„Spin 8lass". Groote litmüi verschillende grieven in een adres aan de directie saam te vatten. Si&kmg Diamantbewerkers. De Donderdagavond gehouden stem ming besliste dat een conferentie zal gehouden worden met het bestuur der A. J. V., om te spreken over het be kende bemiddelingsvoorstel der fa- brieks-eigenaren. Uitgebracht waren 343S stemmen, waarvan 2742 voor, ï>53 tegen, blanco 35, van onwaarde 8. BUITENLAND. De mijnwerkers te Hazelton in Penn- pylvanië. Vereenigde Staten, eischen loonsverhooging en andere verbeterin gen in hun toestand. Op een congres waar 5000 antbracietwerkers verte genwoordigd waren, is besloten, de eigenaars der mijnen een termijn van tien dagen te stellen om die "eischen in te willigende patroons hadden geweigerd, deel te nemen aan? de be sprekingen. Men hoopt dat een groote werksta king nog voorkomen kan worden vooral wegens de staking in Wales zouden er ernstige moeilijkheden door kunnen ontstaan. Sport en Wedstrijden. Lawn Tennis. Begunstigd dóór bij uitstek fraai weder, vingen Woensdag op de banen van de club „Leimonias" te Scheve- ningen de 5-daagsche internationale lavrntenniswedstrijden aan. Deze kampstrijden beloven dit jaar bijzonder belangwekkend te zullen zijn, want niet alleen een keurkorps Nederlandsche spelers neemt er aan deel, maar ook het buitenland is goed vertegenwoordigd Roeien. Zaterdag won in de afdeeling oude twee de Société Nautiquc de la Manie van de Minerva ploeg. Den volgenden dag nam Minerva revanche. De Marneploeg vindt hét nu nood zakelijk over te roeien. Daar de Hol landers nog de geheele week in Parijs blijven is de datum voor den revanche wedstrijd geheel aan hen overgelaten. Mochten, naar dc Frauschen hopen, do Hollanders de uitdaging aannemen dan zou niets verhinderen deze be langrijke match op 't programma voor de Vrijdag te houden wedstrijden te Asnières te plaatsen. Mooie verdienste. De bekende jockey J. Tod Sloan, die expres uit Engeland naar Ame rika was gegaan om daar in een van de voornaamste rennen uit te komen, heeft het genoegen gehad de race, do Tuturity Stakes te winnen met het paard „Ballyhoo Bay", van den heer Whitney. Do eigenaar be loonde hem met f 12,000 cn zal ver der al zijn gemaakte onkosten betalen. Wielrijdon. De Amsterdamsche Wielerbaan is voor f 3010 verkocht aan den heer W. de Leon te Amsterdam. Als men weet, dat deze heer slooper van zijn vak is, weet men meteen, welk lot der baan te wachten staat. Arme baan! De Ftels. Harddraverij te Amsteldijk. Voor paarden onder den man._ S deelnemers. Isle prijs Gen. de Wet, Eigenaar J. Borst, berijder W. de Boer, 2c prijs Aiida, eigenaar It. Schouten, berijder J. A. van Scheijndel, 3e prijs Valeria, eigenaar J. Lijnkamp, berijder P. Erkelens. Hitten harddraverij, aangespannen. 9 deelnemers. Ie prijs: Johanna, eigenaar C. Bruijn, berijder eigenaar. 2e prijs Emma, eig. J. Griffioen, be rijder eigenaar. 3e prijs Maria, eig. P„ v. Leeuwen, berijder eigenaar. Alles korte baan. Dat was geen schande. Egon Protzen was een man, die 't niet noodig had. Reeds op achttienja rigen leeftijd liet hij zich door ziin va der meerderjarig verklaren en kreeg Een Zaterdagavond-praatje. CCCLXXX. Toen ik onlangs in het postkantoor kwam en in de hal mijn fiets neerzei- te, kwam de directeur op mij af en vertelde dat mij dit een rijksdaalder! boete kosten zou. Dat nu was maar een aardigheid, maar hij vertelde er toch ernstig bij, dat hij van den Ml