bestuur, dat toch in de meeste voorge stelde zaken verplicht is zich op de hoogte te stellen, schrijft een gedele geerden vergadering uit. dan kan ze in de meeste gevallen op die vergadering tot de conclusie komen, dat er een an der comité wordt benoemd, want, en dat feit doet zich herhaaldelijk voor, ook het bestuur kan er niet aan mede werken indien hun vereeniging man daat geeft er tegen te stemmen. Bij de plannen tot reorganisatie van het secretariaat zoude het mijn inziens daarheen geleid moeten worden: le. dat het secretariaat, recht van ini tiatief krijgt, zoodat het bij vraagstuk ken van algemeen arbeidersbelang niet behoeft te wachten tot een der aange sloten organisaties de zaak aanhangig maakt. Dit zoude tevens zeer veel moeite en tijdverlies besparen. 2e. dat de wijze van stemmen veran derd wordt. De meerderheid beslist on der dien verstande, dat vermeden wor de dat groote organisaties de kleinere overstemmen. 3e. dat er niet benoemd worden ge delegeerden, maar dat alle bestuurs leden der aangesloten lichamen krach tens hun functie zitting nemen in het secretariaat. Dat zoude vooral noodig zijn, wanneer het secretariaat recht van initiatief krijgt Wij kunnen toch als vaststaand aannemen, dat de be stuursleden, die in vele gevallen de lei ding hunner vereeniging in handen hebben, beter met de wenschen hunner leden nekend zijn, dan een of twee ge delegeerden, die soms niet eens de huis houdelijke vergaderingen bezoeken. Natuurlijk zoude ik nog meer pun ten kunnen behandelen, welke, indien het lot reorganisatie komt, ter sprake zullen komeu. Ik meen echter het hier bij voorloopig te kunnen laten met ver zoek aan de betrokken arbeiders van bovenstaand schrijven goede nota te ne men, opdat als de zaak aan de orde komt, en dat zal, naai- ik hoop. spoe dig gebeuren, wij deze spoedig tot een goed einde kunnen brengen. M. Haarlem, Sept. 1900.; De Gemeentebegrooting. In ons vorig nummer gaven we de cijfers van de ontwerp-begrooting voor 1901, in verband met die van die voor 1900. Bij het oppervlakkigste over zicht kan men reeds zien, dat de cij fers gunstig genoemd mogen worden en de gemeente-financiën. in niet on- gunstigen toestand verkeeren. Teekenend zijn in dat opzicht de vermindering van het cijfer der belas ting met f 8000 en de buitengewone aflossing, die wordt voorgesteld. Toch wofdt aan den anderen kant wel hier en daar een nieuwe post voorgesteld: wij noemen maar de 4000 voor een Directeur van. gemeentewerken en ruim 5000 voor tien plantsoenwach ters. DE DIRECTEUR VAN GEMEENTE WERKEN hing, om zoo te zeggen, al een poosje in de lucht. Hij valt dus den Raadsle den niet al te onverwacht op het hoofd. Toch zal er nog wel een en ander over zijn aanstelling gezegd worden, die voor dgn leek niet heel duidelijk is. Waarvoor dient een algemeen direc teur van gemeentewerken, zal men Vragen, waar toch elke tak van dienst zijn eigen hoofd heeft? En dat juist nu, terwijl de verschillende gemeente lijke bedrijven voortaan door Raads- commissiën zullen worden beheerd! Als het niet heel, héél noodig is, laat men dan toch niet nog een rad meer toevoegen aan het toch al vrij samengestelde raderwerk van de ge meente-administratie. Wat betreft DE NIEUWE PLANTSOENWACH TERS, zij zijn een hartewensch van den heer Springer, onzen adviseur in plantsoen zaken. Hij schrijft, den slechten staat van onze grasvelden daaraan toe, dat er geen toezicht is en het publiek al lengs er aan gewoon is geraakt, om maar langs en over en tusschen alles heen te loopen. Daaraan wil hij door meer toezicht een einde gemaakt zien. Vroeger hebben wij al eens gezegd, dat het niet voldoende .zou wezen, al leen een adviseur aan te stellen men moest hem later ook de middelen ge ven om verbetering te verkr ijgen. Re delijkerwijs zal men dus de aanstelling van de nieuwe plantsoenwachters niet kunnen afwijzen. Er is weer niets meer gevraagd voor DE INSPECTEURS VAN POLITIE. De groote onbillijkheid, dat hunne i traktementen honderden