NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagtolacl in Haarlem en Omstreken. Be scMd vai dei Seieeslieer. 18e Jaargang. Woensdag 12 September 1900. No. 5277 MïiV'iÜ ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1.65 Afzonderlijke nummers. v 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mnnnden0.31% de omstreken en franco per post 0.45 ADYERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem, is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0J5. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie GOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courautiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing, van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijhsbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES,. Succ., Parijs 3Ni» Faubourg Montmcwire. „Haarlem's Dagblad" van 12 Sept. bevat o. a. Overal guerillabenden die liet Boberts lastig maken, Storm in Texas, Een brief aan Breyfas, Eene schandelijke be handeling, Vijanden van geheel onthouding. Uit Atjeh. Tarieven- oorlog, Kantoor- en Handelsbe dienden. Politiek Overzicht. De Westminster Gazette" zegt, dat de Engelsclie llegeering aan elke mogendheid kennis moet geven van de annexatie en dat de mogendheden daar dan op moeten antwoorden of zij al of niet die annexatie der Z.-A. Re publieken erkennen. Zoolang dit niet geschied is, zal de Z.-A. Republiek blijven bestaan, kan president Kruger niet als vervallen van zijn waardigheid worden be schouwd, is dr. Leyds de gezant dier Republiek en kan Engeland geen aan spraak maken op de bezittingen dier Republiek, buiten bet bezette gebied. Nu zal juist de erkenning der annex atie door de mogendheden tot lang durige onderhandelingen en bespre kingen aanleiding moeten geven.Want die "annexatie is geen zaak tusschen Engeland en Transvaal alleen, maar gaat de meeste groote mogendheden dan. Er is veel Fransch en Duitscb kapitaal gestoken in Transvaalscbe mijnen en in monopolies, die de regec- ring der Z. A. Republiek verleende. Frankrijk en Duitschland zullen on getwijfeld opkomen voor de belangen, die hunne onderdanen in de Repu bliek hadden, en die door den over gang aan Engeland zouden kunnen worden geschaad. Zoolang de vijan delijkheden voortduren zullen de on derhandelingen over die erkenning ■vel niet worden afgesloten, en zullen dus, voor geheel Europa, de Zuidafri- kaansche Republiek, zoowel als de Oranje-Vrijstaat bestaan blijven als onafhankelijke staten. Maar, ('t behoeft geen betoog) al is de annexatie geproclameerd, de oor log is nog niet ten einde. Dat Botlia zijn sterke stelling in Lijdenburg prijs gaf, bewijst, dat de Boeren zich zeer verzwakt gevoelen, zegt Daily Mail" heel óptimaistisch, en 't is zelfs zoo erg, dat zij hun aanvoerder van laf heid beschuldigen. Met alle goede dingen in hun voordeel, zooals slechts aan hen bekende, moeilijke wegen, en weder, dal van onze mannen het ui terste vergde, hebben zij toch slechts weinig tegenstand geboden, 't Zou volgens dit jingo-blad dan ook wel gaan, als de Boeren het den Engel sehen in de hoek van Ladybrand niet zoo lastig maakten, en als de vrees niet bestond, dat zij zich weer in klei ne groepjes zullen verdeelen. Er is ook inderdaad vooreerst geen kans, dat de vijandelijkheden spoe dig zullen eindigen. In Engeland mag men de fictie aannemen, dat de oor log weldra gedaan zal zijn, in werke lijkheid is lord Roberts er nog ver van af, dc beide republieken onder worpen te hebben. Reeds elf maanden duurt de nood lottige oorlog, die aan Engelaud voor een nominaal voordeel, reeds schatten gelds en tal van kostbare menschen- Jcvens heeft gekost, en die