„Spun Glass". Groote Houtstraat 24. Telephoon 480. PREDIIBEU1TEN óm, cJCU). Prijsraadsel, Parijscho Brieven» (Particuliere Corresponden 'ie voo. r naarletn's Dagblad XIII. Parijs, 2 Sept. 1901). Onze rondwandleing over de ten- ionstelliugsLcm.-incn hadden w' ge staakt bij iiet Zwitsersche dorp, en i - in uen pas te blijven, vervolgen \v:j haar daar weer. In de huurt van het Zwitsersche dorp, dat iaën ook apart kan bezoe ken zonder de tentoonstelling binnen te gaan, bevinden zich nog een me nigte andere vermakelijkheden, waar van er echter vele ie zeer aan gewo ne kennissen doen denken, dan dat 't nootiig zou zijn ze uitvoerig te bespre ken. {.ij hebt hier ook la grande roue, een reusachtig rad van 100 M. middel lijn, dat om z'n as draait; er hangen aan het rad circa een vijuig tramwa gens, waarin plaats is voor 20 perso nen. ïn zoo'n traniwaeen gezeten maakt men een gemakkelijk toe.je omhoog, en heelt men, daar het rad zich zeer langzaam beweegt, gelegenheid ge noeg om het tentoonstellingsterrein kalm te overzien. Rondom het wiel zijn verschillende sr. 11 geplaatst, waarvoor apart betaald moet worden, evenals voor het wiel. Kr bestaat hier nog een gelegenheid 0111 een tochtje omhoog te maken, nl. met den ballon captif. Hiervan wordt ook druk gebruik gemaakt, want on ophoudelijk ziet men den grijzen bol boven de gebouwen oprijzen. Teruggaande naar bet voormalig Machinepaleis, vinden wij op de bo venzaal of liever op den smullen om loop van dit paleis, de afdeeling voe dingsmiddelen der vreemde natiën, de tentoonstelling op hygiënisch gebied. In de afdeeling van Rusland wordt u een blik gegeven op de ontwikkeling van de vaccinatie; in glazen kasten liggen daar verschillende kinderarm pjes van was, met de teekenen van de koepokinenting er op. Het borstbeeld van den toepasser der koepokinenting, Edward Jenner, staat in het midden, terwijl langs don wand allerleukste spotprenten hangen uit den tijd toen Jennc-r's uitvinding het eerst werd toe gepast. Nederland heeft hier twee hokjes. In het eene kamertje bevindt zich een fraaie verzameling kachels, haarden, badkuipen enz. van de firma Becht en Dyserinck te Amsterdam; in het andere zijn tentoongesteld: plattegron den en foto's van hospitalen en krank zinnigengestichten in Nederland, sta tische opgaven cn grafische voorstel lingen xaa de sterfte gedurende ver schillende epidemische ziekten, welke in Nederland hebben geheerscht. De gemeente Amsterdam laat door foto's en statistieken de werking van haar gezondheidsdienst zien. W ij loopen thans door, steeds de bovenzalen volgend en komen weer in het clectrische paleis. De buiten bordessen van dit paleis overgaand, in het midden van het gebouw onge veer, komen wij, naar links ons bege vend, aan het andere langeChamp de Mars-paleis, dat wij nog niet bezich tigden. In dit paleis vangt aan de tentoon stelling van scheikundige nijverheid, en direct naast de deur, welke naar het terras van het, Chateau d'Ean leidt, hebben wij aan den rechterkant .de Nederiandsche inzendingen. Eerst komt een vitrine van de firma Loril- ïeux te Bennekom met drukinkten. Daarom heen, "wel wat aan het oog onttrokken, groepeeren zich de „kop pen"' van een aantal in Holland ver schijnende bladen, niet van allen, want verscheidene ontbreken. Naast de drukinkten hebben wij een inzending tabak van de firma F10- wein en Co. te Arnhem, en dan volgt •een zeer aardige inzending van de hjm- en gclatinefabriek van Marken te Delft. Eenige flesschen van de maat schappij voor zwavelzuurbereiding, voorheen G. F. Ketjen en Co. te Aiu- sterdam zijn hierbij geplaatst. Dan volgt een le pronkstelling van papier, waaronder veel oud-ITol- landscii, van de firma Sanders te Rer.