NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD» Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Maandag 24 September 1900. No. 5287 ITEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: "Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden - - *- 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. L65 Afzonderlijke nummers--0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37% de omatreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN: Tan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Bed actie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en. door alle Boekhandelaren en Courantdere. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing; van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31h" Faubourg Montmartre, Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Haarlem's Dagblad van 24 Sept. bevat o. a.De „Morning Leaderr veroordeelt Roberts' laatste tele gram, Liefhebberij-Muziekgezel schappen, Loon en arbeidsduur, Gezondheid en PestbarakDe moord te Koevracht, De geschie denis van Haarlem, enz. Voorts behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel No. 3 van „De Zaterdagavond", Letterkundig weekblad voor jong en oud, bevatten de: Bekende stadgenooten, (Dr. Elize van der Ven, met portret). De Veilig heidsdienst bij de Hollandsche Spoor, Haarlemmer Halletjes, Kroniek, Haar lem's Musea, Feuilleton: Baby, „Hij kreeg een gans cadeau" (verbaal), Mo ment-opname 'n Standje, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, uit slag prijsvraag en een nieuw prijs raadsel. Politiek Overzicht. Charles Williams valt in 'de „Morning Leader" lord Roberts scherp aan wegens zijn laatste te legram. „Lord Roberts heeft zich zoo lang bezig gehouden met onderda nige inlanders en grensbewoners in-Indië dat hij moeilijk kan be grijpen wat het zeggen wil te doen te hebben met een volle doordron gen van vrije tradities. Zijn be ginsel schijnt te zijnzooals ik het wil, beveel ik het. Hij zegt dat de Boerenlegers verstrooid zijn en nog slechts een paar stroopende benden over zijn. Deze onnoodige beleediging, zijn dapperen vijan den aangedaan, is den Britschen geest oneigen. Heeft Botha ge stroopt? Heeft De Wet gestroopt? De Wet staat nog onoverwonnen in het veld. Botha, door ziekte on bekwaam, is opgevolgd door Vil- joenheeft deze gestroopt? De stroopers van wie Lord Roberts spreekt zijn menschen die hun eigen grond tot het laatst verdedi gen. Toen Napoleon zijn broeder Joseph op den troon te Madrid plaatste en zelf in staatsie deze stad binnentrok, behandelde hij allen die hem weerstonden als rebellen en verraders, brandmerk te hen als stroopers en stelde hen zonder genade terecht als hij hen te pakken kreeg. Maar zes jaren lang matten de Spaansche gueril- la-benden de Fransche troepen af en zij brachten, volgens sommige schrijvers evenveel tot de finale nederlaag van het Fransche leger in Spanje bij als het Britsche leger onder Wellington, hoewel de ge regelde Spaansche soldaten voor ons van weinig nut waren in ern stige gevechten. De Pruisen vaar digden in 1870 een besluit uit dat geen erkende regeering in Frank rijk bestond, maar dat belette geenszins den uitval van Vinoy uit Parijs, noch de nederlaag door La Motte Rouge den Duitschers op 5 October bij Thoury toegebracht, noch Bazaine's uitval uit Metz op 7 October, noch de nederlaag der Duitschers bij St. Quentin op den £en enz. „Zelfs komt er tegelijkertijd met Lord Roberts verklaring bericht van gevechten op de Natalsche grens. Maar eenigen tijd geleden werd Lord Roberts gezegd dat de •regeering den oorlog moede was en daar de veldmaarschalk zijn vij and in het veld niet heeft