch. Leeraron M. O. en Levens- ver zekering. In de Maandag te Nijmegen gehou den vergadering van de Vereenïging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar onderwijs, lichtte da heer Horn zijn voorstel toe in zake levens verzekering. Het is een paar maal in den laat- sten tijd. voorgekomen, dat bij het overlijden van een lid der verceniging aan de collega's geld moest gevraagd worden, omdat er totaal niets was, om in de allernaaste levensbehoeften der achtergeblevenen te voorziendit mag z. i. niet meer voorkomen en daarom wil hij, dat de leden der ver- eeniging zich collectief zullen aanslui ten bij eene Levensverzekering-Maat schappij, waardoor aan de nabestaan den der deelnemende leden eene som van een duizend gulden wordt gewaar borgd. Het bedrag is zeker niet hoog, maar in elk geval toch hoog genoeg, om hij het afsterven de door ziekte en begrafenis ontstane kosten bpnevens andere kleine huishoudelijke schulden te kunnen betalen, waardoor de we duwe in staat is de plicht te verlaten, als zij dat wenscht. En ook die wedu wen, voor wie nu reeds door eene le vensverzekering gezorgd is, of tüe pen sioen. genieten, zuilen dit bedrag goed kunnen gebruiken. Spr. heeft a c.cï ge steld aan het Hoofdbestuur van bet Genootschap van Leeraren aan Ned. Gymnasia eene commissie van vijf ie- den te benoemen, ten einde de zaak te onderzoeken en het eventueel aai 1e nemen beginsel tot uitvoering ie In en- gen. Hem is na ernstig onderzoss. Lij verscheidene solide maatschappijen gebleken, dat er bij zoo'n collectieve verzekering groote voordeden ie be dingen zijn. Ook wenscht hij de leer aren aan Zeevaartscholen, die zich in deze zaak willen verbinden, opgeno men tc zien en ten slotte wil li*j een klein ondersteuningsfonds stichten, waaruit eventueel de bijdrage aan worden betaald van een cu'.iega, die daartoe soms door bijzondere om standigheden niet in staat zou zijn. De nadere uitwerking van -lit alles zou intusschen aan de te benoemen commissie kunnen worden overgela ten, die zoo spoedig mogelijk voorstel len zou moeten doen, terwijl clan door referendum de eindbeslissing aan de leden zou worden gelaten. Alle leden blijven natuurlijk vrij al of niet mee te doen, maar geen directeur of leer- aar mag meedoen, die niet lid is van de vereeniging. Hij brengt eene kleine wijziging in zijn voorstel betreffende de kosten. Door de heusche bejege ning. die zijn voorstel in de alg. verg. van het Genootschap van Leeraren aan Gymnasia heeft gevonden, waar het met algemeene stemmen werd aan genomen en tevens besloten werd niet een derde, maar de helft der door de commissie te maken kosten te beta len, wijzigt hij zijn voorstel in dien zin, dat de Vereeniging van Leeraren M. O. de helft der kosten zal dragen. opnieuw heen en weer te ioopen blijk baar bracht de zaak hem uit z'n humeur, en van tijd tot tijd wierp hij een vluchtigen blik op zijne vrouw. Deze scheen in 't gehec-l niets te mer ken, maar aan de grootmoeder ont ging de verdrietigheid van haren zoon niet. Kijk hem eens aan, Christine, fluisterde zij de jonge vrouw in 't oor; hij is verdrietig, want je berooft hem van zijn grootste genot. Ook heeft de storm zich reeds gelegd en daarmee zal je treurig voorgevoel verdwijnen. Gun hem dus dat onschuldige genot, hij zal je er dankbaar voor zijn. Christine wierp verstolen een blik op haren echtgenoot, die inderdaad niet in 't beste humeur scheen te we zen en nu en dan zelfs een zucht van teleurstelling slaakte. Ja, het is zoo bromde hij de wind is gaan liggen en de hemel is volkomen helder. Bij deze woorden opende hij het ven ster, stiet de jalouzieën open en stak het hoofd naar buiten. Een koude luchtstroom drong naar