"pa gati"ffa-vergaderEng vóór gezaroéallf- ke rekening, zal worden, gehouden, waarop waarschijnlijk drie sprekers van verschillende richting zullen spre ken, en dat zal getracbt worden op die vergadering eene motie te doen aannemen in. den geest van. het pro gram van. actie door de samenwerken de drankbestrijders vereenigingen te Amsterdam opgemaakt. De Afö. Haarlem Van do NecL Ver- eeniging tot. Af schaf fin" van Alcohol houdende dranken had bij. den se cretaris van het Algemeen Secretariaat het voorstal ingediend op do e. k. ver gadering de gedelegeerden der aange sloten vereenigingen te verzoeken het in hunne vereeniging daarheen te lei den, dat zij aan de betooging zouden deelnemen, en naar aanleiding hiervan werd besloten, dat vanwege het comité vocrr de propaganda-vergadering de vakvereemgingen en alle vereenigin gen die een ethisch doel nastreven zul len worden aangeschreven aan de be tooging deel te nemen. Tót bestuur van het comité werden gekozen de heeren W. L. Schram Az. els voorzitter, R. Blomberg, secreta ris. Hoekstra, 2e secretaris en C. Eek hout, penningmeester. WandeltentoonstelliBgen in Nederland. vanwege liet Museum van Kunstnij verheid te Haarlem zullen dezen win ter weder wandeltentoonstellingen worden georganiseerd, die in verschil lende plaatsen van ons land zullen cir- cuïeercn. Voor dit doel worden twee verzamelingen ter beschikking gesteld. De cene omvat de studiën eh werk stukken der leerlingen van de school voor kunstnijverheid, die op de wereld tentoonstelling te Parijs werden geëx poseerd en aldaar de gouden medaille behaalden;, de andere omvat plaatwer ken uit de' Boekerij en voorwerpen uit het Museum, betrekking hebbende op de decoratieve kunsten, de bewerking der metalen, de houtbewerking, de pottebakkerijkunst, de textiele kunst, de kunst der boekversiering en verdere afdeelingen, die mei de kunstambach ten In verband staan. Voor vereenigingen en inrichtingen van onderwijs worden deze verzamelin gen kosteloos ter beschikking gesteld. In plaatsen waar een departement van de Nederïapdsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid is, zal men met den secretaris van genoemd De partement in overleg moeten treden. Voor nadera inlichtingen kunnen be langsielenden zich wenden tot denhr. E. von Saher, directeur van het mu seum en da ftehooi voor kunstnijver heid te Haarlem. v Door 'de H. U. S. M. werd Maan- dag aanbesteed de levering van 199,250 KG. stafijzer (weiijzer) van in den han- del voorkomende maten ten behoeve van de centrale werkplaats alhier. In- gekomen 5 biljetten. Minste inschrij ver Düsseldorfer Eisen und Draht In dustrie, Düsseldorf-Oberbilk, cl 1 9.14; b. I 9.14. De levering van 89,100 KG-stafijzer (vloeiijzer) id. idL Ingekomen 6 biljet- ten. Minste inschrijver Düsseldorfer Eisen- und Draht-Industrie, Düsseldorf- überMlk a. f 9.14; b. f 9.14.; Gedurende: het badseizoen In 1900 zijn in de zwem- en badinrichting in het Noorder-Builenspaarne ruim SQ.00 gratis baden genomen, alsmede ruim 1600 tegen betaling Yan 2 centj per bad. Aan de school van den heer E. van der Wille alhier is tot ondeiwijzeres benoemd mejuffr. A. Pemé.; B. K. Volksbond. In 'de groote zaal der Sociëteit „de Kroon"- vergaderden Maan dagavond de leden der af deeling .