Tweede Blad, -De schuld van dei "Geneesheer. Pensioen voer den Werkman. bchoorende bij ,,HaiPlesn'a DagFSad" van Maandag 10 Sept. 1900. Mo. 5275a Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgelc. bij Kon. Beslui i van 12 Nov. 1S92No. 29. Do Haarlemsche Handelsver een. telf- Jhana rtiim G50 laden, dat is veel, doch niet .genoeg. Elke winkelier, elke kan die-laar, zijn belang begrijpende, moet ïich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl do voordeel en groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mra Th. die Haan Hugen'ioltz en H. Rh. de Kanter, Spaarnc 94, welke aratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Yoor incasso's, dJoor bemiddeling der advocaten .gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de bee ren Laane van Bommel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga- ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- ceniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gehikt eens- overeenkomst te sluiten, waardoor bet mogelijk is H.Hl -leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent aha firma's in Ne der! and. Do kosten dezer informaties bedragen. 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten, vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar lrnnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het aifgeloopen jaar verstrekt. In Mei en Juni zijn 72 vorderingen tot een. bedrag' van f 2765.73 betaald; 9 vorderingen worden afbetaald, 12 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient bet Geheim der MaancUijsten ongeschonden bewaard te blijven. H H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereen-iging is geves tigd 22 Laiige Begijtiestxaafc en is ge opend ieder en werkdag v'an 's morgens 9 tct 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een dc-r bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschto inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 urn v.ni., de overige degen van 34 nm. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aar., of zaken dóet mei. YV. E. H. Tack Jr., Frans Halsplein 0, inlichtingen te nemen aan het bureau Lange Begijnestraat 22. De Geschiedenis van Haarlem, DOOB "W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. Lxir. I-IET PROVENIERSHUIS. Des Zondags waren alle oude man nen verplicht de- kerk te bezoeken, en na afloop van dan dienst huiswaarts te keeren zij die tot de Ned. Gerefor meerde Kerk behoorden, hadden eene vrije zitplaats in de Nieuwe Kerk. In het Oude-Mannenhuis (de lezer hou Ge in 't oog, dat hier het voorma lige-Oude-Mannenhuis, het tegenwoor dige Weeshuis wordt bedoeld) was een werkplaats, ,,de Winkel" genaamd, aanwezig, waarin de oude lieden eenig werk konden verrichten, dat uit eene gepaste bezigheid bestond, en derhalve alle verveling buitensloot. De voordeden van dezen arbeid kwa men geheel ten voordeele van den werkman, waardoor deze in staat wer den gesteld iets te verdienen om zich zelf eene versnapering of het een of ander tot veraangenaming aan te schaffen. In één woord aldus zegt zeker schrijver liet Oxide-Mannenhuis was hun. die er in verzorgd werden, een even veilig als aangenaam toevluchts- oo.it m zij een in elk opzicht rusti- gen, ..-.'zorgden ouden dag vonden." Zooals we de vorige week zagen, bracht het jaar 1810 voor hen eene W u I 11 e t n. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARX". 