saris werd benoemd "de heer A. de Wijs. Verder werden er verschillende voor bereidende maatregelen genomen voor do in November alhier te houden Bondsvergadering, en werd besloten cene commissie van Broederschap te benoemen. Door een daverend applaus gaf de vergadering, na een gloedvolle rede van den voorzitter, den heer J. W. Hïlbrander, haar instemming te ken nen met het door het bestuur geno men hesluit om alle werklieden- en vakvereenigingen hier ter stede op te roepen tot eene algemeene vergadering met het doel den Engelschen werklie den sympathie te betuigen. De vergadering was zeer goed be zocht.; Schouwburg. Anriè-Mie. Het gezelschap van Lier voerde Zondagavond op, het welbekende tooneelspel „Anne-Mie" van Rosier Faassen. Het stuk is geschreven voor het toenmalige gezelschap „Legras, Van Zuylen en Haspels", en werd door dat gezelschap uit muntend vertolkt. Voor mindere gezelschappen bleef de opvoering echter altijd moeielijk en nimmer werden de oorspronkelijke opvoe ringen overtroffen. Ook Zondag viel dit op. Er was veel goeds, doch het was niet het tafereel uit het Zeeuwsche Volksleven, dat „Anne- Mie" zoo aantrekkelijk maakt. Het publiek was echter zeer tevreden en dat is het voornaamste bij Zon- dagavondvertooningen. Binnenland. Maandag werden ten hove aan het diner genoodigdde heer Van Bronck- horst, kamerheer L b. d. van H. M. de Koningin jhr. Hoeufft van Velsen, in tendant der koninklijke paleizen de heer D. Advocaat, consul-generaal der Nederlanden te Calcuttade heer H. Spalker, consul-generaal der Neder landen te Penang. Een ongeluk te Palembang. Volgens "te 's-Gravenhage ontvan gen telegraphisch bericht heeft den 19en September een ernstig onge luk plaats gehad op de petroleum- terreinen van het Moesi-llir (Pa lembang) syndicaat. In de aanbo ring zijnde bron No. 9 heeft ten gevolge van ontzettenden aandrang van gas en olie een hevige ontplof fing plaats gehad, waarbij onder meer 13 werklieden het leven lie-, ten. Kapitein Kessler. f Het Ned.-Indische leger heeft, vol gens bij het Dep. van Koloniën ontvan gen bericht, aan de gevolgen van be komen verwondingen door den dood verloren den kapitein A. J. P. Kessler, een kruidig en dapper officier, die on versaagd in het gevecht, zooals hij bij herhaling toonde, door zijn kranig ge drag anderen ten voorbeeld was in den strijd. In 1880 ving hij als volontair te Mees ter Cornelis zijn militaire loopbaan aan. Vijf jaren later volgde zijne be noeming tot tweede-luitenant. In dien rang en later als le-luitenant nam Kessler deel aan verschillende gevech ten 15 Mei 1890 bekwam hij op Atjeh een schotwond aan 't hoofd nog geen jaar verliep of hij het in stelling lig gen te Kandang in de WeMar af deeling van Borneo werd luitenant Kessler voor de tweede maal gewond door een matten kogel aan de ribben, en weder waren er daarna slechts eenige maan den voorbij gegaan toen hij andermaal bij een gevecht op Atjeh een klewang- houw over hoofd en aangezicht en een steekwonde in 't rechterbeen bekwam. Na een tweejarig verlof naar Europa keerde luitenant Kessler in 1895 in In- dië terug, waar hij in 1897 werd bevor derd tot kapitein, in welken rang bij thans in den leeftijd van 37 jaren zijn leven voor 't vaderland heeft gelaten. De overleden officier was gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp Atjeh 1873/90. Transvaal en Oranje "Vrijstaat. Men schrijft Het pantserschip Gelderland zou on middellijk de reis naar Lourengo Mar ques vervolgen zoodra de commandant zich in het bezit gesteld had van de noodige zeekaarten, wegens de veran derde bestemming van liet schip, wel ke