NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Be schuld van dei Pleegheer. 18e Jaargang. Vrijdag 21 September 19UU. No. 5285 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet geheele Rjjk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers.0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% M de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Yan 1—5 regels 50 CtB.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantïera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA MAR A zn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3fti* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 22 Sept. bevat o. a.De Engelsche pers over de Khaki-verkiezing, Een brief van Ceylon, President Krn- ger, De eerste vergadering Exa mens vrije- en orde-oefeningen, Gemeente begrooting van Haarlem, Stukken van den Gemeenteraad. Politiek Overzicht. De Londensche correspondent van het „Berl. Tageblatt" stelt zich de vraag of het vertrek van oom Paul nu het einde van den oorlog heteekent, en geeft dan op die zelf gestelde vraag dit antwoord: Wij vreezen van niet. Door allerlei aan- wijzigingen zijn wij er toe geko men dat in Transvaal nog de mee ning heerscht, dat de strijd tot den laatsten man het me delijden der mogendheden zal op wekken en een interventie zal ten gevolge hebben. Die hoop zal ech ter blijken bedriegelijk te zijnen zij dij haar voeden doen verkeerd, ,,Men spreekt ervan, dat' Frank rijk zich met de finale regeling zal bemoeien, wanneer twee mogend heden gevonden worden, die dit ook willen doen. Een dier mo- endheden, zegt men, zou Rusland .ijn. Maar waar is de andere ,,Doch zelfs als een derde mo gendheid gevonden kan worden, en dit zal zeker niet Duitsch- land zijn zou dan niet de een voudige verklaring van Engeland, ,,dat het eiken stap om zijn plan nen met Transvaal te wijzigen zal beschouwen als een vijandige daad", voldoende zijn om de an dere mogendheden tot den terug tocht te dwingen? „Frankrijk dat het zwaard, na Fashoda reeds half uit de schede getrokken, na die verklaring kalm weer opstak, zal niet gauw, vooral niet onder de tegenwoordige om standigheden, een nieuw conflict met Engeland zoeken. En daaraan zal de door verdriet en zorg gebo gen figuur van president Kruger niets veranderenhij zal waar schijnlijk niet gedaan krijgen, dat de overige mogendheden Engeland bij de finale regeling der Zuid- Afrikaansche quaestie ook maar een schuchter„Pas op I" toeroe pen." De correspondent van het „Berl. Tageblatt" betreurt het, dat dit zoo is, en dat aan het lot van het dap pere, doch ongelukkige Boeren volk voorloopig niets te verande ren is, doch acht het juist daarom noodzakelijk, dat zij de wapenen neerleggen. „Voor de eer is genoeg geschied en deze heroisehe strijd tegen een van vijf- tot tienmaal sterkere over macht, zal, ook zonder dat hij tot aan de uitroeiing van den laatsten Boer wordt voortgezet, onvergete lijk en onvergeten blijven in de wereldgeschi edenis De Engelsche bladen wijden na tuurlijk allemaal artikelen aan de ontbinding van het parlement. De „Daily Chronicle" zegt: „Lord Salisbury heeft toegegeven, zooals hij altoos doet. Hij is bezweken voor den drang van den sterken man, zooals altijd. Dit was onver mijdelijken Chamberlain is thans de regeerder, over den pre mier en over het land. Zoo staan wij dan voor een ontbinding zon der voorbeeld en voor een onrecht vaardige verkiezing." En de „Star" „Indien de Tories opnieuw het overwicht krijgen, dan is Chamberlain feitelijk de premier, hoe hij ook in naam moge heeten. En het is juist deze zon derlinge staatsman, wiens onbe