Binnenland. Bmnenlaudselie Defensie. Gevolg gevende aan den wensch der Statèh-Generaal en de door hem ge dane toezegging, heef', de minister van marine thans aangeboden een ontwerp van wet tot vaststelling eener supple- toire begrooting van het Hoofdstuk Marine der Staalsia-giuoting voor l'JOB tot aanbouw van marine-materiaal voor bitiiienlandseiie defensie. Deze voorgestelde aanbouw is ge- grond op een alg- meen plan van de fensie aan do zeezijde door de minis ters van oorlog en marine opgemaakt, dat als geheim stuk aan de Staten- Generaal zal worden overgelegd. Daar om verschilléïule redenen, voornamelijk ook de vele en velerlei hulpmiddelen in dc provinciën Noord- i en Zuid-Holland aanwezig, de nieuwe Hoiiar-dgche waterlinie krachtig ver- dedigd sal moeten worden, zal het te verdedigen gebied aan de zeezijde zich. moeten uitstrekken van en met dc Vlia- gaten tot en met de Goerees :he zeega- iten. De toegangen van uit zee in dat kust gebied. die verdedigd moeten worden .zijn: di Vllegaten, de TessoIsGhc zee gaten, de hoven van IJ muiden, de i Nieuwe Waterweg, het Brielsche Zee gat en de Goereesehe zeegaten. Voor de stelling van Den Ileider worden als minimum nootlig geacht :5 grooie pantserschepen, -i kanonneer- ihooien en G groot-model torpedoboo- ten, waarvan dc pantserscliepen meer •bepaald zijn aangewezen voor den ge- l schut strijd en den strijd van nabij, de kanonneerbooten voor het bewaken en verdedigen der versperringen en de i torpedobooten dee's zullen moeten op treden daar, waar van dat optreden succes kan worden verwacht. V/at betreft de haven van IJmuiden, i betoogt de Minister dat liet niet raad- zaain is schepen voor de verdediging :dier haven te bestemmen, aangezien die in de havenkom niet kunnen ma- noeuvreerendie verdediging en het aan vijandelijke schepen beletten om Idaar binnen te varen en in de haven- kom post te vatten is de taak der for- ten aan den wal. l)e Nieuwe Waterweg verkeert wat blokkade en ongeschiktheid tot uitval- j len betreft in nagenoeg gelijke oni- i standigheden als de haven van IJmui- den. De verdediging van dezen ingang dient daarom ook in hoofdzaak de taak ;der landmacht te zijn. terwijl de rua- ,ri:ie zich bierbij moet bepalen tot het onder gunstige omstandigheden doen •van torpedo-aanvallen en tot hut in sa menwerking met de landmacht bewa- ken en verdedigen der torpedoversper- ring. Hiervoor woif.'en ncodig geoor deeld een kanonneerboot en drie groot model tGrpedobooien. Het Brielsche Zeegat is door de ge ringe diepte van weinig beteekenis. Voor de verdediging wordt de haven- haiterïj van de vesting Brieile volöoen- 1 de geacht, onder medewerking, zoo noodig, van een oi meer kanonneer- i booten van de scheepsmacht voor dc Gcereesche zeegaten. De voor de verdediging der Goerec- i schc zeegaten als minimum noodig ge- oordeelde sterkte der .zeemacht is 3 j kleine pantserscliepen, 4 kanonneei:- booten, 6 groot-model torpedobooten, 4 kléin-modél torpedobooten. 1 Ter verdediging van den Waterweg die van uit hei niet'verdedigd woruen- 1 de Brouv.-ershavensche zeegat naar 'het ernstig te verdedigen dec-1 des lands voert, het Hellegat, dient de stelling van 'het Hollandsch Diep en het Vol kerak. Zoowel bij den iegcmwc.ordigea toestand als bij verbeterd IJc'legat met verbeterd fort Prins Frederik wordt eenige- steun van de zeemacht bij die verdediging onmisbaar geacht Hier voor wordt als een minimum noodig geacht 2 kanonneerbooten en 2 klem model torpedobcoten. Tot steun van de landmacht in het den vijand bemoeilijken in het over trekken der rivieren worden op de Nieuwe Merwede en Waal nog 2 ka nonneerbooten noodig geacht. Voor de verdediging van de Vliega- ien eu binnengelegen vaarwaters en van de Zuiderzee wordt als minimum noodig geacht 2 kleine pantserscliepen, 5 kanonneerbooten, 3 groot-model tor- i'pedobooten, 6 klein-model torpedoboo ten (bij afdamming van de Zuiderzee 'kan met 4 kanonneerbooten worden 'volstaan). Hesumeerendc, blijkt dat de. Minis ter voor het materieel der Nederiand- sefce verdediging, rekening houdende ;met de mogelijkheid om zoo noodig door de binnenlandsche waterwegen tijdig c-nkcle kanonneerbooten yan de ec-ne naar de andere stelling over te brengen, noodig