- kum, van Gelder Zonen en van de Berghuizer papierfabriek. Vooral de inzending van de firma van Gelder legt een gunstig getuigenis af van dc Hcllandsche papier-industrie. De fa briek Scholten te Grop'mgen zond in karton, gemaakt van turf. In het midden van de afdeeling staat een groote vitrine, waarin een zeer fraaie collectie waskaarsen, van dc fabriek Apollo te Schiedam, van de Koninklijke fabriek van waskaarsen te Amsterdam en van de stearine kaar senfabriek te Gouda. Daarbij zijn ge groepeerd eenige kiosken, waarin si garen van de firma's Dra ij er. Delft en jMartin te Rozendaal: garens uit de verf en chemische fabriek te Delft en vruchten-essencen van de firma Po lak en Schwarz te Zaandam. Een zeer smaakvolle vitrine staat hier an de firma J. C. Boldoot te Am sterdam met reukwaren. Dan is er nog een uitgebreide, fraai geschikte inzen ding zeepen van de fabriek ..de Ade laar', firma .lan Dekker te Wormer- rijs om in de medicijnen te sludeeren; hij was bijna geheel onbemiddeld, maar vast besloten carrière te maken. Om de kosten voor woning en verple ging te verdienen, was hij tot elke Opoffering bereid. Het duurde niet lang of hij trok de opmerkzaamheid per professoren. Maar zelfs te midden Zijner eerste triomfen, bleef eene ge dachte hem steeds bij, lachte hein uit üe verte een lief gelaat veelbelovend tegen. Soms zei hij tot zichzclven. daar zijn geest dagelijks meer ontwikkeld wérd en hij over zichzclven kon oor- deelen: Ik bemin haar ie zeer; ze zal mijn ongeluk zijn. Hij beproefde haar te vergelen, niet aan haar te denken, maar hij kon het 'piet. Christine was de leidster van zijn ieven geworden, cn dat li ij met inge spannen krachten werkte om roem en wetenschap te veroveren, geschiedde .niet alleen uit eerzucht, maar ook om jaaar de zijne tc kunnen noemen. En als ze mij niet mocht bemin den? vroeg hij soms in eene sombere 'rui. cn hij beefde bij deze gedachte en r.rerd er werkelijk ziek van. Maar dan 'yierp hij die verschrikkelijke gedach te ver van zich. Dat scheen hem to-1 »aal ondenkbaar. Had bet loven, het- Ivelk ze zoo lang gemeenschappelijk releid hadden, hen niet voor aitijd 'cn elkaar verbonden? In hef ziekenhuis, waar hij als as- tisient werkzaam, was. en waar reeds veer, terwijl we ten slotte in een lang vak de inzending lederwerken van een negental Brabanlschc firma's krijgen. Al is onze afdeeling niet groot, tocu wordt bier een goed overzicht gegeven van een deel der Nederiandsche in dustrie. Dat Hollandschc producten, maar vooral dat Hollandschc sigaien zeer begeerd worden, bewijst het feit dat onbekende handen het deksel van een der vitrines hebben weten op ie lichten cn uit een kistje de meeste zien daarin' bevindende sigaren wisten te stelen, 't Is niet tc verwonderen dat er sommige personen zijn, die, het on derscheid tusschen het mijn en het dijn niet. kennend, gaarne eens zoo n fijn Hollandse!» sigaartje pakken, waar ze- anders verplicht zijn het Franseiie bocht te rookeu. Dit is zeker, wanneer ge het rocken wilt alieeren, dan moot go in Frank rijk komen; sigaren van vijf cent zijn hier nog slechter dan de fijne hava- na's, welke ge op sommige wees- ■uk- ten 111 Holland voor tien om e ub- fceltje met twee toe kunt krijgen. Zweden komt in dc scheikundige nij- verhéidsafdeeling natuurlijk met een mooie inzending van z'n beroemde lu cifers voor den clc.g; Engeland heeft mooie zeepen; Rusland toont z'n leder industrie; Denemarken stelt een me nigte pharmaceutische producten ten toon, en Duiischland geeft een zeer eigenaardige inzending uit z'n zout mijnen. Do Fransche afdeeling, welke zeer uitgebreid is. toont ons ec-n beeld van de papierfabricage. Verder vinden wij er de toestellen tot het vervaardigen van gassen en een belangrijke inzen ding fijn leder. Dc inzendingen der overige landen bieden meest alle hetzelfde; overal ziet ge oliën, zeepen, leer enz. Lang toe ven is dus hier niet noodig, en we ver volgen dan ook spoedig onze wande ling om te komen in het Paleis voor Waterbouwkunde en Middelen van Vervoer. Nederland beschikt hier op de grond- verdieping over een groote ruimte en z'n inzending is bovendien zeer be langrijk. Wij