broer van BrescL Hij bood aan voor 4500 frs reiskosten ze te Konstantino- pel te komen aanwijzen. De consul to Barcelona moet het bevel hebben ge kregen. de gevraagde som te geven én aan den geheimzinnïgen aanwijzer nog 10,000 frs. toe te zeggen, indien door zijn tusschenkomst de anarchisten zouden worden gevangen genomen. Pietro Maresco, een bekend Itali- aansch anarchist, die tot gedwongen verblijf op een eilandje tegenover Na pels was veroordeeld, is op listige wijze van daar ontsnapt. Zijn broeder, een kleermaker te Napels, onderhield drukke handelsbetrekkingen met de bewoners van het eiland. Pietro heeft de list van Hugo de Groot toegepast, en is in een kist, waarin koopmansgoe deren heetten te worden verzonden, naar Marseille ontkomen, DE PEST. Te Glasgow is een lijder aan de pesl gestorven. Er zijn nu 21 lijders in het hospitaal. Het rapport van het onderzoek, door prof. Meier ingesteld, constateert het voorkomen van den pestbacil bij zieken te Glasgow. I-Iet schrikbewind in Finland duurt nog steeds voort. Sjipóf, Bobrikof's plaatsvervanger, heeft Borgabladet en Kotha Nyhcter voor twee maanden ver boden, het eerste wegens een artikel In Dagen van Druk, de laatste wegens artikel De Scholen. CHINA. Graaf Waldersee is thans met de Sachsen in Hongkong aangekomen. De Engelsche regeering heeft uit Ta- koe bericht ontvangen van een ernstig ongeluk te Toeng-tsjou, waar, bij het vernietigen van een hoeveelheid buit gemaakt kruit, door een ontploffing twee soldaten gedood en 32, onder wie een officier, ernstig gekwetst zijn. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung meldtAan de gezanten te Lon den, Parijs, St. Petersburg, Rome, Washington en We enen, en aan het gezantschap te Tokio is per telegraaf een rondschrijven gezonden, ondertee kend Bülow, behelzend dat de regee ring voor het aanknoopen van diplo matieke onderhandelingen met de Chi ne esche regeering als voorwaarde stelthet uitleveren van de personen die gebleken zijn de eerste eigenlijke aanstichters tot de schending van het volkenrecht bij de te Peking bedreven misdaden te wezen. De regeering stelt aan de betrokken Kabinetten voor, hun vertegenwoordigers te Peking op te dragen de aanwijzing te eischen van de bedoelde Chineesche leiders, aangaan de wier schuld, wat de aanstichting tot of het bedrijven van de euveldaden betreft, geen twijfel mogelijk is. Stadsnieuws HAARLEM, 19 Sept. 1900. Aon de Oostpoort te Rotterdam zijn Maandagnacht twee huzaren aange- houden van het 2e regiment, in garni zoen hier ter stede, en die zich de vo rige week uit hun garnizoen verwij derden, zonder verlof. Zij zijn ter be schikking van den garnizoenscomman dant gesteld. Harmonie. Het Haarlemsch Muziekkorps „Har monie," een der beste dilettanten-corp sen hier ter stede, gaf Dinsdagavond, onder leiding van zijn kranigen direc teur. den heer C. A. W. Bernhardt, een concert in den tuin der Sociëteit „Ver- eeniging", dat uitstekend geslaagd is. Ook dank zij het uitstekende weder hadden vele leden en hunne dames van de uitnoodiging tot bijwoning gebruik gemaakt. Het programma was met zorg samen gesteld, vooral nummer 7 „Der Schmucke Peter" van Fr. Wagner, een echo-nummer, had veel succes en moest zelfs gebisseerd worden. Met dit concert beeft „Harmonie" zijn goeden naam in de dilettantenwe reld der muziekkorpsen weder schit terend gehandhaafd. Bij vonnis van de arr. rechtbank al hier dd. 18 September 1900 is opgehe ven het faillissement van W. E. H. Tack Jr.. zonder beroep, wonende al hier, welk faillissement was uitgespro ken den 4en September jl. Bij vonnis van de arr. rechtbank al hier dd. 18 September 1900 is Taco van Akkeren, winkelier in kruidenierswa- iren wonende alhier, verklaard in staat van faillissement. Tot reehter-comm. is benoemd de rechter mr. G. G. von Reeken. Zsndvoort. De commies der posterijen en tele- graphie 4e klasse Y. Bakker, tijdelijk hier, wordt verplaatst naar het spoor