Jubilé. Den 15 Oct. hoopt de heer J. V. •do Ridder, den dag te herdenken, waarop hij 2-5 jaar geleden, in dienst trad bij do H. S. M. Na de verschil lende rangen van conducteur 3o ld. tot en met Hoofdconducteur 1c ld. doorloopen te hebben, werd hij op 1 Augustus 1890benoemd tot Stations- Opzichter, tevens waarnemend Sta tionschef te Haarlem. Gedurende deze tijd heeft de jubilaris zich zoowel hij het publiek, zijne superieuren en iu- -ferieuren als een nauwgezet en humaan ambtenaar doen kennen. Aan blijken van sympathie zal het hem oji dien dag zeker niet ontbreken. Do regeling der kinderfeesten- Wij hebben bij den heer Schiir- mann geïnformeerd naar de juistheid der bezwaren, die door een „belang stellende" in ons vorig nummer zijn ontwikkeld tegen de regeling van de kinderfeesten. De heer S. ontkende de juistheid daarvan en releveerde, dat hij met andere leden der commissie persoon lijk alle kisten heeft ingepakt endat er voor elk kind een broodje en een in-entenbroodje was, bovendien was in elke kist een pakket, eerst in papier, 'daarna in karton gepakt, met tablet ten, chocolade en een pakket met 2 koekjes voor elk kind. De kisten met deschjes limonade (voor elk kind was 'er een) waren vroeg genoeg door den knecht van den heer Martin gebracht. Aan de 2 buffetten waren 600 broodjes beschikbaar voor de onder wijzers en de geleiders en 6 maal 600 biscuits, waarlijk een voldoende hoe veelheid. Maar wat is er gebeurd Menschen die er heelemaal niet hoorden kwamen broodjes en koek vragen; er waren er, die reeds gebruikte bons oprapen en daarop nogeens kwamen halen. Toen dit bemerkt werd, werden de kisten met 750 broodjes en 250 kren tenbroodjes naar de besluurstent ge bracht Daarvan bleef nog zooveel over dat de kinderen der kostelooze ■scholen Zaterdagochtend de bekende .tractatie konden ontvangen. „Tekort was er dus niet, maar er .is,3' zooals de heer Schürmann kern- 'aehtig zei, „gekaapt en gestolen door /menschen, die cr niet mee te maken .hadden. Dat lappen ze me een yol- gend jaar niet weer." i Wat de boekjes over de hervorming betreft, geen enkel Roomsch-Katkoliek '.kind heeft er een gehad. Een van de .'commissieleden bemerkte de vergis sing nog vóór do kinderspelen be gonnen waren en verruilde ze. Verwarring hij den aftocht is niet ontstaan. Wel bleven er achter om te 'kijken naar de wedstrijden voor de hoofdprijzen tusschen37 prijs winners. Met muziek voorop trokken de kin deren ordelijk de Hertenkamp uit" De heer J. W. Hilbxander zal Don derdag 13 September, den dag her denken, waarop hij voor 12i/2 jaar, de betrekking van krankbezoeker aan hot St Elizabeths gasthuis aanvaardde. De loting voor de Nationale Militie, •lichting 1901, zal alhier gebonden worden op Dinsdag 9 October (AG), Woensdag 11 October (HQ) en Donderdag 11 October (Q,Z). Naar wij met leedwezen vernemen 'blijft de toestand vaujlen heer IL van Breemen Hzn., bedenkelijk en gaat de patiënt langzaam achteruit De firma Cohen Van der Laan.. margarine-fabrikanten alhier, doet een 'zeer smaakvollen en wat meer zegt, hoogst practisclien zak-almanak aan haar clientèle cadeau. De zorgvolle typographisehe uitvoering en het 1 fraaie bandje geven het. boekje een prettig aanzien. Zeer vertrouwenwek kend is het feit, dat de Boterwet in dezen zak-almanak is afgedrukt.De fir ma steekt het niet onder stoelen of banken, welke waarborgen door de regeering in 't belang van 't publiek bij den boterverkoop genomen zijn, en dat wekt vertrouwen. J3ij een door de genie te "Amsterdam gehouden aanbesteding voor het stel den van 7 bruggen op verdedigingswer ken in de stelling van Amsterdam was laagste inschrijver de heer C. Benard, /alhier, voor f 19.770. De raming bedroeg f 20.300. Bennabroek. Gisterenmiddag