acht3 grecte pant serschepen, 5 kleine panlserschepen, 21 proefmodel torpedobonten, 12 klein- model tGrpedobooten en 14 kanonneer booten of bij afdamming der Zuiderzee 13 kanonneerbooten. Als eerste termijn voor den aanbouw van een klein pantsers chip voor bin nenlandsche defensie voor het Zuider- frontier werden bij deze suppletoire begrooting gelden aangevraagd. liet on: werp van dat kleine pantser - alle laadjes van zijne schrijftafel, maar tevergeefs, hij kou niets vinden. Koortsachtig opgewonden, de prooi van steeds heviger wordende ijver zucht., haalde hij nu ook alle kasten in het vertrek zijner vrouw door elkaar om haar het geheim te ontrukken, .maar ook hier kon hij niets ontdekken. Daar zijne moeder hein onophoude lijk heen en weer hoorde loepen, kwam 'ze. door nieuwe zorg vervuld, voor den tweeden keer bij hem. llij stak haar het papier toe met de woorden Lees dit En nadat zc liet had gelezen en peinzend, besluiteloos bleef staan, voegde hij erbij Hoe denkt u daarover, mama'? Zeg "lij onomwonden uw oordeel J Ik meen, dat deze brief geene be schuldiging tegen uwe vrouw bevat. Heb je niet gelezen waar ik je sedert la' g verwachtte Christine was er dus liog nooit geweest. Wat geeft dat. als ze len slotte .toch toegegeven heeft Ook dat is nog geen bewijs. Lees maar verder. Ge hebt van mij niets te vreezen Dit. boezemde haar vertrouwen in, en vc. begaf zich naar de plaats om eene catastrophe te verhinderen. Wat daar gebeurde? Hij doodde haar misschien Min een aanval van wocdo Moedei' er. zoon bleven geruimen tijd zwijgen einde'i;k vroeg do laatste Kont u dat schrift, mama'? Jij hebt het niet herkend schip is ecnigszins gewijzigd, waar door de gevechtswaarde belangrijk zal worden verhoogd. De prijs van het schip wordt geraamd op 2,475,000, dus f 375,000 meer dan het kleine pantserschip op de ontwerp begroting voor het loopende jaar voorgesteld. Hofbericht. Met ingang van heden zijn de leden van het gevolg van H. M. de Koningin ten paleize te Soestdijk vervangen door jhr. Van de Poll, kamerlieer-ceren.o- niemeesterden luitenant ter zee le kl. Zegers Ryser, adjudanten den ie luit."jhr. Six, ordor.nance-officier. Vanwege het kabinet der Koningin is werkzaam gesteld de referendaris mr. J. A. baron De Vos van Steenwijk. Vredesconferentie. De vertegenwoordigers van de ver schillende mogendheden, vormende het permanente bureau der vredes-r u- fcrentie, hielden Woensdag in de Trè- veszaal een tweede vergadering, ondtr voorzi lierschap van den minister van buiten] andsche zaken. Uit Arcachon kwam Dinsdag het be richt te 's-Gravenhage, dat aldaar dc heer J. G. W. Fijnje, raad-adviseur bij het departement van waterstaat, over leden is. Ilier te lande was de heer Fijnje. die aanvankelijk ingenieur van 's Rijks waterstaat was. bekend als hoogst be kwaam spoorweg-ingenieur, als hoe danig hij aan den aanleg van het grootste gedeelte van den spoorweg AntwerpenMoerdijk heeft medege werkt. Behalve ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw was de heer Fijnje ook met eenige buitenlandsche orden gedecoreerd in verband met zijne deelneming als gedelegeerde der Nederlandsche regeering aan interna tionale spoorvveg-conferentien. In den loop dezer maand, vermoede lijk 30 September a. s., zal, op initia tief der geheel-onthouders-afdeeling 's-Gravenhage van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, eene meeting worden belegd, waarop de door den minister van bin nenlandsche zaken voorgestelde drank- wetsherziening zal werden besproken. Behalve de verschillende drankbestrij- dingsvereenigingen, bestaat liet plan ook de vak- en politieke vcreenigingen daar ter stede tot deelneming aan dc meeting uit te nooaigen. Een goede wenk. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende schrijven ge zonden aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën. Het komt mij, in overeenstemming mei den minister van justitie, in het belang van ontslagen verpleegden uit 's rijks opvoedingsgestichten, in hoo- ge mate wenschelijk voor, dat het in winnen van inlichtingen omtrent die personen niet geséheitit op eene wijze, die de aandacht, trekt en argwaan wekt. Het instellen van zoodanig on derzoek door politiebeambten dient, zoo mogelijk, op te houden, wat niet belet, dat de burgemeester ook met de zen kan raadplegen. Ik heb de eer UHEG. te verzoeken, de burgemeesters in uwe provincie, namens mij, hierop te wijzen en uit te noodigen, voor het inwinnen van in lichtingen omtrent ontslagenen uit de rijks opvoedingsgestichten in het ver volg in geen geval gebruik te maken van in uniform gekleede politiebe ambten, doch, zoo mogelijk, zoodanig onderzoek óf persoonlijk in te stellen, óf wel op te dragen aan een vertrouwd en beschaafd ambtenaar ter secreta rie. BsnoemiBgen. Behalve de reeds vroeger vermelde, zijn nog de volgende benoemingen be leend geworden, door den Shall gedaan in de Keizerlijke orde van den Leeuw en de Zon van Perzië, t. w.: tot grootkruisen luit.-gen. K. Eland, minister van oorlog; mr. L. H. Ruys- senaers, gezant en secretaris-generaal bij het ministerie van buitenlandsche zaken; generaal-majoor C. P. van Pommeren, gouverneur der residen tie; tot groot-officieren: jhr. mr. P. J. van Beyma, secretaris-generaal bij liet dep. van justitie; mr. J. A. Kramer, secretaris-generaal bij het dep. van oorlog; tot commandeurs: dr. J. Loudon, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken; mr. T. G. H. Reitsma, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhagë; luit.-kol. J. A. van Eybergen, van den genera- len staf, hoofd der lie afd. D. van O.; kolonel J. L. de Bock, commandant; de luitenant-kolonels G. A. de Bruyn, jlir. L. F. A. van der Goes, K. F. A. van de Wall, allen van het regiment grenadiers en jagers; majoor H. A. le Bron de Vexela, van het 5e reg. inf.; luitenant-kolonel E. J. H. Ringeling, commandant van het 3e reg. huzaren; tot officieren H. J. Versteeg, hoofd- Neen sprak hij met fonkelende oogen en. boog zich over de oude dame heen. En u hebt het herkend Spreek, wiens schrift is dat? Mevrouw Richardier aarzelde. Wel ken loop zouden de zaken nemen, wan neer ze openhartig zei, wat ze dacht'? In 't belang van de rust haars zoons had ze zoo innig gewenscht, dat hij het geheele drama mocht vergeten, alleen de herinnering aan de dierbare f'node mocht bewaren en dat hij op nieuw aan 'i werk zou gaan om ziel en lichaam te sierkc-n. Moeder, zei hij op eens op hoogst emstigen toon, als u iets weet, zeg het me dan. Het is de hand van dokter Jean Yandale, zei ze zacht en aarzelend. Jean Yandaleherhaalde liij en zweeg daarna eene heele poos, moeite doende om alle vermoedens, die bij hem opkwamen, tot een geheel te groe- peer.ni. Tusschcn Jean Yandale en zijn echtgcnoote had hij nooit ook maar het geringste ontdekt. Dokter Yandale was alleen drie- of viermaal bij hen aan huis geweest, als de kinderen of dc oude mevrouw Richardier ongesteld waren, en op andere plaatsen, in ge zelschapskringen bijvoorbeeld, kwam men nooit met elkander samen. Dat is niet mogelijk, moeder, mompelde bij eindelijk. U bedriegt zich. Ze greep weer naar dsjn brief, en na dat ze het schrift opmerkzaam had be- commissaris van politie te 's-Graven- hage de kapiteins P. T. Lambert, G. A, Bahlmann, F. Ton net, P. A. II. F Tergan, allen van liet regiment gre nadiers en jagers W. A. Sodenkamp, van het 2e reg. veld-art. de ritmeesters J. C. Cameriing Helmolt, van het 3e reg. huzaren, en Mathon, idem voorts de heeren J. L. Huysinga, inspecteur der Expl. van de Staatsspoorwegen te Uticcht en J. W. Verloop, ingeuiear- werktuigkundïge bij de Ned. Centr aal Spoorwegen tot ridders jlir. mr. A. van dn- Gors, gezant schaps-attaché, werkzaam bij hei kabinet van den minister van bui tenlandsche zaken mr. P. A. V. baron van Harinxma thoé Slöofen, adjunct-- commies aan het departement van ju stitie de le-luitenants H. P. J. M. Bakker, van het reg. gren. en jagers C. Sandt van Nooten, van het 3e reg! huzaren en II. J. N. Kat, van het 3e reg. vesting-artillerie. De hoofdinspecteur van polltic te 's- Gravenhage, de lieer J." G. van Hoorn, hoeft van den Shah de gouden medail le van de orde van den Leeuw en de Zon van Perzië ontvangen. Tot de officieren die het ridder kruis der orde van den Leeuw en de Zon van den Shall ontvingen, behoort ook de le luit. der inf. W. L. Over- duijn, gedetacheerd bij het departe ment van oorlog. Do S -A. D9putatie. De leden der Zuid-Afrikaansche De putatie hadden Donderdagochtend in het Hotel des Indes te 's-Gravenhage een langdurige samenspreking, waar bij ook tegenwoordig waren dr. Ley as, gezant, en de heer Van Boeschoten, gezantschapsraad, die eveneens in dat hotel intrek lieeft genomen. Ook ver blijft daar de heer Sandberg, ambte naar aan het departement van den Staatssecretaris der Z. A. Republiek, en die, op commando zijnde, fungeer de als secretaris van generaal Louis Botha. De deputatie zal, naar men ver neemt, nog slechts korten tij-d te 's- Gravenhage vertoeven, om daarna nog eenige hoofdplaatsen in Europa te bezoeken. Van terugkeer naar Z.