lager zijn, dan die van de ambtenaren der ge meente-secretarie, blijft bestaan. De inspecteurs en adjuncten hebben er zich, naar 't schijnt, bij neergelegd. Ze requestreeren niet meer, -ze gaan een voudig weg. De heer Balkestein, een van de beste politieambtenaren, is al weg: weliswaar slechts tijdelijk, maar 't zou ons verbazen als hij weerom kwam. De heer Ellenberger, een fat soenlijk man, die zeer beschaafd op trad, is benoemd te Schiedam, de an deren solliciteeren hier en daar en overal, behalve misschien een paar Van de oudste. In de memorie van toelichting wordt een post van f 425 uitgetrokken voor bevordering van agenten tot een hoo- Ik kan niets te zijnen nadeele zeggen. Dan moet ik twijfelen aan je gezond verstand. De jonge man heeft onze Julie het leven gered, en jij jij heloont hem zóó voor zijn heldenmoed'? Het is een instinctmatige af keer, dien ik niet kan overwinnen, zei Margarete met eene van opge wondenheid trillende stem. Er ontstond eene pauze. De va der sloeg zijne dcohter gade met blikken, die in de geheimste schuil hoeken van heur hart schenen te willen dringen, en onder deze va derlijke, teedere blikken, waarin geen toorn maar bezorgdheid en droefheid stond te lezen, boog het jonge meisje langzaam het lioofd terwijl voorhoofd en wangen met een donkeren blos werden bedekt. Op kalmen toon vroeg Richardier .verder Wat verberg je voor me. Niets, vader. Richardier had de handen zijner 'dochter gevat en terwijl bij die vast in de zijne hield, keek hij haar onderzoekend in 't gelaat; serst na een poos begon hij weer T-_Straks zeide je, nog voor je gere klasse. Waar die post voor dient is ons onverklaarbaar. Promotie ma ken de agenten toch niet meer. De resultaten van de DUINWATERLEIDING zijn lang niet slecht. Het eigenlijke batig saldo is maar een duizend gul den of wat, maar daar komen allerlei recognitiën bij en een som, die de ge beente aan de exploitatie betaalt voor water in drinkfonteinen enz. Schijnt er aanvankelijk van EEN NIEUWE SCHOOL nog geen sprake, B. en W. wijzen toch op de noodzakelijkheid tot 't, uitbreiden van schoolruimte, zij het clan ook door het tijdelijk huren van een gebouw of lokaal. We zullen dus waarschijnlijk bet jaar 1901 nog wel zonder school- bou wdoorkomen. Er wordt, gelukkig, weer meer geld gevraagd voor de BURGERAVONDSCHOOL. Gelukkig, zeggen we, want het be wijst, dat de school bloeit en dat de noodzakelijkheid van goed teekenon- derwijs meer en meer doordringt. "Voor een stad als Haarlem zijn de gelegen heden nog veel te schaars. Vreemd klinkt het, maar men ver zekert ons dat het waar is dat ver schillende patroons niet willen, dat de jongens, die bij hen werken, den ge- heelen cursus van de burgeravond school ailoopen. Bij het overgaan naar de hoogste klasse rekenen directeur en leeraren altijd, dat ze een derde gedeelte niet terug zien. Gelukkig was het dit jaar gunstiger. Vermelding verdient ten slotte nog, dat de verhouding met het ST. ELIZABETHS GASTHUIS nog maar altijd niet geregeld is en dat B. en W. doen weten, dat de bespre kingen met Regenten nog niet zijn af- geloopen. Dat deze zaak niet in een ommezien geregeld kan worden, is duidelijk. Maar men praat er nu al jaren over! En intussclien wordt het gemeentelijk subsidie voortdurend hooger.. A. s. Zondag 23 dezer komt het Hol- lar.dsch Tooneelgezelscnap directie A. van Lier zijn eerste voorstelling in dit seizoen in ouzen Schouwburg geven, en zal dan, op algemeen verlangen opvoe ren Rosier Faassen's bekend drama „Anne Mie" dat steeds zoo groot suc ces heeft. De titelrol wordt vervuld door mevr. André—Meeuwissen, ter wijl verder hunne medewerking ver- leenen de damesVan BeemKapper, DonsAlbregt, Martha Coerdes, enz. en de heeren. Isouard van Lier, Aug. T. C. Kiehl, Jan Malherbe. De Boer, Lageman, enz. Wij twijfelen niet of deze voorstelling zal druk bezocht worden. De vereeniging tot verfraaiing zal een bank plaatsen in het a. s. Haarlem merhoutpark (bij bet buiten Ooster bout) op