dachte taal en schreeuwerige va derlandsliefde in het buitenland het meest verdacht zijn. Zijn over winning zal Europa de overtuiging schenken, dat Engeland zich on herroepelijk bekeerd heeft tot een beginsellooze en gevaarlijke inter nationale staatkunde." Zelfs de „Daily News" zegt„De fouten in Zuid-Afrika begaan, zul len niet strekken kunnen tot dek king van de fouten in Engeland begaanen de dapperheid onzer soldaten zal geen zoenoffer kunnen zijn voor de tekortkomingen van het beheer in het land. Elke po ging om de verkiezingen te win nen door de verdiensten onzer sol daten zal veroordeeling uitlokken." De „Westm. Gazette" brengt dit denkbeeld op aai'dige wijze in beeld, in een der geestige teeke- ningen van Gould. De Ministers verschuilen zich achter het voor uitgeschoven beeld van Lord Ro berts, die een vlag draagt met het woord Khaki er op. En Lord Sa lisbury zegt„Dekt je dan toch, geeft je niet bloot." Dit blad zegt in een hoofdartikel o. a. dat het zoo sluw was deze ver kiezing uit te schrijven, nu de dreun der paarden van de over winnende troepen en het krijgs- gedruisch allen in de ooren klinkt, nu het vóór den winter is, en niet na den winter als hooge belastin gen en duurte op elk gebied heb- gen geheerscht, en voor en niet nè. nieuwe geldaanvragen bij het Par lement. Er is maar een lichtzijde in deze manoeuvre, en die is, dat ze volkomen doorzichtig is. En deze bewering is nogal kras de ministers redeneeren nu, alsof een algemeene verkiezing een toover- middel ware, dat hun twijfelachtig verleden opeens zou kunnen weg- tgen. De Jingo-bladen juichen bij het vooruitzicht, dat de imperialisti sche politiek van Chamberlain voor komende tijden den boventoon heb ben zal in Engeland. De „Times" zegt„De practische vraag die de kiezers te beantwoor- den hebben is, of zij weigeren znl- len vertrouwen te schenken aan de thans regeerende ministers, en of zij het lot van bet Rijk en van het volk zullen leggen in banden eener partij, die geen leider, geen staatkunde, geen program heeft, en geen vooruitzicht van vaste en goed gedisciplineerde meerderheid te krijgen in het Parlement." De „Daily Telegraph" Wat kan de oppositie aanbieden Wij weten niet met welken naam wij haar moeten aanduiden zijn Lord Rosebury, Asquith en Sir Edward Grey liberalen, welken naam moe ten wij dan geven aan Sir Robert Reid, Sir Wilfrid Lawson, Labou- chere en Sir Henry Campbell Bannerman? Radicalen, separatis ten, socialen, liberalen, wat doet het er toe, hoe de heterogene massa genoemd wordt. Het is een lichaam zonder hoofd, zonder sym pathie onder de leden, zonder be ginselen, en zonder verwachtin gen." De „Standard"„Wat den toe stand thans zoo zonder voorbeeld maakt is, dat voor het eerst in onze historie er geen antwoord te geven is op de oproeping der Reg. De oppositie treedt in het strijdperk zonder leider en zonder vlag, zon der een staatkundig beginsel en zonder bepaald program. Het is een losse bijeenvoeging van een heden, zonder zelfs vereenigd te zijn in ontkenning." De „Daily Mail" „Dankbaar heid voor de dooden en eerbied voor de levenden leggen op de kiezers den alles overheerschenden plicht, vertrouwen uit te spreken in een kabinet, welks antecedenten en karakter geen zorg kunnen wek ken voor de pacificatie van de Boe ren Republieken. Een liberale overwinning zou den strijd, die nu bijna over is, opnieuw verlengen." En de „Daily Express" Een conservatieve overwinning aan de stembus beteelient een spoedig einde van den oorlogeen liberale overwinning beteekent voortzet ting van de guerilla, intriges bij Europeesche hoven, last en