bepaald uitstekend ten gehoore ge bracht. Ook het lied „de Heidebloem", door twee dames gezongen, klonk zeer lief. De aanwezigen amuseerden zich dan ook uitstekend. IN HET GEBOUW ST. BAYO voerde de Rederijkerskamer „J. A. Al- berdiugk Thijm" twee blijspelen op, ge titeld: ..Othello"' en „Eigen belang gaat boven alles." Beide waren zeer geestige stukken., die de talrijke aanwezigen in eene vrcolijke stemming brachten en hielden. Ook met cenigc komische voor drachten werd veel succes ingeoogst. zoodat de bezoekers allen een paar uurtjes echt vroolijk genoten hebben. Aan de.il heer van den Aardweg, die met zijne luimige voordrachten, zelfs het publiek tot meezingen kon bewegen, alle eer. Dc feestcommissie bezocht tijdens de uitvoeringen de verschillende lokalen. Bij monde van den heer Mr. A. A. van der Mersch bracht zij een woord van dank aan de commissie der Volksver maken voor het uitstekend doen sla gen der avonden; alsmede aan allen, die medegewerkt hadden om dezen avond tot een waren feestavond te ma ken. Met een lang leve de Koningin, waarmede allen geestdriftig instem den, eindigde spreker. IN HET BRONGEBOUW.: Een avond zooals er te weinig zijn. Geen tafeltje was onbezet, stoelen de den opgeld, zoowel in den tuin als op de terrassen. Er werden maar even 500 tickets verkocht! En daarbij heer lijk zacht zomeravond weer dat het ver blijf in de open lucht tot een genot maakte. Tot het eind toe bleef het buiten vol en gezellig, niemand dacht aan naar huls gaan, want het vuurwerk zou den avond besluiten, en daar wilde men in elk geval bij zijn. Welnu, wij mogen verklaren, dat het een verrassing is ge weest. De vuurwerkmaker Ruysch te Utrecht heeft er alle eer van, en aan het bestyur van liet Brongebouw, dat moeite noch kosten spaart, komt een extra pluimpje toe. Vooral het slot stuk, waar in vurige lijnen een „Leve de Koningin" op te lezen stond, ont lokte menigeen liet van bewondering getuigende iiè!, o.a. aan ons zeiven. Velen namen ten slotte nog deel aan het bal, dat onder de welbekende, uit muntende zorgen der heeren Martin, best van stapel liep cn waarvan ieder veel schik had. SNIPPERS. Na afloop van de kinderfeesten in de Hertenkamp vereenigden zich vele leden van do commissie voor de kin derfeesten nog in Cafó Neuf. Woorden van hulde en dank werden gesproken, aan het adres van den voorzitter der commissie, don heer Schürmann, tot den heer J. G. Martin en aan 't adres van onderwijzeressen en onderwijzers. Ec-n van de sprekers, de heer J. B. A. Saeijs, zeide dit op de navolgende ty pische v. iize „Dat liet kinderfeest mo gelijk was, is te danken aan den lieer Schürmann, dat liet goed geregeld was is te danken aan den lieer Martin en dat het gaed gelukte is te danken aan de bemoeiingen van de onderwij zeressen en onderwijzers." Wij stemmen hiermee volkomen in. Er was 's avonds een Pers in 't Bron gebouw, met eeu dame, die evenwel niet veel op een Perzin geleek. Toen Zang en Vriendschap iu dc muziektent, iu den llout gereed stond om ie gaan zingen, trad ue waarne mend vice-voorzittcr, de lieer J. D. Franse, naar voren en feliciteerde uit naam der liedertafel den heer Robert met de zoo zeer verdiende onderschei ding. Ünder applaus van do leden bood hij den directeur een krans aan. Vol geestdrift deden do zangers daarop het „or lebe hoeli" weerklnken en Haar- lemsch Muziekkorps blies bij de tent fanfares. Daarna begon do zang. Ieder num mer werd uitbundig toegejuicht en het publick liteld niet op, voordat „die false Pepita" herhaald was. In den loop van den dag verscheen de Burgemeester niet mevrouw Borcei overal, waar feestelijkheid was des morgens op de Markt, later bij de kin derspelen in do Hertenkamp, daarna kwam de Burgemeester in ambtsge- ,waad op de parade. Beiden gaven hunne ingenomenheid met bei kin derfeest en de regeling