FBEDIKBËORTEN Credietbank, fesitapj I ie. „Spui lass". Groots Houtstraat 24. Goederen, letelaadicke Nieuwe Gracht 11, iliissei lew Zipstraat @ls Laane Van Bemiael KASSIERS. Hypotheekbaak. „8e HederL Gredletögjik". 3(i). Telephooii 490. opgeheven, indien niet tijdig te gen de uitspraak van dat college bezwaren zijn ingebracht bij Ge deputeerde Staten, terwijl een be roep op onvolledige of onjuiste in lichting omtrent het bestaan, al of niet, van recht op vrijstelling, ter gemeente-Secretarie of elders ver strekt, niet kan leiden tot vrijdom van dienst, indien verzuimd is de reden tot ■vrijstelling te bekwamer tijd, waar behoort, overeenkomstig.': de wet te doen gelden. Haarlem, 20_ September 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. op ZOBBAG 23 Sept. 1900.. TE HAARLEM. Groote -Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas, nam. 2 uur Jonker. 's avonds 6 uur Veen. v Nieuwe Kerk. 5 Voorm. 10 ure, Knottenbelt Janskerk. Voorm. 10 ure, Hak-steen., Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Van Lennep.: Eglise Walloime. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Ged. Oude (dracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder. Bidstond voor de Z.-Afr. Rep. en den1 Oranje Vrijstaat. Woensdagavond 8 ure, Ringnalda. (Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Gebed voor .den nood. in Zuid-AMka. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Craandijk. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool Nassau- laan. Kerk der -Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, B. van Seheltinga. Remonstr. Gereformeerden. Geen dienst. Chr. Geref. Gemeente. Zuidersiraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 54 ure, Schotel. Hersteld Apostolische lending i - (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. G o dsdiensto efeningen. Bennebroek. voorm. 10 uur E. D. G. van der Horst cand. tot den H. Dienst Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa.. Spaamdam. voorm. 10 uur Ds. Balts van Haarlemmermeer. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Gutteling van Vel-; sen. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm. 10i ure, in Hotel Nommer- Een voorm. 104 uur Prof. Bruining van Amsterdam. A-post. Zendingsgemeentè. Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Hulsman. Namid. 64 ure, G. Hulsman. MUZIEK. 40e Muziekuitvoering, op Zondag 23 Sept. 1900, des nam. van 2^ tot 4 uur, door het liaarlemsch Muziekkorps. Dir. luit.-kapelmeester G. P. W. KRIENS. 1. „Narion". Marche, Genée. 2. Ouver ture „Margeritha d'An jou", Meyerbeer. 3. „Gangliostra." Walzer, Strauss. 4., Grande (selection „Donna Juanita", Suppé. 5. Ouverture „Leichte Cavalle rie",, Suppé. 6. „Loreley." Paraphrase, Neswadka. 7. Fantaisie de l'opérette. „La petite Mademoiselle", Lecocq. CORRESPONDENTIE. Den heer L. K. Dank voor uwe sym pathie, ze was ons zeer aangenaam. De rubriek die u wenscht is zeer kost-: baar en niet zeer gemakkelijk te ver-; krijgen. Indien u er een weg voor weet, houden wii ons voor de mededeeling; aanbevolen. RED. Stoomvaartberichten. Hel stoomschip Gedé, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Sept. an Port- Said. Het stoomschip Lawoe, van.'Rotter dam naar Java., arriveerde 19 Sept. te Marseille. Hét stoomschip Koningin R'égehtës,- vertrok 19 Sept. van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Sept. van Suez. Het stoomschip Bali arriveerde 19 Sept. van Batavia te Amsterdam. Het atoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Sept. van Southampton. AdyerteiatflëM. öe BiiifaÈiiÉÉe Exploitatie-' Maatschappij van Onroerende ie HAftRLEBS, bericht dst zij bij de Heeren "WES- TERKAPPEL HOOFD te Haar lem, tot den koers van 100 °/0 ten verkoop heeft gesteld hare 41/, pCt. Obligation van/500 en'4000 rentende per 1 Mei en 1 