onrust, verlies van levens en van schatten. Daarom: laat het een khaki-verkie- zing zijn, die ons een khaki-regee- ring geeft. De welvaart van het rijk eischt het." Zoo oordeelen de Jingo-bladen. Schalk Burger en Reitz hebben te Nelspruit den lOen de volgende proclamatie uitgevaardigd „Na- demaal de ouderdom van den staatspresident hem niet in staat stelt de Boerencommando's to vol gen, nademaal de Uitvoerende Raad overtuigd is dat de staats president in Europa werkzaam zal kunnen blijven voor land's wel zijn, zoo bewilligt de Uitvoerende Raad hem een zesmaandsch verlof, om daarheen te gaan in 't belang van de zaak van de Boeren. Ik, Schalk Burger, vervang hem, over eenkomstig de wet. Naar de „Daily Telegraph" uit Barberton verneemt, bieden de Boeren nergens ernstigen tegen stand, maar vernielen en verbran den wat zij kunnen. De Boeren hebben de drie stukken geschut op de kopjes bezuiden Barberton weggehaald. Hoopen Boeren trek ken naar Swaziland. De Inniskillings hebben Avoca en de Sheba-mijnen bezet. De Boe ren hadden twee bruggen bij Avo ca laten springen en trokken daar na terug. Viljoen zegt dat Botha naar de Zoutpansbergsche trekt, vijftienhonderd man voetvolk ach terlatende voor de verdediging van Komatipoort. Do Londensche bladen verwach ten dat do oorlog in Zuid-Afrika in den loop van deze week geëin digd zal zijn. Volgens een bericht uit Lissabon aan de „Daily Mail" maakt de Portugeesche regeering een nieuw expeditiekorps naar Delagoa ge reed, met ruiterij en geschut. De betrekkingen tusschen Engeland en Portugal zijn bizonder hartelijk, en mochten de Boeren een aanval doen op Lourengo Marquez, dan zal de Engelsche vloot de Portugeezen helpen. Uit Lourengo Marquez verneemt de „Daily Mail" dat aanhoudend extratreinen, gevuld met troepen voor de grens, vertrekken. Boeren met geschut houden punten op de grens tegenover Ressano Garcia bezet. De Portugeezen zijn bang voor een aanval van de Boeren. Men beweert dat de Boeren een Portugeescben! schildwacht dood geschoten hebben. Do reizigers mogen niet verder sporen dan In- komati. Kruger is naar Polano, tien minuten van bet gouvernements huis gereden en heeft er de ge vluchte Boeren bemoedigend toe gesproken, zeggende dat met Gods hulp alles zou terechtkomen. De Engelsche burgers in Lourengo Maruez vragen, of dit geen schen ding van de onzijdigheid is. Naar de „Daily Telegraph" uit Lourengo Marquez verneemt, heb ben de Engelschen Komatipoort bezet, dat de Boeren verbrand en geplunderd hadden. Spoorwagens van de N. Z. A. S. M. komen bij massa's in Lourenco Marquez aan. De Boeren hebben de spoorbrug over de Hectorspruit vernield. Er is hevig gevochten tusschen Kaap- muiden en Hectorspruit. De Boe ren moeten zware verliezen heb ben geleden. Zij hebben met dy namiet de rotsen in de lucht laten vliegen die bij Krokodilpoort over de Delagoaspoor heenhingen. De Portugeesche regeering verschaft herberging aan hoopen gevluchte Boeren. 80,000 francs bijeengebracht voor de slachtoffers van Galveston. Woensdag en volgende dagen woed de een zeer hevige storm op de kusten van New-Foundland. De meeste bin nenkomende schepen voor Halifax le den schipbreuk. Op Kaap Breton ver ongelukten vijf-en-zestig schoeners, terwijl een honderdtal schepen schade beliepen. Een-en-dertig ongelukkigen kwamen in den storm om. Do ontvangst van den hertog van Abruzzen te Napels is zeer indrukwek kend geweest. Aan het station wacht ten hem op de koning, de hertog van Genua, eenige ministers, vele autori teiten en ook de staf van een Engelsch oorlogsschip, dat in de haven lag. Alie straten waren gevuld