voor do kinderen, aan den burgemees ter gezonden. Alhier Is wederom geconstateerd één geval van besmettelijke varkens ziekte, vlekziekte. Aangekomen badgasten, Fam. Boissevain, Url. 2 pers., Kerk straat no. 24. Fam. Haas, Kleef, 3 pers. Pension Quisisana. Jongeh. Weil, Heilbromi, idem. Dames R. en A. Palache, A'dam, id. A. Kamerling. Zwolle, Hotel Beau Site. Dr. A. Koebel, Berlijn, 2 pers. idem. B. Wirtz, Bonn, idem. Dr. J. Füth.Coblenz, 6 pers., idem. E. Groneraeïjer, Neviges, 2 pers., id. A. Samar, Luik, idem. Binnenland. Het. Roode-Krais in krijgs gevangenschap. „Zult gij ook dat toelaten, zonder protest," vraagt op de laatste plaat van Braakensiek in „de Groene" de Nederlandsehe Maagd aan minister Beaufort, bij het zien van een troepje doktoren en verpleegsters van het Roe de Kruis, dat triomfantelijk door John Buil wordt weggevoerd. En onze mi nister van buitenlandsche zaken weet niets anders te doen dan zijn schou ders op te trekken te zwijgen! Is die vraag niet een klacht die onze geheele natie op de lippen zweeft V» ij hebben reeds medegedeeld op welke onnoozclc gronden de beschuldigingen der Engelsehen zijn gebouwd, en me nigeen vraagt zich af, of wij dan maar alles moeten verdfuren van onze over- zeesche buren, omdat wij een kleine staat zijn en zwak. Zeker, onze regeering heeft zich. aanstonds tot de Engclsche gewend om inlichtingen te vragen, maar se dert hebben wij er niets meer van gehoord. Waar moet dat heen als En gland's willekeur tegenover kleine Staten maar ongestraft blijft? De groo te durft het niet aan, en steekt John Buil ook bijwijlen naar een de handen uit, dan brandt hij leelijk de Vingers, getuige het geval met de ..Hans Wag ner," voor de aanhouding van welk Duitsch schip, aan de reeders een groote schadevergoeding moest wor den betaald, en dat wel dadelijk daar zorgde de Duitsclie regeering wel voor. „Denkt aan onze gevangen dokto ren!" roept een inzender in ,.De Ne derlander" uit, en zijn betoog geeft uiting aan gedachtes, die op het oo- genblik gansch ons ssik bezielen. Hij schrijft: „Hoewel het succes van adressen in zake den Zuid-Afrïkaanschen oorlog- wel gebleken is niets te zijn, zou ik nu toch willen opwekken tot een adres Doch niet aan het Engelsche volk of aan de Engelsche predikanten of aan dc Engelsche Koningin, van welke adressen ieder vooruit kon weten, dat ze niets zouden baten. Maar aan on ze eigen regeering. Al ben ik van agi tatie een vijand, zou men nu toch het Nederlandsehe volk uit zijn traagheid en slaperigheid willen wakker roe pen met groote kracht, en zeggen: „Waar blijft gij met uw rechtsge voel, uw opkomen tegen 't onrecht, nu uw eigen landgenooten, zonder dat ge weet waarvoor, door Engeland wor den gevangen genomen." „Zet nu een adres op en laat het binnen drie maandeu door heel het volk worden geteekend om de regee- ring te wijzen op haar plicht om on verwijld van Engeland genoegdoening te eischen, onmiddellijke invrijheids- stellïng van de gevangenen, of ten minste volledige en ware (maar hoe krijgt men dievan Engeland?) inlich tingen omtrent het feitelijke of ver meende vergrijp onzer ambulance-doc toren. „Mannen, die daarheen gegaan zijn om menschlievendheid te bewijzen, mannen van zuiveren daadwerkelij - ken steun", die getoond hebben en bewezen meer dan een handteekening of enkele guldens over te hebben voor de lijdende broeders, worden door het Albion, welk perfiditeit spreekwoor delijk is, als misdadigers gevankelijk weggevoerd en in ballingschap gehou den. Kookt dan uw bloed niet, als ge dat leest? En krijgt ge o. a. van den onder censuur geschreven brief van Dr. Koster aan 't Roode Kruis niet den indruk, dat er schandelijk onrecht gepleegd wordt en waarlijk hij en de zijnen niet bevreesd zijn voor onder zoek van hun zaak? „Wachten... wij... nu... maar... stil letjes... af? „Gelooven wij wel priori zelfs), dat Engeland ongelijk heeft tegen over de Boeren, die ons veel minder na bestaan, maar dat liet wèl gelijk zal hebben tegenover deze onze eigen volksgenooten, die toch waarlijk maar niet de eerste de beste