10) Deze woorden waren in haar geheu gen bewaard gebleven. Toenmaals had hij nog niet gedreigd. Maar nu l Of schoon hij vermeed met haar samen te komen kon ze toch uit de verte zien, hoe de hartstocht hem langzamerhand verteerde ze wist, hoe diep zijn ge voel, hoe fijnbesnaard zijne ziel was, en ze vermoedde, hoe zwaar hij moest lijden. Zou ze aan zijn verzoek voldoen In iliaar goed gesloten gezellig vertrek, waar ze als gelukkig echtgenoote en .moeder leefde, meende ze hem voor zich te zien, hoe hij op haar wachtte. tot de laatste trein, die des namiddags arriveerde, hem zijne laatste hoop ont- Tiomen zou hebben. Nu laadde hij met -een glimlach op de lippen zijn revol ver, noemde voor de laatste maal den naam der innig geliefde vrouw en zich dood., groo'io verandering, daar zo verplicht v.aren te verhuizen naar het Prove niershuis ia de Greece Houtstraat. Een elk zal wel begrijpen hoe die ouden van dagen te moede waven, toen ze op het onverwachts verplicht wor den, dit hun „tehuis" te moeten verla ten en elders „onder dak"' te gaan. Tot in I860 bleef het Proveniershuis als zoodanig in wezen. Do verandering die er toen plaats greep zullen alleen ouderen van dagen zich wellicht nog flauw herinneren, laat ons dus die ge schiedenis nog eens nagaan met be hulp der ïlaadsnotulen uit die dagen. In de Raadsvergadering dd. 13 Dcc. 18C3 stelde een cier Gemeenteraads leden de vraag ,,of liet mogelijk zoude zijn, dat met de oude lieden, die toen in het Oude-Mannenhuis verpleegd werden, eeno schikking zou kunnen getroffen worden, die hen zou kunnen bewegen genoemd Huis te verlaten." Naar aanleiding dezer vraag dedc-n B. en "YV. in de vergadering van '14 Fe bruari d. a. v. het volgende voorste!, zooals dit bevorens den 8 Februari door hen -bij den Raad was ingediend: ,.In uwe vergadering van 13 Decem ber 1S05, bij gelegenheid, dat de be groot Ing van inkomsten en uitgaven van het Oude Mannenhuis voer den dienst van 1806 werd behandeld, ver klaarde de Voorzitter zich cp eene be inerkThg van een uwer leden, bereid, bij ons de vraag ter tafel te brengen, of lïeT niet mogelijk zoude zijn met do oude lieden, die in het Oude Mannen huis verpleegd worden, zoodanige schikking te treffen, dat zij bewogen worden het Gesticht te verlaten. Dit punt is dan ook bij ons overwogen. De missive, die wijals resultaat van die overv. egingen, aan Regenten van het Oude-Mannenhuis hebben geschreven, is beantwoord door het volgende hier bij gevoegde schrijven." Kortheidshalve deel ik hier mede, dat de Regenten in dit schrijven mede deelden, dat zij de oude lieden afzon derlijk gesproken hadden en hun hot voorstel gedaan hadden om het Ge sticht te verlaten tegen eene levens lange uit Roering. De oudé lieden hadden zich bereid verklaard hieraan te voldoen, zoo zi_ levenslang eene uiikeering zonden ge nieten van f 10 's weeks, terwijl één hunner f 12 verlangde. Naar aanleiding hiervan besloot de Gemeenteraad o. a. lo. B. en V.". te machtigen, met de genoemde oude rieden een verdrag aan ie gaan, waarop zij zich bereid ver klaard hadden het gesticht te verlaten en dus de Gemeente te verbinden aan die oude lieden hun leven lang de voor gestelde wekelijksche uiikeering te be talen 2o. B. en W. op te dragen, in overleg ml Regenten, bat tijdstip te bepalen, waarop de oude lieden het gesticht zouden veriaten 3o. aan de Binnehmoeder geduren de vier jaren wachtgeld toe te kennen, en wei het eerste jaar f 360 en de drie volgende jaren jaarlijks f 200, en 4o. 13. en YV. diligent te houden tot liet indienen aan deze vergadering van nadere voorstellen, zoo met betrekking tot den tijd waarop het Oude-Mannen huis zou worden opgeheven, als teil aanzien van het doel, waartoe het ge bouw en de aangrenzende perceelen es fondsen van het gesticht zouden wor- i den. bestemd. Daarop werden in de Pmsdsziitinw van 14 Maart 1866 o. m. de volgende voorstellen ter tafel gebracht: lo. te bepalen, dat liet Oude-Mannenhuis den len Mei van dat jaar zou worden op geheven, en met dat tijdstip 'Regenten van genoemd gesticht eervol ontslag te vcrleenen, onder dankbetuiging voor bewezen diensten2o. dat de in schrijvingen op hst Grootboek der N. W. Schuld,') staande ten name van het Oude Mannenhuis, zouden worden overgeschreven ten name van Haar lem (de burgerlijke gemeente) ten dienste der armen, die door de burger lijke gemeente werden or-def-sioand voorts dat het saldo der rekening van het Gedicht van 1 Januari tot 1 Mei I860 in de kas van het Burgerlijk Arm bestuur zou worden- gestort, om in de rekening van dat Bestuur over 1866 ie worden veraniivoord. Ten aanzien van de meubelen werd voorgesteld, deze naar liet Raadhuis over te brengen, voor zoover hei voor werpen betroffen, welke geschikt wa ren om op het Museum of andere ver trekken van liet Raadhuis geplaatst te worden. Wat niet gebruikt kon worden, zou te gelde gemaakt worden. Deze voor stellen werden door den Raad goedge keurd. Deze bedroegen f48.000. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws Onder de belangrijke vraagstukken van den dag behoort ook dat van pen sioneering van den werkman. De wenschelijkheid daarvan ligt, Dit tafereel zag ze voor zich. Zij zag den gespleten schedel, waaruit het bloed stroomde, het bloed, dat zijn hartstochtelijk gemoed in opstand had gebracht. En ze bedekte hare oogen, als ware deze verschrikkelijke gebeur tenis niet alleen in hare verbeelding, maar wérkelijk in hare tegenwoordig heid voorgevallen. Ze voelde zich als verlamd, toen ze den volgenden morgen hare legerstede verliet, maar haar besluit was geno men. In het krachtige bewustzijn van hare liefde voor haren echtgenoot en van hare trouw wilde zij het onder houd doen plaats hebben, want ze wil de niet, dat zooals in den brief stond geschreven ecu eeuwige, onver draaglijke last op hare ziel zou rusten, wanneer er een ongeluk mocht ge schieden. Zij bloosde, toen ze hare schoonmoeder vertelde, dat ze een dag bij hare vriendin Martha ging door brengen, want ze was niet. gewoon te liegen ook dacht ze er niet aan, dat ze in Senlis haar eigen echtgenoot zou kunnen ontmoeten. Mevrouw Richardier had volstrekt geen bezwaren tegen het plan barer schoondochter, ze billijkte het volko men en was van meening, dat de korte reis er toe zou bijdragen om Christ ine de afwezigheid van haren man te doen vergeten. Do jonge vrouw ontbeet en reed naar het noorderstation, waar ze in den trein stapte, die om elf uur vijf entwintig minuten vertrok, zooals zou men zeggen, voor de hand. Wan neer de arbeider na van jongs af tot zijn zestigste jaar toe hard gewerkt te hebben, niet meer kan, dan moet hij niet overgelaten zijn aan de meer of minder gunstige stemming van zijn patroon, 't Is waar, er zijn vele werk gevers die er niet aan zouden deu ken den ouden en verzwakten arbei der zijn afscheid te geven. De welden- kenden .pensioneeren den ouden man zalf. of wanneer hij dat liever niet wil (een geval, dat zich meer dan eens voordoet) dan nemen zij den goeden wil voor de daad, laten hem in (le werkplaats doen wat hem nog moge lijk is, maar denken er daarom niet aan hem te beknibbelen op zijn loon. Maar er zijn andere ua'.roons, die cr geen bezwaar in vinden, den ouden werkman, die misschien zijn lieele le ven voor lien gewerkt heeft, in zijn loon te verminderen, zoodra de oude dag zijn krachten begint te sloopen. Tegenover zulke werkgevers, die niet begrijpen dat zij jegens hun werk man evengoed verplichtingen als rech ten hebben, wordt om een gebiedend optreden van den Staat in den vorm van een pensioenwet gevraagd. Er is nog een derde mogelijkheid en die is de ergste: dat een werkman, die niet meer kan, eenvoudig op straat wordt gezet. Wij hebben zulke patroons tot dusver gelukkig niet. ontmoet, maar het schijnt niettemin dat ze er toch zijn. Ziedaar dan den ouden arbeider aan de deur gezet, broodeloos, onmach tig om zichzelven langer te helpen en verplicht steun te vragen bij anderen: Bij wie zal hij dien steun vinden'? Mis schien bij zijn kinderen, maar dikwijls kunnen zij zeiven niet dan met moeite rondkomen en zijn zïi niet in staat vader en moeder nog daarbij te onder houden. In dat geval is de particuliere liefdadigheid de eenige uitweg. Moet dan de oude werkman zóo zijn leven sluiten? Akeliger toekomst kan men zich niet denken. Dat hij tiental len van jaren naar zijn krachten ge werkt heeft zal dus beloond worden' met een liefdegave op zijn ouden dag. Nadat hij zijn geheele leven lang als fier man in zijn eigen