een punt, waar men bet prachtige kijkje heeft op 't Spaarne. De heer H. Th. Chappuis heeft on langs, wegens ambtsbezigheden, be dankt als eere-voorzitter van de letter lievende vereeniging J. J. Cremer. Donderdagavond werd door den di- recteur der Christ. Zangver. „Soli Deo Gloria" met een woord van waardee- ring aan den president dier vereeni ging, ter gelegenheid zijner verjaring, een huldeblijk aangeboden, bestaande in een photographïe in prachtige lijst gevat en voorstellende de leden der Vereeniging. Daarop viel het koor in met een Danklied, waarna de presi dent zeer gevoelig voor de hem toege brachte hulde, zijn warmen dank uit sprak. Ten slotte werden eenige verver- schingen aangeboden en bleef men nog lang en gezellig bijeen. Een afdruk van de aangeboden plio- tographie zal nog eenige dagen ter be zichtiging zijn hij den vervaardiger, den heer J. P. Louws, photograaf in de Jansslraat. Men schrijft ons Loffelijk treedt het Gemeentebestuur op, waai- het slecht drink- of spoelwa ter geldt, nog loffelijker kon dit optre den wezen, wanneer het hierin vol hardt, ondanks de kosten, die de Ge meente zich hierdoor veroorzaakt. Di bedoel het sluiten der zweminrichting aan het N. B. Spaarne en hiervoor in de plaats te geven een zwembassin als aan de Houlvaart, gevoed door duin- of Nortonwe 1 water. PI. m. 10,000 baden werden er vol gens opgave in dit blad genomen. Hoe- velen van de jeugdige zwemmers zou den ziektekiemen in zich hebben opge nomen Hoevelen zullen er tijdens epi demieën hier nog worden besmet?Want welk jeugdig zwemmer, die in het water springt en ploetert krijgt niet een slok water binnen Vol vertrouwen in de zorgen van het gemeentebestuur, die deze plaats als de eenige heeft aan gewezen, beseffen de jongens niet boe gevaarlijk dit water is. 't Water kan ook niet anders clan vuil zijn. Wanneer 't water van 't Spaarne door 't spuien in beweging komt, alle ongerechtighe den losraken en uit grachten en riolen wegdrijven, stroomt een vochtige massa, water kan men het niet meer noemen, naar het Noorden en stuit bij wist, wie de man was, dien ik je als echtgenoot wenschte aan te be velen, dat je hem niet lief had. Een van heide moet waar zijn, mijn kind of je bent bang voor het huwelijk, en deze vrees is kin derachtig en ongerechtvaardigd, of je bemint in stilte een jongen man, wiens naam je mij verzwijgt., daar hij naar 't schijnt jou niet waardig is, ofschoonHij zweeg een oogenblik en vervolgde toen Of schoon ik me niet kan voorstellen, dat je een man zoudt kunnen be minnen, over wien je moest blo zen, die je liefde onwaardig was en dien je niet eens aan je vader zoudt durven noemen. Spreek dus, zeg mij alles. Ik ben niet bang voor het huwelijk, vader. Daarmee is 't eerste punt dus afgedaan. Nu komt het twee de. Je bemint Vader Was dat niet het geval, dan had je mijn voorstel anders op genomen. Lieg dus niet. Zachtkensmet bevende lippen, spirak ze De zaak is toch heel eenvou dig, vader. Ik had geraden, dat eene kromming van 't Spaarne voor een groot deel op de Volkszweminrich- iing en blijft hier liggen tot de een of ander de gemeentereiniging er op wijst dat het wat te erg wordt. Typisch was het gezegde, bij gelegenheid van zoo'n schoonmaak, van den bagger man, toeh hij een gat in een zak vuil stootte „Wij ruiken anders niet gauw wat." v. De dame uit Zandvoort. beklaagd hare dienstbode wederrechtelijk de vrijheid te hebben ontnomen, is vrij gesproken. V Schouwburg. Inkwartiering. Het oude gezelschap van Legras, van Zuylen eri Haspels, heeft in den loop der jaren heel wat wis selingen ondergaan. De dood heeft gewoed onder cïe oude en bekende leden van dit gezelschap. Ook in de Directie kwam nu en dan eene verandering, totdat ten slotte, ook al door finantieele moeielijkheden het gezelschap werd ontbonden. De heer P. D. van Eijsden verza melde de leden zooveel mogelijk, voegde hier en daar een nieuwe kracht bij en trad het seizoen in met een nieuw „Rotterdamsch Tooneelgezelschap", dat wij o. a. 