„Haarlem"- onder voorzitterschap \van den heer v. d. Vaart. Als spreker trad op de WelEerw. t heer J. G. van der Loos, kapelaan te Soeterwoude, die uiteenzette hoe het gemis aan christelijke lief- (de één der oorzaken is van de on- gelukkige toestanden ia onze Maat schappij. Tegenwoordig wordt de zucht om rijk te worden steeds grooter; een jagen naar groote winsten is 'ontstaan, en men ontziet zich zelfs niet de werklieden uit te zuigen,; om maar snel naar weelde te ge raken; en dit alles ontstaat door 'gemis aan christelijke liefde. Doch dit is zoowel bij werklieden als werkgevers het, geval. De werk lieden hebben te veel geluisterd naai? oppositie-leiders, die predik- ten „vrijheid en gelijkheid", waar- door ontevredenheid en afgunst is ontstaan. "Wel is men vol medë'doogeri voor] armen en ongelukkigen, en leven' wij in eea tijd van welwillendheid, maar wanneer wij die liefde gaan ontleden, en haar beschouwen, in het licht des geloofs, dan blijft er' iets anders over dan echt-ehriste- lijke deugd. Men heeft armen en ongelukkigen, maar hoeveel zien in de armen en waardeeren in hen de zoon Gods? De liefde moet niet zijn alleen een gevoel van mede lijden of welwillendheid, maar moet zijn 'de hand, die hun uit hoogere beginselen wordt toege stoken. De echt-christelijke liefde vindt men terug in de Heilige Kerk. Vervolgens wees spr. op de lief de der Kerk jegens hare kinderen in de eerste eeuwenDe Kerk was het die aan de treurige toestanden in die dagen een einde maakte door de liefdevolle zorgen der Kerk werd een slaaf gelijk gesteld aan zijn heer. Door haar leer en haar voorbeeld leerde zij de menschheid de kracht der ware liefde. Een uiting van de liefde, waarvan de Kerk heeft blijk ge geven in de middeleeuwen, was dat verschillende nuttige inrich tingen, gasthuizen, toevluchtsoor den etc. in het leven werden ge roepen. De schoonste uiting van de liefde der Kerk Gods is voor zeker het Kloosterleven .geweest. De hulpbehoevende zieken werden verzorgd door eenvoudige klooster lingen, die tevens onderwijs ga ven, en de gastvrijheid, éen der schoonste deugden, beoefenden. De kloosters zijn bepaald een zegen geweest voor den landman. Door de opheffing 'daarvan is de armoede toegenomen, een bewijs hiervan zag men in Engeland, toen Hendrik de achtste de hand sloeg aan de kloosters. Vervolgens her innerde spr. aan. 'den grooten St. Vincentius a Paulo, die zooveel goeds tot stand gebracht heeft, die de kracht deed gevoelen der Hei lige liefde. Aan de Katholieke Kerk komt dus voorzeker de grootste eer toe de lijdende menschheid te hebben geholpen. Zij heeft het eer ste gebod der liefde gepredikt, zei- de spr. De laatste uiting der liefde, die de Kerk in onze dagen gege ven heeft is „de Volksbond". De Paus heeft zich alle belangen 'der werklieden aangetrokken-. De opbrengst van het geheele so ciale vraagstuk gaf hij in uwe han den; de Bond geve het bewijs er van dat hij de woorden van den' Paus begrepen heeft. Gij zijt door het woord des Pausen een kracht geworden, waarmede reke ning moet worden gehouden. Blijft nu eensgezindbetracht de Christelijke liefde, laat jaloezie of achterdocht achterwege blijven, stelt vertrouwen in elkandereer biedigt de adviseurs, de handhaver der Encycliek, en strijdt allen on der de banier der liefde, opdat éénmaal de zegen van den Almach tige op u neüerdale. Met een luid applaus werd 'deze rede begroet. Bloemendsal. Door 'den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, is benoemd tot secretaris van den militieraad in het 2e militiedistrict, de heer. Mr. S. EL .Veiling Meinesz, alhier. -. Veisen. Doör öe 'onderwijzers aan dé 'open bare lagere scholen in deze gemeente is aan den gemeenteraad gevraagd een betere salarieering te willen invoe ren en wel eene regeling naai- ouder dom.; Haarlemmermeer. Bij de gehouden onderhandsché aan besteding voor het bouwen van twee woonhuizen en één woon- en winkel huis, alles onder één dak ó*p den ring dijk bij Halfweg, was de hoogste der 7 inschrijvingen f 2960de laagste zijnde van den heer H. A. de Graaff te Halfweg f 2549. Het werk is.met gewijzigd plan dien inschrijver opgedragen.. Zoowel hier als in 'de aangrenzende •gemeenten, Sloten, Haarlemmerliede enz., komen meerdere gevallen van mond- en klauwzeer onder het rund vee voor.' Binnenland. Do Koningin in de residentie- H. H. M. M. 