nister geen vergunning had kunnen krijgen om fietsen in de hal van 't ge bouw toe te laten. Met alle mogelijke respect vind :'k dat van den Minister van Waterstaat (ik geloof dat de post onder dat de partement behoort, hoewel er niets waterstaatachtigs aan de postadmini stratie te vinden is) vinei ik dat, zeg ik, een wonderlijk besluit. Want wat gebeurt er nu? Nu zetten we onze fiet sen neer voor de nijdige klapdeuren of tusschen de twee nijdige klapdeu ren in, waar ze andere menschen al lergruwelijkst hinderen, veel meer dan wanneer ze in de hal kwamen te staan, waar ten minste een beetje meer ruimte is. De minisier verkeert klaarblijkelijk .in de meening, dat de openingen, die toegang geven tot het postkantoor, deuren zijn. Tot mijn leedwezen verkeert Zijne Excellentie dan ii dw aling. De dingen waar we ons i moeten schuiven als we bij post of telegraaf te gast willen gaan, zijn deurtjes-tjcs.De poort die toegang: zijn aandeel in de erfenis zijner moe-! der: een paar miliioentjes. Hij leefde heel groot, bezocht de duurste café's en hield de duurste paarden. Natuurlijk liet hij een jacht bouwen en noemde dat Goudrente". En toen de elite der jachtbezitters een nieuwe afzonderlijke club stichtten, was Egon Protzen een der eersten, die toetrad. Kort na de oprichting een zitting, die moeilijkheden baarde. Een be roemd beeldhouwer had zich als lid aangemeld. Men was reeds geneigd over hem te stemmen, toen Egon zich aldus liet. hooren „MijneheerenHet gaat niet wegens 't reglement, en toen las hij „In de millionairs-ciub mogen al leen he eren toegelaten worden, die niet door handenarbeid in hun levenson derhoud voorzien." Men streed er lang over, of de beeld houwkunst als handenarbeid moest worden opgevat, zooals Egon Protzen beweerde. Men besliste ten laatste, dat hij gelijk had. De beeldhouwer werd gedebaliotccrd. Toen daarop de leden de beraadslagingen gesiot&n hadden vonden ze zich zelf voornamer dan ooit. Egon Protzen begaf zich naar zijn villa. Be huisknecht, die hem tegemoet kwam snellen vertelde dat zijn vader reeds een uur op hem gewacht had. Egon fronsde de wenkbrauwen en traci hei ontvangsalon binnen. „Eoo, jongen, ben je daar einde lijk klonk het hem tegen, „ik ga naar Ostende, 'k heb een salonwagen besteld, en ik noodig je uit mee te gaan. We zullen wat pleizier gaan ma ken. Bedenk je nu niet, maar ga mee Ik betaal." „Mijnheer deze vertrouwelijke toon," stotterde Egon. .Wat bezielt je? Jongen, Egon," riep de oude heer, „wat meer respect voor je vader." „Die zal u geworden, mijnheer, daarentegen, aan den anderen bant. onze verhouding moet een eind ne men. „Ben je dol geworden Dat is onmo gelijk. Verklaar ine toch..." „Zooals gezegdweet, ik ik behoor tot dc millionairs-club, tot de jachtclub die hun levensonderhoud niet door handenarbeid verdienen. En u. mijnheer, u hc-bt ons vermgoen door eigen kracht verworven. „Jongen, ik zal in plaats van naar Ostende met je naar een krankzinni gengesticht reizen. Wat zou jij dan zijn. als ik dat geld niet verdiend had „Dat is volkomen waarik ben u ook danklxiar, maar de omgang moe ten we staken compromitteert me." Een pijnlijke pauze. De oiule Protzen stond als van den donder getroffen. Zijn eenige erfgenaam wilde niét met hem omgaan. En waarom Omdat hij er zich bovenop gewerkt had. De oude beheerselit zich met moeite. Opgewon den liep hij heen en weer. Allerlei ge dachten spookten hem door 't hoofd. Toen ging