'ook hier gisterenavond met groote sympathie begroetten. De mede spelenden zijn veelal goede beken den die tot den goeden naam van de vorige combinatie veel hebben' bijgedragen, en .ook nu weder een goed geheel vormen. Wij noemen o.a. de h.h. Willem v. Zuylen. van Kerckhoven, Alex, en Victor Faas- sen en de dames Van Eijsden Vink, Heijblom, PoolmanHuij- sers enz. Het was een goede ge dachte van de nieuwe schouwburg directie om ook dit gezelschap voor eene serie voorstellingen te enga- geeren. De eerste daarvan „In kwartiering" van Moser en Schön- than was een beslist succes. Het bekende,overbekende blijspel heeft velen weer tranen doen lachen. Willem van Zuylen als von Reif- Reiflingen had pleizier van dit suc ces-rolletje. Als hij in het derde bedrijf in de kleêren van den ge meente-secretaris Henkei op het tooneel komt, is hij onwederstaan- baar. Aan mevrouw van Eijsden Tink werden bloemen aangeboden. De zaal was goed bezet. Esn sensatie'bericht. De geachte ingezetene, die volgens één der plaatselijke bladen in verband met gepleegde verduisteringen, was verdwenen, beeft zich ontpopt in den candidaat-notaris van "W., die werk zaam was op bet kantoor van den heer \V., en eerst sedert ongeveer 3 maan den hier op den Wagenweg woonde. Of iemand na zoo korten tijd reeds op den naam van ..geacht ingc-zete-ne"' aanspraak mag maken, betwijfelen wij daar 7/8 van de Haarlemmers hem nimmer hebben hooren noemen. En zoodoende heeft het sensatie-bericht in dat plaatselijk blad niets anders uitge werkt, dan dat op verschillende eer biedwaardige namen, die wèl aan spraak maken op den naam „geacht ingezetene", tijdelijk en geheel ten on rechte een blaam is geworpen, hetgeen is gebleken uit de vele namen ons ge noemd van achtenswaardige personen, die verdwenen zouden zijn Wat nu het vertrekken van den can didaat-notaris betreft (van verdwijnen is geen sprake), wij wisten dit reeds Woensdagmiddag en stelden Donder dagmorgen een nader onderzoek bij notaris W. in. Deze gaf ons tot be scheid, dat sedert eenige dagen de candidaat-notaris van W. zijn betrek king had verlaten, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld m. a. w. dat hij zijne plichten niet had waargeno men, zooals het behoorde. Hoewel dit dus voor mij, zeide notaris W., in intie- men kring onpleizierig is. is dit bericht ra. i. toch geenszins geschikt voor de buitenwereld, te meer daar alles reeds in orde is gebracht, en de candidaat- notaris naai- zijne ouders is vertrok ken. Van verdwijnen of voortvluchtig zijn, is dus geen sprake. Verder deelde notaris W. mede dat liij geenszins van plan was politie of justitie in de zaak te mengen, daar deze geheel van buis- houdelijken aard was, er tevens op vijzende, dat met den „geachten inge zetene" in een ander blad in geen ge val zijn candidaat kon bedoeld worden. Wij hebben daarom gisteren ge meend aan deze zaak geen ruchtbaar heid te moeten geven, doch nu één der plaatselijke bladen in verband met dit geval zulk een sensatie-bericht de we reld heeft ingezonden, en daardoor scheve voorstellingen heeft teweeg ge bracht, nu hebben wij gemeend de zaak nader te moeten uiteenzetten. u van een jongen man zou spre ken, en daar ik tot heden geen enkelen bemin,, kon ik u dadelijk zeggen, dat ik den betrokken per soon niet lief had, zonder dat ik zijn naam bad gehoord. Dat is toch duidelijk zou ik meenen. Voor de eerste maal in je le ven ben ik overtuigd, dat je mij bedriegt, en dat doet me meer ver driet dan je misschien denkt Je schudt het hoofd en zoudt nog altijd willen beweren, dat je niets voor mij verborgen hieldt maar kind, alles verraadt immers, dat je onoprecht tegen me bent. Je wordt nu rood, dan bleek, je ban den beven in de mijne, alsof je vreesdet voor een naderend ge vaar. Dat alles blijkt veel op een bekentenis, een bekentenis van bet geringe vertrouwen, 't welk je jou vader schenkt, die je zoo innig lief heeft 1 Je veroorzaakt mij kommer en verdriet, en dat heb ik toch