Parijsche Brieven. "do bouwvakken te AmstërdamyTs een nieuwe regeling getroffen, waarbij o. a. een arbeidstijd van 10 uur werd bepaald en een stan- daardloon van 25 ct. per uur met afschaffing van het overgéld. Spoe dig daarna bleek, dat lang niet alle patroons deze regeling hadden in gevoerd en daarom verzochten die timmerliedenvereenigingen aan de Kamer van Arbeid haar invloed aan te wenden, om de regeling al gemeen te maken- Bij nader onderzoek bleek het der Kamer, dat een aantal patroons den 10-urigen arbeidsdag daarom niet wenschten in te voeren, om dat hun personeel zich hiertegen sterk verzette daar het financieele, schade daarvan had. De Kamer sprak toen met algemeene stem men de noodzakelijkheid uit, dat, nu de overeenkomst eenmaal is tot stand gekomen, zij door alle pa troons en alle werklieden wordt nagekomen. De Kamer heeft zich daarom tot bovengenoemde timmerlieden-ver een igingen gewend met verzoek pogingen in het werk te stellen, om de werklieden van hun verzet terug te brengen. En terwijl de pa- troonsvereenigingen zich zelf tot hun leden zullen wenden, zal de Kamer van Arbeid aan do onver- eenigde patroons verzoeken haar mede te deelen, of zij de regeling hebben ingevoerd en zoo neen, waarom niet, om dan later na ont vangst der antwoorden andere maatregelen te nemen. De grondwerkers deelden in de nieuwe loonregeling niet en zoo als bekend is, hebben hun vereeni- gingen in de laatste weken eenige maienv- vergaderd en aan de pa troons»^ loonsverhooging verzocht, Thans hebben zij de tusschenkomst 'der Kamer van Arbeid ingeroepen en het bestuur daarvan heeft voor Dinsdagavond eenige patroons tot een vergadering uitgenoodigd, ten einde de zaak te bespreken. Komt zij niet tot een bevredigende op lossing, •dan zal een verzoenings- raad benoemd moeten worden, die het geschil tot een goed einde zal moeten brengen,- In den tuin van Het Paleis voor (Volksvlijt te Amsterdam vond Maandagmiddag eene ledenverga dering van den Algemeenen Ne- derlandschen Diamantbewerkers hond plaats, bijeengeroepen tot stemming over een gedetailleerd voorstel der jnweliers uitsluitend loopenda over de hijlevering van boort. Door den bondsvoorzitter, den heer Polak, werd de waarde van dit voorstel besproken, doch het voorstel zelf niet rechtstreeks aan bevolen. Uit zijne beschouwingen en ook nit een antwoord dat hij gaf op de aanmerkingen van en kele aanwezigen, bleek echter dui delijk zijne bedoeling. Den stakers voor te houden, dat de stemming eigenlijk minder over de waarde ,van het voorstel zou loopen dan wel over- de vraag of men al dan niet de staking zou volhouden on- !der de omstandigheden van het oogenblik. Hij vroeg den aanwezi gen met nadruk af, of zij zich zei- Yen persoonlijk en de organisatie als zoodanig sterk genoeg achtten om de staking nog voort te zetten. Aan den uitgang van den tuin werd schriftelijk gestemd. Het voorstel om de staking op de overeengekomen voorwaarden te doen eindigen, werd aangenomen met 3196 stemmen voor, 467 tegen, 67 blanco en 4 van onwaarde. Deze stemming geldt echter alleen da briljantslijperij. De roosjesslijpers, die zich bij de staking nit solidariteit aansloten, zul len heden over het voorstel stemmen. Vóór en na komen uit andere plaat sen eenige aangenomen werklieden voor 'de stroocartonfabriek te Leeu warden.