NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De seMd van flea öeneesleer. 18e Jaargang. Woensdag 26 September 1900. No. 5289 HAABLEMs DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. n 1.65 Afzonderlijke nummers'•'.7 V V V 5» 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% u de omstreken en franco per post 0.45 A.D VERTElSTTliEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. 'Iclefoonnnmmer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3B>" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 26 Sept. èevat o. a.Bij Komatipoort, Po- t ifcielï ia Oost-Aziö, Engelsclie waar heidsliefde, Steenkool, Liever Fransch dan zulk Nederlandsch, Een blinde, Brand te Brakel, ïïul- jatuli's Vorstenschool, Nog eens liet zwembad in het Spaarne. Politiek Overzicht, De berichten uit Komatipoort zijn tegenstrijdig. Volgens sommi gen hebben de Boeren de plaats ontruimd en is ze door de Engel- schen bezetvolgens anderen be rinden Botha, Viljoen en Reitz zich daar nog, en hebben zij een goed verdedigbare stelling ingenomen, met Long-Toms en verscheiden maximszoo noodig zouden zij te rugtrekken langs de Lebombo-ber- gen op de Portugeesche grens. Een correspondent heeft vernomen dat de nieuwe stellingen der Boeren zeer sterk zijn, dat rechter Koch weer vrijgelaten is, en dat agenten van de Boeren in 't geheim het Transvaalscbe papierengeld opkoo- pen tegen vijftig percent. Moet men de „Daily Mail" ge- looven, dan zijn de Engelschen zon der verzet Komatipoort binnenge trokken, en zijn de Boeren, over de grens gevlucht, om zich met hun vee, geweren en amunitie aan de .Portugeezen over te geven. En de „Daily Telegraph" ver neemt uit Louren$o Marquez dat 700 Boeren, waarbij 14 officieren, onder geleide van 300 Portugeesche soldaten naar Lourencjo Marquez overgebracht zijn. Zij werden door nog 800 Boeren cn huurlingen der Boeren gevolgd. Allen zijn te Lou- rengo Marquez gevangen gezet. De Portugeezen verlangen dat de Boe- renregeering zal zorgen voor deze vijftienhonderd man, die de wa pens hebben neergelegd toen zij het Portugeesche grondgebied be traden, na hun kanonnen en schiet voorraad vernield te hebben. Het aantal Boeren, die zich aan rle grens hebben overgegeven aan de Portugeezen, beloopt in het ge heel 3000, volgens Reuters tele gram. Zij zijn daarheen gezonden fen onder bewaking gesteld. Zij zien er haveloos en mager uit en zijn bli j „dat de oorlog gedaan is." Reuter seint uit Senekal dat de vijand in drie colonnes van Doorn- berg is afgetrokken. Twee gingen fn de richting van Lindley en de derde naar Ficksburg. Deze laatste yverd achtervolgd door generaal pampbell. (Hierop volgen nog de woorden and turned, die zoowel kunnen beteekenen „en werd om getrokken" als „en keerde terug." In beide gevallen zou het belang wekkend wezen te weten wat er herder van geworden is.) Generaal Hunter is te Senekal. Generaal-majoor Campbell is in Üe nabijheid van een Boeren-com-i mando, in het district Bethlehem! en generaal Macdonald is niet ver af. Generaal Rundie is te Senekal. Heel duidelijk is dit bericht niet. Nadat ons eerst is verteld dat ge neraal Campbell een commando achtervolgde in de richting van Ficksburg, zuidelijk van Senekal, meldt de correspondent in hetzelf de telegram, dat deze generaal een commando op de hielen zit in het district Bethlehem, dat in Noord oostelijke richting van Senekal is gelegen. Zou hij wellicht bedoeld hebben, dat het eerste commando van zijn weg is afgeweken en in de richting van Bethlehem