geraakte bet kind van G. W. alhier al spelende in de Beancbroekervaart. De moeder die het /ongeluk zag spreng te water om haar 'kind te redden. I Gelukkig dat J. Liefhebber de tegen woordigheid van geest liad om zich eveneens te water te begeven om moe- /der en kind ie redden, cLic anders wel licht hun dood in de vaart hadden gevonden* j. Vrijdagmiddag had alhier ccn voor- fval plaats dat betrekkelijk nog al goed 'is afgeloopcn. Eene koe ontsnapte uit de slachterij :van IJ. v. d. A. alhier, en rende in dol- 'lc vaart al snuivend den weg op, over .bloemvelden en weiden, door heggen, struiken en slooten, waarna het dier ten slotte in het bosclx belandde. Ilicr trachtte men het woedende dier te vangen en zijn er drie schoten op gelost, echter zonder gunstig gevolg ion zonder dat men liet in handen Door het invallen van de duisternis moest men verder zoeken opgeven. Eerst hedenmorgen slaagde men ei' in cc koe aan het kanaal te pakken. Ongelukken zijn gelukkig niet te bc- treuren, daar de personen die hot dier tegen kwamen allen r.og bijtijds een 'goed heenkomen konden zoeken. Bevallen: II. I»L Janus, geb. Boon, i. Zandvoort. Alhier is komen aandrij ven de romp van acne tot nog toe onbekende schuit Bevallen T. KraaijenoordDriehul zen d. J. PaapPaap z. OverledenH. Dees 41 Godsdienstoefening.- v. m. 10 uurDs. G. Hulsman.. Collecte voor het Diaconiehuls. Aangekomen badgasten. J. W. Tabingh Suermondt, R'dam, 3 pers., Hoogeweg 22. Mevr. Mispelblom Beyer, Ellccom. Villa Bella Vista. Muller Kuhlenthal, idem, 7 pers., idem. Jaeger, Halle, 2 pers., idem. Freule Meijer, Arnhem, Pension Qui- sïsana. Mej. M. Cnoop Koopmaan, Brussel, Villa Marina. Fam. E. Brems, A'dam, 6 pers., Villa Bij au in. ÏJmiii&en. Door de, architecten G. de Philips en J. C. Cramer, alhier, is aanbesteed het bouwen van een winkelhuis met woon huis en 2 bovenwoningen op een ter rein aan de Prins Hendrikstraat. Van de 7 ingekomen biljetten was dat van den heer G. Gaasthuis, te Eg- mond-Binnen het laagste voor f 88SÜ. Haarlemmermeer. Do loting voor de nationale militie voor deze gemeente en .Aalsmeer zal worden gehouden te Hoofddorp op Woensdag 24 October. De boerderij [met stallingen en 20 H. A. land, liggende in den Sloter- weg N. N. te Haarlemmermeer, be woond door J. Rijkclijkhuizenis verkocht aan den landbouwer Baars alhier voor ƒ6100. OndertrouwdB. C. Engel en C. Spaargaren Bevallen: M. J. DoetsBax z. M. C. GrambergBieze z. C. Zeestraten Slassen z. A de Koterv. d. Beek z. G-. v. de Bergde Reus z. D. H. LamersBreuring d. M. C. de Vlie ger—Stokman z. P. M. v. d. Zanden Houweling z. Overleden: .T. v. Niel, 4 md. D. Mulder, 6 md- K. Jurriens 57 j. Binnenland. Do Sjah van Perzië heelt aan het personeel van Soestdijk ƒ30013 ge schonken. De nfet. „Amsterdam" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers ver wierp de beide voorstellen voor de algem. vergadering, bevattende afkeu ring van do politieke richting waarin do bond zich zou bewegen, met een geringe meerderheid- De „Manhattan", uit Zuïd-Airika, wordt heden te Vlissingen verwacht. De „Braemar Castle" wordt eerst den 13en dezer te Vlissingen met 550 passagiers verwacht. Het ongeluk bij de manoeuvres in Noord-Brabant is niet zoo ernstig ge weest, als het eerst leek. De militair, die naar liet hospitaal te Bergen-op- Zoom werd vervoerd, had slechts eene onbeduidende huidwond bekomen en is reeds hersteld. Brand. Vrijdagmiddag te twee uur onge veer is er brand uitgebroken in de woning van het. hoofd dc-r chr. school te Herveld. Vele behulpzame dorps- genooten drongen het brandende huis binnen om nog te redden, wat kon- Op eens viel het brandende rieten dak naar beneden en belette aan vijf of zes redders het huis te