streel;" te Koog aan de Zaan: Huishoudelijk Reglement,. „Van de vergaderingen." a. Aan art."12 toe te voegen: „Bij de stemmingen worden namens elke vertegenwoordigde club 2 stemmen uitgebracht." Bij acclamatie aangenomen. „Van. de wedstrijden". b. In art. 13 vervallen de laatste ali nea. Aangenomen. c. Aan art. 15 toe te voegen: „Het Hoofdbestuur zorgt er voor, dat bij den wedstrijd 2 ervaren keurmeesters aanwezig zijn.". De voorzitter acht met het oog op eventueele moeilijkheden, aanneming van dit art. niet gewehscM. De kolf- club Zaanstreek trekt het voorstel nu in. d. Aan art. 18 toe. te voegen: ,,Een kleipo zilveren medaille als juniores- prijs." „Junior is bij, die van te voren geen lid van een boudselub geweest zijnde, in het loopende jaar tot een bij den bond beboerende club is toegetreden. Bij acclamatie aangenomen. e. In plaats van de beide alinea's van art. 18 te lezen: „Het. Hoofdbe stuur zorgt voor de personcele prij zen, wier getal zeven moet zijn, ver tegenwoordigende. ecne waarde van f 200. Dit bedrag wordt als volgt bij eengebracht: Elke bij den Bond aangesloten club stort jaarlijks f 10 in de wedstriidskas. De som. dié dan ontbreekt, aan het he- drag van f 200, wordt bijgepast door de club. die den wedstrijd houdt. De wedstrijd houdende club ont vangt uit de algemeene kas eene toe lage van f 50 in de ie maken onkosten. Dit, voorstel wordt artikelsgewijze in stemming gebracht. ITet eerste artikel, waarin de besin- selquacstie wordt behandeld, wordt verworpen en derhalve vervalt liet ge- hecle artikel- Vervolgens werden nog verschillen de wijzigingen in het reglement van 't kolfspel goedgekeurd. Een voorstel om aan art. 14 een nieuw alinea toe te voegen luidende: „Raakt de bal bij den trékslag den benedenpaal van ach teren dan heeft de speler recht op 6 punten en mag niet overslaan.-Raakt de bal bij den trekslag den hovenpaal zoo dun,, dat bij achter de lijn ge trokken dwars over de baan door dien paal komt, dan heeft de speler een nul", werd verworpen en bepaald, dat het raken van den paal, nadat de bal het rabat heeft gehad, zal blijven in 't voordeel van den speler, zoowel voor hoven als heneden paal. Als plaats voor de volgende algemee ns vergadering werd gekozen Bols- ward. Het diner dat des middags te half zes gehouden werd en waarbij een veertigLal kolvers met hunne gasten aanzaten, was zeer geanimeerd. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd de eerste dronk gewijd aea; H. M. de Koningin en daaromtrent fret navol gende telegram verzonden: „De Nederlandsche Kolfbond verga derd te Haarlem, biedt Uwe Majesteit zijne, eerbiedige hulde aan." Daarna werden tal van heildronken uitgebracht: Aan den algemeen Voor zitter, den heer Van Th iel, aan den alg. Secretaris en den penningmees ter; er werd gedronken op de kolfsport en denNcderl'. Kolfbond, op de vereeni- ging Keer Niet, het Bestuur der So ciëteit, en zoo meer. Te half negen stond men van tafel op en kwam in den tuin naar het con cert hooren. Vrije Socialisten. In de grooto zaal van de Sociëteit „De Kroon" werd Maandagavond van wege de "vrije socialisten-vereenigina alhier eene openbare vergadering ge houden, waarin als sprekers optraden de heeren F. Domela Nieuwenbuis met het onderwerp „de drie gebroeders Hogerhuis" en ds. N. J. C. Schermer- horn van Nieuwe Niedorp met het on- .derweip „de dienstweigeraar De Bruin". De zaal was flink bezet. Het Mannenkoor Excelsior opende de bij .eenkomst met eenige liederen, waarna de heer Domela Nieuwenhuis hei woord verkreeg. Hoewel de zaak niet nieuw meer ïs, toch mag zij niet in den doofpot wor den gestopt, zeide spr. Twee zaken van zeer grootbelang worden heden avond besproken, die groote overeenkomst en ook groot verschil hebben. De daad van De Bruin was een zelfbewuste daad. Hij wist, wat in verband met de wetten, het gevolg van zijn optreden zou zijn. Dat was niet het geval