Novem ber. HAARLEM. koopen, verkoopen en incasseeren Binnen- en Buitenlandsche Wis-» seis en vreemd Geld, verleerden Voorschot en Rekening-Courant, 'verschaffen Crediefbrieven en Reis?: i wissels, sluiten Assurantiën en/£fy- potheken en nemen gelden al dd- iposifo op korten en langen termijn. Noord-Nederlandsche Hypotheekbank, gevestigd te Groningen. Maatschappelijk Kap-itaa' ff IfOOOfOOO.v Directeuren Mr. A. W. F. K. SaNGER en J. DE WAARD. Geeft 4 °/0 Pandbrieven uit in stukken van f 1000,f 500,en flOO,tegen den koers v. 99 KsssBies-Bs Cemiisaioïsiita seBflecta® ea Assamati&s. Bkk ES.SM. 51. HAARLEM. Deposito Meiaèe. Cheque Rekening 21/, ®/o 1 maand vast prolongatie- koers minimum. 2l/3 °/0 ,6 maanden vast 3 °/0 1 jaar vast 4 °/a Prolongatie, Effecten, Wissels, CouponsReis wis seisVreemd Geld, Hypotheken, Assurantiën. Groote Hontsteaai No, §3, MAA1LE1, koopen, verkoopen en incasseeren Binnen- en Buitenlandsche Wissels en vreemd Geld, verle-enen Voor-' schot en Rekening-Courant, ver schaffen Credieibneven en Reiswis- seis, sluiten Assurantiën theken en nemen gelden déposifo op korten en langen termijn, AMSTERDAMSCHE Hoofdagentschap Nieuwe Gracht bij de Kruisstraat Sluit le Hypotheek op de voor- deeligste conditiën. van ten minste 10 uren moet worden gegeven. In gemeenten boven 20,000 Inwoners mag die rusttijd, als er twee of meer bedienden zijn, niet minder dan elf uur zijn in kleinere plaatsen mag de plaatselijke overheid een mini mum vaststellen. Gc finvntls den werk tijd moet een behoorlijke middagrust worden vesrehaft, welke voor hen die buiten het gebouw van den winkel eten, ten minste anderhalf uur moet duren. Uitzondering wordt toegelaten bij Werk onverwijld noodig om het beder-, ven van waren te verhoeden ingeval van het opmaken van een inventaris door de wet voorgeschreven of van nieuwe inrichting of verhuizing en jaarlijks op ten hoogste 30 dagen bij politieverordening aan te wijzen. Van 9 uur !s avonds lot 5 uur 's mor gens moeten alle openbare verkoop-- plaatsen gesloten zijn. Alleen de klan ten die op eerstgenoemd uur al aanwe zig zijn. mogen nog worden bediend. Na 9 uur is het open zijn enkel geoor-; loofd in onvoorziene noodzakelijke-i gevallen op ten hoogste 40 bij politie- i verordening aan te wijzen dagen, maar uiterlijk tot 10 uur: met vergunning der overheid in plaatsen onder 2000 in woners en landelijke gemeenten waar zich het groote verkeer tot enkele da gen der week of uren van den dag be-: paalt. j Gedurende den verboden tijd is ook het venten van waren op apenbare we gen of van buis tot huis, tenzij vooruit besteld, verboden, behoudens uitzon-: deringen door de politieverordening toegestaan. Op verzoek van ten minste 2/3 dei- winkeliers kan in een gemeente of eenige naburige gemeenten te zamen, het plaatselijk bestuur gehoord, door een liooger bestuur worden verordend dat voor alls of bepaalde bedrijven de ivline's colt van 89 uur 's avonds en .van 57 uur 's morgens gesloten moe ten zijn. Op verzoek van -ten minste 1/3 der. "winkeliers moet genoemd bestuur het- gevoelen van de overigen inwinnen omtrent de toepassing der zooeven ge melde langere sluiting en kan die voor schrijven als 2/3 er vóór zijn. In zulk een geval geldt de beperking ook voor het venten. De wet bevat voorts nog bepalingen omtrent de behoorlijke inrichting en het onderhoud van winkels en ateliers, de verplichting van patroons om hun jonge bedienden, gelegenheid te geven voortgezet onderwijs te doen genieten en hen daartoe aan te sporen een aan de overheid mee te deelen werkregeling .te maken als ten minste 20 personen in dienst zijn met bepalingen omtrent ontslag, boeten enz. De wet is ook van 'toepassing op winkel- en andere ver.ee- nigingen. De werkstaking in de anthracietmij- nen van Pennsylvania breidt zich 'oogenschijnlijk uit maar ze is tot dus verre, volgens een bericht aan de „Frkf. Ztg." nog geenszins algemeen. 