kaarten uit den aard der zaak niet aan boord voorhanden waren en waav- scherpe blik was wel eenige se conden vol minachting op dezen zwakken man gericht, maar ze hief het schoone, trotsche hoofd weldra weer omhoog en mompelde: Daar ze hem bemint, zal ze hem huwend HOOFDSTUK XIV, De kreet, dien Margarete Richar- Üier in haren angst had geslaakt, had Savinien eerst verrast, maal later in diep gepeins doen verzin ken. Hij had gewacht, tot Marga rete het huis verliet, en haar ge-! zien aan den arm van graaf d'Al- beron, wiens stem hij onmiddellijk herkend had, toen dc graaf het ge sloten huisje begeerde binnenge laten te worden. Waarom had ze hem geroepen Ze wist alzoo, dat hij hier was'"? Ze hadden elkaar rendez-vous ge geven Hij volgde hen van verre, waar hij hij zich zorgvuldig verborgen hield, en toen de beide jongelie den van elkaar gingen, keerde Sa vinien niet dadelijk naar 't huis van zijn neef terug. Zijne woede en teleurstelling waren zoo groot, van men zich vermoedelijk te Aden kon voorzien. Men meldt uit Den Haag De Zuid-Afrikaansche deputatie is naar Brussel vertrokken, waai- de heer Fischer veertien dagen zal verblijven. De heeren Wessels, Wolmarans en de Bruijn zullen hedenavond hier terug- keeren. Averij. Uit Vlissingen schrijft men r De dagmaiiboot Nederland van de Maatschappij Zeeland was Zondag avond omstreeks half zeven ter hoogte der Nieuwersluis toen haar zuiger stang brak. Door het aanhoudend flui ten van de stoomfluit is men pr hier opmerkzaam op gemaakt dat er iets haperde en voor de met vier man be mande boot van de Nederland alhier aankwam, was reeds om half acht een sleepboot naar bet schip gezonden. Deze keerde om negen uur, vermoede lijk met de passagiers en mail alhier terug. De mailboot ligt ten westen van Nieuwersluis, hoogte Knocke, voor an ker en zal vermoedelijk met wassend water wel c hier gesleept worden. De passagiers van de Nederland ver trokken 's nachts per extra-trein van 1.30. Het schip is Maandagmorgen om kwart voor negen binnengesleept. De Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging ontving heden een bedrag van f 8407.46-1-, zijnde nieuwe giften, bij het Rotterdamsche comité ingekomen voor de Boeren. Staking van krantenjongens. Het „Handelsblad" schrijft: Aan het Centraal-Station ontbraken gisteren, Zondag, de krantenjongens, die aan de treinen de kranten verkoo- pem Men was dus genoodzaakt zich aan de kiosk op het perron te vervoe gen, wilde men lectuur bekomen. Wij vernemen omtrent deze werksta king het volgende: Een tweetal jon gens werd Zaterda^ op oneerlijkheid betrapt. Gevolg was: ontslag. De zeven andere jongens kozen de partij van hun makkers en legden het werk neer. Heden zijn negen nieuwe jongens in .dienst getreden. "Winkeljuffrouwen. In eene vergadering van winkeljuf frouwen te Amsterdam is beslo ten tot het oprichten van eene vakver- eenigmg, nadat de aanwezigen waren toegesproken door mevr. M. Drucker, Vier en dertig dames lieten zich als lid der nieuwe vereeniging inschrijven. Uit haar werd eene commissie van zes leden benoemd om met het comité, dat de vergadering belegde, statuten en een reglement te ontwerpen. Holl. Electrlsclio Spoorweg. Op een tofc de provincie Zuid- Holland gericht verzoek van de Hollandsche Elecfcrische Spoorweg maatschappij om subsidie voor den aanleg en de exploitatie van een tramnet in de Haarlemmermeer en omgeving, hebben Ged. Staten een afwijzend praeadvies uitgebracht, in hoofdzaak wegens de groote kos ten van aanleg, den geringen fi- nancieelen steun, door de betrok ken gemeentebesturen toegezegd, en in verband daarmee, de zeer hooge