-Afri ka is nog vooreerst geen sprake, want, naar wordt medegedeeld, is de zen ding van liet driemanschap nog lang niet geëindigd. Dr. Levels lieeft zich Donderdagmid dag naar Parijs begeven en komt a.s. Zaterdag in Den Haag terug. Naar hst Dagblad verneemt, zijn de diplomatieke onderhandelingen van <Ië deputatie met Europsesche mogendhe den en de Vereenigde Staten nog steeds in gang, en wordt in den laatsten tijd ook met de regeering in Zuid-Afrika voeling gehouden. China. De minister van hniienlandsehe zaken ontving Woensdagavond van den lieer Knobel, minister-resident te Peking, het navolgende telegram: Chefoo 4/9 10.30 voorin, vertrek met kruiser Holland naar Shanghai zal aldaar wachten op uwe overdue ale in struction en zoo spoedig mogelijk per brief verslag zenden. ÏDuijsberg hij mij. Knobel,"'' Men veronderstelt dat de lieeren Knobel en Van Duysberg met de Rus sische legatie en escorte naar Tientsin zijn gegaan, en dat van daar het te legram per bode naar Takoe en Tsjc- foe is gezonden. De correspondent der ,,N. It. Ct." te Konstantinopel schrijft, dd. 3 Sept.: Gisterenavond, vóór den aanvang van het groote galadiner dat de Sul tan aan de bijzondere gezantschappen en de chefs der diplomatieke missies hier ter stede ter gelegenheid van zijn 25jarig regeeringsjuhiieum gaf, ver leende hij aan onzen gezant en bij zonder en afgevaardigde van H. M. da Koningin, mr. W. T. II. von Weekhc-r- iin, het grootkruis van de keizerlijke Osraaniëh-ordc, een werkelijk zeer hooge onderscheiding. Mr. von Weckherlin verlaat morgen Konstantinopel weder, om do rest -van zijn verlof te 's Gravenhage le gaan doorbrengen. Holl. Ma&tsok. van. Landbouw. In het hotel „De Doele" te Purine- rend werd Donderdag de jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden van de Hoilandsche Maatschappij van Landbouw, onder leiding van den heer G. Vas Visser. Aan het verslag der Maatschappij is ontleend, dat het ledental steeg van 8708 tot 8S41, bet aantal af deelingen bleef stationnair, nl. 90. De financieele toestand mag gunstig genoemd worden. In het verslag worden verder de ver schillende verrichtingen van het hoofd bestuur in herinnering gebracht. Aan enkele afdeelingen werd ten be hoeve van door haar ingestelde land- bouw-wintercursussen geldelijke steun verleend of toegezegd, tot aankoop van leermiddelen, daar, waar bleek clat die niet of niet voldoende te verkrijgen was van rijk, provincie of gemeente, keken, schudde ze het iiooid, terwijl ze zei Ik vergis me niet, je kunt je daar van dadelijk overtuigen. Met deze woorden ging ze de kamer uit om eenige minuten later terug te koeren en li aren zoon twee of drie blaadjes te laten zien, op elk waarvan eenige regels geschreven waren. Dat zijn de recepten, welke dok ter Yandale "de laatste maal voor schreef, toen de kleinen niet wel wa ren. Vergelijk het schrift Hij staarde op het papierja, het waren dezelfde letters, daaraan kon niet getwijfeld worden. En deze zeker heid scheen Richardier op wonderbare wijze zijne geheele kalmte, zijne ge heele tegenwoordigheid van geest te rug ie geven. Hij greep naar hoed en stok. Waar wil je naar toe vroeg zijne moeder verschrikt. Naar Yandale. Waar woont hij Om 's hemelswil Hij greep hare beide handen an zei Zie ine aan moeder. Hen ik me zelf niet volkomen meester Ik wees, mijn jongen... Waar woc-nt hij, moeder Ik weet, dat hij in de Rue de Grenelle woont, maar 't huisnummer ben ik vergeten. Denk er aan, dat ik het toch in elke apotheek gewaar kan worden. 