ner in liet arrondissement Haarlem, met 1 November, op verzoek, eervol ontslag is verleend. Aan den le luitenant P. A. M. Hack- stroh van den staf der genie alhier is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van liet ordeteeken van rid der der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Examen vrije- en orde- oefeningen. Het examen ter verkrijging van ak ten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1900, za.l aanvangen op 16 Oct. e.k. Ook hier ter stede zal wederom een commissie zitting houden. Voorzitter dezer commissie is de heer F. J. Pouts- ma, schoolopziener in het district Haarlem. Tot leden zijn benoemd de heerenJ. A. van der Boom, onderwij zer in de gymnastiek aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers alhier C. Henner, onderwijzer in de gymna stiek aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen te Leiden mej. A. Risseeuv, leerares aan de H. B. S. voor meisjes te .Leidenmej. A. P. van der Pauwert, onderwijzeres aan eene openbare la gere school alhiertot plaatsvervan ger van den voorzitter G. Roodenburch. schoolopziener in het district Hoorn tot plaatsvervangende leden J. A. H. Eckhardt, onderwijzer in de gymna stiek aan eene openbare lagere school te Amsterdam en mej. E. J. Korthals onderwijzeres in de gymnastiek te Am- sterdam. Zij die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 4 October a. s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, met over-; legging van een geboorte-akte en ge tuigschrift van zedelijk gedrag. De adspiranten die aanspraak heb ben op vrijstelling van het in art. 65ter der wet op het lager onderwijs bepaal- de examengeld, gelieven daarvan te doen blijken door bij hunne aangifte over te leggen de akte van bekwaam heid, vermeld in art. 56, onder a of h. dier wet, verkregen vóór 1 Januari j 1890 of de daarmede gelijkgestelde akte j van bekwaamheid of toelating. De Kraton. Jaren geleden bouwde zekere heer Hanekuijk op een terrein aan den hoek van den Raamsingel, vlak bij de groo ts Houibrug, een gr.n: r.uis, met een zeer eigenaardigen ingang, dit laatste ten gemakke van zijn gebrekkigen zoon. De woning werd later betrokken door den heer J. T. Cremer, den tegen- woordigen Minister van Koloniën en later afgebroken, wat voor de omge ving geen verlies was, daar bet huis niet tot Haarlems mooie gebouwen ge rekend mocht worden. Het terrein lag daar dus toen onbe bouwd en ledig. Zoo hebben Haarlems ingezetenen bet jaren gekend, nu en dan alleen versierd(?) met een poffer- kraam, die een tamelijk storenden in druk maakte bij den ingang van on zen Hout. De reden biervan is, dat de tegen woordige eigenaar, de heer P. Muller, .moeielijkheden beeft gehad aangaan de de rooiing van het terrein. Het was nog tijdens het bewind van burgemees ter Jordens, en op diens advies, dat de Raad zich uitsprak tegen de opvattin gen van den eigenaar. Than- karnt de heer Muller bij uit voerig aan den Raad op de zaak terug. Onder overlegging van verschillende bescheiden tracht hij aan te toonen, dat bedoelde beslissing destijds een onjuiste was en verzoekt aan den Raad de zaak nog eens te onderzoeken en hem, adressant, niet langer te heme ei- lij ken in de vrije beschikking over zijn eigendom. De beer Müller beroept zich o. a. op de opinie, die destüds door den heer Mr. Van der Mersch over de zaak werd geuit en wijst er op. dat de ver binding met bet. Westerkwartier, se dert den lijd van burgemeester Jor dens, zeer veel is verbeterd, zoodat de voor dezen bestaan hebbende overwe gingen (bedoeld wordt het maken van een beteren verkeersweg dan die daar vroeger bestond, Red.) vervallen zijn. De quaestie wordt niet <remakkelij- ker, omdat er sedert de vroegere be handeling zooveel tijd verloopen is. Wij oordeelen er niet over, maar mee- nen dat