met een dichte menigte, die den koning en den her tog, die in één rijtuig zaten, stormach tig toejuichte. De kapitein van den poolvaarder Cagni, die van Napels naar Capodimonte reisde, werd overal geestdriftig cloor de bevolking begroet. Op verzoek van de Servische regee ring is Sarafof, de voorzitter van het Macedonisch comité, voor het open baar ministerie gedaagd, omdat men brieven van hem bad gevonden waarin sprake was van een ruoord-aanslag op koning Alexander. Sarafof ontkende alle schuld en eischte dat de brieven, die valsch waren, beweerde hij, hem zouden worden voorgelegd. De socialistische groep van gemeen teraadsleden van Parijs heeft een op roeping gericht tot de socialistische burgemeesters voor een feest op den 23sten. De Servische regeering heeft den Koning aangeraden, de vorige regee ring in staat van beschuldiging te stel len wegens misdadige manipulation met staatsgeld. De voornaamste schul digen zouden wezen Djordjevits, de ge wezen minister-president, en Petrovïts en Gnetsjits, de ministers van finan ciën en binnenlandsche zaken. Men zegt dat ze naar den vreemde gevlucht zijn en van daar van hun kant met onthullingen dreigen. Het getal slachtoffers van den wer velstorm in Texas blijkt nog steeds grooter te zijn dan men dacht. Toen de hulpexpeditie de zeebadplaats High Island, ten noordoosten van Galveston bereikte, vond zij de plaats verwoest en 400 lijken onder de puinhoopen. Geen enkel huis was gespaard. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. De Amerikaansche Kamer van Koop- handcl te Parijs heeft in enkele dagen Stadsnieuws Haarlem, 20 Sepi 1900. Stukken van den Gemeente raad. Uit het proces-verbaal van de opne ming der kas van den gemeente-ont vanger alhier blijkt dat de ontvangsten over 1900 bedragen 932.074.215, plus saldo rekening 1898 is f 945.600.285. De uitgaven beloopen f 863.353.745, plus het nadeelig saldo 1899 is f 887.432.265, zoodat er mitsdien in kas blijft f 58.168.02. Men weet dat door het bestuur der Wilhelmina-Naaischool alhier opnieuw een adres is ingediend, houdende ver zoek om bestendiging voor den tijd van drie jaren van het voor 1900 toegeken- de subsidie uit de gemeentekas ad f 250. B: en W. adviseeren tot inwilli ging daarvan. Tengevolge van do splitsing der klassen in verband met het aantal leer lingen, zullen aan do Burgeravond school enkele leeraren en assistenten gedurende den cursus 19001901 met méér lesuren moeten belast worden dan aanvankelijk is voorzien, wat voor den geheelen cursus eene meerdere uit gaaf zal vorderen van f 600. I-Iet op de: begrooting voor 1900 uitgetrokken be drag voor jaarwedden van bet perso-: neel dier inrichting zal dan ook ver-J koogd ruoeten worden, voor de nog, resteerende maanden, met een bedrag; van f 200. Voorts stellen B. en W. voor: de heeren P. C. Bouwmeester en P.. van Looy, die sedert enkele jaren recds( als tijdelijk leeraar aan de Burger-; avondschool werkzaam zijn, aan die' inrichting definitief te verbinden. De hun toe te kennen ja ai-wedden blijven niettemin gelijk aan bet bedrag, dat hun zou worden uitgekeerd bijaldien hunne tijdelijke aanstelling werd be stendigd, nL respectievelijk f 350 en f 450. C. van der Werff, eervol ontsla gen agent van politie 3c klasse, vraagt in een adres aan den Raad pensioen of eene betrekking, die hem in staat stelt zijn gezin te onderhouden Adres sant wijst er op dat hij in en door den dienst ziek is geworden en daardoor genoodzaakt is geweest zijn ontslag to' vragen, dat hij daardoor thans zonder; middel van bestaan is, en niet in staat voor zich en zijn gezin, bestaande uit vrouw