binnen en deed de lamp onrustig flikkeren. Christine sprak op fluisterenden toon tot hare schoonmoeder: Een namelooze angst maakt zich van mij meester, als ik er aan denk, dat hij thans het huis wil verlaten. Maar waarom toch'? Ik weet het niet, doch ik kan dat angstige gevoel niet van mij afzetten. Eene zeer uitvoerige discussie heeft' •ver dit voorstel plaats, verscheidene bezwaren worden er tegen geopperd, ion slotte echter wordt het met groote meerderheid aangenomen met dien verstande, dat de te benoemen com missie in de volgende alg. vergadering haar rapport zal uitbrengen met het oo.rr op dc kosten, wellce moeten wor den gemaakt, wordt het krediet niet gewijzigd, maar gelaten, zooals het oorspronkelijk was aangevraagd. D ra&kbevrijding. De Ned. Vereeniging tot afschaffing van cLicoJ:oi:sclie dranken zal Vrijdag en Zaterdag 28 en 29 Sept. te Leiden haar 67e algemeene vergadering hou den. Kuldo aan. President Kruger Door de ambtenaren van de II. IJ S. M., werkzaam ar.n het administra tiegebouw te Amsterdam, wordt geza menlijk een felicitatiebrief gezonden aan President Kruger, bij gelegenheid van diens aanstaanden geboortedag. Voor de Boeren-ge-vangenen. Door de Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging werd per tele graaf 500 pond sterling overgemaakt aan onzen consul te Colombo voor de Roeren-gevangenen te Ceylon. Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Zondag had te Delft de algemeene vergadering plaats van den Nationa-; len Bond van Handels- en Kantoorbe-' dienden. Het voorstel om het pensioen- en weduwenfonds in werking te doen ü'e- den werd aangenomen entot directeur benoemd de heer Van der Gunst uit Amsterdam. Tot administrateur van het ondersteuningsfonds werd be noemd de heer Geisderver van Amster dam en tot commissarissen de heeren De Bok van Gouda, Sligtenhorst van Almelo o en Van Rutten van 's-Graven- kage. Dr. Lingbeok. Voor zijn vertrek uit Zuid-Afrika ontving de voormalige leider van de Eerste Nederïandsche Roode Kruis- ambulance, dr. Lingbeek. tal van dank betuigingen, van burgers op comman do. Daaronder waren er twee van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenuen, allen verpleeg den in het Hospitaal van het Neder ïandsche Roode Kruis, gevoelen zicli gedrongen bij UEds. vertrek naar Ne derland, hunnen hartelijken dank te betuigen voor de zeer gewaardeerde hulp en liefdevolle behandeling uwer zijds ondervonden. ,,Met leedwezen zien wij UEd. heen gaan, daar wij u hebben leeren ken nen als een bekwamen en humanen geneesheer, die ten allen tijde bereid was hulp te verleenen en ons met raad en daad bij te siaaii. De hulp ons door doctoren, verple gers en verpleegsters met opofferende zorg verleend zal ons altijd in dank bare herinnering blijven. „Wij verzoeken UEd. tevens onzen dank te willen overbrengen aart het hoofdbestuur van de Nederïandsche Roode Rruisvereeniging voor al liet-; geen ten behoeve van zieken en ge wonde burgers in dezen oorlog werd volbracht. ,,\Vij hopen dat UEds. reis voorspoe-: dig en in gezondheid volbracht moge: wórden en roepen U bij UEds. vertrek, een laatst vaarwel doch tevens een tot wederziens toe. „Ontvang, onder hoogachting, nog maals de beste wenschen van uwe dankbare dienstwillige dienaren." (Volgen de onderteekeningen, van 64 burgers). „Namens eenige behoeftige bur gers, wier vaders en broers op com mando zijn, breng ik warmen dank. toe aan de Nederïandsche ambulance en haar chef inzonderheid voor de ge schonken kost en'versnaperingen. „Met eerbiedige hoogachting na mens hen Uw Ed. Dw. Dr. W. LOUIS." Pretoria, 24 Mei 1900. Do internationale beweging voor de Boeren. De beweging voor de onafhankelijk heid der Boeren, te