in het adres des heeren Mul ler redenen genoeg zijn te vinden voor een nieuw onderzoek, om te komen tot verbetering van wat de adressant zelf noemt een „onwaardigen toestand." Naar wij vernemen zullen de repeti- tiën voor de op te voeren operette „Franchemont de Marskramer", Zon dag 30 September a. s. een aanvang ne men.. De heer F. Ellenberger, adjunct-in specteur van politie alhier is benoemd tot inspecteur van politie te Schiedam. Door de firma Haverschmidt Klaje, stoffenververs in de Groote Houtstraat, is bij de politie aangifte gedaan dat uit een doos, die door hun agent uit meermalen bij zijn neef in „Beu- vron" opzocht, om de reden te ver nemen, waarom hij zoo lang weg bleef. Hij begon een droevig, peinzend gezicht te zetten. Herhaaldelijk hadden Margarete en Julie, als ze met elkander gingen wandelen, hem achter een boomstam of achter een kreupelboschje zien staan,waar hij als in gedachten verzonken zich heen keek, en hij was naar 't scheen zoozeer- niet zi. no gedachten afwezig, dat hij de heide meisjes in 't geheel niet op merkte. Zoo bleef hij handelen geduren de het laatste gedeelte van den zo mer. Toen het herfst werd, gebeurde er iels, wat Savinien met hoop vervulde en hem aanleiding gaf, 'om met zijne declaratie, die hij sedert lang voorbereidde, voor den dag te komen. Binnen den tijd van eenige weken kwamen name lijk twee vrijers opdagen, twee zeer rijke jongemannen uit de bes te kringen, die om de hand van Margarete aanzoek dedenbeiden werden echter afgewezen. Door haren vader gevraagd, Utrecht per van Gene! en Loos is ver zonden, f 20 aan geld is ontvreemd. Sedert Woensdagavond is vóór het bierhuis van D. F. K. in de Zuider straat een agent van politie als vaste post geplaatst daar door den burge meester dit huis voor 't publiek is ge sloten, op grond dat daarin ongeoor loofde praktijken worden uitgeoefend. Arrondissements Recht bank. Zitting van Donderdag 20 Sept. Met al de kracht die in haar was stond Johanna Cilander, eene recidiviste, hedenmorgen in het bankje der beklaagden haar on schuld te bepleiten aan een haar ten laste gelegden diefstal van rok ken en eene broche, ten nadeele van vrouw Busscher, bij wie zij eenigen tijd in dienst was ge weest. De getuigen bleven evenwel de schuld van beklaagde aan den diefsiaJ, onder eede volhouden. De subst.-officier van Justitie zijn requisitoir nemende, wees er op hoe de goederen in het bezit van beklaagde waren gevonden, zonder dat zij een reden kon op geven, hoe zij daaraan gekomen was. Uit dit en uit de verklarin gen der getuigen, achtte het O. M. den diefstal volkomen bewezen en vorderde 6 maanden gevangenis straf. Als verdediger trad op Mr. Joost de Graaff, die in zijn pleidooi wees op het zwakke en vage in de ver klaringen de'' op de vol hardende on:iï.s van beklaag de en vrijspraak vroeg. Zoo de. Pieehtbank zich daarmede niet kon vereenigen, vroeg Z. E. A. met het oog op de geringe waarde dei- goederen in quaesüe, eene min dere straf. Uitspraak over 8 dagen. S. Swart, brievenbesteller te Wormerveer heeft blijkens de dag vaarding zich op h April jl. schul dig gemaakt aan het feit dat hij eigenmachtig brieven met straf port heeft verzwaard en die gelden tot een bedrag van (5.75 ten eigen bate heeft aangewend. Als getuigen werden gehoord o. a. de postdirecteur en een ambtenaar van het postkan toor te Wormerveer, henevens eonïge personen die brieven, waar op die strafport wederrechtelijk geheven werd, ontvangen hebben. Tal van getuigen waren in deze zaak gedagvaard wier verklarin gen allen hierop neerkwamen, dat de man geld had gevraagd, op brie ven die hij bezorgde. De sub. officier van Justitie noemt het een ernstig geval van knevelarij, en al heeft held. daar zelf geen groot financieel voordeel van gehad is de zaak zeer afkeu renswaardig. De