subsidie, van de provincie verlangd. De Prov. Staten hebben evenwel in hun zomervergadering besloten de behandeling dezer zaak te verdagen tot de najaarsvergade ring, ten einde den betrokken, ge meentebesturen in de gelegenheid te stellen alsnog krachtiger van hun belangstelling in de totstand koming van het net te doen blij ken. Thans heeft genoemde spoor wegmaatschappij een adres bij den raad van Leiden ingediend, met verzoek om de door hem toege kende subsidie te verhoogen tot zoodanig bedrag, als wordt noo- dig geacht om het ongunstig prae advies van Ged. Staten om te zet ten in een voorstel aan de Prov, Staten "tot het verleenen der ge vraagde subsidie. Brand t9 Brakel. In ons vorig nummer konden wij nog een kort telegram opnemen omtrent den brand te Brakel. De afgebrande 20 perceelen zijn meest arbeiderswoningen, en ver der een herberg, een manufactuur winkel, een bakkerij, een timmer- zaak en een petroleumaffaire. De perceelen waren bewoond door 22 gezinnen en allen huurhuizen. De brand is ontstaan bij G. v. d. Linden, petroleumverkooper, des dat bij lang buiten moest rondloo- pen om eenigszlns tot kalmte te komen. 't Was reeds avond geworden, toen hij eindelijk thuiskwam. Toen hij de kamer binnentrad, zag hij Helene aan 't venster staan. Ze had hem reeds in de verte gezien en toen hij dicht genoeg bij was gekomen, wenkte zij hem dat hij haar zou volgen, terwijl ze hem in 't oor fluisterde: Kom Ik heb je wat nieuws te vertellen. Hij volgde haar in hare kamer, waar ze hem, toen hij nog maar pas zat, zonder eenige inleiding toevoegde Je hebt eene groote domheid begaan Ik begrijp je niet. Beste vriend, sprak ze schou derophalend, als mén zich in een strijd inlaat als die, waaruit je zoo even nog doodsbleek en buiten je zeiven te voorschijn kwaamt, dan moet men overwinnaar zijn, en dan is men een groot manverliest men hem echter, dan is men een heel gewone schurk. Renaud heeft je verteld.....* Ja ochtends te 4£ uur, en duurde tot half 6. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wel verbrand den 4 varkens, 4 geiten, eenige kip pen en konijnen. De panden en inboedels waren allen op één na verzekerd bij verschillende maat schappijen. De schade wordt bij benadering geschat op 50-mille. Twee spuiten waren werkzaam, die van Brakel het eerst, van Zul- lichem het laatst. Die van Ponde- royen kwam te laat. Onder do per sonen die zich bij het bluschwerk verdienstelijk gemaakt hebben be hoorde vooral de heer A. Blokland. Brakel is een vrij welvarend dorp met ongeveer 1600 zielen. In 1820 zijn dezelfde panden af gebrand. Bij het afzenden van dit bericht was er veel volk op de been en werkte er nog één spuit. Afschaffing van sterhen drank. Zij, die, hoezeer geen leden van de Nederlandsehe Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dran ken, den eersten dag der algemeene vergadering op 28 September a. s. te Leiden te houden, wenschen bij te wo nen, kunnen zich daartoe wenden tot den heer P. Mulder, Iioogewoerd 82 te Leiden. Op dien eersten dag zal gesproken worden Over de opneming van drankzuchti gen ook tegen hun wil in asyls en her stellingsoorden van medisch stand punt beschouwd, door dr. W. P. Ruysck, adviseur voor de medische en veterinaire politie aan het Dep. van Bitmenl. Zaken te *s-Gravenhage en vervolgens door prof. G. Jelgersma, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Rijks-Universiteit te Leiden. Over de opneming van drankzuchti gen ook tegen hun wil in asyls en her stellingsoorden van rechtskundig standpunt beschouwd, door mr. J. W. Belinfante, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, terwijl