is gaan trekken Dat zou veel duisternis verklaren. Of is het telegram oor spronkelijk langer geweest ten ge volge van minder vredige bijzon derheden, die door den censor ge schrapt zouden zijn? Plotseling duikt er nu weer een bericht van De Wet op, en wel een telegram van Reuter, die uit Pre toria seint, dat generaal De Wet nu door een sterke troepenmacht wordt achterna gezet, daar zijn ge vangenneming noodzakelijk wordt geacht voor den vrede in de „Oran je-Rivier-Kolonie" (de Vrijstaat), „welker inwoners hem gaan be schouwen als nog meer te vreezen dan de Engelschen." De Duitsche regeering heeft nog niet officieel medegedeeld, in wel ken geest de antwoorden vervat zijn op de nota van den minister van buitenlandsche zaken aan de verschillende mogendheden over de besti*affing der schuldigen aan de moorden in Peking. Het is waarschijnlijk, dat zij daar mede wil wachten totdat alle ant woorden zijn ingekomen. Naar het „Berl. Tageblatt" verneemt hebben Oostenrijk-Hongarije, Italië en Frankrijk reeds officieel geant woord, allen in toestemmenden zin. Frankrijk heeft slechts enkele formeele bezwaren gemaakt. Het antwoord van de Engelsche regeering is nog niet ontvangen. Waarschijnlijk heeft deze het nog te druk met de verkiezingsmanifes ten. Maar de uitlatingen der Lon- densche pers en de herinnering aan de nota van Lord Salisbury, waarin dezelfde eischen worden gesteld als door Duitsc.hland zijn ter sprake gebracht, doen het „Berl. Tageblatt" verwachten, dat ook Engelands antwoord toestemmend zal zijn. De regeering der Vereenïgde Staten heeft zooals we reeds me dedeelden, een nota gepubliceerd, waarin zij zegt, ook de overtuiging te koesteren, dat de bestraffing der aanleggers en leiders van de op roerige beweging noodzakelijk is, om de herhaling te voorkomen. Maar de regeering te Washington is van oordeel, dat deze bestraffing niet moet uitgaan van de mogend heden, maar van de keizerlijke overheid in China zelf. Het komt den Vereenigde Staten niet meer dan billijk voor aan China de ge legenheid te geven zich daardoor te rehabiliteeren in de oogen van Europa. Bovendien is de regeering van meening dat over de bestraf fing eerst onderhandeld kan wor den bij de eindregeling van de Chineesche quaestie. Het antwoord van de Vereenig de Staten is dus, hoewel het de juistheid van den eisch der Duit sche Regeering erkent, met dien eisch niet in overeenstemming. Rusland moet volgens den cor respondent van het „Berl. Tage blatt" onder eenig voorbehoud toe gestemd hebben in Duitschlands voorstellen, maar toch schijnt vol gens een telegram uit Petersburg .het Russische gezantschap naar Tientsin te zijn verplaatst, bene vens een deel der troepen. De „Standard" verneemt uit Sjanghai dat de Chineesche regee ring openlijk de mogendheden tart, door prins Toean te benoemen tot voorzitter van den Keizerlijken raad en Toeng-foe-Siang tot opper bevelhebber van het leger in het Noorden. Uit Sjanghai wordt verder aan de „Standard" gemeld dat de Rus sen den spoorweg voor eigen ge bruik willen houden en weigeren, Engelschen en Italianen te vervoe ren, het vervoer van Duitsche ;en Oostenrijksche troepen maken ze echter gemakkelijk. De Russen steunen openlijk Li-Hung-Tsjang, die in de Russische wijk te Tient sin inwoont, en heimelijk met de Keizerin in briefwisseling staat. Uit Sjanghai wordt aan de „Ti mes" gemeld dat de Britsche con sul verzet aanteekent tegen de ver vanging van Sjeng door een tegen stander der vreemdelingen Sjeng weigert overigens, zijn