'de Koningin' en 'de Koningin-Moeder zijn Maandag middag te 12 uv" 15"min. van SoesF dijk in Den Haag aangekomen. De Vorstinnen reisden in het Konink lijk salonrijtuig van de Nederï. •Centraal Spoorweg-maatschappij en werden reeds op korten afstand ivan het station met gejuich be groet door de jeugd van de hofjes, die op de- spoorbaan uitzicht heb ben. Op het perron, waarop overi gens geen publiek werd toegelaten, werden H. H. M. M. bij aankomst begroet door den burgemeester Ba ron Van Harimcma, den generaal- majoor Van Pommeren, gouver neur der residentie, en baron Ben- tinek, stalmeester, met ieder van welke heerenbeide Majesteiten zich onderhielden. De Koninginnen begjaven zich' in open rijtuig naar het paleis en be antwoordden met de gewone vrien delijkheid de groeten van de me nigte aan weerszijden van de straat •geschaard. In de Rijnstraat, die door een sterk peleton politie-agen- ten was afgezet, werd het publiek nergens anders toegelaten dan op het trottoir tegenover het station. De Koninklijke trein'werd vanwe ge de Staatsspoorweg-maatschap pij begeleid door de heeren Enge- ringh, Kuysinga en Gatsonides. Te half een bereikten Hare Ma jesteiten het paleis, hartelijk toe- gejuichd door honderden die zich van de Heulstraafc af tot ver voor bij het paleis geschaard hadden. De Vorstinnen werden ontvangen door den hofmaarschalk baron Clif ford. Boven het paleis werd, on middellijk na aankomst, de Ko ninklijke standaard gehesch'en. Hare Majesteiten vertoonden zich enkele oogenhlikken aan het ven ster ter linkerzijde van het halkon. Het Hof is voornemens tot het laatst van 'deze maand, vermoede lijk tot 2S September, in de resi dentie te verblijven. President Kruier. Hr. Ms. pantserdekschip Gelder land, onlangs van Nederland naar Oost-ïndië vertrokken onder bevel van den kapitein-ter-zes baron Sweerts de Lanöas Wyborgh, is aangewezen om eventueel den pre sident der Z.-A. Republiek Kruger te Lourengo Marquez aan boord op te nemen en naar Nederland over te_ brengen. Telegrafische bevelen zijn tot dat einde- gezonden naar de plaatsen alwaar deze bodem thans verwacht kan worden, nl. te Perim of Aden. Zaterdagmiddag laat is antwoord ontvangen uit Lourengo Marquez op het door dr. Leyds afgezonden telegram. Het hield eenvoudig eene bevestiging in van 'de aanwe zigheid van president Kruger al daar. De Zuid-Afrikaansch'e 'deputatie te 's-Gravenhage verklaart niet de minste waarde te hechten aan het geruchtmakend bericht, dat presi dent "Kruger te Lourengo Marquez feitelijk gevangene der Engelschen zou zijn. De deputatie ontkent stel lig de bewering van .Lord Roberts, dat president Kruger de Boeren- zaak afvallig zou zijn geworden door op de vlucht te gaan. De pre sident heeft zich slechts buiten slands begeven in opdracht van. den Uitvoerenden Raad, -die krach tens besluit van den Volksraad in de zitting van 1S99 verschillende ver-strekkende bevoegdheden heeft gekregen, waartoe o. a. behoort die, om den president voor een of ander doel machtiging te geven zich naar het buitenland te he geven, Engelsche manieren en Neder- lanösche onderdanen. Het H.bld. kreeg bezoek van 'de heeren A. M. A. Bies, stationchef te Val en W. do Boer, stationchef te Paardekop, in de Z.