NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD- Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Donderdag 20 September 1900. No. 5284 HAARLEMS DAHBLAO ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden t ƒ1.20 Yóor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franca door het gelieele Rijk, per 3 maanden. Z Z Z Z v Z V. 1.65 Afzonderlijke nummersV 'Z Z 0.02% Geïllnstreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per poBfc 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentïën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per rcgeL Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en, door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiëu en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi* Faubourg Montmartre Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van20Sept borat o. a.Kruger geïnterviewd, Do Khabi-verkiezing in Engeland, De opening der Kamers, Parle mentaire Praatjes, Het afhalen van Kroger onder Nederlandsche vlag. Wat de pers zegt over de troonrede, Parijsclie brief, Een protest enz. Politiek Overzicht. De correspondent van de Daily Telegraph" te Lourengo Marquez is er in geslaagd van den Portu- geeschen gouverneur verlof te krij gen Kruger te spreken. De presi dent, die bij 't gesprek tegenwoor dig was, heeft er zich niet in ge mengd, doch het overgelaten aan Berdell, den chef der Transvaal- schen politie, om den intervieuw te woord te staan. Uit dat gesprek is gebleken, dat, zooals wij ook reeds vermoedden, Paul Kruger volstrekt geen ont slag heeft genomen doch tijdelijk zijn presidentschap aan Schalk Burger heeft opgedragen. Lord Ro berts heeft dus weer een groven teugen verkondigd, toen hij in zijn proclamatie beweerde, dat Kruger door zijn vertrek zijn land in den steek gelaten heeft en derhalve van de presidentieele waardigheid had afstand gedaan, en de Engelsche pers, die 't hem nageschreeuwd heeft, en er zelfs de Transvaalsche grondwet bijhaalde, loog eveneens Uit dit onderhoud van den cor respondent van de „Daily Tele graph" met Berdell, halen we nog het volgende aan De correspondent vroegBlij ven de Boeren hoop houden? Waarom zetten zij anders den strijd voort? Wij blijven tot den laatsten droppel bloed voor onzen geboortegrond vechten, antwoord de Berdellwant anders gaan wij naar Ceylon of St. Helena. Daar om moeten wij blijven hopen en strijden. Over Roberts' proclama tie te discuteeren heeft geen nut, want het heele stuk is averechtsch. Roberts is nog niet klaar met de Boeren te velde. De correspondent hernam: Er is eerlijk gevochten, niet waar? Roberts streed een eerlijken strijd, Berdell antwoorddeJawel, maar er zijn dingen gebeurd die het Engelsche leger niet tot strekken. Welke dingen? vroeg de corres pondent. Berdell haalde eenige dingen aan, o. a. dat Kaffers Boe renvrouwen en kinderen hebben gedood, terwijl zij aangevoerd wer den door Engelsche officieren. Welke bewijzen hebt gij vroeg de correspondent. Berdell ant woordde: Wij hebben beëedigcle Boerenverldaringen, die wij moe ten aannemen. Dan heeft Roberts vrouwen en kinderen uit Pretoria weggezonden. Dat was een grof onrecht. De correspondent zeideDat is oorlogsrechtbovendien noopte gebrek aan voedsel Roberts zoo te handelen. Berdell zeide, dat hij gi'ooten eerbied had voor Roberts persoonlijk, maar Roberts' officie ren deden veel ongeoorloofds. B dell verklaarde voort-s. het beter te vinden over de zaak te spreken, maar het staat vast zeide hij, <'<-t Roberts' proclamatie berust op een misvatting. De toekomst zal bewijzen dat de Boeren allesbehal ve geslagen zijn. De Engelschen kunnen de Boeren misschien ver slaan, maar ten onder brengen nooit. Berdell logenstrafte, dat Schalk Burger te Lourenco Mar quez Kruger had trachten te spre ken. Overigens wilde Kruger voor het oogenblik liever geen meening uitspreken over Zuid-Afrika's toe komst. Ten slotte vroeg de correspon dent vergunning Kruger de hand te drukken. Neen, liever niet, ant woordde Berdell. De correspondent geeft van het