avonturiers zijn? „Zijn we dan wezenlijk zóó bevreesd ja om 't rechte woord te gebruiken zoo kwajongensachtig, dat we John Buil uitschelden als hij met een an der vecht, maar hard wegloopen als hij maar even naar ons omkijkt Zit er dan wezenlijk niets meer in ons volk van geloovjgen moed en dapperheid. Zijn wij dan werke lijk niet in staat om, als 't er op aan kwam, zelfs een vijand, die door an deren aan handen en voeten gebon den is, ons van 't lijf te houden? Wat doen we dan toch met die millioenen voor leger en vloot, die wij jaarlijlcsch uitgeven en die voor vredewerken heel wat beter konden besteed en waartoe dan die wreedc Napoleontische militie? „Laat raen er bij de volksvertegen woordiging op aandringen, dat er toch iets gedaan worde voor onze veronge lijkte broeders. Laten we toch ten minste mogen vernemen wat men on ze ambulance-doctoren aanwrijft en laat 't volk alles wat noodig is in het werk stellen om hen vrij te krijgen. Engeland en met name ook de op perbevelhebber Roberts (van wien een •Engelsche dominee mij zei, dat hij heusch een Christen was) ontziet niets. En nu er honderden bij honder den van de Engelsche soldaten wekelijks aan uitputting en -ziekten sterven, kan men wel begrijpen, dat Engeland niet uit kan staan, dat do taaiere Boeren, die door Gods bewa ring onbegrijpelijk weinig mannen blijken te verliezen door ziekte of dood nu ook nog door de ambulance op de been geholpen of gehouden woi'- dcn. Zoodat het tot de uitroermgsiak- tielc van Roberts behoort ook dc „dam ned Red Cross" ie verbannen. Er is gemakkelijk een voorwendsel, het over brengen van briefjes (N.B. particulie re briefjes!) te vinden. En nemen wij dat dan zóó maar aan. wij die alle dagen in al onze kranten nooit anders lezen dan van 't leugenachtige on bc- driegelijke van de Engelsche pers, En gelsche legerhoofden, Engelsche staats lieden? „Kom, laf vaderlandje hier is er ger en u nader dan de Dreyfus-zaak." De Shall. Dc audiëntie door den Skah Woens dag voormiddag te half tien in zijne ontvangkamer ten paleize te 's-Graveti llage aan de ministers, hoofden der ministerieele departementen verleend, duurde ongeveer drie kwartier. Z. M. liet zich door bemiddeling van zijn ge zant, die zijn vragen vertolkte, inlich ten omtrent verschillende toestanden en instellingen van ons land. Te tien uur kwam het koninklijk rijtuig bespannen a la daumont voor en tegen half elf nam de souverein daarin plaats met den Z. M. toege- voegden generaal jhr. Laman Trip. den grootvizier en een derden hofdig- nitaris, tot het bezichtigen van de stad en omgeving. Aan dezen tocht namen mede deel de Perzische staatsdiena ren, die in het paleis logeeren, hene vens de toegevoegde officieren van Hr. Ms. Militaire Huis. Een peloton cava lerie met de le luitenants De Bruyn en Sandt van Nooten, die ter zijde reden, ging voor en achier de vorstelijke ca lèche, terwijl de hoofdcommissaris van politie, vergezeld van den hoofd inspecteur den heer Van Hoorn, in een Victoria aan het hoofd van den stoei, reed tot bevordering van een geregei- den doortocht, die trouwens nergens stoornis ondervond. De weg ging langs Plein 1813, naar de Witte brug door de Schevenïngsehe boschjes en verder langs den Parkweg naar den zeebou levard en terug langs Seheveningsche weg, Javastraat, Haagsche Bosch en terug. In dat gedeelte van de wegen naar Scheveningen, die door de Boschj'es omgeven zijn liet de Shall stapvoets rijden, om van dit bouquet, waarmede hij dit bekoorlijke gedeelte van de stad vergeleek, te kunnen genieten. Niet minder opgetogen was Z. M. over bet schilderachtige van het Haagsche Bosch en ook had de rijkdom der wei landen om de stad zijne aandacht ge trokken, gewaarwordingen, die hij telkenmale aan zijn omgeving ver tolkte. Op den Zeeboulevard bij het Kur- haus was het zeer levendig. Honderden wuifden van het terras of aan den weg den Perzisehen bezoeker toe. Het via duct dat het terras met de zecpier ver bindt, was met de vlaggen van alle natiën getooid, met de Perzische vlag in het midden tegen een hoofdpilaster. Ook het wandeliioofd