zien in de eerste afge schutte ruimte langs den wand foto's van diverse waterwerken en waterto rens in Holland; in het midden staan een groote baggermachine en een stoomketel van de firma Smulders te Utrecht, 't model van een zandzuiger van de firma Smit te Kinderdijk en een spoorrïjtuig' uit de fabriek „voor malige pletterij Eintnoven" te 's Gra- venhage. Het tweede vertrek herbergt een in zending van de H. IJ. S. M. Op den wand zijn alleraardigste schilderin gen aangebracht. Daaronder zijn: ge zichten uit eenige Kollandsche steden, afbeeldingen van vrouwen in natio naal kostuum en een aantal kaarten, waarop de spoorwegverbindingen zijn aangegeven. In het midden \an het net ingerichte lokaaltje zijn een me nigte wissels geplaatst, en een verte genwoordiger van de H. S. M. is aan wezig om u daaromtrent de gewensck- te inlichtingen te verschaffen. Naast de afdeeling van de II. S. M. krijgen we een salon van de Werf Con rad te Haarlem. Dit smaakvol, met fraaie meubelen en fijn tapijtwerk ver sierde vertrek bevat een achttal onder glazen stolpen geplaatste modellen van booten en baggermachines, door genoemde fabriek vervaardigd. In het midden staat een globe waar op niet vlaggetjes is aangegeven aan welke landen machines werden gele verd. Ge vindt de Kollandsche drie- kleurtjes op alle punten van de aar de geplaatst, een bewijs daf ongeveer alle landen der wereld bij de Haarlem- sche firma hun bestellingen deden. Hoe achterlijk wij. Hollanders, in menig opzicht ook ziin, hoe weinig we ook beteekenen in het wereldcon cert, deze inzending van de Werf Con rad bewijst, dat op één gebied, dat der water- en scheepsbouwkunde, men onze superioriteit erkent en ons waar dig keurt een eerste viool ie blijven spelen. I11 dezen salon ligt het in ivoor ge bonden, met teckeningen van Konij nenburg, de geestige teekenaar van de „Kroniek", versierde gedenkboek van het Koninklijk instituut voor in genieurs, uitgegeven ter gelegenheid van het 50jarig bestaan van dit ge nootschap in 1S97. Hierbij zijn ge plaatst portretten van eenige" onzer grootste waterbouwkundigen, waar onder het door Jan Veth geëtste por tret van den heer Conrad wel het meest de aandacht trekt. Vermelden wij nog dat op een tafel het model staat van een electrisch bootje, dat te Rotterdam op de Maas politiedienst verricht, en dat langs den wand nog een menigte kaarten hangen, alle op de waterbouwkunde betrekking hebbend. De Nederiandsche afdeeling hebben wij hiermee afgezien, en door wande- 1 lend komen wij aan de afdeelingen van Duitschland, Oostenrijk, Rusland, Groot-Brittannië, de Yereenigöe Sta ten van N.-Amerika, Zwitserland en België, waarin hoofdzakelijk middelen van vervoer zijn tentoongesteld: loco motieven, spoorwegrijtuigen, fietsen etc. Frankrijk, als bijna overal de ecr- ieder van dezen jongen man met de koortsachtig schitterende oogen sprak, die met zooveel ijver werkte, zoo wei nig aan de gesprekken .deelnam, en die zoo'n mooie toekomst voor zich had, kreeg hij op zekeren dag een brief van Christine, die hem kennis gaf van haar voorgenomen huwelijk. En welk een brief! Onze oude, dikwerf beproefde vriendschap legt mij dc verplichting op. mijn beste Jean, om je zelf van mijn aanstaand huwelijk met den lieer Richardier kennis te geven... Op dezen toon ging het verscheiden zïjdjes door om met de even onbewus te als voor hem vernietigende wreed heid 1c eindigen: Ik bemin hem van ganscher har te, mijn baste Jean, en hij heeft me ook zeer lief, hoe zou anders hit. die zoo rij!: is, mij trouwen, die niets be zit? Ik hoop, dat ik aan zijne zijde zeer gelukkig zal wezen... Als door den bliksem getroffen viel hij op den grond en moest uit de zaal worden gedragen. Drie maanden lag hij ziek. Hij had eene hersenontste king gekregen, ijlde onophoudelijk en werd door aanvallen van kramp ge pijnigd. Opdat hij geen zelfmoord: zou begaan niGest men hem zelfs herhaal delijk het dwangbuis