hij vlak voor ziin zoon staan, pakte hem bij zijn jas en fluis terde ..lloor eens. Egon. Een bekentenis Ik heb ons vermogen niet door han denarbeid verworven, maar door weet je, er is al Jar.g gras over ge groeid, door een ongc-hoorden zwen del. Hoe, dat zal ik je wel eens op een anderen keer vertellen. Ik had het eerst willen verzwijgen, maar je dwingt me er toe het tc zeggen." „Vader, had dat maar dadelijk ge zegd," riep Egon, van vreugde stra lend. „Nu behoef ik me niet meer over u te schamen." IPfisateMtseis. Een vacantie-romannetje. Plaats der handeling Bij de zee. Personen Hij en Zij. Tijd 's Namiddags. ZijGek, dat we elkaar hier ontmoe ten. Ik kwam hier heel toevallig. Hij Ja, ik zag je. Zij Ik dacht aan je, toen ik voorbij kwam, maar ik kon natuurlijk niet kijken. HijVreemd zooais de dingen loo- pen. Zij't Schijnt, dat. wc elkaar dik wijls ontmoeten, 's middags toeval lig- Hij't Gaat als bij stilzwijgende overeenkomst. Jc komt altijd op'" zelf de uur voorbij. Zij En jij bent altijd op dat uur op dezelfde plaats te vinden. HijWe schijnen elkaar steeds wat te zeggen te hebben. Zij Daarom juist is onze vriend schap zoo aantrekkelijk. Ik heb zco'n afschuw van alle sentimentaliteit. Iiij Er zijn maar weinig meisjes, die er zoo over denken ais jij. Meesten tijds verlangen ze dat de mannen ze smaller wezen dan de deur van b-l harlemscho postkantoor^ Wanneer hier in de stad particuliere gelegen heden waren, met een behoorlijke deur, waar we telegrammen verzen den en postpakketten ter verzending geven konden, dan zou de ldandisie van ons smaldeurig postkantoor wel spoedig verloopen. We blijven alleen omdat het een monopolie is. Ach, die monopolies! Helaas die al leenheerschappij! Is :t niet vreemd, dat iemand wel naar hartelust zijn eigen schoenen maken mag, maar dat de justitie dadelijk de hand op hem legt, wanneer hij zijn eigen bankbil jetten gaat fabriceeren?Is 't niet merk waardig dat je zooveel Ansichts-brief- kaarten maken mag als je wilt, maar dat de staat der Nederlanden je op de vingers tikt, zoodra je er een onnco- zel stempeltje op gaat zetten, Neder land 21 Ct„ en aan den anderen kant een wapentje van een millimeter of wat? Oude postzegels opplakken, man netje naast mannetje, in een dik boek, dat mag*vac-.den sta:"--' naar hartelust gebeuren, maar zooava je zelf een nieuwen postzegel maakt, wat veel kunstiger is, floep, ben je er dadelijk bij. Allemaal de schuld van M monopo lie. Maar de schuld van den minister is het, dat we niet met onze fietsen in de hal van 't postkantoor mogen ko men. Waar het met zulke nu laat ik het woord maar gebruiken met zulke ouderfrveische verbodsbepalin gen naar toe moet, zou ik niet durven vrfhrsao-cran Vnnval niet omdat de bö- onder de bouquelten begraven zullen. Zij En dat vind ik juist iets ver- versclirikkelüks. Ik kan liet niet uit staan. Toen ik je.voor uë eerste maal ontmoette en bemerkte, dat je zulk een man niet was, was het een verlichting voor me. Hij Ja En ik betrap er mezelf steeds op, dat ik den wensch koester je oordeel te vragen over de meest gewone zaken. Je inzichten zijn meer beslist dan de mijne. Je ziet de dingen flink onder de oogen, ik knipoog. Zij Je doet nooit goed je oogen open is 't niet Laat eens zien, grijze oogen, dat beteekent dat je in alles zeer be slist zijtals je verliefd wordt, zal 't ook wanhopig zijn. HijDaar heb ik geen plan op. En jou oogen? Die zijn zwart. Als jij ver