kunnen uiteenslaan, verslaat hij hem door een pennestreek op papier voor dat hij huiswaarts komt om onze voorspelling waar te maken dat hij Lord Wolseley geen dag lan ger dan noodig is in het ambt van opperbevelhebber van het leger zal laten. Het heeft er allen schijn van, of het bewust telegram van Lord Roberts in verband moet worden gebracht met de Khaki-verkie- zingen. De oorlog moet nu offi cieel uit zijn, en hoewel dit feite- liik nog lang niet het geval is, laat Lord Roberts den oorlog nu offi cieel uitvegen, op die enkele ustroonende" Boerenbenden na. Om deze reden is het ook zoo moeilijk, moeilijker dan ooit te voren, om zich uit de Engelsche berichten een goed denkbeeld van de gebeurtenissen en den toestand te vormen. De censuur viert or gieën. Het zal een wellust van schrappen zijn in de berichten, die de Engelsche correspondenten willen afzenden. En dan zullen die correspondenten nog meewer ken ook. Let b. v. eens op hoe de telegraaf nu zwijgt over Christiaan de Wet. De roem van dien gene raal is blijkbaar te zeer uitgeba zuind, nu wordt hij doodgezwe gen. En intusschen leeft hij, en zoo lang Chisjan de Wet leeft doet hij de Engelschen kwaad. Het laatste telegram van Lord Roberts meldt, dat Pole-Carew te Kaapmuiden 19 locomotieven vond, waarvan er 11 beschadigd en S verbrand waren, en 114 wagens, gedeeltelijk gevuld met proviand; een hoeveelheid meel en koffie was vernield. De spoorweg was bescha digd! maar zou spoedig hersteld kunnen worden. Nu de concentratie van den vij and bij Doornberg is gebroken, is er geen georganiseerd verzet meer in het zuiden van de Oranjerivier- Kolonie. kwaliteit van lid van het Legioen van eer." Algemeene berichten. Tegen den ISen was een anar chistisch congres te Parijs bij el kaar geroepen, onder den naam van Internationaal revolutionair ar beiderscongres. De minister van binnenlandsclie zaken heeft echter het congres verboden. Glovis Hu- gues zal de regeering daarover in de Kamer interpelleeren, CHINA De Fransche consul te Canton telegrafeert 20 dezer, dat er daar in de buurt troebelen plaats heb ben, in de onderprefectuur Sun- tan, waar verscheiden dorpen ver woest zijn of nog belegerd wor den. De zendelingen zijn echter veilig. Daar de Chineezen niet bij machte zijn de orde te herstellen, verlangen de consuls dat er meer troepen gezonden worden. Uit Tokio wordt gemeld dat de gecombineerde troepen van Duitschland, Rusland en Frankrijk den 20en dezer de forten van Pei- tang hebben genomen. Naar het schijnt, hebben tot nu toe alleen Oostenrijk en Italië op Duitschland's nota, betreffende de uitlevering van Chineesche belha mels, bevestigend geantwoord. Of ficieus wordt verzekerd, dat het departement van buitenlandsche zaken zich nog volstrekt niet in laat met het Chineesche plan, om een speciaal gezantschap naar Ber-, lijn te sturen, dat de noodige ver ontschuldigingen wegens het ver moorden van von Ketteler zou over brengen. Hiervan, immers, kan eerst sprake zijn bij het herstel van den vrede, en dan zouden hoogwaardigheidsbekleeders van den allerhoogsten rang, b. v. een lid van het Chineesche keizerhuis. de excuses moeten overbrengen. Het is nog niet te voorspellen of Duitschland's nota succes zal heb ben. Er gaan in de buitenlandsche pers stemmen op, die dat zeer be twijfelen. Men vraagt wie als de hoofdaanleggers zullen worden aangewezen. Of de diplomaten in China daaromtrent geen rugge spraak zullen moeten houden met hunne regeeringen, en of zij 't er dan over eens zullen kunnen wor den. Amerika schijnt het minst ge neigd tot samenwerking. De indruk in politieke kringen te Washington is, naar de „Daily Telegraph" van zijn correspondent