ambt over te dragen. Ook de Fransch e con sul en aanzienlijke Chineezen heb ben geprotesteerd. In Chineesche kringen gelooft men dat het be sluit tot Sjeng's verwijdering ge-, nomen is in overleg met Toean's partij, het is ook rechtstreeks van de Keizerin afkomstig, en niet door de handen van den onderkoning- gegaan, die beloofd heeft, zijn best te zullen doen om het te beletten Buitenlandsch Nieuws. Martinez Campos. Te Laruuz is maarschalk Martinez Campos gestorven. De overledene, die in 1834 geboren was, had een storm achtige loopbaan. Hij begon zijn car rière als vijand der republikeinsche in stellingen. Na de afzwering van Amé- deus I., toen de republiek was uitge roepen, weigerde hij die te erkennen, en werd in 1874 als samenzweerder in een vesting opgesloten. Met generaal Jovellar bracht hij Alfonso XII op den troon terug. Later ging hij naar Caba en bracht in 1896 een rapport uit, oht aan de Cubanen verschillende hervor mingen. moesten worden toegestaan, wilde men de orde herstellen. Daarop werd hij teruggeroepen en twee j aar later brak de Spaansch-Amerikaansche oorlog uit, welke Spanje voorgoed van zijn „Paarl der Antillen" beroofde. Achtereenvolgens- bekleedde Marti nez Campos de functies van minister van oorlog, president van den minis terraad, president van den Senaat en militair-gouverneur van Madrid. Wandaleawerk. De Times verneemt uit Peking, dat door een misverstand de terugtocht der Boksers uit Pa-ta-tsjou niet afge sneden werd slechts 10 Boksers sneu velden, de expeditie veroverde een paar ouderwetsche Gatlings en wat vee. Besloten werd, tot tuchtiging de prachtige witte pagode te vernielen wat de Times wandalenwerk noemt gelukkig bleek de pagode tegen de po gingen tot vernieling bestand. Engelsclie waarheidsliefde. Uit Johannesburg wordt aan „Cen tral News" de aankomst geseind van een aantal Boerengevangenen uit Potchefstroom, en verder: „De Boerenvrouwen maakten van de bezetting gebruik om de winkels duchtig te plunderen. De bevelvoeren de officier kwam tusschenbeiden, maar werd in een twist met de vrouwen neergeveld. Toen raakten de wijven onderling handgemeen, waarbij in de hitte van den strij d een kind werd ver moord." Potchefstroom werd den lOen Sep tember weer door de Engelschen be zet. Hun komst was geheel onverwacht. Een aantal Boeren trachtten uit de stad te ontsnappen, maar vijf hunner werden gedood en vijftien gewond. De Engelschen leden geen verliezen. Toen de Engelschen de stad binnentrokken, vonden zij de Boeren verborgen in de bedding van de rivier, in kelders (sic) en onder de daken der huizen. Op den avond van de bezetting wan delde kapitein Maddox ongewapend buiten de stad. Hij was nog niet ver gegaan, toen hij werd doodgeschoten. Algemeen© berichten. CHINA. De „Hertlia", met de veldmaarschalk graaf Von Waldei'see aan boord, is Vrijdag te Waezoeng aangekomen en den volgenden ochtend naar Kiau- Tsjau vertrokken. Bij zijn komst te Sjanghai was de ontvangst zeer hartelijk. De eerewacht was betrokken door Duitsche, Fran sche, Engelsche en Japansche troe pen met een Duitsche muziekkapel. Hij werd naar het Duitsche consu laat geleid, waar de matrozen en zee soldaten van de „Gefion" en „Itlis", die zoo kranig bij Takoe vochten, in het gelid stonden. Er werd een revue gehouden van alle vreemde troepen en vrijwilliger-afdeelingen, die in Sjanghai liggen. Bij keizerlijk edict is Lian Foe den 8sten September tot nieuwe hoofdstad van het Chineesche rijk geproclameerd. Het keizerlijk Hof zou zich