liefd wordt, zal het niet half wezen. Zij Maar dat gebeurt tegenwoordig niet, nietwaar, niemand doet het meer. liet is te ongewoon. In de twintigste eeuw is de nienscliheid zulke dwaas heden ontgroeid. Dan zal een vriend schap als do onze meer voorkomen. Het zal een kwestie van wederzijdsche achting en genegenheid zijn en en niemand zal er op .letten. Je kunt je niet begrijpen welke onnoozele ideeën de mor.schep er op na kunnen houden, 't Is bespottelijk. H i j Hoe dan Zij Dat we geëngageerd zijn. Ver beeld je, ha ha. Hij Ela lia Maar, daar zul je niet bijzonder op gesteld wezen. Zij O, mij kan 't niet schelen. Ze zullen ten slotte toch wel bemerken, dat we vrienden zijn. We zullen zoo blijven voortgaan, altijd door, altijd als ^oede vrienden. Alledaagsche men seden mogen dat liefde noemen, wij weten beter. IiijMaai', veronderstel nu, dat je eens trouwt, dat zou alles in dc war brengen. Ik geloof niet dat je man zou goedkeuren... Zij En ik ben er zeker van, dat je vrouw er iets op tegen zou hebben. Vrouwen zijn kinderachtig op dat punt. 1-Ieel weinig meisjes begrijpen iets van platonische vriend icnu.i. Hij Ik zal nooit trouwen. Er is maar één meisje, waar ik genoeg van houd, cn die... Zij (snel) Dat is Alice, nietwaar Iiij Alice! Dat weet je wel bc-tcr. Dut is heelemaal mijn smaak niet. Zij Alice is een heel iief, aardig meisje. Hoe vindt je haar broeder Jack Hij Een goede jongen. Zij Hij kwam verreden winter veel bi i ons. Ik hoorde hem graag praten, hij wist zulke koddige geschiedenissen te vertellen. HijMaav een beetje frivool, vindt je niet? Zij O, ik houd meer van een ernstig man. Iiij Als je ooit trouwde, wat voor man zou je dan moeten hebben Zij Wat een vraag. IiijMooie grap, je zult die vraag tocli eens moeten beantwoorden. Zij Neen. ik trouw nooit. De man waar ik van houd, wel, die... gec-ft niet oin mij op die manier. Hij Geeft hij niet om je Wat een idioot. Ken ik hem Zij Hij is heter en aardiger, dan een van de mannen die ik ken. Hij11c zie liet ai, ik kom in de ver ste verte niet in aanmerking. Zij (zacht)Nu, maar voor jou is dat meisje toch, waar jc zooeven van sprak. Bovendien mag een platonische liefde als de onze niet langer duren dan elke andere. Ik zou jaloërsch wor den, zooals alle gewone meisjes. HijMaar er is voor mij geen meisje buiten jou. Zij Nu ga je me 't hof maken en aanstonds zul je zeker vertellen, dat ik het eerste meisje ben, dat... I-lijIk weet, dat je al op een heele- boel mannc-n een beetje "verliefd bent geweest. Ze zeggen wel eens van je, dat je met de harten van dc mannen speelt. Zij Niet met een man, dien ik ach ting toedraag. Hij Achting? Zou je ooit van mij kunnen houden Zij Hoe bedoel je dat Hijer is maar een wijze waarop ik dat kan bedoelen. ZijHoe weten de menschen dat nu, of ze werkelijk verliefd zijn? HijO, dat merk je heel goed, als 't gebeurt. Zij klaar de menschen verwarren alles niet liefde tegenwoordig; gene- genh eid, sym pat hie. Hij. Ja, kijk nu eens hier. ik heb je geen koude analyse gevraagd. Ik wil... Zij Wat Hij Jou. Zij Misschien denk je dat maar. Wacht nog een paar jaar, en dan zul len we er wel zeker van zijn. IiijO. als je 't maai' als een grapje beschouwt. ZijHet is zoo algemeen, zoo alle- daagsch, verliefd te zijn. Platonische hoefte aan bergruimte voor vervoer middelen hoe langer hoe grooter wordt Sedert ik een bekenden haarlem- schen ï'ijwielfabrikant in een auto mobiel heb zien