NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Zaterdagavond. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Maandag 10 September 1900. I4N ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mnnnden0.07/J de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertenfciën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der 5?e<laeti© GOO. Telefoonnummer der Administratie 222. Intercommunale aansluiting. No. 5275 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertcntiën. worden aangenomen door onze Agenten en door aLle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is heb uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclame» betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit Klad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3l,lis Faubourg Monlmartre. Heden zijn wij in de gelegenheid te voldoen aan een reeds langen tijd door ons gekoesterden wensch, namelijk om bij ons nummer van Zaterdagavond een Letterkundig Bijblad te voegen, dat wij gratis aan onze Geabonneerden zouden aanbieden. Omdat het geregeld iedere week op den Zaterdagavond verschij ncn zal, hebben wij er den naam aan gegevèa van Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. De inhoud van No. 1 is als volgt: Lékende Stadgenooten. Haarlemmer Halletjes. Het Kolven. De Koninklijke Eed. Kroniek. liet Mareorama op de Parij- sche Wereldtentoonstelling. Haarlem's Musea. De geheim zinnige Kattengeschiedenis. Ohineesehe Troepen. Generaal Olivier. Eene Amsterdamsche Scherprechtersrekoning van het jaar 1712. Moment-Opnamen. De draaibare torenKeizer 'Nap leon en de Fruitvrouw te Brienne. Van alle tijden, Voor alle tijden. Feuilleton. Uit den Moppentrommel. Het behoeft geen betoog, dat de samenstelling van dit .nieuwe Weekblad veel inspanning en opoffering vereischt. Wij getroosten ons die evenwel gaarne, overtuigd als wij zijn van de vriendelijke gevoelens, waarmee onze lezers deze onze nieuwe onderneming zullen willen begroeten. DIRECTIE EN REDACTIE. pit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. „llaarlem's Dagblad" van 10 Sept. bevat o. a. Do oorlog in Zuid- Aiïika is nog niet uit I Rutland's voorstel, Terug van St. Helena, Geschiedenis van Haarlem, Pen sioen voor den werkman, De HaarlemscIieToynbee-vereenigiiig. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van. Haarlem, Doen te weten: lo. dat bij hunne be schikking van 23 Augustus jl. aan G. J. Houtkamp Jr. vergunning is ver leend tot oprichting van eene kleeren- wasscherij en drogerij, waarbij ais be weegkracht een gasmotor zal worden gebezigd, in het perceel aan de Am- sterdamschc vaart no. Grood. 2o. dat bij hunne beschikking van 23 Augustus jl. aan Peltenburg Zo nen vergunning is verleend tot uit breiding van eene houtzagerij door bij plaatsing van een gasmotor in het perceel aan de Dubbele Buurt no. 3/5. Haarlem, 7 September 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hoezeer ook de Engelschen, optimis ten die ze zijn, van 't snel naderend eind van den oorlog spreken, de oor log is voorloopig nog niet uit. Al is liet personeel van het legertransport in den Vrijstaat ontbonden, en zijn yeo manry en verkenners, die daar wer den gebruikt, te Kaapstad aangekomen om hun laatste soldij te ontvangen, en al is Baden Powell daar al, en gaat naar men wil, Lord Roberts naar huis, die dan door Bulier zou worden opgevolgd, dat neemt allemaal niet weg, dat er dezer dagen weer een groo te drieduizend man uit Engeland naar Zuid-Afrika gaan, en de oorlog dus nog niet uit is. De „Westm. Gazette" die zegt, dat zoolang De Wet en Botha er in slagen den oorlog telkens te verlengen, En geland wil ze met succes den strijd be ëindigen een gansch andere taktiek moet volgen, heeft groot gelijk. Van het oorlogsterein is wel het ecnig nieuwe bericht, dat de colonne van Jan Hamilton zich hij Bulier ge voegd heeft. Is dat de colonne, die Roberts langs don weg van