-A. Repu bliek. Beide heeren zijn door bet Britsche legerbestuur, uit het land gezet met een aantal andere amb-' tenaren van de N. ZA. S. M. Ook hun en hunnen lotgenooten is de onbeschaafde behandeling ten deel gevallen, waaromtrent reeds meermalen door ons bijzonderhe den zijn medegedeeld. Ook hij hen werd de bekende streek uitgehaald van het over haast vaststellen van .het vertrek, zoodat ze hun eigendommen voor een appel en een ei moesten ver- koopen. Althans voor zoover zij ze nog bezaten. Van eenigen hun ner werden dé, woningen en' de meubelen opgecommandeerd door do Britsche officieren. Zij konden slechts vergunning krijgen om en kele kleedingstukken weg te ha len en ontvingen geenerlei schrif telijk bewijs dat hun eigendommen waren gecommandeerd en hun ver goeding zou. worden gegeven. Een dertigtal ambtenaren der N. Z. A. S. M. werden zonder eenig onderzoek in do gevangenis gé- worpen onder beschuldiging van de spoorwegbrug bij Standerton te hebben laten springen, IS loco motieven vernield en 70,000 dwars liggers verbrand te hebben. Op aanwijzingen van een paar Engel schen werden de beweerde hoofd schuldigen zonder verder proces als krijgsgevangenen naar Ceylon weggevoerd. Van Standerton werd 'de reis naar Durban gemaakt in derde- klasse-wagens, waarin ook vrou wen en kinderen moesten plaats nemen. Vier-en-twintig uur na het vertrek werd den reizigers voor het eerst de gelegenheid gegeven uit te stappen om té voldoen aan noodzakelijke behoeften I Daartoe werd hun vijf minuten tijd ge laten. Te Durban werden de bannelin gen uitstekend door de Engelsche autoriteiten behandeld, terwijl ook de Nederlandsche consul zich bij zonder veel moeite voor hen gaf. De heeren Bies en De Boer ver telden nog dat aan 63 der hunnen van wie bewezen was dat ze ge weren van de regeering der Z.-A. Republiek hadden ontvangen, maar dat deze tijdens den oorlog door hen "tegen recu waren ingeleverd, door- den Nederlandschen consul zou zijn medegedeeld dat ze door 'de Nederlandsche regeering niet langer werden beschouwd als Ne derlandsche onderdanen. Deze ver klaring zal nog nader bevestigd moeten worden. De mannen op wie ze betrekking had, zijn aan boord van de Catalonia gebracht; hun zaak zal door de Engelsche overheid nader worden onderzocht. Dank zij den goeden zorgen van onzen consul te Durban worden hun vrouwen en kinderen daar op 'kosten van de Engelsche regeering verpleegd. Ter verklaring van de zaak 'der geweren deelden de heeren Bies en De Boer nog mede dat do Re geering aan de N. Z. A. S. M. vóór den oorlog geweren had verschaft ter bescherming van de stations tegen mogelijke gebeurtenissen. Op gedrukte orders werd de besliste instructie gegeven zich niet te ver zetten tegen een gewapende macht en zoodra de Engelsche troepen het grondgebied der Republiek be traden, werd door de Transvaal- sche Regeering het bevel uitge vaardigd de geweren tegen regn in te leveren, opdat de N. Z. A. S. M. geheel onzijdig zou blijven. De legerwetten. De Minister van Oorlog heeft thans geantwoord op de voorloopige versla gen betreffende „de legerwetten". De Minister handhaaft zijne bezwaren te gen het Zwitserscha stelsel, en wenscht niet. mede te werken tot opheffing van den genera al srang, o. a. uit deze over weging, dat de belangrijke werkkring dezer titularissen een daaraan geëven- redigden rang vordert.