zeker niet aan je ver diend f Nu kon ze niet langer weer staan. Vader, zei ze, het is niet Sa- vin i en, dien ik bemin. Wien dan Zandvoort. De collecte voor de nagelaten betrek kingen van de vijf omgekomen en de verminkte vissckers bij de vreeselijke ramp te Den Helder heeft alhier opge bracht de som van 55.60. Door den buitengewoon gemeente veldwachter V. Paap is proces-verbaal opgemaakt tegen V. S. wegens dieren mishandeling, bestaande uit het noo- deloos en moedwillig slaan van een ezel.: Heemstede. Woensdagavond werd alhier eene vergadering gehouden van de Neder- landsclie Zendingsvereeniging, afdee- ling Heemstede, in het lokaal de Ke gelbaan. Bij afwezigheid van den president werd de vergadering geleid door den heer J. L. Zeegers, secretaris der afdee- ling. De bijeenkomst werd geopend met psalmgezang en gebed. Tot afgevaar digden voor de Najaarsvergadering te Rotterdam werden bij stemming geko zen de heeren G. Klijn Sr. en Hoeken dijk, die de benoeming aannamen. De president, Ds. Kuylman, die peri odiek moest aftreden, werd met alge- meene stemmen weder herkozen. Ten slotte hield de heer J. L. Zeegers een boeiende rede over het werk der zen ding op Java, waarna de samenkomst met gezang en dankgebed werd geslo ten. Gver Transvaal. Donderdag had in het gebouw der Rijz. School alhier de door de Chr. Jong. Vereen, uitgeschreven vergade ring plaats, waarin de heer De Waal Malefijt. pas teruggekeerd uit Trans vaal, spreken zou over Transvaalsche personen en toestanden en over den oorlog. Groot was de opkomst, zoodat alle plaatsen meer dan bezet waren. Op gebruikelijke wijze opende de voorzitter der Vereeniging de vergade ring, waarop al dadelijk de heer M. het woord ontving. Gemakkelijk en onderhoudend was sprekers voordracht. Veel werd mede gedeeld, dat ons den Boer in zijn ka rakter, doen en laten beter leerde ken nen veel ook over den Transvaalschen bodem en diens vruchtbaarheid enz. Wat spr. over den oorlog, als door hem mee beleefd, mededeelde, bracht zijn gehoor in spanning. Deze bereikte haar grootste hoogte, toen hij als zijn vaste overtuiging uitsprak „De Boeren zul len overwinnen." Een luid applaus ging op. Spr. werd bij 't einde van zijn mededeelingen, hartelijk bedankt voor zijn toespraak door den heer Klijn, die nog een enkel woord wijdde aan het onrecht, dat volk aangedaan aan de algemeeno deelneming der volkeren over geheel de aarde, terwijl de regee ringen van alle landen bleven zwijgen. Wat daarvan ook de redenen mochten zijn, spr. had dat, en veel duizenden' met hem, vreeselijk gevonden. Daar om kon hij niet nalaten zijn innige blijdschap uit te spreken over 't eerste officieele bewijs van sympathie onzer Regeering, docr den President der Z. A. R. een van Hr. Ms. oorlogsschepen aan te bieden, welke blijdschap hij neerlegde in de volgende motie, die met levendig applaus door de verga dering werd aangenomen De vergadering, bijeengeroepen door de Chr. Jong. Vereen., in de Bijz. Prot. School op den 20en September 's avonds te 8 ure, bijeen, zich één ge voelend met heel liet Ned. volk in sym pathie voor de heide Republieken in Z. A., spreekt haar groote blijdschap uit met 't besluit van de Ned. Regee ring, waarbij den grijzen President der Z. A. R. Hr. Ms. oorlogsschip „Gelder land" werd aangeboden, om Z. II. Gestr. naar Europa te voeren. Moge het een begin zijn van hande lend optreden door de Regeerhigen ten bate van den Boer Op gebruikelijke wijze werd de ver gadering gesloten. Uit het laatste proces-verhaal van kas-opname blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 55670.955 en de uitgaven f 53458.50, zoodat deze sluit met een i voordeel!g saldo van f 2212.455. Beverwijk. Donderdag werd alhier de aan-, gekondigde harddraverij op de kor te baan gehouden. De uitslag was: Troostprijs Fan ny van A. de Goede te Purmer Isabella van A. A. v. d. Berg te Haarlem 4 Richard van Joh. de Mol in den Haag. De uitslag van do harddraverijen was, dat Huntress die sterk favo riet