uiterlijk van Kruger de. volgende i schilderingDe grijsaard zat, met den bril op, in een hoek van de Kamer, de beenen over elkaar, in een leunstoel. Hij was gekleed in het zwart. Zijn lange witte baard omlijstte een bleek gerimpeld ge laat, waarop neerslachtigheid en teleurstelling te lezen was. De heer van Boeschot-en uit den Haag teruggekeerd, is door iemand van de „Etoile Beige" geïnter viewd. Hij zeide, dat het bijna ze ker is, dat president Kruger re gelrecht in België komt. De presi dent tijdt veel minder aan zijn oogen, cïank zij de zorgen van Hey- mans, een Belgisch dokterhij kan zonder bril lezen. Als de mogend heden op Kruger's beroep niet tus- schenbeide komen, zullen de Boe ren zich dood vechten. Het plan van president Kruger schijnt echter te zijn, behalve Ne derland en België, ook Frankrijk en Rusland te bezoeken, en te po gen de regeeringen dezer landen tot interventie te bewegen. Een Reuter-telegram uit Pretoria meent, dat de benoeming van Ben Viljoen tot commandant-generaal onder de Boeren geen algemeene instemming zal vinden de la lley is veel kundiger krijgsman. L*t mag waar wezen, maar de con- mandant-generaal moet voorloop'g in het Oosten zijn, en de la R(y li in het Westen. Ook is het mo gelijk, dat Botha inderdaad slechts om gezondheidsredenen afgetre den is en weldra het opperbevel weder op zich zal nemen. De Engelsche correspondenten seinen in koor, dat de Boeren in het O. van Transvaal geheel ge desorganiseerd zijn. Men kan het zich niet te erg voorstellen, zegt die van de „Daily Mail" te Preto ria. Uit Lourenyo Marquez ver neemt de „Daily Mail", dat er Komatipoort al onder de Boeren of vreemdelingen, die daar de v/acht houden, gevochten is en cr dooden gevallen zijn. Mathis, die een hotel te Waterval-Onder hcudt president Kruger heeft daar on langs gelogeerd is vóór de En gelsche bezetting door Boeren, die drank wilden rooven, dood gesto ken zoo heet het verder maar de Boeren zeggen, dat En gelsche soldaten het gedaan heb ben. De „Daily Telegraph" verneemt uit Lourenoo MarquezHet zware geschut der Boeren is te Komati poort aangekomen. Steyn ver- wacht(?), dat de Boeren in menigte naar de Dciagcabaai zullen vluch ten. Vier tro nen vol Boeren zijn te Lonrengo Marquez aangekomen. De Boeren hebben de brug te Kaapmuiden en te Krododilpoorc (een brug van honderd voet lang) vernield. De spoorweggemeen schap tusschen Barberton en Lou- rengo Marquez is verbroken. Er zijn drie stoomschepen gehuurd om gevluchte Boeren naar Europa over te brengen, French' opruk ken heet bij Avoca gestuit door de Boeren van Botha. De Boeren zul len zich langs de Lelatispoor, zegt men, terugtrekken in het Zout- pansbergsche. Er heerscht nog steeds allerge weldigste verwarring in China. Naar de „Westm. Gazette" me dedeelt, hebben de vreemde ge zanten te Peking een bijeenkomst ^ehouden, waarin zij verklaard hebben niet te kunnen of te wil len onderhandelen met prins Tsjingen de generaals hebben daarop een soortgelijk besluit ge nomen. De „Köln. Ztg." deelt mede, dat de benoeming van Yoeng-loe als derde gevolmachtigde der Chinee- sche regeering, aanleiding gege ven heeft tot ernstige bedenkingen van de zijde der mogendheden. Het is bewezen dat de troepen van Yocng-loe niet alleen hebben deel- gonomen aan den aanval op de ge zantschappen, maar ook dat dit op bevel van Yoeng-loe is geschied. Aan dien aanval hebben ook de troepen van prins Tsjing deelge nomen, en nog wel onder diens banier. Maar het is niet bewezen I of dit met medeweten en met toe stemming van prins Tsjing ge schied is. Wanneer nu prins Tsjing en Yoeng-loe beiden worden gewraakt als vredesonderhandelaars, schiet slechts Li-Hoeng-Tsjang over, die door de mogendheden niet recht 'vertrouwd wordt. En om den toestand nog inge wikkelder te maken, heeft sir Ro bert Hart, de chef der Chineesche douane, den generaals medege deeld, dat zij zich moeten gereed houden om nieuwe vijandelijkhe den af te slaan. De Chineesche troepen trekken samen op de ver- bi ndingsweg van Peking