verneemt, dat Duit-schland door dezen zet Rusland's plan om terug te trekken van Peking heeft belet en dat de nota speciaal gericht is tegen de Keizerin en prins Toean; in ieder geval vindt men dat de Vereenigde Staten er door in een moeilijke positie geraken en wel in de noodzakelijkheid om dadelijk terug te trekken, of deel te nemen aan een algemeenen oorlog tegen China. Buitenlandsch Nieuws. Uitgestooten. De socialistische partij te Saint- Denis heeft een harer leden uitge stooten, omdat hij tot ridder in het Legioen van Eer is benoemd. „Overwegende", luidt de beslissing der partij, „dat de orde van het Legioen van eer sedert lang is ge- disqualificeerd, vooral sedert zij zich met Esterhazy heeft solidair verklaard, terwijl fatsoenlijke men schen, zooals dc burgers Maurice, Bouchar, de Pressensé ervoor heb ben bedankt, kan de partij de be leediging niet dulden, die erin ge legen is dat een harer leden in die orde zou zijn opgenomen. „Daarom, met vollen eerbied voor de toewijding en de deugd zaamheid van onzen makker Cha- boeuf, gedecoreerd met het Legi oen van eer in zijn ambt van werk man-lid van de jury voor de ten toonstelling van 1900, schrapt de nartii„hemmet het oog od zijne Stadsnieuws Haarlem, 22 Sept. 1900. Loon en arbeidsduur. Met een enkel woord vermeldden wij reeds, dat de Vereeniging van Industrieelen en kooplieden be treffende Bouwkunde en aanver wante vakken, te Haarlem, bezwa ren heeft tegen de door B. en W. voorgestelde regeling van het loon in de bestekken van gemeente werken. Deze regeling luidt: 23 cts. als minimum voor een volslagen am bachtsman, d.8 cts. voor een opper man 13 cts. voor een werkman be neden 18 jaar; een werkdag van 11 uur, meerdere uren 25 pet. ver hooging. In een advies aan den Gemeente raad legt genoemde vereeniging die bezwaren bloot. Haarsinziens is de te nemen maatregel niet in 't belang van den patroon, niet in dat van den particulier, niet in dat van den werkman en deze mee ning wordt aldus gemotiveerd „Voor den patroon zal vooral het zoogenaamde burgerwerk in deze tot een minimum worden beperkt en hierdoor zal het werk dat er komt voor onevenredig lage prij zen van de markt moeten geno men worden. Voor den particulier zal het eene belangrijke verhooging in prijs veroorzaken van hetgeen bij laat werken en de eigenbouwers zullen door den hoogen prijs der bouwwerken hooger huren moeten bedingen ten nadeele van de par ticulieren. Voor den werkman zal het wei nig voordeel opleveren, wanneer hij voor den tijd dat hij werkt wel is waar, meer loon ontvangt, maai de werkeloosheid toeneemt, vooral ook omdat de hooge loonen in Haarlem uitbetaald, de werklieden van elders naar hier zullen doen toestroomen. Het gevolg zal zijn, dat trots het hooge officieele looncijfer de loon- markfc zich zal gaan richten naar vraag en aanbod, en do werkman in slappe tijden van het jaar zich zal moeten tevreden stellen met een loon wellicht belangrijk min der dan hetgeen thans wordt uit betaald. Wat de bepaling betreft van werklieden beneden de 18 jaar, meent adressant dat in het voor stel van B. en W. een misstelling zal geslopen zijn, aangezien toch wel niemand aan een jongen knaap die pas bij het ambacht komt, 13 cts. per uur zal uitbetalen." bestuur, wel aan den Concessio naris A. A. Sprenger, bij raads besluit van 14 Juli 1897 No. 10, werd die concessie verleend en eindigt 31 December 1906, terwijl aan deze concessie een jaarlijksch subsidie van f 550.werd ver bonden. Voor 1906 kan dus het Gemeen tebestuur deze inrichting niet slui ten en toch is het m. i. nuttig, ja noodzakelijk, dat zulks eerder ge schiedt. K. Naar wij vernemen zullen de hee- ren