onderhoud heeft voorzien, zal hij de laatste jaren moe ten bestaan hij de gratie van armbe stuur en we 1 ad ïghei ds ver e en i g i ng? t Zou onbillijk zijn en ongehoord. Nu wordt er tegen de pensioneering van den werkman dikwijls een be zwaar ingebracht, namelijk dat hij niet de eenige is, die pensioneering wenscht ou dat ook rnenschen uit andere «das sen snakken naar de zekerheid, dat zij op hun ouden dag een pensioen zul len verkrijgen. Kantoor- en winkelbe dienden, notarisklerken, om er maar enkele te noemen zijn even weinig ze ker van hunne toekomst. Waarom nu aldus, zoo vraagt men, den werkman op den voorgrond gezet? Laat men Le ver trachten naar een algemeene pen sioenwet voor iedereen. Natuurlijk is dit het ideaal, maat hei ligt als alle idealen nog te ver om het te bereiken. Laat ons dus beginnen met het pensioen van den werkman. En waarom juist met hem? Omdat hij in den regel eerder versleten is, dan de kantoorman en de notarisklerk; omdat de werkmansvrouw niet zooals de vrouw der anderen, gelegenheid vindt om er zelf nog door het houden van een winkel, als anderszins, iets bij (e verdienen; omdat derhalve het weerstandsvermogen van den werk man veel geringer is. De wereld lïecft helden in soorten. De geestelijke, die in afgelegen stre ken zich opoffert voor anderen, zoo als pater Damier leed voor de melaat- schen, de generaal die vrijheid en le ven veil heeft voor de vrijheid van zijn land, zooals J.ouis Botha, zij zijn helden... maar behalve die hooge ui tingen van geestdrift en medegevoel, kunnen we dag aan dag vlak bij ons treffende voorbeelden zien van held haftige plichtsbetrachting. En mag dan ook eèh werkman, die tientallen jaren met, onbezweken trouw heeft gearbeid vapfc onder moei lijke omstandigheden ook al geen held heetcn, in elk geval staat hij" te hoog, om op zijn ouden dag aan heele of hal ve armoede te worden prijsgegeven. Gamesato Bibliotheek. De heer J. W. Enschedé, gemeente- bibliothecaris schrijft ons: Onlangs werd door rnij een schrij ven gericht aan verschillende instel lingen binnen deze gerr.ec-nte, meéuït- noodïging aan de Gemeente-Biblio theek in eigendom af te staan een exemplaar van de verslagen, regle menten en verder alle bescheiden, waaruit de geschiedenis dier instel ling gekend kan worden. liet is mij gebleken, dat deze uitnoo- d iging veelal, verkeerd begrepen is. De bedoeling is te ontvangen die be scheiden, welke in druk verschenen zijn en nog verschijnen zullen, ook van reeds opgeheven vereenigingen, en dus eenigermate reeds een publiek karakter hebben. De meening dat deze bescheiden toch wel bewaard zouden blijven is veelal illusoir. De archieven der Haarlem sche instellingen zijn, behoudens lof felijke uitzonderingen, öf in een toe stand van schromelijke vcrwaarloo- Jacques Frioud ook aan de rechterlijke ambtenaren had medegedeeld. Bij het station van Senlis zag ze nie mand. Ze vroeg naar de ligging van Montepilloy en „Chateauneufen na dat Jacques Frioud haar inlichtingen gegeven had, stapte zij rillend van kou in het rijtuig en liet zich naar „Cha teauneuf" brengen. Hier gekomen had zij met den koetsier het onderhoud, waarvan hij reeds melding maakte, waarop ze naar het huis liep. Ze was verwonderd over de stilte en de eenzaamheid, die overal heerschten. Ja, ze vreesde zelfs, dat ze Jean Van- dale niet meer levend zou zien. Dat hij gekomen was, nam ze als zeker aan. maar had hij zich niet al te spoedig het leven benomen in de vaste overtui ging, dat ze niet meer zou komen Zou zij in plaats van hem zelf zijn lijk vin den Zij trok aan de hel, en daar niemand haar open deed, stiet ze zelf de deur open en trad in de met oude wapenen en harnassen versierde voorzaal. De kroon, die van den zolder naar bene den hing, was met spinnewehben be dekt. Plotseling ziet ze tegen de leu ning der trap geleund een jongen man tusschen achientwintig en dertig jaar, bleek, met wijd geopende, koortsach tig gloeiende oogen. die, over 