ver laten. Met brandwonden overdekt, heeft men hen eindelijk in veilig heid gebracht. Twee van hen zijn zéér ernstig gewond, twee minder en een paar wisten te ontkomen met slechts geringe brandwonden. Ook de dominee moet zich heel erg ge brand hebben. Spoedig waven drie dokters op de plaats des onheils om dc ongelukkigcïi te verbinden. Men vreest dat er voor één van ben levensgevaar bestaat. Van den inboedel is nog veel gered kunnen worden. Van de levende have zijn 3 varkens verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Volksweerbaarheid. Den 27en October a.s. zal door het Hoofdbestuur der Vereeniging „Volks weerbaarheid" eene algemeen e verga dering worden bijeengeroepen in liet gebouw Kunsten en Wetenschappen op de Mariaplaats te Utrecht. Op deze vergadering zal o. m. gesproken worden over do vele klachten, die inkomen over het lange uitblijven van do aangevraagde Koninklijke goedkeuring op schictvcreenigïngen. Als voorbeeld noemen wij, dat de schietver. „Volksweerbaarheid," opge richt uit de leden van de afdeeling Haarlem der Vereeniging „Volks weerbaarheid" reeds den lSenMeil.1. dc vereischtc stukken tot het verkrij gen der Koninklijke goedkeuring heeft opgezonden, doch tot heden zonder eenig resultaat. Informaties hebben weinig succes, daar er drie ministeries (Oorlog, Binn. Zaken en Justitie) mede gemoeid zijn. Huldsbstoon aan Pros. Eruger op dion 55sten verjaardag. 10 October 1900. Men schrijft ons Het plan, door het Fends tot daad- werkelijken Steun ten uitvoer ge bracht, om aan den grijzen Staats president bij de herdenking van zijn 75en geboortedag een algemeene hul de to doen brengen door Nederlan ders, heeft niet alleen een zeer goed onthaal gevonden, zooals men ver wachtte, doch inderdaad grooie geest drift gewekt. Het aantal ingevulde formulipren uit Noord- en Zuid-Ne derland bedraagt toch niet minder dan ruim 20.000. Door den weinigen tijd van voorbereiding kon hieraan geen grootere uitbreiding gegeven worden en moet de brief van huide betuiging aanstaanden Maandag avond vroegtijdig worden verzonden, om den jubilaris tijdig te worden ter hand gesteld- Ware de tijd van voor bereiding slechts een week langer ge weest, dad zouden honderdduizenden handieekeningen ziin verkregen, want tot op de laatste oogenhlikken kwamen uit alle streken, niet aleen van Nederland, doch oolc uit alle oor den waar Nederlanders zijn, honderden Zelfs werd door sommigen de met- aanvragen om toezending van lijsten met formulieren ter onderteekening ontvangst van die lijsten euvel ge duid en ten onrechte toegeschreven aan de bedoeling van het bestuur om den kleinen man van hot huldebetoon uit te sluiten, zcoals uit een brief, op genomen op een andere plaats van uw blad, blijkt. Niets is minder waar. Het bestuur van het Fonds heeft zoo veel in zijn vermogen was de lijsten in alle rangen en standen, in allo plaatsen van Nederland doen ver spreiden, doch zooals gezegd, de tijd was te kort, om het op zulk een schaal te doen, dat aan ieders verlangen kon worden tegemoet gekomen. De ruim 20.000 formulieren, welke door het Fonds aan Staats-president Paul Kru- gcr met begeleidend schrijven worden toegezonden, geven dan ook, doordien bijna geen enkele gemeente van Ne derland daaraan ontbreekt en ook de Vlaamsche gewesten ruimschoots, daarbij vertegenwoordigd zijn, uiting aan het gevoel, dat de circa 9 xnillioen Nederlanders bezielt. De hierboven vermelde ruim 20.000 formulieren zijn verdeeld in 15 af dee lingen en wel de provinciën van Ne derland (11), de gemeente Amsterdam als hoofdzetel van het Fonds afzon derlijk, een afdeeling bevattende de handt eek enin rc uit Zuid-Nederland, een afdeeling van symphatïebetui- gïngen uit den vreemde en een afdee