NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De scMd van den Geneesleer. 18e Jaargang. Zaterdag 8 September 1900. No. 5274 ABONNEMENTSPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Hedactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen- door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrahgère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONESSucc., Parijs Faubourg Montmartrc. „Haarlem's Dagblad" van 8 Sept. borat o. a.Rusland schikt zich naar de mogendheden, Rnsland en Finland, Binnenlandsche defensie, Staking aan de cartonfabriek te Leeuwarden, Rennen Cruquius, De stores, enz. Advertesitiën Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor liet Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing. dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon neerd, wordt hierbij verzonden no. 29 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den lieer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Een paar matroosjes. Grootmoedertje. Wie zal de erfgename zijn. Aan liet strand. Uit de oude kronieken. Lesson der ervaring. Raadsel. Antwoord op het RaadseL Prijsraadsel No. 10. Kleurplaatje. (Elk No., groot S bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per drie maanden is ■slechts 50 Cents.) Politiek Overzicht. Zooals we elders in ons blad uiteen zetten worden in Engeland de stemmen tegen den oorlog, nadat Lord Jtoberts zijn inlijvings-proclamatie heeft uit gevaardigd, luider, en overstemmen zij bijna het jingo-gesclireeuw. Het is gc- lukkig, dat eindelijk eens luide en 'krachtig geprotesteerd wordt, en dat Chamberlain en zijn kliek langzamer hand gaan voelen, dat liet imperialis me toch niet in staat is alle zaden van betere overwegingen te verstikken. Schaarsch is op dit moment het oor logsnieuws. Dat het beleg van Lady- brand opgebroken zou worden, was wel te verwachten, want in het nemen van versterkte plaatsen of stellingen zijn de Boeren niet heel ver. Het ge vecht verleden week Vrijdag bij Kwag- gasfontein, in de buurt van Rusten- burg moet, de verliezenlijst in aanmer- Feuilleton. king genomen, nogal hevig zijn weest. Men vermoedt, dat thans de Boeren een inval in de Kaapkolonie zullen doen, tenminste is, naar bericht wordt, Carrington uit Boelawajo terugge keerd, om de Kaapkolonie in staat van tegenweer te brengen. Rusland schijnt, nadat het ontrui- mingsvoorstel zoo weinig instemminj vond, aan het terugkrabbelen, en geeft in het „Journal de St. Petersbourg" een toelichting van de Russische plan nen in China. Die-toelichting betoogt, dat het niet langer liet terugtrekken op Tientsin is dat Rusland op den voorgrond stelt, maar afkeer tegen een „militaire actie in grooten stijl in het gebied voorbij Peking". Daaraan denkt echter nie mand. In Peking wil men stand hou den. om er een centrale Regeering in te stellen, die over den vrede kan en wil onderhandelen, en waarborgen geven zal ter voorkoming van nieuwe onlusten en moorden. Dat is ook de meening van alle blan ken in China. Niet terugtrekken, maar in Peking do zaak regelen, zegt een telegram uit Sjanghai aan de „Times": „De besturen van de hier gevestigde Engelsche, Duitsche en Amerikaansclie vereenigingen hebben in een bijeen komst besloten te protesteeren iegen de ontruiming van Peking, en tegen liet weder instellen van de oude Regec- ring, die rechtstreeks verantwoordelijk is voor de jongste moorden." En Reuter meldt uit Sjanghai, dat het Russische voorstel grooten schrik teweegbracht onder dc blanken van elke nationaliteit. De meening is alge meen, dat het terugtrekken der vreem de troepen uit Peking noodlottig we zen zal voor de belangen van aile vreemdelingen. De „Daily News" verneemt verder, .dat de Fransche en Amcrikaansche commissarissen te Sjanghai zich be slist verklaren tegen de ontruiming van Peking... Dit alles, zegt de „Westm. Gazette", zal Rusland er wel toe