'Voornamelijk in het Schuylkill-dal hebben de stakers nog weinig aanhan- gers slagen ze er niet in de mijnwer kers daar tot hun partij over te halen dan zou de staking op een mislukking dreigen uit te loopen. De beambten van de kolen treinen die in grooten getale naar aanleiding van de staking zijn ontslagen, trachten de overige spoorwegbeambten over te halen zich bij de beweging aan te slui ten om zoo de directie te dwingen tot spoedig toegeven. Bovendien trekken de stakers in optocht naar de mijnen, waar nog gewerkt wordt, om de arbei ders door vrees te bewerken. De werk gevers nemen in het geheim tol van detectieven aan en zijn voornemens onder bescherming van dezen den ar- Leid in de mijnen door hun weigezin-- den te doen hervatten. Aan de staking wordt tot dusver deelgenomen door 126,000 man, zegt de „Herald".; Te Rome reed Woensdag geen enkel huurrijtuig tengevolge van een werk staking onder de koetsiers. Deze zijn ontevreden, omdat de directie der tramwegen meer wagens per uur laat rijden dan bij de eerste overeenkomst was bepaald. Men verwacht, dat öe staking niet lang zal duren. De koet siers hebben zich met bun klachten tot de overheid gewend. Rechtszaken. Brandstichting. Donderdag werd voor de rechtbank ie Amsterdam voortgezet de behande- 'ling van de zaak tegen W. van Manen en diens huisvrouw A. C. J. Brouwer, beklaagd van brandstichting in hun woning te Hilversum. Gerequireerd werd schuldigverkla ring van beklaagden aan het hun ten laste gelegde en veroordeeling van heide beklaagden tot gevangenisstraf .voor'den tijd van 5 jaar. Het Witte Huis. Woensdag is voor het Gerechtshof te 's Gravenhage het hooger beroep behandeld in zake het „Witte Huis" te: Rotterdam contra de firma Weidlich Schilden. Laatstgenoemde firma 'dat hij kort droeg, en een zachten vollen baard, die de uitdrukking van strengheid verzachtte, welke droefheid en lijden in enkele trek ken van zijn gelaat hadden gelegd. Het gezicht was steeds bleek ge weest, maar had thans die was- kleur, welke getuigenis aflegt van lichaamskwalen en zielelijden, ter wijl zich onder de oogen breede 'donkere kringen vertoonden. Toch waren die oogen mooi en hunne onvergelijkelijk zachte uitdrukking .werkte als eene liefkoozing. Wanneer hij, wat trouwens zel den genoeg het geval was, zijne zuster naar „Landepereuse" verge-: zelde, werd hij daar steeds zoo .'vriendelijk mogelijk ontvangen, en Margarete was op die dagen altijd bijzonder vroolijk. Haar teeder ,meisjesliart gevoelde in de eerste •plaats medelijden met den zieke zij gevoelde, dat deze man trachtte te verbergen hoezeer hij leed door 'de droefheid om een verloren le ven. Als Renaud op „Landepereu se" of zij in zijn huis kwam, be speurde zij telkens eenige veran dering in den toestand van den graaf. Het ontging haar niet, dat hij letterlijk wegteerde, telkens had de bovenverdieping van het Witte Huis bene veris het platte dak gehuurd; in het huurcontract kwam de bepaling voor dat de exploitatie van dit platte dak zoo moest geschieden, dat zii ten genoegen van de directie van het Witte Huis zou zijn. Toen nu op den dag van den intocht van H. M. de Koningin in Rotterdam de directie aan den huurder van het platte dak een beperking van het aan tal personen, dat zich dien dag daar boven mocht bevinden en ook een be perking van den tijd, gedurende wel ken het dak bezichtigd mocht worden voorschreef, meende de huurder zich aau die instructies als strijdende met het contract, niet te moeten storen. Hij werd daarop door de directie in rechte aangesproken tot ontbinding der huurovereenkomst en schadever goeding. De rechtbank te Rotterdam besliste evenwel, dat de directie van het Witte Huis niet gerechtigd was dergelijke, instructies te geven en ontzegde