het onderwerp "VVat verstaat men onder drankbe strijding door wettelijke maatregelen zal worden ingeleid door mr. M. van Regteren Altena van Amsterdam. Voorts bestaat het plan om na de ver gadering te Leiden eene groote verga dering in 't Gebouw „Diligentia" te 's-Gravenhage te houden, waar een re quest ter teekening zal liggen in den geest van 't ontwerp, afgedrukt in de pas verschenen brochure „De Aanhan gige Drankwetsherziening'L Naar aanleiding van het ongemoti veerd ontslag, door de firma Ten Bos te Almoloo aan twee harer werklieden gegeven, zal door de vereenigingen „Steunt Elkander", „St. Jozeph", „Pa trimonium", „Bond van Textiel-arbei- ders" en de „R. C. Democratische Pro paganda Club" een protestvergadering gehouden worden. Aan de stoom-rijstpellerij „de Phe- nix" van de firma C .Kanmhuys te Zaandam, was door de werklieden sinds eenigen tijd eene beweging op touw gezet tot verkrijging van een korteren arbeidsdag. In plaats van een werkdag van 14 uur verlangden zij 'n Werkdag van 12 uur. Dit verschil is nu opgelost door een toegeven van beide zijden. Patroon en werklieden hebben zich vereenigd met een werkdag van 13 uur, van 's mor gens 6 tot 's avonds 7 uur. Een laaghartige daad- Men schrijft uit Middelburg: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men getracht de vrachtgoederenstoom- boot Annie", varende tusschen Mid delburg en Amsterdam, liggende in de kade te Middelburg, te doen zin ken. De gezagvoerder had des avonds half tien de boot verlaten; toen des morgens half zeven de machinist aan boord kwam ontdekte hij dat er ruim een meter water in het schip stond. Bij onderzoek bleek, dat een kraan in de machinekamer open stond,waardoor het water uit de kade naar binnen stroomde. In plaats van te vertrekken moest eerst het water uit het schip worden gepompt en de lading gelost, waarbij o. a. een 100 balen bloem, die natuur lijk bedorven waren. Met aanmerke lijke vertraging kon de reis naar Am sterdam worden ondernomen. De dader of daders zijn nog niet bekend.. Kruisverbond. Zondag werd te Deventer in het St, Jozefsgebouw de bondsvergadering van het Kruisverbond in het aarts bisdom gehouden. En hij heeft geraden, dat ik het was? Gelukkig heeft hij niets ge raden, zoodat nog niets verloren is. Maar 't betreft wat anders Renaud en Margarete hadden in elk geval een rendez-vous afge sproken en ze verwachtte niet mij, maar Renaud in het huisje van Gasarine Barbadé. Onzin. Je schijnt heelemaal blind te zijn. Verklaar mij dan eens alsje blieft, waarom Margarete zijn naam riep, als ze niet wist, dat hij in de nabijheid was? De verklaring is zeer eenvou dig. Ze bemint Renaud en in den angst haars harten riep ze zijn naam. Savinien droogde zijn met zweet bedekt voorhoofd af. Wat scheelt je toch? Je valt me aanstonds nog in zwijm 1 Wees toch verstandig en schik je in 't geval. En vergeet niet, dat daarom nog niets verloren is. Als Renaud de dochtej^yan Richardier trouwt, komt zijn kapitaal toch in onze handen, want wat Renaud, dezen man zonder wil en zonder kracht, dien ik naar mijne hand Koloniale reserve. De Zutphensche Courant zegt, dat bij de reconvalescenten-afd. der koloniale reserve te Zutphen in den laatsten tijd allerlei verwikkelingen hebben plaats gehad, die het gevolg zijn van de nei ging van een der mindere militairen -om in sommige bladen allerlei onzin nige klachten te publiceeren over be weerde misstanden bij de koloniale reserve en over behandelingen, den schrijver of anderen aangedaan. Ook in een te Zutphen verspreid pamflet werd op beleedigende en leu genachtige wijze over het korps te Zut