't Is nummer 162, sprak ze. O, mijn jongen, laat mij met jè gaan. Ilij omhelsde haai' en verwijderde Het hoofdbestuur kan niet zeer vrij gevig zijn met subsidie voor deze cur sussen. Door de regeering in 't leven geroe pen, geheel zonder de maatschappij in dezen te kannen, mocht verwacht wor den, dat de beschikbaar gestelde mid delen voldoende zouden zijn om de kosten er van te bestrijden en alzoo geen beroep behoefde gedaan te wor den op de kas der maatschappij, wel ke deze uitgave, hij het steeds toene men van het aantal cursussen, trou wens niet voor allen zou kunnen lij den. Verder bevatte het verslag eenige zeer uitgebreide mededeelingen over veevoeder, over voorkomende ziekte bij het vee enz. XJit het financieel verslag bleek, na uitvoerige becijferingen dat de ont vangsten waren i 27.455,76 de uitga ven f 26,157.68 1/2, zoodat dus een ba tig saldo was aan te wijzen, groot f 1,298,07 1/2. De begrooting voor het volgend jaar werd vastgesteld op f 26,148.07 1/2. De tentoonstelling te Purmerend ziet er goed uit. Het terrein is aardig versierd en vooral trekt dadelijk de aandacht de mooie verzameling rij en voertuigen, die ter opluistering zijn- ingezonden. Onzo paarden te Parijs. Op de Parijsche tentoonstelling te Vincennes zijn dcor de jury aan de inzending van 30 stuks paarden van de Nederunulsche paardenfokkerij toe gekend: B gcuden. zilveren en 3 bron zen medailies, terwijl aan eeldprij zen een bedrag van 0200 francs is be taald. De Commissie die hier te lande deze paardengrocp voor de wereldtentoon stelling heeft bijeengebracht, heeft dus alle eer van haar werk. Ongeluk bij de manoeuvres. Bij de Dinsdagmorgen gehouden manoeuvres, nabij het station te Wouw, heeft zich een droevig onge luk voorgedaan. Een kleine troepen- af deeling moest retireeren voor een talrijker vijand, cLie zich in hinder laag' opgesteld had. Bij hot vluchten liep een der soldaten in volle vaart op de bajonet van een zijner makkers, die zich achter een boom wilde ver schuilen, met het noodlottig gevolg, dat de miiitair een levensgevaarlijke wonde aan het pnderliji' opdeed. Na zco goed mogelijk door een der mili taire" dokiers verbenden te zijn, werd de gekwetste per brancard naar Ber gen op Zoom vervoerd, terwijl bij het vervoer de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht genomen moest wor den. Da psst. Portugal heeft maatregelen genomen om het gevaar van overbrenging der pest uit Glasgow naai' de Poriugecsche havens le bestrijden. Het geneeskundig toezicht te Mont real en Quebec zal de schepen van de Allan and Donaldson stoomvaartmij. hij hun aankomst in de Canadeesche havens laten onderzoeken. De schepen kunnen een week en, als er een ver dacht ziektegeval aan boord is, tien dagen in quarantaine gehouden wor den. Te Rotterdam is gezorgd voor een quarantaine-station op het schier eiland, dat zich tusschan de Hooge- nocrdsche gracht en de Maas bevindt. Het bestaat uit een barak voor 5 a 7 lijders, een woning voor de verpleeg sters, een voer een waker en een waak ster en een laboratorium. Het zijn alle houten lokalen. De barak eu de wonin gen zijn van de ncodige baden voor zien. De faceaiiën en het badwater worden opgevangen in pullen, waar zij gedesinfecteerd worden alvorens af fe vloeien. Binnen enkele dagen komt er nog een tweede barak tot opneming van lijders bij. Vader ea dochter. Onder dc 4- Sept. geslaagde candida tes voor de akte lager onderwijs land bouwkunde, behoorden de heer J. Mul der en mej. E. II. Mulder, vader en dochter, beiden uit Groningen. Behoort het tot de zeldzaamheaen (Lat vader en dochter gelijktijdig in 't zelfde vak exa men afleggen, eigenaardig is 't tevens, dat mej. Mulder de eerste onderwijze res is, die zich aan 't examen lan 1- bouwkundö onderwierp. Brooddronkenheid. Een bediende van de firma Schade Oldenkott le Amsterdam was in den nacht van den 31 en Augustus op den len September al te veel in de feest stemming geraakt, en dus boven zijn bier. In een der zijstraten van den Nieu- wendijk viel het hem in een belleknop te „moeren". Dit lukte hem zco goed dat hij de stang van de schei ook te pakken kreeg. Dit was natuurlijk een goed werk tuig om er meê ie stoolen en te slaan tegen muren, deuren en vensters. Dit schijnt nogal hardhandig geschied te. zijn, want op den Nieuwendijk zijn bij