Belfast naar Dullstroom Duller te hulp heeft gezonden? Maar dan is het klaarblijke lijke doel, de stelling der Boeren om te trekken Bulier seinde immers, dat hij den vijand voor hem niet omtrek- ken kon, en daarom zond Roberts hem die colonne langs den weg naar Dull stroom niet gelukt. De Engelsche macht is clan eenvoudig versterkt, maar zij zal dan toch een frontaanval moeten wagen. Intusschen is het mo- gelijk, dat het bericht onjuist is of dat i do colonne van Hamilton jiiet die is waarover Roberts geseind heeft. Wat er verder langs de Oosteriïjn gebeurt vernemen wij evenmin. De ..Standard" verneemt uit Bad- fohtein, dd. Dinsdag: Bulier en Botha iiouden nog steeds hun stellingen van Zondag bezet, maar Dinsdag"rukten de Boeren dichter naar het Engelsche kamp.op, hetgeen de Engelschen scheen te verrassen, te meer wijl volgens hun ne inlichtingen de meeste Boeren van Botha langs de Oosterlijii teruggetrok ken waren, met medeneming van de meerderheid van liet geschut. De En gelschen hadden Jweemaal aan de Boe ren van Botha heüografisch gevraagd waarom zij zich niet wilden overgeven en zoo den onvermijdelijken afloop van den oorlog bespoedigen. .Telkens antwoordden de Boeren: Wij moeten doorvechten, de Engelschen moeten het Botha maar vragen. De Boeren vroegen intusschen of de gevangenen nog altijd naar Ceylon werden ge stuurd. In Ladybrarul hebben de Boeren blijkbaar een rijken buit behaald; wat. de bezetting verbrand hééft was dus niet alle voorraad. De belegerden, als wij ze zoo noemen kunnen, hadden géu half dozijn gewonden. Achteraf schijnt cr in het geheel geen belege ring van. Ladybrand geweest te zijn. De kleine bezetting week op het na deren der Boeren uit naar 'een berg rug in de buur* en verschanste zich. daar, en de Boeren Aamen bezit van de stad. Van daar uit, uit de huizen cn van achter de muren, scholen zij zoo wat op de Engelschen en bepaal den zich verder tot het binnenhalen van den buit. Ten slotte ontruimden de Boeren de stad op liet naderen van Hunter's leger, waarbij er over en weer nog van geschut werd gebruik ge maakt. Terwijl de Boeren met hun wagens en kanonnen aftrokken, lieten zij als gewoonlijk een achterhoede op don Platberg om hun terugtocht te dekken. En, of wij weer in April zijn, gaan zij nu op Wegener af. Het bericht, dat de Kaffrarian Rifles te Kwaggasfontoin bij Rustenburg een aanzienlijk verlies geledc-n hebben be wijst nog eens. dat hot in het westen, zooals Lord Roberts trouwens zelf de zer dagen seinde, nog een zeer vijan dige streek is. Frankrijk heeft bij monde van mi nister Delcassé, naar de Daily Tele graph" uit Washington verneemt haar hartsvriendin in. Rusland gelijk gege ven om Peking te ontruimen. Mac Kin- ley zal, volgens dezen correspondent, nu opnieuw een rondschrijven richten tot de mogendheden om nog eens te beproeven dienaangaande overeen stemming tusschen de mogendheden te bereiken. Tevens zou een Amerikaan- sclie commissie naar China gezonden worden, bestaande uit Hill, Edmunds en Foster. Volgens den correspondent van de „Standard" te Washington zou de Rus sische regeering op Duitschlands be sliste verklaring, dat het thans de Duitsche troepen niet uit Peking kan terugroepen, te kennen gegeven heb ben dat zij dan ook afziet van baar voornemen om Peking te ontruimen. Dan zal Frankrijk ook weer met den wind moeten draaien. Engeland heeft nog geen antwoord gezonden op Rusland's nota, maar de Londensche correspondent van het „Berl. Tageblatt" beweert, dat de openbare meening in Engeland vóór het verblijf der troepen in Peking is. Du correspondent zegt naar-aanleiding daarvan o. a.: „wij begrijpen de ver ontwaardiging der Engelschen over Rusland's voorstel volkomen, en met vreugde constateeren wij, dat zij in dit geval van een politieke eerlijkheid en oprechtheid blijk geven, die we tot nu toe niet van hen gewend' waren." Maar deze correspondent vergeet, dat het Engelsche