aantrekken. Men wanhoopte reeds aan zijn herstel! Evenwel genas hij! Toen hij reeds buiten, gevaar was, en in weerwil van ziine zwakte als dokter kon heoordee- sle, heeft een zeer fraaie inzending van vervoermiddelen uit vorige eeu wen: met mooie schilderingen versier de rijtuigen, sleden en cm aagstoelen. Daaromheen zijn uitgestald de primi tiefste en ook de meest moderne typen van fietsen en motorwagens. Wij staken thans weer onze wan deling om die een volgend maal in hef paleis voor opvoeding en onder wijs te vervolger- Het is nu een mooie tijd om het we- reldfeest van den arbeid te bezoeken: prettig, zonnig weer, niet te warm cn niet te koud, juist zooals het wezen moet. "t Bezoek blijft stijgend; eiken werkdag komen nu circa 225,000 en eiken Zondag 400,009 ki.jklustigen en leergierigen de tentoonstellingsterrei nen betreden. Onder de bezoekers zijn vooral talrijke werklieden; treinen vol fabriekspsrsrmeelen komen uit de provinciën naar Parijs. Indien het weer zoo mooi blijft als het thans is, dan zal September waar schijnlijk de gewichtigste maand van de i e ntoonst e 11 i ngs-p e r io de blijven, door het grootste aantal entréé's dat dan, dank zij de feesten weike gegeven zullen worden, te constateeren zal zijn. Hopen wij dat niet, als meestentijds het geval is bij groote verwachtingen, dc uitkomst vore blijft beneden het geen men gedacht had dat bereikt zou worden. Men is anders zoo verrukt over deze tentoonstelling, dat men met alle ge weld den duur er van nog wat wil ver lengen. Dit. begceren is dwaas uit twee erlei oogpunt: ten eerste omdat de Ka mer, die het verlengingsdecrect zou moeten uitspreken, niet voor den offi- cicelen sluitingsdag, 5 November, bij eenkomt, en ten tweede, omdat toch ook, gelet op het gure weer, dat ons in November ie wachten staat, het be zoek al heel miniem zou zijn. De finan- cieele uitkomsten, die niettegenstaan de liet drukke bezoek, naar men zegt, toch al niet schitterend zijn, zouden dan zeker zoo slecht wezen, dat menig faillissement voor ondernemer of con- cessionnaris zou moeten wcBJen uit gesproken. Iets anders is om eenige brokstuk ken van deze inderdaad glorieuse ten toonstelling, welke daarvoor bijzonder geschikt zijn, tot een volgend jaar len te te laten staan en ze dan gratis ter bezichtiging te stellen. In dien geest heeft de afgevaardigde Paschal Grous- set een schrijven gericht aan het mi nisterie van handel, en minister Mil- lerand heeft geantwoord dat hij dit verzoek in ernstige overweging zal ne men. Mogelijk dat eenige mooie deelen dus blijven staan, 't Is anders wel jammer dat alles weer onder den ha mer van den slooper moet komen; vele gebouwen toch hebben een voorkomen alsof zij altijd móesten blijven staan om luister bij te brengen aan de schoonheidskroon, welke Parijs om haar slapen draagt. V. OTGESOKDSJT MEDEDES LING EN. 30 osats psr regel. TelefoonnetHaarlem. Drente v'louhïrsrJ 73- De nieuwste Engelsche Voeringstof voor Rok ken, ter vervanging van TaffeUe en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Do Gar to uwer kers to l«99uwardef2. Naar aanleiding van de mededeelin- gen van den heer C. Eimers, secreta ris van den Cartonbewerkersbond te Leeuwarden, aan de ..Leeuw. Ct." om- len door hoe verschillende gevaren hij bedreigd was geworden, deed hij zich zeiven de vraag: Hoe is het toch mogelijk, dat ik niet krankzinnig geworden ben? Als kind had hij eveneens aan aan vallen van kramp geleden, zijne zenu wen waren een tijdlang in de war ge weest, cn zijne moeder, eene verstan dige vrouw, had hem dikwijls verteld, dat hij na zulke aanvallen dikwijls drie of vier dagen lang in eene soort verstijving had gelegen en alleen zij ne oogen hadden verraden, dat er nog leven 111 hem was. Deze toevallen ble ven weg, toen hij greoter werd. Daar entegen vernam hij, dat zijn vader weliswaar door en door gezond en nooit ziek was geweest en zijn dood had gevonden door een neervallenden boom, maar