't ge heele lichaam bevend, nauwelijks rechtop kon blijven staan. I-Iet is Jean Vaudale. Door vrees overmand roept ze Iiem toe -• zing, of vernietigd. De gedrukte be-' scheiden waarvan hier sprake is. zijn in de meeste archieven dier instellin gen «iet meer te vinden, en het is voorgekomen, dat belanghebbenden tor Gemeente-Bibliotheek kwamen zoe ken,wat onder huil eigen bereik be hoorde te zijn. Daar door mijne ambtsvoorgangers nimmer in deze richting gewerkt is, moesten do aanvragers teleurgesteld worden. Door dus bij elkaar te brengen van vroegeren tijd wat nog bij elkaar te brengen is en in den toekomst te ver zamelen wat nog verschijnen zal, wordt dus feitelijk gewerkt in het be lang der plaalsc-ijke instellingen zel ve, die dus goed zullen doen aan mij ne uitnoodiging gehoor te geven. Wat in Leiden, Utrecht en Delft dooi de Gemeente-archivarissen gedaan wordt, kan in Haarlem ook slagen. Ieder die kan, zij dus opgewekt aan mijne uitnoodiging gevolg te geven, liet is inderdaad ten voordeele van hen zeiven. Stukkan van den Gomeente- raad. Dr. H. Brongersma doet in een adres aan den Raad het verzoek tot het in huür bekomen van eene strook grond, gelegen aan de Emmastraat, ter groot te van. 25.73 vierk. M. Bij B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar, en zij stellen voor hen te machtigen dat te doen tegen een jaar- lijkschen huurprijs van f Ü.20 per vierk. M. Ten einde onnoodige administratie te voorkomen achten B. en W. het ver kieslijk den grond voor onbepaalden lijd te verhuren met dien verstande, dat de huur te allen tijde opzegbaar is, in welk geval zij eindigt zes maan den na gedane opzegging. B. en W. stellen in verband mc-t een daarover geuiten wensch van de commissie van bijstand in liet beheer der openbare werken voor, om te bepalen dat de bestraling van dooi de gemeente over te nemen, voor straat bestemde gronden, voortaan in den regel zal geschieden door mid del van keien, niet een trottoir van klïn- kersteenen afgezet door nardsteeneu banden. Dit is duurzamer en goedK.ee per, en volkomen gerechtvaardigd, waar de exploitanten van bouwterrei nen alleen de kosten van eersten aan leg van straten hebben te betalen, i er- wijl de gemeente het onderhoud er ven voor hare rekening heeft. Naar aanleiding van een ver/ook van A. J. Kluppel tot B. en \Y. gericht tot verbetering van den toestand in de Olieslagerslaan. door het aanbrengen van bestrating en eene rioleering voel den geregelden afvoer van hel hemel water. stellen B. en W. voor niet al leen daar die verbeteringen aan te brengen, maar ook in de Langelaan, e:i het Nauwe Goldeloozepad, en daar voor een som van ten hoogste 3050 be schikbaar te stellen. Daar de watcrondorzoekingen in deze gemeente een steeds grooter om vang aannemen, hoeft de directeur der duinwaterleiding de aandacht van B. en W. gevestigd op het feit, dat de daarvoor bestaande ruimte te beperkt wordt. Daarom stellen B. en.W. voor, die ruimte te vergrooieu, en voor dit doel een bedrag van ten hoogste f 1050 uit te trekken. Mej. Tv'. E. van Roggen, Ieerares in de Hoogduitsche taal en letterkun de aan de H. B. S. voor meisjes alhier, vraagt; wegens benoeming tot Ieerares in hetzelfde vak te Arnhem (1 Septem ber) zoo spoedig mogelijk ontslag. De opzichter over da gasverlich ting doet verslag over de maand Juli. Höct'iucatie. In ons Donderdagavond nummer was een ingezonden stuk abusievelijk ge- iceksnd W. Maoccu, ieer.mr electro- teclin., dit moet zijn W. flaccou. Gaarne vestigen wij de aandacht van belangstellenden op de au\ ertentie van de Haarlemsche Toynbee-vcrecniging, voorkomende iu dit nummer der cou rant. Daarin wordt, medegedeeld dat de aangifte van leerlingen voor de cursussen inBoekhouden, Houtsnij den, Stenographic, Nedcrlandsch, Fransen, Duitsch en Ehgelscli op 12, 13 en 14 September a. s. moet geschie den, telkens van 79 uur, in „Weten en Wei-ken". Voor verdere bijzonderheden zie men desbetreffende annonce. Op