Jacs. Leijh en J. H. van Oyen Zon dagochtend naar Duitschland vertrek ken, om daar in een paar van de groot ste steden abattoirs te gaan bezichti gen, voornamelijk koelinrichtingen, waarvan verschillende systemen be staan, die zeer uiteenloopende kosten van exploitatie veroorzaken. Hun reis zal zijn naar Berlijn en Frankfort. De commissie tot voorberei ding van den bouw van bet abattoir zal zijnerzijds het abattoir te Kleef be zoeken en gezamenlijk met de heeren Leijh en Van Oijen bet slachthuis te Dusseldorf. Voor een en ander wordt bij den Raad een crediet aangevraagd. Men schrijft ons In uw geacht blad van heden komt o. m. een stukje voor over de Zwem-Inriehting a/h. Noorder- Spaarne. Wat schrijver betoogt omtrent verregaande onreinheid dier in richting is niet overdrevendoch aan wien de schuld? niet in de eerste plaats aan het Gemeente- Lief hebberij-muziekgezel- schappen. Nu hier ter stede in den laatsten tijd zooveel dilettanten-muziekge zelschappen van zich doen spre ken, achten wij het niet overbodig iets omtrent het ontstaan en het karakter van genoemde vereeni- gingen in onze stad mede te dee- len. Men schrijft ons daaromtrent het volgende Vijf jaren geleden werd door eenige in gezetenen het initiatief genomen tot 't oprichten eener lief hebbert j-muziekvereeniging, voor namelijk met het doel om den am bachtsman in de gelegenheid te stellen zijn vrijen tijd op gepaste en aangename wijze door te bren gen. Dit denkbeeld vond zoodani- jen bijval, dat reeds spoedig daar op velen hunne medewerking had den toegezegd, zoodat de eerste vereeniging op dat gebied hier ter stede weldra tot stand kwam en zich in een toenemenden bloei mocht verheugen. Dit was de Muziekvereeniging „de Harmonie", die den 9en Oc tober 1S95 werd opgericht. Dat het idéé door velen werd toegejuicht, bewijst het feit dat naast die Vereeniging spoedig een tweede, Haarlem's Muziekkorps „Orpheus", opgericht November 1896, kwam te staan en thans 14 a 15 zusterverenigingen telt met een werkend ledental van ongeveer 400 personen. Het is licht te begrijpen, dat aan het voortbestaan eener vereeniging op de-rgelijken grondslag niet alleen veel moeite doch ook veel kosten verhonden zijn. Zeer begrijpelijk is dus dat deze verenigingen, wan neer zij onder goede leiding van een bekwaam dirigent en aanhou dende studiën zoover gevorderd zijn, dat zij, door eene instelling van naam, als het Brongebouw, de Vereeniging „Trou moet Blijckén," worden uitgenoodigd, eene derge lijke invitatie volgaarne aanne men, niet alleen voor het honora rium, waardoor de kosten vermin derd kunnen worden voor de le den onderling, maar tevens voor de groote eer, die daar voor hen aan verhonden is. Dat bovenge noemde instellingen steeds zullen voortgaan met de liefhebberij-mu ziekgezelschappen, wier streven het is het den arbeidsman moge lijk te malven zich op het gebied der muziekkunst te veredelen, te steunen en hen voor uitvoeringen willen engageeren, is de wensch van een ieder, die het wèl meent met den werkman. De afbeeldingen van moderne damescostumes die in de Raadzaal werdén geëxposeerd zullen even eens na Zondag niet meer aldaar tentoongesteld blijven. Zondag is de toegang kosteloos. Door de Zangvereeniging Proza en Poëzie, directeur de heer Garel Phlippeau, wordt per circulaire een beroep gedaan op de mildda digheid der inwoners. Door het plotseling overlijden van éen harer werkende leden, is eene weduwe met 5 zeer jonge kinderen onver zorgd achtergebleven. Door het geven van een liefdadigheidscon cert op Vrijdag 26 October in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon", tracht de Vereeniging nu in de dringendste behoefte te voor zien en rekent daarbij op den steun der ingezetenen, die voor zeker niet achterwege zullen blij ven door het nemen van één of meerdere kaarten of door het schen ken van vrijwillige bijdragen voor dit menschlievend doel mede te werken. Voor het concert hebben hunne gewaardeerde medewerking ver leend mej. Marie Stakman, pianis te en de heeren C. Phlippeau, te nor en H. G. M. v. M., violoncel list. De Yereeniging tot Verhooging var. 