volk, de Engelsche vegoering niet is wat hij nota bene ten opzichte van Frankrijk zelf ver klaart hetgeen we aan den Trans- vaal-oorlog zien, en dat de Engelsche regeering, wanneer ze al de troepen niet uit Peking zou wil terugtrekken, dit heusch niet doet uit solidariteits gevoel, of andere ideeëele overwegin gen, doch met alle andere mogendhe den, als ze er kans toe ziet, roofpoli- liek-bedoelingen heeft. Uit China zelf: De „Times" verneemt uit Shanghai: Do onderkoning Tsjang-tsji-toeng heeft telegrafisch aan dan Engelschen con sul het dringend verzoek gericht, dat de Engelsche regeering onmiddellijk de vredesonderhandelingen opene: Tsjang-tsji-toeng wijst er op, dat de enorme Britsche handelsbelangen in China door verdere onlusten, waarme de de geheime genootschappen drei gen. in gevaar komen. De „Times" verneemt uit Hongkong: Volgens bericht uit Y. ue'sjoa is de toestand in Loengtsjou ernstig- Drie honderd bandieten belegeren Tai- ping het huis van -een vermogende© Chinees. Honderd man Chinoeseho troepen beproefden vergeefs de woning te ontzetten. De bevelhebber heeft vier honderd man versterking gevraagd. Zö zijn hem gezonden. Buitenlandsch Nieuws. Terug van Sint Helesa. Wij hebben schrijft de „N. R. Ci." oo ons bureau het bezoek gehad van een* krijgsgevangene van St. Helena. Het is de heer II. Oost,, een Hollander. Tegelijk met een anderen Hollander, der. heer Van Bossc, die te Elands laagte gevangen genomen is, twee Franschen en een Amerikaan is hij op parool vrijgelaten. Waaraan deze vijf dat voorrecht te danken liadclen, is de lieer Oost niet recht duidelijk. Genoeg, dat zij, op hun verzoek, op eigen kos ten naar Europa mochten vertrekken. Den SOsten Augustus zeilde de heer Oost met de „Ghoorka" uit; den 5den dezer kwam hij te Londen aan, en Vrij dagochtend bracht de „Batavier 111" hern hier ie Rotterdam. „De heer Oost komt uit Slochteven in Groningen. Hij is een jonge man van 23 jaar, een gezonde, stevige Hollan der, wien de gevangenschap van vier maanden, hoeveel c-Uende hij uitge staan heeft, zoomin als du zes maan den op commando lichamelijk eenig kwaad heeft gedaan. Wij noemden hem op zijn Zuidafrikaansch een Hol lander* maar hij is een Groninger na tuurlijk. Te Winschoten is hij een jaar onderwijzer geweest aan een Christe lijke school, toen drie maanden te Rid derkerk, maar naar Transvaal wou hij en zoo ging hij een drie, vier jaar ge leden in zee. „In Transvaal heeft hij het aanvan kelijk niet fortuinlijk gehad. Eerst werd hij onderw ijzer onder de Boeren te Tweespruit ten N. O. van Pretoria. Ms Hollander en niet altijd bij Boe ren van het goede soort beland, ook herhaaldelijk ziek zijnde, w as het voor hem maar een harde tijd. Maar hij hield vol en wist zijn toestand te ver beteren. Daarna werd hij hoofd van een schooi in het nieuwe cn reeds volkrijke dorp Louis Trichardt in het Zoutpansbergsche. Ook daar had hij met veel onwil ten opzichte van Hol landers en andere tegenwerking te kampen, maar zijn school ging aan het bloeien, zoodat hij weldra een adsi- stent noodig had, en zijn onderwijs vond er ten slotte waardeering. „Toen kwam de oorlog. Bij het op- conimandeeren wilde men den heer Oost thuis laten om de school aan den gang te houden, maar hij wou mee vechten. Zoo trok hij met een deel van het Zoutpansbergsche commando on der waarnemend commandant Kelly naar het Noorden, de Limpopo over. Daar maakte hij ten Z. van Toeli een paar gevechten mede. Na twee maan den trok het commando naar Natal, en daar vocht onze Hollander o. a. mede te Colenso, bij den Spiocnkop, hij den Pietersheuvel. Toen Natal ontruimd werd keerde hij naar Pretoria terug. Zijn plan was even naar Louis Tri chardt te gaan voor zijn zaken, maar te Pretoria werd juist het Hollander korps weer gevormd, en hij liet zich onder commandant Smorenburg inlij ven. Met het troepje kwam hij onder het hevel van de Villebois-Mareuil, en in hot