spoedig daarheen begeven, ten einde buiten de invloedsfeer der mogendheden te komen. In verband met de laatste moorden in Sjansi en Mandsjoerije is men te Sjanghai van oordeel, dat een straf expeditie daarheen dringend noodig is. De Duitsche gezant dr. Mumra moet zich in gelijken geest hebben uitge laten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Kaapstad, dat er nog geen datum is vastgesteld voor lord Roberts' terugkeer naar Enge land. Men gelooft daar niet, dat de veldmaarschalk reeds den 3en October zal gaan. Op een openbare vergadering te Kaapstad is besloten aan lord Roberts op zijn doorreis naar Engeland een ovatie te brengen. De bevolking zal hem een adres aanbieden en het meentebestuur een eeresabel. Ook worden toebereidselen gemaakt om de afkondiging van den vrede door de ge heele kolonie niet vreugdevuren te vieren. Het Italiaansche ministerie heeft of ficieus doen. tegenspreken, dat het van plan is, verhooging van belasting voor te dragen. De buitengewone kosten, welke gemaakt zijn, zullen kunnen worden gedekt, doordat de inkomsten op sommige hoofdstukken der begroo ting hooger waren, dan in het begin van het jaar werd verwacht. De nationale feestdag is Zondag te Brussel als gewoonlijk gevierd met een cptocht naar het Martelaarsplein enz., maar opmerking verdient dat ditmaal op het plein o. a. een Vlaamsch lied werd gezongen, terwijl aan het offi ciëele diner een van de aanwezigen in 't Vlaamsch de Braban^onne zong. De gewezen koningin Natalia heeft aan de Belgrader vrouwenvereniging geschreven dat zij met haar zoon, ko ning Alexander, niets meer te maken wil hebben, en dat zij den Servischen bodem nooit in haar leven meer zal bet-reden. Toen prins George, de lasthebber van de mogendheden op Kreta, Zaterdag door Athene reed, tusschen een dichte menigte menschen door, greep opeens een officier de leidsels beet. Voordat hij iets meer kon doen, pakte de politie hem en bracht hem in verzekerde be waring. Hij bleek een gele den revolver bij zich te hebben. Verder niets bekend. Het transportschip „Suffolk" is ge strand op 20 mijlen ten westen van kaap Saint Francis (bij Port Eliza beth). Het verkeert in zinkenden toe stand. De Duitsche regeering moet binnen kort de bekende Kanaalwet weer ter hand willen nemen, welke eenige maanden geleden door den Pruisi- schen landdag verworpen werd. Nu agrariërs en jonkers met dit en dat te vreden zijn gesteld hoopt men, dat de landdag ditmaal gunstiger gestemd zal zijn. Stadsnieuws Haarlem, 25 Sept. 1900. De Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer, requestreert aan den Raad tot het verkrijgen van lo. Uri noirs in den Hout en omgeving, spe ciaal bij het Frederikspark en 2o. eene standpijp djer waterleiding aan den ingang van den Hout ten bate van do vele kinderen, die op vrije dagen der, scholen, in den zomer,, daar speleu.' Men schrijft ons nog Mijnheer de Redacteur! Mag ik u nogmaals om opnanu verzoeken van eenige regels naar aanleiding van het ingezondene stuk van den heer A. A. Sprenger.1 De heer S. begint te zeggen, dat wil men zich voor de openbare' gezondheid interesseeren, men zich; eerst behoort voor te stellen en niet: als A. of B. of S. op misstanden! mag wijzen. Ik behoef mij voor mijn ingezon den stukje niet te verschuilen,1 evenmin acht ik het noodig mijn! naam te noemen. Wat ik mede-! deelde berust op feiten en velen| met mij kunnen getuigen, dat het water om het zwembassin gedu-| rende het badseizoen walgelijke geuren verspreidde en vol