brengen, zijn plan geheel te laten varen. Het heeft, naar men in Duitschland meent, zijn doel bereikt. Het heeft zijn vriendschap voor China getoond, ert daardoor zijn invloed vermeerderd; en het zal nu geen verdere bezwaren maken als de mogendheden besluiten, Peking niet te ontruimen. Men zou volgens Li-IIocng-Tsjang zeggen, dat het met de mogelijkheid om tot onderhandelingen te komen, opschiet. De Londensche avondbladen van Donderdag toch bevatten een tele gram uit Hongkong meldende, dat de secretaris van Li-Hoeng-Tsjang, die Donderdag te Hongkong aankwam, mededeelde Li-Hoeng-Tsjang verlaat morgen Sjanghai om naar Peking te vertrekken. Ilij voegde er hij, dat Li uit Peking bericht ontving, dat de ver bonden mogendheden gelijdelijk aan de Chineezen zullen toestaan om het bestuur over de hoofdstad over te ne men, en dat prins Tsjing belast is met de zorg voor de keizerlijke stad. Dat is natuurlijk niet waar van Li. want als 't waar was, wisten we het reeds van de mogendheden zelf, en we hebben den sluwen Chinees niet noo dig om te komen vertellen wat de- mo gendheden willen. Dat hij naar Peking zal gaan, gcloovcn we ook maar niet zoo dadelijk.. Buitenlandsch Nieuws. De arbeiders willen den oorlog niet. De kranige motie der Engelsche Trade Unions (vakvereenigingen)waar- aan we gisteren een artikel wijdden is merkwaardig genoeg om er op terug te komen. Zooals men weet, hebben de arbeiders in die motie o. a. ver klaard, dat als ze oogenblikkelijk Chamberlains roofpolitiek hadden doorgrond, dat dan de oorlog niet uigebroken zou zijn. De jingo-pers ver bijt zich nu van woede, natuurlijk, want die aanneming door een zoo groot en invloedrijk lichaam als de Trade Unions is een groote teleurstel ling voor lien. Zij pogen de zaak goed te praten, door te spreken van „verrassing" bij de indiening der motie;.door de schuld voor de aanneming te werpen op het afwezig zijn van vele afgevaardigden, en door de mededeeling, dat slechts een kleine meerderheid daarvoor stem de, Al deze praatjes zijn niet in staat, den indruk weg te nemen dien de mo tie in Engeland maakt. De „Daily News" zegt, dat de toelichting van Ward door een stampvolle zaal her haaldelijk werd toegejuicht, en dat de motie met een groote meerderheid werd aangenomen. De „Times" poogt zijn spijt te ver deeld dat zijn handelwijze onberispe lijk was en in overeenstemming is be vonden met de bevelen van den Kei zer; 3o. de Finsche Senaat moet bin nenkort het Reglement van den Land dag herzien met het oogmerk, de be voegdheid van den Landdag nauwkeu rig te begrenzen en de bepalingen aan gaande de behandeling van de zaken in den Landdag te vervolledigen. Dat is wat de Grootvorst, die tot ver velens toe met de namen verheven en grootmoedig en vei-licht wordt bestem peld, antwoordt op een zeer gegronde en in zeer behoorlijken vorm gekleede klacht van een aantal ernstige man nen en trouwe onderdanen. Het is gewoonweg onwaarheid, wat de Czaar beweert aangaande het zon digen tegen de grondwet, en punt 3 kondigt niet meer of minder dan een nieuwen staatsgreep aan. De Groot vorst bedoelt blijkbaar eenvoudig een administratieven maatregel. Tot dus ver had bij de fictie van liet onder scheid tusschen binnenlandsche en rijkszaken nog zoowat gehandhaafd, maar nu kondigt hij aan. dat hij ook binnenlandsche zaken lijnrecht tegen de grondwet zal behandelen. Algemasne berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit Lourcngo Marques komt bericht, dat president Kruger aan Lord Salis bury een antwoord heeft gezonden op de inlijvingsproclamatie en zoo ook verneemt, had de gouverneur van de provincie Kiang-soe met vijfduizend man troepen de grens van Sjan-toeng bereikt, toen hij den inval van Peking vernam. Daarop deserteerden er mas sa's van zijn troepen, en de overigen trokken naar de Keizerin. De gouverneur van Kiao-tsjou heeft uit Tsing-tou gemeld dat een