ling diversen. Elke afdeeling vormt een afzonder lijk geheel aan elkander gehecht en met een koord dichtgemaakt; deze 15 afdeelingen, bevattende ruim 14.000 formulieren met hand teekenin gen. zijn begeleid door een schrijven van het algemeen hoofdbestuur v/h Neöerl. Zuid-Afrik. Fonds tot daadwerkelij ken Steun, dat luidt als volgt: Amsterdam, 10 Sept. 1900. Aan Zijn. Hoog Edele S. J. P. KRUGER, Staats-President der Zuid-Afrik. Republiek. Ondergcteekenden, vormende het Dagelijksch Bestuur van "net Algemeen Hoofdbestuur van het „NederL Zuid- Afrik. Fonds tot daadwerkelijken Steun", brengen zoo voor zicli zelf als namens het. Fonds, alsmede namens de öuizende personen uit Nederland en Vlaanderen, waarvan de namen hiernevens gaan aan TJ I-Icog Edele, als vertegenwoordiger van de ons zoo na verwante Afrikaander Natiën hun hulde en hartelïjken gelukwensen met Uwen 75sten verjaardag. Namens het Dagelijksch Bestuur voornoemd, (Volgen de handle eken ingen.1 De 15 afdeelingen met den brief zijn daarna tezamen gebracht in een zee- grosnlederen portefeuille welke met •drie zijden linten (de middelste rood. wit en blauw, de bovenste oranje, de onderste groen) zijn afgesloten. Deze kleuren omvatten de nationale kleu ren van dc heide republieken en van Nederland. Op het plat van de porte feuille is in gulden letters vermeid-. N. Z. A. Fonds t. d. S. HULDEBETOON Aan Zijn Hoog Edel® S. J. P. KRUGER, Staats-President der Zuid-Afrik. Republiek, op diens 75sten verjaardag. Bat de waardigen grijsaard, die de sympathie van geheel de wereld aan zijn zijde heeft, dit huldebetoon, ont sproten uit warm gevoelende Neder landsche harten, moge ontvangen op een tijdstip dat de vooruitzichten voor een wederherstel op de door hem zoo waardig ingenomen plaats gunstig ziin, zij ons aller wensch.. Leve Paul Kruger! !"-■ WerkUedenUeweging te Zaandam. Men schrijft uit Zaandam aan het „Hl)ld." Sedert een paar dagen heerscht in de Westzijde, de hoofdstraat van onze stad, des avonds een ongewone drukte, veroorzaakt door een menigte arbei ders, die in optocht, voorzien van bor den met. opschriften, eene „ovatie" brengen aan den heer A. Honig te Koog a./d. Zaan, aan wiens stoom-oliefa- briek „Het Hart", staande te Zaan dam. sinas ecnige weken een werksta king uitgebroken is. Een deel der werklieden (22) bad nl. gestaakt, omdat hun was verstaan ge geven, dat allen zouden worden ont slagen. De patroon was tot dit besluit gekomen omdat hij de fabriek wilde zuiveren van „een verkeerden geest" die daarin lieerschte. Deze slaking, die aanvankelijk een kalm verloop had, heeft zich in de laairte dagen uitgebreid, doordien zich daarbij nu ook sommige werklie den voegen, die aan een andere fabriek van den heer H. werkzaam zijn en die zich verzetten tegen overplaatsing naar de fabriek „I-Iet Hart", om de plaats van de stakers te bezetten. Wei bobben Donderdag, toen aan de fabrirlt dc medcdeeling prijkte: „hier kunnen olieslagers geplaatst worden", allen zich weder aangemeld, doch de patroon verklaarde zich tegen de in dienstneming en bloc, er bij vocgGnde, dat ieder die weder wilde werken dit hoofdelijk kon verzoeken. Hiertoe konden evenwel de werklie den niet besluiten, zoodat zij voortgaan met hun agitatie tegenover den pa troon en de aan het werk gebleven kameraden. De betoogingen worden door de autoriteiten van Zaandam en Koog a/d Zaan niet verboden. Vooral in laatst genoemde plaats geven zij een buiten gewone drukte. De groote toeloop van menschen maakt het door den nauwen straatweg moeilijk het verkeer open te houden, ofschoon de politie, versterkt door de rijksveldwacht en door de tegenwoordigheid van den burgemees ter. en ook de betoogers zelf alles in 't werk stellen om de orde te handha