daarvan to ken nen. Bij de beschouwing over het feest van den Koninginnedag past een woord van herinnering aan wijlen den heer W. C. de Vos. Hij was jarenlang de ziel van het feest, de spil waarom alles draaide. Toen de onderwijzers van de kos-.c- looze scholen dezer dagen aan do kin deren van de laagslo klassen vertel den, dat zij dit jaar niet getracteerd zouden worden, was er teleurstelling op hun gezichten to lezen. Maar de heer Schürmann had kans gezien, van zijn voori'aden voor hun wat over te houden, zoodat zij dezen morgen (Zaterdag) op school onthaald konden worden. Ze waren recht in hun schik. De nieuwe secretaris, de heer J. J. Zeewoldt Jr., heeft zich flink geweerd. Hij geeft zich geheel aan zijn moeilijke taak en is er zooals men dat noemt, ge heel in. De gasverlichting op do Groote Markt, vóór het Stadhuis, was eenvou dig, maar mooi. liet windstille weer werkte er toe mee. In do Verte gezien geleek het groote middenstuk een dra perie van vuur. Door het Hoofdbestuur der Vereeni- ging Koninginnedag werd het volgen de telegram aan II. M. gezonden II. M. de Koningin der Nederlanden. Het Hoofdbestuur der Vereeniging Koninginnedag wenscht Uwe Majes teit op HöogstDerzelver Verjaardag namens hare leden met de betuiging harc-v oprechte hulde en eerbied de har telijkste gelukwenschcn aan te bieden. A. A. v. d. MERSCH, voovz. J. J. ZEEWOLDT Jr., eecr.. liet telegram van de commissie der kinderfeestsn aan 11. M. de Koningin, luidt als volgt.: II. M. de Koningin. Soestdijk. 4000 kinderen, te zomen gebracht .door de vereeniging „Koninginnedag" i*vcn.:ri;en U .vcMajesieit Gods besten ze gen op dezen zoo heuchelijken dag voor hen en het vaderland. Th. G. SCHÜRMANN, Voorz. S. P. VAN DORP, Secretaris. Noderl. Schildersbond. Woensdagavond te zes uur werd in het Brongebouw alhier de algemee- ne jaarvergadering van den Schilders- bond geopend. De Bondsvoorzitter, de heer P. van nemert, te Rotterdam, sprak den wensclr uit, dat het behandelde moge strekken tot den bloei van den. bond en de bevordering van het doel, dat be oogd wordt cn dat is verheffing van bet schildersvak, en verbetering der toestanden het vak en zijne beoefe naars betreffende. Hierna werden de geloofsbrieven dei- afgevaardigden nagezien en goedge keurd, vervolgens de notulen gelezen en gearresteerd, rapport uitgebracht door de commissie tot naziening dei- rek. en verantw. van den penning meester, dio volkomen in orde werd bevonden. Onder de verdere bezigheden van liuishoudelijken aard behoorden het verslag van den penningmeester, het benoemen van de commission tot na zien der rekening over 1900, en tot herziening der Bondswet. het benoe men van een stembureau ëhz. Na deze werkzaamheden ging men over tot het behandelen der verschil lende voorstellen. Behalve dat over de veranderde wij ze van stemming voor leden van het hoofdbestuur, bad het Hoofdbestuur nog eenige voorstellen van huishou- delijken aard gedaan, waarna de voor stellen der Afd. aan de beurt kwamen. De afdeeling Amsterdam stelde voor om opnieuw krachtig te propa- geeren tegen het wetsontwerp „Onge vallenwet," en verklaarde in de toe lichting. dat de bedoeling was tc trach ten zoodanige wijzigingen te krijgen, dat de belangen van de middenstand niet voorbij gezien worden.' Evenals veie andere vakvereenigin- gen had ook deze Bond zijne bezwaren geformuleerd tegen de strekking dei- eerste ongevallenwet en door het in zenden van requesten aan Eerste en Tweede Kamer van die bezwaren blijk gegeven. Het Hoofdbestuur kon dan ook verzekeren, dat ter bestemder plaatse wel degelijk kennis was geno men van de ingezonden requesten. Besloten werd wederom een request te sturen. Op grond van verstrekte inlichtingen werd, op voorstel van het Hoofdbestuur besloten te trachten een Onderlinge Verzekering van werklieden tot stand te