zich haastig, zonder haar te antwoor den. Hij gunde zich niet eens zooveel tijd om zijn rijtuig te laten voorkomen, maar sprong, toen hij op straat was gekomen, in 't eerste het beste huurrij tuig, dat hem passeerde. Weldra hield hét rijtuig voor num mer 162 in de Rue de Grenelie stil, waar de portier op de vraag van Ri chardier antwoordde dat dokter Van- dale op de tweede verdieping woonde. Is hij op 't oogenblik thuis Ik geloof het niet, meneer. Maar als u naar boven wilt gaan, zal u in zijne woning nadere inlichtingen kun nen krijgen. Op de tweede verdieping gekomen, trok Richardier aan de bel. Een be diende opende de deur en hij vroeg ïs de dokier thuis Neen. meneer. Waar en wanneer zou ik hem kunnen spreken Dat weten we niet, meneer, en wij zijn daarover zeer ongerust. Waarom Meneer de dokter is eenige dagen geleden zonder iemand iets te zeggen op reis gegaan. V/ij weten niet, waar iiij is, want hij heeft ons geen enkel bericht doen toekomen. Richardier moest tegen den deurpost leunen om staande te blijven met moeite kreeg hij in zoover zijne kalmte terug, dat hij kon vragen Sedert wanneer is hij weg verschillende firma's o. a. bij Bus- schen, Van Woensel, Levie, Ilappel, de spiegelruiten Iselijk vernield. Het ge wone verloop een gat en daaromheen ettelijke barsten. De baldadige heeft het hazenpad ge kozen en moet zich thans in Hamburg bevinden. Niet g8trouwd. Liet volgende staat aangeplakt voor een der ruiten van de kiosk op het Janskerkhof ie Utrecht „Waarschuwing. Wegens opzettelijke bedriegerij door afzien van het huwelijk door Alida de jong voorheen wed. De Wit, wonende St. Annastraat 2, kaartlegster aldaar, wordt een ieder voor haai' gewaar schuwd. Wees dus op uw hoede voor daze bruid. Yan de bruidegom staan de beste getuige ten dienste." (get.) N. van der Klok, Utrecht. Daarnevens leest men het volgende „Waarschuwing voor K. v. d. Klok. Al wat wordt geadverteerd omtrent mij leugentaal. Den rede ervan is, als dat de wed. De Wit hem kleeden wil en reinigen en ook geen kost voor hem wil verdienen." (.w. g.) Mej. De Jong, wed. De Wit. Het „U. D." geeft de verklaring van deze "vreemdsoortige annonces „Hij was weduwnaar, zij voor de tweede maal weduwe hij reed met zand en met bloemen, zij was planeet- lezeres, hij leefde alleen, haar dochter was in een dagdienst, zij was 58 jaar, iiij was 55. Redenen genoeg om ern stig over een huwelijk te denkeu. De lijd van vrijage was zeer afwisselend. Nu eens zonneschijn, dan buiig weer, nu ec-ns maneschijn, dan weer donkere nacht. Af geweest is liet wel 10 maal in die 3 maanden, maar eindelijk viel het besluit tot trouwen. De stukken werden klaar gemaakt, doch de bruid bestelde het aanteekenen weer af. Ver leden week Vrijdag ten laatste werden zij in ondertrouw opgenomen en zou den hedenmorgen trouwen. Ook nu liep het weer mis. Dinsdag werd hem do deur gewezen, en toen hij niet gauw genoeg ging, werd hij er uit gegooid. Hij had nog juist een zwart lakensch pak gekocht. Dien avond beproefde hij zijn geluk opnieuw, maar zonder suc ces. De politie maakte een einde aan de kibbelarij. En gistermorgen, den morgen van den gewichtigen dag, kou hij al wat van hem was iu een zak pak ken en kon liij weder onder een op stootje vertrekken. Ook nu trad de po- litie weder tnssclienbsiden. Toen wist ilij niet beter ta doen dan zijn huwe lijk op hel stadhuis voor onbepaabljn Hul uit te stellen, en een kwartje te geven, om in een waarschuwing tegen de wankelbare, onvaste bruid, zijn bart te luchten. Zij bleef niet achterwege, betaalde ook een kwartje en plaatste een tegenwaarschuwing. „Zoo prijken hun handteekeningen toch naast eikaar, al is het niet op" de trouwacte." Berucht. Binxperlöo slaagt er uitstekend in, zegt de „Zw. Ct.", bij de vaderland- sche pers tot meerdere bekendheid te komen. Eerst had men het singuliere gebod van het drogen van eenige nood wendige lcleedingstukken op de heg gen, toen werd de plaats genoemd omdat de burgemeester een vonnis kreeg wegens het slaan van zijns veld wachters dienstmaagd en nu is er blijkbaar werkelijk weer een Dinxper- lo'sche qnaestie. Naar men aan de „Zutf. Ct." uit die plaats bericht, had de burgemeester aan het hoofd der openbare school op een