- Daar een betrekkelijk groot aantal den arbeid niet hebben gestaakt, werkt de fabriek thans met 120 130 Aan de stakende klompenma kers te Tiel is Maandag door het Arbeidssecretariaat het volle loon uitgekeerd. Besloten werd de staking vol te houden. Een der grootste patroons, de heer H. v. Uitert, zou besloten zijn aan de eischen der gezellen toe te geven en Dinsdag te begin nen. Indien dit waar blijkt, zal de 'staking spoedig eindigen, BUITENLAND.: Volgens een. telegram uit Scranton (Pennsylvania) loopen er in het dis trict niet minder dan 70,000 mijnwer kers leeg.; Vervolg Stadsnieuws. Naar wij vernemen zal de gymnas tiek- en schermvereeniging „Door Oe fening Sterker", ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan tegen de Kerst dagen een internationalen schermwed- strijd uitschrijven.- Brand. In den afgeloopenmacht ten 2? ure is een felle brand uitgebroken in perceel no. 13a aan de Ged, Raamgracht, hoek .Wolstraat, bewoond door don winke lier in schoenen en laarzen C. Vissers. Het perceel is bijna geheel uitgebrand. De bewoners zoowel beneden aJs.boven hebben zich in nachtgewaad gered. De brand is vermoedelijk ontstaan in de keuken door het omvallen of omgooien door de kat van een doofpot waarin gloeiende doofkolen. De vrouw van Vissers had tot omstreeks 12 uur vet uitgebraden op een fornuis dat ge stookt werd met turfen en de kolen daarvan in den doofpot gedaan. Naar een ooggetuige ons mededeel- ere, duurde fiet gerufmen tijd eer de brandweer kwam opdagen. Zou het nu nog geen tijd worden dat de vrij willigers van spuit 10 de zoozeer ver langde brandschellen krijgen Om 4 uur ongeveer was men het vuur meester. Alles is verzekerd. De oudste zoon van Vissers verwondde bij het inslaan van een ruit zijn arm zoo danig, dat deze verbonden moest wor den. Overigens kwamen allen met den schrik vrij. In den afgeloopen-nacht is een dam doorgebroken aan de in aanbouw zijn de brug over den Oostsingel waardoor de kuil of put die gemaakt was voor de fundeering vol water is geloopen. De aannemer bekomt hierdoor nog al schade. Door de politie is weder een valsch lrwartguldenstuk in beslag genomen, voerende de beeltenis van Koning Wil lem II en bet jaartal 1848. Maandag is aan den Kleinen Hout weg door de politie aangehouden eene dienstbode, die een haas bij zich had, zijnde in verboden tijd. De jacht wordt eerst op 1 October 1900 in deze provin cie geopend. De haas is in beslag geno men en tegen de vexvoerster proces verbaal opgemaakt. In ons verslag van de uitvoering in den Schouwburg is een zetfout geslo pen. De letters S. P. Q. H. beteekenen Senatus Populus Que. Harlemensis.. Jubileum. Op 27 September a. s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer Abraham van Rheenen en Jannetje Meuldijk in den echt werden verbonden. Voor deze oudjes (76 en 74 jaar oud) zal het zeer zeker een heugelijke dag zijn, wat nog verhoogd zou worden indien zij vele blijken van sympathie van Haarlem's ingezetenen zouden ontvangen. Eenige geldelijke steun zal die oudjes op dit feest niet onwelkom zijn, daar, nu zij oud van dagen worden, het werken moeilijk valt en de naderende winter voor nen wegens de duurte een vij and ia. Dit gouden bruidspaar woont Frans Halsstraat 36. Stof op de perrons. Eenige weken geleden hebben wij ons tot de Holl. Spoor gewend, met het verzoek te willen overwegen of het zoo hinderlijke, vuile stof dat bij het door komen van den zg. bliksemtrein over het perron vliegt, niet door besproeiing zou kunnen worden verminderd. De Maatschappij liet ons heden we ten, dat zoodanige besproeiing niet zou baten (en zelfs melder zou veroorza^ ken) omdat de treinen het stof van de spoorbaan meevoeren en dit dus ook over de besproeide perrons zou heenvliegcn. Wij hebben nu verzocht, om op de perrons bordjes of biljetten te hangen, waarbij het publiek wordt aangeraden bij 't doorkomen van de bliksemtreinen in de wachtkamers te gaan en tevens de uren worden vermeld, waarop deze