met de 'gebroeders Hogerhuis. Zij zijn bar- baarsch gestraft voomen daad, die zij niet begaan hebben. De daad van De Bruin staat evenwel hooger, omdat hij wist, wat hij deeiL Doch ook voor de Hogerhuizen inoet men veel sympathie hebben. De overeenkomst is "deze, dat bij beide zaken een gevoel van mach teloosheid bestaat tegen het schreeu wend om-echt dat heeft plaats gehad. Wij hebben tot het laatste toe den .vreedzamen weg bewandeld om tot een goede oplossing te komen. Doch de ,1-Iooge Raad heeft ten slotte de revisie •afgewezen. Dat is het werk van de vroede mannen. Vervolgens deelde spr. het een en ander mede omtrent de openbare luclit- mesiing te Leeuwarden, alwaa- een motie werd ingediend tot invrijheid stelling der gebroeders Hogerhuis. Tij dens het ministerie Cort v. cl. Linden had men eerst gemeend dat de zaak onderzocht zou worden, doch ook hij heeft weldra gemeene zaak gemaakt met de justitie. Wij dringen aan op re visie van het vonnis, dat op niemand toepasselijk is, ook niet op de nieuwe daders, die genoemd zijn. Ook zette sur. met bewijzen uiteen, dat het on mogelijk was dal de gebroeders Hoger huis de daad gepleegd hadden. Door onze agitatie werd een wet ingediend, waardoor revisie mogelijk werd ge maakt. Spr. wees er op dat deze wet evenmin deugde, omdat zij was vol voetangels en klemmen want er moet eerst een nieuw feit komen om revisie mogelijk te maken. Spr. is er van over tuigd dat de revisie-wet zoodanig is Ingekleed, dat de juristen wel wisten dat eene revisie in de Hogerhuïs-zaak onmogelijk was. Toen de wet was aan genomen, leefde men eerst in de ver wachting; dat revisie zou plaats heli- Den. Doch de gangen der justitie zijn jmdoorgrondeiijk. De Hooge Raad aeeft een onderzoek ingesteld, waar- fan men niets gehoord heeft. Toen de jaak in openbare zitting kwam, heeft t.G advocaat Mr. v. d. Berg de revisie 'oege'iebt van alle zijden, doch de Köogc Raad, op advies van den heer Laman Trip, besliste tot afwijzing dei- revisie in raadkamer, derhalve achter gesloten deuren. De Hogerhuizen heb ben nu alleen de voldoening dat zij de baanbrekers zijn van eén goede recht spraak. Door afwijzing der revisie haclden wij hoop, dat. de agitatie zou toenemen. liet was Dr. Kuyper, die zeide dat de anti-revolutionairen hij afwijzing zich als één man zouden aansluiten om te agiteeren. Dr. Kuijper heeft evenwel gezwegen en dus woordbreuk gepleegd. Men heeft getracht door het indienen van klachten tegen meineedigen, de zaak toch aan hei rollen te krijgen, doch wij hoeren er niets van. Spr. heeft nooit waarde gehecht aan dit middel, daar in verschillende processen tegen strijdige verklaringen worden gege ven. Men heeft toen gratie willen vra gen, en spr. had gemeend, dat wan neer de Koningin verstandige raads lieden had gehad, zij direct na de uit spraak van het vonnis, gratie had moe ten verleenen. Doch dit blijkt van niet, Toen de Koningin den troon besteeg, had zij ook gratie lcunpen verleenen, daar toch andere misdadigers vermin dering van straf kregen. Uok op Haar verjaardagen kan zij dit doen, doen men wil de gratie niet geven, omdat clan 'de zaak eerst goed uiteengezet wordt. Dan zal men zien in welk een liclit de justitie geplaatst zal worden. Spr. zal de beweging om gratie niet te; genwerken, docli spr. en zijne partij •/al daaraan niet mededoen, omdat zij voor onschuldigen geen gratie willen vragen. (Jok de gebroeders zijn tegen gr.itie-vraging, daar zij zich bewust zijn Aan hun onschuld. Eert lid der Eerste Kamer heeft zelfs een bezoek gebracht aan één der lio- gerhuizen en hun verzocht eene ver klaring te. tcckenen, waarin hij schuld betuigde, hem verzekerende dan tip gra'ue te zullen aandringen. Deze jonge man weigerde dit natuur lijk. doch hierdoor trachtte men de justitie te redden, die even goed weet dat zij onschuldig zijn. Wij allen wc ten, dat-onze justitie eene klasse-justi- tie