en acht kinderen, het brood ta verdienen, dat hij de gemeente 10 jaar. lang trouw gediend heeft B. en \V. zeggen in hun praeadvies dat aan de thans geldende pensioenverordening adressant geen aanspraak op pensioen kan ontleenen, Ware zulks het geval wel, dan zou dit, berekend naar den maatstaf, welke aan do verordening ten grondslag ligt, ongeveer f 83 be dragen. Ook met het oog op het lichaamsgebrek (asthma), dat adres sant verhindert zijn laatste betrekking verder ta vervullen, doch hem niet be letten zou ander minder vermoeiend werk te verrichten, stellen B. en VV. den Raad voor hem to verleenen een gratificatie ten bedrage van f 100. De tot kapitein benoemde le luite nant Croockewit van Het bataljon in fanterie, alhier in garnizoen, zal den 26en dezer zijne nieuwe bestemming naar Geertruidenherg volgen. Het bataljon infanterie van dit gar nizoen, thans gekampeerd in de leger plaats bij Laren, komt den 29en dezer om 3 uur 8 min. spoor tijd alhier terug. Aan het bestuur der Vereeniging tot behartiging van de stoffelijke en gees telijke belangen der armen te Haarlem is bij Kon. besluit vergunning ver leend tot het houden eener verloting' van door armen op de door die Veree niging opgerichte naai-inrichting ver vaardigde goederen ten voordeefe der Vereenï"ing, mits dat de te verloten voorwerpen om niet bijeengebracht of geschonken worden. De algemeene Bondsvergadering var. den Christelijk Nationalen Werkmans bond hier te lande, zal den 14 on 15 November a. s. alliior worden gehou den. De „Staatscourant" vermeldt dat aan dr. E. van der Ven, schoolopzie- feuilleton. Roman uit het Duitsch DOOB JUL. MAR5T. '20) Hare groote zenuwachtigheid in aanmerking genomen, geloof ik zelfs, dat mejuffrouw uwe nicht aan een groot en ernstig gevaar blootgesteld ware geweest. Meneer de graaf, ik verzoek u om alle kleingeestige twisten van vroeger te vergeten en „Lan- depereuse" voortaan als uw huis te beschouwen. En u, freule, voegde hij erbij, terwijl hij zich tot Helene wendde, u verzoek ik dringend u niet tegen deze ver zoening te verzetten. Zeker niet, meneer Richar- dier 1 sprak het jonge meisje. Renaud had zeker onder den in vloed der herinneringen aan 't ver- ledene de hem toegestoken rech terhand toch nog teruggewezen, als hem niet een gebiedende blik van zijne zuster den mond bad gesloten. Hij was gewoon om haar te gehoorzamen slaaf van dit jon ge wezen, bezat hij in hare tegen woordigheid minder zelfstandig heid en energie dan een kind, en ook thans liet hij het hoofd han gen en zweeg. In zijne plaats antwoordde He lene U zal me heel gelukkig ma ken, wanneer u me gelegenheid wil geven u mijne sympathie te bewijzen. Op deze wijze werd eene ver zoening tusschen beide families tot stand gebracht en Savinien kreeg toegang tot het slot „Lan- depereuse", zooals Helene het wenschte. Spoedig daarop vereenigde een feestelijke maaltijd al deze men-; schen, die tot dusver als vijanden geleefd hadden. Renaud nam aan den maaltijd een weinig onver schillig deelhij werd om zoo te zeggen buiten den kring geschoven door Helene en de thans zeer ele gant optredende Savinien, die nu verder het werk voortzetten, dat: ze in zijne tegenwoordigheid wa ren begonnen. In „Landepereuse" daarentegen was men over de ver zoening oprecht verheugd. Julie was geheel hersteld van den schrik en Margarete straalde van vreug de, zoodat haar vader haar onwil lekeurig vroeg Nog nooit heb ik je in zoo gelukkigo stemming gezien. Wat is er toch wel? Ik weet het zelf niet, papa, en kan u alleen maar zeggen, dat ik nog nooit zoo gelukkig was als heden 1 Als jij maar gelukkig bent meer verlang ik immers niet. Toen men van tafel opstond, ge lukte het Helene voor een oogen- blik naast haren neef te komen en hem in 't oor te fluisteren Nu ben je in de vesting Dat is waar, en je kunt over tuigd zijn, dat ik niet van de plaats zal wijken. Hij was plotseling verstomd en een schok was door zijn lichaam- gegaan, want hij had Georg Gor don opgemerkt, die eveneens tot den verzoeningsmaaltijd was ge- noodigd, en, onmiddellijk naast I hem staande, de zacht gefluisterde! 