zitten, begrijp ik, dut het met het optreden van dat voertuig in onze lieve Spaarnestad, ook ernst geworden is. We kunnen liet ons nu nog heel moeilijk voorstellen, maar naar mij dunkt is liet toch zeker, dat over een jaar of wat de tuftufs in alle richtingen dagelijks onze stad zullen doorkruisen, Onze broodleverancier zal netjes in zijn auto de kadetjes ko men rondbezorgen, waar niets tegen kan wezen; mits hij maar zorgt dat er geen petroleum of benzine op de broodjes komt druppelen.. De groen- tenman zal cr hartelijk voor danken om nog langer achter een van groen ten overioopenden wagen te blijven duwen: hij neemt ook een tuf-tuf met een achterstuk. En ik zelf, waneer ik voortaan een postwissel meet verzen den, zie mij ai in een auto slappen om naar de Zijlstraat te snorren. Voorliet evenwel zoover kamt, zal ik meergeld en meer courage verzameld moeten hebben, anders komt er van die tuf- tufferij niemendal terecht. Al dio nieuwerwetsche voertuigen, die iemand al sneller en sneller bren gen waar hij wezen wil, hebben een groot voordeel: ze ontwikkelen het zelfvertrouwen, omdat ze het per soonlijk optreden noodig maken. Wie in een fiets gaat slapen of in een auto maar even een oogje dichtknijpt, is met wiskundige zekei(heid verloren. Een dikke muur of een diepe sloot is vriendschap is meer van onzen tijd. Hij Ik verlang een beslist antwoord. Met mij kun je niet spelen. Zij Ha, ha, ha Dat heb ik wel eens meer hooren zeggen. Hij Ja, dat geloof ik. Dus, moeten we afscheid nemen. ZijNeen, wacht een oogenblik. Het is zoo nieuw voor me. Hij Wel, tracht jc het denkbeeld dan eigen te maken en zeg me... Zij 't Is zoo grappig. Hij 't Is veel pleizieriger geënga geerd te zijn. ZijIk had nooit gedacht, dat dat zóó ging. Hij Ik ook niet. Maar heb je er wel eens over nagedacht, hoe leuk het zou zijn, om aan al dat gebabbel een.einde te maken. Zij Over ons geëngageerd raken Maar hoe clan Hij Gemakkelijk genoeg. Door een voudig kennis te geven, dat we het zijn. Zij Zou je dat werkelijk willen Hij Wat anders? Dacht je, dat ik voor mijn gezondheid maar zco'n beetje zat te praten Zij 't Gaat hec-lemaal niet zooals in de boeken of in een tooneelstuk. Kij Neen. dit is de werkelijkheid. ZijDus zijn we dan op 't eerste ge zicht reeds op elkaar verliefd geraakt? Hij Zeker. Zij Waarom heb je me dat niet eer der gezegd Hij Omdat ik bang was, dat het je niet zou kunnen schelen. Maar ben je er nu heusch blij om Zij Natuurlijk. Hij Dus is de zaak beklonken Zij Ja, maar ik geloof toch dat ik. de manier uit de hoeken liever gehad zou hebben. (Uit het Engelsch.) INGEZONDEN MEDEDEE- LINGER". 30 cents psr regel. Ecu gelukkige huisvader. Hoe menige huisvader is er-niet die boven en behalve de zorgen die hij heeft om in het onderhoud van zijn huisgezin te voorzien, na zijne werkzaamheden te liuis ko mende, in plaats van een aange naam te huis te vinden, wee- en jammerklachten hoort zijner fami lieleden, die zich in geene goetin gezondheid mogen verheugen. Gij kunt u zeker voorstellen dat. zulk een leven niets aanmoedigends bevat. Men kan dan wel begrijpen, dat als wanneer door 't een of ander in zoo'n hachelijken toestand een einde wordt gemaakt dc vreugde van zulk een huisvader niet te beschrijven is. De nieuwste Engelsche Voeringstof voor Rok ken, ter vervanging van Taffette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: til 490. De heer v. d. Eng, volgens een portret. Zulks is ook