treinen doorkomen. Aan dit bescheiden verzoek zal de Maats, misschien wel willen voldoen. Franoliemont de Marskramer. Deze operette, die men zich voorstelt in Januari a.s. op te voeren, bestaat uit dertien gemengde koren, afgewis seld door solo's, duo's, trio's en een quintet. De solisten zijn vrouw Dupuis, boerin (mezzo-sopraan), Constance (so praan) Marie (mezzo sopraan) Jean (te nor) Michot, oudgediende (bas) Fran- chemont, marskramer (bariton), An- toine zijn zoon (tenor), Margot Toupet, boerin (alt). Mattbieu en vier boeren en boerinnen hebben kleine sprekende rollen te vervullen. Naar wij vernemen zijn de heeren Carel Pblippeau en G. J. van Gasteren reeds bereid gevonden, elk eene par tij op zich te nemen. Gemeld wordt datdrie paarden van onzen burgemeester op het buitenver- blijf Waterland te Velsen een soort in fluenza hebben gekregen. Een gerucht wil, dat een commissie van Haarlem sche huiseigenaren, on der voorzitterschap van den heer Hoo- geveen, een onderzoek zal instellen naar het drinkwater voor de paarden op_ Waterlandl Zondagsrust. Op het schrijven der aföeeling Haar lem van den Nederlandschen Bakkers- gezellenhond aan de 8-bakkerspatroons, welke den Zondag nog niet beschou wen als algeheelen rustdag, om voort aan hun personeel van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond 12 uur vrijaf te geven, is geen enkel antwoord ont vangen. Binnenkort zal nu eene openbare vergadering worden belegd en heeft men besloten om té trachten het pu bliek aan te sporen des Zondags geen versch brood te nemen, terwijl het be stuur verder de namen der patroons die de Zondagrust niet willen bevor deren bekend zal maken.; Zandvoort. Alhier is wederom geconstateerd een geval van besmettelijke varkensziekte, vlekziekte.: Het Haarlemsche kinderhuis en de Amsterdamsche vacantie-kolonie zijn voor dit seizoen weder gesloten. Aangekomen badgasten. C. ALtfater, Magdeburg, 2 pers., Beau Rivage.' A. Bxirkens, Rotterdam, Gr. Bad huis. S. Guicherit, Kruisstraat.. P. A~.,Gildemeester, A'dam, Swaluë- straat 1. E. Hasselman, Zoelen, Idem. H. Kleïj, Karlsruhe, 2 pers., Boule vard PaxilusLoot 1. Dr. E. Tigges, Dusseldorf, 2 pers., Grand HoteL Haarlemmermeer. Door de Laixdbouw-vereeniging - al hier is de levering;van 188,500 "KG. lijnkoeken en 10,000 KG. Amerxlsaaiisch lijnmeel opgedragen aan de Emme- richer stoomoliefabriek te Deventer en de levering van 6000 KG. katoenmeel aan den heer P. J. van Aardenne te Dordrecht IJmuiden. Aan den heer J. Dil alhier ïs door den bouwk. A. Vis te Oud-karspel op gedragen: Het bouwen van een pakhuis met woning te Dixkshorn, voor f 1850. Weerbericht. VERWACHTING: zwakke wind, licht bewolkt, weinig verandering in tem peratuur. Particuliere Correspondentie voor Haarlem1 s Dagblad".) XIV. PARIJS, 16 Sept. 1900. In het begin der tentoonstellings- pcriode maakte ik melding van een ièministen-congi'es, dat wex-d gehou den. Dit schijnt echter maar een voor congres te zijn geweest, want het groote, hst internationale werd verle den week gehouden. Woensdagmiddag had in het Congres-paleis op de ten toonstelling de openings-plechtigheid plaats voor eén zeer talrijk publiek, waaronder veel vreemdelingen en veel vertegenwoordigers van de sekse, die men de sterkere noemt. Mevrouw Pog- non, presidente van den Bond voor de rechten der vrouw, hield een belang rijke openingsrede, waarvan echter de meeste der aanwezigen niet veel kon den verslaan door de slechte accou- stiek der zaal. De redenaarster gaf een overzicht van den groei dex% vrouwenbeweging, wees op de moeielijkheden, op de vuoi-- oordeelen welke men aan alle kanten had moeten overwinnen, om