is, zside spr., en daarom moeten wij medewerken aan de ondermijning van deze klasse-justilie; aan het om verhalen der gezagstaat. Dat is de strekking, die wij trekken kunnen uit de diep-treurige zaak der gebr. Hoger huis. Aldus eindigde spr. zijn rede. Nadat nog eenige zangnummers ten gehoore waren gebracht, kreeg Ds. Schermerhorn het woord. Deze ving zijn rede aan, met er op te wijzen, dal de echte helden, de mannen en vrou wen, die de wereld willen vooruit brengen, in dén tijd dat zij leven, nooit worden gewaardeerd en geëerd. Alleen wanneer zij dood zijn; als de ware helden goed en wei weg zijn, dan zijn zij groot; dan worden ze pas gewaardeerd. Datzelfde ziet men aan ï)e. Bruin. Ziet de groote bladen; nog nimmer is er ever dezen grooten. ze delijken held geschreven, wiens eenige misdaad is, dat bij zichzelf wil zijn: dat hij geen soldaat wil zijn, zichzelf niet prijs geven wilde. Niet uit een gril, maar uit eene vaste overtuiging.' Hij heeft niet kunnen handelen tegen zijn geweten in hij heeft grooten over tuigingsmoed aan den dag gelegd. Want hij; wist wat hein te wachten stond; en wanneer hij geen diepe over tuiging had, dan zou de straf even als bij de Wendt hem wel van idéé doen veranderen. Doch hij blijft volharden. Hij heeft geweigerd om te gehoorzamen, om op het eerste bevel, zoo noodig, anderen te dooden. Soldaat worden betee- kent zich onderwerpen; een iedereen weet dit en toch gaan er geen meerdere stemmen tegen het militairisme, het moordenaarsbedrijf, op. Men vleit zich met de gedachte er komt geen oorlog, maar denkt eens verder na, dat de jongelingen in hun mooisten tijd als figuranten moeten dienst doen. Is dat niet treurig? Men ziet in Afrika hoe de oorlog de mannen zedelijk doet dalen, hoe zij hoe langer hoe meer afleeren mensch te zijn. Wreedheid is in een oorlog aan de orde van den dag, daarover behoeven wij ons niet te verbazen, want da wreedheid wordt overal aan gewakkerd. Ilct. wa?s niet de beschaving, die Engcland's eerste minister wilde bren gen in Afrika; integendeel, de dorst naar goud. Doch de grootste macht op aarde, de leugen, heeft in Engeland ook ge zegevierd en het volk gebiologeerd. Zoodra de mensclien gaan denken en zich onttrekken aan de leugens, zul len zij de oorlogen gaan verafschuwen en een haat krijgen aan het militairis me dan verdwijnt de vaderlandslief de, die hen steeds wordt ingeprent, Wie iets voelt voor waarachtig mensch zijn, moet hulde brengen aan de Bruin. Hij heeft niet voor de Avct kunnen buigen, cundat zijn geweien cfat niet kon veria-oppen. Voor zulke geweien-getrouwheid moeten wij eer bied hebben. Wat moeten wij nu doen voor dezen jongen man. Noodig is het de aandacht er op te vestigen, van het Nederlandsche volk, dat zich onder hen bevinden, fiere mannen, helder, die niet kunnen en willen huigen en tegen hun geweten spreken. Tevens wordt daardoor het afschuwelijke van het müitairisme in het daglicht gesteld, en dat moet den mensch weten. Da er is tegenwoordig een geest van slaafschheid bij den mensch; de vrije nienseh is tot knecht gemaakt, cn daarom geloofde spr., dat door prediking de menschen weder ge maakt kunnen worden vrije individu en. Wakker moet geroepen worden het bewustzijn van waar mensch te zijn. Spr. is overtuigd, dat de tijd komt, dat meerdere zullen weigeren. De geschiedenis leert dat vele hel den den dood getrotseerd hebben, voor zij bun overtuiging prijs gaven. De Bruin is nu de baanbreker; meerde ren zullen hem volgen en wij gaan steeds voort te prediken, dat de waar de van den mensch ligt in zijn mensch- zijn en hij nooit inoc-t prijsgeven zijn individualiteit. En dat moet een ieder beseffen. Ruina 10 uur werdde vergadering gesloten. Hoofdambtenaar der Reiniging, Burgemeester en Wethouders stellen voor, over te gaan tot de benoeming van een tijdelijk hoofd der reiniging, tegen f 200 's niaands. Het komt ons voor, dat dit denk