ongelukkige gevecht bij Boshof werd hij gevangen genomen. „De heer Oost heeft ons van zijn le ven op commando, van de gevechten die hij bijgewoond heeft, van den tocht ract de Villebois-Mareuil vooral zeer belangwekkende dingen verteld ook van het loven in zijn gevangenschap, aan do Kaap, aan boord en op St. He lena. Wat hij ons van zijn behandeling als gevangene medegedeeld heeft zonder overdrijving, sober en met den klank der waarheid van het oogen- blik af aan, dat hij na dat noodlottige gevecht, reeds gevangen genomen en ontwapend, nog bijna op bevel van een Engelsch officier doodgeschoten zou zijn, 'tot op St. Helena, is een schier onafgebroken aanklacht tegen de En gelschen. Hoe durven die nog ie't te zeggen van wat de Boeren niet hun ge vangenen. heeten gedaan te hebben De heer Oost gaat lezingen hier te lande houden, te beginnen met Rotter dam. Hij vertelde nog van een opdracht, die hij in zijn onderwijzerstijd van dr. Mansvelt had gekregen. De superinten dent,van onderwijs had er nl. in een rondschrijven bij de onderwijzers of eenige onderwijzers op aangedrongen, dat zij van Boeren verhalen zouden trachten op te teekenen betreffende merkwaardige feiten uit de geschiede nis der Afrikaanders, waarvan er vele nog niet zijn te boek gesteld, en waar- j van de bijzonderheden dreigden verlo- I ren te gaan met den dood van wie zc j beleefd hadden. Daaraan gevolg ge vende, heeft de heer Oost van een paar voortrekkers.' Daantje de Waal van Twee.spruit en Klaas B ronk her.st van Kameelpoort, en een oude weduwe, be langrijke dingen gehoord over den Groeten Trek, en van Christiaan Eras inus over den vreeselij'ken Dorstland- trek en den Sekoekoenioovlog. Kort voor den oorlog heeft hij zijn verslag aan dr. Mansvelt uitgebracht, en kopie c-rvan ligt nog in zijn huis tc Louis Trichardt, onder de hoede van zijn assistent, een Engelsche Afrikaander. Het is wel te hopen, dat deze bijdragen voor de geschiedenis van Zuid-Afrika niet verloren gaap. Hat Oostonrijkacae parlement. liet „Fremdenblatt" bericht, dat dc Oostenrijksche ministerraad in den loop van Donderdag is bijeengekomen onder presidium van Koerber. Men on derstelde toen reeds algemeen, dat hel doel van deze bijeenkomst was ge weest, een formeel besluit te nemen betreffende de ontbinding van liet par lement. De „Wiener Zeitung" nu maakt een decreet van Vrijdag openbaar, de ont binding der Kamer bevelende. De nieuwe verkiezingen zullen onmiddel lijk plaais hebben. Turkije. Hei' Jong-Turksche comité te Genève heeft aan alle ambassadeurs te Kon- staniinopel een scherp protest Gezon den tegen het zenden van bijzondere gezantschappen door verschillende mogendheden ter gelegenheid van liet jubileum van den Sultan. De gezanten, die "t misschien in hun hart mat de long-Turken eens zijn, hebben niet geantwoord. Uit Konstantinopel verneemt de „Times", dat een komplot tegen den Sultan is ontdekt door de vrouw van den lijfarts Moekimbei. Een paar Imams, twee opperbeainbten cn 118 anderen zijn gearresteerd. Algemeone bericiit?n. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Standard verneemt uit Durban Een patroelje Border Rifles zijn den 5en in een hinderlaag gevallen en ge vangen genomen. De Times verneemt uit Lourengo Marques Voortdurend stroomen Boe rengezinnen Barberton binnen, waar typhus, roodvonk en mazelen begin nen te woeden. Het gasthuis is reeds boordevol. Veertig Engelsche officieren zitten gevangen in de landbouwzaak CHINA. Uit Shanghai komt het volgende De Oostenrijksche zaakgelastigde ven Rosthorn en echtgenoote, en de Ne- derkmdsche gezant Knobel, de laatste op een Nedorlandsch oorlogsschip, zijn hier behouden aangekomen. Nadat de Oostenrijksche legatie was platge brand, vertoefden Rosthorn en zijn vrouw aanvankelijk in de Fransche legatie, en nadat deze door een mijn- ontploffing den 30sten Juli erg bescha digd was, toefde mevrouw Rosthorn tot haar vertrek op 24 Augustus