brengen voor den geheelen Bond, voldoende aan de eischen door <ïe Re geering tc stellen. Een der afdeelin- gen belastte zicli om, onder leiding van den Bondsvoorzitter en de bcnoodigdc juridische hulp en voorlichting, ter be stemder lijd daartoe een concept-regle ment tc ontwerpen. Nog werd aangenomen het voorstel lot slichting eencr uitkeer:ngskas voor Patroons, ingeval van overlijden, wel ke dan gebaseerd zou zijn op de regle menten, welke dienaangaande in den boezem van den Duilschon Schilders- bond geldig zijn. Een gemeenschappelijke maaltijd vereenigdo na afloop dor werkzaamhe den het grootste deel der opgekomen leden, en do hartelijke cn waardeeren- de woorden daar gesproken gaven dui delijk blijk hoe zeer, ook in de krin gen der patroons, het val;vereenigings- leven op prijs werd gesteld, en welk nut er voor een ieder, individueel gele gen is in het begrip verecnigd te zijn. Men schrijft ons: „Het trekt do aandacht dat zich dit jaar zoo weinig meisjes voor deHoo- gerc Burgerschool hebben aangemeld. Misschien is het niet aan alle ouders bekend, dat hunne dochters, indien zij de H. B. S. willen bezoeken, de zesde klasse moeien doormaken van de school van den heer Hubregtse en niet dio van den heer Brouwer." Gedurende de afgcloopen maand zijn op de Aardappelen ca. Botermarkt alhier Aangevoerd Verkocht Prijs Boter 889 Kg. 389 Kg. 1.101.40 Biggen 202 st. 188 st. G.OO-lO.Oü Schramm. 147 143 10.00-16.50 Aardapp. 3334 HL. 3080 IJL. 1.20—3.00 Appelen 1106 HL. 1038 HL. 3.009.00 Peeren 1454 HL. 1299 HL. 3.00-28.00 Museum van Kunstnijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd dit jaar tot den 30en van de afge'ioopen maand be zocht door 4366 Belangstellenden. De aan genoemd museum ver bonden boekerij was tijdens de maand Augustus gesloten, doch zal den 3en September weder geopend worden. De uitgebreide verzameling boeken en plaatwerken die deze boekerij omvat, hebben betrekking op do kunstge schiedenis van verschillende landen en tijdperken op de verschillende kunstambachten, alsmede op de i diverse technieken die bij do deco ratieve en versierende kunsten in toepassing worden gebracht, terwijl de afdeeling plaatwerken eene ruime keuze van aibeeidingea omvat die den studeerenden als ook hen die in de praktijk werkzaam zijn, tot leid draad dienen. Deze boek- en plaatwerken worden ko teloos aan belangstellenden ter raadpleging toegezonden. Het regle ment der boekerij kan bij den direc teur van het Museum van Kunst nijverheid to Haarlem worden aan gevraagd. Evenals verleden jaar was 't ook gisteren feest voor de R. K. Weezen en Armen, verpleegd in hot St. Jacobs Godshuis in de Hagestraat. Een com missie eit leden der K. Kring „St. Bavo" hadden, in staat gesteld door veie welwillende bijdragen, gezorgd d <-t zij ook den verjaardag van H. M. ue Koningin konden vieren. Na eerst des middags een rijtoer langs Eiswout, Oyerveen, Biocmendaal en Santpoort te hebben gemaakt, werden zij bij aankomst in het Weeshuis vergast op versnaperingen, waarna spelen als kruikkneppelen, turfrapen enz. om fraaie prijzen, 's Avonds werd een zeld zaam mooie tooverlantaarn vertoond, welke door haar prachtige platen van bijzonder groote afmetingen een uit bundig succes had. Het geheel mocht een goed geslaagd feest lieeten en kan bovengenoemde commissie lean met voldoening op haar werk terugzien. Maandag zal voor de leden van den B. K. Volksbond als spreker optreden de heer S. de Groen te Voorschoten. Vrijdagmiddag derailleerde op den Kleinen Houtweg hij de Baan, een wagen der Electrischo tram, waar schijnlijk door een ongeval aan één der wielen. De dienst ondervond geene vertraging, daar de wagen spoedig weder op de rails was gebracht. Inbraak. Over den inbraak bij den heer Ver meer in de Groote Houtstraat verne men wij thans nog eenige bijzonder heden. Omstreeks