phen geschreven. Naar aanleiding daarvan is een kor poraal der kol. reserve, verdacht de schrijver van deze pamfletten te zijn, in verhoor genomen, en werd beslag op zijne papieren en correspondentie gelegd. Het onderzoek gaf evenwel tot dusverre geen aanleiding de zaak voor den krijgsraad te brengen. De bedoel de korporaal was reeds eenmaal voor een dergelijk feit disciplinair gestraft. De verdachte heeft tegen den officier, die zijne papieren in beslag had doen nemen, deswege een klacht bij den of ficier van justitie durven indienen, waarop geen acht werd geslagen. In verhand met deze voca-vallen heeft de vorige week evenwel iets plaats ge had dat de verontwaardiging van het geheele korps en van alle weldenken- den daarbuiten heeft opgewekt Van een sergeant nl„ die in de be doelde zaak, naar men meende, rap port tegen den korporaal had opge maakt, zijn des nachts onder begunsti ging van de duisternis alle kleeding- stukken stuk gesneden. Het ergste van het geval is echter, dat de dader zich in het donker in den persoon heeft vergist. De sergeant, wiens goed vernield is, was niet de gene, die het rapport had opgemaakt. Een geteekende. Door de gemeentepolitie te Assen Is aangehouden een persoon, die in Ja nuari ontvlucht is uit de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen. De man is thans derwaarts opgezonden. Zijn sig nalement, zooals dat in het politie blad" is opgenomen, doet denken aan een blanken Indiaan: Hendrik Raspe, stamboeknummer 7054 d. geboren te Winschoten 26 April 1859, polderwerker, lang 1,725 meter, kleur linkeroog aureool middelmatig blauw stralend, omtrek donkerblauw, haar en baard donkerbruin, weinig kleur, draagt ringen in de ooren. Op dejn linker middenvinger een halve ring getatoueerd. Tusschen wijs vinger en duim van de linkerhand ge tatoueerd een anker en een ster waar aan een halve armband verhonden. Op den linkerbenedenarm getatoueei-d een heer met eene dame, waarhoven een hoorn en waaronder „Aaltje Mars." Tusschen wijsvinger en duim van de rechterhand getatoueerd een anker, symbool „Geloof, Hoop en Liefde" en een ster. Op den rechterbenedenarm getatoueerd drie sabels, 2 vlaggen met een kroon, 2 ankers, een hart met de letters H. R. er in, 2 dolken waarbo ven een kroon en daarnaast een vrou wenhoofd." Eigen Hulp. In eene buitengewone vergadering van Eigen 1-Iulp te 's-Gravenhage is heden behandeld een voorstel van het hoofdbestuur tot oprichting van een algemeene afdeeling „Brandassuran- tie van Eigen Hulp". In beginsel werd de wenschelijkheid van brandassuran- tie op coöperatieven grondslag erkend, doch aangenomen werd een motie, waarbij besloten werd eene commissie te benoemen tot herziening van de. ont worpen statuten in coöperatieven zin. Desniettemin handhaafde het hoofdbe stuur na beraad zijn voorstel De vroe- - gere commissie te dezer zake werd aan gevuld met de' heeren Spaarwater, Beijen en Lucardie. Hare Majesteit de Koningin heeft aan mej. Joh. S. A. A. Appelboom, pianiste alhier een aanzienlijke subsidie doen toezenden, ten behoeve van hare mu zikale studiën in het buitenland. Uit de Arbeiders wereld. BINNENLAND. Door de Permanente Commissie voor de Amsterdamsche typografen, be staande uit afgevaardigden van den Nederlandschen Drukkersbond en een vijftal werkliedenvakvereenigmgen is thans een nieuwe loonregeling gepro clameerd voor alle werkplaatsen te Amsterdam, in te voeren op 1 October a.s. Volgens deze regeling duurt de ge- kan zetten, toebehoort, is evengoed ons eigendom. Dit huwelijk moet dus tot stand komen. Savinien maakte eene haastige beweging en balde de vuist. Ja, het