weg-postkantoor no. 2, te Vlissingen. IJmuiden. De Commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek heeft ruim 190 (leerlingen der hoogere klassen van de openbare school een prettigen dag be zorgd, door hen met hun onderwijzers en onderwijzeressen een uitstapte te laten doen per extra boot van de firma Bus te Haarlem, naar de Diergaarde te Amsterdam. Beverwijk. Alhier zal Donderdag des voorm. te 11 uur harddraverij op de korte baan plaats hebben om prijzen van f 200, f 100 en 25, terwijl tusscben de paar- iden, die bij den eersten omloop afval len, troostprijzen verreden worden van j/ 75, 25 en 10. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Nadat de beide Kamers der Staten- Gcneraal op de gebruikelijke wijze ge zamenlijk bijeen waren geweest om uit den mond van H. M. da Koningin de Troonrede te vernomen, kwamen zij elk afzonderlijk nog in korte bijeen komst te zamen. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Naamen van Eemnes met bnkele woorden van dank aan de Ko ningin voor het in hem gesteld vertrou wen opnieuw liet voorzitterschap. Ver bolgens wijdde hij een kort woord aan Ben gruwelijken moord die het Itali- üansche Koningshuis en volk in rouw had gedompeld en verzocht der Regee ring om de gevoelens der Eerste Kamer aan den Koning van Italië en de Itali- aansche Regeering te willen overbren gen. Bij monde van den heer De Beau fort, die zich bij de uitgesproken ge voelens aansloot, verklaarde de Regee ring zich daartoe bereid. Door den Voorzitter werden enkele commission herbenoemd. Besloten werd om de Troonrede te beantwoor den met een adres van antwoord. Na samenstelling der afdeelingen ging de Kamer uiteen. In de Tweede Kamer sprak de ouder- domspresident. de heer Jansen een woord van welkom en riep op den ar beid der Kamer Godes milde zegenin gen in tot heil van de Koningin en haar Stamhuis, tot rust en welzijn des vaderlands, tot geluk en voorspoed van het Nederlandsche Volk. De heeren Smeenge en Bolsius, te voren door H. M. de Koningin beëe- digd, namen zitting. Vervolgens werd overgegaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Het drietal candida- ten was dat van het vorig zittingjaar. De eerste mr. J. G. Gleic.hman (met 71 van de 79 stemmen)de tweede mr. J. D. Veegens (met 44 van de 80 stemmen; 27 op den heer Mackay, de andere ver deeld zijnde) de derde baron Michiels van Verduynen (met 70 van de 82 stem men). Een commissie bestaande uit de hee ren Mackay, Drucker, De Boer, De Ram (stemopnemers), Zijlma, Roes- singh, Brum meikamp en Van Basten Batenburg, zal deze voordracht aan de Koningin aanbieden. Besloten werd toi het zenden van een adres van antwoord aan de Koningin. De afdeelingen, opnieuw samenge steld, kozen tot voorzitters de heeren Veegens, Mackay, .Lobman, Schepel en Schaepman; tot leden der commissie van redactie van het adres van ant woord de heeren Rink, Fokker, Ilar- togh, Van Bijlandt (Apeldoorn) en Kuy- per. Daarop ging de vergadering uit een. Do eerstvolgende vergadering der Tweede Kamer is bepaald op Donder dag a. s„ 's morgens te 11 uur. Daarna komen de afdeelingen bijeen om het concept-adres van antwoord op de Troonrede te onderzoeken. In eene tweede vergadering, dien dag te 4 uur te houden, zal door den minister van financiën de Staatsbegrooting voor 1901 worden aangeboden. De Eerste Kamer hield een vergade ring hedenvoormiddag te 11 uüï. Daarin werd het concept adres van antwoord op de Troonrede ter tafel ge bracht, om daarna in de afdeelingen te worden onderzocht. G. Jr. lie Troonrede. Wij laten hieronder de meening vol gen van de voornaamste bladen in den lande, vertegenwoordigende verschil lende richtingen, over de Dinsdag uit gesproken Troonrede. Met het oog op den stapel wetsont werpen, die nog onafgedaan ligt, zal merkt de „N. R. Ct." op wel nie mand verwacht hebben, dat de Troon rede veel nieuwe voorstellen zou aan kondigen, Toch worden nog een drietal belang