het geval met den heer J van den Eng, te Akersloot (Noord-Holland). Voor 2 maanden geleden meldde hij ons de genezing een zijner zonen, waarvan wij liet attest reeds gepublieeerd hebben, thans schiijft hij ons: Met genoe gen kan ik U berichten dat ik an neze week een brief van mijn zoon ontvangen heb en sehrijit mij dat hij volkomen van zijn maag kwaal hersteld is en zeer welva rend is. Als vader machtig ik u dus hij deze met vreugde de ge nezing van mijn tweeden zoon door Jwe krachtdadige en wondervolle Pink Pillen van Er. Williams be kend te maken. Ik ben u uiterst dankbaar voor Uw reddend middel. Andere ziekten welke de zelfde oorzaak hebben, zooals rlieuma- tielc, huidziekten, algemeene zwak te, beenziekte bij het kind en som- al van TTxiinstè wat hem treffen zal. De lezer vat nu al dadelijk, waarom de afschaffing van de trekschuit zoo'n zegen is geweest. De reiziger liet des tijds alles over aan het jaagtouw, het paard, den jager en dc schipper. Ter wijl die vier, elk voor zich, min of meer zorgden dat hij zijn doel naderde, kon hij zelf m het roefje gaan slapen als hij dat verkoos en ik moet zeggen: hij verkoos dat nogal dikwijls. Daarom zijn spoortreinen ook zul ke gevaarlijke artikelen ten opzichte van de zelfstandigheid van den mensch. Je stapt maar in, laat de deur achter jc dichtklappen, gaat in een hoek zitten en snurkt. Niets natuurlij ker dan dat en toch... ook niets ge vaarlijker. Daarvan weet een van mi jn bekenden mee te praten. Na. een ver moeiende avondvergadering te Am sterdam was hij in den laatsten trein van Amsterdam naar Haarlem ge stapt. Nog wel in een aparte coupé, want hij wou liefst maar alleen we zen. Dc conducteur, welwillend als conducteurs zijn, had hem daarvoor bereidwillig geholpen. Mijn. kennis, vertrouwende op de locomotief, den machinist, den naad van administra tie en op den conducteur, was in een van dc vier hoeken gaan zitten, waar schijnlijk betreurende dat hij ze niet alle vier tegelijk in gebruik nemen kon en was alras in oen extra diepen slaap gevallen. Toen bleek duidelijk het groote ge vaar van op anderen te vertrouwen. De locomotief deed haar plicht en bracht mijn kennis behoorlijk naar Haarlem, waaruit volgt, dat ook de machinist behoorlijk deed wat hem te deen staat. Ook tegenover den Raad van Administratie kon hij geen verwij tijds de tering zrfn door hun g bruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. Prijs fl.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depotkouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blau'we letters gedrukt staatPilules Pink pour person nes pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt, waarop staat: Prijs 1,75 Gld. de doos, 9,Gld. per 6 doo zen. Eenig depöthouder voor Ne derland Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene hol- landsche circulaire. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. IIÜLL, Droge rijen, 28 Jansstraat. op ZONDAG 2 Sept. 1900. TE HAARLEM. Eglisö WaHonne. Pas de Service. Gereiormesrde Kerken. Geel. Oude Gracht Voorm. 10 ure, en namiddag 5 ure, Ds. C. Oussoren van Koevorden. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda.- Doopsgesiiide Kerk. Voorm. 10 ure, J. Craandijk.; LutRarseïie Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Ksrk dor Broeder-gsmeanta. Voorm. 