rottende! bestanddeelen was. Dit water is in contact of juister één mét dat in' het bassin en zal de hardste bodern het niet zuiveren. Mijn wijzen op de onmogelijke ligging en het vuile water was' geen verwijt gericht aan het adres van den eigenaar, integendeel, ge loof ik, dat alle verplichtingen die de concessie medebrengen stipt' worden nagekomen. Dat er op andere plaatsen ook. zwemscholen zijn, die gevaar voorj besmetting opleveren is niet aan mij te beoordeelen en is geen be-' wijs voor de onschadelijkheid van het Spaamewater beneden de stad. Dat de zwemschool reeds 22 jaren! daar bestaat is geen grond den toe-J stand te bestendigen, evenmin is' het een argument, wat bij de cop-! cessieverlenging aangevoerd werdj dat vroeger nooit op de onreinheid was gewezen. Hierop zouden zich' alle eigenaren van afgekeurde wa terputten immers kunnen beroe pen. Dat er eerst sedert een paar jaren aanmerkingen gemaakt worden,' vindt hierin zijn ooi-zaak, dat de zwemschool niet meer zoo geïso leerd is als vroeger. U bij voorbaat dankzeggende, met de meeste hoogachting, In de Maandagavond gehouden al- gemeone ledenvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond werd beslo ten tot wijziging van verschillende artikelen van het reglement, waar door de commissarissen als bestuurs leden werden benoemd. Tot commis- IFssiflletom. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARY. Ji) Zij richtte zich met eene snelle jeweging op en stiet hem, zeker kog onder den indruk der vreese- ijke scène, terug. Neen, neen, mompelde ze, ik leb niemand geroepen 1 Ga heen I (1 moogt hier niet blijven 1 Hig trachtte haar gerust te stel en, verklaarde haar op welke wij- je hij binnen was gekomen, boe kij haar hulpgeroep had gehoord In het huis binnengedrongen was ip 't zelfde oogeublik dat iemand koor het venster van 't andere iertrek ontvluchtte. Zij rilde her- kaalde malen bij zijn verhaal, hiaar bleef zwijgenze. begreep jindelijk, dat ze gered was. 1 En wie was do vermetele tfoeg de graaf nu- Reeds was ze op het punt den naam te noemen, toen ze zich be dacht. Ze vreesde, dat hij er veel verdriet van zou hebben of het hem in groot gevaar kon brengen. De schandelijke daad van Savinien zou voor altijd een geheim blijven. Bovendien was ze thans buiten ge vaar, en wel wetend, dat zij voort aan van Savinien niets meer te vreezen had, dacht zij alleen aan 't wonderbare grenzende feit, dat zij gered was door den man, dien ze zelf had te hulp geroepen. Ik ken hem niet, haastte zij zich te antwoorden. Zij was immers gered gered door hemEene oneindig groote vreugde vervulde bij deze gedachte haar hart - Heeft de hemel zelf mijne liefde willen zegenen, door mij Re- naud ter hulp te zenden? Een ge voel van onbeschrijfelijk geluk kwam over haar, wanneer ze zulks dacht, en terwijl ze de oogen sloot, fluisterde zij zonder te weten wat ze deed en zeide met eene uitdruk king van oneindige teederheid Ach, Renaud Renaud I Deze twee woorden ontroerden den jongen man tot in het diepst van zijn hart. Het scheen hem alsof er een sluier werd verscheurd, die over zijne oogen had gelegen en als zag hij thans dingen, die tot dusver onzichbaar waren ge weest. En diep bewogen sloeg hij haar zwijgend gade. Hoe schoon was ze in weerwil van de opge wondenheid, waarin ze verkeerde! Hoe zeer was zij de liefde waard, en hoe gelukkig mocht zich de man achten, die hare liefde mocht verwerven. Renaud - Renaud Hoe teeder had dat uit haren mond geklon ken Waarom had ze echter juist zijnen naam