was over zijn geheele lengte gepavoiseerd. Van'de brug wierpen dames bloemen in het koninklijk rijtuig en een van die bou- quetjes stak de Shah in het knoopsgat van den burnou dien hij op dezen rij toer droeg. Eveneens werd, blijkbaar op verzoek van Z. M., in een gedeelte van het Bosch stapvoets gereden. Bij het passeeren van liet Huis ten Bosch, alwaar de Perzische gezant en de intendant der Koninklijke paleizen jhr. Hoeufft op het hiet een tapijt be legde bordes aanwezig waren voor het geval de Shall het gebouw- inwendig wilde bezichtigen, wat Z. M. echter niet deed, liet hij zich omtrent den bouw van dit lustoord inlichten en werd hem gewezen op de herinnering die het paleis bezit als zetel der Vre desconferentie, hetgeen Z. M. aanlei ding gaf op to merken dat hij hier in een „Bois historique" vertoefde. Bij den terugkeer in het palcis betuigde de Shah zijne voldoening over den mooie» ochtendrit en zijne tevredenheid over den ongestoorde» loop van het escorte. Te Baarn werd de Shah van Perziii in liet rijk met groen en bloemen ver sierde station ontvangen namens H. M. de Koningin door generaal Bunionceau cn namens II. M. de Koningin-Moeder tioor den intendant van Hr. Ms. Hois jhr. De Ranitz, die den Perzisch»1. Souverein in een galarijtuig, dat ge ëscorteerd werd door cavalerie vit Amersfoort, naar het lustslot ie Soost- dijk begeleidden. De voornaamste leden van not ge volg van den Shall hebben hooge on derscheidingen in de orde van Oranje- Nassau ontvangen, die zij aan het gala diner droegen. Nadat de Ministers, do president der Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State en gevolg van den Shall tegen 6 uur te Baarn waren aan gekomen en in hofrijtuigen van het station naar hel paleis waren geleid, ving te 7 uur het gala-diner aan ter eero van den vorst, die vooraf door IIII. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder zeer hartelijk was ontvangen. De tafels waren in twee zalen aange richt. In de hoofdzaal waren de Vorst en Vorstinnen met de Ministers en Perzische staatsdienaren gezetenin de nevenzaal de leden der respectieve hofhoudingen. Achter den zetel van den Shall bevond zich een zijner dig nitarissen die tot tolk dient. De Koningin stelde een heildronk in op den gast, die hierop antwoordde. Met het ceremonieel als bij zijn komst w-erd Z. M. tot het station uit geleid, waarbij wederom de vertegen woordigers der Koninginnen aanwezig waren. Be ontvangst, ook van de bevolking tc Baarn, scheen den Shall met inge nomenheid te vervullen en onder het wegrijden van den trein wuifde hij met zijn zakdoek ter beantwoording van het gejuich. Bij de eerewacht te Utrecht speelde de muziek der genietroepen. Van de drie den Shall toegevoegde Ncderlandsche officieren is generaal- majoor jhr. Laman Trip benoemd tot grootkruis in do orde van den Leeuw en de Zon. Hedenmiddag te ongeveer 3 uur ver trok de Shah naar Duitschland. Hst 2.-A. Gezantschap. Do heeren Fischer, Wolmarans en Vessels, leden der bekende Boercn- dcputatle, zijn Woensdagavond met den secretaris, den heer De Bruijn, tc 'iü 1/4 uur in de residentie aangeko men. De trein had nogal een belang rijke vertraging ondervonden. De hee ren hadden op hun rip's van Peters burg te Berlijn overnacht. Zij hebben hun intrek wederom genomen in liet Hotel des Indes. Koe lang hun ver blijf in Den I-Iaag zal duren, is nog niet bepaald. Nedsrlandsehe onderwijzers. De a'dceling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers, hield Woensdagavond in het gebouw der Maatschappij tot Nut van het Alge meen een buitengewone vergadering, die slechts matig bezet vjas. De president, de heer F. L. Ossen- dorp, gaf een korte geschiedenis van liet voorgevallene in den Bond, dat zicli uitte in de oppositie tegen de 1- Mei-betooging. Hij hoopte, dat wie het met het te behandelen onderwerp niet eens was, hiervoor uitkomen zal, tot liet verkrijgen van een vruchtbare discussie. De heer Th. M. Ketelaar, algemeen secretaris van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, leidde het on derwerp in, luidende: „Het is wen- schelijk dat in elke plaats slechts één afdeelmg besta", en wel naar aanlei ding van het pan, dat bij een gedeel te der leden bestaat, om een nieuwe vcreeniging naast de bestaande op te richten. Dit vindt, naar uit de discussie blijkt, zijn oorzaak in het feit dat hei- bestuur de vereeniging in politieke richting stuurt. Vele leden kunnen zich daarmede niet vereenigen. Tot een beslissing kwam men Woensdag avond niet, daar de heer Gerhard zijn motie introk, waarin de'houding van hen die een nieuwe vereeniging wen- sclien op te richten, wordt afgekeurd. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Het Federatief Verbond Van werk lieden, in dienst der gemeente Arn hem, heeft een adres verzonden aan den raad, aandringend op loonsver- hooging, verkorting van arbeidstijd, en aanstelling en ontslag voortaan door het collego van B. en W„ des noods op voordracht van den betrok ken directeur. Te Arnhem is een werkstaking on der do hleekers uitgebroken. Geen van de beide partijen denkt aan toegeven. Een der voormalige werklieden der Imperial Continental Gas Association tc Amsterdam, welker bedrijf door de gemeente is genaast, zekere P. J. de Jongh, heeft een adres tot den raad gericht, waarin hij verzoekt de Impe rial toe te staan öte koopsom der vol gens met de Imperial bij de naasting gesloten overeenkomst tc zijnen be hoeve door die maatschappij te slui ten lijfrente of levensverzekering, op dit oogenblik aan hem uit te keeren met ontheffing der op de maatschap pij te zijnen aanzien rustende ver plichtingen. Burg. en Weth. geven echter in overweging het verzoek af- te wijzen, zeggende, dat het cToel dat men bij het vaststel len der pensioenregeling voor dc voormalige ambtenaren der. Impe rial op het oog had, zou worden ge mist, indien aan het adres werd vol daan. Te Tiel is een werkstaking uitge broken onder de klompenmakers van alle winkels. BUITENLAND. Alle werkstakingen in de Fransche havens blijven voortduren. Alleen te Marseille hebben do stokers cn de teemmers het werk hervat. Maar de dok- en kadewerkers blijven hardnek kig; Een poging om tot bemiddeling le geraken is op den onwil van dc werkgevers afgestuit. Te Havre voe gen zich telkens weer arbeiders uit andere lakken van handel en nijver heid bij de stakenden. De handel Van Duinkerken ligt nagenoeg stil. De schepen welke daar moesten bïnnen- loopen, worden naar Calais, Antwer pen of Hamburg gedirigeerd. In de rijstvelden to Molinella (Ita lië) is een werkstaking uitgebroken. Het gouvernement kwam de eigenaren te hulp door soldaten aan te wijzen om den oogst binnen te halen. Daai de eigenaren nu echter niet geneigd zijn, ook maar in het minst aan de grieven der arbeiders tegemoet te ko men, hebben de autoriteiten besloten, lum verder allen steun to onthouden. De soldaten, die bij het oogsten hiel pen, zijn teruggero ëpsn en er blijft te Molinella geen grootera troepen- facht, dan noodig is om de orde te handhaven. Men zegt, dat de eigena ren der velden en de arbeiders de be middeling van Saracco zullen inroe pen. De vereeniging van Berlijnsche me taalfabrikanten heeft aan zijn leden meegedeeld dat tot nader order alle soorten van werklui uit Hamburg, Al- tona, Ottensen en omstreken uitgeslo ten zijn en in de fabrieken die bij de vereeniging bekooren, niet mogen worden aangenomen. De reden is, zooals mert weet, dat de metaalbewerkers in Hamburg en om streken staken. De „Vorvvarts", die de kennisgeving, welke vertrouwelijk was, openbaar heeft gemaakt, zegt „De werklui zullen de handelwijze van de fabrikanten ten voorbeeld ne men en ook van hun kant, ondanks alle geschreeuw over „terrorisme", alle middelen aanwenden om hun makkers in Hamburg de overwinning te verschaffen. Het terrorisme van het fabrikantendom is slechts te breken door de flinkheid van de georgani seerde werklui." Het zal dus een harde strijd worden. Eng. spcorwegtoestanden. Zooals we reeds meermalen hebben medegedeeld dreigt een staking aan de Great Eastern (Groote Ooster) spoor wegmaatschappij, die waarschijnlijk in elk geval wel zal uitblijven, tot