bleek, het aflegde tegen Da vid A, een echt boerenpaard, doch dat er dan maar danig de boenen onder had. Robert see Steele kon Moquette niet overwinnen, zoodatj het om den prijs ging tusschen Moquette en David. Dit was een zeer spannende course ,want bei-; den wonnen eenmaal, doch ten slotte bleek Moquette de sterkste. De uitslag is dus i Moquette, van Zijn neef Renaud, kwam het bijna onhoorbaar over hare lippen. En alsof ze hij deze woorden al haren moed voelde herleven, ging ze op vasten toon voort, zonder 't antwoord van haren vader af te wachtenU had mij voor Renaud gewaarschuwd en ik zou u mijn geheim nooit hebben toevertrouwd. Daar u thans echter eene betere meening van de familie schijnt te koesteren, vader, want hoe zou u anders kunnen wenschen, dat ik de vrouw van Savinien werd? zoo verzoek ik u, laat mij de cchtgenoote van Renaud worden, dien ik liefheb Mijne toestemming gold al leen Savinien als het Renaud geldt, wordt de zaak geheel an ders. R.enaud is tot niets nut, on geschikt om te werken of in het een of ander opzicht 'energie te ontwikkelen. Savinien daarente gen heeft overal, waarheen het lot hem deed verzeilen, getoond ener gie en wilskracht te hebben. Savi nien is een man, Renaud is een zieke. En deze laatste overweging vooral is het, mijn kind, die mij dwingt uw verzoek af to wijzen of tenminste te zeggendenk goed stal Ünitas 2 David, van" De Goed te Purmer3 Robert see Steele van Joh. de Mol, DenHaag. Eerst te ruim 5 uur waren de wedstrijden geëindigd. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer heeft gisteren twee korte zittingeu gehouden. In den och tend nam de heer Gleichman, tot voor zitter der Kamer herbenoemd, zijn ze tel in na een kort woord van geluk- wensch van den nestor Jansen. De beer Gleichman rekende daarbij op de welwillendheid zijner medeleden en wees op den gewichtlgcn arbeid die de Kamer wachtte. Besloten werd tot het zenden van een betuiging van deelneming aan Volk en Vorstenhuis van Italië wegens de schrikkelijke gebeurtenis die een na tionale rouw had veroorzaakt. In de nam id dagzitting droeg de Mi nister van Financiën de gebruikelijke millioenenspeech voor, waarmede de begrootirig 'voor 1901 werd ingediend. De dag van beraadslaging der nieu we Ongevallenwet zal nader worden bepaalcl. Dinsdag te 11 uur: Behandeling van liet Adres van Antwoord. De eerste ontmoeting van de Eerste Kamer met het Kabinet, bij de behan deling van het adres van antwoord op de Troonrede, gaf den heer Fransen van de Putte gelegenheid inlichtingen te vragen over wat heel de natie ver vult. Zijn rede droeg bijna den vorm eener interpellatie, met dit verschil dat de vragen niet vooraf bekend waren aan de Regeering. Die wagen liepen over: le. de gevangenschap der Hol- landsche ambulance en de uitzetting van Hollanders uit Zuid-Afrika: 2e. het aanbod aan president Kruger om hem een oorlogsschip ter beschikking te stellen 3o. het eskader in Chineesche wateren. Het antwoord van den Minister van Buitenlandsc.he Zaken is grootendeels per telegraaf vermeld. Daaruit bleek, dat de Minister, alle rechten op scha deloosstelling enz. reserveerend. aan stonds had geprotesteerddat de En- gelsehe Reg. de ambulance van spion- nendienst betichtte; dat dr. Koster's rapport aan onzen consul te Kaapstad eerst voer een paar dagen in diens han den kwam. De Min. hoopte dat blijken zou, dat onze ambulance de onzijdig heid niet had geschonden. De Engei- sche Reg. had het recht de Nederlan ders uit te zettenonderzocht werd thans in hoeverre schadeloosstelling- kon worden gevorderd en dan zou een staat daarvan bij de Engelsche Regee ring werden ingediend. Toen de Reg. vernam dat president Kruger om gezondheidsredenen naar Europa wilde gaan heeft zij, met het oog op den*aan zijn persoon verschul- digden eerbied, een oorlogsschip aan geboden. Dat aanbod is met dankbaar- beid aanvaard. De toestand in China scheen het zen den van drie bodems te vorderen; hoe lang zij er, alle drie. moeten blijven, was