der-:' halve den eischer zijn vordering. Het". vonnis der rechtbank, -dat in hooger beroep werd verdedigd door rnr. Har mens, advocaat en proc.i te Rotterdam, werd thans aangevallen door Mr. I. M. Hijmans, die van oordeel was, dat: de woorden in het contract, zóó een ex ploitatie" niet sloegen -op de soort van exploitatie maar op de wijze van exploi tatie. Derhalve meende pleiter, dat de directie van het Witte Huis alleszins', gerechtigd was dergelijke instructies te geven als zij gegeven had. De uitspraak in deze-zaak is bepaald I op 22 Nov. D© moord te Koewacht. Voor het gerechtshof te 's-Graven-' liage kwam Donderdag-in behandeling de zaak van Misseghers, door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens - doodslag, in den avond van 13 April 1899 gepleegd te Koewacht op Pruden- tia Vervaet, huisvrouw van Haeck. Beklaagde bleef ook nu volhouden i onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Gedagvaard waren door het O. M. twee getuigen, en op het verzoek van den verdediger zes. Getuigd werd o. a. dat beklaagde zich met Prudentia had afgezonderd en tot haar gezegd had haar de keel te zullen afsnijden als zij zich niet naar zijn wil voegde. Beklaagde ontkende dit en de ge tuige, die dat verklaard had, gaf aan den verdediger toe dat hij aan doofheid leed. Een tachtigjarige werkman te Koe wacht verklaarde -dat hij beklaagde - eenige dagen voor. het vinden van het lijk had'hooren zeggen, doelende op' Prudentia Je zult .haar nooit meer zien. Get. Eulalie Verschoren, hu/:-vrouw van Weymans te Koewacht, had Lek I. daags na de verdwijning van Pruden-, tia ontmoet met schrammen of krab ben in het gelaat die hij bewomde op: 13 April bij het loopen door de bos- schen van St. Nicolaas gekregen te. hebben, terwijl hij ook zelde met Pru dentia verzoend te zijn. Na hekl.'s ontkentenis geeft getuige toe den datum niet precies te weten. Getuige De Koninck wonende te Ste- kene, volhardde tegenover heklaagdes ontkentenis bij zijn verklaring op 13 April, beklaagde en Prudentia te Knie- dorp te hebben gezien, waar zij van el kander scheidden. Getuige Van Hoey, huisvrouw van De Wit, te Stekene, houdt harerzijds vol, dat hekl. in Mei in haai- tapperij haar had gezegd met de verslagene tot Koewacht .te zijn meegegaan. Get. Wynsbergen, -68-jarig werkman te Koewacht,' verklaart tusschen 15 en 20 April, tusschen licht -en donker, 'hekl. met een wagentje te hebben ge- zien. De heer Dierckx, burgemeester van 1 Koewacht, verklaarde dat er tusschen het huis van hekl. en den put, waar :t lijk gevonden is, driewegen zijn, lang naar schatting 10 A 11 minuten. De veldwachter Cremers had voor de i Middelburgsche rechtbank verklaard dat bedoelde afstand 25 minuten was. Ook verklaarde getuige dat die wegen- zorgvuldig door douanen worden ge surveilleerd en dat er niet op alle pun ten bosschen zijn. Aan getuige Moors, politiecommis- saris te Stekene (België), werd ge- vraagd of vrouw Hoey hem had gezegd haar voor hekl. verzwarende verhaal voor een groot deel van haar zoontje S gehoord te hebben. Getuige verldaarde inderdaad bet zoontje te hebben ge hoord om juister verklaringen te krij gen. Het getuigenverhoor is hiermede af- geloopen. I-Iet Openbaar Ministerie eisehte be vestiging van het vonnis der Middel- - burgsche Rechtbank, 15 jaar gevange-S nisstraf. Sport en Wedstrijden. Voor de Meeting te Gruys-Ber- gen, op Zondag 23 September 1900, zijn ingeschreven Herfstprijs. Harddraverij handi- zwakker werd, en soms ontdekte ze zelfs in zijne oogen eene vluch tige uitdrukking van namelooze, hartverscheurende bitterheid, een vochtigen glans als van ingehouden tranen, die hij -dan door een flauw glimlachje trachtte te verbergen.1 Bij zulke gelegenheden behandelde Margarete dien jongen man mei buitengemeene goedheidze deed haar best om hem in zijne wan