10 ure, B. van Scheltinga. Remonstr. Gereformeordsn. Geen dienst wegens onvoorziene om standigheden bij de voltooiing van het kerkgebouw, tot nadere aankondiging. Glir. Geref. Gsmeanto. Zuidersiraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5.1, ure, SchoteL Kers Csld Apostolischs Sending (Internationaal). Voorm. lö uur cn Namidd. 6 uur.. Godsdienstoefeningen. ±i69mstsd0. Voorm. 10 ure, Kuylmara Eeimehrc-ek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Collecte voor do kerk. Herdenking van 31 Aug. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Swaan van Haarlem. Houtrijk on Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 uur. VanLoenen Martinet. tingen doen. Maar de conducteur liet hem in den steek. Toen de trein te Haarlem «aan kwam, vergat de conducteur mijn ken nis, ging naar huis en sliep daar den slaap der onvechtvaardigen. Met be kwamen spoed werden de lichten in het station uitgedraaid, deuren afge draaid en eventueel late bezoekers uit de koffiekamer weggedraaid. Kortom, het station ging om zoo te zeggen naar bed. Van clit alles bemerkte mijn kennis niets. Iiij zat, van dit alles onbewust, in den hoek van de coupé en snorkte. Vermoedelijk zou hij tot het krieken van den dag en later hebben doorge slapen, wanneer niet de bank zoo hard wasgeweest. Hij werd dus op een ge geven oogenblik wakker en keek om jsich heen. Al3 ik zeg dat hij keek, dan is dal natuurlijk bijwijze van spreken, want er viel niets te kijken. Allés om licro. heen was stikdonkere duisternis. Iiij had evengoed in een mijnput of in een schoorsteen kunnen zitten. Ge lukkig bedacht hij wat iiij dien avond had gedaan en dat hij in een trein was gestapt. De sterke geur van jucht leer overtuigde hem, dat hij er tot dus ver nog niet was uitgestapt. Daartoe dus deed hij pogingen. Het portier evenwel was niet alleen dicht, maar 't was ook met den sleutel geslo ten. Van uitstappen dus geen sprake. Bij het flauwe licht van een waaiende gaslantaren op een paarhonderd me ters afstand klom hij er uit, sukkel de het perron langs en stootte de deur open, waardoor men naar de vestibule komen kan. De straatdeur was dicht. Hij kon niet verder. Waarom hij niet liever het perron langs liep en bij een van de overwe-1 umuiaen. Voorm. 10 ure, Guttcling van Vel- Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voor-werpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars ie bekomen. Gevonden voorwerpen van 24 tot en met 30 Augustus. Een geldstuk Eeu fransch b®eJc. Eenige sleutels. Een kip. Een hond. Een boezelaar. Een notitieboekje. Twco servetten. Een armband. Drie p'hoto- grafieën. Een maat. Een handwagen. Een zak met brood en een pet. Een gouden dameshorloge. Een meisjes- zak. Zakken inhoudende groenten.Een rok. Een phantasiebroche. Een por- temonnaie met geld. Een armbandje. Een fox-terrier. Een portemounaie inhoudende Engelsche geldstukken, en eenige sleutels. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Merapk, van Rot terdam naar Java, vertrok 29 Aug. van Port Said. Het stoomschip Burgemeester dpu Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Aug. des voorm. 7 uur Dungeness. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 28 Aug. Perim. Het stoomschip Bali, van Java naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van port Said. Het stoomschip Koningin Wi}hei- mi na, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Aug. te Genua. Het stoomschip Lombok, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 28 Aug. te Padang. Het stoomschip Isis, met de Indi sche, Cliineesche en Australische mails ex. ss. China, vertrok 29 Aug. van Port Said naar Brindisï, en kan den 31den aldaar worden verwacht Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Aug. te IJmuiden. Gemengd Nieuws. Moord bij een Danshuis. Te Stettin zou ergens bruiloft ge vierd worden; een zekere smid Prinz uit Berlijn was ook genoodigd. zijn vrouw was een paar treinen vóóruit gegaan, en toen hij aankwam. werd hij door zijn zwager Frans Muller van den trein gehaald. Men ging nog eerst een glas bier drinken, en in ietwat opgewonden stemming begaf men zich te één uur naar 't bruilofsfeest. Voor een danshuis, waar een groep jongens en meisjes stonden, tikte PrinjsJqen der meisjes op den schouder, eh'V.ei: „Vooruit kinderen,gaan dansen." Plot seling kreeg hij een messteek, waar door zijn halsader werd doorgesneden, zoodat hij levenloos op straat viel. De justitie heeft lang gezocht naai den moordenaar, doch eindelijk heeft een achttienjarige jongen, Emii Sehulz bekend de misdaad te hebben ge pleegd. Het mes, dat na de daad half afgebroken was, werd op de door hem aangeduide plaats gevonden. Zóó ruw is cle knaap, dat hij 't lijk heeft mee helpen vervoeren, daarna is terugge keerd cn den geheelen nacht nog heeft gelanst. Vervolgingswaan zin. Op den hoek van cle Boulevard Vol taire en de rue de la Roquctte te Parijs hoorden politieagenten een vreeselijk hulpgeroep: „hulp! hulp! een moors denaar!" Zij drongen het huis. binnen en stormden naar boven, waar ze juist aankwamen, toen een man met een revolver gewapend, nit het raam naar beneden sprong. De ongelukkige, die aan vervolgingswaanzin leed, had aan de muren van zijn kamer overal briefjes aangeplakt, waarop hij ge schreven had: „Men wil mij dooaon, help mij, ik heb nog slechts enkele oogenblikken te leven." gen de straat opging? Ja, dat is nu juist wat hij zichzelf den volgenden dag ook afvroeg. De aandachtige lezer zal de oorzaak al lang begrepen heb ben. Van 't oogenblik af, dat men te veel op anderen bouwt (in dit geval op den ontrouwen conducteur), raakt men zijn zelfstandigheid kwijt, met een halsbrekend woord: zijn initiatief. Zoodat, wil ik maar zeggen, mijn ken nis niet aan de overwegen dacht en in de vestibule van het station stond te galmen, dat de spoorkaartjes voorden volgenden dag opwipten in de loket ten. en de perronkaartjes-autornaat, die in zijn eersten slaap gestoord was. uit pure nijdigheid defect raakte, wat die week nog maar zes en dertig keer ge beurd was. Op zijn stemgeluid kwam eindelijk een stationsbewonev aan, ik weet niet meer wie, in een toilet van ik weet niet meer wat en vroeg, boe hij daar kwam. Mijn kennis zei: „hij had zoolang in den coupé geslapen." waarop de ander hem verdacht, aankeek en mijn keu- nis, inderdaad een van de braafste menschen op de wereld, een lioogen blos kreeg, waarvan hij toch geen sa tisfactie had omdat liet pikdonker was. Enfin, de stations-inboorling liet hem uit en hij stapte naai' huis, waar hij een kwartier moest staan bellen omdat de deur op do knip was, daar men hem niet meer thuis verwachtte. Ik geloof, dat sedert dien tijd zijn neiging lot persoonlijk initiatief zeer vooruitgegaan is. Mij is zelfs verluid, dat hij voortaan per automobiel van en naar Amsterdam zal gaan. Raakt hij clan in den dut en vandaar in de Amsterdamsche vaart, dan wordt hij tenminste gauw weer wakker. FIDEI.IO.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6