beeld in den Raad ernstige bezwaren zal ondervinden. De tijdelijke hoofd ambtenaar zal worden gekozen buiten het corps der tegenwoordige ambtena ren om of uit dit corps. In het ec-rste geval zal men zeer weinig flinke sollW citanten krijgen, want wie een flinke positie het-fi zal zeker niet dingen naar een tijdelijk ambt. Benoemt men een van de tegenwoordige ambtenaren, dan rijst de vraag, waarom niet even goed aan dezen onder de hand, zonder benoeming, de leiding kan worden op gedragen, met toezegging van een gra tificatie na afloop daarvan. B. en "W. achten de benoeming van zulk een tïjdelijken. chef daarom zoo noodig, omdat liet rapport van de com missie van enqueie nog geruimen tijd zal moeten uitblijven, 't Komt ons voor, dat dit juist een reden zou moe- teu wezen om zoodanigen ambtenaar niet te benoemen. Had men dezen func tionaris voor zes weken noodig, dan hield de gemeente in de toekomst de handen volkomen vrijIs evenwel de benoeming voor zes maanden, mis schien wel langer, dan wordt het veel moeielijker om den titularis te ont slaan en zou de gemeente lang niet zoo gemakkelijk een geheel andere re geling, bijvoorbeeld verpachting, kun nen treffen. Zijn wij goed ingelicht, dan zien de amhtenareu aan de reiniging zeiven de noodzakelijkheid van verandering in het tegenwoordig beheer niet in. De zaken gaan goed en niet onvoor deel ig. Intusschen blijft men, naar het schijnt, op verpachting aansturen. De reden toch waarom het rapport dei- Commissie van enquête zoolang zal moeten uitblijven, is deze dat men om een goed overzicht van de moge lijkheid van pachten en verpachten te krijgen, niet alleen den gang van za ken in den zomer, maar ook in den winter moet leeren kennen. Waarom zou men dan, als het denk beeld van verpachting op den voor grond staat, een benoeming gaan doen die verpachting belemmeren moet? Het schijnt niet pracüsch en in het voorstel van B. en W. staat dan ook niet, dat de Commissie van enquête zelve met het denkbeeld is ingenomen. Stukken van den Gemeente raad. Bij den Eaad is ingekomen een adres van dc Afd. Haarlem van den Ned. Stuc. Bond. waarin verzocht wordt het bij de a. s. besprekingen omtrent loon cn arbeidsduur, daarheen te wil len leiden, dat voor een stueadoor een loon wordt bepaald van 30 c-ts. per uur bij ec-n arbeidsdag van 10 uur. J. Cornet en andere brugwachters bij de groote en draai-bruggen, ver zoeken in een adres aan den Raad. verkooging hunner jaarwedde op grond van langen werktijd (82 uren 's weeks) en verai.twoordelijkheid. B. en W. stellen voor op het adres afwijzend te beschikken. Bij den Raad is ingekomen een ver zoek van J. van Waard, die om ge zondheidsredenen ontslag moet- vragen als plantsoenwachter aan het Ivcnau- park, cn pensioen vraagt. Adressant heeft aanspraak op een pensioen van ƒ358,23. B. enW. wen- schen echter daaraan een toelage van 1 6,77 toe te voegen, welk totaal bedrag (ƒ475) dan overeenkomt in et het pensioen, dat door adressant zou worden genoten, indien de voorloopige plannen der commissie, belast met Se herziening der pensioenverordening, reeds door den Raad waren bekrach- tigd. Het sparen op de scholen alhier neemt toe. Meer dan tot dusverre bevorderen de onderwijzers de deel neming aan de Rijks-postspaarbank, een nuttige zaak, die lol' verdient. Morgen, Woensdag, heeft in het Brongebouw eene aigeineene ver gadering der Broederschap van Hoofd commissarissen en Commissarissen van Politie in Nederland plaats, waarop de heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel een voerdraeht zal lioudeu over de politic-organisatie hier te lande. Het Bestuur van de Yereenigiög tegen het mishandelen van Diereu heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek, om vier der drinkfon- teinen die hier zullen worden gepl aats' ook in te richten voor paarden en honden. Adressant heeft zich daarbij bereid verklaard, de meerdere kosten voor zijne rekening te nemen. Te Amsterdam kan men vóór het centraal-station zulk een inricMini aantreden. Te Wagenïngen slaagde Maandag, voor het toelatings-examen Rij I; landbouwschool, de liter van Heulst alhier. Cricket. Na do Zondag gehouden cricket- wedstrijden is de stand geworden als volgt Rood en Wit, Haarlem, gesp. 9, gew. 6, verl. 3, punten 12. 