patrouil le, uit 20 man van het 3e bataljon ma riniers bestaande, onder luits. v. Rett- berg en Dziobek, Woensdag bij Lau- soen door 4 of 500 Boksers aangeval len is. De Boksers verloren 30 of" 40 dooden, de Duitsehers hadden geen verliezen. De staats-verkiezingen in de Ver- eenigde Staten van Dinsdag hebben in Vermout een meerderheid van 30,000 stemmen verschaft aan de re publikeinen, dat is 8000 stemmen min der dan in 1896. De democraten win nen zetels in de Kamer van afgevaar digden, maar de republikeinen behou den nog drie vierde van het geheele aantal mandaten. In Arkansas is de democratische meerderheid ecnigszins afgenomen. Odell is verkozen tot republikein- schen candidaat voor het gouverneur schap van New-York. bergen onder bet masker van onver-5; -- schïllïgheid. „De Trade Unions zijn, 'ioor ?e eonsuis bij de mogendheden naar het blad zegt, de Engelsche werk lieden niet, en in elk geval geeft de motie van Ward de meening der En gelsche. werklieden niet weer. Want deze waren de krachtigste voorstan ders van de Engelsche politiek in Z. Afrika, een staatkunde, die door Ward's motie geheel en al verkeerd wordtU voorgesteld." De „Star" daarentegen wensclit den werklieden geluk met hun houding. „Wij verheugen ons, dat het Con gres den oorlog veroordeelde als „wreed en onnoodig". Wij verheugen ons dat het protesteerde tegen de ver nietiging der Republieken. En wij ho pen. dat de Britsche werklieden de leiding volgen zullen van liet Parle ment van den Arbeid. De Jingo-pers mag de redevoeringen die zij vreest, verdonkeremanen, de woorden, giste ren gesproken, zullen niet nalaten grooten indruk te maken op het volk." Dat is te hopen! Rusland en Finland. Voordat de Finsche Landdag uit eenging, nam hij met algemeene stem men een verzoekschrift aan den Kei- zer-Grootvorst aan, waarin hij de scha delijke richting blootlegde die in den laatsten tijd bij het bestuur van liet land werd gevolgd en verzocht dat de Grootvorst, daarin verandering zou brengen. I-Iet stuk was waar, waardi; flink en eerbiedig. Noch waardig noch waar is het antwoord dat de Grootvorst, wien het verzoekschrift den 27en Augustus is voorgelegd, heeft gegeven, "en dat hoofdzakelijk hierop neerkomt: lo. Aan liet verzoekschrift wordt geen gevolg gegeven, omdat, het zon digt tegen de grondwet (artikel 51) en een brutale afkeuring van administra tieve, volgens de wet genomen maat regelen bevat; 2o. aan gouverneur-ge neraal Bobrikof (die in liet verzoek schrift werd aangevallen) is medege- Roman uit het Duitsch DOOE JUL. MAR ST. 9) Terwijl hij op het kleedingstuk staarde, waaraan nog de reuk van haar lichaam scheen ie hechten, viel iets uit den zak op den vloerhei was een wit, vormloos iets, dat voor hem op het tapijt lag, en bij bekeek het. Een verkreukeld stuk papier was voor :ijne voeten neergevallen, en voor den eersten keer kwam er een bang gevoel Dij hem op. Wat is dat? vroeg hij ziclizelven A.f. Een brief Nu herinnerde hij zich ook eene bijzonderheid. Toen hij van ;iet kerkhof was teruggekeerd, had hij iijne moeder en de dienstboden onder vraagd over het verloop van den avond, waarop hij naar Senlis was ge reisd, daar hij, zoo mogelijk, omtrent elke minuut inlichtingen wilde heb ben. Mevrouw Richardier liad hem niets kunnen zeggen. Ze was onmid dellijk na het souper naar bare kamer gegaan en iiad eerst den volgenden dag bare schoondochter weer ontmoet, die haar toen verteld had, dat ze een dag buiten ging doorbrengen. André, die zijn beer naar het station had ge bracht, was eveneens vroeg te bed ge gaan zonder iets bijzonders bespeurd te hebbenmaar Julie, de kamenier, antwoordde op de vragen van baren meester Mevrouw ontving op dien avond een brief. Met de post? Neen, een dienstman bracht hem. Hoe laat was bet toen? Negen uur. En heeft mijne vrouw je niets ge zegd? Ze vroeg me, of de dienstman op een antwoord wachtte; dit scheen