gewonen schooldag verlof gewei gerd om, zooals op veie andere plaat sen ieder jaar geschiedt, een reisje te maken met de leerlingen der hoogste klasse, geheel buiten bezwaar van de gemeentekas. Het uitstapje lieeft toen plaats gehad op Zondag. Inderdaad een zonderling optreden van een bur gemeester, die bekend staat als IJver aar voor Zondagsheiliging, merkt het blad op. De „Arnh. Ct." weet er ons nog meer van te vertellen. Het muziekkorps „Di- nophonia" bad den burgemeester ver lof gevraagd om de kinderen met mu ziek te mogen inhalen. Een weigering volgde. Wat doen de muziekliefheb bers? Ze wachten de'kindêreii hij de grens der gemeente af en blazen hun liederen achter de Duitsche paaltjes steeds den kinderstoot volgende, die van deze buitengewone ontvangst bij zonder veel genoegen beleefde. Bij het huis van den burgemeester, dat tegen woordig aan het Duitsche gebied grenst, wordt tot slot nog eens een opgewekte marsen gespeeld. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Sedert eenige dagen heerschte er onder de arbeiders aan de cartonfa- hriek te Leeuwarden eene gisting. Ruim een COtal, var. oordeel, dat in hunnen toestand verbeteringen dien den te worden aangebracht, richtten eeue vereeniging op, die zich aansloot bij het N- A. S. De bezoekers dezer De dokter heeft Zaterdag 14 De cember het huis verlaten en is sedert niet weer teruggekeerd. Richardier streek zich langzaam over 't voorhoofd. Je zei Zaterdag 14 December? vroeg hij. Ja, meneer. Kan u ons misschien inlichtingen geven? Christine was op Zaterdag 14 Decem ber vermoord geworden, en den vol genden dag. des Zondags, had Richar dier op de smeltelooze sneeuw de bloedsporen ontdekt, welke de gewon de moordenaar had achtergelaten. Er was geen twijfel meer mogelijk. Dok ter Yandale was de moordenaar. HOOFDSTUK VI. Vrijdag 13 December, 's avonds 9 uur, ongeveer vier uur nadat Richar dier naar zijn vriend op reis was ge gaan, had Christine den brief van Jean Vandale ontvangen, welken een dienstman had gebracht. De uitwerking van dezen brief was zoo verpletterend, dat ze bewusteloos in hare stoel achterover viel. Geluk kig kwam er niemand binnen, en toen ze het bewustzijn herkreeg, las zij den brief opnieuw door en mompelde: Hij zou zich dooden! Ik ken hem! Hij zou niet aarzelen, de ongelukkige! En zij verzonk in diep gepeins. Het was geene ijdelo bedreiging, niet de holle bombast van een man, die eene vrouw een schrik wil aanjagen om bijeenkomsten, waar steeds de socia-' list Giezen, die niet op de fabriek werkt, sprak, werden door den direc teur der fabriek gewaarschuwd ze niet meer te bezoeken, en daar zij zicln daaraan niet stoorden, werden zij door de directie ontslagen. Dit ontslag gold een 50tal, doch spoedig toonden andere arbeiders aan de fabriek zich solidair met de uitgeslolenen, zoodat allen het werk neerlegden. Volgens de arbeiders heeft de direc tie Maandagavond reeds aan de uit geslolenen kennis gegeven, dat zij weer konden werken, mits zij zich niet langer in contact stellen met den ge noemden socialistischen propagan dist. De arbeiders hadden dit aanbod af gewezen en eene drukbezochte verga dering volgde, waarin behalve arbei ders, als sprekers optraden Giezen en Melchers uit Leeuwarden en Van Erkel- uit Amsterdam. Omtrent de grieven der werklieden wordt aan de „Leeuw. Ct." een en an der medegedeeld door den heer C. Ei- mers, secretaris van den Cartonbewer- kersbond. Men leest, zoo schrijft hij, in de bla den in Groningen en Friesland telkens dat er tegen hooge loonen, 9 1/2 11; gulden per weck, werklieden gevraagd- worden aan do Leeuwarder cartonfa- briek. Er wordt geadverteerd „om met de schop to werken." Maar als zich daardoor werklieden laten lokken, be vinden zij, niet meer dan 8 1/2 a 9 1/2 gulden te kunnen verdienen en dan daarvoor te moeten werken in het ko kende stroo, terwijl zij meenden, op grond der advertentie, in grondwerk of zoo iets, te komen. Velen worden ook in ander werk gezet en verdienen dan slechts f 5 a f 6. Bovendien, zoo deelt de heer Eimers mede, is de behandeling door de op zichters een bron van grieven en ten slotte het feit, dat de directie door uit sluiting haar werklieden wil beletten,,' deel te nemen aan vergaderingen. „Het Volk" vertelt omtrent de aan leiding het volgende: Er was een ver eeniging opgericht van een 60 leden.