feiten zijn door de getuigenverklaringen genoegzaam bewezen, en Z.Ed. Achlb. eischte daarom een gevangenisstraf van één. maand. Beklaagde was niet ter terechtzitting verschenen. Een droevige figuur kwam nu in de bank der beschuldigden-' te staan. W. J. C. Bos, een man met hoogst- armelijke doch zeer fat soenlijk uiterlijk, bevond zich in preventieve hechtenis wegens be delarij, hetgeen door getuigenver klaringen bevestigd werd. De man sprak hoogst beschaafd en vertelde dat hij te 's-Gravenhage geboren oorspronkelijk als handelaar in manufacturen in zijn onderhoud heeft voorzien, doch langzamer hand is achteruitgegaan, zijn goe de kleeren voor slechtere moest: verwisselen, wat hem in zijn zoe-: ken naar werk zeer slecht te stade kwam; Te Parijs heeft de arme zwerver alle mogelijke moeite ge-' daan, door schrijfwerk en alles wat maar voorkwam in zijn onderhoud te voorzien. Hier weer terug heeft de man de hand om een aalmoes uitgesto-: ken en hoorde voor dat feit een hechtenis van acht dagen en opzen ding naar de rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar tegen zich eischen. Zijn houding was uiterst beleefd en sympathiek en inderdaad roe rend was het te hooren hoe hij zich eerst schaamde aan zijne fami lie steun te gaan vragen, doch nu kalm over den toestand nadenkend waarom ze geen van beiden ge hoor had willen schenken, gaf Margarete langen tijd geen ant woord toen hij echter steeds dringender begon te vragen, sloeg zij met tranen in de oogen de ar men om zijn hals en zei Ik zou heelemaal niet willen trouwen, vader. Waarom niet? Omdat ik u niet wil verlaten. Daarom behoef je me immers niet te verlaten. Ik zal bij je zijn, zoo dikwijls je het wensc-ht, zelfs eiken dag, wanneer jou geluk het eischfc en het mijne. Neen, neen. ik wil niet ik wil niet. Van de twee vrijers was geen sprake meer maar Savinien vroeg zich zeer verheugd af Zou ze mij liefhebben? HOOFDSTUK XH. In den loop van December bleef Savinien weer eens veertien da gen achtereen onzichtbaar. Hij ver liet „Beuvron" niet, zoodat men dacht, dat hij ziek was, en Richar- dier ongerust begon to worden. Hij verzocht hem herhaaldelijk, die voor hem zoo moeilijke stap te zullen doen en het zeer zou be treuren indien hij in een werkin richting moest worden geplaatst. J. Hangjas had indertijd zonder geldig plaatshiljef. in den trein van Amsterdam naar Haarlem plaats genomen en werd deswege door den kantonrechter tot 2 of 6 da gen veroordeeld. Hiervoor kwam hij bij de arron- dissemenis-rechtbank in hooger be roep. T Was weer de oude geschiede nis van buurtverkeer Beklaagde had volgens de dag vaarding plaats genomen in een trein 6.11 nit Amsterdam, zonder buurtverkeer, doch hij beweerde dat hij „gerezen had met de trein van 5.25 (met buurtverkeer) en aan het station een tijdje had gewacht," n.l. tot de volgende trein aankwam. Hangjas is blijkbaar een diïlet- tant-advocaat, en vroeg„mag ik den heelen dag op 't station blij ven zitten of niet, en wilde daar mee zich verdedigen. Naar zijn beweren zou hij op het perron heen en weer hebben geldopen, doch de conducteur heeft hem in dat uur niet gezien. Jawel, zei Hangjas, „maar je kan je toch wel eens een oogenhlik moeten verwijderen." De subst. officier van Justitie vond het ondenkbaar dat hij vrij gesproken werd, en requireerde tot bevestiging van het vonnis. Binnenland. H. M. de Koningin heeft heden middag in hijzonder géhooT ont vangen den admiraal Canevaro en luitenant-kolonel d'Avanzo, belast met de aankondiging van de troonsbestijging van Z. M. den Ko ning van Italië. Aan de inissie was toegevoegd de kapitein Van Hoogstraten, ad judant van EL M. de Koningin. Na afloop der audiëntie geeft H. M. ter eere van de missie een ga-, la-diner ten hove waaraan ook ge- noodigd zijn eenige leden van