niet te zeggen. Den commandant was last gegeven geen deel te nemen, aon krijgsverrichtingen tenzij ter be scherming van Nederlanders. De heer van de Putte was zoer vol daan en roemde den Min. die tegen over de heethoofdigheid van de pers een koel hoofd bewaarde. Hij had ech ter liever gezien, dat de „Gelderland" maar naar Indië was doorgegaanhet j halen van president Kruger was niet zoo n onschuldige zaak. Voor hem en voor ons ware het beter geweest, indien hij onder Duitsche vlag haddc gevaren. De heer van Asch van "VVijck achtte president Kruger mans genoeg om zijn eigen belangen te kennen en bracht de Reg. hulde voor het zenden van de „Gelderland" naar Lourenc-o Marquez. De Minister deelde nog mede, dat hij, na het doen van het aanbod, daar van kennis gaf aan de Engelsche Reg. en deze antwoordde, dat zij geen plan had in te grijpen in de reisplannen van jiresident Kruger. De heer van de Putte meende hier uit te moeten opmaken, dat Engeland vooraf was geraadpleegd, doch de Mi nister herhaalde dat daarvan geen sprake was, wel van een kennisgeving dat het aanbod was gedaan. Het geheels concept-adres werd daarna goedgekeurd. Het. zal der Ko ningin worden aangeboden door de commissie van redactie met den voor zitter aan bet hoofd. De Senaat deed vervolgens nog het wetsontwerp af tot wijziging van art. 240 C. en art. 243 der Gemeentewet (ge- meentelijke belastingen). Daarbij vreesde de beer Roëll vooral misbruik van de bepaling, opgenomen door aanneming van het arr.end.-Kuy- per, waarbij scheiding wordt gemaakt tusschen inkomsten uit kapitaal of uit arbeid. Hij vroeg of de Reg. voldoende middelen had om tegen dergelijk mis-1 bruik ie waken. De Minister Borgesius betreurde ook i de aanneming van het bedoelde amen dement, doch meende dat des ondanks deze wet beter was dan de regeling van 1897. De Reg. kon, voor de vraag van niet-goedkeuring staande, het ge- over de zaak naRenaud is ziek wij weten het; hij heeft het ons zelf vaak genoeg gezegd. Zijne da gen zijn geteld. Heb je nu over wogen, dat je wie weet hoe spoe dig reeds na je huwelijk weduwe- kunt worden Vader, ik bemin hem mij ne liefde zal hem het leven en de gezondheid teruggeven. En hij bemint hij je? Ik weet het niet. Is dat waar? Ja, ik zweer het u. Weer greep hij hare handen en sprak op teederen toon Hoor mij aan, mijn kind. Als Renaud een man van eer is, zul je nooit vernemen, dat hij je be mint, al is zijne liefde ook nog zoo groot. Als Reziaud een man van eer is, zal hij, omdat hij weet, dat hij ziek is en niet lang meer kan leven, zeker nooit de misdaad be gaan om jou bloeiende jeugd aan^ zijn ziekbed te doen vertreuren. Vader Doet hij het wel, verklaart- hij je zijne liefde, dan heeft hij daarmee een onedel doel voor 't oog, waarbij zijn hart heelemaal niet meespreekt, en waarbij jou 7meentefijk belang met beöorffëelën dat was de taak van den Raad. Doch zij kon een verordening toetsen aan de wet en het algemeen belang. Bleek de wet ook nu nog niet te voldoen, de Reg. zou haar opnieuw wijzigen. De afwijkingen die de gemeentera den, zouden kunnen tot stand brengen, met de wet in de hand, zonder dat do Reg. de verordeningen zou kunnen vernietigen, scheen voor de h.h. Pijn- - acker Hordijk en Geertsema een roden om tegen de wet te stemmen. Maar de Min. wees er op. dat de Reg. formeel liet recht van vernietiging liad. doch dat behoedzaamheid noodig was bii 't gebruik daarvan. Dit scheen tc helpen. Tegen de wet stemden alleen de boe ren v. d. Biesen en Rutgers. De Kamer ging tot nadere bijeenroe- ping uiteen. G. Jr. Uit de Kamérs. Het gewijzigd ontwerp-adres van Antwoord van de Eerste Kamer op de Troonrede luidt als volgt Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Staten-Gene-' raal waardeert dankbaar het voorrecht' Uwe Majesteit, vergezeld van Hare Koninklijke Moeder, in het midden der Volksvertegenwoordiging te hebben mogen zien ter opening van de gewone zitting der Staien-Gencraal. 