in de eerste of tweede week van Septem ber de directie op de eischen van het personeel zal hebben geantwoord. De vertegenwoordigers van öe voor naamste Engelsche spoorwegmaat schappijen hebben de vorige week te Londen vergaderd en toen besloten dat men elkaar zou steunen, ingeval bij de Groote Ooster een werkstaking' uitbreekt. Geen der stakers zal dan door de andere maatschappijen in dienst worden genomen. Deze verschil lende maatschappijen vertegenwoor digen een personeel van 337.000 man en een kapitaal van 7 4/5 milliard gulden. Van hun kant hebben de werklieden echter ook maatregelen genomen en de spoorwegbeambtenbond (60,000 le den) heeft reeds besloten, dat elk lid 60 cent per dag yan zijn loon af zal staan, als de nood aan den man komt. Op het moment wordt, zooals onze lezers weten, de meeste aandacht ge vraagd voor de staking aan den Taff- Vale-spoorwGg, dat belangrijke lijntje midden door het kolen district. De aan'.eidende oorzaak was 't geval met den seinv. achtcr Ewington, doch de zaak schijnt dieper gezocht te moe ten wordenhet gaat hoofdzakelijk om T beginselmeerhof minder invloed der trade unions (vakvereenigingen). Do „Daily Mail" heeft naar aanlei ding van de staking de penningmeester van den Bond van Spoorwegpersoneel, Garritv, ondervraagd en ook een van i de leden der directie van een spoor wegmaatschappij. Garrity stelde op den voorgrond, dat de georganiseerde spoorwegarbei ders de werkstaking als een tweesnij dend zwaard beschouwen, maar als 't niet anders kan daar toch toe zullen overgaan, al zijn er van de- 500.000 ar beiders slechts 60.000' aangesloten. De "weerstandskas bedraagt 250,000 pond sterling, dat is 3 millioen gulden. Deze voorman, uit de Engelsche arbeï- dersbeweging in liet spoorwegperso neel gaf het volgende lijstje van loo- nen, die door spoorwegpersoneel ver diend worden 111.086 man verdienen tusschen 9 en 1276.770 tusschen f 12 en 1538.441 tusschen f 15 en f IS; 15.045 tusschen f 18 en f 21650S tus schen 21 en 24 en 9891 meer dan f 24. Wij hebben deze cijfers in Holland- sche munt gegeven en wijzen er op, dat de lezers wel zullen doen te reke nen dat de kosten van levensonderhoud in Engeland heel anders zijn dan hier, dus dit nog volstrekt geen maatstaf voor loonen hier te lande kan zijn. En hc-t lid der spoorweg-directie heeft aan bedoelden reporter verklaard dat wanneer liet tot een algemecnen, georganiseerde» strijd tegen de spoor wegdirectie komt, deze zich ook zullen vereenigen. Hij was, aangezien er slechts 60.000 arbeiders zijn aangeslo ten, niet bang voor de staking. De wekelijksche loonlijst bedraagt zes millioen gulden, zei hij, dus ze zullen met een weerslandskas van 3 millioen niet ver komen. De stakende spoorwegbeambten in de Taffvallei stelden Woensdag finaal den eisch dat de directie de „onder kruipers" binnen zeven dagen weg zendt; dan zuilen zij het werk hervat ten op onderling overeengekomen voorwaarden. De directie wees dezen eisch af, waarop de onderhandelin gen zijn afgebroken. Hopwood, de bemiddelaar van den Board of Trade, (Kamer van Kooph.) is naar Londen teruggekeerd. De staking in de Taff vallei duurt derhalve voort en is ver moedelijk verergerd, hetgeen te groo- ter teleurstelling is, omdat do Lon-; densche ochtendbladen mededeelden, dat het geschil feitelijk vereffend was. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de Itopy niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem, 30-8 1900. Mijnheer de Redacteur] Als abonné van uw veelgelezen blad, verzoek ik u beleefd het onder staande voor mij te willen opnemen. Reeds meermalen las ik in uw blad dat de leden van 't Brongebouw, so ciëteit ,,Trou moet blycken", alsmede de leden der sociëteit „Vereeniging" werden uitgenoodigd, de parade, wel ke bij een of andere gelegenheid wordt gehouden, van nabij te komen aan- schouwen, en wel door het verstrek ken van vrijen toegang tot het afge sloten terrein voor de cavalerie-kazer- ne. Deze uitnoodiging kan niet anders dan als een gunst worden beschouwd. Nu is mijn vraag, mijnheer de re dacteur, wie noodigt