NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD, Meestgelezen Dagblad, ia Haarlem ea Omstreken. De schuld van den Geneesheer. 18e Jaargang. Woensdag 19 September 1900. No. 5283 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem pér 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door Let geLeele Rigk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. V V 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenV 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spuarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Pi* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad rail 19 Sept bevat o. a,Schalk Borger, De medeplichtigheid der Chineesche regeering, President Kruger, De Koninginnen in de Residentie, Engelsclie manieren en Neder- landsche onderdanen, Opening der Kamers, Parijsche brief. Politiek Overzicht. De „Times" ontvangt uit Kaapstad het bericht, dat Kruger een proclama tie uitvaardigde, waarin hij de an nexatie-proclamatie van lord Roberts ?an onwaarde verklaart. Hij zegt, dat Ie Republieken niet veroverd zijn en iveigeren zich aan het Engelsclie gezag te onderwerpen, daar de mogendheden hare onafhankelijkheid hebben er kend. Veel oorlogsnieuws is er niet, de toe stand blijft in de laatste dagen vrijwel onveranderd. Af en toe komen er ver spreide berichten van gevechten en dat is alles. De Boeren hebben de spoorwegbrug bij Kaapmuiden (aan den Delagoa- ■jpoorweg) vernield. De Portugëcsche spoorwegautoriteiten weigeren goede ren aan te nemen voor de verzending over de grenzen. De Boeren vernielden verder de brug bij Krokodilpoort en staken 300 spoor wegwagens in brand. Het garnizoen van Schweizerrenecke lea Noordwesten van Bloemhof is se dert veertien dagen door de Boeren omsingeld. Het garnizoen is sterk ver schanst en voldoende van levensmid delen voorzien. Uit Vrijburg vertrekt een ontzetcolonne. Pole Carew rukt naar Nelspruit op, waar, volgens de Engelsche berichten, sen paniek moet heerschen onder de ■Boeren. Steyn moet er met moeite in geslaagd zijn, de orde te herstellen te •Jelspruit en Krokodilpoort, waar de Boeren, hoorend van Kruger's vertrek, ap roerig werden, de winkels plunder- Jen en verklaarden niet meer te wil len vechten. Viljoen poogde vergeefs hen te verzamelen. Bij een spooronge- ,uk tusschen Komatipoort en Ressano- Sarcia zijn drie menschen gedood en 'wintig gewond. Over 't algemeen spreken de corres pondenten der bladen te Lourengo Marques van de volkomen ontwrich ting van het verzet der Boeren. De Argus meldt dat mevrouw Kruger met veel andere gezinnen van Boeren te Lourengo Marques aangekomen is, aiaar Steyn en Reitz zijn in Transvaal achtergebleven. Aan de Times wordt uit Godwonrivier gemeld dat Steyn naar Swaziland gaat. Volgens de „Daily Mail" is De Wet dood. De correspondent te Johannes burg van dit blad seint, dat weliswaar reeds dikwijls valsche berichten van dien aard zijn opgedoken, doch dat het nu zeer waarschijnlijk is, want dat De Wet, indien hij leefde, niet zoo lang stil zou hebben gezeten, (sic!) Prins Tsjing is te Peking aangeko men, en is daar dadelijk in handen ge vallen van een aantal dagbladcorres pondenten, die hem zijn inzichten vroegen over den toestand, ontstaan door de militaire bezetting van Peking en de vlucht van het hof. Volgens dc Engelsche bladen zou de prins zich beklaagd hebben over de barbaarsche wijze waarop de mogendheden Peking, de heilige stad, hadden behandeld. Maar toch zou hij zijn best doen de onderhandelingen met de verbonden mogendheden tot een goed einde te voeren. Zijn volmachten geven hem machtiging om voor China de noodig geachte opofferingen aan te nemen, mits deze niet in strijd zijn met de waardigheid van het Hemelsche Rijk. Er is onder de mogendheden nog niet veel eenstemmigheid. Uit Sjan ghai wordt aan de Times gemeld dat, volgens betrouwbare