het civiele en militaire huis ran II. M., de aan die zending toegevoeg de adjudant, de Italiaansche ge zant aan ons Hof, met de leden zij ner legatie, zoomede de minister van huitenlandsche zaken. Hoewel de deputatie de troon bestijging komt aankondigen, zal er wegens den rouw dien hei, hof van Italië heeft aangenomen geen muziek op dit diner worden uit gevoerd. H. M. de Koningin-Moeder bracht Woensdagmiddag een be-; zoek aan de tentoonstelling der' Hollandsche Teeken Maatschappij in de kunstzaal van Pulchri Studio te "s-Gravenhage. Woensdag zijn, naar het Dagblad verneemt, twee Nederlanders/kor telings Transvaal uitgezet, zich aan het departement van buitenland-, sche zaken komen beklagen over' de schandelijke behandeling, die sij door en hij hun uitzetting van Engelsche zijde hebben ondervon-1 den. Moderne verJiclitiiig. Te Nieuw-Loosdrecht geschiedt dit najaar de straatverlichting op een wijze, die zeker niet algemeen in Nederland zal zijn. Alle ingeze tenen toch, voor wier woning eene lantaarn is geplaatst, zullen zelf voor de verlichting en het schoon houden zorg dragen, 't Is vrijwil lige arbeid en de commissie re- I kent er op, dat deze- niet zwaar zal vallen. Dö Gorete vergadering. Woensdagmiddag half drie hebben de vertegenwoordigers vaa de verschil - lende Staten te 's-Gravenhage, die deel uitmaken van bet Internationaal Bu reau van het Hof van Arbitrage, onder voorzitterschap van den minister van huitenlandsche zaken hun eerste verga dering gehouden in het voor het Bu reau bestemde gebouw aan de Piinse- gracht. In afwachting dat door die vergade ring de noodige credieten zullen zijn toegestaan voor eene definitieve in richting van dat gebouw, is dit voor- loopig ingericht cn zeer eenvoudig ge meubileerd, ten einde de leden van het bureau te kunnen ontvangen. Het dubbele heereahuïs met bordes bevat links en rechts van de breede gang ruime vertrekken, het eene be- maar kreeg op alle vragen, die hij tot Savinien richtte slechts onbe paalde, onduidelijke antwoorden, terwijl hij 'n verlegen houding aan nam. De listige komediant liet het hoofd zinken en verdraaide de oogen, en toen Richardier hem ge heel openhartig vroeg, wanneer hij weer naar „Landepereuse- dacht te komen, kreeg hij t-ot zijne niet geringe verbazing ten ant woord Mijn beste meneer Richar dier, mijn geluk en de rust mijner- ziel eischen, dat ik geen voet meer in uw huis zet. De rijke man was, zooals reeds gezegd is, in zaken moeilijk te bedriegen, maar des te naïever, waar het zaken van het hart gold. We-1 had hij een flauw vermoeden, dat er zoo iets bij den jongen man in 't spel was, maar hij durfde hem niet tot openhartiger mede- deelingen verlokken. Twee dagen daarna deelde Brin- gueiaille hem zeer opgewonden mede, dat hij, toen hij het huis van graaf d'Alheron voorbijging, had gezien, hoe Savinien alle aan stalten maakte om op reis te gaan; ook had hij vernomen, dat hij stemd als ontvangstzaal, terwijl het andere waarschijnlijk zal bestemd worden tot bureau van den te benoe men secretaris-generaalachter die voorkamer is de zeer ruime zaal gele gen, welke ep den tuin uitziet., en waarin dc vergaderingen van de leden van het Internationaal bureau zullen worden gehouden, terwijl daar ook bet Hof van Arbitrage zal zetelen, als dit te eenigcr tijd daar ter stede zitting zal houden. Aan deze zaal grenzen de ne- venverlrekken, voor vestiaire enz. in te richten. Deze zalen hebben prachtige mar meren schoorsteenmantels en schoor- steenspiegels in lijsten van verguld lof werk en Lodewijkstijl <en zijn overi gens voor het gebruik in .orde gemaakt. De langs een breed trappenhuis, overdekt met koepel, te bereiken eer ste verdieping bevat verschillende ka mers, die voor bureau-ambtenaren, bi bliotheek en archief zullen kunnen worden aangewend, terwijl