half twee- hoorden de buren (dc heer Franken, de bekende luxebrood-haklcer woont er naast) een belletje en zeiden tot elkander: „de heer van hiernaast komt thuis." Deze was evenwel reeds lang thuis en naar bed. Het was, naar thans blijkt, de inbreker, die kalm met een looperis binnengekomen. Eenmaal binnen, schroeide hij de bel af en kroop in dc etalagekast. Hoe hij dat gedaan gekregen^ heeft zonder iets te breken is een raadsel. De politie heeft het den volgenden dag geprobeerd maar zonder succes. Het kan ook geen klein mannetje geweest zijn, zooais blijkt uit dc voetsporen die men er gevonden heeit en uit de afdruksels van vingers. De artikelen die vermist worden, zijn verschillende byouteri'eën, arm banden, manchetknoopen en derge lijke, meest alle van gewaarborgd zilver; verder lederwerken met zilver afgezet, tc zatnen voor een factuur- waarde van f 250. Dc diefstal moet zijn gepleegd tus- schen half twee cn half vier. Kwartier over vieren kwam de politic erlangs en vond dc deur openstaan, waarna zij een onderzoek instelde. Merkwaardig is het, dat de man, die toch blijkbaar zeer kalm en be daard is te werk gegaan, geen aan dacht geschonken heeft aan een lade, die vol zilver was. Gisternamiddag is dc wimpel van de vlag, uithangende voor de woning j van den heer Van der Most van Spijk, aan het Spanrne, No. 160, in aanra king gekomen met een draad van de Elektrische Tram, waardoor deze wim pel in brand is geraakt. Door voor bijgangers opgemerkt werd de vlag dadelijk ingehaald en de brandende wimpel gedoofd. Het Stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in do maand Augustus jl. bezocht door 11S7 personen tegen betaling cu door 399 personen zonder betaling. „Lena Medium", eig. A. A. van den Berg alhier, rijd. J. Koster, won Vrijdag te Leeuwarden den Oideliove- prijs bij do daar op het terrein van de IJsclub gehouden harddraverijen. S clicterkwar tisr. Heden was het feest voor de jeugd in hot Schoterkwartier. Reeds half negen waren een tweehonderd meisjes en jongens in de Ostado'straai vereenigd om daar bij den eere-voorzitter, den heer ückliuysen, liet vaandel te halen. Nadat do stoet was opgesteld vertrok hij. voorafgegaan door het muziek korps „Ys iiiiólïiiina", door de vele straten in liet Noorderkwartier. Een aardig gezicht leverde dit bonte men gelmoes van kwistig met oranje ge looide kinderen op. De stoet werd op geluisterd door een drietal fraai ver sierde wagens. Eén groepje vooral was zeer aardig ingekleed voorafgegaan door 'n paar Transvaalsche Boeren in miniatuur, volgde een sportkar als ambulance-wagentje ingericht, en ge volgd door een pleegzustertic en een idem broedertje in costuum, zeer aar dig gedacht. Naast een keurig versier de sportwagen, trok verder de aan dacht een groote, door paarden getrok ken, eveneens versierde wagen, waar op een baldakijn, die schijnbaar ge dragen door jongens, en omringd door meisjes, was aangebracht. Omstreeks 12 uur was de rondgang geëindigd en kwam men op het feestterrein aan, waar de kinderen zich de verschillen de versnaperingen goed lieten smaken. Daarna namen de spelen een aanvang, die bestonden uit zakloopen, vlagplau- ten, turfrapen, touwtrekken enz. waar mede de jeugd zich uitmuntend amu seerde. jammer was het evénwel dat het oranje-zonnetje, waarmede wij gis teren zoo ruimschoots begiftigd wer den, thans achterwege bleef. Aan de feestvreugde deed dit sombere weder evenwel geen schade, want do kleinen bleven onder alles zeer opgewekt. Voor de spelen waren verschillende fraaie prijzen uitgeloofd, terwijl een ieder bovendien nog een prijsje uit een tom bola als aandenken medekreég, zoodat deze dag voor allen tot een waren feestdag is gemaakt. Het volgende telegram werd verzon den H. M. Koningin der Nederlanden. liet bestuur van Haarl. Noorder kwartier met de kinderen in