rijke onderwerpen met name genoemd, waaromtrent wetsontwerpen spoedig te wachten zijn: een nieuwe armenwet, het arbeidscontract, de staatsexploita tie van kolenmijnen in Limburg. En blijkbaar is daarmede het werk nog niet uitgeput, dat de Regeering bezig is voor te bereiden; want deze onder werpen worden genoemd als een deel van de ..eewichtige wetten, die in staat van voorbereiding zijn." De werkkracht, waarvan het Minis terie blijk geeft, noemt het blad inder daad voorbeeldig. „Moge zij voor de Kamers een spoorslag zijn om met dit laatste jaar van de tegenwoordige le gislatieve periode te woekeren en van het zeer vele, dat ter tafel ligt, zooveel mogelijk af te doen. Zij zullen daar mede aan een diep gevoelden wenech der natie voldoen." De „N. R. Ct." slaakt de verzuch ting: „Kon, bij al het goede, dat over ons land en zijn koloniën gezegd wordt, ook de indruk van hetgeen buiten on ze grenspalen gebeurt, maar even gun stig zijn! „Maar zeker zal al wat in do Troon rede over het buitenland en over de Vredesconferentie wordt gezegd bij ons volk slechts de smart vernieuwen over het lot van onze stamgenooten in Zuid- Af rika, geïsoleerd en verlaten in hun worstelstrijd om de onafhankelijkheid van hun dierbaar land!" Minder dan ooit zegt „Het Vad." kon de Troonrede een verrassing zijn. Er ligt zoo verbazend veel werk voor den boeg, dat men het had kun nen begrijpen, zoo geen enkel nieuw ontwerp was aangekondigd. „Het Vad." wijst er speciaal op, dat wat omtrent de buitenlandsche betrek kingen gezegd is, dit jaar een vrij rui me plaats inneemt, en dat ditmaal voor al ten aanzien van dit punt de rritiek over de Troonrede bij velen het eerst vaardig zal worden, betwijfelt het blad geen oogenblik. „Ongetwijfeld zal de Kamer het recht hebben, ja den plicht het Kabinet ten aanzien van het bui- tenlandsch beleid ter verantwoording te roepen. Men vrage Zich evenwel ern stig af, of do Koningin, als hoofd van den Nederlandschen Staat, de woorden op de lippen nemende die straks langs den telegraafdraad over de aarde wor den verspreid, anders had mogen en kunnen spreken, en of eenig Kabinet voor andere uitdrukkingen in den mond der Koningin de verantwoorde lijkheid had kunnen aanvaarden. Ook vergete men niet, dat volkomen ken nis van zaken misschien meer dan op eenig ander gebied noodig is, wanneer men buitenlandsch beleid beoordeelt, en tevens dat meer dan op eenig ander gebied het schenken van volledig licht bezwaarlijk kan wezen. Onder dit voor behoud willen wij ons gaarne aanslui ten bij ben, die van het Kabinet want niet de minister van buitenland sche zaken alleen Is de verantwoord®-: lijlce man verlangen, dat hei reken schap geve van hetgeen het gedaan en nagelaten heeft. En een vrijmoedig en onomwonden oordeel houde niemand achter, mits in het oog houdende, dat de eischen der vaderlandsliefde hier meer dan ergens moeten gaan boven die der partij-politiek.; In weerwil van de uitvoerige mede- deelingen in zake de buitenlandsche betrekkingen is „De Tijd" teleurge steld. Het blad zou gaarne dc zinsnede over de verwachtingen door het Arbi trage-Hof gewekt hebben gegeven met name voor een ietwat minder benepen, ietwat meer koninklijk woord over dc „betreurenswaardige gebeurtenissen in Zuid-Af rika! Dat van Regeoringswege een der Ne derlandsche oorlogsbodems den Pre sident van Transvaal ter beschikking is gesteld tot een eventueelen overtocht naar Europa, waardeert het blad in de Regeering, omdat zij hierdoor toont er prijs op te stellen, om met de zoo dui delijk uitgesproken sympathieën van het gansche Nederlandsche volk voor onze Zuid-Afrikaansche stamverwan ten rekening to houden. „Maar zou er naast deze daad van courtaisie geen plaats geweest zijn in de Troonrede voor een w o o r d, waardoor de Kroon, zonder gevaar van staatkundige ver wikkelingen met een machtigen na buur. zich eenigszins krachtiger tot de tolk der volks-conscientie gemaakt had dan nu