- De vraag, of ook met het oog op de meerdere kosten niet een andere formatie van de artillerie de voorkeur zou verdienen, waarhij het regiment uit 2 af deelingen, elk van 4 batterijen, zou zijn saamgesteld, beantwoordt de Minister ontkennend, terwijl hij voorts besrijdt de meening, dat de landweer weinig militaire waarde zou hebben. De Minister ontkent, dat zijn. bereke ning van meerdere kosten, welke uit de voorgestelde organisatie zullen voortvloeien, te optimistisch zou zijn. Dat het geraamde bedrag van f 510000, voor jaarlijksche kostenvermeerdering overschreden zou worden, kon de mi nister wel toegeven.; Bij de Memorie is een nota gevoegd, waarhij eenige wijzingen van weinig ingrijpenden aard worden voorgesteld. Sport en Wedstrijden. DaNe der land Bche competities. Volharding heeft haar seizoen besloten met een nederlaag. Am- stels C. G. was Zondag hare meer- dere met 48 runs. De scores be droegen 140 tegen 92. Rood en wit heeft het beter geleverd en maakte Ajas af met- 24 runs. Het kampioenschap hangt dus tus- sehen de 's-Gi\ G. G. en Rood en Wit. De stand is Club.- Stad. gesp. gew. verl.pt. Rood en Wit, Haarl. 10 7 3 14 s-Gr. G. C., den Haag 9 6 3 12 Ajas, Leiden 10 6 4 12 Volharding, Amsterd. 0 6 4 12 Amstels C. C. Amst. 9 3 6 6 Hercules, Utrecht 10 1 9 2 Meyers voegt lauwer bij lauwer.- Maandag won hij te Antwerpen den; eereprijs, tegen Jacquelïn, den onoverwinnelijken Franschman, die hij reeds twee malen versloeg, en Coo per, den snellen Amerikaan.; INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt .de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! Mag ik u, in het belang van een groot aantal ongelukkig© personen, plaat sing voor onderstaand in uw blad ver zoeken; hij voorbaat mijn dank, Medeburgers! Het zal u zeker niet onbekend zijn, het treurig lot, den Leeuwarder kar- tohbewerkers overkomen. Hun toestand en die hunner vrouwen en kinderen, vindt overal medelijden. Met medelij den alleen zijn zij echter niet gehol pen; daar kunnen zij voor hun gezin nen geen brood voor koopen. Gelde lijke steun is dringend noodig. Het is daarom dat ondergeteekende de vrij heid neemt het verzoek te richten: lo. aan alle besturen van hij het alg. secr. aangesloten organisaties, in' hun ver eenigingen te bewerken, dat er voor dat doel een som of sommetje wordt afgestaan. 25 Sept. e. k. is er gedele-. geerden-vergadering, misschien konden wij dan gezamenlijk namens het al gemeen secr. deze som aanbieden; 2o. aan alle arbeiders in het algemeen, offert Uw penningske voor uw lijdende" en strijdende broeders; vormt onder steuningscommissies voor dat doel op de verschillende fabrieken of werkplaat sendraagt hij de besturen uwer ver-- eeniging af, kortom, doe wat u denkt dat goed is in deze zaak, maar steunt die arme tohhers, want waarlijk het is noodig. En nu, lest best, aan alle inwoners van Haarlem, welke den arbeiders een goed hart toedragen (en dat-doen ze toch zeker allen) ook aan u waag ik het iets te vragen, voor een groot aan-" tal mensehen, die zonder hun schuld broodeloos zijn gemaakt Iedere gift, hoe klein ook,, zal door ondergeteeken de gaarne ontvangen en verzonden worden; BERNARD MOK.- Voorzitter Alg. Secr._ te Haarlem^ Haarlem, 18 Sept. 1900.. M. 