's-Gr. C, C., den Haag, gesp. 9, gew. 6, verl. 3, punten 12. Ajax, Leiden, gesp. 9, gew. 6, verl. 3, punten 12. Volharding, Amsterd gesp. gew. 6, verl. 3, puna-: 12. Amstcis C'. Cl, Ainsk. iJi, gesp. 8, gew. 2. verl. 7. punten -1. Hercules, Utrecht, gesp. 10, gew. 3, verl. 9, punten 2. De vier eerste clubs loopen nu alle vier even hard naar het kampioenschap en de strijd wordt spannender dan ooit. Zaadvoort. Tegen Donderdag 13 September des namiddag ten 73/i uur is eene openbare raadsvergadering belegd. De agenda luidt1. Ingekomen stukken on mededeelingen2. Aanbieding ge- meente-begrooting 19013. Straten plan. Alhier is aangespoeld een stuk van een deksel van een kist, waarop dc namen „Huigbert Plugge" en „Jaeoba Vink" uitgesneden waren. In eene gehouden vergadering van de feestcommissie werd verslag uit gebracht door den penningmeester, waaruit bleek dat in kas was ruim f 100. Besloten werd tot reglements- herzieniDg. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren R. Nolen, presi dent E. H. Brokmeier, vice-president C. Buckmann, secretaris C. H. N. Tates, penningmeester. Voor den heer J. v.d. Bos, die voor de herbenoeming bedankt had werd als magazijn meester gekozen de heer S. Visser. Aangekomen badgasten. Prinses von Solms Braunfels, geb. Prinses Reuss, met gevolg 8 pers., Grand Hotel. D. van Leeuwen, A'dam, Villa Kijk duin. Fam. Briegleb, 2 pers. A'dam, Grand Hotel. Diedriehs, Berlijn. Grand Hotel. Fam. Eissinger, Mannheim, 4 pers. Grand Hotel. J. Hackenbroch, Frankfort, 2 pers. Hotel d'Orange. Kummer, Aken, Grand Hotel. B. H. Muller, A'dam, Hotel d'Orange. P. Meyer, Bremen, Hotel d'Orange. Wurfbain, Arnhem, Grand Hotel. C. Biderlack, Gladbach, Hotel Drie huizen. Heemst6cL9. Door het bedanken van den heer J. Prcijde als armmeester der 11. K. ge meente alhier is in diens plaats be noemd de heer J. Preijde Gz. ïJmuidon. Toen Maandag de Holl. Londen boot binnen kwam, is de vlet van een bootmam door het stoomschip letterlijk in tweeën gesneden, de man zelf werd spoedig door de bemanning van een nabijzijnd sleepbootje gered. De gewone lantaarns nabij de ambtenaarswoningen zijn weggenomen en vervangen door electrischc gloei lampen, waarmede nu ook de geheele weg van de Oudesluis naar de Vis- schershavea wordt verlicht. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. Meer dan een groote pagina van „Le Vélo," vol over den eersten dag van den tentoonstellingswedstrïjd. Deg nen. die als overwinnaars in de demi finales worden geplaatst, hebben wij reeds genoemd. Men weet dat Meyers onder deze acht is. Van de voorberei dende series, twaalf in getal, behan delen wij alleen nog even die, waar- in onze landgenooten uitkomen: le serie: 1 Meyers, 2 Bixio, 2 leng ten achter. Meyers neemt dadelijk de leiding. Er is geen strijd. De „Boer" wint prachtig, due goede derde. Tijd 2 m. 50 sec.; laatste 200 m. 13 sec. 8e serie: 1 Huber, 2 Matliieu. Niet geplaatst Jaap Eden, Lurion en Van Acker. Tijd 1 ni. Acker. Tijd 1 m. 56 1/5 s. Jaap Eden leidt de meute tot den laatsten bocht, waar hij plotseling schandelijk verslapt om Huber te la ten passeeren. Dan is deze zeker van de overwinning. Deze bijzonderheden ontleenen wij aan liet verslag in Le Vélo. De twee eerstaankomenaen van elk dezer series reden nu in acht series élimïnatolres: Van de tweede dezer se ries is de uitslag: 1 Meyers, 2 Heller, 3 Brccy: tijd 2 m. 57 4/5 s.: laatste 200 m. 12 4/5 sec. Heiier leidt totdat Meyers van zijn tweede plaats naar voren komt, om met 't hoofd vooruit, naar den eind