daarna het blijde feit te constateeren dat men nu in alle landen.rekening begint te houden met de vrouwen. Zij rele/eer- de de oprichting van „La Fx-onde", een dagblad, beheerd, geredigeerd en in elkaar gezet door vrouwen, waardoor de vrouwenbeweging in Frankrijk een fiinken stoot heeft gekregen. Eenige overleden strijderessen voor het féminisme werden herdacht en hc-t welkom werd t< egeroepen aan de ver- tegenwoordig eva' van Duitschlund, Engeland, België, Bulgarije, Spanje, de Vereenigde Staten van Amerika, Holland, Italië, Mexico, Rumenië, Rusland en Zwitserland. Verschillende dezer gedelegeerden waren officieel door hare regeeringen gezonden, en daarom wees mevrouw Pognon er dan ook op dat (Jfl de eerste maal was dat een vrouwen-congres officieele gedele geerden ontving. Zij bracht dank aan de vreemde gouvernementen, zoo ook aan den Franschen minister van Bin- nenlandsche zaken, die eveneens een vertegenwoordiger had gezonden. Da vrouwen-beweging schijnt in Frankrijk een socialistisch tintje fe hebben, te oordeelen naar de uitingen van de presidente en volgende spreeksters. Mevrouw Pognon zei da dat man en vrouw hebben samen te gaan in. den strijd voor meer recht vaardigheid en meer geluk. In een schoone peroratie sprak zij woorden, v-elke een sociaal-democraat zeker zou hebben onderschreven. Zoo achtte zij een andere verdeeling der opbrengst van den arbeid noodig, zoo uitte ze aïs haar overtuiging dat men nu lang genoeg aan chariteit had ge daan,^ en dat het stelsel van liefdadig heid betrachten, diende plaats te ma ken voor een gezonder stelseldat van een goede arbeidsverdeeling waardoor ook de werkloosheid, die oorzaak van zooveel elienöe, zou verdwijnen. Meermalen werden de woorden van de spreekster door handgeklap ond?j- broken en aan het slot beloonde een salvo van toejuichingen haai- voor haar rede, welke, zoo ze met luuhr stem ware uitgesproken zeker een grooterx indruk had gemaakt, omdat 'I. Fransch dat zij sprak, de vjebeeld bouwde taal was, die men hoort van groote redenaars. Na mevrouw Pognon was mevrouw Bonnevial aan het woord tot het uit brengen van een rapport over I. de oorzaken van de daling der loonen IL het principe van gelijkheid der sa larissen vooi mannen en vrouwen III. den duur van den arbeidIV. het be palen van de waarde welke de arbeid in liet huisgezin vertegenwoordigt. Deze spreekster hield een even ge leerd als sympathiek betoog over wet lelijke regeling van den arbeid, voor een achturendag enz. Hoewel een spraakgebrek hebbend, weet mevrouw Bonnevial toch een grooten indruk te maken door haar logischen redeneer trant en haar scherpe wijze van zeg gen. Zij zou ongetwijfeld een sieraad zijn van. de rechtszaal. Bij het vrij rumoerige debat dat hier na volgde en dat tot 's avonds half zeven duurde de vergadering was om twee uur begonnen liet ook Hol land z'n stem hooren. De twee voor naamste leidsters van de vrouwenbe weging in. Nederland, van 't zuivere féminisme dat opereeren wil afge scheiden van 't socialisme de dames Drucker en SchookHaver, uitten haar overtuiging. De laatste betoogde dat zij was voor wettelijke arbeidsbescherming, maar dan ook voor beide seksenalle wet ten welke den ax-beid der vrouw alleen beperkten, moesten afgeschaft wor den. Mevrouw Drucker brak een lans voor den huisarbeid. Wilde men al uit zonderingswetten, hetgeen spreekster niet wenschte, dan kwam toch zeker huiswerk ook voor reglementcering in aanmerking, omdat de gezins-arbeid zeker niet de minst zware was. Beido dames werden luide toege juicht en naar de in Frankrijk gebrui kelijke gewoonte, werden zij door vele in de zaal zittenden met een