in Zuid-1 Afrika rampen en onspoeden heeft ge bracht en nog steeds is het volle van de beide- Republieken, niet onder worpen, en zijn de legers van Botha, van De Wet, van De la Rey en an deren niet vernietigd. Bloemfontein wordt bedreigd, en de spoorwegverbinding die het met Pre toria vereenigt, is geen oogenblik vei lig. Om Bloemfontein te beschermen hebben de Engelschen zelfs alle troe pen, die zij in het oostelijk deel van den Vrijstaat hadden, moeten terug roepen. En nauwelijks waren Bethle hem, Senekal, Fouriesberg en Lady- brand ontruimd, of Boerenafdeelin- gen namen die plaatsen weder in be zit en herstelden er de oude Boeren- regeering. Johannesburg wordt bedreigd; het geheele district tusschen Johannes burg en Krugersdorp wordt onveilig gemaakt door den onvindbaren De Wet, zoodat lord Roberts er een ster ke troepenmacht moet heenzenden, om het gevaar dat de goudstad be dreigt, af te wenden. Zoo zit Roberts in het geannexeerde gebied. In het noorden Botha met de Transvaiers, in het zuiden De Wet, in het westen De la Rey, in het oos ten Fourie... overal guerilla-benden, die hem het leven bitter maken, en zijn rust vergallen. Volgens de laatste Engelsclie berich ten gaat het in de buurt van Lady- brand beier dan met Botha, die vol gens de laatste berichten, welke bij zonderheden omtrent het ontzet van Lijdenburg géven, met tweeduizend man en alle kanonnen gedwongen was terug te trekken eerst naar Spitskop en toen naar Pelgrimsrust. want uit Ficksburg (bij Ladybrand) wordt aan de „Daily Mail" geseind: De Engel schen hebben don £5en Augustus Bethlehem en Fouriesburg ont- ruiïmd en daarna Senekal en La dybrand. a De Boeren hebben die vier plaatsen weer bezet. Te Ficksburg ver wacht men dagelijks den Boerenaan- val. De Engelsclie troepen die te Iiarri- smith waven, zijn de Engelschen die te Ladybrand belegerd waren, te hulp gekomen. De Boeren, die Ladybrand belegerden, hadden, naar het heet, negen kanonnen en een paar maxims. De Engelschen hebben gebrek aan rui terij. Het is nog steeds niet doenlijk om uit den doolhof van allerlei tegenstrij dige berichten in de huitenlandsche pers over Rusland"s plannen en de houding der verschillende mogendhe den daaromtrent den weg te vinden- Het gerucht gaat, dat Engeland zich nu vereenigd' heeft met Duitschland's opvatting om Peking eerst te ontrui men wanneer volkomen voldoening verschaft is door een Chineesche re geering, welke als duurzaam be schouwd kan worden. Reuters bureau verneemt, dat Li- Ho eng-Tsjang aan de mogendheden geloofsbrieven heeft gezonden, waarbij gevolmachtigden worden benoemd om de vredesonderhandelingen te voeren. De geloofsbrieven zijn afkomstig van het Keizerlijk huis en hun geldigheid zal waarschijnlijk niet betwist worden. De Chineesche gezant Woe-Ting- Fang overhandigde aan het departs- ment van huitenlandsche zaken een Keizerlijk edict van veertien dagen ge leden, waarbij aan Li-Hoeng-Tsjang de bevoegdheid wordt verleend een vol komen regeling van de moeilijkheden tot stand te brengen tevens wordt hem volmacht gegeven om de voor waarden, die hij verkiest, te bedingen, zonder dat hij met den Keizer te rade behoeft te gaan. Men verklaart Mat de geloofsbrieven voldoende zijn om alle bezwaren tegen Li-Hoeng-Tsjang's bevoegdheid om over den vrede te onderhandelen, te overwinnen. Buitenlandsch Nieuws. Een brief aan Dreyfua. Trarieux heeft ter gelegenheid van de verjaring van de uitspraak in liet proces te I-tennes een brief gericht tót Dreyfus. „Zonder twijfel," schrijft hij „zullen uwe physieke kwellingen heb ben opgehouden; dank zij een daad van menschelijltiieïd zijt gij vrij te midden der