berichten uit Tiëntsin, de Russen weigeren met En- geland's verloogen ten aanzien van den spoorweg van Tiëntsin naar Sjan ghai kwam rekening te houden. De Russen bezetten Tsjin-wan-tau en an dere punten aan den spoorweg, als mede den rivieroever te Tientsin, on danks het protest van den Britschen generaal. De Duitschers hebben, in weerwil van het protest van de firma, de aan Jardine Matheson Co. behoo- rende kolendepots te Tongkoe in bezit genomen. En hetzelfde blad verneemt uit Pe king dat de Russische gezant Giers den 4en aan zijn ambtgenooten kennis gaf, dat hij van zijn regeering bevel ont vangen had, Peking te verlaten, met de Russisch-Chineesehe bank, maar eerst over eenigen tijd, hij zal echter niet te Peking overwinteren. Admiraal Alexejef bevindt zich te Peking, waar hij slechts drie dagen blijft, daar de Russische troepen te Peking zullen overwinteren. De correspondent van dc Times zegt dat het vertrek der Russische troepen, indien het gevolgd werd door een ont ruiming van Peking door alle andere troepen, noodlottig zou zijn, maar dat het op zichzelf een zegen is, want de Russen zijn algemeen gevreesd en ge haat, en het bewind van de Russen is onverdragelijk voor vreemdelingen c-n Chineezen beide. De wijk van Peking door de Russen bezet, is geheel verla ten, de winkels zijn er gesloten, op straat ziet men niemand, wat treffend afsteekt bij de andere stadswijken on der internationaal beheer, overal el ders zijn de winkels open en heeft de bevolking haar bedrijf hervat. Voorai de Japansche wijk onderscheidt zich hierin gunstig van de Russische. De gezanfcn van alle mogendheden behalve Duitschland, hebben een be zoek ontvangen van prins Tsjingdo Italiaansche gezant in de „gewijde hal der voorvaderen", welke de gezant be woont, ofschoon daar vroeger nooit een vreemdeling toegelaten is. Tsjing schijnt den toestand nog niet te begrij pen, want hij verlangt dat het Chinee sche bewind over Peking hersteld zal worden, en denkt dat de mogendheden genoegen zullen nemen met een scha deloosstelling. Er komt nu zoo bij stukje? en beetjes heel wat los uit de geschiedenis van deze Chineesche kwestie. De troepen der mogendheden hebben overal iangs hun weg proclamaties ge vonden van Chineesche prinsen en hooge militaire en burgerlijke overhe den van liet Hemelsche Rijk. Daarin wordt den Boksers lof toegezwaaid en der bevolking gelast hen te steunen. De proclamaties rijn gedag; \.;xond Juni. Er is er een van het hoofd dei politie die meldde dat alle vreemdelin gen afgemaakt zouden worden en vo gelvrij werden verklaard. Hij loofde belooningen uit voor eiken Europeaan die levend voor hem werd gebracht vijftig taels voor een man, veertig voor een vrouw en dertig voor een kind. Het is nu ook gebleken dat de moord van den Duitsclien gezant baron Von Ketteler een algemeenen moord'heeft voorkomen, doordat de oogen der ge zanten geopend werden. Alle gezanten en alle vreemdelingen te Peking had den toegestemd in het voorstel van de Chineesche Regeering om onder haar bescherming naar Tiëntsin te vertrek ken. Het is nu gebleken, zegt de „Daily Telegraph" dat prins Toean maatrege len had genomen om hen onderweg te doen vermoorden. Het edict van 26 Juni, door de bond- genooten te Peking gevonden, en waarin prijzen waren uitgeloofd voor de vreemdelingen die gevangen geno men zouden worden, zegt ook dat de zendingsposten te Peking verwoest zijn, zoodat de vreemdelingen daar nu geen schuilplaats meer over hebben de opperbevelhebber bedreigt allen met den dood die de vreemdelingen herbergen. Deze proclamatie is op 's Keizers last overal te Peking aange plakt. Buitenlandsch Nieuws. Sclialk Burger. Schalk Burger is, zegt Pred. Rompel in zijn Zuid-Afrikaansche Portretten in het Handelsblad, on tegenzeggelijk een bekwaam re- geeringspersoon, maar kans om door het volk hij een algemeene