handdruk gefeliciteerd voor haar speechjes. Be halve door mevrouwen Drucker en SchookHaver zag ik Holland verte genwoordigd door mevrouw Gerritsen Aletta Jacobs en haar man, den heer Gerritsen, wethouder van Amsterdam... Een reeks door do eerste rapportrïce, mevrouw Bonnevial gestelde conclu- siën werden op den tweeden congres dag behandeld. Aangenomen werd dat de wetten waarbij de werkdag beperkt wordt, zouden gelden voor mannen zoowel als voor vrouwen en voor alle plaatsen waar arbeid wordt verricht voorts dat de maximum-arbeidsduur acht uur zou bedragen dat wekelijks, een rustdag met behoud van salaris verzekerd zou worden, en dat ae vrou wen-organisaties de fahrieks-inspectri- ces zouden kiezen. Mevrouw dr. Edwards Pilliet bracht een rapport xxii over den hygiënischen toestand en eenige bepalingen, daarbij voorgesteld, omtrent het vaststellen van een vacantietijd en het toestaan van geldelijke vergoeding voor aan staande moeders en voor haar die pas een kind ter wereld hebben gebracht, werden aangenomen. Bij de behandeling van het prosti- tutie-vraagstuk werd geaccepteerd de conclusie dat zouden worden opge heven alle voorschriften die, wat de zeden betreft, voor de vrouwen alleen gelden. Door het congres werd verder gevo teerd een conclusie, welke de wensche- lijkheid uitsprak dat voortaaix meisjes en jongens gezamenlijk zouden onder wezen worden en dat het onderricht zou geschieden door mannexx zoowel als door vrouwen. Hierna trad, hij het huwelijks-vraagstuk, als een der woordvoerders op de socialistische Kamer-afgevaardigde René Viviani, die zóó overweldigend mooi sprak dat de heele zaal in extase geraakte. Hij had 't over de tyrannie der vaders, die vernietigd moest worden, over de on- derdioikking der vrouwen, die ophou den mGest, en hij verheerlijkte 't mo derne huwelijk dat de verbintenis moest zijn van twee gelijkgezinde we zens die beide dezelfde rechten moesten hebben. Aangenomen werd dat alle wetten zouden worden afgeschaft, welke ge hoorzaamheid van de vrouw aan den echtgenoot voorschrijven, en voorts werd de wenschelijkheïd uitgesproken- dat het huwelijk ontbonden zou kun nen worden met loutere toestemming van beide partijen, zonder meer. Het beginsel om onderzoek naar het vader schap voor te schrijven werd aanvaard en aangenomen werd daarbij dat een staatskas zou worden gevórmd, waar uit elke moeder, die zonder kostwin ner was, uitkeering zou moeten ver strekt worden en dat wel op blo o te ver tooning der geboorte acte van het kind. Ten slotte werden nog de volgeixde wenschelijkheden uitgesproken le dat men, na den een en twintigjarigen leeftijd te hebben bereikt, geen enkele toestemming van staat of ouders meer zou noodig hebben om te kunnen hu wen, en 2e dat de civiele en politieke rechten voor beide seksen gelijk zou den zijn. Na een rede van mevrouw Pognon werd onder gejuich dit internationale vrouwen-congres gesloten. Er zat le ven, overtuiging in dit congres, zoodat 't daarom alleen reeds een genot was 't bij te wonen en dat genot werd nog verhoogd door de groote welsprekend heid, welke zich manifesteerde. Telkens wanneer ik op vex'gaderin- gen kom, verbaas ik mij over de bezie ling waarmede de menschen bier we ten te spreken, en waardoor onderwer pen, welke anders koud laten, gaan in teresseeren. 