zijn grootvader was krank zinnig gestorven en eveneens de broe der van zijn grootvader. Was de kiem van deze verschrikkelijke kwaal niet ook reeds in den kleinzoon aanwezig, ofschoon diens ouders gezonde rneu- schen waren? En zou deze kiem onder de inwerking eener onvoorziene ge beurtenis niet op zekeren dag treurige vruchten voortbrengen? Jeau Yanöale maakte ziclizelven ge durende eenigen tijd tot voorwerp van zijne beschouwingen, en dit had ten gevolge, dat hij, met het peinzend hoofd i 11 de hand. mompelde: Ik heb haar te lief; ze zal mijn onceluk ziin' trent de grieven der werklieden van dc Leeuwarder stcomeartonfabrie'c al daar. bericht het. bestuur van genoem de fabriek aan de „Leeuw. Ct." dat dc inlichtingen door den lieer Eimers Vér strekt, onwaar zijn. Tot staving van die bewering gaf het bestuur ons in zage en afschrift van de briefkaart, indertijd aan genoemden heer Eimers gézenden in antwoord op zijne aanvra ge om plaatsing aan de fabriek. De „Leeuw. Ct." meldt op verzoek van het bestuur der fabriek voorts het vol gende: „In ieder antwoord op aanvrage om plaatsing wc vilt uitdrukkelijk mede gedeeld: dat het werk hij de maalstee- nen is om gekookt siroo te maken en dal het een warm werk is. liet bedongen loon is steeds betaald, tenzij, zooals het bij Eimers het geval was, het werk door den arbeider niet kan worden verricht, dan wordt hem, op zijn verzoek, zooveel mogelijk an der werk gegeven, natuurlijk tegen een minder loon". Verder deelt het bestuur aan de „Leeuw. Ct." mede, dat aan de fabriek flinke iconen worden betaald en dat het nic-t waar is dat het, tegen „eene degelijke-op goeds grondslagen geves tigde vereeniging" is. 'Da directie der fabriek acht iederen arbeider ontslagen, die de werkzaam heden nu niet vóór of op Zaterdag ui terlijk :s middags 12 uur hervat of zich daarvoor aangemeld heeft; de ar beiders die dc bewuste vergadering op Zondag jl. hebben bezocht zullen echter in geen geval meer worden toe gelaten. Donderdagavond werd in het Hotel „Centraal" te Leeuwarden een door de Cartonbewerkevs-Vereeniging belegde openbare vergadering^ gehouden. Als spreker trad op de heer G. van Erkel. secretaris van het Nationaal Arbeiderssecretariaat ie Amsterdam, met het onderwerp: „Uitsluiting Car- tonfabriek." Hij gaf een schets van den treurigen toestand van de arbei ders in die fabriek en noemde de oor zaken van de huidige werkstaking op. In de eerste plaats de weigering van de directie, om den georganiseerden arbeiders het recht van vereeniging volgens hun inzicht te laten; verder het" zware boetenstelsel, de handtas telijkheden van den opzichter Bruns en de willekeurige inhouding der pre miegelden en daarbij dan nog het ka rig loon in verhouding tot den zwaren arbeid. De grief van de directie was in hoofdzaak de tusschenkomst van den socialist W. Giezen. Spr. spoorde de werkstakers aan, hun organisatie kracht te geven door nauwe, onver deelde aansluiting, waardoor ten slot te het door hen beoogde doe', verbete ring van den maatschappelïjken toe stand van den arbeider, zou worden bereikt. De heer Giezen deelde inede, dat de directie der fabriek een antipathie te gen hem had, omdat hij vroeger avti- Lclen over den slechten toestand van haar arbeiders had geschreven. In- tusschen had hij zich thans niet van zelf opgeworpen, men had zijn tus- sclienkomst gevraagd. Hij somde nog verscheidene feiten op van het treu rig bestaan en da lage loonen der ar beiders aan deze fabriek. Hij spoorde de stakers intusschen aan, even orde lijk te blijven als zij tot nu toe waren, en om zich kalm te gedragen, om le sympathie der burgerij niet te verlie zen, want zeker zou deze de beweging steunen, want het gold een zaak van lechL en billijkheid. Beide sprekers werden door de talrijke aanwezigen hartelijk toegejuicht. Ei had slechts een kort debat plaats. en slotte werd met algemec-ne stem men eene motie aangenomen, waarbij de houding der