verkiezing tot het presidentschap geroepen te worden, was er voor hem. dank zij het Industrieele Rapport, voor langen tijd niet meer, en als hij thans is aangewe zen tijdelijk het presidentschap te vervullen, zooals de Engelsche bla den beweren, dan is dit omdat hij en staatssecretaris Reitz de eenige overgebleven leden van den Uit voerenden Raad zijn. Piet Joubert is gestorven, Jan Koek bezweken aan zijne verwondingen te Elands laagte bekomen, Piet Cronjé ge vangen te Sint Helena en Danie Wolmarans in Europa. Schalk Burger is in den dage- lijkschen omgang stil en als voort durend in gedachten verdiept. Het lange, smalle gezicht, wasachtig van kleur, en bekroond met het krullend zwart haar en afgesloten door den donkeren kinbaard, is meestal naar omlaag gericht als de magere, tengere gestalte in de gekleede jas zich voortbeweegt, met haastige bedrijvigheid. Een enkel woord doet hem echter on middellijk stilstaan en met volle aandacht gehoor verleenen aan dengene die hem toespreken wil. Kort is hij in zijn antwoorden, want hij heeft geen tijd de men schen lang te woord te staan, maar ieder kan er zeker van zijn beleefd te worden ingelicht. Waar de president steeds op reis druk weet te vertellen en te pra ten, daar is Schalk Burger meest al stil en in zichzelf gekeerd. In den Volksraad echter ontbreekt het hem niet aan woorden, wanneer hij de vergadering toespreekt. Dan gaat het vlot, zonder een oogen- blilc te haperen en zijn redevoe ringen zijn steeds krachtig van bouw en duidelijk. Als voorzitter van den Eersten Volksraad wist hij, zooals geen ander dit zou kunnen, de discus sies te leiden. Hij was streng en duldde geen uitdrukkingen, die in een volksvertegenwoordiging ge zwegen dienen te worden. Elke af wijking van de orde werd door hem belet. Aan hem dankte het dan ook de raad, dat gedurende den tijd dat Schalk Burger den voorziltersstoel bekleedde, de zit tingen van korter duur waren en er .meer afgehandeld werd dan tegenwoordig. Dat voorzitterschap is Schalk Burger's beste tijd ge weest. Toen waardeerde ieder hem. Toen was heel Lijdenburg trotsch op zijn afgevaardigde. Zoodra hij echter tot lid van den Uitvoerenden Raad werd gekozen, werd hij „te" vooruitstrevend. Zijn helder verstand had hem reeds lang geleörd, dat Transvaal met zijne vele vreemdelingen een an der land was geworden, dat het niet meer aanging om de patriar chale wetten te. handhaven, die ge maakt waren uitsluitend voor het volk van landbouwers. Die wetten moesten gewijzigd worden. Als lid van den Volksraad had hij hier voor geijverd en gewerkt. Als lid van de regeering wilde hij nog Verder gaan cn hij ging ,,te" ver. Hij had als voorzitter der indu- striëele commissie een taak op zich genomen die boven zijn krachten lag, en het was heel gemakkelijk voor de vakmannen, zijn advisee- rende leden, om hem met allerlei drogredenen uit het rechte spoor te brengen. Schalk Burger geloof de toen nog te veel dat alle men schen eV*en braaf, eerlijk en op recht waren als hij. Zijn meening VGor zichzelf te houden kon hij slecht. Hij spreekt waar hij iets ziet of hoort wat hem verkeerd voorkomt en zal zijn af keer toonen tegenover ieder wien hij geen achting kan toedragen. Voor zichzelf is hij echter even streng als voor een ander. Hij kent geen ontspanning. Zijn leven heeft hij zijn land gewijd. Hij werkt met onafgebroken ijver en is, zelfs na een vermoeienden dag altijd nog bereid Volksraadscom missies op de hoogte te brengen van regeeringszaken. Eerst na grondig onderzoek velt hij een oor deel en toch steunt hij vaak zijn meening op die van anderen. Algemeoiie berichten. Dc Shah van Perzië was voornemens een bezoek te brengen aan lvonstanti- nopel, maar heeft dit plan laten varen, omdat de Sultan geweigerd heeft hem aan de landingsplaats te ontvangen. De Sultan van Turkije heeft bij ge legenheid