ven. Al'liS. Voor de verzamelingen van het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura Ariis Magistra" werden gedurende, de maand Augustus de volgende geschen ken ontvangen Voor de Diergaardeeen vos, van den heer C. II. van Tienhoven, te Heemstedeeen torenvalk, van den heer P. Snip, te Amsterdam een mar motje, van den lieer A. H. van den Berg, te A'damtwee dito van den jongenh. F. G. A. Geblaard, te A clam een zwarte lijster van mevr. v. Kónitz Josselin de Jong, te A'dam een ooie vaar van den heer D. Pauwels, te A'dameen dito van den heer J. van Beek Jr.. te Purmerend vijf hamsters van prof. dr. E. Dubois, te Haarlem veertien eieren van den Californischen patrijskwartel van den heer H. Rib- bergh, te A'dameen egel van den heer A Feij, te Goes een dito van den heer A. W. Weekhout, te A'dam een koekoek van den heer J. B. Coevorts, te Balkeen lijster van den heer W. Kolvoort, te Locüem een waterhoentje van den heer C. Buis, te A'damtwee tijgervinkjes en een nonnetje van den heer J. J. Knptter Jr., te A'dameen kauw van den lieer K. Estourgie, te A'dam een roode reiger van den heer A G. M. Richard, te Naarden een spreeuw van den heer A. J. W. Coen- ders, te A'dam en een boomvalk van den jongenh. C. Backer, te Vreeland. Voor hei Aquariumdrie karet schildpadden van den heer J. II. van Luijk, te A'dam een zand hagedis van den heer G. van Iiolm, te A'dam twee dito van den jongenh. J. W. Fleur, te A'dameen Nocvdsche zeekreeft van kapt. T. Rietdijk, te IJmuideneen groote modderkruiper van den heer A. B. Oostendorp, te A'dameen zeekreeft en een Noords We dito van den heer A. Mors, te Den Helder en twee zeeschild padden van den heer A Kruk, te A'dam. Voor het Museum „Fauna Neerlan dica" een witte boerenzwaluw van den heer G. C. Verkalk, te Woerden. Ds kindermoord te Tilburg. Naar de Tilburgsehe O «rant ver neemt is de vcorloopige heoulcais van beide verdachten, den koster u den schilder, met 30 dagen verlengd. Een KracIL Men seinde uit Rotterdam aan bet „Hbld" Veel sensatie heerschto in handels kringen wegens het bekend worden van de deconfiture van de firma H. J. Plant en Co. te Schiedam, welke ook te Rotterdam uitgestrekte ter reinen voor den opslag van bout be zit cn gerekend werd tot de grootste houtimporteurs van ons land. Deze zaak waseerst kort omgezet in een naamlooze vennootschap. Het passief wordt op honderdduizenden berekend en vele personen moeten er volslagen door geruïneerd zijn. De directeur der vennootschap is voortvluchtig. Men verwacht van dc-ze catastrophe den val van een aantal bouwondernemers Een. kraaionkwestia. Een medewerker van het „U. D." schrijft: Een lid van de Vereeniging tot be scherming van dieren hceftdezc-r da gen in het „Handelsblad" gezegd, dat een tamme kraai niet in de kamer kwam. Dit moet ik beslist tegenspre ken en kan dat doen op grond van eigen ervaring. Laat mij dat eens vertellen. Zaterdag 2 Juni zag ik op een der tuinbanken een mooie jonge kraai zit ten, die bij mijne nadering niet weg vloog en zich gewillig liet oppakken. Ik bracht het beest in huis tot groote blijdschap van de kinderen, die nóg nimmer een kraai van zoo nabij had den gezien. Is dat nu „Piet Jansen?" vraagt de jongste, een driejarig meis je. Zeker dat was de echte Piet Jansen en nimmer werd hij anders genoemd. Daar ik Piet geregeld voederde, was hij bijzonder aan mij gehecht en liep mij dan ook in den tuin als een hond na. Liep ik wat hard, dan vloog hij mij vooruit Bleef ik bij het voeren staan, en hield ik een arm rechtuit, dan vloog hij daarop om op deze wijze het eten tc ontvangen. Piet wist precies wanneer cr gegeten werd en meermalen is het gebeurd, dat na het ontbijt of diner, wanneer allen uit de kamer waren, efci oogen- blik