de landbouwtentoonstelling te Pui-merend behaalde onze stadgenoot, de lieer K. van Eden en het Technisch Bureau Van Minden alhier, in de af- deeling „ter opluistering ingezonden" een eervolle vermelding. Aan den heer M. J. L. Schram te Blc-emendaal werd een 1ste prijs toegekend voor zijne In zending in de afdeeling Slieren, gob. in 1858. en een 3de prijs in ds afdee- ling kalfdragende schot. Zondag speelt in Den Haag de 's-Gra- venhaagsche C. C. tegen Rood en Wit van hier. Jean, Jean, wat hebt ge gedaan Niets, Christine ik heb alleen maar op u gewacht, en toen ik u zag komen, wilde ik u tegemoet snellen. Maar ik werd zoo door aandoening overmeesterd, dat ik geen stap verder kon doen. Ik dank u, Christine. Ik dank u, dat gc gekomen zijt. Hij gaat haar voor, de trap op, en zegt dan Kom, Christine, hot huis is koud en onbewoond. Boven heb ik alles voor uw ontvangst in orde gebracht. Op de eerste verdieping aangekomen staat o op den deurdrempel aarzelend stil. De sombere voorgevoelens van gisteren maken zich opnieuw van haar meester, laar 't is reeds te laat en ze treedt binnen om zich in het salon voor het vroolijk flikkerende vuur neer le zetten, waaraan ze de half verstijfde handen cn voeten warmt. ik wist niet, met weikon trein ge zoudt komen, begon hij bedeesd, en vreesde, dat ge nog niet gegeten zoudt hebben. Ik dank u, Jean, antwoordde zc glimlachend, maar ik heb reeds gege ten. Hij noemde liaar Christine en zij hem Jean. Vroeger, toen beiden nog kinderen waren, hadden ze elkander „jij" cn „jou" genoemd, maai- met liet huwe lijk van het meisje was de oude ver trouwelijkheid verdwenen. Eene poos bleven zc zwijgend bij eï- 31osmondaal. Bevallen: G. C. Gerritsen Hessels, d. O v e ïT e d o nIL G. Willemse 17 m. Heem stede. Ondertrouwd; J. van den Brink cn W. G. Jansen. Getrouwd: A. Baars en H. Mooscr. Bevallen; E. C. StoffelsSehoe- makc-r. z. Overleden: J. F. van Amstel 10 m. Velsen. De loting der Nat. Militie voor do lichC ng J01 zal plaats bobben over 87 ingeschrevenen. Maandagmorgen 3 September il. is schipper P. Driessen van hier naar Amsterdam vertrokken, naar den scheepsbevrachter Mager aldaar. Na dien tijd heeft uien niets meer van hem gehoord, zoodat men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn vrouw met 4 kinderen liggen thans met hun schip de Merwodestroom" aan don steiger bij de papierfabriek. Onder trou w d 6 Sopt.IJ, N. van Wingerden, cn D. Scholts. G o 11- o u w d 6 Sept.J. van dor Horst en M. M. Esser. H. B. van Kgmond en A. M. M. ICorsen. E'. Tïs- sing en A. O. A. de Liefde. J. E. Bra- mer en M. Krap. G. A. Wumkes en A. Sap. Be val! cn 30 Aug.S. E-. G. BruinSclie vpenliuijsen d. 1 Sept W. KroonSchoon, d. 2 Sept. M. Ouden dijkSohoorl, z. B. KolmanHubbc- ling, 7.. M. G. RöbenMuntstege, d. o Sept. T. BruisschaardToon, z. Overleden: o Sept. J. A.Bon ienbal, 9 w. J. Twist, o m. A. Nan. 10 m. 4 Sept. A. J. L. Bocair, 76 j. J. C. Dauphin, 4 j. Umuiden- Vrijdag is alhier uit Zandvoort aan gebracht dc eerste zeehond, die aldaar door een badgast was gescheten. Dooi den aanbrenger wordt hiervoor ont vangen f 3, hetgeen een aardig buiten kansje is. Spaarndam. Bevallen: L. J. Storp--Bou- weus d. Haarlemmerliede en Spaam- woude. O n d o r t r o u w dJ. Ooosen en E. do Reus. E. Blom en. H. J. Duijn- dam. Bevallen: C. C. Sehulpzand Schippers, d. C. P. v. d. MaatVa- lanfc d. D. Ivr ij ten bergvan Zand wijk, z. E. Boerden Bruijgom z. O verleden: A. Th. van dei- Weiden, d. 3 m. A. Stolk, d. 1 j. Binnenland. Luitenant Aaselberes. Omtrent den in Zuid-Afiïka toe- vonden luitenant Asselborgs verneemt men dat hij thans in zooverre her steld is, dat hij vermoedelijk 20 Aug. jl. van Durban via Capetown naar Southampton is vertrokken aan boord van de „Tantallon Castle." De luite nant zou dan binnen een paar weken ia het vaderland terug kunnen zijn. Bij den voorzitter van liet hoofd comité van het Ned. Roode Kruis is van den minister van buiten!nndsckc zaken