uwen: maar wij voelen de bitter heid, die in uw hart moet zijn geble ven, bij het aanschouwen, dat de ze delijke gevolgen van een dwaling, die justitia nog niet heeft hersteld, blijven voortbestaan, ep, zoolang die inner lijke kwelling u in angst zal houden, zullen allen, die gemeend hebben de onrechtvaardigheid te moeten bestrij den door uwe verdediging op zich te nemen, met u beangst blijven voor de toekomst. „Wij weien niet, wanneer liet u mo gelijk zal zijn om den verschrikkelij- ken misslag van liet recht, waarvan gij liet slachtoffer zijt geweest, voor iedereen in het licht te stellen. De tijd zal daar niet toe bijbrengen. Wat er ook moge gebeuren, zal het gezag van de gewezen zaak niet die lieerschap- pij over het verstand hebben, welke sommige uitleggers van de wet daar aan tockennc-n. Indien hierdoor al gc- cischt wordt dat uwe vcroordeeiing blijft bestaan zonder dat de gratie, die haar gevolgd is, haar kan ongedaan maken, zij ontneemt ons niet onze vrijheid om te oordoelen en het recht om onze overtuiging te behouden, die de.plicht en de eer van ons geweten zij u." Dan wiist Traricux er op hoe dooi de zaak van Dreyfus een gevoel van solidariteit is wakker geworden voor het recht van de zwakkeren on hoe in het vervolg elk slachtoffer van mis bruikte macht, of onwettige handelin gen hij de Liguc pour la defense des droits de rhornmc ct du ci tover- steun zal kunnen vinden. Zoo heeft al het kwaal toch ook nog een goed gevolg gehad. „Wij wenschén, mijnheer, dat deze gedachte u moge verlichten en dat zij u zal verheffen boven de herinnerin gen, die alleen hen kunnen kwellen, wier geweten wordt gedrukt door liet besef dat zij onrechtvaardig zijn ge weest." Storm in Texas. De World" bevat een telegram van den gouverneur van Texas, die meldt dat volgens Lij hem ingekomen be richt omtrent 3000 menschen het le ven verloren hebben ie Galveston, ten gevolge van een wervelstorm. De scha de, aan eigendommen toegebracht, is ontzaggelijk. De omvang der verwoesting, Zater dag door den storm aangericht in het zuiden van de Vereen igde Stalen, en die inzonderheid Texas geteisterd heeft, is nog onbekend, omdat de meeste te legraaflijnen naar die streek vernield zijn, maar de telegrammen die New- York bereiken over Houston en Vera FeniOeton. Roman uit het Duitsch DOOE JUL. MARÏ". 12) Hij houdt de monding van den re volverloop tegen zijn hart en trekt af. Het wapen glijdt uit zijne hand en valt op den grond, terwijl hij zelf dooi de drukking twee of drie passen ach teruit wijkt, het evenwicht verliest en neerstort. Onder het vallen slaat hij met zijn hoofd tegen den hoek van den schoor steenmantel, zoodat hij eene diepe wonde aan den slaap krijgt. Daar ligt liij nu voor dood op den rug, terwijl hern het bloed uit het hoofd en uit de linkerzijde loopt. De invallende duisternis hulde het rrecselijke drama in hare schaduwen om het aan de oogen der menschen te onttrekken. Omstreeks dezen tijd trok Jacques Frioud aan de hel en liep daarop, toen hij geen antwoord kreeg, naar de deur der vestibule. In de meening, dat dc dame, die hij moest rijden, reeds was vertrokken, klauterde liij weer op den bok en keerde naar Senlis terug. Overigens werd de diepe stilte gedu rende vele uren door geen enkel ge- druisch verbroken. HOOFDSTUK VIL Jean Vandale was niet dood de ko gel was uit de richting gegaan, liad het llart niet getroffen, maar was, zijn weg langs de ribben nemend, aan de rugzijde weer uit het lichaam getre den, een wondkanaal achterlatend, waaruit liet, bloed rijkelijk vloeide. Ook uit het hoofd kwam uit eene ga llende wonde veel bloed doch geen dezer wonden was doodelijk, ja, niet