'woorden kon verstaan. De beide mannen wisselden bliksemsnel een blik, maar bij den Amerikaan viel niets op te merken, waaruit men kon besluiten dat hij de woorden werkelijk had verstaan en Savi nien was er niet de man naar om zich langer met nuttelooze gedach ten bezig te houden. Men begaf zich in den tuin om zich wat in de kostelijk zachte lucht te verkwikken en op eens stond Renaud voor Margarete. Hij had haar niet gezocht-, en de ont moeting was geheel toevallig. De jonge dame scheen verlegen te worden en was op het punt om verder te gaan zonder te wachten of hij haar zou aanspreken, toen hij dit met een enkel woord ver hinderde. Juffrouw, begon hij, hoe diep ben ik bewogen door hetgeen u voor mij hebt gedaan. Ik begrijp u nietantwoord de ze, terwijl ze doodsbleek werd. Dokter Gordon beeft het ge heim, waarin u uwe goedheid en edelmoedigheid hebt gehuld, niet geschonden, want hij was gebon den door zijn woordik echter juffrouw. Hij maakte eene diepe buiging en ging verder. Bringuetaille was zeer gelukkig, dat hij in Savinien een makker op de jacht had gevonden, die even knap schutter en geweldig jager was als hij zelf, en hij noo- digde hem dikwijls uit om naar „Landepereuse" te komen, waar Savinien weldra dagelijks als gast kwam. Hij zorgde er ook voor om zich herhaalde malen bij Richar- dier verdienstelijk te maken, door dien hij hem verscheiden keer raad gaf met betrekking tot bosch- en bodemcultuur, welke het be wijs leverden, dat hij met deze za ken op de hoogte was, en de heer van „Landepereuse" had zijne raadgevingen dan ook opgevolgd. Voor !t overige toonde hij zich een vroolijke, voorkomende gezel schapper, die steeds op het rechte oogenblik verdween, nog eer men zijne tegenwoordigheid lastig vond, zoodat zijne aanwezigheid altijd gewenscht scheen. Zijne beschei denheid, die zoowel in zijn op treden als in zijne gesprekken j bleek, waardoor hij nooit trachtte i ik weet alles en dank u hartelijk,!te verblinden» zijne boeiende con versatie, waarvoor de stof meestal uit zijne talrijke, langdurige reizen geput was, verschaften hem in korten tijd de sympathie der per sonen, waarmee hij verkeerde, i Zijn hart was evenwel veel té koel, dan dat het toegankelijk ge weest ware voor werkelijke liefde, veel te egoïstisch en gevoelloos, dan dat het medelijden of erbar men had kunnen gevoelen. Hij had zich intusschen ten doel ge steld met de dochter van den rij ken architect te trouwen en naar dit doel streefde hij onafgebro ken. Om den rijken bruidschat en later een vorstelijk erfdeel te ont vangen, was deze man, die geloof en trouw noch ecnigerlei beden king kende, tot alles bereid. Hij was te verstandig, en de inzet van het spel was te groot, dan dat hij er toe zou hebben kunnen beslui ten om, na eene maand op „Lan depereuse" verkeerd te hebben, reeds met eene liefdesverklaring voor den dag te ko'mén. Hij moest eerst de rol spelen van den schuch- teren minnaar, die niets durft té hopen» die zich soms dagen ach tereen niet laat zien, en bewerkte daardoor, dat Richardier zelf hem

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1