naar Tientsin en bedreigen de commu nicatie tusschen de beide plaatsen. Rusland heeft, naar de „Times" meldt, begin van uitvoering ge maakt met zijn voornemen om Pe king te ontruimen. Vijf regimen ten zijn uit de stad gegaan, zoodat er nu nog slechts 8000 man Rus sische troepen over zijn. Het ge- heele aantal troepen der mogend heden bedraagt 70,000 man, van wie 22,000 Japanners. De „Times" verwacht dat het voorbeeld van Rusland ook ae andere mogendhe den zal brengen tot het terugtrek ken van hun troepen, wat door het blad „een misdaad van schrikwek- lcenden omvang" wordt genoemd. Buitenlandsch Nieuws. De khaki-verkiezingen in Engeland. Laat ons beginnen even met een en kel woord in herinnering te brengen wat eigenlijk bedoeld wordt met dat woord, waarmede terecht ïn Engeland de a.s. verkiezingen worden gedood verfd. De Engelsche soldaten ïn Zuid-Afri- ka zijn gekleed in khaki (bruinachtig- geel) uniformen, en nu vinden de jin go's en imperialisten het verbazend mooi zich ook zoo te kleeden, daarme de instemming betuigend met Enge land'3 roof en plundertocht. Men zou diis kunnen zeggen dat dat de khaki- partij is. En omdat er nu een groote partij is in Engeland, die bij de zoo onverwachte verkiezingen den oorlog als leus hij de stembus willen bezf- gen, worden die verkiezingen de kha- ki-verk'ezingen genoemd. In de liberale partij heerscht om trent het gewenschte van den oorlog en, in I algemeen de Zuid-Afrikaan- sclie politiek bij de stembus te laten 'spreken, verdeeldheid. De heer As quith, de oud-minister van binnen- landsche zaken in het kabinetGlad stone heeft te Ladybrand naar aanlei ding van de parlementsontbinding een speech gehouden, en daar o.a. gezegd: „Een algemeene verkiezing te hou den onder zuike omstandigheden is zonder voorbeeld in onze geschiedenis en is reeds bij voorbaat veroordeeld door lord Beaconsficid, het orakel van de tegenwoordige Tories. Doch al deze overwegingen tellen niet, en worden weggemoffeld, wijl de Regeering vreest voor hetgeen zou kunnen gebeuren als bet beroep op het land een jaar, of ook maar G maanden werd uïteestcld. De verkiezing wordt ons opgedrongen. Waarom? Opdat de uitslag kunstma tig zal worden gewijzigd. De vader landslievende strooming die de geheele natie bezielt/moet zoo mogelijk wor den dienstbaar gemaakt aan de belan gen van een enkele partij. Financiën, .inwendige wetgeving, sociale hervor mingen, de onvervulde beloften van 1895,... zelfs de leiding en het beheer van den oorlog, al deze zaken moeten worden wegestopt. De vrees voor de toekomst beheerscht de geheele Tory- pai-cïj, van den onder-minister voor buitenlandsche zaken af tot den min sten partijganger van dit krachtigste bewind der latere tijden toe." De Star, een liberaal blad is het met den liberalen heer Asquith in geenen deele eens, en zegt: „Het is in geen enkel opzicht bewe zen dal de oorlog onvermijdelijk was, zooals de heer Asquith onderstelt. In tegendeel, waren de onderhandelingen Geleid door measchen die ernstiger ge- wenscht hadden den strijd te versnij den dan Chamberlain en sir .-ilfred Milner, dan is het bij na zeker, dat de oorlog nooit zou gekomen zijn. Een dei- belangrijkste vragen die het land zal hebben te beslissen is, of zulke ioeke- looze mannen, die Frankrijk bedreig den, Rusland beleedigden, een verbond wenschten met Duitschland en de Ver- eenigde Staten en dien wenscb verach telijk zagen afwijzen, met het bestuur van 's lands zaken kunnen belast blij ven, De rampen die zij over ons heb ben gebracht in Znid-Afrika, zouden onder hun leiding, wel eens op grooter schaal herhaald kunnen worden dich ter bij huis." Dit bewijst, dat aan den vooravond van de groote Khaki-verkiezing in En geland een scheuring in de liberale partij verwacht kan warden. En de heer Asquith heeft ook nog na drukkelijk gezegd dat hii sprekende uit. naam van een groot aantal leiders der liberale partij moest verklaren, dat de annexatie der beide Zuidafrikaan- sche republieken onherroepelijk is. De beide staten moesten