van zijn zilveren regeerings- jubïlee de achterstallige belasting schulden tot 1885 kwijtgescholden. De ze beloopen ongeveer elf millioen Turlc- scho ponden. De maatregel beteekent op het eerste oog niet zoo heel veel, want de schatkist kan op deze elf mil lioen toch niet meer rekenen, maar voor de belastingschuldigen zelf is de kwijt schelding een groot voordeel. Daar door toch wordt het den plaatselij Ken overheden onmogelijk gemaakt hen over deze schuld lastig te vallen en hiermede vervalt voor hen ccn reden tot voortdurende vrees voor de maat regelen van een onwelwillen A gezind ambtenaar, voor het rijk een aanlei ding tot veel onlusten en rnoordena- rijen. Het Engelsche Parlement zal cp 25 dezer ontbonden word m en het nieuwe zal tegen 1 November worden bijeengeroepen. De „Nordd. Allg. Ztg." meldt, dat de Keizer na den orkaan die Texas teis terde den president Mc. Kinley con te legram zond, waarin hij zijn diepge voelde deelneming uitsprak over het groote vérlies aan menschenlevens en eigendommen door den orkaan veroor zaakt Doch volkomen opgewassen tegen de grootte van den ramp is de onbedwing bare geest der Amerikaansche burgers die in een langen strijd tegen de vij andige naluur-machten steeds de over hand wisten te behouden. President Mc. Kinley antwoordde, dat de deelnemende betuiging van me delijden van den keizer zeer weldoend en aangenaam is, en bracht den keizer daarvoor namens het volk, de regee ring en de duizenden die door het on geluk van Galveston verlies of schade geleden hebben, zijn besten dank. De hertog der Abruzzen is in Italië aangekomen. Zondag was hij te Ro me. waar hij een krans bracht op het graf van Koning Humbert Aan den Hertog wordt tlians het voornemen toe geschreven, opnieuw op expeditie naar liet hooge Noorden te willen gaan. Hij wenscht zoo spoedig mogelijk weder te vertrekken, om zelf de door hem ver- kregeh resultaten nader te kunnen uit werken, voordat anderen daarvan pro- fiteeren. Een huwelijk met de prinses van Austrüïë, de infante Maria van Spanje, waarvan enkele dagen geleden geruchten rondgingen, schijnt den her tog dus niet aan te staan. Stadsnieuws Haarlem, 18 Sept. 1900. Nut. Het Haarlem sche departement van de Maats, tot Nut van 't Algemeen ver gaderde Maandagavond, onder voor zitterschap van den heer P. Dyserinck. In de plaats van de periodiek aftre dende leden van 't Bestuur der kweek school, de heeren Mr. A. J. Ileshuysen en Dr. J. Nieuwen huij zen Kruseman werden gekozen de heeren M. N. Beets en Dr. J. Nieuvvenhuijzen Kruseman. Mr. IIesliU3rsen had zich nl. wegens on gesteldheid niet voor een herbenoe ming beschikbaar gesteld. Tot leden der Commissie voor de Volksbibliotheek, in de plaats van de heeren J. C. van Bemmelen, die naar elders vertrokken en W. C. de Vos. die overleden is, werden gekozen de hee ren D. J. A. Westerveld cn F. L. van Ammers. Door Ds. W. R. Poolman werd de arbeid van beide lieren dank baar herdacht. Dezelfde spreker bracht daarna ver- slag uit van het gebeurde op de laat- ste algemeene vergadering, waarbij de motie van Haarlem tot verwijdering van de agenda van eenige punten, af gewezen werd, nadat zij door niemand: gesteund was. Voorts gaf de heer Pool-' man een overzicht van den gang der zaken. Door den Voorz. werd hem dank be tuigd. Door de Directie van de Haarl. Ka-; toenmaatscbappij is aangevraagd het diploma der Maats, tot Nut van het' Algemeen voor een knecht, die 50 jaar bij haar werkzaam is. Overeenkomstig de usance werd eene Commissie be noemd, bestaande uit de heeren M. A. L. Blok van Laer en Mr. Joost de Graaff, om nader onderzoek in to stel-' len. Medegedeeld werd, dat do wmter-( voordrachten zullen worden, gehouden in het Brongebouw, als volgt: 19 November Justus van Maurik. 17 December Willem van Zuijlen. 21 Januari II. Th. Chappuis. 