in de Duitsche legatie. Stadsnieuws HAARLEM, 8 Sept. 1900. De Baarleiiisclie Toynbee- Vereeiiigiug. Met gerechtvaardigde voldoening deelt het bestuur der Haariomsche To yiibee-Vereeniging in het orgaan van dit lichaam mede, dat in het 2e levensjaar de vereeniging groeide en zich ontwikkelde, zoodat blijkbaar de goede weg is ingeslagen. Het bpstuur mag dus dankbaar zijn, al is het niet voldaan. Want bereikt is nog in de verste verte niet wat voor oo gen was gesteld. Vele teleurstellingen werden onder vonden, vele moeieiijkheden doorge maakt. Dat er echter met lust gewerkt werd un wordt, bewijst wei de langere duur van eenige cursussen en clubs. Aangezien de toestand der aJgemee- ne kas in bet begin van het jaar verre van bevredigend was, werd groote zui nigheid in acht genomen, wat voor soinijrfge afdeelingen zeer belemme rend werkte. 't Meest daaronder leed de Afd. Voor drachten, die de Woensdagavond le zingen tot een vijftal beperken moest, om althans een kleine vergoeding aan de sprekers te kunnen geven. Een an der gevolg van de gebrekkige geldmid delen is 't bedreigde voortbestaan van den Koutsnijcursus; en dat de Afd. voor de Bibliotheek nog steeds geen uitvoering kon geven aan zijn plan nen, heeft weer tot oorzaak: te weinig beschikbare geldmiddelen. En toch is er behoefte aan degelijke lectuur, niet alleen voor de deelnemers aan t.. cursussen en clubs. Het bestuur zou zoo gaarne voldoen aan de steeds sterker zich openbarende behoefte van den ambachtsman, naar wetenschappelijke- en vakbladen, tijd schriften en werken op het gebied dat hem belang inboezemt. Deze bijeen te verzamelen en gemakkelijk toeganke lijk te stellen in een gezellige leeszaal en daarbij ec-n bibliotheek in te rich ten waarvan men voor enkele stuivers lid kon zijn, ziedaar zijn wensch. Wij vvenschen het bestuur van Toyn- bee toe, dat haar verlangen spoedig vervuld worue. Dan zal de leeszaal worden wat ze moet zijn, 't middelpunt van 't Toyn- beewerk, de band tusschen de leden. Wil de vereeniging echter toenemen in kracht en invloed dan moeten nog meerdere werkende leden zich hij baai- aansluiten, 0111, ieder op zijne wijze, te geven van hun tijd, en van hun ga ven. Wenselielijk zou het voorts zijn, om, evenals te Amsterdam en Leiden een bezoldigd persoon aan de Vereeniging te verbinden, die al zijn (haar) tijd en krachten aan het werk kan geven, terwijl liet bezit van een eigen gebouw aan de eenheid zou ten goede komen. Dit neemt niet weg dat de Vereeniging zeer erkentelijk is voor de billijke voor waarden die het bestuur van de Ver eeniging ..Weten en Werken" maakte. Dank zij deze welwillendheid en de groote zuinigheid in 't beheer, sluit de rekening van 't 2e Vereenigingsjaar met een klein batig saldo. Voor een Vereeniging begonnen zonder kapi taal, met een kleine som door contri buties bijeengebracht, mas? dit wel een bijzonderheid genoemd worden. De lering werd naar de nering "ezet; een wijze daad; maar een bloeiende zaak dient zich uit te breiden en de behoef te aan die uitbreiding wordt in onze Toynbee-Ver. gevoeld. Wie heipt, om 't.eerste steentje, door het batig saldo aangebracht, uit te breiden tot "t vol doende is voor 't gelieele buis; in één woord; wie stelt genoeg belang in de Vereeniging om te hulpen aan kapi taal? Ten slotte zij nog vermeld dat het le dental is vermeerderd met 45, zoodat er nu in 't geheel 280 leden zijn. Vrien den en kennissen zij met warmte aan bevolen in wijder kring belangstelling voor de vereeniging te wekken. Zij ver dient het ten volle. De loting der ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1901, zal alhier plaats hebben als volgt Dinsdag 9 October 190O des voorm. te half tien voor hen wier geslachts namen beginnen met de lettors A tot en met G. Woensdag 10 dito des voorm. half tien voor hen wier geslachtsnamen be ginnen met de letters 1-1 tot en met Q un Donderdag 11 dito des voorm. te half tien