NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht, Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS j 18e Jaargang. Donderdag 27 September 1900. HAARLEM No. 5290 Yoor Haarlem per 3 maanden Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden t" y a •- Franco door liet geheele Rijk, per 3 maandenf'f V V Afzonderlijke nummers|"f| Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandeni de ometreken en franco per post - V* n ƒ1.20 1.80 H 1.65 0.02^ 0.37K 0.45 ADYERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertenticn van 15 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingol 70, vlak big do Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO, Telefoonnummer der Administratie 122ó Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiea en Reolame3 betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. to Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuccParijs Sftij Faubourg Montmartre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het is ondergeteekende aange naam te kunnen mededeelen, dat hij aan dit blad een nieuwe Pre mie-uitgave heeft kunnen verbin den, bestaande uit een zeer goed koop, maar niettemin zeer fraaie Modejournaal voor Dames. Nadere bijzonderheden vindt men in ons volgend nummer. J. G. PEEREBOOM. Directeur. Haarlem's Dagblad van 27 Sept. bevat o. a.Lord Roberts' tele grammen, Amerika gaat niet mee met Duitschland's voorstellen. Het Socialisteucongres in Parijs, In naam der beschaving, Volksleger, f 20.000, De oogen der schooljeugd, Parlementaire Praatjes,Muitatuli's Vorstenschool, Ibsen's Gespeaster, Gemeenteraad van Haarlem, Onze nieuwe Gasfabriek, Politiek Overzicht. Snel achter elkaar volgen de te legrammen van Lord Roberts, de Engelsche successen in Zuid-Afrika meldend, elkaar op. Bij Spitskop, te Devil's Knucles en bij Lijdenburg hebben zich bur gers overgegeven en het Engelsche detachement uit Roodeval Spruit opende vuur op ecnige Boeren die den spoorweg overtrokken, en von den twee wagens, een vol dyna miet, die de Boeren achtergelaten hadden. Dynamiet was ook op ver scheiden plaatsen onder den spoor weg gelegd, maar de Boeren wa ren met zooveel overhaasting ge vlucht dat zij geen schade hadden kunnen doen. De koloniale divisie, die tus- schen Heilbron en Lindley rond trekt, maakte 4 wagens, 2000 scha pen en 120 stuks vee buit. Zaterdagmorgen vroeg viel een afdeeling Boeren, tot het comman do van Erasmus behoorende, het station Elandsrivier aan. Hun gra naten beschadigden eenige gebou wen en een van onze menschen werd gewond, maar het kleine gar nizoen verdreef, zonder versterking Ontvangen te hebben, den vijand, en ik denk dat de Boeren het be treurd hebben dat zij hun kamp verlieten, want in hun afwezig heid is dat door Paget veroverd, seint Roberts. Hij maakte 's nachts een geforceer- den marsch van 40 K.M. met het West Riding regiment, twee com pagnieën van de Wiltshires, twee compagnieën Munster Fusiliers, de batterij van de Londensehe vrij willigers en twee kanonnen van 13 cm., veroverde het kamp van Eras mus, 2500 stuks vee, 6000 schapen, 50 paarden, 12 gevangenen, 20 ge weren en wat ammunitie. Methuen trok den 20en naar Rietpan, 75 K.M. ten Oosten van het station van Vrijburg, en dreef een afdeeling Boeren voor zich uit; hij maakte 634 stuks vee buit, 3000 schapen, 29 paarden en 24 ezels. Ook heeft Lord Roberts de be zetting van Komatipoort bevestigd. Intusschen is men in Engeland nog steeds druk in den weer met de verkiezingscampagne. Chamberlain's redevoering te Birmingham, waarvan we reeds met een enkel woord melding maakten, is in de „Westm. Gazet- te" door Francis Gould in een zij ner cartons in beeld gebracht; de minister wordt als een aardappel- hoer voorgesteld, die als 'n echte marktschreeuwer zijn waar aan prijst. Inderdaad heeft de snorken de redevoering daar veel gelijke nis mee getoond. Hij heeft daarbij der liberale par tij geen kleinen dienst gedaan. De „Westm. Gazette" begint