feestelijke bijeenkomst vereenigd. brengen Uwe Majesteit eerbiedige hulde. OCKIIUIJSEN, voorz. Het feest zal hedenavond eindigen met een avondconcert op het Frans Halsplein, dat verlicht zal zijn. Bloemen&aaL De feestdag. Hedenmorgen had de heuchelijke feestviering ter cere van het jubileum van Dr. Bakker plaats. Gansch Bioc mendaal had zich in 'i viaggcnkleed gestoken. Dat zag er heel feestelijk uit. Minder feestelijk was de trieste, grijze lucht, die weinig goeds voorspellend, zwaar neerhing. Op het perron van dc halte Harte lust bevonden zicli de feestcommissie benevens vele ingezetenen. Men kan aan I-Iartelust den trein reeds van verre zien aankomen en toen die dan ook in de verte maar als een stip nog kwam aanrollen, maakte men zich reeds gereed, tot de luide hoera's, waarmede het binnenkomen werd be groet. Nadat op de stoep van het station een opname genomen was van den ju bilaris, te midden zijne rfamilie en ken nissen, maakte men in de gereedstaan de rijtuigen een kleinen rijtoen en toen naar Hartelust, waar de schoolkinde ren onder leiding hunner onderwijzers benevens een muziekkorps stonden op gesteld. Ook hier werd weer een opname ge daan, nu van den jubilaris en de kin deren. Beide opnamen werden ver richt door den heer Louws, photograaf te Haarlem. De entree van het gebouw was met wat palmen smaakvol versierd. Be rijtuigen rolden aan, de kinderen hieven luid opjubeiende hoezee's aan. de vlaggen gingen vroolijk in de hoog te, de fanfares schetterden, en onder bloemenstrooisel schreed dc jubilaris te midden zijner dorpsgenooten de veran da van het gebouw binnen. Allereerst werd hem door de oudste leerlinge der scholen, namens de kin deren, een fraaie krans overhandigd, waarna de kinderen de feestliederen aanhieven. Frisch, helder, feestelijk klonken de hooge kinderstemmen door den vroe gen morgen, een sympathieke hulde. De jubilaris en zijne echtgenoote had den, zicht baar ontroerd, voor een af scheiding van groenden bloemen plaats genomen. Dr. Bakker dankte de kinderen har telijk voor de ontvangst. Geen aange namer welkomstgroet, zei hij, kon hem toeklinken, dan uit kindermond. Na afloop dezer aubade word gere den naar de woning van den jubilaris, waar het huldeblijk, van Bloemcndaal, bestaande uit een prachtig gedreven zilver theeservies met bouloir en blad, met een toepasselijk woord van den heer De Pecker, voorzitter van de feest- cói'tfmissie, werd overhandigd. Des middags een stamp, stampvolle receptie ten huize van den jubilaris. Voor de woning was een fraai balda kijn en sierlijke bloemversiering aan gebracht. Te acht uur wordt de jubilaris we derom van zijne- woning gehaald en heeft een intiem feest, dat echter oen feest voor de ganscho gemeente Bloe- mendaal is, alweer in Hartelust. 1-Iier wordt de feestrede uitgesproken dooi den heer \Y. Wilgenburg Jr. en een concert aangeboden. Het was een heerlijke feestdag, want er sprak dankbare waardeering e:i warmte en gevoel uit. Bevallen: W. M. M. v. Velsen-- Iwes, z. OverledenD. de Graaf, 2 j. A. Wïtteveen, 61 j. Meexenbcrg. C. G. Schogt, 58 j. id. O verveen. De vereeniging „Koninginnedag" te Bloemcndaal heeft even als het vorige jaar gezorgd, dat de kinderen der ver schillende scholen een aardig feest konden vieren, 's Morgens te 9 uur werd dc schooljeugd in de school te O verveen binnengelaten. Na eersteen paar liederen gezongen en den inwen- digen menscii wat versterkt tc hebben, werden, de kinderen op 't schoolplein opgesteld en werd eene wandeling dour :t dorp gemaakt. Het was een allerliefst gezicht die bonte rij van kinderen,allen versierd niet de geliefde oranjekleur en nationale kleuren. Wat een blijde gezichten en gezichtjes, wat- een hoera's, een gejoel en gejubel. En toen men weer het smaakvol versierde schoolgebouw bereikte, moest alweder gegeten en gedronken worden om daarna met hartelust aan dc wedstrij den deel te nemen, welke op het zoo zeer daarvoor geschikte ruime school plein werden gehouden. 