het onder- huis tot woning van den concierge zal dienen. Zoodra de secretaris-generaal zal zijn benoemd, zullen de behoeften na der met hem kunnen worden overlegd en dienovereenkomstig door de verga dering beslissingen worden genomen. President Kruger. Naar wij Woensdag reeds per bulle tin meldden is bij onze Regeering tele- graphisch antwoord ontvangen van dein Neder!andschen consul te Lorenco Marquee, uiedede.elen.de, dat president Kruger het hem namens de Neder! Rcgeeriai'g gedane aaax'bod om met een Nedei'landseh oorlogsschip naar ons land te komen, aanneemt. Er was Woensdag ter beurze te Am sterdam nogal eenige opwinding, we gens het gerucht dat de Engelsche re- geering aan de onze zou hebben le ken nen gegeven, dat zij het aanbod om president Kruger met een Ncderl. oor logsschip naar Europa te vervoeren als een „minder -vriendelijke" daad be- schouwt. Of werkelijk een dergelijke mededee lde g door den Britschen gezant in Den Haag is overgebracht, is onbekend. Mén betwijfelt het echter .zeer, omdat met het aanbod door onze xegecriag gedaan, natuurlijk enkel bedoeld kan zijn den president, die gelegenheid te over heeft oin niet een nïet-Biitsch schip te reizen, een vaartuig aan te bieden waar HoHaiidsch wordt gespro ken en hij zich ruimer dan op een ge wone mailboot kan bewegen. Er zullen aan den commandant van de „Gelderland" ook wel orders zijn gezonden om ie waken, dat het aan boord komen, van dsn president niet kan worden opgevat als een tusscben- komst van een neutrale mogendheid ten voordeele van een der strijdvoe- rende partijen. Bovendien is het de vraag of Engeland, nu het formeel de j Z.-Afr. Republiek heeft ingelijfd, nog wel het recht heeft president Kruger als hoofd van een oorlogvoerenden Staat te beschouwen I Uit dsn AnssterdamscIiGii Baad. Eenige stalhouders te Amsterdam hadden tot den Raad het verzoek ge richt alsnog de onbillijkheden die hij de jongste verpachting van station- neerende rijtuigen zouden hebben plaats gehad, door een commissie uit zijn midden te doen onderzoeken. De burgemeester wilde er zich met een Jantje van Leyden afmaken maar dat verhinderde mr. v. d. JBergb. Hij wilde de praatjes uit de wereld hebben. Maar de burgemeester antwoordde dat van al die praatjes dan toch al vroeger had kunnen blijken; als de. stalhouders dan niet tot hem hadden willen komen, omdat, hij in politieza ken toch in een slecht blaadje staat wat onpartijdigheid betreft, dan had den zij dadelijk hij den Raad kunnen komen. Nu nog eens te onderzoeken nadat alles rijpelijk onderzocht was, ging niet aan en het slot was afwijzen de beschikking. Uitgebreider werd gedebuteerd over. het adres van een politieagent, die eervol was ontslagen, omdat hij in 1881 een maand gevangenisstraf had onder gaan, maar 3$ jaar als trouw agent gediend had. De burgemeester zeide „Het is nu eenmaal regel dat niemand politieman kan wezen, die met de justitie in aan raking is geweest." Het slot der discus sie was, dat B. en W. beloofden op hem to willen letten als er een geschikte betrekking voor hein hij de gemeente; mocht te géven zijn. Dus een kleine nederlaag toch van B. en W. Afwijzend werd beschikt op een adres om behoud van het oude Buiten Gasthuis, terwijl in handen van B. en "W. werd gesteld om pr&c-advies een klacht van de H. IJ. S. IvL. over achter stelling hij de S. S. in zake het leggen van een lijntje naar het Entrepotdok. De gi'óóte quaestie, bouw van wijn kelders op het nieuwe Entrepötdok- terrein hield den Raad geruimen tijd bezig. B. en W. willen gewone kelders bouwen, waarop geen pakhuizen kun nen komen, terwijl dc heeren Sulorius en Cohen Stuart kelders willen maliën, op welker fundamenten als het noodig Frankrijk dacht te verlaten cm naar Zuid-Amerika terug te keepen.; Er was nog geen uur