'de Redacteur! Openbare Gezondheid I Hoewel de water- en pompquaes- tie in deze gemeente tamelijk af gezaagd wordt, kan ik toch niet nalaten, naai' aanleiding der laat ste bekendmaking van" B. en W. in zake de pomp van Gieske te vragen „Zoo Gieske zonder ver zet duinwater in zijne •Woning had ■laten brengen, of later nog, de pomp had hersteld zonder er pu bliciteit aan te geven, zouden B. en W. dan_ eveneens getracht heb ben,..'den menschen vrees aan te jagen, voor de melk van Gieske?" Deze vraag wordt ongetwijfeld door ieder met „n e en" beantwoord. En dan had Gieske evenals alle andere melkverkoopers hoogst schadelijk en minder schadelijk water zonder het minste bezwaar kunnen gebruiken en het vermeen de gevaar had toch bestaan. .Nu is het doel lllaarblijkelijk, Gieske tot straf voor zijn af te keuren handelwijze nadeel toe te brengen, wat -eveneens strenge afkeuring verdient. Doch indien er nog klein geestige menschen zijn, die zich door de groote woorden „waardoor de door hern verkochte melk groot gevaar voor ernstige ziekten zou kunnen opleveren" laten bepraten, geef ik hun in overweging of de melk van een anderen leverancier dit gevaar niet oplevert. Want nie-i mand geeft u de verzekering,"" of deze uitsluitend duinwater ge-, bruikt, daar wellicht niet één melk boer genoeg heeft aan 30 kub. M.i per jaar en zich niet gaarne nog zwaarder' wil belasten. En 'dan! nog„Van waar is de melk af-! komstig?" De melk komt van uit' de omliggende gemeenten, waarj dikwijls geen. helder, laat staan'; zuiver water te krijgen is, wier bewoners soms uren ver een ge-: ringe' hoeveelheid water moeten' halen. (Hierbij zij opgemerkt dat de pompen te Haarlem hierin voorj een groot deel voorzagen, doch dat; dit door het afsluiten hiervan' steeds moeilijker, wordt. Het is ze-; ker ter bevordering der openb-.-ge-: zondheid, wanneer de omliggende! gemeenten brandpunten van be-'j smetting kunnen wordenNiet' dat de buitenlui zoo kieskeurigj zijn op het water, doch de slootj bij het huis is hun eenige toevluchtj en het water hieruit is gekookt-; of ongekookt zoo ongenietbaar, dat' men wel in een woestijn moet we-' zen om het te drinken. Nu heeft Gieske, en zijne vrouw, jarenlang dat gevaarlijke water uit die ver-; wenschte pomp gebruikt, zonder ooit ziek te zijn geweest, doch,' wie dat slootwater drinkt, wordt zeker ziek. Wat levert dan grooter' gevaar op, die pomp of dat sloot--' water? En zoudt ge u dan laten verleiden, geen melk te betrekken van Gieske? Met dat slootwater, moet ge dan weten, maakt iedere boer en iedere boerin dagelijks de vaten en ketels helder schoon! en wordt de melk gekoeld. .Dit laatste levert mijns inziens .weel meer gevaar op; maar er wordt' zooveel beweging gemaakt tegen het water uit die pomp, terwijl 't in werkelijkheid niets te betee-i nen heeft. Door de hoornen ziet men het bosch niet! i U, M. de Redacteur, 'dankend; voor de plaatsruimte, teeken ik mij' Hoogachtend, Uw dw. dr.. BACCIL. Mijnheer de Redakteur, Ondergeteekende verzoekt u vrien delijk deze letteren in uw veelgelezen' blad te plaatsen. Voor eenige jaren terug, werd er op de begrooting geld uitgetrokken om een loopbrug over den Heerensingel te plaatsen. Dit was voor vele -menschen buiten de Amsterdamsche Poort woon achtig, een verblijdend vooruitzicht. Men was dan niet verplicht zulk/een grooten omweg temaken om in de stad te komen. Maar hoe worden wij te leurgesteld, nog altijd laat deze brug op zich wachten. Wel is ons door iemand die het weten kan, gezegd, dat het wachten is op -de elect-rische tram, maar waar de Gemeente in dien tijd' al zooveel verkeerswegen, heeft -geo-1 pend, in liet andere gedeelte van do, stad, dunkt ons dat wij nu ook-Wel; eens een heurt mogen hebben. Hoevcle neringdoenden, dokters en vooral kin deren die op schooi gaan, zouden daar! van den winter mede gebaat zijn. Het doel van ons schrijven, en aangezocht door vele menschen die hier wonen, is,' dat dit ingezonden stukje de aandacht moge trekken, van hen die met de uit', voering van dit werk zijn belast. En