streep te spurten. Hij wint gemakke lijk met één lengte voor. Le Vélo zegt, dat op Jacquelin en Meyers de volle aandacht van het groo ts pubiiek was gevestigd; zij beiden immers waren de favorieten. Onze landgenoot leek Victor Breyer beter in conditie dan ooit, en bail Meyers niet zoo vaak in de groote wedstrijden teleurgesteld, dan zou men hem als favoriet voor de finale kunnen aanwij zen. Thans stelt deze schrijver al zij'n vertrouwen in Jaequelin, den eenigen rijder, die Frankrijk in het interna tionaal achttal vertegenwoordigt. Voor den premiewedstrijd kwamen niet minder dan 60 rijders op de baan. Jaap Eden behaalde 2 premies; bij was echter niet geplaatst in de finale, die Mc. Farland won. De wedrennen te Vincennes van Zon dag, werden besloten met een 50 K.M.- wedstrijd, waarin een stel eerste klas rijders meereed; Taylor, Lesna Bor, Bouhours, I-Iuret, Chase, Linton en nog anderen behoorden tot de mede dingers. Onze landgenoot, Dickent- mann,_sJoeg een bijzonder goed figuur; steeds onder de eersten bekoorenae, wachtte hij zijn beurt af, om de lei ding tc nemen, wat hem hij den der- lïgsten KM. gelukte. Hij was toen, deels ook door hun pech, eenigen van zijn gevaarlijkste tegenstanders kwijt, als IJuret, die gevallen was en Chaze, die 'met zijn gangmaking sukkelde'. Dit was jammer, want Dickentmann scheen in een conditie om heu te staan. Toen hij dan ook aan hot lioofd kwam twijfelde rnen niet of hij zou den wedstrijd winnen. In het laatst kwam Rob!, dis den gehcelen duur van der. wedstrijd in de achterhoede was ge weest en onopgemerkt was gebleven het hem lastig maken en reed hem ook voorhij, doch de Hollander liet hem gaan, wetende dat hij een grooten voorsprong op hem had. Wie beschrijft de verwondering van Dickentmann en van liet publiek, toen de jury Robl als winner proclameerde. De Hollander diende een protest in en verklaarde in den loop van den wedstrijd Robl eenige malen gelapt te hebben, doch de lijsten der rondemie!Iers wezen het anders uit. Coquelle in d.e „Vélo". die zich zeer verbaast over den uitslag buigt zich voor de uitspraak der jury... omdat het gebruik is! zegt bij. Weerberieiit. VERWACHTING: zwakke t. matige Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig verandering in temperatuur. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Tn het gebouw d'Geelvinck te Am sterdam vond Maandagmiddag eene vergadering plaats van leden van den Algemeenen Ncdcrlandsclien Diamant- bewerkersbond, die door de bondsbe- sluiten van den laatsten tijd verstoken zijn van uitkéering uit dc weerstands- kas, omdat zij een contributieschuld van meer dan 4 weken te hunnen laste hadden. Reeds in de vorige week heeft eene commissie uit hun midden ge tracht ie onderhandelen met het honds- bestuur. Maar zij kreeg nul op haar request, werd niet eenmaal als gedele geerd college erkend. De discussie van Maandagmiddag had tot gevolg, dat de vergaderden zich tegen 4 uur allen naar het bondsgebouw in de Plantage begaven om voor het laatst uilkeering to \ragen onder bedreiging, dat, mocht weder een weigerend antwoord wor den gegeven, de uitgestootenen den bond zouden verlaten en eene nieuwe vcreenïging zouden stichten. Hun aan tal wordt op 1500 geschat. Nader wordt gemeld: De commissie uit de Bondsleden, die van uitkeering nit den weerstands- kas van den A. N. D. B. verstoken zijlij heeft Maandagmiddag gehoor gekre gen bij het Bondsbestuur. De confe rentie duurde volle 2 uur en had tot uitslag dat het Bondsbestuur de toe zegging deed de zaak der wanbetalers, die zonder eenigen onderstand gedwon gen zullen worden mede te strijden, nogmaals tc zullen brengen in een vergadering van stemgerechtigde Bondsleden, welke waarschijnlijk Le den- of morgen-avond zal worden gehouden. Tengevolge van den val der firma H. T. Plant Co., houthandelaar te Schiedam en Rotterdam, heerseht al daar nog groote verslagenheid. Er