Parijs in 't leven' geroepen en weldra over geheel Frank rijk verbreid, neemt thans ook in ons land grooter afmetingen aan. In tal van plaatsen zijn of worden comité's gevormd, die zich voorloopig belasten met het verzamelen van iiaamleeke-; ningen van hen, die zich hij de bewe ging willen aansluiten. Aan de veel vuldige aanvragen om lijsten ter tee-: kening die dagelijks hij het Perskan toor te Dordrecht inkomen, kan dit, kantoor nai*vvelijks voldoen. Op de: lijsten die reeds van handleekeningen; voorzien te Dordrecht terugkwamen, komen vele namen voor van do in-j vloedrijkste mannen uit Nederland. Een krachtig bewijs wel, dat de wanne belangstelling, die men hier te lande De oude dame haalde de schouders op zij was volkomen kalm. Ik heb inijn zoon werkelijk zeer lief, zei ze, doch ik kan je angst niet deelen. Thans sloot Richardier het venster en zuchtte zeer hoorbaar hij dat werk. Juist kwam Andrée zeer zachtjes bin nen om te z*eggen, dat het rijtuig ge reed was. En hij voegde erbij, alsof hij zijn meester wat aangenaams wou zeggen: Ik geloof dat meneer mooi weer zal hebben. Juist wilde Richardier bevel geven om maar weer uit te spannen, daar hij thuis wilde blijven, toen Christine zei- de Ga maar op de jacht, Joseph, ik wil je niet terughouden. Maar ik zou je geen verdriet wil len doen, Christine. Vergeet mijne woorden, het was kinderachtig van mij. Hij keek op zijn horloge en zei, weer heelemaal vroolijk: De trein gaat om zes uur. Ik heb dus maar even meer den tijd om hij het station te komen. Leef wel dus! Daarop kuste hij de kinderen, kuste hij zijne moeder en sloot daarna Chris tine in zijne armen. Hij voelde, dat ze zich hartstochte lijk tegen hem aan drukte, en hare vingers, die ze tusschen de zijne had gewrongen, waren niet los te krijgen. Hij werd daardoor diep bewogen, en. I in 't begin van den oorlog voor de Boe ren gevoelde, nog geenszins is ver flauwd. Integendeelgeen gelegen heid laat het Hollandsche volk voor bijgaan om Engeland te toonen hoe het zijn staatkunde ten opzichte der beide Z.-A. Republieken verafschuwt. Ook in Duitschland wordt de bewe ging algemeen. Het leidend comïtó te Tegernseo met baron Bronsart von Schellendorf, den beroemden Afrika- rciziger. aan het hoofd, werkt met on vermoeider. ijver en bereidt groote ge- beurtenissen voor. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Patrimonium. In de Dinsdag voortgezette vergade ring werd ds. Taima bij applaus tot .redacteur van het Tijdschrift be noemd. Op verzoek van den benoem de zal de stemming echter schrifte lijk geschieden, terwijl naast den re dacteur een commissie van toezicht op de redactie zal bestaan. De redac tcur zal in het Verbondsbestuur een adviseerende stem hebben. Op voorstel van den heer De Waal Maiefijt werd besloten een brief van sympathie en gelukwensen te zenden aan den President der Zuidafrikaan- sche Republiek op zijn a.s. ver-jaar dag en hein toe te bidden dat hij den strijd tegen het machtige Britsche Rijk aangebonden, voor zijn land gunstig moge eindigen. Bovendien werd besloten dat het Verbondsbestuur a.s. Vrijdag aan Ha re Majesteit hulde zal brengen namens „Patrimonium." Langdurige bespreking lokte het voorstelHilversum, om maatregelen te nemen tot bijeem-ocping van een sociaal congres. Ds. Talma aehtte ccn sociaal con gres zeer gewenscht om contact te versterken tusschen de Patrimonium mannen en om revolutioimair te spreken de „hooger-geplaatstsn in de maatschappij". Het congres behoeft echter niet van dien aard te zijn dat de verslagen a'an het congres een boek deel zullen vullen, het. is voldoende ais enkele punten van belang behan deld zullen worden. Het moet dus een congres zijn op