't Is of de echte redenaars en redenaarsters hier bij tientallen te gelijk groeien, gelijk appelen aan een hoorn. lederen keer denk ik hier de baas der sprekers te hebben gehoord, maar dan komt er weer een ander die mij nog grooter schijnt dan z'n voorganger. Ik dacht dat Jean Jaurès zoowat 't hoog ste gaf van Fransche welsprekendheid, nxaar 't schijnt dat 't steeds stijgend kan gaan en dat ik 't culminatiepunt nog niet had bereikt gezien. Zooals toch René Viviani op het vrouwen congres sprak, heb ik nog nimmer te voren hooren spreken. Dat waren geen woorden meer die uit z'n mond kwa men, dat waren klanken, dat was mu ziek. Andrée Fery, de verslaggeefster van ,,La Fronde", schreef dan"ook dat men nog zelden een dergelijk schouwspel had geziende geestdrift was onbe schrijfelijk. Geestig merkte zij op dat nu het congresgebouw door dat gewel dige applaus niet was ingestort, liet ook wel tot het einde der tentoonstel ling zou hlijven staan, en men dus geen nieuwe ramp zou hebben te be treuren. Behalve het vrouwen-congres had den we nog eenige bijeenkomsten, waar de volgende onderwerpen wer den behandeldphysieke opvoeding, eenheid in de telling der draden van weefsels, geheime geneesmiddelen, Baslcische studiën, gas, geschiedenis der godsdiensten, bijenteelt, tramways,, uitvinders vereenigingen, volksonder wijs door leeken en volks overleverin gen. Op de meeste dezer vergaderingen was 't nog al saai, daar ellenlange rapporten werden voorgelezen, zoodat iemand die al deze verschillende vak belangen niet erg interesseerden, ook weer even gauw de deux; uit was als dat hij er binnenkwam. (Slot volgt.) Vervolg Nieuwstij dingen. Opening der beide Kamers. Men seint ons uit Den Haag: Door H. M. de Koningin werd heden de volgende Troonrede uit gesproken Het is Mij aangenaam, bij het hegin van dit zittingjaar U bijeen te zien tot hervatting Uwer werk zaamheden. Zij zullen ook ditmaal belangrijk zijn, want vele gewich tige wetsontwerpen zijn aanhan gig. Tot deze behoort de voorge dragen Ongevallenwet, die in tal rijke en dringende behoeften moet voorzien. Ik doe een beroep op Uwe medewerking om haar bin nen korten tijd tot stand te kunnen brengen. In de vriendschappelij ke betrekkingen met de buiten- landsche Mogendheden kwam gee- ne verandering. De binnenland- sch'e onlusten van ernstigen aard, die in China zijn uitgebroken, hebben echter in het verkeer mei dat Rijk stremming veroorzaakt. De ter Vredesconferentie gesloten verdragen zijn thans door bijna al dë Mogendheden bekrachtigd. Ik hoop, dat het eerlang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage aan zij ne bestemming zal voldoen door bevorderlijk te zijn aan het niet hoog genoeg te schatten belang der vreedzame oplossing van geschil len tusschen de volken. Twee be treurenswaardige gebeurtenissen, de oorlog in Zuid-Afrika en de on lusten in China, maakten bet wen- schelijk, dat de zeemacht zich in de aangrenzende wateren vertoon de, ten einde aan landgenooten zoodanige hulp of bescherming te verleenen als noodig zou blijken. Dank zij de ruimere opbrengst van verschillende middelen ïs de financieele toestand gunstig te noemen. Versterking der inkom sten blijft echter onmisbaar tot dekking van nieuwe uitgaven, al lereerst in verband met de wet op den Leerplicht, Gunstig is even zeer de toestand der Indische geld middelen. Het is Mij mogelijk U verschillende voorstellen te doen, waardoor naar ik vertrouw, de zedelijke en stoffelijke ontwikke ling van Indië krachtig zal wor den bevorderd. Onder het waak zaam oog van de bezetting en bet eskader verbetert de toestand in Noordelijk Sumatra geleidelijk, al moet bijwijlen de kracht onzer wapenen zich nog 'doen gevoelen. Van de gewichtige wetten, die in staat van voorbereiding zijn, zul len die op het arbeidscontract, tot betere voorziening omtrent het Armwezen en tot Staats-exploita- tie van Steenkolenmijnen in Lim burg U weldra bereiken. Mogen Uwe beraadslagingen, Mijne Hee ren, vruchtbaar zijn en Uwe ijver en toewijding onder Gods Zegen, veel goeds doen tot stand komen voor het Vaderland en zijn Kolo niën. Ik verklaar de gewone zit ting der Staten-Generaal te zijn ge- opend. Asasterdamsslie Bears. Openingskoersen. Dinsdag 18 Sept. 1900. 