zijn 73 man ontslagen waardoor zeer vele gezinnen broodeloos zijn geworden. Dagelijks komen minder gunstige za ken aan het licht. BUITENLAND. Op het Zaterdag in Engeland ge houden congres der Trade Unions is een motie aangenomen, waarbij dc arbeid van kinderen onder 16 jaar geheel wordt verboden en een voor stel van Cecil Rhodes wordt afgekeurd om Chineesche werkkrachten in Zuid- Afrika in te voeren. De werkstaking der boekbinders te Leipzig heeft zich uitgebreid tot een algemeene werkstaking in heel Duitschland. Vervolg Nieuwstijdingen. Gisteren namiddag is in de Jans straat de 7-jarige knaap W. Then- nissen, wonende Klem Heiligland, aangereden door een wagen van de Electr. tram, waarbij hij achterover is gevallen en een bloedende wonde aan het achterhoofd heeft bekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat dc wagenvoerder niet de minste schuld heeft en de jongen spelende in aan raking met den wagen was gekomen. Concours. De stand van den kolfwedstrijd, he denmiddag te 12 uur was als volgt. I. Keer Niet met 251 punten in twee series; H. Over de Helff te Nieuwe Niedorp met 249 punten. De heer N. van Calcar had tot dusverre in twee series het hoogste aantal punten bijeengeslagen en wel 86; op hem volgde de heer H. F. van Thiel alhier met 89. In den biljart-wedstrijd stond de heer de Grauw alhier het hoogst met 76 in de 10 series, waaronder éénc serie van 23 en eene van 24 punten, Tweede stond de heer J. Helder te Nieuwe Niedorp met 61 punten. In den Kegel wedstrijd was een de heer F. J. Honne'oier met 75 houten, twee de heer L. van Maaswinkel, met 72 houten in de 10 ballen. Naar wij vernemen is een strook gronds aangekocht nabij de R. K. Cathedraal, ten einde daarop te bou wen een nonnen-gesticht en twee villa's voor pensionaires. Jan Stuj'l, die behulpzaam was bij den bouw van genoemde Cathedraal, zal de leiding van dezen bouw hebben. Bij vonnis van de Arrondissernents- Rechtbank to Haarlem, dd. 11 Sep tember 1900 is Dirk van Ingen, be hanger en winkelier te Haarlem, verklaard in staat van faillissement. Tot rechter-commissaris is benoemd de rechter mr. C. G. van Reeken. Port de? dagbladen in Indië. Overal ter wereld heeft men in de laatste halve eeuw de porten zien ver lagen, maar in Indië is juist het om gekeerde het geval geweest. Rij het reglement, dat met 1 Januari 1863 in werking trad was bepaald „Het port van dagbladen, couranten of nieuwspapieren, eens of meermalen in de week uitkomende, bedraagt één cent voor ieder afzonderlijk blad, on verschillig hoe groot de oppervlakte zij. Het port der bijvoegsels, mits ver zonden tegelijk met het blad waarbij zij behooren, is onder het port begre pen." Maar het ging met dc dagbladpers gelijk het meermalen met eene indu strie in Indië gegaan is nauwelijks begon zij zich onder de werking A an een liberaal reglement te ontAvikkelen, of de Regeering haastte zich haar zwaarder te belasten en in 1875 werd het port der dagbladen vastgesteld op een cent per vijf-en-tAvintig gram. Die regeling is tot nu toe behouden geble ven, met liet gevolg dat de dagbladen twee of driemaal meer port bètalen dan van 1803 tot 1875. Zou het nu, vijf-en-twintig jaar la ter, nog geen tijd worden om tot de billijke regeling van 1862 terug te kee- ren vraagt het „Handelsblad". Dr. Leyds is to 's-Gravenhagc aan gekomen. Zondagmiddag begat hij zich naar Amsterdam. Marktnieuws. Aangev. Verk. Boter 139 KG. 139 KG. 120—1.30. Biggen 78 st. 78 st. f 6—9.00. Schrammen 39 st. 39 st. 1117.50. Aardap. 570 H.L. 531 Il.L. f 140—2.50. Appelen 189 H.L. 168 H.L. ƒ3—S.00. Peeren 138 H.L. 121 H.l. 3—16.00. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 11 Sept. B. Modder man en S. v. d. Lcij. Bevallen: 9 Sept. L. F. J. M. Thijs- senv. d. Kun, d„ 9. A. Duineveld Knaapen, d„ 11. M. J. RijsdijkSpruit, z„ 9. A. AI. de JongIIoss., d. Overleden: 10 Sept. T. PfaffHo ning, 44 j., Barendsestraat. 