en zouden bij het rijk worden ingelijfd. De oorlog heeft in Engeland de oogen geopend voor het gevaar, waarin het verkeerd heeft om Zuid-Afrika te verliezen. Door deze verklaring, uitgesproken namens een groot aantal politieke lei ders, is de scheuring tusschen de li berale imperialisten en de oud-libe- ralen gebleken. De gevolgen van deze scheuring zullen op de verkiezingen een ontzettenden invloed hebben, en daardoor zal het Engelsche liberalis me een nederlaag tegemoet gaan, waar van het vooreerst niet zal opkomen. Ook de „Morning Leader" betreurt het, dat de heer Asquith ,,z'n draai ge nomen heeft" sinds hij, verleden jaar, te Dundee zoo krachtig protesteerde te gen de annexatie politiek. En het hoopt dat een groot aantal liberalen zich met dé zienswijze van den afgevaardigde voor East-Fife niet zullen vereenigen, doch dat zij veeleer zullen kunnen me degaan met hetgeen hij verleden jaar té Dundee zeide, toen hij als de oplos sing van de benauwende Zuidafrikaan- sche quaestie voorstelde: „de erkenning van de onafhankelijkheid van beide Republieken, indien president Kruger thans nog de hervormingen wil toe staan, die door de openbare- meening in Engeland noodzakelijk worden ge acht." Want te Dundee heeft de heer As quith, ondanks zijn ontkenninv van thans, duidelijk doen uitkomen: dat onder geen voorwaarden of omstan digheden de annexatie der republieken te verdedigen zou zijn. De ..Daily Mail" beweert, dat de li berale partij tot verval is gekomen, want dat die partij een fractie bevat, die louter uit zelfzuchtige motieven met den vijand het eens is geweest, en in de uren des gevaars, in de kritieke rnoruenten getoond heeft geen hart voor 't vaderland ie hebben. Met deze fraaiigheden heeft het jingo-blad na tuurlijk die staatslieden op 't oog die flink en krachtig hebben georotesteerd tegen Engeland's schandelijken roof tocht. De hoop van dc liberale partij is volgens den ...Daily Mail" nu gevestigd op de enkele imperialisten, die ze on der hare aanhangers telt, bv. Lord Ro- sehery, den heer Asquith en Sir Edward Grey. De „Westm. Gazette" zegt, dat al was de oorlog mogelijk wel ie vermijden geweest, de annexatie, nu die oorlog eenmaal niet is gewonnen onvermijde lijk is, en dat, zich daarop grondend, de liberale partij eendrachtig moet sa menwerken bij de verkiezingen. Laat ons alle „onvermijdelijkheden" en „verantwoordelijkheden" aan een zij zetten, zegt deze liberale Engelsche courant, om die mannen af te vaardi gen, die met een goevernement kunnen samenwerken, dat in Zuid-Afrika het onderworpen volk zijn haat afleert. De verhouding der partijen is thans aldus ministerieclen 399, oppositie 271, dus een meerder heid ten gunste van het gouverne ment van 128 stemmen, terwijl vóór de laatste algemeene verkïe-1 zing die meerderheid 152 stemmen was. Hompel over Kruger's reis. Dat president Kruger gevlucht zou zijn, zooals de Engelsche bladen ge lieven te beweren, wordt ook door Fre- derik Rompel op grond van zijn kennis van Kruger's karakter, ten sterkste ontkend. Hij schrijft daarover in het .Handelsblad" o. a. En Kruger gevlucht? Nooit! De oude President lieeft zich opgeofferd voor de ;oede zaak. dit is mijn inzicht. De tijd voor de „grand© guerre" is uit. De Transvalers zulen thans den guerilla- oorlog beginnen, zooals de Vrijstaters dien reeds zoolang met succes voeren. Kruger, in zijn spoorwegwagen, hin derde de Boeren in hun bewegingen. Hij vormde het centrum van een ster ke macht, die evenwel verre o.vertrof- fen werd door de numerieke meerder heid der Britsclie troepen. Zoolang hij in hun midden was, waren do burgers verplicht hem te beschermen tot het uiterste. Zij zouden dat gedaan heb ben, aangemoedigd door zijn tegen woordigheid en zijn invloed; maar als er gevaar bestond voor omsingeling, zouden zij ook moeten stand houden en niet kunnen ontvluchten, omdat er anders kans was dat hun oude presi dent, die niet meer paard kan rijden, en dus niet zoo snel uit den weg kan komen, in Brïtsehe handen zou vallen. En wat