veel eenvoudiger voet dan het eerste geweest is. Een pernen- nante commissie zou daartoe kannen worden aangewezen en af en toe het congres bijeenroepen. De lieer Van de Velde van Rotter dam meende dat men moest aanklop pen bij het Centraal Comité van het congres van 1891 om vruchtbaar werk zaam te zijn, waarop de Voorzitter antwoordde dat de toestanden sedert aanmerkelijk zijn veranderd en het dus groote bezwaren zal hebben om met hetzelfde centraal-comité werk zaam te kunnen zijn. Het zal daarom beter zijn thans lichteren kost te ge- ven. Hiertegen kwam de heer Van de, Velde krachtig op, hij was juist bang voor dien lichteren kost; die mag vol-' strekt niet worden voorgezet en als ds. Tahna die voorstaat, vreest hij dat Patrimonium zal gaan verwateren. Ds. Talma verklaarde zich dankbaar voor deze onomwonden verklaring des heeren Van de Velde. Ilij erkende gaar ne dat hij hoog spel speelde, door de wijze waarop hij nu sedert eenige jaren de werkliedenbeweging behan delt en daarin optreedt. Er is geen quaestie van verwatering, wanneer men de zaak wat eenvoudiger wil be handelen dan in 1891 is geschied. Er kan vrees bestaan voor verwatering, clocii juist daarom moeten die ande ren, die deze vrees koesteren, de jon-, geren niet in den steek laten. Zij mo-i gen zich niet achterdochtig aan den strijd gaan onttrekken, want doen zij dat dan zijn de afdwalingen der jon geren niet alleen hun eigen schuld.! doch ook die der anderen. Het gaat; niet aan alles te wenschen van boven, ook al kan men altijd samen uit gaap in de. leer van Christus. Daarnaast is; het de plicht te letten op het onrecht, waaronder zoovele wc-'-^eden gebukt; gaan. Hierdoor ontstaat een klein incident- Het slot dezer discussie was dat hot verbondsbestuur zich in verbinding zal stellen met de leiding A'an het con gres van 1891 om te bespreken in avc-1- ken geest een nieuw congres zal worden belegd. Aan de orde kwam daarna een voor-, stel van dc afdeeiing Loosduinen. Deze afdeeiing acht het noodzake lijk „dat bij de herziening der drank wet aan de Gemeenteraden zooA'eel vrijheid van handelen Avorde gelaten; dat zij zonder door Gedeputeerde Sta-' ten te worden belet, bij het verlec-nen a-an vergunnigen a~oor den verkoop van sterken drank kunnen bepalen, dat op Zon- en feestdagen, niet mag worden getapt, althans niet onder het houden der godsdienstoefeningen, en stelt mitsdien voor dat het Verbond hiertoe de noodige stappen doet." Het voorstel wordt aangenomen, na dat besföten is daaruit de woorden „zonder (loor Gedeputeerde Staten te worden belet" te verwijderen, omdat in onze Staatsinstellingen de Ged. Staten in dergelijke gevallen niet kunnen worden voorbijgegaan. Haarlem deed door Amsterdam ge- misscliien maakte zich ook een gevoel van angst A-an zijn hart meester, Avani zonder eenige inleiding zei hij: Als je 't wilt, blijf ik. Je hebt het maar io zeggen. Neen, neen, je zult me niet voor een dAvaas kind houden. Ga! Vaarwel dan! Maandag om half zes 's avonds ben ik Aveer hier! Dit zeggende verliet hij het salon. Christine, die het hoofd voorover gebogen hield, opdat niemand zou zien, hoe doodelijk bleek haar gelaat was, luisterde naar het rollen van den wagen, welks raderen knarsend in het kiezelzand drongen. Se hoorde hoe 't hek van de poort geopend werd en vernam het stampen der paardenhoe ven op het plaveisel van de sti-aat. Daarop werd de poort gesloten en men hoorde niets ineer. De jonge vrouw echter kreeg het vreemde gevoel, alsof haar man voor haar verdwenen, haar voor altijd ontrukt was. alsof hij io een onpeilbaren afgrond was verzon ken, waaruit geen te voorschijn ko men meer mogelijk was. Terwijl hij in zijn rijtuig zat, dacht Richardier aan de vrees, welke zijne echtgcnooto had uitgesproken. Ze is thans treurig en neerslach tig, zei hij tot zichzelveu; van rechts wege had ik thuis moeten blijven. Maar reeds was het rijtuig bij het station gekomen. Hij keek op zijn hor loge. 