door het toonlooze der „be treurenswaardige gebeurtenisen"?" In zake de Ongevallenwet had „De Tijd" liever gezien dat de door hot ka binet Ilare Majesteit in den mond ge legde aanbeveling ware achterwege ge bleven. „Nu van Regeeringswege be- dektelijk te kennen te willen geven, dat eigenlijk de „koppige Kamer" de schuld draagt van de vertraging en niet de boudsprekende Minister, is o. i. even-, min kieseh als rechtvaardig. Terwijl men bovendien zich er mee blootstelt aan het opduiken van sommige onaan gename reminiscenties uit den tijd van Heemskerk's „Oranje-biljetten' en wat daarmee samenhangt." Het Haagschc ..Dagblad"verwacht dat bij de behandeling van het adres in ant woord op de Troonrede, vooral het bui tenlandsch beleid een onderwerp van ernstig debat zal uitmaken, „een de bat, dat door de Regeering zelve zeker zal worden gewcnsclit, opdat zij in de gelegenheid zij haar gedragslijn in de ze duidelijk te doen kennen." Geen onderdanigheid, maar wel voorzichtigheid, is hier hoofdzaak, - het „Dagblad" vertrouwt, dat dit door goen enkele partij zal worden verge ten. „En houdt mc-n dit in het oog, dan mag men verwachten, dat ook bewaar heid zal worden het Koninklijk woord, gesproken naar aanleiding van het in deze residentie te vestigen Internatio naal Bureau van het Hof van Arbitra ge, nl. dat het bevorderlijk zal zijn aan het niet hoog genoeg te schatten be lang der vreedzame oplossing van ge schillen tusschen de volken." Wat de Ongevallenwet betreft, het „Dagblad" betwijfelt of nu inderdaad die wet van dien aard is, dat zij in de eei ste plaats moest worden vermeld. „Wanneer een zaak behoort tot de categorie van de „gewichtige wetsont werpen", dan is het toch zeker de mi litaire reorganisatie van ons land, maar hiervan vinden wij met geen en kel woord melding gemaakt in de Troonrede." Do „Zutph. Ct." zegt: „Een troonrede, die als deze het sluitstuk vormt van een vierjarige wetgevende periode, is beter naarmate zij minder te beloven heeft. Haar kracht; moet liggen in het verledene en niet in de toekomst. „Uit dat oogpunt beschouwd voldoet deze zeer zeker aan hetgeen men van haar mocht verwachten." Dat de Regeering het tarief van in voerrechten trots de oppositie hard nekkig denkt vast te houden, maakt „De Ned." op uit wat deze Troonrede omtrent de financien zegt, die drin gend versterking eischen „tot dekking van nieuwe uitgaven, allereerst in ver hand met de wet op den leerplicht." Dit is zegt het blad tevens een antwoord aan de vrijhandelaars, die vroegen: waarvoor hebt ge toch geld noodig? „Of er overigens vari het arbeidscon tract en de armenwet in dit zittingjaar nog veel terecht zal komen, mag wor den betwijfeld. En wat de laatste aan gaat, is deze gegronde twijfel mis schien, onder de huidige bewindslie den, ook maar best. „Dat het vraagstuk der Limburgsche steenkolenmijnen nu eindelijk eens wat krachtiger ter hand zal genomen worden, zal menigeen verheugen. „Herinnerd wordt dat de zeemacht zich in de Zuidafrikaansche wateren vertoonde, „ten einde aan landgenoo- ten zoodanige hulp of bescherming te verleenen als noodig zou blijken". Men mag echter verwachten dat, als bij de eerste de beste gelegenheid iets van den sluier wordt opgelicht, de onthul lingen niet geheel onbevredigend zui len zijn. Anders toch zou de geciteer de rnededeeling al te bitter-ironisch klinken.' Wie den toestand van het oogenblik in aanmerking neemt, bedenkt dat wij het laatste zittingjaar ingaan van het vierjarig tijdvak; en vooral niet uit het oog verliest dat c/ nog tal van hoogst nuttige ontwerpen op afdoening wachten, zal zich meent de „Midd. Ct." zeker niet beklagen over de so berheid van deze Troonrede. „Toch missen wij met leedwezen ee- nige toezegging omtrent eene pensi oenregeling voor werklieden. „Wellicht dat de Rdgeering, juist met het oog op den korten tijd die de huidige Kamer en misschien ook haar tot werken rest, huiverig is om te be proeven