echter niet liet geval te zijn, daar hij dadelijk weer vertrokken was. En wat gebeurde vervolgens? Verder weet ik niets, meneer. Een half uur later belde mevrouw, die zich in hare kamer had teruggetrokken en zeide, dat ze mij voor dien avond niet meer noodig had. Dat was alles, wat hij gewaar werd. De kamenier had volstrekt geene be- teekenis aan den brief gehecht en vijf minuten later er zelfs niet meer aan gedacht. Deze brief was blijkbaar thans uit den zak van haar japon gevallen, en reeds bukte hij zich om liem op te ra pen, toen liij eene rilling door de le den voelde gaan en aarzelde. Hij ge voelde vrees; hij ried, dat dit stuk pa pier hem opheldering zou geven over het geheim van den dood zijner vrouw en hij waagde het niet aan te raken. Wat beteekende die brief? En wie had hem geschreven? Ilij herinnerde zich opeens de uitge strooide lasterpraatjes, waartegen hij op grond van zijn vertrouwen niet vol le kracht was opgekomen, en hij sid derde. Hij strekt de hand uit om den brief te grijpen, en zijne hand schrikt als terug voor de aanraking van iets afschuwwekkends. Daar zit hij nu, het hoofd in beide banden, en staart stijf voor zich neer alsof hij in een afgrond ziet, waarin hij moet neerstorten. Eindelijk raapt hij den brief op: bij gloeit als vuur in zijne band. Waarom zal hij hem niet in den baard werpen, waarin nog eenige ko len glimmen? Op deze wijze zou hij niets vernemen, bij zou zijn geloof behouden en onwankelbaar kunnen vasthouden aan zijne liefde. Maar toch: de twijfel! De eeuwige twijfel, die hem zou influisteren: wat daar ge schreven was, heb je niet gelezen! Je bemint haar nog altijd, maar ben je zeker, dat ze je liefde waardig is ge bleven? Je leert je zoon en je dochter hare nagedachtenis in eere te houden; moet je haar niet eerder leeren hunne moeder voor altijd te vergeten? Waar om heb je niet gelezen om zeker van oprotesteerd heeft. Volgens den correspondent van de „Standard" te Belfast is Roberts daar teruggekeerd. De Engelsche gevange nen loochenen dat de Boeren ze gegee- seld hebben. De Boeren ontvangen thans weinig mondvoorraad uit Dela- goabaai. De Transvaalsche bereden politie loopen het hoogeveld af en dwingen de Boeren om mee te vech ten. De „Daily Mail" verneemt uit Kaap stad. dd. 15 dezer: Het personeel van het iegertransport in den Oranje-Vrij staat is ontbonden. De yeomanry en verkenners (de verkenners der "yeo manry?), in den Vrijstaat gebruikt, zijn te Kaapstad aangekomen om bun laatste soldij te ontvangen. Do „Standard" verneemt uit Dur ban: De stoker van een militairen trein is tuschen Cliarlestown en Volksrust gedood en de machinist gewond door Boerenschutters. De „.Daily News" verneemt uit Lou- rengo Marques, dd. 4 dezer: Er zijn hier 31 kisten staafgoud van de Trans vaalsche regeering aangekomen. Pre sident Kruger zal waarschijnlijk het land verlaten over Imkomati, in de buurt waarvan twee sleepbooten ge reed worden gehouden om hem Ie brengen naar een schip, dat hem wacht aan den mond der rivier. Een stoomschip van de Oostenrijk- sclie Lloyd is hier gekomen met 50000 zakken meel voor de Transvaalsche regeering. CHINA Binnenkort zal er een expeditie op weg gaan naar Pao-ting, 150 KM. ten westen van Tientsin. Onderweg zul len de dorpen waar de Bokserbeweging het eerst merkbaar geweest is van op standelingen gezuiverd worden. Men zegt dat Chinecsche soldaten op last, van Li-IIoeng-Tsjang de Boksers uit moorden in de provinciën Ho-nan en Tsji-li. Naar de „Standard" uit Shanghai Stadsnieuws HAARLEM, 7 Sept. 1900. Bij het 1 September gehouden exa men Stenographie, oorspronkelijk Ne- derlnndscli Alphabetisch Kortschrift Groote, werd fiet diploma 3e klasse voor zuiver en correct schrift uitge reikt aan mej. E. M. Heilbron en den lieer H. v. d. Heuvel Rijnders, beiden alhier. De heer H. de Vries alhier leg de met goed gevolg het examen als leeraar in de