bericht ontvangen, dat blijkens een telegram van den consul-generaal to Kaapstad, dr. Cartier van Dissel per „Moor" naar Europa vertrokken is. V0iIigiieid op de openbare wégen. In een nota van inlichtingen aan de Tweede Kamer, behandelt de minister van waterstaat, handel en nijverheid, de adressen van Geil. Staten van Zuid- Holland, Gelderland en Noord-Brabant in zake het wetsontwerp ter verzeke ring van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen. De Minister betoogt dat, al moge de aangelegenheid van het vervoer met automobielen tot de indiening van het wetsontwerp den stoot hebben gege ven, doel er van is, om een regeling van het openbaar verkeer in zijn ge- heelen omvang in hef. leven te roepen, ten einde de veiligheid van het verkeer als een zaak van algemeen belang naar behoor en te verzekeren bet ver krijgen alzoo van uniforme voorschrif ten is doel. Tegenover de grief van een der adressanten, kan de Minister niet kander zitten, zij een weinig onder den indruk van liet feit, dat ze zich hier bevond en misschien ook wei onrustig over iiaar eigen stoutmoedigheid en gebrek aan overleg, hij zwelgend in zijn groot geluk, terwijl hij. achter ha- reu zetel staande, haar letterlijk met zijne blikken verslond. Hij had een in teressant, eenigszins bleek gezicht het kort geknipte zwarte haar toonde reeds eenige witte draden, ofschoon hij nog jong was het hooge, brecde voor hoofd was dat van een geleerde. Knap was hij niet: alleen de mond was mooi, klein, mét sierlijk besneden lip pen, die onder den dunnen knevel, waarop hij verstrooid met de witte tanden placht ie bijten, duidelijk zicht baar bleven. Nu keerde zij zich tot den jongen man en sprak Jean, uw brief heeft me zeer be droefd. liet was goed van u, dat ge gekomen zijt, antwoordde hij, en op eene kleine tafel wijzend, waarop een geladen re volver lag, voegde hij er glimlachend bij Ik zou mij anders stellig van het leven beroofd hebben. Laat ons thans iets over hun jeugd mededeelen. Zij waren beiden in een klein dorpje in de Ardennen opgegroeid, beiden als kinderen van arme daglooners, die zwaar móésten werken om het dage- lijksch brood te verdienen. En daar ze zoo tamelijk van gelijke jaren waren. toegeven dat de omschrijving zooals an. 1 van het gewijzigd wetsontwerp dio geef;, niet volkomen duidelijk da op te dragen bevoegdheid zou omlij nen. Voorts herinnert de Minister naar aanleiding van den geuiten wensch om in de wet voor te schrijven dat de Staten der piovinoicn over bet ontwerp van den in art. 1 bedoelden algemee- nen maatregel gehoord moeten worden er o. a. aan dat het in de bedoeling ligt de Ged. Slaten over de ontwerp regeling te raadplegen. Aangaande de meening van adr. dat het een.eerste eisch is dat politiebepa- lingen omtrent liet intercommunaal verkeer binnen dezeifde provincie voor alle middelen van vervoer uniforam zijn. merkt de Minister op, dat de voorgestelde regeling aan de voldoe- ning van dien ei rslen eisch niet. in den weg staat, want als de voorschriften voor het gehocle Rijk uniform zijn, zijn zij dat ook voor eeno provincie. Een ander bezwaar is dat de Kroon bevoegd blijft krachtens de wet van 1891 voor de veiligheid op de Rijkswe gen bepalingen to maken. Hieromtrent betoogt de Minister dat de quaestie hierop neerkomt, dat de Regeering* krachtens de wet van 1S99 beoalingen. zou kunnen maken betreffende het verkeer op de Rijkswegen maar de on- dcrwerpeiijke wei betreft het verkeer op alle .wegen. Van die laatste bevoegd heid zal de Regeering uit tien aard der zaak gebruik maken en dan is het niet noodig dat zij gebruik maakt van de bevoegdheid uit de wet van 1891, waar van het bestaan overigens aan die an dere bevoegdheden niet in den weg staat. De Minister houdt ten slotle vol dat de belangen van het algemeen verkeer eene algemeene regeling vorderen wel ke door aanneming van het wetsont werp kan worden verkregen. Ontsporing bij Eist In den vroegen ochtend van Donder dag