hoop wat te fleuren, en dikwijls gelukte haar dat ook. Ze gevoelde zich daardoor dan werkelijk ver licht. Margarete's liefderijk hart open baarde zich in de eerste plaats door hare zorg voor de zieken en be hoef tigen in den omtrek. Op hare wandelingen, die aan 't betoonen van menschlievendheid waren ge wijd, liet zij zich meestal verge zellen door een der bedienden van. het slot, Lefort geheeten, welke haar de zware voorwerpen na- droeg, welke ze zelf niet dragen kon. Het was in 't begin van Mei, dat de man zijne jonge meesteres een brief overhandigde, dien ze dade lijk openbrak. Hij was met groote onbeholpen letters en met zoo blee- cap, voor 3-jarige Nederlandsche hengsten en merriën. 1. de Luitenant, 2. Debutant, 3. Nella, 4. Schabernack, 5. Fanfare, 6. Polkan, 7. Conrad, 8. Yum Yum, 9. Avenir, 10. Kollijn, 11. Roosje, Tribuneprijs. Harddraverij 3e klasse. Handicap. 1. Anna, 2. Johanna III, 3. La Fayette Prince, 4. Nettie Bruen, 5. Lietze, 6. Premier II, 7. Conrad, 8. My Love, 9. Schabernack, 10. Ninus, 11. Napoleon II, 12. Nella, 13. D. D., 14. Herman. Heideprijs. Harddraverij 2e ldas- se. Handicap. 1. Jenny, 2. Humph Boy, 3. B.i- chard, 4. Isabella, 5. Anna (v. Ad dis Emmett), 6. Nora, 7. Electrici ty II, 8. Pipo, 9. Dobrina, 10. Little Amber ex Amber, 11. Lali Brien. Cruys-BergenprijsHarddraverij le Masse. Handicap. 1. Eddallah, 2. .Evening Star II,: 3. Robert See Steele, 4. Bellwood (v. Wedgeblock), 5. Monadnock, 6. Hirye, 7. Nutina, 8. Sierra, 9. Le-- da, 10. Linsca II, 11. Ncwbold, 12. Little Amber ex. Amber. Najaarsprijs. Hordenren, 3000 Meter. 1. Malcadjick, 2. Alarm II, 3. Zillah, 4. Odin. Troostprijs. Vlakke baan, 2000 Meter. 1. Celiadema Ointment, 2. Indian Mail, 3. Lai's, 4. .Brünnhilde, 5. Chapter, 6. Antelope, 7. Anchorage, 8. Helena, 9. Vel-Vel. Niet gequalifieeerd:<Fishertoiï en L'Orpheline. Hilversum-prijs. Steeplechase, 4500 Meter. 1. Celiadema Ointment -(./ 500), 2. Eris 500), 3. Brünnhilde (/600), 4. Fisher ton A/.600), 5. Kaleidoscope [f 800), 6. Go-on 600), 7. Mumias. [f 1000), 8. Zethus 500). Kegelsn. De Kegelclub „Entre Nous" te Am sterdam zendt haar zeer .zorgvuldig uitgevoerd program rond van een na tionaal kegelccncours, dat zij ter eere van haar vijfjarig bestaan zal geven. Er is aan toegevoegd een wedstrijd tusschen de stedelijke -kegelbonden. De inöeeling der wedstrijden is als. volgt.af deeling A, korpswedstrijd, 7, 10, 14, 21, 24 en 2S Octoberafdeeling B eerewedstrijd voor de prijswinnen-. de clubs, op 4 November -afdeeling C wedstrijd tusschen bestaande stede lijke kegelbonden op 11 November afdeeling D personeels wedstrijd van 7 October tot en met 18 November af deeling E vrije baan wedstrijd van 7 October tot en met 18 November. De officieele opening heeft plaats op Zon dag 7 October, des middags 12 uur. De drie geheel nieuw aan te leggen haiien blijven tot den aanvang van het con cours verzegeld. De feestvierende ver- eeniging dingt in geen der wedstrijden. mede. INGEZONDEN SD1DEE- LÏNGEST. 3G cents per regel. Telefoonnet, Haarlem. (Qd/fv. <56*0, Uronïe clfouhïresi 73- De nieuwste Eng'eïsche Voeringstof voor Rok ken, ter vervanging van Taffette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: Letteren en Kunst. Heiiize. Naar men verneemt is aan de kunst- schilderes mej. Moret opgedragen de vervaardiging van het porteet in ohe- verf van den heer G. A. Heinze, dat ken inkt geschreven, dat men hem haast niet lezen konzijn inhoud: was even naïef als .pijnlijk, 't was eene schildering van echte ellende. Eene vrouw, Casarine Barbadé. geheeten, deelde haar mede, dat haar man, een kolenbrander, gis teren in het ziekenhuis was over leden aan de gevolgen van een val in het bosch en haar zond-er mid delen, zonder brood had achterge-' laten. Tot overmaat van ramp dreigde de eigenaar van de ellen dige