zou het gevolg van een derge lijke omsingeling zijn? Een zekere overgave zooals die waartoe Cronjé en de zijnen gedwongen waren. De vijf en zeventigjarige Kruger voelde en zag dat hij een belemmering was voor de verdere krijgsoperaties zijner Boeren en „lnj heeft pad gege ven" na overleg met zijn mede-regeer ders en generaals. Het is voorzeker een moeilijke en droeve stap geweest voor het grijze staatshoofd. Ilij is niet de man om den strijd op te geven en dui zendmaal liever zou hij temidden zij ner Burgers gebleven zijn. Voorzeker heeft hij ook geweten dat zijn heen gaan niet het effect zou hebben dat de Engelschen ervan verwachtten, anders was hij niet gegaan. De Boeren, thans nog in het veld, zijn de besten mannen die van geen toegeven wetenstrijders als die van De Wet. Nu zij hun President in vei ligheid weten, zullen zij de Engel schen overal afbreuk doen. Zij zullen 1 zich verspreiden in kleine kommando's en hun tegenstanders afmatten en aanvallen met onverzwakte taaiheid. Thans zal ook in de Z. A. R. de gueril- la-oorlog eerst recht beginnen. Hiervan ben ik zeker. Immers, er is nog geen enkel teeken dat de Boeren den strijd gestreden achten. Geen enkel kommando heeft, sinds de operaties in het Oosten van Transvaal, zich overgegeven. Zelfs de berichten ontbreken dat de Burgers met honderden hun wapenen neerleg gen en den neutraliteitseed zweren. Wel echter ziet zelfs Roberts het einde van den oorlog nog niet nabij want, indien hij dit zag, was het overbodig geweest, zijn schijnheilige proclama tie uit- te vaardigen waarin hij de Bur gers nogsmaals smeekt den strijd op te geven. De proclamatie-veldmaai-- schalk voelt zelf dat de guerilla-oorlog thans in beide republieken zal begin nen, want hij zinspeelt er in zijn staatsstuk duidelijk op. Een Russische diplomaat over de Chineesche kwestie. Een medewerker van het „Berl. Ta- geblatt" heeft een Russisch diplomaat geinterviewd over den stand van za ken in China. Naar zijn oordeel over den huldigen toestand ondervraagd, gaf de staats man ten antwoord, dat in schijn wel stilstand is ingetreden, doch dat in derdaad tusschen de verschillende ka binetten geheime onderhandelingen ge voerd worden, die strekken te bepalen, met welke chineesche autoriteiten men onderhandelen zal, hoe de toestand voor dc naaste toekomst het best ver zekerd kan worden en in welken vorm de nieuwe regeering geconstitueerd dient te worden. Over liet Russische ontruimingsvoorstel gaf de diplomaat het volgende als zijne meening: „Ik geloof bepaald dat Rusland aan zijn voorstel vast zal houden. Rusland acht de verbindingen zeer abnormaal en be schouwt zich niet in oorlogstoestand met China. Maar daarom zal dit de harmonie der mogendheden nog vol strekt niet verstoren; en het is niet bui tengesloten dat op den basis van het Amerikaansche voorstel, nl. om 1000 man ter bescherming van de gezant schappen te Poking, 2000 man buiten de muren en 20.000 man té" Tientsin achter te laten, eenstemmig zal wor den ingegaan. Bedoelde diplomaat meent, dat men van Tientsin uit den ganschen toestand beheerschcn kan. Op het oogenblik is het z. i. doelloos, Keizer Ivwangsu en zijn regeering, uit te noodigen, naar Peking tei'ugtekee- ren; dat kan men niet verlangen, zoo lang 's keizers residentie nog door vreemde troepen is bezet. Op de opmerking, dat na het ontrui mingsvoorstel nog nieuwe troepen naar Tientsin gezonden zijn, gaf de diplo maat ten antwoord, dat die reeds on derweg waren, en dat zijne regeering daarmede geen bijzondere bedoelingen had. Hij gelooft niet, dat er door de mogendheden nog meerdere militaire plannen werden beraamd; hij hield het bovendien voor zeer gevaarlijk om in 't binnenland door te dringen. Naar zijn meening over de Chinee sche toekomst-regeeving gevraagd, be merkte liij, dat die gekozen moest worden uit beslist Europa-vriendschap- pelijk gezinde elementen, doch dat dil groote moeilijkheid zou geven, omdat men de Chineezen zoo weinig kent. Zijns bedunkens verdiende Li-Hung- Tsjang niet het