heeft nabij Eist een déraillement plaats gehad. Dc „N. Arnh. Ct" heeft een kg-kje genomen en meldt nu het volgende: Dat het met den t incnloop niet in den haak was bemerkten wij al op het station waar reizigers voor de richting Nijmegen het heel druk hadden over het ongeluk bij Eist dat hen belette hun veLs voort to zetten. Het meest te leurgesteld zullen echter wel wezen de rezigers dio vroeg met den pieizier- trein van de Ilollandsche spoor naar Amsterdam dachten te vertrekken en aan het slation vernamen, da- de trein niet vertrekken kon. De meesten gaven hun reis op en wisselden hun kaartjes aan lie: loiwi tegen geld in. Het verkeer met Nijmegen was dei morgens geheel gestremd. Dc trein van 10.50 ging niet verder dan tot Elsf. en het was met dezen trein dat wij op de plaats van het onheil aankwamen. De ontspoorde trein een goederen trein bestemd voor Rotterdam, hoofd zakelijk kolen vervoerende versper- da den weg over de geheele breedte. Dc op en door elkaar geschoven wa gens vormden ceu barrière, die men niet zonder veel moeite zou kunnen, verwijderen. Van een kolenwagen waarvan de zij wanden geheel zijn versplinterd was de inhoud langs de helling van den spoordijk gestort. Andere wagens, eveneens mcerendeels ledig, waren zoodanig bekneld geraakt dat zij mid-; dendoor braken. Van de ijzeren kolenwagens hingen de zijwanden als aan flarden ge scheurd. De eenige veewagen van den trein, tusschen dc kolenwagens staan de, lag thans boven op ecu paar an dere wagens geheel verbrijzeld. De wagen bevatte pl. m. 60 varkens waar van meer dsn de helft bij de ontsporing gedood werd. Slechts enkele wagens zijn vrijwel onbeschadigd: zoo een ba gagewagen en c n paar kolemvagens- van het achterste gedeelte van "den trein. De beschadigde locomotief heeft meir in den loop van den morgen weer in hel spoor gezet. Bij onze komst was men bezig met den tender op de rails te plaatsen. Menschenlevens zijn bij dit ongeluk niet te betreuren. Van het geheel krijgt men vceleex den indruk van een bolsi ig dan van oen ontsporing. Te twaalf uur lagen alle wagens nog over den weggeen muis kon er door. Men heeft in der haast met -vat plan ken langs den spoordijk ccn afgang gemaakt voor de reizigers naar De orlc, die even voorbij den vcrnichl.-u trein bij een overweg kunnen in si no pen. Van controle van piaatsbüjoliën was met het oog op het groote aantal, reizigers en de vele nieuwsgierigen, waaronder vele fietsrijders, geen spra ke. Van de oorzaak van bef ongeluk konden wij niets te weien komen. De trein ontspoorde bij een wissel, tpon het nog schemerlicht was.. hadden ze met eikander gespeeld. .Zoo ver zijne herinnering reikte, zweefde; hem het lieflijke, vriendelijke gelaat van het schoone, blonde kind voor de. oogen, en in zijne gloeiende phantasie bleef liet beeld van Christine voor altijd bewaard. In liet kleine geboortedorpje verlie ten ze elkander slechts zelden, en als Jean van zijn vriendinnetje moest scheiden, gevoelde hij in weerwil van' zijne jeugd eene brandende pijn in zijn hart. Daar hij zeer levendig en ver-, slandig was, trok hij de aandacht en men zond hem naar eene school, waar men hem uit medelijden opnam en tot welker beste leerlingen hij weldra behoorde. Als het vacamïe werd, sloot hij zich telkens weer bij zijne kleine vriendin aan, en dc dagen, welke hij met haar doorbracht, schenen hem de allermooiste toe. Zij hield ook van hem, rnaar niet zoo, dat elke andere gedachte, elke andere liefde bij voorbaat onmogelijk was. Ze verheugde zich als ze hem zag, maar zonder die hartstochtelijke vreugde te smaken, die hem vervulde, en die hem zoo machtig aangreep, dat ze hem deed beven en hij werkelijk ziek werd. Langzamerhand, in de zelfde mate als ze grooter werden en Christine zich tot. een prachtig jong meisje ontwik kelde, groeide zijne neiging aan tot eene gloeiende, hartstochtelijke lief de. Om dezen tijd ging hij naar Pa-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5