- Zondag zou een vergadering worden gehouden om een bestuur te kiezen, enz. De directie van de fabriek had al gedreigd dat, wie de vergadering be zocht niet weer aan den arbeid zou komen. Twee arbeiders hadden" zich geleend om, iu een kelder naast hot gebouw „Ontwikkeling" verscholen, <le namen der binnen tredenden op te schrijven. Toen nu 's "nachts 12 uur de ploeg, aan den arbeid zou gaan. werd hun medegedeeld dat zij uitgesloten waren- wegens het bijwonen der vergadering, evenals de ploeg die Maandagmorgen om 6 uur zou beginnen. Woensdag werd te Utrecht eene ver- gaaering gehouden van de afd. Utre der Nederl. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, waarin de heer J. Oudegeest optrad met het onderwerp de aanstelling van adjunct-commiezen en conducteur-pakmeesters bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen. Spreker behandelde de grieven van het personeel, o. a. inkrimping van ver lof, beperking van vrij vervoer, invoe ring der 10% promotie om de 3 jaar, wat vroeger om de 2 jaar geschiedde,, regeling pensioenen, enz., welke grie ven thans weder met een waren veiv- raeerderd, nl. het willekeurig aanstel- len van adjunct-commiezen, waarhij volstrekt niet gelet werd op anciënni teit. Geheel afwijkende van den tot dusver gevolgden regel om de ambte naren successievelijk 'te bevorderen, was het de bedoeling het kader der adjunct-commiezen voortaan te betrek ken uit leerlingen der H. B. scholen, zoodat voor de ambtenaren de weg tot het in aanmerking komen voor een koogeren rang dan klerk zou zijn af gesneden. Evenals hij de posterijen zou er dus een breede klove bestaan iusschen de heide categorieën kh_--ken en commiezen, een klove die niet to overbruggen is. Om 'net dreigend ge vaar zooveel mogelijk af le wenden, stelde de afd. Utrecht voor, het perso neel op te wekken tot het betuigen van adhaesie aan den door het hoofdbe stuur der vereeniging aan den direc teur-generaal' gerichten brief, waarin met kracht wordt aangedrongen om de ambtenaren in hunne rechten te her stellen., BUITENLAND. De stakingen in de Fransche havenste den zijn meest geëindigd: Te Marseille zijn er nog slechts kleine groepen in bijzondere bedrijven, die het werk niet hervatten; te Havre lceeren dagelijks meer werklieden tot den arbeid terug; te Duinkerken hebben ook de laatst overgebleven stakers zich weder on der de arbeidenden gevoegd. Alleen te Rouaan blijft nog eenige gisting voort duren. Te Marseille, waar de staking de groqtste uitbreiding had gekregen, is zij geëindigd met eene overwinning der arbeiders. De socialistische bur ge-" meester van die plaats heeft uit naam van den gemeenteraad de arbeiders toegesproken en hen gelukgewecscht met het verworven succes. Hij prees hen om de vastberadenheid, waarme- cle ze op hun stuk bleven staan en uit dien schrik voordeel te trekken. Ze, wist, dat Vandale haar sedert langen tijd, sedert hunne kindsheid, liefhad, en zonder voor den arm en man, die zoo diep ongelukkig was, ooit Jiefdei. gevoeld te hebben, want alleen haar echtgenoot bezat haar 'nart en had het. altijd bezeten, gevoelde ze toch altijd eene oprechte sympathie voor hem. Ze twijfelde er niet aan of hij zou zich dooden. Dit herhaalde zij onophoudelijk hij zichzelve gedurende den nacht, dien ze slapeloos doorbracht. Wat zou ze doen? Zou ze ziclx naar de plaats be geven, waarheen hij haar riep? En waarom wilde hij haar zoo ver weg hebben'? Waarom bleef hij niet in Pa rijs? Eenmaal reeds had hij haar dit vreemde voorstel gedaan; het was voor een jaar ongeveer. Toen had hij tot haar gezegd zij herinnerde zich nog nauwkeurig zijn woorden: Ge hebt van mij niets te vreezen, ge zijt immers als rnijn zuster. Maar heb medelijden met mijne innige, wan hopige liefde. Laat mij u slechts een uur ongestoord spreken. Meer verlang ik niet. Een mijner vrienden heeft me het recht gegeven om vrij to beschik ken over een huis, dat hij Montepil- loy staat en „Chatcauneuf" heet. Als, gij met den trein naar Senlis gaat, behoeft gc niet ver meer te loopen. Hi' zal u venvachten! CWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2