moet tot stand komen, ging ze op beslisten toon voort. Maar voor ik met mijnen broeder spreek om te vernemen of hij weet, dat het meisje hem liefheeft en wat hij denkt te doen, moeten wij de deur, die jij ons door jou onhan digheid bijna gesloten hebt, weer openen. Je zult niet uit „Landepe- reuse" verbannen worden, waar te eenigertijd jou tegenwoordig-, heid ons van nut kan zijn. Mar garete zal je niet verraden, zal haren vader er niet eens iets van vertellen. Hoe weet je dat? Ik raad het en ben zeker van mijne zaak. Zij zal haren vader niet in een strijd met jou willen wikkelen, en ook Renaud zal zwij gen, omdat zulks overeenkomt met zijn fijn gevoel. Je moet dus een brief aan Margarete schrijven, dïem ik haar zal overhandigen, terwijl! ik tegelijkertijd je voorspraak zal zijn. En wat moet er in 'dien brief wone arbeid 10 uur per dag en zullen drie tienden van het zetters-personeel in elke fabriek ontvangen 21 cents per uur en daarboven, drie tienden 20 ets. en daarboven, twee tienden 17 tot 19 cents, één tiende 16 tot 12 cent en één tiende beneden 12 cents. Overwerk wordt betaald met 25 pet. meer voor de eerste vier uren, 50 pet. meer voor de volgende uren, nachtwerk 50 pet. meer en Zondagswerk 100 pet. meer. Bovendien is bepaald, dat aan een werkman, die den leeftijd van 25 jaar bereikt heeft, minstens 20 cent loon per uur moet worden betaald. Voor bij zondere gevallen is de regeling nader uitgewerkt.; De vijfde week van de staking der klompenmakers te Tiel is ingegaan, en nog steeds is er geen verandering te bespeuren. De patroons hielden Zon dag eene vergadering, "waarvan de uit slag echter strikt geheim gehouden wordt.. Men verwacht eehter weldra een bemiddelingsvoorstel van de zijde van de patroons.. Weder is te Zaandam een nieuwe werkstaking uitgebroken. Aan het in aanbouw zijnd rijstpakhuis van de firma Klaas Blans hebben de opperlieden den arbeid gestaakt, omdat de patroon, de heer C. P. W. Dessing te Gouda, niet heeft willen toestemmen in een loons- verhooging van 3 cent per uur, waardoor het loon op 20 cent per uur zou worden gebracht. BUITENLAND. In een Vrijdag te Hamburg gehou den vergadering der3000stakende dok werkers, is besloten, het werk te her vatten, hetgeen Zaterdag ook gebeurd is. Rechtszaken. Men verzekert dat nog de officier van justitie hij de Haagsche rechtbank, noch dat college zelf, termen hebben gevonden om eene strafvervolging in te stellen tegen den burgemeester der residentie, ter zake van de klacht van de gewezen hoofdcommissaris van po litie, den heer v. Schermbeek, wegens beleediging in de uitoefening van diens functie., Een blinde. Een blinde man wordt door zijn ge leider de Haagsche rechtzaal binnen geleid. De man is winkelier en bedient, hoewel hij hoegenaamd niets kan zien, de klanten van sigaren. Op een mid dag komt er een kooper om „een dub beltje van de acht," en legt een stukje geld, in grootte en vorm overeenko mende met een kwartje, op de toon bank. De winkelier geeft acht sigaren, betast het geldstukje en weigert geld terug te geven, omdat hij voelt een Bel gisch 10-centimestuk in de hand te heb ben, Wil de man geld terug hebben, dan kon hij dit hij de politie komen halen. Het geldstukje werd in beslag genomen, en de man die bet had uitge geven vervolgd. Ter terechtzitting onderzocht de rechtbank hoever het vermogen van den blinden winkelier gaat, om, voe lende, geldstukken van elkaar te on derscheiden en valscli geld te onder kennen. De proef slaagde verrassend. Een kwartje uit de portemonnaie van den subst.