zelfs een hoofdartikel met een hartelijke 'dankbetuiging, want als er iets noodig was om de liberale partij op de been te brengen, dan was het een redevoering als Chamber lain Zaterdag te Birmingham hield. Hij beweerde, dat de ont binding van het parlement nood zakelijk geworden was, -omdat de Regeering voor het uitbreken van den oorlog en tijdens den strijd in Zuid-Afrika voortdurend gehin derd en in haar handelingen be lemmerd was door een „klein deel des volks, de Little Englanders, de vrienden van elk land, behalve van het eigene, die gepoogd hebben onze staatkunde tegen te werken niet door openlijke en loyale mid delen, niet door critiek in het Par lement, maar door mededeelingen aan de vijanden van dit land." Zoo werden de liberalen door Cham berlain voor „landverraders" uit gemaakt en om zijn slechte zaak goed te praten kon hij niet veel anders doen dan schelden en op snijden. De „Westm. Gazette" kan niet gelooven, dat twee-derden der li beralen zich klakkeloos zullen la ten uitschelden voor landverraders, en dat de overigen erbij zullen staan, zonder iets te doen. De speech van Chamberlain heeft de liberale partij hereenigd en haar een gemeenschappelijk program gegeven, zegt de „Westm. Ga- zette." Lord Rosebery heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin hij het Unionistisch-imperalistische kabi net noemt „het zwakste bewind, dat hij zich herinneren kan." Hij zegt daarin, dat het de buitenland- sche aangelegenheden behandeld heeft op een wijze, die alle be schaafde natiën van Engeland moest vervreemden, en dat het door gebrek aan vooruitziendheid en het verwaarloozen van alle mi litaire toebereidselen het land aan groote gevaren heeft blootgesteld. John Morley heeft een manifest tot zijn kiezers gericht, waarin hij spreekt van de „illusies en te leurstellingen der laatste 12 maan den"; Lord Durham heeft thans 't oogerrblik gunstig geacht om me de te doelen, dat hij zich volkomen aansluit bij de liberale partij... en al deze mannen vereenigen zich in afkeuring van de daden der re geering, die „de buitenlandsche aangelegenheden heeft geleid op een wijze waardoor de vreemde natiën van Engeland zijn ver vreemd, en die in het binnenland een storm van ongerustheid en wantrouwen heeft gewekt." Dit is het program van de libe rale partij, zegt de „Westm. Ga- zette". Engeland moet staatslieden hebben, die de kosten berekenen voordat zij ernstige operaties gaan ondernemen, die hun staatkunde helder voor zich zien, en die niet de openbare meening opwinden voordat zij zelfs nog maar gedacht hebben over wat zij verder zullen doen. In Duitsche politieke kringen rekent men niet meer op de hulp van de Vereenigde Staten bij de oplossing der Ghineesche kwestie, enziet men het met onverschillig heid aan, dat Amerika zich terug trekt, zegt het „Berl. Tageblatt." Een officieuse mededeeling der Regeering te Berlijn zegt„De Regeering der V.-S. wil China zachter behandelenmaar men zou verkeerd doen als men meende dat de Amerikaansche belangen :n China minder krachtig "be schermd moeten worden dan die der andere beschaafde naties. Ame- rika's belang eischt even krachtig de bestraffing der schuldigen, als dat der andere volken. Maar Ame- ka is tot toegevendheid genood zaakt door den ongunstigen toe stand die on de Philippijnen ont staan is door het zenden van troe pen naar China. „Voor de mogendheden maakt het echter geen verschil of Ameri ka verder meegaat of niet. Er blij ven nog krachten genoeg over, om do boete, die de geheele beschaaf- wereld eischt, te verkrijgen." De antwoorden van Japan en van Engeland moeten geheel in toestemmenden geest zijn en moet Rusland het Duitsche voorstel in beginsel aannemen. Buitenlandsch Nieuws. Hot EociaIi8tencongras. Zondag ls te Parijs liet vijfde inter nationaal congres van socialisten geo pend. Dertig jaar geleden, in 1S78, is de eerste poging mislukt, omdat de Fransche regeering het congres der „Internationale" verbood. Elf