directie afgekeurd en als oordeel der vergadering uitgespro ken wordt, dat alle eischen, welker niet-inwillïging tot de werkstaking hec-ft aanleiding gegeven, billijk en rechtvaardig zijn. BUITENLAND. Juist zijn de werkstakingen ïn de havenplaatsen geëindigd of men be gint voor nieuwe staking bevreesd te worden. Te Duinkerken en Marseille is bet weer roerig en de mogelijkheid is niet buitengesloten dat dc stakingen van voren af zullen beginnen. De stakende werklui van do scheeps werven te Hamburg hebben besloten, zich, om hun vredelievendheid tc bewijzen, nogmaals te wenden tot de Vereeniging van ijzerfabrikanten, met bet doel bij gemeen overleg een eind te maken aan de uitsluiting. Boven dien hebben ze een brief van derge- lijkcn inhoud geschreven aan liet bestuur van de verschillende werven, waarin ze het aanbod doen, behalve het plaatselijk bestuur van de Metaal- bewerkcrsverecniging ook vertegen woordigers van de werklui van de verschillende werven af te vaardigen. De werklui zijn van gevoelen dat zij zoodoende zoo ver mogelijk tegemoet komen aan don cisch van de werk gevers om enkel met hun werklui te onderhandelen. Nu had hij den doodelijken slag ont vangen, en hij was noch gestorven, noch krankzinnig geworden. Daaren tegen scheen het hem, alsof zijne her senen geheel in de war waren ge bracht., alsof hem slechts een dunne scheidsmuur van den nacht van den waanzin scheidde. Ongerust er over, dat ze geen ant woord had ontvangen, had Christine voor de tweede maal geschreven, maar weer zonder resultaat. Thans vernam ze eerst, dot Joan ernstig ziek was, maar ze vermoedde nog altijd niet, dat het hare schuld was geweest, in dien hij ware gestorven. Nog altijd was de genegenheid van het meisje voor den jongen man zoo groot, dat ze niet gelukkig wilde zijn voor hij, dien zc als een broeder lief had. genezen wasZij nam niemand in 't geheim, maar bediende zich van alle middelen en voorwendsels om het huwelijk uit te stellen tot den dag, toen de moeder van Vandale haar kon me- dedeelen, dat de jonge arts geheel bui ten gevaar was. Ilij had zelfs den moed om haar te schrijven Ik verheug me over uw geluk, mijne lieve Christine. Hij noemde haar niet meer „jij" de kinderjaren lagen achter hen. Maanden verliepen en hij deed geen poging om haar te zien. Hij had ge- wenscht, dat ze dood ware. Dat was ze echter niet, en hij wist, dat ze in Parits woonde enxiik.eii nelukkirr wae. Gemengd Nieuws. 5?rsgisctie dood. Eene jonge verpleegde uitliet kranlc- zimiigengesticht te Evèrc, Mathildc Gouvdin, een meisje van negentien jaar, werd plotseling gevonden met alle kleeren in brand. De directrice schoot ijlings met dekens te hulp om de vlammen te verstikken, maar het arme meisje stierf toch kort daarna aan dc brandwonden. Verdwaald in 08 Catacohiben. Twee Amcrikaansehc studenten van de Duïtsehc Iloogeschooi tc Erchstadt, dio naar Rome waren gegaan om deel to nemen aan het Katholieke Universitciis-congres, gingen met eenige collega's de catacomben van Santa-Dora itil la bezichtigen en zijn, doordat ze zich van de anderen ver wijderden, verdwaald geraakt. Ge lukkig wist men ze op tc sporen. Luebtvre er stand en dames rokken. Tbc Lady, een Eugelsch Society- paper, melding makend van het door de Hall Mali Gazc-lce gelanceerde nieuwtje, dat de Engelsche rijwielin dustrie er op uit zou zijn om het dames rijwiel, dat in den regel zwaarder is dan het heéreitrijwiel, in het aanstaan de seizoen een kilo of anderhalf lich ter te gaan fabriceeren, knoopt daar aan de volgende beschouwingen vast, die de Kamp. aldus weergeeft en toe licht „Er is sprake van, dat in het aan staande seizoen damesmachines van supérieure qualiteit in den handel zul len worden gebracht, die niet meer zullen wegen dan 26 lbs. (pi. m. 12 K.). Maar het is zeer de vraag of damesma- chines met haar open frame nog wel van den tegenwoordigen tijd zijn. Wc weten wel, dat het wielrijden nimmer opgang