12 wedstrij den--werden uitgevoerd en menige sclioone prijs was de belooning voor de overwinnaars. Rijkelijk werden de kinderen onthaald op krentenbrood met melk, op taartjes met limonade, terwijl elk kind ook nog een cadeautje in speelgoed ontving. Het overschoone weder hec-i't ook het zijne bijgedragen tot het zoo heerlijk slagen van dit Oranjefeest. Bonnebrcek. Zekere D. v. d. B. die uit Haarlem naar hier met een landbouwer mede reed, had niet veel plcizicr van dat ritje. Halverwege brak nl. het lemoen van den wagen, waardoor het paard op hol geraakte. Door het slingeren vielen boido mannen er af, en v. d. B. kreeg een zware beenkneuzing, die, 'amans leeftijd in aanmerking geno men, niet gering te achten is. De kinderen der O. L. School en der bewaarschool zijn ter gelegenheid van dea verjaardag der Koningin door een paar dames aangenaam verrast met een zak lekkers. 5s Middags kre gen de kinderen vrijaf en amuseerden zich verder door zich met de nationale kleuren getooid, vroolijk zingend door het dorp te bewegen. Bevallen: E.Kriegervan Dongen, z. N. M. LiefhebberPruimboom, 2 z. Heemstede. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 31 Aug. des avonds te half aclit. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering met een toepasselijk woord op den ver jaardag van onze geliefde Koningin, en sprak den wenscli uit dat Zij het voorrecht moge hebben, nog lang het Hoofd van den Staat te blijven. Punt 3. Vastgesteld werd de gemeentereke ning dienst 1S99 tot een bedrag van S6745.955 in ontvangsten en f 33855.755 in uitgaven, aldus sluitend met een batig saldo van 2890.20. Punt 2. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1899, sluitende in ontvangst tot een bedrag van 5372.045 cn in uitgaven tot een bedrag van 6085.31, aldus sluitende met een nadeelig saldo van 713.265. Punt 3. Aangeboden wordt de gemeentebe- grooting over 1901, sluitende in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van 35070.355 en die van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f'5815.765. Deze begrootingen worden gesteld in handen van eene financieele com missie. Punt 5. Tot leden dier commissie worden be noemd de heeren H. van Wickevoort Crommelin, J. van den Berg Jr. en "VV. C. Preijde, die deze benoeming aan namen. - Punt 6. Tot leden der commissie over dc plantsoenen werden benoemd de heeren j. van den Berg en J. C. Preijde. Volgens de wet is. de Burgemeester voorzitter van deze commissie. Punt 7. Tot onderwijzer aan de O. L. school werd uit de voordracht van de heeren A. L. van den Berg, te Utrecht, F. Post te Haarlem, en W. Kots,te Enkhuizen, benoemd dc lieer A. L. van den Berg. Punt 8. Ingekomen was eeu verzoek van den heer Mr. W. van Iiulst e. a. om plaat sing van lantaarns in den Hout. Besloten werd tot plaatsing van 4 petroleumiantaarns, zoodat er nu op den weg naar de boerderij van den heer van Bruggen 5 lantaarns komen te staan. Adressanten hebben zich bereid ver klaard de kosten der lantaarns, die pl. m. 75 meter van elkaar komen te slaan, te dragen. Punt 9. B. en W. stellen voor om den inrit der Kerldaan, zijnde Rijksstraatweg, te bestraten. Met algemeens stemmen werd daartoe besloten. Voorts werd nog besloten op voorstel van den Burgemeester om de vaarten, toebehoorende aan de gemeente door een landmeter van het kadaster te laten uitzetten. Haarlommorme er. Onder het vee van den landbouwer Vink, op de badhoeve te Haarlemmer meer, is miltvuur geconstateerd. Reeds is een dier bezweken. Graan- en Zaadmarkt, gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 30 Augustus 1900. Jarige tarwe 6,SO a 7,30, Witte tarwe ƒ6 a ƒ6,60, Rogge ƒ4,50 a ƒ5,—. Haver 6,70 a 