dit belangrijk vraagstuk te re gelen. Maar had dit al niet vroeger kunnen geschieden?" We zijn het merkt het D." op van troonredenen gewend, dat zij zich zooveel mogelijk in uiterst voor zichtig gestelde gemeenplaatsen be wegen, omdat, natuurlijk, in een offi cieel staatsstuk als dit, nog meer dan anders elk woord gewikt en gewogen worden moet. „Wanneer alzoo in deze rede die voorzichtigheid eoö ver wordt gedre ven, dat de kalme, euphemistische uit drukkingswijze in hare gemoedelijke bonhomie bijna aan het komische grenst, dan mag men dc Regaering daarvan geen verwijt maken." Zeer slecht te sprekró is het „U. D." over ons optreden in China. „Inderdaad, het was „wenscheilijk", dat de zeemacht zich in de aangren zende wateren vertoomdo, ten einde aan lanagenooten zoodanige hulp of bescherming te verleenen als noodig zou blijken." „De zeemacht! Zegge: één schip. Is dan daartoe onze zeemacht terugge bracht? „De „aangrenzende wateren" van Peking zijn mooi. En wij kunnen het den commandant van het schip aldaar gestationneerd, niet kwalijk nemen, dat hij er niet in slaagde om aan onzen landgenoot, onzen gezant, een der be kwaamste leden van ons diplomatieke corps, die hulp of bescherming te ver leenen, die echter inderdaad meer dan noodig was. „Het schijnt welhaast, dat het on ze Regeering is ontgaan, dat Peking evenmin als Bohemen aan de zee ligt, on dat men, om den daar door keizer lijk Chineesche troepen gevangen ge houden Nederlandschen gezant te red den, en te wreken deze ongehoorde be- leediging van het volkenrecht en onze natie, van twee compagnieën infante rie meer nut zou hebben gehad, dan van de „zeemacht" in haar geheel." Wij zullen zegt het „Volk" over dit staatsstuk niet veel zeggen. Het huldigt de traditie door met Hevigheid-' jes onaangename dingen te besuike ren, en met veel woordophef onbelang rijke dingen schijn van grootheid te geven. Als nieuwe wetten worden aange kondigd een regeling van het arbeids- kontrakt, waarvan niets naders wordt medegedeeld. Vermoedelijk zal het model door het Kamerlid Drucker, den vroegeren Leidsche hoogleeraar in de rechten, verstrekt, tot grondslag voor de regeling der regeering zijn geno men. Voorts een nieuwe armenwet, waar voor echter, wil zij goed zijn, geld noo dig is, en dat heeft jnen er niet voor over. Versterking der inkomsten im mers wordt allereerst voor de uitvoe ring der leerplicht-wet gevraagd. Voor een prulwetje van een eerzuch- tigen minister wordt geld gevraagd, voor degelijke sociale wetgeving houdt men de schatkist gesloten. Het voornemen om eindelijk de ko lenmijnen in Zuicl-Limburg van staats wege te exploiteeren, kunnen wij niet dan met instemming begroeten. Er wacht de Kamer echter nog zoo veel werk dat van de vorige zitting is blijven liggen, dat de kansen niet groot zijn voor het nieuw aangekon digde. De Zuid-Afrikaansche oorlog en de Chineesche troebelen worden als aan leiding gebruikt om de vloot-verster- king in te luiden. Wij zullen gaan meedoen- Het geld voor een armenwet en voor staatspen- sioneering wordt soliede belegd in kruisers en pantserschepen. Buslarid in het Arbitrage-Hof. Tot Russische leden in het internati onale Hof voor Arbitrage te 's-Graven- hage zijn aangewezen de heeren Frïsch lid van den keizerlijken raad, Moura- jieff, minister van justitie, en profes sor Martens, lid van den permanenten raad van bet departement van buiten landsche zaken Uit de tentoonstelling voor liet Zeewezen. Dat dit jaar niet voor 't eerst den Engelschen wordt verweten wapenen gebruikt te hebben in strijd met het oorlogsrecht; daarvan vindt men a. het bewijs op de Geschiedkundige Ten toonstelling van het Ned. Zeewezen, welke te 's-Gravenhage dezen zomer is gehouden en tot 30 Sept. e. la geopend blijft. Op bl. 94 van den catalogus leest men het volgende vermeld achter 110. 