stenographie Groote af. De stores. Er is door de politie weer een cam pagne geopend tegen te laag hangen de stores voor winkels en magazijnen. Een agent, gewapend met een stok van M. 2,30 wandelt langs de huizen, zoekende wie zich vermeten heeft, zich te vermeten. Wie maar M. 2,10 of M. 2,20 uit den grond is, die is er bij. Je ziet den agent denken: „wie zich ver nedert, moet maar verhoogd worden.' Plezierig is dat niet en duur is het soms wel, voor de winkeliers namelijk die de hoogte niet hebben. Maar 't is ook niet plezierig om met je eigen hoofd tegen eens anders stores te loo pen. Is de zaak andersom geregeld, dan voel je dat zoo niet Vroeger is er ook al eens een speur tocht gehouden naar die staatsge vaarlijke stores. Toen deed het dc heer Wolffram, de tegenwoordige hoofdin specteur. Met een stok op zijn schou der wandelde hij langs de stores, kwis pelde wat met den stok heen en weer, zooals een ander met zijn staart doet cn zei dan plechtig: „ze is te laag, dit is precies de maat!" Heemstede. Harddraverij. Begunstigd door prachtig weder na men Donderdagmiddag op de Cru- quius-Baan de courses, uitgeschreven door de Nedetl. Harddraverij- en Ren- vereenigingi een aanvang. Er wc ei een flinke bries, waarin de vlaggen op de tent en liet terrein vroolijk wapperden. Het publiek was goed opgekomen. Da baan was in uitstekende conditie en de regeling liet niets te wenschen over., Precies te half twee nam de wedstrijd een aanvang met den Fokkers-prijs,', waarvan wij evenals van den Spaarne-'. prijs en den 13erkenrode-prijs, reeds, gisteren den uitslag mededeelden. IV. RINGVAART-PRIJS. Verkoopswedren op de vlakke baan' voor paarden van 3 jaar en ouder, uit sluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders, en die te koop ge steld zijn voor f 1500. Ie Prijs f 450, 2e prijs f 50, 3e prijs f 25. Inleggeld f 20. Afstand 2400 M. Ingeschreven 10 paarden. Aan den start verschenen Frisson, Zethus, Juggle, Bathing Woman en' l'Orpheline. Juggle, eig. Baron van Heemstra, was favorite en won gemak kelijk de course, met 11/2 lengte vóór Bathing Woman, die weder 1/2 lengte vóór l'Orpheline aankwam. V. SLUITINGS-PRIJS. Handicap. Voor paarden die in 1900 in een harddraverij, uitgeschreven door de N. H. en R. V., gestart zijn en geen eersten prijs, door die vereen!» ging in 1900 uitgeloofd, gewonnen hebben. Minimum afstand 2400 Meter. Prijs f 300, le premie f 100, 2e pre mie f 75, 3e premie f 25. Inleg f 15, forfeit f 10. Ingeschreven 12 paarden.- Aan den start verschenen May Rijs- dijk, Redburr, Newbold, Humph Boy, Dobrina, Controleur, Johanna 111, Ni- nus, Anna. De uitslag was dat tegen veler verwachting Newbold, eig. J. W. Schuyl, Rotterdam, 2700 M. met den prijs ging strijken en de baan aflegde in 4.323/5; tweede was Dobrina, eig. S. Witteveen, Harcndermolen, 2540 M. in 4.32 4/5 derde Johanna 111, eig. Job. de Mol, Den Ilaag, in 4.33 4/5. VI. LEIDSCHEVAART-PRIJS. Hordenren voor paarden van 3 jaar. en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders, be reden door Nederlandsche lieerrijders. le Prijs f 400, 2e prijs 75, 3e prijs f 25. Inleggeld 20. Rouwgeld f 10. Afstand 4000 M. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen waren Vel-Vel, Cellade- ma Ointment, Zillah, Selim, Conspi rator. Deze course was voor velen, be halve voor de bookmakers, die goede zaken maakten, eene groote teleurstel ling. Favourites war^n Vel-Vel en Zil lah, waarop groote sommen gezet wa ren. Doch de uitslag zou het tegendeel bewijzenVel-Vel, die aan bet hoofd was, kwam bij dc tweede ronde te val len, bij het springen over een hinder nis. Hoewel ruiter en paard er betrek kelijk goed afkwamen, was verders deelneming natuurlijk onmogelijk. Zillah had kuren en brak tweemaal bij een bocht de "baan uit, waardoor zij haar kans om te winnen, verloor zoo dat Celladema Ointment het eerst de finish passeerde, Selim en