-griffier, wist de winkelier onmiddellijk te herkennen als een kwartje naast een ander geldstukje van gelijke grootte. Belgisch geld en Hollandsch geld van gelijken omvang, sorteerde hij zonder aarzeling. Voor den man, die getracht had het valsclie kwartje te wisselen, is ontslag van rechtsvervolging geëïseht, omdat volgens het O. M. door een leemte in de wet er geen termen zijn om hem in het onderhavige geval te straf fen. Juist om op die leemte t8 wijzen is de vervolging geschied. Gemengd Nieuws. StesBk®®!. In eene particuliere correspondentie uit Duitschland aan „De Tijd" lezen wij een en ander over den „kolennood" en ontleenen daaraan het navolgende Over dit punt wordt sinds maanden door de geheele Pers steen en been ge klaagd, zonder dat men vooralsnog afdoende middelen tot bestrijding van het euvel gevonden heeft. Tevergeefs heeft men reeds in Februari, toen de systematische stijging der prijzen be gon, bij de Regeering aangedrongen op verlaging der invoerrechten voor buitenlandsche steenkool, en, als dit op grond der bestaande handelstracta- ten ondoenlijk bleek, dan op een alge meen verbieden van den uitvoer van staan Je moet haar daar in zeggen, dat je van je zinnen beroofd bent geweest en haar vergiffenis vra gen. Overigens, ik zal je 't wel voorzeggen. En meen je, dat zulks vol doende zal zijn? vroeg hij spot tend. Ja, want ik zal het oogenhlik om den brief te overhandigen zorg vuldig kiezen en op dat oogenhlik zal Margarete zoo gelukkig zijn, dat ze niet den moed zal hebben om hare vergiffenis te weigeren. Je meent den dag, waarop Renaud haar zijne liefde zal be kennen Precies. En wijl ik er voor zal zorgen, dat deze dag heel spoe dig aanbreekt, kun je aan tafel gaan zitten en schrijven, wat ik je zal voorzeggen. Hij deed, wat ze beval en zij dic teerde Ik smeek u om vergiffenis en wil alles doen om u van mijn be rouw te overtuigen. Vergiffenis Vergiffenis l Savinien. Is 'dat alles vroeg hij. Ja. Je hebt toch de uitroe- duitsehe kolen; doch ook dit heette? onmogelijk wegens de gewoonlijk op: lange termijnen gesloten leveringscon tracten der mijn-eigenaars met het buitenland. De minister nam de ge heele zaak vrij luchtig op en beschouw de haar als een tijdelijk verschijnsel ten gevolge van eenige werkstakingen, zonder gevaar voor de toekomst. In- tusschen stegen de prijzen voortdu rend en werden de kleine verbruikers er wanhopig' onder of kochten in aller ijl hun winterprovisie, terwijl sommige fabrieken vreesden, weldra het werlc te moeten staken. Ziet, riepen de officieuze bladen, daar heb je het nu, zóó drijven de kleinhandelaars nu zei ven de prijzen op, nu blijkt wie da schuldige zijn Neen, antwoordde het publiek, de kleinhandelaars kun nen niet eens het sinds lang bestelde krijgen, omdat betKolensyndicaat van Rijnland en Westfalen alles aan de groote Verkoopsvennootschappen le vert en met dezen samenwerkt tot op-., drijving der prijzen. Als nu de verbit tering tegen het Syndicaat zóó alge meen werd, dat luide om een wet werd, gevraagd, waarbij alle mijnen ontei gend en door den Staat in eigen exploi tatie zouden genomen worden, vaar digde het Syndicaat een openlijke waarschuwing uit aan alle Verkoops- vennootschappen, haar bedreigende met verbreking van 't leveringscon tract, zoo zij den koers met buitenspo rige winsten verhoogden. Dit waren echter slechts woorden, want toevallig is geen enkele der bedreigden tot dus ver gestraft, al verdienden zii het allen Maar, zeggen de officieuze bladen, die van de syndicaten der groote man nen volstrekt geen kwaad willen hoo- ren en ze als doodonschuldig voorstei len, richt dan ook Onderlinge Inkoons- Vennootschappen op, om voordeeliger prijzen