hier uit? Wie is niet met mij van meening, dat elke parade een schouwspel voor het pu bliek is en niet voor genoodigden, zoo als, helaas! steeds in Haarlem ge schied L Waarom wordt nu juist de leden van de drie genoemde vereenigingen het voorrecht gegund, de parade van nabij en meer gereserveerd te kunnen aanschouwen? Ik kan de parade toch niet gelijk stellen met een speciaiteiten-gezel- schap? Zoo ja, treedt ze dan alleen op voor hen die in staat zijn zich onder de leden Aan genoemde vereenigingen te kunnen scharen. Mijn meening, mijnheer de red., is, dat in deze een ieder evenveel recht toekomt; dat een ieder in staat gesteld moet worden, de parade op dezelfde wijze te kunnen aanschouwen en ex- geen misbruik van gemaakt mag wor den om personen, welke nu juist geen lid zijn of kunnen zijn, buiten het tentje te laten staan of om een hoekje te laten kijken. Onder dankzegging voor de mij ver leende plaatsruimte, noem ik mij, Hoogachtend, H. J. P. S. Rechtszaken. Een aanstaand advocaat. De Parijsche rechtbanken zijn zeer streng tegen de bestuurders van auto mobielen die in de stad te hard rij den de meesten krijgen een gevange nisstraf van drie dagen, welke in appèl wel eens op één dag verminderd wordt. Maar dezer dagen heeft de recht bank een uitzondering gemaakt voor een jongmensch, die met een vaart van 25 KM. per uur gereden had in het Bois de Boulogne. Deze jonge; man had juist zijn eindexamen in de rechten gedaan en wanneer hij tot ge vangenisstraf veroordeeld werd, .zou hij niet ingeschreven kunnen worden als advocaat. De rechtbank heeft dil in aanmerking genomen en den hard rijder een boete opgelegd. Vervolg Stadsnieuws. Eigen Hulp's Buitenverblijf. Dezen middag te half vijf zijn d* kinderen uit Haarlem, die drie weken in Eigen Hulp's buitenverblijf hebben vertoefd, weer teruggekomen. Het uitstapje moet hen in alle op zichten hebben voldaan. Terwijl ze er waren schreven ze zoo nu en dan aan hun ouders, om te vertellen hoo ze zich amuseerden. Zoo meldde er een, dat de overste Roersch uit I-Iar« dei-wijk eens op een goeden dag was komen Mjlcen en den volgenden dag een adjudant had gezonden, om de kinderen uit te noodigen, de eedsaf legging bij te wonen van een aantal tweede luitenants. Het gezelschap trok er, natuurlijk onder geleide; heen, kreeg er een mooi plaatsje en keek zich de oogen uit aan het mili taire schouwspel. Menige tocht, menige wandeling werd er gemaakt, maar bij de uitge strektheid der uitstapjes zorgvuldig rekening gehouden met ieders krach ten. In de allereerste plaats zal dus het verblijf te Nunspeet gunstig ge werkt hebben op de gezondheid van de kinderen, maar uit kleine trekjes blijkt, dat het ook gunstig op hun vor ming heeft gewerkt. Er was er een, dat nooit tot het eten van eieren te krijgen was geweest: het meisje leer de ze hier eten, omdat ze het al de anderen zag doeneen ander over won, tot haar eigen verbazing, een tot dusver onovenvinnelijkcn afkeer van havermout. Het samenzijn met vele anderen zal ook wel ten goede zijn gekomen aan geduld, inschikke lijkheid en verdraagzaamheid. Niet dat er geen merkwaardige per soontjes onder waren. Een beklaagde er zich op een minder mooien dag over, dat hij zich verveelde en sprak daarbij de gedenkwaardige woorden: „er is hier niet eens een Kiirhaus!" 't Behoeft geen beloog, dat dit ventje een verwend Hagenaartje was. Een ander deed zijn entree met gla cé handschoentjes aan. Zijn moeder' had een huis gehuurd vlak bij liet buitenverblijf en beklaagde er zich op zekeren dag bitter over, dat haar zoontje met wat mos in de handen uit het bosch gekomen was. „Daar konden zijn handjes niet tegen. Een andere bezorgde mama schreef, of haar Louitje in 't buitenverblijf ook op dons slapen zou, want dat was hij zoo gewoon. Ze kreeg ten ant woord, dat hij slapen zou op zeegras, hoogstens op kapok, maar dat dit een goede overgang vormen zou, naai den tijd, waarop hij het in de kazer ne met een stroomatras zou moeten doen. Louitje is daarop niet verschenen. Deze staaltjes van ouderlijke wan begrippen zijn evenwel uitzonderin