dat wij nog vóór dezerCwinter met eer 'brug mogen, worden verrast. Dankend voor de plaatsruimte blijf ik met acb- ting,. Uw abonné W. C., Bij informatie is ons gebleken, da' indertijd wel besloten is een kwakel brug te bouwen over het midden vaïr den Heerensingel. Toen de plannei voor de eïectrische tram in behande ling kwamen, dacht men er over -eet flinke brug te leggen, waarvan ook -dè tram gebruik zou kunnen maken. Hi en van werd evenwel afgezien, omdat d< plek, waar de brug het gesehikst lat voor de voetgangers, weinig deugdt voor de tram. y De zaak staat nu zóó, dat men. zoo- dra het tramplan-Anderheggen en Nen- meijer gearresteerd zal ziih (wat spoe dig kan worden verwacht) voorgesteld zal worden een afzonderlijke brug to bouwen voor d© tram en dan tevgns do kwakelbrug te leggen over den Heeren singel. Waarom deze laatste dan maar niet dadelijk gelegd wordt, heeft ons ook niet duidelijk kunnen worden,. Maar de brug komt l RED.' Uit de Arbeiderswereld/ BINNENLAND, Wij lezen in het H.bld.Dooi' eenige patroonsvereenigingen me? eenige werkliedenvereenigihgen in 'dien hij yan 'de familie 'd'Alberon 'had. Op zekeren dag bevond graaf rRenaud zich op de jacht. Hij moest fcieh- daarbij beperken tot 'de landerijen, welke onmiddellijk (bij zijn huis - lagen... Toch liet hij ,zich, toon hij een aangeschoten haas vervolgde, door zijn jachtlust lyerleiden en opeens bespeurde bij, 'dat hij zich op den grond bevond, die bij „Landepereuse" behoorde. Het was echter reeds te laat om terug le keeren, want een bosch- 'wachter van RiGhardier had hem al gezien en was komen aanloopen óin het feit te constateeren. - Tevergeefs protesteerde de graaf, tevergeefs wilde hij uitleg van de zaak geven; 'de boschwachter ant woordde alleen op beleefden toon Meneer do graaf zal wel zoo ;goed zijn dit met.meneer.Richar- jdier te bespreken^ ilt doe. slechts 'wat mijn plicht is. Renaud schreef aan" Rich'ar'dier, 'doch deze „bleef op zijn' goed recht staan. Hij wilde onbeperkt, gebie der zijn op zijn grond en bodem, 'dien ook anderen zouden ontzien, en beantwoordde den brief van ,'detf graaf in het geheel'niet. - Margarete,. 'die van't gebeurde kennis had- gekregen, trachtte her haaldelijk als bemiddelaarster- op ie treden;'door haren vader er op te wijzen; hoe nietig en onbedui dend dit vergrijp wasdat men moest toeschrijven aan een mis verstand, aan vergeetachtigheid, en dat men zich Helene en haren broeder tot vijanden zon maken, wanneer het werkelijk tot een pro ces kwam. Richardier. luisterde niet haar hare betoogen, en toen ze maar niet wilde, ophouden, zei hij Mijn. lief kind, ik vind, 'dat jij je al te veel met deze lieden be moeit. Je laat geene gelegenheid voorbijgaan om mij ecno voor- dracht te. hon'den over de freule er, haren, broeder, maar je vergeet echter geheel en al, dat we niet tot dezelfde maatschappelijke krin gen: behooren. De jonge gravin dAlberon. zal hooit uwe vriendin worden, nooit zal de graaf'mij als zijnsgelijke beschouwen. Die: lui zijn mij 'dus volkomen vreemd. Het proces zal worden, gevoerd. Ik wil weliswaar niet betwisten,;:dat deze - familie- d'Alberon,; die. thans geheel, geruïneerd is, nadat zo eens rijk en .machtig was, niet eenige aanspraak op belangstelling heeft, maar ik raad je. om verstandig te zijn. Laat je sympathie voor deze lieden geen vrij spel;, laat je cbor titelsniet verblinden en ho'-id steeds voor oogen, dat 'deze men schen niet jou,maar jou millioe- nen meenen, „wanneer ze. je: op eene of andere-: wijze tegemoet ko men. Zoolang ik leef, mijn lief kind, zal je de echtgenoote