770, de afbeelding van den „strijd tusschen de twee Ned. fregatten Castor en Den Briel, en de twee Eng. schepen Flora en Crescent ter hoogte van Cadix" „1781. De Engelschen beschuldigd kogels te hebben gebruikt, met glas en porcelein gevuld. De Ned. consul te Cadix waar de gekwetsten van Den Briel werden opgenomen, verklaarde dat in de wonden stukken porcelein en glas waren gevonden. Hetzelfde werd na Doggevsbank verweten. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De classis 's-Gravenhage der Gere formeerde Kerken in Nederland, door de Algemeene Synode daartoe aange wezen, heeft de Gereformeerde Kerken in Nederland opgeroepen tot een ge meenschappelijke nre des gebeds, op aanstaanden Zondag 23 September, 's avonds, ter wille van „de broeders en zusters in Zuid-Afrika", en ook „voor 't Engelsche volk, bet misleide volk... voornamelijk voor de kinderen Gods onder lien die door verblinding er toe gekomen zijn om God te danken voor de nederlagen der Boeren... en in 't bij zonder voor degenen in Engeland die, dezen oorlog veroordeelende, zooveel smaad daarvoor moeten dragen."- Blijkens bij het Departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", dat eventueel president Kruger naar Ne derland zal overbrengen, in den avond van 17 dezer te Perim aangekomen.- Hoewel positief bewijs dat de brand, die aan het Damrak te Amsterdam woedde (zie 2e blad) gevolg is geweest van brandstichting, nog niet is gele verd, is toch het gevolg van het justi tieel onderzoek geweest, dat de heer Lodder, bij wien de brand woedde, ter voorloopige beschikking van de ju stitie is gesteld. Een protest. Het volgende protest van de Zuid- Afrikaansche Deputatie tegen nieuwe Engelsche misleiding is verspreid „Ter onzer kennis is gekomen dat in een proclamatie van lord Roberts, den opperbevelhebber der Britsche troepen in'Zuid-Afrika, wordt gezegd, dat pre sident Kruger de grenzen der Repu bliek is overgetrokken en daardoor for meel het presidentschap heeft neder- geïêgö eri zijn afval van de zaak der Boeren de burgers moet overtuigen dat het noodftloos is den strijd voort te zet ten. Wij voelen ons verplicht tegen deze nieuwe insinuatie onze stem te doen hooren en te verklaren dat als de Staatspresident der Zuid-Afr. Repu bliek de grenzen van zijn land heeft overschreden, Z.H.Ed. zulks heeft ge daan om gevolg te geven aan een op dracht van den Uitvoerenden Raad, welk lichaam volkomen bevoegd is krachtens, speciale machtiging Van dén Volksraad in zijne zitting van 1899 den Staatspresident te machtigen zich bui tenslands te begeven voor het een of ander doel. Volgens constitutie treedt in zoodanig geval de vice-president on middellijk op als Staatspresident en blijft de Regeering alzoo in alle op zichten voortbestaan. Van nederleg- ging van bet presidentschap is dus geen sprake, van afval van de zaak der Roeren evenmin. De proclamatie heeft dus weder geen ander doel dan om door onware voorstelling van zaken af breuk te doen aan den vijand dien men zelfs door toepassing van tegen alle recht en gerechtigheid indruischende maatregelen niet kan ten onder bren gen. „De deputatie der Zuid-Afrikaansche RepubliekenA. Fischer, C. H. Wea sels, A. D. W. Wolmarans." Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In'de Dinsdagavond gehouden ver gadering van eigenaren van Diamant slijperijen te Amsterdam werd beslo ten tot heropening der fabrieken. Uit de Vcreeniging werd een nieuwe bemiddelingscommissie benoemd, wier taak het zal zijn zoo mogelijk een schikking tot stand te brengen in de roosjes-industrie. BUITENLAND. Op voorstel van dèn heer Millerand, minister van Koophandel, heeft de president der Fransche Republiek een besluit geteelcend waarbij arbeidsraden worden ingesteld, die zullen worden opgericht in alle nijverheidsplaatsen, waar daaraan behoefte bestaat. Zij zullen voor de eene helft uit werkge vers en voor de andere uit werklieden bestaan, en hun leden zullen door de vereenigingen van patroons en van werklieden worden benoemd. Zij heb ben ongeveer hetzelfde doel