's Lands Weerbaarheid „Voor Vader land en Koning" zal deze winter een cursus openen voor II.H. leden, in het exerceeren en schermen. Het onder richt zal gegeven worden door be kwame instructeurs. Daar men echter om lid van genoem de vereeniging te worden den leeftijd van 20 jaar moet bereikt hebben, zoo is besloten dat ook jongelieden van 1720 jaar „aspirantlid" der Vereeni ging kunnen worden. Zulks is gedaan om jongelieden die in militairen dienst moeten treden ge legenheid te geven om zich nu reeds in den wapenhandel te oefenen. De contributie bedraagt f 3 per jaar. Om lid te worden kan men zich aanmel den bij het Bestuur, zijnde de heeren J. J. Zeewoldt Jr., voorzitter; D. Tee- kens, vice-voorzitterG. C. Merens, secretaris C. Boon, penningmeester Joh. Aartsen, H. van Daalen'en A. W. F. Wijdoogen. A. s. Zondagmorgen 23 September maken II.H. leden der Vereeniging in uniform een fietstocht naar het kamp te Laren. De verzameling lithographieën, platen en reldamebiljetten die in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid tentoongesteld zijn, zullen aanstaanden Zondag, daar eene andere Tentoonstelling in voorbereiding is, voor het laatst te bezichtigen zijn. Gezondheid en pestbarak. Het dagelijksch bestuur onzer ge meente houdt zich in de laatste jaren met ernst bezig met den gezondheids toestand in onze gemeente. Niet omdat die slecht was, maar om dat hij altijd nog heter kan zijn. Bij het streven naar goede hygiene komen zoovele factoren in 't spel, dat men voortdurend aan 't werk blijven en nooit zeggen kan: „nu zijn we er." Wij spreken niet alleen van de be-; kende campagne tegen het, gebruik van onvoldoend drinkwater. Minder bekend is het feit, dat op last van den Burge meester steeds door de politie een on derzoek wordt ingesteld naar de moge lijke oorzaken van een geval van be smettelijke ziekte, hoofdzakelijk be doeld als cont.röle op de deugdelijkheid van natte en droge waren van leveran ciers in voedingsmiddelen. Van de natte vooral, want er is geen beter middel tot overbrenging van ziek ten, dan melk en water hetzij afzon derlijk of gezamenlijk. Van groote zorg voor de gezondheid heeft de burgemeester thans weer blijk gegeven door het doen instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid, om dc cholera-barak te gebruiken tot verpleging van lijders aan pest. De geneeskundige armencommissie heeft met den gemeente-architept de houten barak op het terrein van de vuilnisbelt bezocht en die afgekeurd als pest-ba- rak. Zij verklaarde de plaats voor on geschikt, wegens de ratten en muizen die in den omtrek zijn, en keurde het gebouw af omdat voor pest een stee- nen barak noodzakelijk is en boven dien de inrichting, noch het meubilair aan de eisghen voldoen. Zijn wij wel ingelicht, dan wenscht de burgemeester, dat een deputatie van de geneeskundige armencommissie Amsterdam en Rotterdam bezoeken zal. om daar de tegen pest genomen maatregelen te bestudeeren en zelfs, dat een van do leden te Parijs zich op de hoogte stellen zal van de wijze van opsporing der pestbacillen. Onze lezers behoeven door dit alles zich niet te laten verontrusten: de pest is er nog niet en komt zeer vermoede lijk ook niet. Maar wanneer zich hier eens