gen de regel is, naar luid van -wat de ouders vernomen hebben, dat' c(B proef met het buitenverblijf ongetwij feld een succes is geweest. Zekere W. H., zich noemende electro- technicus adverteerde in verschillende bladen dat hij ccn cursus wenschte te openen in de electro-techniek. Een flink getal liefhebbers kwam zich aan melden, doch liet blijkt dat de man slechts reiziger is geweest voor een electro-teehniscli bureau, en met de monsters welke hij nog in zijn bezit heeft zijn lessen geeft. De man tracht zijne mooie roode kleur verloren en een vuile gele aangenomen. Hier wa ren niet meer enkele droppels op den grond gevallen, maar eene diepe won de scheen hier uitgebloed te hebben het dikke sneeuwdek liet duidelijk den vorm van een mensch herkennen, die daar moest hebben gelegen. Heel dui delijk zag men de afdrukken der vin gers in de sneeuw. Iemand, een man of eene vrouw, wa® ongetwijfeld hier machteloos op defl, grond gevallen en had sneeuw opgeraapt om den hevigen dorst te lesschen of het bloeden eener wonde te stillen. Alles kon men op de witte lijkwade, die de hemel gedu rende den nacht over de aarde had uitgespreid, met onbedrieglijke duide lijkheid waarnemen. Daarop was de ongelukkige weer opgestaan en op den grooten steen gaan zitten, die het kruis droeghij had dc handen om het kruis geslagen, want ook daar waren roode bloedsporen le onderkennen. Alle drommels dacht Richardier, de zaak schijnt ernstiger te zijn dan ik vermoedde. Daar is ongetwijfeld 'eene misdaad gepleegd, of voor het minst is er een groot ongeluk gebeurd. Besluiteloos staarde hij op den grond. Waarom zou hij zich in zaken mengen, waarmee hij niéts had uit te staan? "Waarschijnlijk haalde hij zich daardoor eene menigte onaangenaam heden op den hals. De autoriteiten «ouden inlichtingen van hem verlan gen, en hij had niets andere te ver wachten dan last, tijdverlies en aller lei moeilijkheden. Neen, daarvoor zal ik me wijse lijk wachten verzekerde hij ziclizel- ven en deed toch geen stap om ver der te komen. 1-Iij verwijderde zich slechts een klein eindje van de boom groep en liet den blik onderzoekend over do vlakte dwalen. Als er eene misdaad gepleegd, of een ongeluk gebeurd was, dan was dik kruis er getuige van geweest, daaraan viel niet te twijfelen. De sneeuwlaag, die hier omgewoeld was, had enicel den afdruk van eenen enkelen mensch behouden, en daar dc sporen in 't vrij:: veld nu weer opnieuw gevolgd konden worden, mocht de veronderstelling gerechtvaardigd heeten, dat het kruis slechts een station op den lijden -, vog maar niet het terrein der gebsurtenis zelf was geweest. Evenals straks waren de voetsporen door een bloedspoor vergezeld. En het liep zelfa in rechte lijn van het baksteenen gebouw, dat zich op den heuvel verhief en welks omtrek hij thans, nu hij dichterbij kwam, reeds duidelijker kon waarnemen. Het gebouw droeg zijn naam „Cha- teauneuf' met recht, want het was eerst voor zes of zeven jaren gebouwd. Het was'omringd door een zeer groo ten tuin, welks hoornen, die later koele schaduw moesten geven, thans nog maar jonge stammetjes waren, terwijl eveneens alle perkjes, getuigende van do zaakkennis van den aanlegger, nog niet tot ontwikkeling waren gekomen. Een groote vijver voor het huis moest in den zomer aangenaam en verfris- schend werken, broeikassen en serres waren aanwezig, en de geheele bezit ting was omgeven door een muur, voorzien van een vlechtwerk van ijzer- draad, dat zeker later door klimop omrankt moest worden. Alles teekende minder groote pracht dan wel solidi teit en behaaglijkheid. Richardier kon dit alles van zijne standplaats af duidelijk onderschei den, daar „Chateauneuf" op een heu vel stond, vanwaar men een ruim uit zicht moest hebben over het gansche dal, over het woud van Hajatte en Chantilly. Hij dacht er thans niet eens meer aan om terug te keeren, maar ging snel verder, een of twee meter van de geheimzinnige bloedsporen verwijderd, die hij niet wilde uitwis- schen. Hij liep voort als gedreven door ecno onbekende macht, welke hij nut vermocht te weerstaan. Het