10. M. Vis serv. d. Meijden, 59 j„ L. Poellaan. 10. C. A'. Kossel, IS j„ z., Oranjeboom- straat. 10. C. P. Maaswinkel, 1 m„ d„ SpaarnAvouderstraat. 38e Muziekuitvoering, op Woensdag 12 Sept., des avonds tc 8 uur, door het Haarlemse!» Muziekkorps. Dir. luit.-' kapelmeester C. P. W. Kriens. J. Scliiffsjungen-Marsch aus der Operette „Der Vice-Admiral", Milloc- ker. 2. Ouverture „Les deux Aveugles de Toledo" Méhul. 3. „Carnavalsbil- der." Walzer., Strauss. 4. Grande fan- taisie de l'opéra „Pagliacci", Leonca vallo. 5. Ouverture op Duitsche Stu dentenliederen, Suppó. 6. „Heimliche Liebe", GaA'otte, Resell. 7. „Man lebt nur einmal," Walzer, Strauss. 8. Pot pourri aus der Operette „Carnaval in Rom", Straus. Telegrammen. PRETORIA, 9 Sept. O.) Gone- raai Badcn-Poivell is benoemd tot hoofd der politie in Transvaal. LONDEN, 11 Sept. (R. O.) De bladen bevatten het volgende bericht uit Pie term aritzbmg van 9 dezer: Door het vernielen van een brug, ten zuiden van bet station Kliprivier, slaagden de Boeren er hedennacht ia een trein te bemachtigen. LONDEN, 11 Sept. (R. O.) De „Daily Telegraph" verneemt uit Lorengo Marquez van 9 dezer, dat den volgenden dag nog een afdeeling Portugeesche troepen naar de grenzen, ze u vertrekken. LONDEN, 11 Sept. (R. O.) Uit. Tokio wordt van 8 dezer aan de «Times" geseind: Japan heeft op het voorstel om Peking te ontruimen,; geantAvoord, dat het geen bezwaar heeft tegen het terugroepen van zijn gezant en het nemen van andere, maatregelen die door de mogend heden worden aanbevolen. En daar! verder de geographiscke ligging van' Japan het in staat stelt spoedig; militaire maatregelen te nemen, zal' het er gaarne in toestemmen een' deel zijner troepen, die overbodig worden geacht, terug te roepen. TAKOE, 6 Sept. (R. O.) Een expeditie zal morgen vertrekken naar Pao-ting-' foe. Zij zal aldus samengesteld zijni I-Ict Engelsche contingent levert twee regimenten cavakrie. een batterij ar tillerie en J00 man infanterie het It* liaansclie iGOO man be: Japansdie 3^0 man het R lysine ^Acneens H3U ma.?. Waarschijnlijk zullen ook 59.) man van het Amerikaai.sihe contingent deel uitmaken van de expeditie Amsierdamsefee Bears Openingskoersen. Dinsdag 11 Sapt. 1900. 21/» pCt. Ned. Werk. Schuld 77W,'jk Oostenrijk Zily. J/JSO^/io 3 pCt. Portugal23>/a 4 pCt. ltusland 94 6de em95V» 4 pCt. Spanje6^/4 5 pCt. Binnen 1. Mexico37ï/s 5 pCt Brazilië Funding LgSC^/s D/ï pCt. Columbia14 4 pCt. Venezuela Cultuur-Mij. dc Vorstenlanden aand. 63 Koloniale Bank aand4G Liq. Barge Moorman aand57 Ned. Ind. ïlandelsbk. aand.Si'/. Aand. Deli-Maatschappij381/35 Langkat CulU Maatschappij105 j, Seneuibah Maatschappij 374 K. N. M. t. Esp. Pctr. br. Aand51 Moeara Enim Gew. aand1öÖ*/j Arkans. Constr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P. G. Serie A eu B.62'/» 3 pCt. Italië Spvvl. 87/89 A. E63»/w 3 pCt Zuid-Italïë Spwiu. A. E66'/4 Atchison Topeka Cert van aand.... 28% Cert, van pref. aand. Denver Kio Grande Spw. aand19Il/ia na H pref. aand. Erie Spoor Gew. aandlls/lo v le pref. aand34 Illinois Central Cert, van aand St. L. en San Franc. Cert. gew. aand... 10% b b T i n v. 2nref.aand. 35 Miss. Kans. en Texas Aand10 Louisv. Niashvill Cert. y. aand... N. Y. Ontario aand21 Norf W. Cert. van gew. aand.... 35'/.» Union Pae. Cert. van gew. aand.... fiDU/pj Southern Pacific gew. aand34 pOfc. Peru Mortg. B Cert. van Aand; Peru30% n Pref.107/:g Prolongatie 8>/a Nagekomen Advertentiën, Voorspoedig bevallen van een' ZOON. M. H. A. STAR—Lijosman. Haarlem, 11 Sept. 4900. Terstond gevraagd een nette ©leasstteosle, in een klein gezin. Brieven franco lett. A. aan G. J. P. VAN ZIJL. Boekh. Zijlstraat 85. Met Mosfïmijs GEVRAAGD, met vrij Kamertje en huiselijk verkeer, P. G. Fr. br. met opgaaf van prijs onder letter N. No. 50. Alg. Adv.-Bur, ERVEN B. v. d. KAMP, Groningen.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3