als onze Kamers van Arbeid, nl. de regeering en de belanghebbenden voor te lichten over - arbeidsaangelfcgenheden, het overleg tusschen de vereenigingen en algemeene overeenkomsten tusschen patroons en werklieden te bevorderen, en de werking der arbeidswetten na te gaan en daax-over opmerkingen ken baar te maken, en eindelijk bij"geschil len van algemeenen aard als bemidde-' laars en scheidsrechters op te treden. Op 23 en 24 September zal te Namen het negende congres van den Belgischen Volksbond worden gehouden. In de verschillende afdeelingen zullen vraagstukken omtrent ouderdomspensioenen, werken van onderlingen bijstand, vakvereni gingsleven en onderwijs ter sprake worden gebracht. In de algemeene openingszitting wordt o. a. beraadslaagd over het volgende voorstel Het is hoogst wenschelijk dat de Kamers onverwijld de maatschap pelijke wetgeving volledigen, waar mede België is begiftigd geworden. De volgende vraagstukken moeten de aandacht van den Wetgever gaande maken. De verzekering der werklieden tegen arbeidsongevallende be perking van het getal werkuren voor wolwassenen, de beperking van den nachtarbeid en van den Zondagsarbeid; de beteugeling van het spel en den strijd tegen het alcoholismede billijke verdee ling der lasten tusschen de onroe rende eigendommen en de roeren de waardende herziening der wet op de openbare weldadigheid; tc nemen maatregelen ten doel hebbende op ernstige wijzen den militairen diensttijd te verkorten en het vrijwilligersleger te ont wikkelen de beschermende maat regelen voor den kleinen eigen dom. Voorts wordt op bedoelde zitting het voorstel behandeld, bij de Ka mers er op aan te dringen het meervoudigstemrecht niet door al gemeen te vervangen. Sport en Wedstrijden. Cordang heeft met zijn eersten pi'ijs in den Bol d'Or-wedstrijd 6699 frs. verdiend, waar bij nog 500 frs. komen als premie voor no. 2 in het I8e uur, te zamen dus 7199 frs. De tweede prijswinner verdient te zamen 3780 frs.. dcch do ongelukkige Walters krijgt dank zij den verschil lenden premies, die hij als leider be haalde, nog iets meer en wel 3830 frs. De laatst aankomende verdient voor zijn rit van 24 uur 315 frs. het is Oli vier. Rooien. Voor het kampioenschap van Neder land in Single Sculling, dat Zondag a. s. op den Amstel te Amsterdam ver- roeid zal worden, zijn ingeschreven voor het Seniores nummer: J. J. Blussé van „De Hoop", H. A. de Bij Jr., van „Nautilus" en Ph. Adrian van „De Amstel". Voor het Junioresnximiner zijn alleen de laatste twee ingeschre ven. Rechtszaken. Brandstichting. Voor de Amsterdamsche Recht bank stond Dinsdag terecht Wil lem van Manen, 44 jaar, van be roep tuinman, wonende te Hilver sum, en diens huisvrouw Aliaa Catharina Johanna Brouwer, 34 jaar, beklaagd van brandstichting. Aan beide beklaagden wordt ten laste gelegd, dat zij te zamen en in vereeniging in den nacht van 12 op 13 Mei jl. opzettelijk brand hebben gesticht in het perceel aan het Achterom 95/97 en aan de Wilhelminastraat te Hilversum, welk perceel bij beklaagden in ge bruik was en toebehoort aan C. van Bremen. Aangezien het per ceel onder één dak gebouwd is met andere woningen, welke waren bewoond, en in het dichtst be bouwde gedeelte der gemeente op zeer korten afstand stond van an dere bewoonde perceelen, waar van de bewoners zich reeds had den ter ruste begeven, leverde deze brandstichting gevaar op voor de aangegeven perceelen en de daar in zich bevindende goederen en levensgevaar voor de bewoners. Bekl. zouden met het doel brand te stichten vuur in aanraking heb ben gebracht met licht ontvlam bare voorwerpen, ten gevolge waarvan die voorwerpen vuur zou den hebben gevat, en het perceel voor een aanzienlijk gedeelte is uitgebrand. In deze zaak waren 34 deskundi gen als getuigen gedagvaard. Als verdedigers traden op mrs. Joh. M. Jolles en Mensing van Charante. Bij het verhoor der beklaagden ontkenden zij alle schuld. Donderdag voortzetting. Gemengd