later Piet gesnapt werd, die dan, midden op de tafel zittende, met zijn vlugge kijkers rondkeek of er nog niet een houtje voor hem was overgescho ten. Niettegenstaande het herhaalde wegjagen kwam Piet Jansen terug en strekte zelfs zijne visite tot de keuken uit. Alios wat er glimmend uitzag, en Piet zag kans het naar buiten te bren gen om liet daar te verstoppen, dan pakte hij het mee, en nu nog mis ik voorwerpen, die hoogstwaarschijnlijk Piet op zijne rokertig heeft. Leuk was het als Piet dorst had dan kwam hij mij opzoeken en schreeuwde net zoo lang, tot ik licrn een kroesje water gaf. Was het drinken afgeloopen, dan werd het kroesje omgesmeten en Piet pakte liet bij het oortje en liep er mee weg. Piet was. zooals zijne geheelc familie is brutaal, maar kon ook aardig zijn. Door de kinderen liet hij zich aaien als een poes, dat altijd met een goedig geknor vergezeld ging. Legde ik mijn hand plat op den grond, Piet roepende, dan ging hij bovenop mijn hand zit ten, en ik kon hem zoo overal naar toe dragen. En wii sliepen. Piet en ik, heel dicht bij elkanderPiet op dc veranda, waartegen ue ramen van mijne slaari- kmner uiikomen, en nu Was het Piet een behoefte mij 's morgens om 5 uur ts wekken. Met zijn sterken snavel klopte hjj dan net zoo lang tegen het raam. dat ik te voorschijn kwam, en dan vloog Piot den tuin in. Om zij ne ouders gaf Piet niets meer; meermalen kwamen zij naar hun kind kijken en waren dan verschrikkelijk verwoed wanneer ik met hem speelde, maar hij beantwoordde hun gekras zelfs niet. In het begin van Augustus is onze huisvriend echter plotseling verdwe nen; in geen geval doodgeschoten, maar vermoedelijk in handen geval len van iemand, die met een lamme kraai nog wel iets kan doen. Wij allen denken nog dikwijls aan Piet Jansen, en vinden het erg jam- mer. dat, hij weg is. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Het bestuur van dén Centralen Ge meentewerklieden hond lieeft zich tot den gemeenteraad te Amsterdam ge wend, met een adres, waarin zij ver zoekt: lo. dat alle „stuk- of tariefwerk" worde afgeschaft 2o. dat als regel een vakman 23, 24, 25 of 26 cis., een vakarbeider 21, 22, 23 of 24 ets., cn een sjouwerman 20, 21 of 22 ets. per wekelijksch werkuur ont- vange 3q. dat de opklimming van een lager uurloon tot een hooger om de twee iaar geschiede, tenzij wangedrag reden op levert om de verhooging uit te stellen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Het plan van het bondsbestuur is om on 23 dezer de competities te laten beginnen. Het zal evenwel de datums 23 cn 30 September niet verplichtend stellen, doch wel 7 October. Weldra zal het licht zien een bro chure „Voetbal op de schooi", die van wege de pers- en propagandaco::'mis sie van den Ned. Voetbal Bond aan diverse scholen gezonden zal worden. Blijkens door de H. IJ. S. M. aan den A. N. W.B. verstrekte inlichtingen zijn cenige tegen de toepassing van het nieuwe tarief voor reizigers met rijwielen gerezen bezwaren uit den weg geruimd, en kan het volgende in zake dat tarief worden medegedeeld. Om aanspraak te kunnen maken op de toepassing van het voor wielrijders vastgestelde tarief, is het noodzakelijk aan liet plaaiskaartcn loket het ba gag e- r, 9u van het tot de plaats van be stemming ingeschreven rijwiel te ver- toonen. Men heeft recht op evenveel plaatskaarten als het ingeschreven rijwiel zitplaatsen bevat. Het tarief voor die enkele reis is voor de 3 spoorklassen de Helft Van den prijs van een retourkaart, geldig één maand. Naar en van het station Kleef worden geen plaatskaarten tegen liet voor wielrijders vastgestelde tarief afgege ven, doch alleen tot en vanaf het station Nütterden. Togen het voor wielrijders vastge stelde tarief