zou hebben gemaakt onder dames uit de voorname standen, wan neer het damesrijwiel er niet geweest was, doch daartegenover staat toch de mogelijkheid, dat de wielersport onder dames evengoed populair had kunnen worden wanneer de dames van het be gin afaan genoodzaakt waren geweest om op het wiel een rationeel Reiskos tuum te dragen. „Dat de rok bij het wielrijden een onpractisch kleedingsluk is, is her haaldelijk gebleken en het blijkt nóg wanneer men ziet dat van twee wiel rijders, die zich onder volmaakt gelijke condities met de voeten van de peda len of free-wheeling van een helling laten rollen, de heer altijd direct naar voren vliegt, terwijl de dame ver ach terblijft. Dit verschijnsel moet hieraan worden toegeschreven, dat de lucht- weerstand op de damesrokken zooveel vat heeft, dat de snelheid er belangrijk door wordt vertraagd. „Hieruit volgt vanzelf, dat van een dame heel wat extra traparbeid gevor derd wordt om met haar tochtgenooten die gééu rok dragen, gelijk te kunnen blijven." Dc beschouwing van The Lady sluit zonder conclusie. liet blad durfde er blijkbaar niet rond voor uit le somen, maar ze ligt toch voer de handalie verbeteringen aan het dames rijwiel beschouwt The Lady als lapmiddel tjes, terwijl algemeehe invoering van het heerenrijwiel met en benevens de Pumphose of dames-fietspantalon haar het eenige noodige lijkt. Zij had echter nog een bezwaar tc gen het dameswiel te berde kunnen brengende weinige stijfheid van het frame, waardoor onder het rijden een zijdelingsche trilling of veering ont staat, die evenzeer belemmerend op de snelheid werkt. Of The Lady er echter in zal slagen om de dames der Engelsche Society te overtuigen van de wenschelijkheid om in liet vervolg heerenmachines te gaan berijden, mag betwijfeld worden. Immers het blijft toch altijd een kwes tie van smaak wat het zwaarste weegt: de bezwaren tegen de Pumphose of cïie tegen het damesrijwiel. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Ten zeerste zult u mij verplichten met deze regelen in uw blad op te ne men, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Gisterenmorgen zond ik mijne dienst bode naar den winkel van den heer \V. H. van Maas, kruidenier op het Ken- nemerplein no. Ik Na eenige minuten keerde zij terug, daar het haar, volgens zoggen, onmo gelijk was, den winkel van den heer v. M. te bereiken. Ik wilde mij met eigen oogen, direct gaan overtuigen, in hoeverre hare woorden waarheid bevatten. Inderdaad bleek het niet overdreven. Eene diepe melancholie had zich van hem meester gemaakt. 'De ingespan nen arbeid, waarmee hij zich dag en nacht, bezig hield, bracht hem geene verlichting, geene vergetelheid. Eenige zijner vrienden vreesden voor zijne gezondheid, anderen voor zijn ver stand, maar niemand wist eigenlijk, wat hem deed lijden. In dezen tijd kwam er eene groote verandering in zijn leven. Hij wilde het ziekenhuis verlaten, maar liad be sloten in Parijs te blijven, waar hij een ruim veld vond om aan zijne eer zucht te voldoen. Hij bevond zich nog in het ziekenhuis, toen er op zekeren dag eene arme zieke vrouw werd ge bracht. Ze heette Elise Labarthe en had pas haren man verloren. Na eenige dagen zei ze glimlachend tot hem Dokter, u fs zoo goed voor me ge weest, cn nu wilde ik u graag iets vra gen. Zoüdt u mijnen v. ensch willen vervullen Ileel gaarne, goede vrouw. Ik wil mijn testament maken... dadelijk. Er zal niet veel tijd voor noo dig wezen. Zal ik schrijven, wat gij dicteert? Ge behoeft het dan alleen maar te ou- derteekenen. Neen, neen, zei ze ec-nigszins drif tig, ik wil het alleen schrijven. liet zal me niet vermoeien, daar het testa ment slechts uit twee of drie regels zal bestaan. -X»Q.n aal ik 11 saliriifo-avooU,c/J\Qri Het nieuwe wacht- en goederenloi kaal der Alkmaarsehe stoomtram, omgeven van manden, kisten, vaten, pakjes enz. versperde den toegang aan de westzijde tot den winkel. Aan de oostzijde, waar het café