7,20, Chevaliergerst 5.a 5,25, Wintergerst 4,30 a ƒ4,50, Groene erwten 7,voetstoots, S.25 op kook, Karweizaad 19, Kool zaad 10,50 a f 11, Getrouwd: T. Haster en B. J. "VV. Schoo. BevallenS. J. Berghoefv. Lier d. J. M. de RegtEindhoven d. C. v. SonLammers, d. J. M. v. d. Boek Weenink, z. P. KamperBurggraaf?. W. EnthovenVen te, d. P. II. Schra mmv. Roon, z. B. RaamsBoster- velt, d. C. v. DammeKroeze, z. Overleden: A. Vermeulen, 46j. Cs. Beets, 28 j. A. Smal, 64 j. N. V. Rou- bos, 60 j. N. v. Leeuwen, 58 j. Gemengd Nieuws. Ongelukken door Elec- triciteit. Er moet eenige dagen geleden te Gildehaus een hoogst ernstig ongeval gebeurd zijn. Dc „Ensch. Ct." ontleent daarover het volgende aan de „Sch. Ztg.": De meiselaarsbaas Mersman, in wiens huis het ongeluk voorviel, was gedurende de catastrophe juist te Schüttorf. Toen zijn vrouw tegen den avond het electrische licht wilde aan steken, kreeg zij door den electvischen stroom zulk een hevigen slag, dat zij bedwelmd neerzonk. Nu riep men een zekeren Büld binnen, die juist tegen over op het veld werkte. Toen deze echter de leidingskraan aanvatte, viel hij aanstonds dood op den grond. Kort daarop verscheen dc neef van Morsman, om zijne hulp aan te bie den. Zijn hond, die hem gevolgd was en snuffelende den doode naderde, werd eveneens door den stroom op den grond neergeworpen. Gedurende dit voorval had de 20-jarige boekhou der Herms uit Chemnitz, die bij Gebr. Hoon werkzaam was, buiten aan het venster van het huis van Morsman gestaan. Terwijl hij hier nadrukkelijk de bewoners tot voorzichtigheid aan spoorde, beging hij kort daarop in zijn eigen hij den heer Kosters gelegen woning, de onvoorzichtigheid zelf de leidingskraan aan te vatten, waarbij hem hetzelfde ongeluk trof als Büld. Ook hij werd aanstonds gedood. Zijn hand, die nog in den dood den nood- lottigen draad uren lang vasthield, is bijna geheel verkoold; 2 vingers moes ten van den grond opgeraapt worden. Naar men zegt, was gedurende het voorafgegane onweder een bliksem straal in de hoofdleiding geraakt en had het overspringen van den 2000 Volt sterken stroom in de Gildehau- ser zij leiding veroorzaakt. Of deze ver klaring juist is, kunnen wij wegens gemis aan technische kennis, niet be- oordeelen. Een feit is het, dat de stroom Maandagavond in het geheele leidingsnet van Gildehaus voortdurend even sterk was als in de beide huizen, waarin het ongeluk had plaats gehad. Wel 30 personen werden bij een po ging om de lamp aan te steken, be dwelmd of kregen ten minste sterke electrische schokken. Zoo meldt de hotelhouder Adrians: „Toen ik Maan dagavond tegen 8 uur van Dardel kwam, vond ik mijn vrouw machte loos, op den stoel zitten, ten gevolge van den schok dien zij bij het aan steken had bekomen. Ik naderde nu zolf de leidingskraan. Nu werd mij spoedig, door het uitspatten van von ken, het bestaande gevaar bekend. Toen nochtans een mijner gasten, de heer E. Meijeringli, pogingen in het werk stelde om licht aan te steken, werd hij half bedwelmd tegen de daarbij staande glazenkast geworpen' en kon na bijna 2 uur zijn arm nau welijks verroeren. Er worden nog een paar soortgelijke verhalen gedaan, maar ook hier liep het af zonder ernstige ongelukken. Ontsporing. Uit Konstanz wordt gemeld dat Woensdagmiddag om 5 uur de snel trein uit gingen ontspoord is hij Ha gen, het station vóór Konstanz. Bij het afzenden van het bericht waren, 8 dooden en 44 gewonden gevonden.- Vervolg Nieuwstijdingen. Koninginnedag elders. Ook elders is met veel feestelijkheid en. geestdrift de Koninginnedag ge vierd. De hoofdstad had zich reeds vroeg in 't feestkleed gestoken. Er werd parade gehouden, gecom mandeerd door luit.