eens gevaarlijk. De onmacht, van den jongen arts duurde lang. Eindelijk keerde hij tot bewustzijn terug, gewekt door een schrijnende pijn in 't hoofd eene an dere, brandende pijn gevoelde hij in de horst. Diepe duisternis omgaf hem, zoodat hij ook niet het geringste in zijn omgeving kon onderscheiden. Hij wist, niet, waar hij was en kon zich van niets rekenschap geven. Daar hij in zijne volle lengte op den grond lag, beproefde hij zich op te richten, maai bij putte zijne kracht uit in vruchte- looze pogingen. Zijne ledematen waren als verlamd, zoodat hij ze niet kon be wegen, ziju hoofd was zwaar als lood. Voor eene poos staakt hij zijne po- gingen. I-Iet gelukt Iiem de hand aan !t voorhoofd te brengen, en daar a'oelt hij iets warms, kleverigs tusschen de lingers. Hij tast naar zijne borst en doet daar dezelfde ontdekking. Hij droomt zeker en tracht zijne ge dachten te verzamelen. Het vergoten bloed heeft zijn lichaam uitgeput, maar zijn geest ge red. Voor weinige uren nog was hij waanzinnig, en onder den invloed van werkeiijkeu waanzin, die hem ontoe rekenbaar maakte, heeft hij de afschu welijke misdaad bedreven. Doch als krankzinnigen hun verstand terugkrij gen, herinneren zc zic.li niet altijd het geen ze in hunne krankzinnigheid hebben gedaan. Vandale deed vergeefsclie pogingen om zich iets te herinneren. Slechts lieel langzaam lswain hij tot de herinnering aan de laatste uren en hetgeen daarin gebeurd was het onderhoud, waarom hij Christine liad verzoent, hare on verwachte komst, waardoor hij zoo ge lukkig was gemaakt, het hartstochte lijk optreden en de verwijtingen, die hij haar naderhand had gedaan Maar dan weet hij niet meer, hij kan den draad niet verder spinnener is eene groote gaping tusschen zijne her inneringen. Hij wilde sterven. En Christine Ze was bang, ze verwijder de zich verwijderde zich zonder hem liulp te verleenen lTij gevoelt, dat er nog andere dingen gebeurd moeten zijn, die liij vergeten is. Maar welke Cruz hangen een verschrikkelijk tafe reel er van op. Een bewoner van Hous ton; uit Galveston gekomen, zegt dat de storm Galveston Zaterdagmiddag bereikte en onophoudelijk doorwoed- de tot middernacht. Vierduizend hui zen zijn verwoest, duizend menschen omgekomen, te Galveston voorname lijk door de vloedgolf die alle sche pen op het strand zette en het geheele eiland overstroomde, welks gemeen schap met het vasteland verbroken is. Port Arthur staat vier voet hoog on derwater, de pakhuizen en graan-ele- vators op de kade zijn vernield: tot de vernielde gebouwen behooren liet weeshuis en een paar gasthuizen, waarin velen gevlucht waren. Alvin, op tweehonderd mijlen ten noorden van Galveston gelegen, is geheel ver woest, terwijl andere sleden in Texas erg gehavend zijn. Algemeens berichten. De uitnoodiging tot het groote bur gemeesterdiner te Parijs, ter gelegen heid van de tentoonstelling, dat den 22sten September zal plaats hebben, is door '10,500 burgervaderen aange nomen. Het feest zal nog een duizend burgemeesters grooter zijn dan dat, hetwelk ter gelegenheid van de ten toonstelling in I860 werd gegeven. Dit reuzendincr zal plaats hebben in een zaal, die expres daarvoor wordt ge bouwd, 500 meter lang en met een op pervlakte van 15,000 viérk. M. Zeven keukens zullen met de bereiding van liet maal worden beziggehouden. Aan de eeretafel is vöw-.vijf en veertig men schen plaats, terwijl de overige gas ten aan tafels voor 36 personen zul len aanzitten.. Men berekent, dat er ongeveer 180,000 borden voor het di ner van twaalf gerechten zullen noo- dig zijn. Het bericht van den ontdekten aan slag op den Suit. v. Turkije en de in hechtenisneming van 123 personen, wordt in Konstantinopel tegengespro ken. Het is een verzinsel van een En gelschen berichtgever, of anderen heb ben het hern op de mouw gespeld. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Londensche avondbladen hebben een telegram uit Johannesburg, waar in melding wordt gemaakt van liet ge rucht dat de presidenten Kruger en oieyn naar Delagoabaai zijn gevlucht. Dat* is weer voor de zooveelste maal. Aan een telegram van lord Roberts, van il dezer, is het volgende ontleend French ontmoette tegenstand op zijn gcheelen marsch van Carolina in de richting van Barbcrton hij joeg den vijand uit drie achtereenvolgende stel lingen. Bul lor deed gisteren een aanval op een vijandelijke stelling, op een sleilen rond van 1500 voet hoogte, nabij den weg naar Spitskop. De stelling werd door de infanterie genomen onder dek king van het artillerievuur de vijand trok terug niet "educht verlies. Onze verliezen waren 13 do oden en 25 ge wonden. Volgens inlichtingen, verkregen van verschillende zijden, vooral van Boc- renkant, zijn veie burgers nog beslo ten een gezamenlijken trek naar het Diütsche grondgebied te ondernemen. Het Fransche comité voor de Onaf hankelijkheid der Boeren, resideeren- de 47 ruc Taitbout te Parijs, zendt den tekst van een telegram, dat het wil zeilden aan president Kruger en dan? Ja, als hij maar iels kon zien Met boveumenschelijke inspanning richt hij zich op, lot hij overeind op den vloer zit, den rug geleund tegen een omgevallen stoel. Hij heeït lucifers bij zich, hij strijkt er een aan en hij het zwakke licht daarvan ziet hij om zich heen. Naast hem ligt de revolver en daar, heel dicht bij hem, zit Christine met het hoofd op de canapé geleund, alsof ze sliep. Verder ziet hij bloed, niets dan bloed, zuodat hij er door ver blind wordt en plotseling tot volle be wustzijn komt en zich alles kan her inneren, wat er is voorgevallen. Ik heb haar gedood Ik heb Chris tine gedood Hij glijdt over den kant en valt weer op den grond. De lucifer is uitgegaan en er lieerscht weer dezelfde duister nis als straks. En in de diepste stilte in het vertrek hoort men niets dan het rochelen van den ongelukkige, die door smart en ontzetting gepijnigd wordt, want nu heeft hij zijn geheu gen weer volkomen terug. Als dokter als geleerde heeft hij geruimen tijd zichzelven bestudeerd, alsof het een vreemde, een derden persoon betrof. Ik was krankzinnig! zei hij vol ontzetting tot zichzelven. En de vrees, de ontzettende angst, dat hij zijn leven voortaan in de ge vangeniscel zal moeten doorbrengen, maakt zich van hem meester, zoodat hij over zijn geheele lichaam begint te president Steyn bij gelegenheid van hun 75e en 43e verjaardagen. „Ter eere van uw geboortedag zal het telegram luiden die voor u bei den in de maand October valt, stellen wij ons tot plicht u al onze sympathie te betuigen en al onze wenschen voor het slagen van het verheven werk, dat gij hebt ondernomen en dat u op den hoogsten rang plaatst in de geschie denis der beschaving. Zegt vooral aan uw volken, dat de geheele wereld liun wakkeren tegenstand bewondert, dat zij hun pogingen toejuicht en dat naar overtuiging in de eindoverwinniug van hun zaak onwankelbaar is." De lijsten met de namen der ondor- teekenaars zullen aan de presidenten worden toegezonden. Indien men zich daaronder wil scharen, zal het vol doende wezen zijn naam aan bovenge noemd adrp<= te zenden. 