2% pCt. Ned. "Werk. 8ckuld77 Oostenrijk Zilv. J/J80% 3 pCt Portugal22% 4 pCt. Rusland Si 6de 95 4 pCt. Spanje67% 6 pCt. Binnenl. MexicoSSx/a 5 pCt. Brazilië FundingLg85% 1% pCt. Columbia 4 pCt. Venezuela..... Cultuur-2d ij. de Vorstenlanden aand. Koloniale Bank aand Liq. Barge Moorman aand Ned. Ind. Handelsbk. aand81% Aand. Deli-Msatsckappij392 Langkat Cult. Maatschappij 103 Senembah Maatschappij K.N. M.t. Exp.Petr.br. Aand246 Moeara Enïni Gew. aand162 Arkane. Constr. Tr. C 5 pC t Kans. City P. G. Serie A en B61% 3 pCt. Italië Spwl. 87/89 A. E.63%e 3 pCt Znid-ItaJiê Spwm. A. H.56 Atchison Topeka Cert Tan aand.27% Cert. yan pref. aand. Denver Rio Grande fipw. aand19 n P*e£ aand. Erie Spoor Gew. aand11 le pref. aand32% Illinois Central Cert. van aand St. L.en San Franc. Cert. gevr.aand..10% s s 9 b v.2pref.aand. Miss. Kans. en Texas Aand. Louisv. Nïashvill Cert v. aand... N. Y.Ontario aand.........20 Norf ifc W. Cert. van gerr. aand.... 33% Union Pac. Cert. van gew. aand.57% Southern Pacific gew. aand..32% 6 pCt Pern Mortg. B56% Cert. van Aand: Peru2 Pr tL10% Prolongatie 4% Burgerlijke Stand. Bevallen 16 Sept. J. Lxxiting—Ott z. H. Stookerv. Beek d. 17. W. Bouwens 4e Jong d. 18. E. J. KroeseSnoek d. C. DuljffTimmers d. M. F. Ineke Odendaal d. H. J. C. v. HengelOene z. E. IL v. <L EykhofDols z. Getrouwd18 Sept. P. S. v. Os met S. Parser. Overleden: 16 Sept. EL Wesseling, 78 j.. Kruisstraat. M. P. v. Roode 2 m. d. Beeksteeg. M. G. M. Lui ting 23 m. d. Zuiderstraat. 17. J. B. v. Vueren 53 j. Essenstraat. Laatste Berichten. Hedenmiddag werd door het gemeoa- tebestuur alhier aanbesteed: De leve-: ring van brandstoffen voor de gemeen-: te-inrichtingen. Ingeschreven werd door: J. O verakker, lange turf 0.49, korte1 turf f 0,S0 per dubb. HL. G. Hooning Zn., grove steenkolen f 2,50 per 100 KG., anthraciet f 2.80 per 100 KG., lange turf 0,53, korte turf f 0.S1, grove cokes f 1,12, gekL cokes" 1.16 per HL. F. Perquin, geklopte cokes 1,04. R. van Breemen co., grove steen-' kolen f 2.4-9, geklopte cokes f 1.17£. Anthraciet f 2.90, korte turf f 0.79. Alle inschrijvers wonen alhier. Telegrammen. BRUSSEL, 17 Sept. (R. O.) De heer Van Boeschoien, secretaris der legatie van de Z.-A. Republiek, is hier uit Den Haag teruggekeerd. In een onderhoud met een redac teur van de „Etoile Beige" ver klaarde hij, dat het bijna zeker is, dat president Kruger onmiddel lijk naar België zal komen. De president lijdt veel minder aan zijn oogen, dank zij de zor gen van den Belgischen dokter Heymans; hij kan lezen zonder bril. De Boeren zullen strijden tot den dood, indien ten minste de beschaafde mogendheden op ver zoek van Kruger niet tusschenbei- den komen. LONDEN, 18 Sept. (R. O.) De „Daily Graphic" meldt, dat de mo gendheden Li-Ho eng-Tsjang er kend hebben als vredesonderhan- delaar, en waarschijnlijk ook Tsjing. Zij hebben besloten dat een bevredigende centrale Regee- ring in China moet worden inge steld, en dat volkomen voldoening moet worden gegeven voor de aan vallen op de legaties en voor de moorden op de vreemdelingen., De vraag waar de vredesonder handelingen zullen worden gehou den, is nog in beraad. De mogend heden hebben nog niet onderhan deld over de quaestie der schade loosstelling^ HONGKONG, IS Sept. (R. O.) Het Duitscho oorlogschip Sachseri met graaf Waldersee aan boord is hier heden aangekomen. PARIJS, 18 Sept. (It. O.) Gré- bauval, de