genoemd? Waarom was geen andere naam over de liefelijke lippen gekomen? Zoo vervulde dus de gedachte aan hem, den treurigen, zieken man, dit jonge hart W7elk een uitzicht werd daar voor hem geopend Maar hoe ondenkbaar was het ook, dat het beeld werkelijkheid werd Eene uitdrukking van bitteTe wanhoop lag op zijn gelaat, en een hartverscheurend glimlachje speel de om zijne lippen, een glimlach van verachting over zijne zwakte en dat bij tot niets nut was. Thans kwam Margarete met be deesd uitgestrekte handen naar hem toe. Ze was nog zoo opgewon den, dat Renaud haar tot bedaren trachtte te brengen. Ik zou me niet vertrouwen alleen naar „Landpereuse" teruj. te gaan, zoi ze. Och, meneer de graaf, verlaat me niet ga met mij mee Ik ben overtuigd, dat de ellendeling niet ver van hier is, dat hij weer op mïi loert. Hoe kan u denken, dat ik u zou verlaten? zeide hij, en tracht te haar tot kalmte te brengen. U is immers zoo zwak, dat u onmo gelijk alleen den weg naar huis kan afleggen. We zullen* samen gaan. Steun vast op mijn arm. Ik ben weliswaar geen reus en voel helaas! dat mijne krachten sedert eenigen tijd steeds minder worden, maar u kan toch verzekerd zijn, dat u aan mijne zijde niet-s te vree zen heeft. Ik dank uu is zoo goed. Goed? herhaalde hij. Dat heeft met goed zijn in 't geheel niets uit te staan, en elk recht schapen man zou in mijne plaats hetzelfde doen. Bij dezo woorden verlieten ze het huis. Rondom hen was alles doodstilde warmte had zelfs de vogels doen zwijgen, die onder het loover koelte zochten. Langzaam wandelden de beide jongelieden in de richting naar „Landepereu- se", en hoe verder ze zich van het kreupelhout verwijderden, des te vrijer ademde Margaretehaar oogen kregen nieuwen glans. Nu dreigde haar geen gevaar meer en aan den arm van den man, met wien ze door eene geheime liefde verbonden was, gaf zij zich zonder voorbehoud over aan de groote vreugde, die haar hart vervulde, maar die ze niet in woorden kleed de, want ze liep zwijgend naast den graaf. Soms sloot ze de oogen half en liet zich door Renaud lei den, alsof ze de haar omringende voorwerpen niet wilde zien en van ganscher harte het geluk genieten, 't welk haar thans werd aangelL den en dat ze zoo lang mogelijk wenscht-e vast te houden, want ze gevoelde, dat het haar heel spoe dig zou ontsnappen. Maar al te spoedig was men zoo dicht bij het slot gekomen, dat men de muren ervan kon zien. Re naud bleef staan en vroeg Zal ik u tot aan huis verge zellen? Ik ben natuurlijk te uwer, beschikking, maar men heeft u al-j leen zien heengaan, en hoewel eene ontmoeting tusschen ons beiden'; niets bijzonders heeft, was het' misschien toch beter, dat ik u hier verliet. Ze knikte zwijgend om hem te bedanken. Ze was weer droevig geworden. Hoe snel was toch dit uur van geluk vervlogen Ze namen afscheid van elkan der, maar de graaf keek haar nog lang na, diep ontroerd door deze ontmoeting. En hij was zoo weinig meester van die ontroering, dat Helene zo dadelijk opmerkte, toen hij thuis kwam. Hij kon zijne zuster niet weer staan en vertelde haar trouw alles, wat er was geschied. Helene raad de zonder veel moeite, dat Savi nien de ontvluchte persoon was, maar het meest verraste haar, en het vervulde haar tegelijk met groote vreugde, dat het meisje in den hoogsten nood den naam van Renaud had geroepen, ongetwij feld, omdat hij haar uit het hart kwam. Deze uitroep, deze naam stond gellik met eene bekentenis. Haar'

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1