hut, waarin ze met hare kin deren woonde, haar daaruit te ja gen, omdat ze huur ten achteren wasbovendien was ze door ziek te zoo verzwakt, dat ze geen lid verroeren en hare kinderen, het jongste niet uitgezonderd, het huis uit moest zenden teneinde in de omliggende dorpen te bedelen. Hoe kwam je aan dien brief Ik ontmoette het oudste kind van Casarine, dat den brief aan de juffrouw moest brengen. Ik nam hem dien brief af om hem een ge deelte van den weg te besparen en gaf hem meteen een paar sous, omdat, ik met den toestand der moeder op de hoogte ben. Waar woont die arme vrouw? dien toonkunstenaar op diens SÖsten verjaardag, op 1 Oct., zal worden aan geboden. door eene commissie, samen gesteld uit afgevaardigden van 34 zangcorporatjën in Nederland. Gemengd Nieuws. Boleediging der politie. De nog altijd onopgehelderde moord te Konitz heeft aanleiding gegeven tot een vervolging wegens beleediging, ingesteld tegen den zoo vaak vervolg den redacteur van „Die Zulcunft", Max Harden. Deze had in een uitvoerig op stel o. a. betoogd dat het onderzoek zeer veel te wenschen had gelaten om dat het geschikte personeel daarvoor nog altijd ontbreekt. „In dit geval," zoo schreef hij, „leverde een commis saris voor strafzaken wat zulke onge oefende („ungehildete") lieden in elk netelig geval altijd leveren." 1-Iierin zag het hoofd der Berlijnsche politie een beleediging van de commissarissen van politie en ofschoon de schrijver hem verzekerde dat hij enkel had wil-. Jen betoogen dat de commissarissen1 voor dergelijke gevallen geen voldoen-' de opleiding hebben genoten, werd hij voor den strafrechter gedagvaard. Het- baatte niet of zijn verdediger aanvoer-., de dat men het recht heeft de meening uit te spreken dat zekere ambtenaren voor hun taak niet behoorlijk zijn voorbereid, de rechtbank was van oor deel, dat de uitdrukking „ungebildete" op ieder den indruk moest maken van minachting en dat de schrijver dat zelf geweten had. Ook zijn beroep op het algemeen belang werd afgewezen en het vonnis luidde wel niet 14 dagen gevangenisstraf zooals geëischt was maar 300 mark Jboete. Nu de Parijsche gemeenteraad van het feest der maires heeft af gezien, is 'besloten- de 200,000 frs. die daarvoor waren bestemd onder' de armen der stad te verdeelen. Het unionistisch verbond te Northampton besloot Woensdag avond, de hernieuwde candidatuur- van den Nederlander Adolf Brac ket- voor het parlement te venver- pen. Groot verzet openbaarde zich; onder de vergaderden, toen zijn' candidatuur werd voorgesteldi Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN "WET- HOUDERS van Haarlem, Brengen ter kennis van de be langhebbenden, dat de Loting voor de Nationale Militie, van de inge schrevenen in deze gemeente in het jaar 1900, voor de lichting van 1901, zal plaats hebben in den Doelen alhier, op Dinsdag, 9 Oc tober" 1900, over de ingeschrevenen wier geslachtsnamen op de alpha- betische naamlijst beginnen" met de letters A tot G op Woensdag, 10 October 1900, over de ingeschre venen wier geslachtsnamen op de alphabetische naamlijst beginnen: met de letters H tot Q en op Don-1 derdag, 11 October 1900, over de overige op de alphabetische naam lijst genoemde jongelingen, telkens aanvangende des morgens te 9 i/2 ure.. Voorts, dat op Dinsdag en Woensdag, 20 -en 21 November; 1900, aanvangende 's morgens te tien ure, ten raadhuize dezer ge meente, (afdeeling Militie, schut terij enz.), door of van wege .de' lotelingen aanvraag kan geschie den voor de getuigschriften, ver meld in de tweede en derde zin snede van art. 53 der eerstgeme-lde wet, ter bekoming van vrijstelling' wegens broederdienst of op grond; van te zijn eenige wettige zoon," en eindelijk, dat de bewijsstukken wegens eigen militairen dienst of dien van broeders, vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 -dier wet, voor zoover die stukken niet door tusschenkomst van den Com missaris der Koningin aan de ge meentebesturen zullen v/orden toe gezonden, ten minste tien dagen" vóór de-opening van de zitting van, ■Öen militieraad, die zal aanvan-. •gen op den tweeden Maandag in December aanstaande, moeten zijn! ingeleverd bij den Burgemeester' dezer gemeente. Vestigen de aandacht hierop, dat bet belang ider lotelingen, die vrij stelling wenschen te bekomen ais ,te zijn eenige "wettige zoon of we gens broederdienst, medebrengt, dat zij bovendien die vrijstelling: vragen in de zitting van den Mili tieraad, zullende onvolledigheid van stukken of misstellingen daar-! in, die onopgemerkt hieven en oor zaak zijn dat eene gewenschte vrij stelling door den militieraad niet is verleend, niet kunnen worden Ver van hier? Neen, juffrouw. 'Tot het vori-' ge jaar woonde Casarine Barbadé- in het dorpje Saint-Laurent-des- Eauxeens in bet voorjaar vestig de zich de kolenbrander met zijn buisgezin aan den rand van den weg, die door het bosch van Halary leidt. Be juffrouw is reeds dikwijls •te voet of in het'rijtuig die plaats voorbij gekomen en zal zich het bosch. van Halary wel herinneren.' Niet alleen het bosch, maar ook het huisje, zei Margarete, en terwijl zij -den bediende eene klei ne geldsom ter hand stelde, voeg de zij erbij Geef dit vandaag nog aan de arme vrouw en ga dan naai den deurwaarder en maak, dat de verkoop niet doorgaatverder kunt ge aan de vrouw zeggen, dat ik morgen in den loop van den na middag zelf bij haar zal komen. Gaat de juffrouw te voet of zal ik het Meine rijtuig inspan nen Als het zulk mooi weer is als vandaag, ga ik te voet door het bosch. Kan de juffrouw mij mis schien ook zeggen, wanneer ze on geveer naar Halary denkt te gaan? waagde de bediende nog te vragen. Waarschijnlijk tegen drie! uur, antwoordde Margarete. Sedert twee dagen was zij zoo goed als alleen op Landepereuse" Haar vader was met Julie naar Blois gereisd, waar ze vier dagen dachten te vertoeven, zoodat Brin- guetaille alleen over zijne nicht moest waken. Maar groot vriend der natuur als hij was, zwierf hij den gansc'hen dag buiten rond en was alleen des morgens en des- avonds op het slot. Den volgenden dag was het heer lijk weer, en na het ontbijt vroeg' Lefort zijne jonge meesteres nog maals of hij zou laten insnannen. Neen, ik zal, zooals ik reeds gezegd heb, te voet gaan, zei Mar garete. Ze was eene flinke voetgangster en deed dikwijls lange wandelin gen in den herfst doorkruiste ze ook zeer dikwijls met haren oom diens gansche jachtgebied zonder iets van vermoeidheid te bespeuren. Zal ik de juffrouw niet ver gezellen Neen. Zoodra ik met de arme vtouw gesproken heb, weet ik aan welke dingen er het meest behoef te is, die kun je haar dan morgen brengen. Heb je gedaan, wat ik je gezegd heb vroeg ze daarop; Ik heb zelf het geld aan vrouw Barbadé gegeven en was ook bij: den deurwaarder, die over mijn bezoek in 't geheel niet verbaasd scheen, daar hij er reeds aan ge woon is, dat de juffrouw de zaken voor de arme lieden in orde brengt; De verkoop zal niet plaats hebben. 't Is goed. Met deze woorden brak Margarete het onderhoud af, en_tegen twee uur verliet zij het slot. - Lefort scheen onrustig en opge wonden, en tóen hij zijne jonge meesteres de poort zag uitgaan, maakte hij eene' beweging, als om haar terug te houden. Men had zich kunnen verbeelden, dat hij berouw over iets had, dat hij haar! iets wilde mededeelen maar reeds! na enkele schreden bleef hij staan' en mompelde Och wat, er zal niets gebeu ren. Ook heeft hij mij immers ge zegd. dat de juffrouw met alles op- de hoogte is en zij 't met elkaar: wel eens zullen worden. Men, moet verliefden lui dj es een weinigi te hulp komen. Wordt vervolgd.)"

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6