van den heer Bloem zich bevindt, maakten eene bierwagen en eenige handkarren het iemand onmogelijk zich van krui denierswaren te voorzien. En aan de noordzijde een locomotief met vijf aaneengekoppelde wagens. Het huis van den heer Van Maas, was wel geïsoleerd. Do eenige toegang was het halcon van den tramwagen. „Stapt u hier maar over," was het nobele aanbod van den conducteur, die mijn kooplust reeds bemerkt had. Ik was nu spoedig in het magazijn van den lieer Van Maas, die zeer begrijpe lijk, niet weinig ontstemd was over deze afsluiting. Juist dezen morgen, zoo zcide mij de heer v. M., was hem door zijne hoven- bewoners aangezegd, dat. zoo deze toe stand niet veranderde, zij over verhui zen zouden gaan denken. Gok het winkeldebiet zal hieronder lijden, daar niet ieder over de balcons der trams wil stappen, om zijne krui denierswaren machtig te worden. Eene spoedige verandering zou voor. den heer Van Maas zeer gewenscht zijn- Hoogachtend, Mevrouw X. Haarlem, 6 Sept. 1900. uitsluitend voor Geabonneerden op „lïaarlem's Dagblad" en Iiunne feoïsgenooteu. 't Geheel is een onheil, dat volkan en panden En voorspoed en welvaart bederft en [verstoort 't Maakt wed'wen en wezen, sluit vrijen [in banden, En brengt dus een aantal van jamme ren voort. Geen' toonen vermochten volmaakt u [te streelen, Zoo ge ooit een gebrek aan 't eerste deel [kreegt. En alles is zeker het tweede der deelen, Wat lomp, groot en zwaar is, en [moei'lijk beweegt. op ZONDAG 9 Sept 1SOO. TE HAARLEM. Eglisa Wailoime. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder.; Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda.: Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Hesta, Liithersciio Kork. Voorm. 10 ure, Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool Nassau- laau. Kerk der- Broeder-gemssnte. Voorm. 10 ure, B. van Scheltinga. Woensdagavond 8 ure, B. v. Schel tinga, Voorbereiding. Remonstr. Gereformeerden. Geen dienst. Maandag 10 Sept. zal Ds. Tideman zijne lessen hervatten. Donderdag 13 Sept. is hij verhinderd. Ciir. Gerof. Gemosnto. Zuiderstraat. Voorm. 10 ui'e en nam. 5 ure, Gods dienstoefeningen. Hersteld. AposfcoHscke Zending Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Heemstede. Voorm. 1 ure, Geen dienst. Namiddag half drie, Ds. Kuyhnan. Doopsbediening. Spaarridam. Voorm. 10 ure, Kuylman. van Heemstede. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Van Lennep. Pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 uur, Tersteeg, Em.-pred. te Haarlem. ÏJmm'derL. Voorm. 10 ure, Gutteling van Vel- sen. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm. 10£ ure, in Hotel Nommei1 Een, Prof. Oort van Leiden. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. laten halen. Ik dank u, dokter, ik dank u har telijk. Maar dat is nog niet alles. Wat wenscht ge nog meer, vrouw tje? Wilt u me plechtig beloven er voor te zorgen dat mijn testament getrou welijk ten uitvoer wordt gelegd? En ze zag hem, bij deze woorden, zoo smcekend aan, dat hij niet kon weigeren, maar zeide: Ja, ik beloof het u plechtig! De zieke slaakte een zucht van ver lichting, terwijl haar oog met stralen den blik op den jongen geneesheer rustte. Ik ben gereed, zei zc, en een uur- later schreef zo in tegenwoordigheid van den dokter haar testament, verze gelde het en overhandigde het hem.' Den volgenden dag schonk ze het le ven aan een kind, maai- ten koste van haar eigen. Vóór ze den laatster» adem uitblies, keerde haar bewustzijn te rug; haar blik dwaalde rond en bleef eindelijk gevestigd op een klein we zen, dat luidkeels schreide. Een straal van hemelvreugde blonk in haar oog; Jean Vandale naderde met het pasge boren wicht de lippen der stervende, en deze kuste het. kind, dat in leven zou blijven, terwijl ze met inspanning van hare laatste krachten lispelde: Vergeet niet, wat u mij beloofd heeft. (Wordt vervolgd).;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6