25 Februari G. S. Brandsma. Ten slotte vermeldde de Voorz. dat do Minister heeft kennis gegeven, dat de! Rijks-subsidie voor de kweekschool f 9107,50 bedraagt. Tegen dierenmishandeling. Namens de Vereeniging tegen heti mishandelen van Dieren voor Haarlem! en omstreken, bericht men ons: le. Binnenkort stélt do vereeni ging zich voor reclame te maken op1 het perron van het station te Haarlem! en op de perrons der stations in de na bijgelegen gemeenten ten behoeve van de asphyxiatie-inrichting op het ter rein de Phoenix, bij het Ripperdapark alhier. De reclame zal bestaan in het ophangen van het opgeplakte biljet aangaande genoemde inrichting; welk' biljet in den loop van dit jaar, reeds! op verschillende punten van Haarlem! en omstreken aangeplakt werd. 2o. Binnen een niet al to lang tijds-i verloop stelt de vereeniging zich! voor een circulaire te zenden aan hoof-' den en verder onderwijzend personeel; van de openbare en bijzondere scho-! len in de gemeente Haarlem. Daarin! zal verzocht worden om de kinderen! te wijzen op het nut der reeds vroeger: genoemde asphyxiatie-inrichting.Daar bij zal aan elke school een exemplaar! van het verslag der vereeniging,; over het jaar 1899, worden toegezon-! den. I 3e. De vereeniging bestelde een. aantal exemplaren van een maandelijk-; scheii scheurkalender tegen het mis-: handelen van dieren, voor het jaar" 1901. Door do vriendelijke zorg van onzen mede-bestuurder, den heer Beer-: nink zullen bedoelde scheurkalenders1 in de eerste plaats aan de openbare en bijzondere scholen worden toegezon-' den het is daarbij de bedoeling dat: elke school een paar dier kalenders zal ontvangen. Drankbestrijding. Door de afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheel-Onthoudersbond daartoe! uitgenoodigd, vergaderde in 't Volks-, gebouw Maandagavond het bestuur der! genoemde vereeniging, met die van de. Afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tot i Afschaffing van Alcoholhoudende' Dranken, van de Nat Christen Geheel-, onthoudersbond, der Ned. Onderwij-' zers-propagandaclub en der Afd. Haar-, lem van den Volksbond, tot het bespre ken van eene gezamenlijke propagan da voor de drankwetsherzienlng. Besloten werd, dat eene groote pro- Fenilleto®. Romao uit het Duitsch DOOR JUL. MAR 18) We zullen elkaar weieens te rugzien, mijn beste meneer, als u ïiier eenigen tijd blijft, zei hij vriendelijk tot Savinien. Houdt u van jagen of van visschen? Ik doe beide met groote voor liefde. Dan zullen we wel heel spoe dig goede vrienden worden. Helene was gedurende deze scène een weinig ter zijde blijven staan en bad Margarete gadege slagen, als wilde ze uit de trek ken van bet meisje wenken voor de toekomst lezen. Deze vermoedde niet, dat men haar bespieddezij keek met de zachte, goedige oogen nu eens Savinien aan, dien ze van harte scheen te bewonderen, en dan weer graaf d'Alberon, terwijl deze den gewonden pols behan delde. Langen tijd bleef haar oog met droeven blik op Renaud rus teneen diepe zucht ontwelde aan hare borst, toen ze, plotseling de oogen opslaande, bemerkte, dat Helene, die zich achter in het sa lon had teruggetrokken, haar on afgebroken aanstaarde. De blik ken der beide kruisten elkander, en vreemd genoeg was liet Marga rete, die de oogen neersloeg, ter wijl een donkere blos voorhoofd en wangen bedekte. Weinige minuten later bevonden zich alleen Savinien, Renaud en Helene in het salon en weldra ging ook de graaf naar zijne studeer kamer, waar hij het meest op zijn gemak was, en Helene en Savinien bleven alleen. Je bent een geniaal mensch zei de eerste lachend op zachten toon. - Ik ben alleen maar geen dom kop, dat is alles, antwoordde hij en haalde met eene onverschillige uitdrukking op het gelaat de schou ders op. En ook moedig. Och, wat! Er was voor het geen ik deed geen moed noodig. Maar Bringuetaille schijnt geen des kundige te