-kolonel J. Kla- sing en geinspecteerd door kolonel van -Essen. Op het museum terrein was het al vroeg een drukte van be lang. Het bestuur der „Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak" had, bijgestaan door een sub-commis sie voor de volkswedstrijden, weder om alles gedaan om dezen dag tot een waren feestdag te maken, zoowel voor ouderen als jongeren. Op het terrein voor de tribune, (Ke reeds vroeg in den middag geheel ge vuld was, werden een aantal wed strijden gehouden. Daar wierden ge houden wedloopen met en zonder hin dernissen; er werd mast-geklommen, hoog gesprongen en ver-gesprongen; daar weiden blokjes geraapt, kortom daar werd gedaan van alles wat hij dergelijke wedstrijden gebruikelijk is. De wedstrijden trokken veel belang stelling en gaven natuurlijk telkens aanleiding tot homerisch gelach. Al lerlei nuttige en „smaak"volle prij zen waren voor de jeugdige winners in uitzicht gesteld. Zoowel zilveren zakuurwerken als sigarenkokers en portefeuilles waren uitgeloofd naast hammen en kazen. In het Paleis voor Volksvlijt en in het Tolhuis was het feest voor de klei nen. In het Paleis hield de heer Cl? F. Kok op zijn bekende uitstékende wijze dc kinderen bezig en inliet Tol huis was het Bamberg die met zijn goocheltoeren zijn dankbaar publiek in spanning hield. Mét optochten, spelletjes, wedstrijden, een tombola, ging de dag snel voorbij, veel te snsl naar- den zin der jeugdige pretma kers, die van al het heerlijke mqai; niet genoeg konden krijgen. En op den Amstel roeiwedstrijdé'nï De feesten te 's-Gravenhage zijn uit nemend geslaagd. Ook was gezorgd dat de jeugd met blijde harten feest kon vieren. De klei ne kermis in het Voorhout met hear draaimolens, tentjes en andere ver makelijkheden, bood daartoe eed openbare gelegenheid aan en de Natio nale Vereeniging, dagteekenende van November 1899, vierde den verjaardag van H.M. met een kinderfeest in Con cordia, waarbij de heer F. F. van Dijk de kleine gasten bezighield en waar een tombola ieder een prijsje verschaf te. Voor de volwassenen wordt heden de verjaardag met een avondfeest herdacht. Ten aanhoore van een talrijke schare werd in de Groote Kerk een dank- cn bedestond gehouden onder voorgang van ds. Eryce. Deze plech tigheid werd bijgewoond door het Boerendriemanschap, dat vergezeld van hun secretaris, den heer De Bruijn, in de hofbanlc, tegenover het preekgestoclte gezeten was. De heeren Fischer, Vessels en Wol- marans werden bij het verlaten yg:i. het bedehuis, door tal van kerkgan gers omringd en met hartelijkheid begroet. De leden der Zuidafrik, deputatie hebben cok de parade ter cere van H. M. de Koningin bijgewoond en bevon den zich in de dichte rij van dames en heeren en officieren, die in het veld waren toegelaten. Het Boerendriemanschap heeft aan H.M. dc Koningin met Haar verjaar dag de gelukwenschen aangeboden Te Soestdijk had een gala-diner plaats, aangeboden door H.M. de Ko ningin-Moeder, waartoe -waren uit- genoodigd de Groot-officieren van II. M.'s Huis, de ministers, de voorzit ters der Kamers van de Staten-Genc- raal en verdere autoriteiten en digni tarissen. De minister van buitenlandsche %za ken bleef echter in Den Haag ter aan bieding van den feestmaaltijd aan het diplomatencorps. Des avonds werd het Paleis Soest dijk schitterfend verlicht; meer dan 7000 glazen werden aangebracht. Een fonds voor uitgewekenen. In Krasnapolsky te Amsterdam kwa men Vrijdagmorgen een aantal Trans- vaalsche uitgewekenen bijeen op een oproep, uitgegaan van den lieer J. van Gelder, ex-editeur van de „Standard and Diggers News." Het plan van dezen heer was een fonds te stichten tot on dersteuning van uitgeweken Transva lere, Hollanders en mannen van ande ren landaard die in Transvaal gestre den hebben en thans in Holland zijn. Onder hen zijn er die in zeer behoef tige omstandigheden verlceeren en an deren die in gunstiger condities zijn. - De heer Van Gelder wilde dut deze

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2