8 October wor den de lijsten geslotem CIIINa. De Chineesche oorlogscorrespondent van de Lokal Anzeiger seint dat in het keizerlijk paleis te Peking verscheiden rapporten gevonden zijn, aan de Kei zerin-Regentes gericht, met nauwkeu rige opgaaf van het getal christenen dat iéderen dag gedood werdook vond men een proclamatie van den mi nister van politie Tsjoeng-li, gedateerd van Juli, waarbij deze voor liét inleve ren van een mannelijken christen 50 taels uitloofde, voor iedere christen vrouw 40, voor ieder kind 30 taels. Tsjoeng-li was toch reeds te Peking in hechtenis genomen, op sterk ver moeden van medeplichtigheid aan den moord van Kciieler. Volgens de „Figaro", die een onder houd had niet luitenant-kolonel Mar- cliand vóór diens vertrek naar China, zou de held van Fashoda naar China vertrekken om zitting te nemen in de internationale commissie, welke de regeling der Chineesche troebelen lei- hand zal nemen. De commissie zal uit veertien officieren bestaan en volgens Marchand's verklaring, zou graaf von Waldersee als haar voorzitter optre den. In antwoord op de kennisgeving van het huwelijk van koning Alexander, zond lie Czaar van Rusland een zeer weiwillenden brief, waarin hij zijn beste wenschen uitspreekt voor het ge luk van koning Alexander en koningin Draga. Het oficieeïe bulletin vermeldt, dat nog een pestlijder naar liet hospitaal te Glasgow gebracht is; een verdacht geval is als pest herkend. In liet ge heel liggen er 16 lijders in het hospi taal, 113 menschen ziju onder genees kundig toezicht. De Engelsclie marine-attaché in Frankrijk is op zijn reis van Nantes naar Loricnt van zijn valies beroofd, waarin een bedrag aan geld. twee En gelsclie paspoorten en een aantal pa pieren. Stadsnieuws HAARLEM, 11 Sept. 1900. Kantoor- en Handelsbedienden Onder cie instellingen hier ter stede, die onze aandacht verdienen, moet te genwoordig als eene der eerste ge- noemd worden, liet, onderwijs ver strekt vanwege de Vereeniging yoo» Kantoor- en Handelsbedienden. Dit onderwijs, dat in de Statuten dezer vereeniging genoemd wordt ais 'n der middelen om door meerdere ver standelijke ontwikkeling, lotsverbete ring barer leden te bevorderen, omvat de moderne talen en het boekhouden, terwijl bij de Commissie het voorne men liestaat deze vakken met andere uit te breiden, welke mede op den han del betrekking hebben, zooals Steno grafie, Aardrijkskunde, enz. Dit plan heeft zijn ontstaan te dan ken aan de grootere deelname gedu rende het laatste half jaar. Kon de ver eeniging door daarvoor vast aange stelde bevoegde onderwijzers slechts; 0 uur laten les geven aan 10 deelne mers, thans, is dit aantal geklommen tot 23 lesuren met 55 deelnemers. Deze vermeerdering moet toege schreven worden aan de meer prac- tische regeling, die de Commissie voor de afdeeling ..onderwijs" heeft inge voerd, waardoor het onderricht meer aan het doel beantwoorden zal, en aani de doeltreffende maatregelen, waar door de aandacht van belanghebben den daarop gevestigd werd. Onder deze laatste moeten genoemd worden, die welke de Commissie aan wendde, om heeren patroons op de in stelling te wijzen cn hun steun en me dewerking te verwerven, opdat zij hun. invloed lieten gelden op hunne kan toorbedienden, terwijl door het onder wijs meer geschikt te maken voor de practljk, de bedienden zelve er toe' overgingen de lessen te volgen. Doch, hoewel de deelname thans vergeleken met die in vorige jaren zeer bevredigend mag genoemd wor den, is nog lang niet datgene bereikt, wat zou mogen verwacht worden als èn patroon èn bediende doordrongen waren van het feit, dat beider belan gen gebaat zijn door meerdere ont wikkeling van den bediende. Bovendien zou het gemeentebestuur ook veel kunnen bijdragen, om dat onderwijs die hoogeve vlucht te doen nemen. Waar veel kleinere gemeen ten dan de onze aan Vereenigingeu van Kantoorbedienden