verloopen,! toen Richardier in „Beuvroo" kwam. De eerste persoon, dien hij daar ontmoette, was Savinien, wel ke bij dit bezoek, waarop hij had gerekend, energisch te werk be sloot te gaan, want als Richardier hem niet verhinderen om op reis ie gaan, moest hij er voorgoed van afzien om Margarete tot zijne vrouw te maken of zijne toevlucht nemen tot eene misdaad. Richardier was diep bewogen, toen hij zeide Laat eens hooren, Savinien, hij sprak soms op dezen ver trouwlijken toou wat is er toch tusschen ons beiden voorgevallen Zou ik zeker buiten mijn weten en zeker tegen mijn wil iets ge daan of gezegd hebben, waardoor ge n beleedigd kondt gevoelen? Hoe komt u op deze gedachte, beste meneer? Ik heb alle reden om dit te geiooven. Zijt ge in „Landcpereu- se" niet vriendelijk ontvangen? Werd ge daar in zeker opzicht niet als een zoon des huizes behandeld, sedert Julie aan u haar leven heeft zal blijken, pakhuizen zullen kunnen worden opgetrokken. Er werd reeds een avondzitting aan dit onderwerp gewijd vooral nadat de heer Sutorius B. en W. verweten had dat het hun aan ruimen blik ontbrak, werd er zwaar gestreden. En 't slot van de geschiedenis is ge weest dat B. en "IV. hun zin hebben ge kregen er komen kelders voor den wijnhandel en voor het gedistilleerd. Men schrijft uit Den Haag Het stellen van den gedenksteen a. s. Zaterdagnamiddag te drie uren in de Regentessekerk, waartoe II. M. de Ko ningin-Moeder de uitnoodiging heeft aangenomen en waarbij ook H. M. de Koningin hoopt tegenwoordig te zijn, zal met eenige plechtigheid gepaard gaan. Aan het kerkgebouw zal een passen de versiering worden gegeven cn tot bijwoning van de handeling zijn mede uitgencodigd de leden van het dienst doende Huis van Hare Majesteiten, de kerkeraad. enz. Door het zangkoor der vereeniging Excelsior zal gezongen worden uit Va- lerius'-Nederlandtsche-Gedenck-clanek: „O Heer, die.daer des Hemels tenie spreijt." Door den voorzitter der bouwvercc- niging rir. F. van Gheel Gildemeester zal een toespraak worden gehouden, waarna zal plaats hebben het teekenen van de oorkonden betreffende den ge denksteen. Namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zal door den voorzit ter van dien raad dr. J. A. Gerth van Wijk een dankwoord gericht worden tot HH. MM. de Koninginnen. Brandende luchtballon. Bij het vullen, is een halion waar mede de luchtreiziger L. Antenne aan den Parallelweg te 's-Gravenhage zou opstijgen, in brand geraakt De vul ling zou plaats hebben deer middel van warme lucht waartoe een hak .ge vuld met spiritus was aangestoken, en een der vlammen schijnt het papier, waarvan de ballon vervaardigd was, te hebben geraakt. De kleeren van een twaalfjarig jon gent je dat dicht bij het vuur stond, reekten in brand waar- door het kind hevige brandwonden kreeg en in het Ziekenhuis moest war- den opgenomen. De agent Schouten, die vrij van dienst was, en tot de toe schouwers behoorde, greep het kind en 't gelukte hem de brandende kleeren te Musschen. Hij bekwam daarbij echter brandwonden aan zijn handen, moest zich in het ziekenhuis laten verhinden en zal voorloopig zijn dienst niet kun nen doen. De toestand van het jongentje is niet levensgevaarlijk. Esn zonderling. Door een heer te Amsterdam werd de politie verwittigd dat in de rich ting van het westelijk viaduct schoten werden gelost en dat zich aldaar een persoon ophield, die zich vermoedelijk daarmede onledig hield. Inderdaad werd aldaar een man gevonden in het bezit van een revolver met een blikken busje met 16 scherpe patronen waar mede hij voorbijgangers had gedreigd. Naar het politie bureau gebracht, ver klaarde hij timmerman te zijn en in Duitschland gewerkt te hebben. Hij stelde zich hier woest aan, klaagde over hoofdpijn enz. waarop hij tot. on derzoek naar het Wilhelminagasthuis is overgebracht. In de zaak van Misseghers, beklaagd wegens den moord te Koewacht, zijn heden voor het gerechtshof te 's-Gra venhage nog als getuigen gehoord de burgemeester van Koewacht, .de heer Dierck, en de commissaris van politie.; te Steken© (België), de heer Moors. Ter terechtzitting zal het publiek slechts tot een zeer beperkt aantal per sonen worden toegelaten. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. In twee drukbezochte vergaderingen- hebben nu de werklui, mannen en vrouwen, die cp Berlijnsche boekbin derijen werkzaam zijn, besloten tot al- gemeene werkstaking over ie gaan. Dinsdagochtend stuurden ze voor 't laatst de patroons nog een aanmaning om toe te geven, en waar deze niet toe gaven, werd het werk neergelegd. Naar de commissie voor de werksta king meedeelt, heeft het boekbinders- verhond tot den minister van oorlog het zonderling verzoek gericht om sol- daten toe te laten -de stakers te vervan- gen. Zes-en-darüg firma's met zevenhon derd werklui, hebben de eiscben van deze ingewilligd. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. Jacquelin. heeft alweer een nederlaag, geleden. Deze triomf was ditmaal niet weggelegd voor Meïjers, die misschien ook reeds voldoende beweren heeft, de haas te zijn, doch voor den Belg Grog- na. In het hoofdnummer der wedstrij- den te Verviers, waar Meijers niet on- der de ingeschrevenen voorkwam, wai de volgorde van aankomst: 1. Grogna 2. Singrossi, 3. Jacquelin. De laatste! toch reeds ontstemd door twee verschd nederlagen, kon zijn humeur niet meei bedwingen toen hij een nieuwe veeï moest laten. Na afloop van de beslist sing, waarin zijn be enen hem in den steek hadden gelaten, begon hij met- zijn handen en ging Grogna te lijf. De ze antwoordde met een roJ'.en vuistslag en kondigde bovendien zijn voorne men aan, de zaak voor de Lïgue Velo- cipéöique Beige te brengen. Jacquelin heeft meer van die streken gehad, 't Is goed, dat I-Ienri Meijers gewaarschuwd is, nu Jacquelin en Meijers elkaar Zondag over een week te Roubaix nog eens zullen ontmoeten. Met de gezondheid van den' wielrij der Walters die in de eerste achttien uren van den 24 uurs-wedstrijd te Pa- r-'S zoo veel van zijn lichaam gevergd had dat hij een flauwte kreeg en een beenontsteking die in het beeïn een vrij ernstig aanzien had, gaat het veel heter. De geruchten dat zijn heen ge amputeerd zou moeten worden, blij ken, gelukkig overdreven. Hij zal ech-, ter een langen tijd rust behoeven voor hij zich weer in training kan hegeven. De overige deelnemers Van den „Bol n'Or-wedstrija zijn allen gezond en wel en zijn reeds weder op de fiets gezien. Coidang profiteert weder van zijn al om bekende groote sï timen. Vervolg Stadsnieuws. Gemeento begr o o ting. Het ontwerp is verschenen van de gemeènte-begrooting voor 1991. "Wij ontleenen daaraan het volgende c Voorgesteld wordt inplaats van f 10.000 de volle nog resteerende 20.003 af te doen, die de gewone middelen nog aan de buitengewone schuldig zijn - de huur van huizen enz. wordt f 700 hoo ger geraamd, -die van lunderij en bijna 250 hooger, de opbrengst van dén houthak evenwel 200 lager, die van de grasverpachtingen 50 lager en van de jacht en visscherij f 350 (bijna) lager-. De recognitiën raamt men evenwel f 1000 hooger. o. a. door de limonade- kiosken en de recognitie der electrische tram naar BloemendaaL De 40 opcenten op de gebouwde eigen dommen worden f 1400 hooger ge raamd (nl. op f 54.000), de 10 opcenten •op de ongebouwde blijven onveran derd, de hoogstens 100 opcenten op het psrsone-el raamt men 1000 lager en wel op f 166.000. De opbrengst van den hoofdelij ken omslag (gemeentelijke in komsten belasting) waarvoor 't vorige jaar 321.000 werd geraamd, is nu uit trokken op f 313.000, zoodat wij (zoo de Raad de cijfers niet