voor de overige ingeschreve nen. De ingeschrevenen voor de gemeen ten Heemstede, Bennebrock, Zand- voort, Spaarndam, Schoten, I-Iaarlem- medliede c. a. en Bloemendaal zullen eveneens alhier loten en wel op Vrij dag 12 October e. k. des voorrn. te half tien. De lotelingen die Vrijdag jl. bij da militie zijn ingelijfd, zijn toegewezen als volgt 5 aan liet le reg. infanterie te Den Helder9 aan liet 4e reg. inf. te Haarlem 2 aan het 7e reg. inf. le Hoorn 11 aan het 7e reg. inf. te Am- sterdam 7 aan het 7e reg. inf. te Naar- den. Het aandeel, zijnde 2031, dat door do j provincie Noordholland in de lichting 1900 moest worden geleverd is thans aangevuld, met uitzondering van 1 lo- teling uit Amsterdam en 1 uit Sloten, die wegens buitenlandsche zeevaart niet aan de oproeping ter inlijving bij de militie hebben voldaan. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zal a. s. Zondag eene tentoonstelling geopend worden van lithografische werken, platen en re clamelui jetten en wel de nieuwste wer ken van Berthon, Rivière, Crassct, Mucha, Levemont en anderen. Onder deze aanzienlijke collectie zijn vooral merkwaardig de platen die ge- zichten öp* Parijs en omstreken voor- stellen én door Rivière vervaardigd werden-. Zondag is de toegang kosteloos. Protestantenbond. De 30ste algemecne vergadering, wordt hier ter stede op Dinsdag 30 en Woensdag 31 October -gehouden Dinsdagnam. te 2 uur: Opening der. algemeene vergadering in het Bonds-' lokaal, Nieuwe Gracht 3. Des avonds te 7 uur: openbare godsdienstoefening.' in een der kerkgebouwen, onder lei ding van den heer Jo. de Vries, predi- kan,t bij de Doopsgezinde gemeente hier ter stede, met medewerking van; een zangkoor onder directie van den' heer E. F. Bruijnsteen. Woensdagavonds te S uur: openba re samenkomst onder voorzitterschap, van den heer dr C. P. Tiele, hooglee raar aan de Rijks-universiteit te Lei den, in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging." Mej. J. A. Wolters te Leiden zal spreken over: „Onze Zon dagscholen". Dr. I. van den Bergb te Zwolle over „De toekomst van den Protestantenbond." Verder zal aan eventueel tegenwoor dige afgevaardigden uit het buiten land gelegenheid worden gegeven liet. woord te voeren, terwijl een en ander zal worden afgewisseld door het zin gen van een koor én door gemeen schappelijk gezang. Gisterenavond te 11 ure is door do politie alhier aangehouden J. C. P. van Westen, oud (11 jaar, verlate5 vrouw van J. II. Blijlever, die een zwervend leven lijdt en bij herhaling wegens dronkenschap is vervolgd. Thans had zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een partij beetwortels op een land aan den Schalk wij kerweg, onder deze gemeente. Zij heeft reeds vroeger meermalen ter zake diefstal, gevangenisstraf ondergaan. Naar wij vernemen zal het Neder). Tooneel om do 1-1 dagen veelal op Donderdag, twaalf maal in onzen schouwburg optreden. Vermoedelijk zal de eerste voorstelling bestaan uit „Richard III" op 4 October c.k. Wie vooruit een abonnement neemt voor allo twaalf voorstellingen krijgt de kaarten f 0,2-5 per stuk minder dan de gewone prijs, in baicon, stalles, eerste loge en parterre. Alle photografieën van de kinder feesten op Koninginnedag zijn morgen uitgestald in den winkel van den heer Prent v. d. Berg, Groote Hout straat alhier. Naar men ons mededeelt is Vrij dagavond een brievenbesteller van de overzijde aan het Noorder Spaarne, bij den nieuwen weg dien de gemeente er aanlegt naar de gasfabriek, te wa ter geraakt. De man werd er gelukkig tijdig uitgehaald, maar 't is wel merkwaar dig dat hij den weg in de wijk kent en zijn lantaren brandend bij zich droeg. Onze zegsman stelt het geval dan ook uitsluitend op rekening van den oiigel-nkkigen toestand van den weg en is van oordcel, dat de ge meente er noodzakelijk maatregelen nemen moet om herhaling te voor komen.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1