een vrij belang rijk bedrag als subsidie voor hun on derwijs uitkeeren, behoort, in Haarlem liet vrije gebruik van een lokaal zelfs, althans voor het oogenblik, nog tot do vrome wenschen. Maandag slaagden te Utrecht voor liet examen Gymnastiek (L. O.) de hee-' ren. J. B. Schrameyer en II. Natte hei den van hier, en G. Braaksma van Zandvoort. Schouwburg. Men schrijft ons: Zondagavond wordt de rij der win tervermakelijkheden geopend. Do nieuwe schouwburgdirectie zet dan wijd open de deuren die toegang ver leenen tot den tempel van Tlialia. Nu do zaal gestoken is in een frisch nieuw kleed, kan het niet anders of het moet er den bezoeker aangenaam te moede zijn. In eene gezellige omge ving kan hij daar genieten van een der voortbrengselen van onze heden- daagsclie tooneelitteratuur. Niet om dat wij met het werk zelf dwepen, rangschikten wij „Voerman Henschel" onder liet beste, maar omdat onze bei de uitnemendsle tooneelkunstenaars, de heer Louis Bouwmeester en mevr. MannBouwmeester, uit den inhoud beven. Neon, neen, zegt hij, alles, maar dat niet Langzamerhand krijgt hij zijne krachten gedeeltelijk terug, zoodat'bij op de knieën kan komen. Zoo kruipt hij uit liet vervloekte vertrek. Hij komt door de slaapkamer, en eerst op den drempel van den corridor is hij in slaat overeind te komen, hoewel de voeten hem hunnen dienst dreigen te weige ren. V» at hem daartoe de kraelit ver leent, is eene gedachte, die hem een vreesdij keil angst inboezemt. Ik wil niet. naar de gevangenis Neon, neen, slechts dat niet Hij bereikt de trap en klemt zich aan de leuning. Al tastende komt hij met moeite naar beneden, strompelt dooi de vestibule en opent de deur. Voor hem strekt zich de groote sneeuw vlakte uit, die het geluid van zijne schreden zal dempen, maar daarvoor de bloedsporen zal bewaren. De koude doet hem goed; alleen wordt hij door een brandenden dorst gekweld, zooJut hij eenige handen vol sneeuw naai den mond brengt en met moeite door slikt doch de ijskoude vloeistof maakt hem inwendig wel koud, maar lesent zijn dorst niet. Langzaam gaat hij de belong naar beneden en bereikt wel dra den weg. Waar gaat hij heen? Hij weet net niet. Welke verklaring zal hij van zijn wonden geven, wanneer hij iemand mocht onlmoeten Ilij denkt er eigen lijk in 't geheel niet aan tot eiken prijs wil hij weg en wankelend sleipt hij zich verder. Bij het kruis wordt, hij door zwakte overmand, zoodat hij neerzijgt. Ilij probeert overeind te komen, waarbij zijne handen diep in de sneeuw zin ken, en daar dit hem niet gelukt, olijft hij roerloos liggen. Na bovenmensclie- lijkc pogingen heeft hij zich eindelijk opgericht. Daar de nacht zeer donker is, be speurt liij den Moedigen afdruk niet, welken zijn lichaam in de sneeuw ach tergelaten heeft. Daarentegen drukt iiij eene handvol van de vlekkeloozc, zachte stof tegen zijn slaap, waar do wonde hem hevige pijn veroorzaakt. Ook de wonde in zijne linkerzijde heeft liij met sneeuw verkoeld, nadat hij zijne kleeren heeft losgemaakt, en nu gevoelt hij zich wat beter. Hij waagt het. nu de wandeling over de groote vlakte te beginnen, Hij weet, dat het woud van Halatte in de nabij heid moet zijn, en als een gewond, bert, dat door de honden achtervolgd wordt cn in het bosch een schuilplaats hoopt te vinden, waar liet rustig kan sterven of genezen, zoo heeft hij op 't oogenblik ook geen andier doel dan het woud te bereiken om zich daar te verbergen. Eindelijk heeft hij het bereikt en to taal uitgeput verdwijnt hij in het kreu pelhout. Ilij heeft nauwelijks een kwav tier door liet wcud gcloopcn, als hij./

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1