zijn, want hij hield eene doodonschuldige ringslang voor een adder, waarmee ze trou wens eenige overeenkomst heeft. Haar beet is volstrekt niet gevaar lijk. Nu begrijp ik ook, waarom je haar in den vijver hebt gewor pen. Volkomen juist. Ze zag haren neef met een blik van bewondering aan en zei Je bent een bondgenoot, dien men niet gering behoeft te schat ten HOOFDSTUK X. Helene had haren neef niet al les gezegd, toen ze hare brandende begeerte naar groote rijkdommen verklaarde uit den nood en de ont beringen, waarmee ze te kampen had. Ze begeerde niet alleen met haar brandend verlangen naar ver maak en genot, maar ze haatte ook Richardier en Margarete met een geheimen haat, ofschoon de laatste alles had gedaan om de vriend schap van het jonge meisje te ver werven. Richardier daarentegen verachtte den graaf en diens zus ter, in wie hij slechts twee onnutte wezens zag. Ofschoon de graaf het beroep van arts vervulde, be redeneerde de oude architect, dat hij zulks alleen deed, omdat de armoede hem cr toe dwong, en hij zeker ook in het voorname niets doen volhai'd zou hebben, wanneer hij de rijkdommen van zijn vader had mogen behouden. Julie was zeer teer van gestel, zeer zenuwachtig, en daardoor was men gedwongen geweest om den grafelijken dokter herhaaldelijk te raadplegen, maar daartoe was het verkeer dan ook beperkt ge bleven. Misschien was het druk ker geworden, wanneer niet ver schillende gebeurtenissen, die snel op elkander volgden, tweedracht tusschen de beide families hadden gezaaid, welke bij Helene, zooals reeds gezegd is, weldra in doode- 1 ijken haat overging. En toch wa ren deze gebeurtenissen nauwe lijks de moeite waard geweest om er over te spreken. Zoo was op een wintermorgen, nadat het den ganschen nacht ge regend had, Helene, toen ze van de mis huiswaarts keerde, door de paarden van Richardier, die met zijne dochter en zijne nicht naar huis reed, geheel met modder be spat, hoewel de koetsier al zijn best had gedaan om op den smal- len weg nit te wijken. Helene werd bleek van woede, toen ze de mod derspatten in haar gezicht voelde, en hare opgewondenheid over de ze smadelijke beleediging want als zoodanig vatte zij het voorval op was zoo groot, dat ze tegen een der langs den weg staande po pulieren moest leunen om niet om te vallen. Margarete had het voorval, dat haar zeer pijnlijk was, gezien even als de koetsier, die zich bij zijne jonge meesteres zoo goed mogelijk trachtte te verontschuldigen. Des namiddags begaf juffrouw Richar dier zich te voet naar het huis van den graaf, waar ze Helene verlang de te spreken. Deze ontving haar koel en met bleeke lippen. Ik ben ontroostbaar over het gebeurde van hedenmorgen, freule, sprak de bezoekster, die met uit gestrekte handen op Helene toe liep. De weg was zeer vuil, en de koetsier, aan wiens goeden wil we geen reden hebben te twijfelen,' heeft verzekerd, dat het hem on-, mogelijk was geweest de paarden' verder naar den kant te krijgen, zal hij ontslagen worden, als gij' het wenscht. Öch toe, zeg, dat ge niet meer boo3 op mij zijt Helene scheen de toegestoken handen intusschen niet te zien. Waarom zou ik boos op u zijn? vroeg ze. Het was immers' een voorval, zooals alle dagen plaats kan hebben. Ilc had beter moeten oppassen en dat zal ik voortaan doen. Margarete trachtte het ijs te bre ken, dat het hart van liet jonge meisje als een pantser scheen te omsluiten, doch al hare pogingen waren tevergcefsch. De oogen der in haren hoogmoed gekwetste jon ge gravin fonkelden van haat en woede, en dat ontging ook Marga-, rete niet. Zij staakte hare pogingen en ging heen. Het ongeluk wilde, dat er ach tereenvolgens nog andere dingen gebeurden, welke deels een gevolg waren van de stijfhoofdigheid van Richardier, maar voornamelijk van een instinctmatigen afkeer,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1