'i Was nog maar twee of drie minuten voor zes, zoo dat hem nog. steund, het voorstel dat „Patrimo nium" omtrent genomen hesluiten of aangenomen en verworpen Aroorstellen een referendum zal instellen. Besloten Averd het punt over een jaar tei-ug te nemen en het Verbonds bestuur op te dragen het volgend jaar zijn meening in zake het referendum te doen kennen. De schriftelijke stemming o\rer re dacteur had tot uitslag dat met 109 van de 120 stemmen de A'ergaderïng zich vereenigde met den dichter-kiezer, (lie op zijn stembriefje schreef„Geef ons orgaan weer smaak en geur, maak A. S. Talma redacteur". Daarna werd aan de -orde gesteld de bespreking van een program van actie voor het verkiezingsjaar 1901. Inleider over deze quaestie zou zijn de heer P. van Vliet Jr. volgens de volgende op den beschrijvingsbrief ge brachte punten: 1. De ATije school \roor heel de na tie. 2. De verzorging van den arbeider die-niet meer Averken kan. 3. Arbeiderskresrccht. 4. Bescherming van den arbeider door wettelijke regeling van het ar beidscontract. 5. Bescherming van den pachtboer door regeling van liet pachtcontract. 0. Bescherming van den nationalen arbeid. e 7. Uitbreiding van het onteigenings- recht ter Avillo A'an de volkshuisves ting en dc belangen van den landar beider. Alle punten werden aangenomen. Bij punt 3 werd bepaald dat het kiesrecht wel zal worden toegestaan aan vrouwen die gezinho of Gen zijn, doch \-er\vovpen een voorstel-Arnhem algemeen het kiesrecht te A-erleenen. De staking in hei diamantvak. Door het hoofdbestuur \-an den A. N. D. B. is een rondschrijA-en gezonden aan de werkgevers in de diamantnij verheid, waarin liet de bedoelingen-der di amantbewerkers-organisatic uiteen zet. Tal van 'werkgevers hebben zich een volslagen verkeerde voorstelling gevormd A-an hetgeen de diamantbe werkers-organisaties in het wezen der zaak becogen men verkeert in de mee- ning dat eene algemeene loonsverhoo- ging bedoeld is, en dat is allerminst zoo. Bedoeld is alleen„de ongeluk kige slijpers a'an chips, puis, aller slechtst heel en rubishkapjes in staat, te stellen een stuk brood te verdienen, niets meer, maar ook niets minder." Het bestuur der Amsteröamsche Ju- weliersvereesiiging noemt in een brief aan de Averkgevers die beweringen in strijd met de waarheid. Het doet o. a. een beroep op het schrijven dd. 1 Aug. van het Hoofdbestuur van den A. N. D. B. gezonden aan het bestuur der: A. J. V. Geëischt werd een algeheele cmwen - teling in de arbc- i d svoorw aard en dei- industrie een uitdrukkelijke vergelij king werd gemaakt met de toestanden in alle andere industrieën, waarin de werkgevers aiie bediijfsonkosten ara- gen. In de Dinsdagmiddag gehouden ver-, gadering, waarin Polak de beide cir culaires besprak, deelde hij mede dat de conferentie met de A. J. V. en de fabriekseigenaren niet zal doorgaan. De A. J. V, Avenschte de basis te we ten waarop de bemiddelingsA'oorstel- len zouden rusten, m. a. w. de Averkge vers Aviiden weten welke eischen de A. N. D. B. zou willen laten valIau. Wel is het mogelijk Avanneer het be stuur van de A. J. V. en den A. N. D. B. een contradictoir debat kunnen hou den, waarop een bemiddelingsvoorstel1 kan steunen. Maar hier wilden de Averkgevers niet in toestemmen, omdat ze geen afdoen de argumenten hebben. Onderbande-; ling is alleen mogelijk wanneer ge-; Avaarborgd kan worden een behoorlijk; loon na behoorlijken arbeid. Nu heeft de eigenaarsvereeniging' het