Nieuws. De orkaan in Texas. De New-York Herald" zegt dat de stad Galveston weer opgebouwd zal worden, niettegenstaande de slechte ligging en het gevaar voor een epidemie in de naaste toe komst. Tegenover de verschrikkelijke geruchten over den tegenwoordi- gen toestand te Galveston, staat! het verslag dat generaal Mac Kib- bén haar het departement van oorlog te Washington heeft ge zonden. De toestand verbetert met het uur, seinde de generaal, er is ge noeg drinkwater en men had nu ook genoeg levensmiddelen om de noodlijdenden een maand te voe den. In de stad werd door de bur gerlijke en militaire overheid nu overal de orde bewaard, de dooden worden verbrand en de gezond heidsmaatregelen behoorlijk ten uitvoer gebracht. De generaal zegt ten slotte dat zijn raming van het aantal slacht offers te laag geweest iser ziji? misschien tweeduizend dooden. De „Daily Telegraph" verneemi dat de overheid beproefd heeft met 600 man politie de stad af te zon deren en alleen de mannen toe te laten die hulp willen verleenen, ten einde een epidemie te voor komen, maar het was te vergeefs. 10,000 man troepen zouden daar-, toe noodig zijn. De Bondsregee- ring moet daartoe onmiddellijk tusschen beide komen. Het aantal slachtoffers van den cycloon wordt thans geraamd op 5145ongerekend 1200 vermisten. Dertig kilometers ver is het. strand bedekt met aangespoeld- lijken. De sluiting der Parijsche tentoonstelling. Omtrent, de vraag of het raadzaam is de tentoonstelling nog na den bepaal den tijd (5 November) geopend te hon den, heeft de voorzitter van een der voornaamste afdeelingen, de heer Guil lotin aan den directeur der Fransche af deeling ongunstig geadviseerd. En wel omdat de contracten tot dien dag' loopen en de verlenging tot uitgaven van onderhoud, bewaking enz., zou leiden die niexxxand zou willexi dra gen omdat de meeste inzenders hun goederen met November zullen terug nemen en men dus leelijke leemten zou krijgen, en eindelijk de noodzakelijk heid van verwarming het brandgevaar zou vermeerderen en zeer hoogc assu rantiepremies medebrengen. Wel zou men de gebouwen op den rechter S.ei ne-oever tusschen de Invaliden- en Alma-bruggen dus voorbij de blij vende kunstpaleizen kunnen laten staan om er voortdurende nationale tentoonstellingen ook van tuinbouw- te houden. Het Champ de Mars zon dan tot een park als lxet Pare Monceau In gericht kunnen w-orden. te midden var een nieuwe wijk, waardoor 80 millioer francs- bouwgrond beschikbaar zou komen en voor 150 millioen villas en huizen konden verrijzen. Hieruit zou. volgen dat er geen tentoonstelling op dat enorme plein meer zou kunnen plaats hebben. Duitsehe wereldtentoon stelling. Op den Duitschen sociaal-demo-, cratischen partijdag, die dezer da gen in Leipzig wordt gehouden, zal een voorstel uit Hamburg ter. tafel komen, dat de sociaal-demo cratische Rijksdagfractie de regee ring zal uitnoodigen, in 1913 in Leipzig een wereldtentoonstelling te houden. CMneesche waseïnnrichting. In Londen is door twee onder nemende mannen een Chineesche wasscherij geopend. 800 langstaar ten zijn aan de onderneming ver bonden en de Londensche wasch- meisjes en strijkstertjes, die zoo dikwijls tot klachten over duurte en slordigheid aanleiding gaven, zullen een harde concurrentie te-' voeren hebben tegen het gele ge-' vaar, dat in waschzaken een in witheid niet te overtreffen specia liteit is. Bijen voor postduiven. Een landbouwer in het westen van Engeland heeft een zeer goe den plaatsvervanger ontdekt voor de postduiven, door bijen met hei overbrengen van berichten te be lasten. Het bericht wordt in mi. croscopisch schrift op een zeer dunne papiersoort geschreven en het snippertje papier op het ach terlijf der bij geplakt. De bij wordt in de lucht geworpen en zal zich juist als de postduif naar zijn korf spoeden. De voordeelen boven de postduif zijn deze, dat in oorlogs-j

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2