een geval voordeed, dan moet men weten, waar men met den patient;, blijven zal en niet de verzuchting be-'; hoeven te slaken: had Sen we na maar, een pestbarak! Daarom is de voorzorg van den bur-' gemeester een lofwaardige daad.. De Zuid-Afrikaanscha Ondersteuningscommissie to' Haarlem. Men schrijft ons Nu er telkens meer aanvragen om ondersteuning komen voor ge-; zinnen, waarvan de kostwinners in Zuid-Afrika zijn of waren, kan, het zijn nut hebben het ontstaan' van bovengenoemde commissi© mede te deelen. Den 6en November 1S99 werd er door den Chr. Hist. Kiezersbond/ afdeeling Haarlem, een Transvaal meeting gehouden in het Bronge^ bouw, waarbij Prof Muller ali spreker optrad, met medewerking" van het zangkoor en fanfarekorps onder directie van den heer Rühl: Deze meeting was belegd metj het doel om Haarlemsche gezin nen, waarvan de kostwinners ixt Transvaal waren, te ondersteunen/ Boven verwachting slaagde deze Transvaalavond, en er kon ter' stond met de ondersteuning van een negental gezinnen begonnen worden. De "commissie die zich daarmede belastte, bestond uit dei. bestuursleden van den Chr. His& K. BondProf. Muller (voorzitter),; B. F. Westerouen van Meetoren (penningmeester), J. B. Lasschuit) (secretaris), J. W. Hilbrander en) H. S. Loran, aan welk bestuur alsi commissieleden werden toegöi voegd de heeren G. Bouwmeester^ D. A W. Henskes, W. Kraaij eni D. H. van Leeuwen. Door de belangrijke giften van) dien Transvaalavond en door frus-* schenkomst sedert de laatste we-i ken van de afdeeling Rotterdam) der Zuid-Afrikaansche Vereeni-) ging, werd deze commissie in staati jesteld voor circa f 1700.aan} giften te kunnen geven aan boven-i genoemde gezinnen. De wekelijk-j sche bedeelingen wisselden af naar( de behoeften der (thans reeds) elf) gezinnen. Naar religie wordt niet ge-| vraagd, zoodafc de bedeelden be-J hooren tot de verschillende kerkge^ nootschappen in Haarlem vertel genwoordigd. Moeilijk en uit den aard 'der} zaak niet altijd dankbaar was de; laak der commissie, die op den m-i jeslagen weg hoopt voort te gaan ;l zoolang er gelden zijn en de Zuid- Afrikaansche Vereeniging haar] steun geven kan. In stilte heeft zij' nu bijna een jaar gearbeid, maa? meent thans om verwarring bij dfl aanvragen te voorkomen het boi vengenoemde te moeten mededeel len. Giften vraagt zij niet, maar' wie zich gedrongen gevoelt voor dc vaak broodeloos achtergebleve nen iets te doen, weet waar hij. voor dit doel zijne gaven storten kan Met dankbaarheid vermeldt zij eene gift van Mej. M. C. de H. en' van onzen gezant te Berlijn. De ondersteuningscommissie werkt geheel onafhankelijk, ook' van de afdeeling Haarlem der Ned.i Zuid-Afrik. Vereeniging. Nieuw kwartier. Aan de overzijde van 't Spaarne, in. den omtrek van de gemeentereiniging', zal liet welhaast een geheel nieuw;' kwartier worden. I-Iet plan is om de! brug over den Papetorensingel te ver-( nieuwen en de Harmenjansweer wordt 14 M. breed. De nieuwe brug over 't Spaarne, waarvan we reeds een en ander mede-* deelden, zal in breedte en vorm het meest gelijken op de zg. lange brug bij de R. iv. Kerk. De electrische tram zal er midden over heen gaan, omdat wan< neer zij aan een der zijden passeert, de brug niet weinig verzwaard worden moet en de kosten daardoor zeer stij gen. Aan den Koudcnhorn zullen flinke los- en laadplaatsen gemaakt worden. Vroegei hg eft het gemeentebestuur' nooit aan die wallen durven raken,' omdat er toen gezegd werd dat de be* woners van den Koudenhorn er aan spraak op hadden. Uit onderzoekingen van uen lieer Gonnet is evenwel ge bleken, dat in do verkoopsacten van)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1