president van den Pa- rijschen gemeenteraad, heeft aan den president der Republiek een brief geschretTn, waarin hij mede deelt, dat met het oog op de be wering, dat de feesten aangeboden aan de gemeentebesturen van Frankrijk en van het Buitenland, een politieke manifestatie zouden zijn, gericht tegen den president der Republiek, bedoelde f besten niet zullen plaats hebben. Jffarktnieuws. Haarlem, 17 Sopt 1900. Aangev. Verkocht. Boter 127 KG. 127 KG. 1,20— fl.20. Biggen 81 stuks 73 stuks f 7.00—11.00.; Schrammen 42 stuks 36 stuks f 1114.50 Aardapp. 326 IlL. 307 HL. 1.40—2.50. Appelen 179 IIL. 158 HL. 3.50—9.00. Peeren 128 HL. 111 HL. 4.00-18.00. Amsterdam, 17 Sept. Aardappelen. De prijzen waren Fr. Dokkumer jammen 2.002.30. Zaaiers f 1.501.70. Zeeuwsche Spuische jam men f 2.803.00, blauwe f 2.002.40. Pruisische Hamburgers f 2.802.90. IHllegommer zand- f 2.753.00 per: Hectoliter. Op de veemarkt waren aangevoerd. 267 runderen, van welke de prijzen- warenvette koeien le qual. 64—68 ct., 2e qual. 60 ct, 3e quak 56 ct. per KG: 190 melk- en kalfkoeien f 120—240 58 nuchtere kalveren f 91133 schapen1 f 17—25 506 vette varkens, 4043 ct i per KG. Schiedam, 17 Sept. Noteering Makelaars f 11,50, Jenever f 15,50, Amst Proef f 17, Beurscommis- sie f 11, Stemming vast Ruwe Spiri-, tus f 7 1/4, 7 1/2, Spoeling-Commissie f 0.80. op "Woensdag 19 Sept. des avonds, van 8 tot 10 nnr, aoor het Hanr- lemsch Muziekkorps. Dir. luit.-kapel- mees ter C. P. W, KRIENS. L Kreuzritter Marsch, Sousa. 2. Ou verture Les Cloclxes de Corncville, Planquet. 3. LesPatineurs Valse, Mas-, cagni. 4. Fantaisie Cavalerie, llusti- cana, Mascagni. 5. Ouverture Maïtre Peronilla_. Offenbach. 6. Geschichte aus dem Wiener Wald walzer, Strauss. 7. Rondo pour petite flute, Donjon. Uit te voeren door dén heer George Schmidt 8. Potpourri op Italiaausrhe- Volkszangen, Perdrotti. POSTESSSJESÏ. Lijst van brieven en brief kaarten! verzonden van Haarlem, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden' niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. A. G. Bleeker, H. Janse, Smoren- burg, R. Bouman, Mej. M. v. d.: Weyde, van Gennep, Mej. Ron-; ner, Wed. H. Bisset, M. Lauss-j mann, Kofferhaus, allen Amster dam Bodgra Bergum, Eversteijn, Mej. M. Steinbach, G. J. Keilmans; allen 's Gravenhage A. Moezem,' Mevr. J. P. Boonstra, beiden Gro ningen Schillemans, Koor, Maria Keiser allen HaarlemWaaistijn Hilversum; van Wessum Koog a/d.! ZaanP. v. Leyden, Leiden; W. v. Alphen, NijkerkGennissen, W. Fr. Tadema, Mej. A. M. Berlen,- allen RotterdamSchaap, Scha- gen, H. v. Lier, UtrechtC. L. W.; B. v. Suchtelen? Lily Dougall? K.; W. Goudriaan, Anna Th. Note-; man?, W. F. v. Calsem? Briefkaarten. Mej. A. v. d. Berg, Amersfoort Mej. M. Sc-heefhout, Christine Rie- ven, H. Hulst, Mej. C. Bosland,' Mej. de Haas, W. Verheij, Rodem mast, G. Rusch, Mevr. Couree, Mej. F. Bloemzaad, W. H. Baan,- Mej. S. M. v. d. Plank, allen Am sterdam IJsseldijk Deventer; Suzg van der Zon, Mej. II. Ingenegeren, beiden'sGravenhageG. L. Swaan,j Haarlem; Mej. M. Vlielander, Mej. Gnabberg beiden Schevcningen J. Voorburg, VlaardingenMej. Kuipers?, L. Menneboo? Advertentiëm. Bij het hervatten van mijn practijk breng ik nogmaals mijn innig hartelijken dank aan allen die den lsten Sept. j.L voor mij en de mijnen tot een onvergetelijk schoonen feestdag hebben gemaakt. Tevens dank ik bij deze hartelijk voor de zoo buitengewoon harte lijke bewijzen van vriendschap en belangstelling, daar het mij onmo gelijk is, allen afzonderlijk te be antwoorden. Bloemendaal, 49 Sept. 4900. DR. D. BAKKER.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3