worden plaatskaarten af gegeven aan alle stations van de eigen lijnen van de ïïollandsehe IJzeren Spoorweg-M aa t sch appij Gemengd Nieuws. In de IJzeren Poort op de hoogte van Kladovo sprong Donderdag de ketel fan een Servische sleepboot, en dc geheelc boot vloog in de lucht. De schipper en elf man kwamen om, alleen do eerste stuurman bleef in leven. Yan de sleep, die uit vier schepen met maïs bestond, zonk er een. Zijn meest geliefde componist. Een jong artist maakte in een bad plaats kennis met een jonge dame, die onophoudelijk over kunst en litte ratuur wilde spreken, en over niets anders, cn daarbij zijn oordeel vroeg over de diepzinnigste onderwerpen. „Houdt u veel van muziek vroeg ze. Haar nieuwe kennis mompelde op niet heel vriendelijke wijze iets totaal onverstaanbaars tot antwoord, maar daar liet zo zich in ;t geheel niet door ontmoedigen. „Wie is uw meest geliefde compo nist?53 was haar volgende vraag. Na een oogenblik nadenkens sprak hij„ik zou denken Friinzl, van zijn werken geniet ik het meest.33 „Friinzl, Friinzl?33 vroeg de jonge vrouw. „Wie is hij, wat heeft hij ge schreven ?53 „Hij was een Duitsclier. Zijn bloei tijd valt in het eerste gedeelte dezer eeuw, en hij schreef opera3s, concer ten, liederen en nog veel meer.33 „Ik herinner me niet ooit iets yan hem gehoord te hebben.33 „Neen, waarschijnlijk niet. Ik ook niet. Zijn muziek wordt nooit uitge voerd. En daarom geef ik hem verre weg de voorkeur.'3 Da kristallen beker van Edanhall. Velleden week was de toekomstige koningin vanEngeland, de hertogin van York, te gast op het beroemde .kasteel van Sir Richard Musgraves, ïïdeuhall, en bij deze gelegenheid werd het beroemde erfs'uk der familie Mus graves, de dc.or Ulilands ballade „Das Glück von Edcniiah' bekend geworden kristallen beker, ten toon gesteld. Deze beker bevindt zich sedert hon derden jaren in het bezit der familie, wier leden overtuigd zijn, dat het ge luk van hun huis met den tooverbeker staat of valt. Daarom wordt het erf stuk sedert jaren bewaard in een bij zondere brandkast in de gewelven der Bank van Engeland en slechts hij groote gelegenheden wordt het met veel omzichtigheid naar het landgoed der familie gebracht, waar het dan in de groote hal, in een sterke glazen kas.', achter een afsluiting met ijzeren tralies wordt ten toon gesteld, en dag cn nacht door twee bedienden be waakt.. Tn den hof van Edenhall borrelt lie-' den nog de romantische bron haar kristalhelder water, hetwelk een kie n bekleen vormt, waarin volgens dc sa ge, vele honderden jaren geleden, de waternimfen in den maneschijn speel den cn dansten. Een dezer fee zou dan on zekeren, nacht verliefd zijn geworden op den jongen lord van Edenhall en hem den, kristallen beker als talisman ten ge schenke hebben gegeven. Het verhaal van Uhland, volgens hetwelk een latere, lichtzinnige lord den beker in trotsehen overmoed zou verbrijzeld hebben, is enkel eene dich terlijke vrijheid, want daarvan is in de volkssage van Cumberland niets bekend. liet slot is een der heerlijkste en. kostbaarste landhuizen van Engeland; in het reusachtige park bewondert men vooral de prachtige ceders van den Libanon, die een der edelen van Mus-'' grave eigenhandig voor eenige eeuwen geplant heeft, en die vooral de toover- bron omgeven, welke zij met hunne reusachtige takken een eeuwige scha duw verleenen. Vervolg Stadsnieuws. Naar wij vernemen is op „Duin en Daal" het geraamte gevonden van een buitengewoon groot manspersoon, dat blijkbaar langen tijd in den grond ver borgen had gelegen. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens dag 12 Sept. 1900, des namiddags te 1 1/4 ure. 1. Mededeel Éügen en ingekomen stukken. Verzoek eervol ontslag Mej. van' Roggen, leg ra res Meisjesschool voor middelbaar onderwijs. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W. goedkeuring be- grooting Burgerlijk Armbestuur voor 1901. 4. Id. id. intrekking onbewoonbaar- verklaringen perceelen. 5. Id. id. keibestrating in over te ne-' men straten. G. Id. id. verhooging jaarwedde Dr. II. van Erp. 7. Id. id. vergrooten ruimte voor wa- teronderzoek. 8. ld. id. verbetering toestand Olie 1 slagerslaan enz. 7 9. IcL id. adres Dr. II. Brongersma, Jiur grond Emmastraat. 10. Id. id. adres brugwachters, ver-, hooging loon. 11. Id. id. adres ontslag en pensioen. L. J. E. Dryber. 12. Ia. id. machtiging aanstellen tij delijk hoofd der gemeente-reiniging. 13. Id. id. vergunningen „Boscli en. Vaart". 14. Id. id. overeenkomst gasfabriek muntmeters. 15. Id. id. adres S. Velthuijsen, plaat sing eendenhok in het Spaarne. 16. id. id. en adres vereeniginaen be palingen minimum-loon en maximum- arbeidsduur. 17. id. id. herziening reglement va orde. 18. Benoeming commissie vaststellen haven-reglement. 19. Id. id. leden commissie art. 186 Gemeentewet en commission van bij stand. 20. Id. voorzitter en leden comm .- van voorbereiding houw lich';?- ken. 20. ld. voorzitter en leden comnis-ie van voorbereiding bouw abatiW' 22. Verslag opzichter gasverlichting over Juii jk (Ongecorrigeerd. Letteren en Kunst. Er zijn in de Eollandsche Revue ru brieken die we zoo dadelijk opslaan, waar we op zitten te wachten, tegm dat het tijdschrift uitkomt; dat zijn de karakterschetsen, en dat zijn do besprekingen van „Het Boek d;r Maand", in de eerste plaats. Het eigenaardige en belangwekken de van de karakterschets bestaat o. i. hierin, dat de behandelde personen steeds geteekeiid worden in 't mihvi waarin zc domineeren, en a'dus cn tel kens tevc-ns een stuk beschouw ings geschiedenis, zou men hei haast wil len noemen, gegeven wordt. Dit is ook het geval bij de karakter schets in het laatste Revue-nummer, van den heer D. F. Scheurleer. We' krijgen heel veel interessants te hoo- ren over een Haagsche Kunstclub van jongeren, onder wie mannen als Emants. Smit Kleine, Th. de Bock, J. van Santen Kolff en Gram, tot wie. de heer Scheurleer zich aangetrokken, gevoelde en we hooren van de „Ba nier", dut tijdschrift, dat zoo grooten invloed heeft uitgeoefend in de jonge re beweging van nieuwe kunst en nieu- we politick. Breedvoerig schetst Frans Netscher den inhoud van studies, die Scheur leer schreef over Wagner, Berlioz en Wicrts, Liszt, en wat hij gedaan heeft voor de studie der muziek-histcric. Het Boek van de Maand is „De Paus", door pater H. Errnami, dat met heel veel waardeering besproken wordt. In de „Boekentafel" vindt Netscher gelegenheid een woord van diepe hul-, de en waardeering neer te schrijven1 voor den jonggestorven auteur S. G. v. d. Vijgh Jr., wiens eerste en eenig3 werk „Werkers", na zijn dood is ge publiceerd. Netscher besluit, na een paar cita ten proza, als „het beieren van een zwarte klok", aldus: „Maar nu moeten we eindigen met. „citceren. Niet met een klets, maar „met een zachte sluiting, met ccn af- „wezigen blik, gedachtenloos, in een- „peinzing, doen we tusschen onze bei- „de epen handen dit kleine beekje „zachtjes dicht: dit bronzen b< ekje, „met een geluid van Mokkcmueiaal dit boekje van kostbaar zweel en „geheiligd werkbloed. En. met den af- wezigen blik, die wéér aan de ge- „dachtenJooze ruimten vraagt of Van. „der Vijgh de man zou zijn gewor- „den, tot den kunstenaar had kun- „nen groeien, die ons II oi Boe!: „zou hebben gebracht, waarop deze „tijden nog pijnlijk wachtende zijn..." „Eigen Haard" van S September ]:-• vat o. a. „Bijna Nabob", door S. Kalff; De Indische instelling, door

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2