belangrijk wijzigt, over 1901 8000 minder gemeentebelas ting zouden hebben te betalen. De hondenbelasting wordt 300 la ger geraamd, het vergunningsrecht 550 lager, de heffingen voor het ge bruik van openbare gronden enz. 1300 hooger, veroorzaakt omdat het gebruik der wallen, dat van de openbare gron den voor de dninwaterleiding en de post staanplaatsen der rijtuigen elk 400 hooger worden geraamd. De tolgelden aan de Kleverlaan en aan de Leidschevaart worden elk f 690 hooger geraamd, het sluisgeld f 100 hooger, de hegrafenisrechten f 15"0C hooger. De schoolgelden worden, in verband natuurlijk met het aanta, leerlingen, alle hooger geraamd vocu lager onderwijs f 1550 meer, middel baar onderwijs f 400 meer, hooger on derwijs f 600 meerde weeglocmen worden f 200 hooger geraamd, de staangelden op de kermis 1000 hooger en wel op f 9000. De opbrengst van haardasch en vuil nis wordt geraamd op f 28.360, dat is f 1160 meer dan verleden jaar. Het ver dient vermelding, dat voor het onder deel compost slechts f 6000 wordt ge raamd, tegen f 10.000 voor 19/0. Hoo ger worden o. a. geraamd faecale stof. straatvuil, lompen, glas, ijzer, beende ren en oud papier, lager de opbrengst van het puin. De RijksvergGeding in de kosten var, lager onderwijs wordt f 900 hooger ge raamd de uitkeermg van het Rijk in gevolge de wet van 24 Mei 1897 (terug gave berekend per inwoner) f 1200 hoo ger, dat is 3.03 per hoofd van de be volking, die als voorlc-opige uitkomsi van de laatste volkstelling op 1 Jan. 190Ü 64.065 inwoners bedroeg. Andere ontvangsten van 't Rijk worden f 13ÖÖ hooger geraamd. De post teruggave van verstratings kosten wordt 1600 hooger .geraamd. Voor batig saldo van dë duinwa terleiding wordt f 7133 geraamd (f 7022.77 op de vorige begroeiing). Het waterverbruik raamt men op f 115.052.974 de recognitie aan de ge meente voor de buizen in den gemeen tegre-nd op 8776.10, de rente op 44.16? de aflossing op f 26000 en extra-aflos sing op machines en meters van te za nten f 7000. Men raamt voor 1901 8300 aansluitin gen, het meerder verbruik op 22:000 Daar de traktementen voor bet kan toor personeel en de opzichters nos steeds te lasg zijn, in verhouding mei ■die elders worden gegeven, stellen B. en W. de navolgende verhoogingen te -danken Welke reden hebt ge: nn onder deze omstandigheden om op reis te gaan, zonder ons daar-, van in kennis te stellen, zelfs van; ons afscheid te nemen? Meneer Richardier, ik smeek u zei Savinien met goed ge huichelde bedeesdheid. Dit is zoo onbegrijpelijk en strijdt zoozeer met uwe gewone wijze van doen, dat ik gedwongen ben u naar de gewichtige redenen, te vragen, die u aanleiding geven om zoo te handelen. Nu trad Savinien op hem toe en zei U heeft recht, ik kan u zoo niet verlaten, maar moet u alles /eggen. Bovendien kan u alleen de" redenen be oord eek-n, die mij tot dc-zen wanhopigen stap dwin gen. Luister. Ik ben arm en u is; zeer rijk ik ben zelfs zeer -arm,! on u bezit millioenen Nu, maar daarom daeht en denk ik er toch altijd aan, dat ik als knecht ben begonnen. Al vergeet u, dat u rijk is, ik kan evenwel niet vergeten, dat ik arm ben. Mijn vertrek staat gelijk met eene vlucht, die ik zal voort zetten, zoo lang ik vervolgd wordt door zekere dwaze droomen en zoo lang ik niet tusschen het voorwerp vsn die droomen en m ijzelven een zoo groot,ec afstand heb gebracht, dat ze voor mij worden als flauwe herinneringen uit eene andere we reld, die voor altijd voor mij ge sloten is. En wat zijn dat voor droo- men, Savinien? vroeg Richardier. Zachtkens antwoordde de jonge 'man Ik bemin uwe dochter. Mijne aangenomen dochter? Mijne nicht Julie? Neen, juffrouw Margarete. Alle drommels alle drom mels zei F.icbcrdïer. nu toch een j weinig van streek gebracht. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2