af te dwingenAlsof het: daartoe niet reeds veel te laat ware, en.' alsof de mijneigenaars niet met het onnoozelste gezicht ter wereld zouden zeggen: „Wij kunnen u met den bes ten wil niet helpen, wij kunnen niet eens onze verplichtingen aan de Ver~ koopsgenootschappen nakomen, want de aanvraag overtreft verre de produc tie, er is kolennood!" Zeker, die is er, maar hij zou er niet zijn, zoo niet de mijneigenaars alles aan de groote fhv maas zonden, zooals b. v. in Oppep- Silezië, waar dagelijks 5000 waggasns- van 200 centenaars verzonden worden* maar waar -it het grootste deel óéeeslf- den weg gaat, nL naar Wallheim sa- Friedlander te Berlijn, minstens 670,000 centenaars per dag (volgens fes- rekening der half-officieele „BerI Korr."), zoodat die firmaas, al legden zij slechts 10 pfennig op eiken cente naar, reuzensommen verdienenTal van mijnen, bij het Syndicaat voor eet bepaalde leverantie van al haar be schikbare kolen aangesloten, hebber indertijd haar krachten overschat en moeten zich nu bovenmatig inspannen om haar verplichtingen na te komen zij hebben geen tijd voor geregeld® voorziening en afbonwing der schach ten en werken maar ruw voort, totdat zij eindelijk zullen gedwongen wol- den de delving te onderbreken, om ge regelde voorzorgsmaatregelen te ne men. Het is een wilde jacht, waarbij de Verkoopsgenootschappen millioenen. winnen en de mijnsyndicaten even zeer, terwijl de fabrieken en de kleine' man radeloos worden. Eindelijk beeft de Regeering althans iets gedaan. Zij heeft de transportkos ten der spoorwegen vei laagd met circa- vijf Mark per waggon, door het tarief, dat 2.6 Pfennig per ton en per kilome ter bedroeg voor afstanden beneden 100 K.M. en 2.2 Pf. voor grootere af standen, te stellen op het laatstge noemde bedrag ook voor de kleinste afstanden tot 350 KM. toe, en vooï nog grootere afstanden op 1.4 Pf. per „tonnekilometer". Zal het baten? De Regeering hoopt aldus grooter invoer- van russische, engelsche en vooral amerikaansche kolen te verkrijgen; maar ongelukkig zijn Rusland en En geland wegens den oorlog in Azië zei ven om kolen reeds bijna verlegen -en- is in Amerika heden de groote werksta king der mijnwerkers begonnen, zoo- dat da toevoer van hel buitenland nog niet zoo heel veel tot verbetering van den toestand zal bijdragen. De Regeé- ring-zelve verwacht blijkbaar geen' spoedigen omkeer, want zij heeft den maatregel -Ier tariefveriaging vastge steld voor den tijd van twee jaar. Wel verzekeren de officieuze bladen dat dit enkel geschiedde met het oog op nood zakelijk lange leveringstermijnen, maar de „Vorwarts" leidt er heel iets •anders uit af, en de sociaal-democratie heeft alweder een nieuw agitatie mid del. pingsteekens niet vergeten? Die zijn bij zulke dingen van groots beteekenis. Het kwam hem niet eenmaal in de gedachte om te lachen zijn ver wilderd avonturiersgezicht vertoon de eene uitdrukking van ongekun stelde wanhoop, zoodat zij hem vroeg Ben je misschien bedroefd? Tranen van woede kwamen "hem in de oogen, die hij met eene haas tige beweging wegveegde. Daarop wendde hij het hoofd af, als schaamde hij zich over dit téeken van zwakheid, hij, die zich be roemde in niets op andere men- schen te gelijken. Helene keek hem lang onderzoe kend aan en zei toen Ik kan en wil je 't niet ver zwijgen, dat mijn vertrouwen in jou na hetgeen gebeurd is zeer is geschokt. Je bent' verliefd op dit meisje geworden; als ze tegen ja glimlachte, je de hand reikte en je vriendelijk aankeek, zou je be vend en-sidderend, machteloos en overwonnen voor baar staan- (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2