Conspirator vele i>aardenlengten achter zich la tende. De totalisator betaalde 15.50 voor f 2.50. Omstreeks half vijf waren de goed geslaagde en belangrijke cour ses geëindigd. je zaak te zijn? En is ze gevallen als een slachtoffer, dat men in eene hin derlaag had gelokt, dan had je kun nen beproeven om hem, die de mis daad pleegde, te leeren jennen, hem te siraffen cn de doode te wreken. Hij kneep dën brief tusschen zijne bevende vingers in elkander. Daarna vouwde hij hem weer open en hield hem ver van zich af om er geen blik in te kunnen werpen. Mijn hemel, wat moet ik doen? Ik weet bet niet. Daar trad plotseling zijne moeder de kamer binnen. Ze placht hem soms zoo te verrassen, als ze wist dat hij, door dierbare herinneringen omgeven, al de bitterheid zijner smart indronk. Heden was hij opgewondener, ver warder dan anders, en uit zijne blik ken sprak zooveel nameloos wee, dat ze hem met vragen bestormde. Hij vreesde haar te toonen, wat hij ge vonden had, en eerst na lang aarzelen bekende hij onder een stroom van tra nen, wat hem dermate had ontroerd. En angstig vroeg hij.: Wat moet ik doen, mama? Wat moet ik doen? Ook zij was door twijfelingen aan gegrepen, maar zij had ze als onge grond laten varen. Toch waren de las terpraatjes in de bladen niet geheel en al zonder invloed c§ haar gebld ven. Het was een hartbeklemmend raad sel, dat ze liever onopgelost wilde la ten. En was het niet beter, dat baai- zoon ook niets vernam? Verbrand den brief, zei ze en wees naar het uitdoovende vuur aan den haard. Ik moet hem verbranden? Dal moet zeker gebeuren, niet waar? Verbrand hem! En leer ook in 't vervolg je kinderen hunne moeder lief hebben en ecren. Ilij gehoorzaamde echter niet. Dc ijverzucht van den man was in hem ontwaakt, en toen zijne moeder herd het papier wilde afnemen, dat hij in zijne krampachtig gebalde hand hield, trok hij de hand terug. Met een verwijtenden blik ging ze nu langzaam en zwijgend de kamer uit, terwijl hij mompelde: Ja, ik wil hem lezen, ik wil ze kerheid hebben. En met bevende vingers ontvouwde hij het papier cn las: Uw echtgenoot is zooeven op reis gegaan; ik weet het, want ik volgde liem naar het station. Wanneer ge morgen namiddag niet op do plaats komt, waar ik u reeds sedert langen tijd venvacht, dan dood ik mij! Ik zweer liet u! Ge weet, dat ik niet lieg en dat ik mij het leven zal benemen. Ik verzeker het u met de grootste kalm te en gelatenheid. Ge hebt van mij niets te vreezen. Kom nu. Als ge het niet doet zal mijn dood als een eeuwig durende onverdraaglijke last op uwe ziel rusten. Daar was nu de verklaring van den moord te vinden dit vormde het uit gangspunt van het drama. Deze brief, die vrij spel liet aan veronderstellin gen en phantasieën. Hij was niet on- derteekend, niet eens met de initialen. En toch bekeek Richardier opmerk zaam dat schrift, 't welk hem niet hee- lemaal onbekend voorkwam. Waar had hij het reeds eerder ge zien? Wie was deze man? Kende hij hem Ging hij als vriend met hem om? Hij verdiepte zich in overpeinzingen, wel wetend, dat hij thans den draad had gevonden, met behulp waarvan hij de waarheid zou ontdekken. De rechtschapen man gevoelde ech ter eene bittere zielesmart Ofschoon hij Christine nog altijd niet voor schuldig hield, had hij toch ontdekt, dat er een geheim in haar leven was geweest. Zij had liem dus telkens be drogen, zoo dikwijls ze hem zeide, dati baar zieleleven open en bloot lag en' hij al hai-e gedachten kende. Waarom had ze gelogen Voor de zooveelste maal las hij den brief over Uw echtgenoot is zooeven ver trokken... ik volgde liem naar het sta tion... Men had zijne gangen dus nage gaan. Maar waar had hij toch dit schrift gezien? Zou hij het misschien niet te weten komen, als hij zijne papieren eens doorsnuffelde? Hij haastte zich i naar zijn studeervertrek en doorzocht

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1