2. Met belangstelling vernamen wij, dat in de vriendschappelijke betrek kingen met de buitenlanüsche mogend heden geene verandering kwam en de ter Vredesconferentie gesloten verdra gen thans door bijna al de mogendhe den zijn bekrachtigd. Wij betreuren liet ontstaan van den; Moedigen oorlog in Zuid-Afrika en- van de ernstige verwikkelingen in China. Des te meer hopen wij, dat het eerlang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage zal voldoen aan zijne bestemming door bevorderlijk te zijn aan bet niet boog genoeg te schatten belang der vreed-. zame oplossing van geschillen tus schen de volken. 3. Wij ontvingen met voldoening de' mededeelingen van Uwe Majesteit om trent den gunstigen financicelen toe stand zoowel in Nederland als in Indië. 4. De aanhangige evenals de in uit zicht gestelde voorstellen van wet zul len door ons met den meesten ernst en. nauwgezetheid worden onderzocht. 5. Met Uwe Majesteit vereenigen wij; ons in den wensch, dat onze~arbeid; onder Godes zegen bevorderlijk moge) zijn aan het welzijn van het Vaderland en zijne Koloniën. H. M. de Koningin heeft Woensdag' ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding aan B. M. van de aanbevelingslijst voor het voorzitterschap der Kamer. De commissie bestaande uit de hee ren Maclcay, De Ram, Drucker, De Boer, Zijlma, Roessingk, Brum mei- kamp en Van Basten Batenburg, werd met het gebruikelijke ceremonieel ten paleize ontvangen. De commissie mocht van H. M. de verzekering ontvangen, dat zij zich ten spoedigste met liet doen eener keuze zal onledig houden. Het internationaal bureau van het Hof van Arbitrage benoemde tot sccjre-! taris generaal mr. R. Melvil baron van Lijnden, lid der Eerste Kamer. Luitenant C. J. Asaelbergs. Op verzoek deelde luitenant Assel- bergs aan het Hbld. welwillend de vol gende bijzonderheden mede omtrent zijn verblijf in Zuid-Afrika Ik ben in het begin van Februari te Pretoria aangekomen en beb Zuid- Afrika den £0en der vorige maand ver laten. Mijn collega, wijlen de luite nant Nix, en ik hebben ie zamen ge werkt naar een bepaald plan, dat als basis moest dienen voor ons rapport. Men heeft ons steeds de meest moge lijke vrijheid van beweging gelaten. Wij konden gaan en komen zooals wij wilden en van een militair standpunt beschouwd, hebben wij niet zeer veel ontbering geleden, hoewel wij natuur lijk evenals iedereen, de ongeriefelijk- heden eener campagne hebben ver-' duurd. Ik kan verzekeren, dat alles wat men zegt van het Zuidafrikaansehe kli maat, volmaakt juist is. Vooral in Na- tal heb ik meer hitte verduurd dan' bijv. op Atjeh en de nachten waren in Natal gewoonlijk zeer gevoelig koud. Meestal heb ik alle marsehen en tochten te paard meegemaakt, daar waar ik tegenwoordig geweest ben. Het laatste gevecht aan de Tugela- rivier voor het ontzet van Ladysmith is door mij bijgewoond, Van de aanvoerders der Boeren heb ik verscheidene ontmoet, o. a. her haalde malen generaal Joubert, wiens portretten zeer gelijkend zijn. Wat betreft de Engelsche officieren, waarmede het toeval mij in aanraking bracht, kan ik niet anders dan verkla ren kennis gemaakt te hebben met vol maakte gentlemen, uitermate hoffelijk, vormelijk en welgemanierd. Generaal French o. a. maakte op mij den indruk van werkelijk een „daring cavalry-general" te wezen. hart in 't geheel niet, maar jou rijkdom des te meer gewicht in de schaal legt. En op zoo treuri- gen toon dat het jonge meisje de tranen in de oogen kreeg, ging hij voortbeloof mij in naam van je moeder, dat je niets zult doen en niets zult zeggen, waardoor de jonge man gewaar wordt, wat jij voor hem voelt. Ik zou mij tegen je huwelijk niet verzetten, maar deze verbintenis zou je ongelukkig maken. Zweer het mij dus, mijn kind. Ik zweer het u, vader, zei ze ontroerd. Dat stelt mij eenigszins ge rust. En als je ooit minder vast' in je schoenen mocht staan, herin ner je dan, dat Renaud, als hij een rechtschapen man is, nooit je haneï zal vragen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2