vertrouwen der mo gendheden, omdat hij zeer sluw is eq volstrekt niet zoo gunstig gezind jo. gens de vreemde elementen. De dood van prins Albert van Saksen. Prins Albert had des avonds een be zoek gebracht aan zijn familie op da villa van zijn vader te Hosterwitz. Hij keerde laat terug naar het manoeuvre^ terrein bij Nossen, toen zijn rijtuig op den straatweg Wolkau Ziegersliain werd ingehaald door dat van luitenanj prins Braganza. De paarden werden schuw en sloegen op hol. Zoowel da lijfjager als de koetsier stortten vaq den bok de koetsier hield eerst de teu-| gels vast en werd nog een eindweega nieegesleurd, doch ten laatste moest hij loslaten. Bij een bocht van dep weg stootte het rijtuig tegen een boorp en de prins werd zoo woest tegen den grond geslingerd dat hij een schedel-: breuk bekwam, waaraan hij tien mi nuten later, te 1.1 uur 20 minuten, over leed. i Zijn zuster prinses Mathilde reisdq den volgenden ochtend in alle vroegte van Dresden naar Chemnitz, waar zij haar vader, den opperveldmaarschal]( prins George trof, met wien zij zich naar de plaats des onheils spoedde.' Het lijk werd van Wolkau naar Dres den overgebracht. De stad is in rouw: De prins was slechts 25 jaar en de jongste zoo:n van prins George, den broeder van koning Albert. Zijn rang in het Saksische leger was die van rit^ meester hij was ridder in de orde van den Zwarten Adelaar- Duitsche Socialistendag. Zondag is te Mainz de jaarlijkschfl bijeenkomst van de soeiaal-democratH sche partij in Duitschland geopend, tevens tot viering van het 25-jarig be staan der Vereeniging welfce in 1875 te Gotha tot stand kwam. De feestredq had Liebknecht willen uitspreken, ep na zijn dood was Bebel daartoe aange-i wezen, maar ook deze was afwezig we gens een oogziekte. Daarom trad Auet op, die herinnerde dat beide genoemde leiders ook in 1872 niet te Mainz had-i den kunnen verschijnen omdat zij bei-s den in de gevangenis zateu. Destijds waren slechts 51 afgevaardigden van 74 afdeelingen opgekomen en had mep slechts een kas van ruim 0000 mark. Sedert is de partij vooruitgegaan iiS 1890 stemden anderhalf millïoen kie zers voor hare candidaten en zij bezit' nu 22 eigen drukkerijen. Den dag te voren hielden de sociaal-i democratische vrouwen een bijeen komst, waarin bitter werd geklaag^ over de houding van vele sociaal-demo-' cratische mannen, die de vrouwenbe-» weging niet ernstig opnemen en zeg gen dat zij, en niet de vrouwen hetj huishoudgeld verdienen, en dat de vrouwen bij lie.t fornuis, maar niet op vergaderingen thuis behoorenDaari om moeten de vrouwen voor zich zeil zorgen en betoogen. Besloten wert^ o. a. de belangen van het „vrouwelijk; proletariaat" door vrouwen te doen behartigen, met een aanvoerster te Berlijn, Het .feest van den Parijschen gemeenteraad. In aansluiting van het medegedeeli de in onzen Parijschen brief in dit; nummer doelen we mede dat nu inder-i daad het feest van den Parijschen ge meenteraad niet doorgaat. Grébeauval, de voorzitter van den gemeenteraad, heeft aan Loubet een schrijven gericht, waarbij hij hem me dedeelt, dat, gegeven de omstandig heid, dat aan de feesten, die aan de Franselie cn buitenlandsche gemeenten zijn aangeboden, de beteekenis van een' politieke manifestatie tegen den presi-i dent der republiek wordt gegeven, die feesten niet zullen doorgaan. Algemeen© berichten. Het luchtschip van graaf Zeppelin, zal deze weck zijn proeftochten weer hervatten. Er zijn verbeteringen aan gebracht in de stuurinrichting. De tocht zal plaats hebben op het meer van Constance. ANARCHISTEN. Volgens een verhaal van de „Petit Bleu" Hot blad vermeldt het bericht echter zelf onder voorbehoud zou te Barcelona een man zich bij den consul van Turkije hebben aangemeld, met' bet verzoek, vergunning te krijgen om direct met den Sultan te mogen in briefwisseling treden. Dc man ontving liet verlof en telegrafeerde daarop aan den Sultan, dat er zes anarchisten te Konstan tinopel waren, waaronder een,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1