navolgende voorstel gericht (Za terdagavond) tot arbeiders en werk gevers „Den eiseh van netto loon slechts dan ic bepalen voor die werkgevers, welke a7aste personeelen in hun dienst hebben of menschen aannemen en A'oor de andere Averkgevers, die op hei oogenblik dezen eisch niet kunnen in willigen, een tarief met parcentsver- hooging in A-erband met te heAverken grondstoffen met A-c-rpiichte hijvoeging van boort." Donderdagavond zal over deze kwes tie beslist worden door de stemgerech tigde leden. Dinsdagavond halfnegen was er Arer- gadering a oor stemgerechtigde leden in het Paleis. Verschillende voorstellen tot u:tA"oe-' ring Averden besproken. Later zal wor den bekend gemaakt wat aangeno-i men is. Ten einde lotsverbetering te verkrij gen hebben de politieagenten te "s-Gra- venhage een vereeniging opgericht. BUITENLAND. De atakiüg ia Zaid-Waies. Naar aanleiding van de staking aan dc Taff-Vale Spoorweg in Zuid-Wales, die nu reeds ongeveer een week duurt, juist zoo\reel tijd overbleef om een kaartje te koopen, terwijl André zijn handkoffertje in een Avaggon van den trein een plaatsje gaf. Nainvelïjks was' Rhich&rdier ingestapt, oi de treiu zet te zich in beweging. Telkens weer keerden de gedachten van den reiziger terug naar de gelief den, die zeker ook aan hem dachten, £u hij werd eenigszïns ontevreden op zichzelven. Ten slotte zal Ik ook nog voorge voelens gaan krijgen, zei hij boos tot. zichzelven, en met geweld dwong hij zijne gedachten iu eene andere rich ting. In het huis van den architect brach ten de achtergeblevenen een treurigen avond door. Tevergeefs beproefde me vrouw Richardier al het mogelijke om Christine op te vroolijken, om haar tot een glimlach te dAvingen; ze kon de angstige uitdrukking niet van het gelaat harer schoondochter A-erdrij- ven, die zelfs het avondeten onaange roerd liet staan, wat hare schoonmoe der oprecht verdriet veroorzaakte. Na het souper trok de oude vrouw zich zooals gewoonlijk op hare kamer terugde kinderen waren reeds te bed gebracht, zoodat Christine alleen in het salon achterbleef. Tegen negen uur hoorde ze hellen, en dadelijk daarna trad hare kame nier binnen, die een brief overhandig de met de woorden: Die Averd zoo pas door een dienst- sclirijft de correspondent van de' „Westm. Gazette" te Cardiff, die dus in 't hart van do beweging zit, dat hij voor (le stakers den toestand niet roos kleurig kan noemen. Zij hebben geen ander wapen dan de publieke mee ning, zegt hij, en die is verdeeldcn hij meent te kunnen opmaken dat de mannen over 't algemeen besluiteloos zijn. De groote factor, dio tegen hen -is. en waarmede zo niet genoeg reke ning hebben gehouden, schrijft hij, is de bescherming door de politie, die het bestuur der Taff-Vale-Mij voor de „onderkruipers" weet te krijgen, die bovendien geherbergd, gevoed en ge kleed worden op kosten der maat schappij. En hij heeft ook gehoord, slat de groote steenkolen-handelaars een fonds aanleggen voor de weinige niet-stakers. Daarbij komt nog, dat ook de stakers van (len Barry-spoorweg een interview gcAraagd hebben met den heer Bell, den voorz. a\nn den Bond- van Spoorwegambtenaren, wat er op zou wijzen, dat ook zij steun noodig hebben en dit in verband met dc^drei gende crisis van de Great-Eastern, doet hem vreezen voor de weer.stands- kas. Intusschen neemt de staking hij (len dag grooter afmetingen aan nabij Cai'- diff en de kolenA-cldcn. De fabrieken te Cardiff staan nagenoeg stil en de «prijzen der kolen stijgen onrustba rend. De meergenoemde correspondent vreest dat de Taff-stakers zullen ge-' boycot worden door de andere spoor wegmaatschappijen. Sport en Wedstrijden. Dc bekende schimmel harddraver „Gardenia", vroeger eigendom van den heer E. A-an Wickevoort Crorarnc- lin alhier, later van den heer W. A. Oc.khorst te Rotterdam, Averd dezer dagen aangekocht door den heer Frie- drichs te Berlijn. Gemengd Nieuws. Krijgsgevangen Boeran vrien- delïjk ontvangen door Ecboclkinaeren. Het is bekend, schrijft de correspon dent aran de „Kimberlev Diam. Fields Advertiser", dat de sympathie aran de meerderheid in de Kaapkolonie aart de zijde der Boeren is. Dit is niet altijd zoo duidelijk to merken geweest, als eeni gen tijd geleden het geval was aan een spoorwegstation tusschen Kirn- herley en Kaapstad. De Kaapsclie trein, komende van het Noorden, ver voerde een aantal krijgsgevangenen, en een groot aantal meisjes en jon gens, die op weg waren naar verschil lende instituten. Te Frasenhurg Road moest de wagen, Avaar de gevangenen in zaten, wisselen, om een andere lo comotief te kunnen aankoppelen. Zoo kwamen de wagens waarin zij zich be\ronden en die van den eersten trein parallel te staan. Het Avuiven yan han- den en zakdoeken door de jeugd moest een vreemdeling wel den indruk ge ven alsof (le Boeren kolonisten Avaren die triomfantelijk terugkeerden van- het front. De krijgsgevangenen lieten zich niet onbetuigd in hun dank voor deze sympathie. Zakdoeken hadden zij bijna niet, maar des te meer wuif den zij met hunne grimy hands" (let terlijk „vuile pooten"!) Te Prince Albert Read werden zij eveneens Gidvangen met een kleine ovatie, nu gebracht door toeschouwers die op hel emplacement stonden. Deze Waren'blijkbaar onder leiding van een predikant. Op deze manier pronken zij met hun trouweloosheid in het bij zijn van hun mede-kolonisten. Vervolg Stadsnieuws. Hedenavond en morgen, Donder dag, heeft de Algemeene Vergadering A'an den Schiidershond plaats in het Brongebouw. Op de agenda komen o.a. voor A'oor- stelien van het Hoofdbestuur, omtrent een A'eranderde wijze van stemmen voor leden van het Hoofdbestuur, en omtrent het orgaan, en voorts A'oor- steilen van verschillende af deelingen. De „Staatscourant" bevat de statu ten der Haarlemsche bierhandelaren en mineraaiAvaterfahrrkanten-vcrccni- ging alhier. De vereeniging stelt zich ten doel de belangen der bierhandelaren en mi- ncraalwaterfahrikanten zooveel moge lijk ta-behartigen. Art. 3. Middelen. Zij tracht dit te bereiken. 1. door maatregelen te nemen om het, flesschenverlies zooveel mogelijk te beperken; 2e. het houden Aran A*oordi»achten en lezingen, het uitschrijven en beant woorden van vragen en kei geven van man gebracht. Moet er antwoord cp wezen? Ik geloof het niet, daar de dienst man reeds is weggegaan, aniwoerdde het meisje cn verliet het vertrek. Het couvert. \-?.n een brief droeg ai- leen het adres: Aan mevrouw Riehar dier. Het was blijkbaar in de groots!o haast geschreven. Christine scheurde het couvert open. Nauwelijks had ze den brief ten einde gelezen, of haar gezicht werd doodelijk bleek. De oo gen staarden 'gedachteloos als die van een doode op het beschreven blad pa pier. Zc gevoelde, dat ze lvaar bewust zijn zou verliezen, verborg den brief nog in een zak van hare japon en toen boog ze het hoofd en hare armen vielen slap naar beueden, alsof ze niet meer in leven was. Aan het station te Senlis Averd Ri chardier met een gesloten rijtuig a'er- wacht, en toen hij den avond na het eten met eene goede sigaar tusschen de lippen, in gezelschap mot au-oolijke makkers, die ook voor de jacht waren overgekomen, aan de speeltafel zaten de kaarten schudde, schenen hem het voorgevoel en de vrees zijner echt ge il oote eene verwijderde Wolk, die dooi den wind steeds verder Aveg werd ge dreven. Wordt vervolgd.;'

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2