spoor week ge en e seconde van den weg af maar leidde direct naar „Lhatèau- neuf". Zoo kwam Richardier bij den ingang. Het hek stond wijd open, cn de sporen liepen verder door de tuinpaden, die eveneens met sneeuw bedekt waren. Daar de grond hier echter heuvelach tig was en opliep, lag de sneeuw er minder dichtdo wind had haar tegen den tuinmuur gewaaid, waar ze zoo hoog was opgeworpen, alsof ze er door menschenhanden was gebracht. Maar op de paden lag nog altijd genoeg sneeuw, zoódat Richardier zich even als straks door de sporen den weg kon laten wijzen. Bij het hek begon hij opnieuw na te denken. Hij mengde zich hier feite lijk in zaken, die hem niets aangingen. En hoe onnoozel zou hij staan te kij ken, wanneer de keukenmeid daarbin nen hem straks misschien vertelde, dat het bloed, 't welk hem aanleiding had gegeven om eene tragische geschie denis te verzinnen, eenvoudig afkom stig was van een geslacht hoen of van cenen haas! Hoewel het hek open stond, leek 't toch, alsof het huis onbewoond was. Alle vensters waren hermetisch geslo ten en uit geen enkelen der schoov- steenen zag men een rookkolom opstij gen. Hij trok aan de hel zonder recht te weten, wat hij deed, on toen hij den luiden klank der bel hoorde, zou hij 't liefst zijn weggeloopen. In huis liet zich echter geen levende ziel hooren of zien. Moediger wordend belde hij nog eens en nu reeds veel sterker. Maar weer tevergeefs. Eenzaam en verlaten lag daar het huis. Richardier vond liet, wel wat vreemd, dat men er was uitgetrokken zonder zelfs maar een enkelen bediende ter bewaking achter te laten. Hij ging door de poort en liep dwars door den zacht oploopenden tuin, waar hem de bloedsporen rechtuit rechtaan naar het bordes leidden. Op de sneeuw, die de treden bedekte, waren de voet sporen zeer duidelijk zichtbaar en ze kwamen direct uit het huis. De deur scheen gesloten, maar toen Richardier haar poogde te openen ge lukte hem dit dadelijk. Weer kreeg hij gewetensbezwaren. Hoe zou hvi zijne aanwezigheid alhier verklaren, wan neer hem onverhoopt iemand mocht zien? Zijn binnendringen in dit huis was in elk geval wel zeer vreemd te noemen. Eene geheimzinnige macht, sterker dan alle redeneeringen, dwong hem intusschen om verder te gaan. Hij liep ook immers reeds een uur lang zonder te weten, wat hij deed, zonder te weten, waarom hij eigenlijk hier was gekomen. Op dc bovenste trede van het hordes staande liet hij zijn blik over de om geving dwalen. Overal heerschle de grootste eenzaamheid en de plechtig- sts stilte, waartoe ook het dikke sneeuw kleed scheen bij te dragen, dat eiken! toon, elk gedruisch dempte en letter lijk scheen in te zuigen. Richardier beredeneerde, dat liet jachtgezelschap reeds lang op de plaats van het afge sproken rendez-vous moest zijn ver- eenigd en zeker op hem wachtte, dat men over zijn wegblijven verbaasd zou wezen. Het was reeds vier uur, zooals een blik op zijn horloge hem leerde, en met een uur zou het totaal duister zijn. Zou hij wéggaan? Hij vreesde be lachelijk te schijnen, wanneer hem hier iemand mocht aantreffen. Maar eer hij aan deze overweging gehoor gaf, wierp hij nog een snellen blik door de half geopende deur naar bin nen. Voor zijn oog strekte zich eene' soort voorportaal uit, dat met groote pracht was ingericht. Van den zolder hing eene reusachtige lichtkroon naar, beneden en aan do vier wanden was eene zeer rijke verzamelingx wapenen aangebracht, waarbij alle tijden en volken vertegenwoordigd schenen. Op den achtergrond zag men een brèede trap uit eikenhout, die echter niet met tapijten belegd was evenmin als de kunstig in gekleurd mozaiek uitge voerde vloer van do groote ruimte.' Wat Richardier in de eerste plaats opviel, was de omstandigheid, dat de bloedsporen ook achter de. deur niet: ophielden, maar op den nxozaiek-vloer en op de eiken trap eveneens zicht baar bleven. Nu was er geen twijfel meer mogelijk hier was eene mis daad begaan, cn eene koude rilling liep hém bij deze gedachte over de leden. ordt vervolgd. I

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2