van graaf Renaud: d'Alberon niet wor den. Ik heb niet mijn gansche le ven gewerkt om bet wapen .van dezen dagdief to vergulden. Je zult de -vrouw van een man wor den, die evenals ik altijd heeft ge werkt, en alles aan zichzelven te. danken heeft.. Je weet, hoe: zeer. ik je liefheb; en ik hoop, dat je met. mij gelijk-denkt. - Margarete scheen)f eh Hoogste verrast, maar ze. streed dapper ter 'gen hare. verlegenheid en ank woordde Uw; wil" zal stee'ds'demijne zijn, papa. Als je arme moeder - in. leven ware; gebleven, zou deze evenzoo tegenje gesproken hebben,- als; ik heb gedaan," voegde;Richardier er- kij.-, Margarete liet het hoofd hangen; ze kende den onbuigzamen wil van haren vader. Het proces werd. werkelijk ge voerd, en de graaf werd tot eene kleine geldboete veroordeeld. Maar nauwelijks was de zaak afgedaan, toen er een ernstig; conflict ont stond. Reeds se'dert "den verkoop van „Landepereuse" was er steeds ver schil van gevoelen geweest 'over eene strook lands, die de -graaf als bekoorende tot do landhoeve zich' toerekende, terwijl Richardier beweerde, dat bet zijn eigendom was. Daar echter de ongeveer een hectare groote strook lands even min. als de landhoeve zelf den or- ganischen samenhang- van dege heele bezitting verbrak, had: RL chardier op wensch van Margare te, die eennieuw conflict, wilde vermijden, 'de zaak laten rusten, totdat d'Alberom na het jachtproces zijne aanspraken Het gelden. Nu kwam de zaak „voor - de rechtbank, die haar twee jaar onbeslist liet, 'zoodat er groote kósten werden Veroorzaakt. In laatste instantie werd- eindelijk het proces; ten. gun ste van Richardier beslist, en 'de graaf tot betaling van alle kosten veroordeeld. Deze beliepen onge-, veer drieduizend francs, en het be talen van zoodanige som beteeken- de voor d'Alberon niet den gehee- len ondergang, want de ruïne was immersre eds lang volkomen, maar de grijnzende armoede, want de autoriteiten zouden zonder twij fel onbarmhartig zijn en niet al leen de nog voorhanden meubels,, maar ook het huis verkoopen, om betaling te verkrijgen. Inderdaad werd er een gerech telijke verkoop voorbereid en do daarop betrekking hebbende ken nisgevingen overal aangeplakthet verderf scheen onafwendbaar. Maar de verkoop bad niet plaats, do annonces verdwenen uit de bla den en de deurwaarders lieten zich niet meer zien. De storm, die xeeds zoo. lang gedreigd had, was opeens bezworen. De graaf wilde weten, hoe de zaak in elkaar zat, en be gaf zich naar Bloïs, waar. hij door de ambtenaTèn met. de'grootste be leefdheid werd onfvangGn. Maar ze gaven op al. zijne vragen slechts een ontwijkend antwoord. Met veel-moeite werd hij- eindelijk van| een klerk gewaar, 'dat de som, wel-, ke hij krachtens het vonnis moes?" betalen, een dag voor de verkoo; ping was betaald. Door wien wist hij niet. Renaud's nieuwsgierigheid was ten hoogste opgewektmaar zijn trots leed er zeer onder, dat hij het geheim niet kon doorgronden. Wie zou die onbekende weldoener zijn? Met zijne-vroegere vrienden had hij, sedert hij arm was ge- worden, eiken' omgang afgebro ken. Van hen kon dus de hulp iiief' komen. y Er is dus iemand geweest, die dit geld voor mij betaalde Hei past mij. echter niet, het kwetst mijn trots, dat de een of andere onbekende persoon voor mij be taalt. Ik verzoek u 'daarom en- ik heb daartoe het. recht, zooals u zal moeten erkennen mij dei volle waarheid te zeggen. Wig heeft 'de drieduizend francs voor mij, betaald? De ambtenaar scheen zeer in verlegenheid te geraken. (Wordt vervolgd}.;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2