jaar la ter, in 1889, ging het andershet con gres werd niet verhinderd en alle groe pen vergaderden te zamen en er werd besloten tot deelneming aan de verkie zingen. In Brussel begon in 1891 de strijd tusschen de voor- en tegenstan ders van de „politieke actie" en te Zu rich werd in 1893 een besluit genomen ten gunste der eersten. Toen men in 1896 te Londen weder vergaderde, ont stond een heftige strijd over dit besluit. De „parlementairen" beweerden dat de tegenstanders er door waren uitgeslo ten; men kon het niet eens worden en het gevolg was dat de Fransclien zich op het congres in twee groepen scheid den. Tot het congres dat nu is geopend, zijn door de commissie van voorberei ding, die te Londen was benoemd, uit drukkelijk enkel opgeroepen de groe- pen die vóór de politieke actie, zij 't ook in beperkte mate, zijn. Daarom zijn vele Fransche arbeidersverenigingen en de communisten en anarchisten weggebleven. Als onderwerpen van behandeling zijn o. a. gesteldbepei-king van den arbeidsduur en de mogelijkheid van een laagste loon opheffing dor staan de legers koloniale staatkunde orga nisatie der zeelieden enz. gemeentelijk socialisme verbonden met de burger partijen de le Mei en de trusts. Uit Nederland hebben in het congres- bestuur zitting de Kamerleden Van Kol en Troelstra. In de eerste algemeene vergadering van het congres te Parijs werd huid. gebracht aan de nagedachtenis van Liebknecht en voerden de afgevaai-- digden van verschillende landen het woord. O. a. hield mr. Troelstra een rede welke door den heer Van Kol in het Fransch werd vertaald. Hij be richtte dat in Nederland de socialisti sche fracties zich vereenigd hadden en vermaande, evenals trouwens anderen reeds hadden gedaan, de Franschen dit voorbeeld te volgen. Een Engelsch af gevaardigde brandmerkte het „impe rialisme" en den „rooftocht" in Zuid- Afrika. Recht voor Finland. Het Archiv für öhentliches Recht (1900), blz. 435 e. v. bevat een artikel van de Nederlandsche hoogleeraren in het publiek recht, mrs. J, Oppenheim, J. de Louter, W. Reiger en L. do Har- tog, over Die finnische Frage, in den vorm van een rapport, waarin zij be- toogen lo. dat keizer Alexander I aan Finland niet alleen zijn vroegere pri vaatrechtelijke, maar ook zijn politieke rechten en constitutioneele instellingen heeft gelaten, en dat die door al zijn opvolgers zijn bekrachtigd, ten deele zelfs uitgebreid 2o. dat het Russische rijk volkenrechtelijk een enkel ondeel baar internationaal rechtssubject is, maar staatsrechtelijk bestaat uit twee ongelijke deele a, die onder één kroon vereenigd elk volgens eigen wetten en beschikkingen worden bestuurd, en waarvan bovendien het eene gedeelte tevens liet uitsluitend recht bezit om den samengestelden staat als rechts persoon te vertegenwoordigen en zijn internationale belangen te behartigen 3o. dat de bestaande toestand alleen in overeenstemming met de Finsche grondwetten kan worden gewijzigd, en dat het manifest van 15 Februari 1899 in openlijke tegenspraak is met de con stitutioneele rechten van Finland. De schrijvers hebben nog hoop voor de toekomst* Algemaeno berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De correspondent van de Daily Tele graph te Lorenco Marque-s geeft te ken nen dat de Engelsche consul en de Portugeesche gouverneur door onder handelingen verkregen dat de Boe ren op Portugeesch gebied kwamen. Kruger's woord redde de brug te Koma tipoort. De gouverneur en een Engel sche consulaire agent gaan daarheen. Kruger vertrekt pas over twee weken met de Gelderland. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Loarengo Marques staan nog ten minste zevenduizend Boeren te velde, waaronder Steyn en Reitz. Tach tig spoorwagens en dergelijke zijn te Lourengo aangekomen. De correspon dent van do Daily Telegraph beweert dat de geïnterneerde Boeren zich vrij mogen bewegen en geenszins als ge vangenen worden behandeld* Velen bivakeeren in de open lucht.. CHINa. Prins Toean's benoeming tot presi dent van den Grooten Raad is officieel bevestigd. Deze tartende ontmaskering van de houding der Chineesche over heidspersonen wordt opgevat als een slag in het gezicht van die mogend heden welke bereid zouden zijn, dade lijk met China te onderhandelen. Waarschijnlijk staat hiermede ook het jongste besluit der Amerikaansche re geering in verband, om 1500 man te Peking to laten. Den 29en gaat van Takoe een expedi tie op weg naar Pao-ting, de hoofdstad van Tsji-li. Officieel wordt te Washington mede gedeeld, dat aan generaal Chaffee de instructie is gezonden om gedurende de onderhandelingen voor de regeling aan het gezantschap te Peking, een wacht van een regiment infanterie, vier troepen eskadrons) cavalerie en een lichte batterij achter te laten onder zijn bevel en de rest der Amerikaansche troepen naar Manilla te zenden. Te Bucharest loopt het gerucht, dat Bulgarije voornemens is in het Ru- meensch-Bulgaarsche geschil het scheidsgerecht in te roepen van keizer Wilhelm, In Newhaven, Connecticut, heeft een jong geestelijke bij zijn eersten preek van den kansel de mededeeling daan, dat hij afstand wilde doen van zijn vermogen en hij zijn millioenen aan weldadige doeleinden wilde af staan. De Duitsche gezant in Parijs heeft een officieelo klacht bij de Fransche regeering ingediend tegen het gedrag van het 37ste Fransche linieregiment, dat gedurende de laatste manoeuvres met opzet over de Duitsche grens trok on beleedigende woorden op de grens palen schreef. Inmiddels zijn reeds een dertig sol daten tot zestig dagen gevangenisstraf veroordeeld, die zich in weerwil van de screnge bevelen van commandant Ba der op vreemd grondgebied hadden begeven. Een aantal keerden op uit- noodiging der douaniers terug, doch het dertigtal werd aangehouden. Men nam hun regimentsnummers op en en kele Duitsche officieren, die daar In de buurt ook op manoeuvre waren, photo- grapheerden hen. Deze stukken wer den aan do militaire overheid van Nancy ter hand gesteld, waarop de ge noemde straffen volgden. Zaterdagavond is te Berlijn een feest banket gehouden om het tot stand ko men van de eerste kabelverbinding tusschen Duitschland en de Vereenig de Staten te vieren, een werk dat, hoe wel met de voorbereiding ervan negen jaren gemoeid zijn geweest, in zeven tien dagen is uitgevoerd. De Staats secretaris van posterijen Podbielski en vele regeeringsambtenaren, woonden de feestelijkheid bij. Aan den feest maaltijd werden groeten en gelukwen- schen gewisseld met vele Amerikaan sche steden, de ambtenaren op de Azo ren enz.; de antwoorden kwamen alle binnen korten tijd in, ten bewijze dat de kabel goed werkte. Levendig toege juicht werd een telegram van Karl Schurz, die zeide dat hij den kabel als een nieuwen band tusschen Duitsch land en de .Vereenigde Staten be schouwde. De regeering heeft besloten, een groot kanaal te laten graven, dat Rome met de zee zal verbinden. Gelijk men weet, is de Tiber bij de monding ver zand, en is de handel van Rome ge noodzaakt van ver verwijderde havens gebruik te maken. Stadsnieuws Haarlem, 26 Sept. 1900. Onze nieuwe Gasfabriek. De gemeente Haarlem is niet geluk kig geweest met haar gasfabriek. Toen de Raad indertijd tot de oprich ting besloot, waren alle bouwmateria len laag. Steen, ijzer, hout er -las wa ren zoo goedkoop als ze nooit te voren waren geweest. Zich daarop baseeren- da rekende de gascommissie onder voorlichting van den heer v. d. Horst de kosten van de nieuwe fabriek uit. Toen vergeleek zij gemeenten als Arn hem en Groningen bij Haarlem, be cijferde uit de van die steden bekende sommen de winsten, die Haarlem kon behalen en grondde zich natuurlijk op de toenmalige kolenprijzen. Sedert 7;m ook de steenkolen naar de hoogte ge vlogen. Het is dus niet overdreven, te zeereen dat Haarlem niet gelukkig is geweest. Het zal duurder moeten bouwen en minder verdienen, althans wanneer de prijzen blijven zooals ze nu zijn. 't Is waar, het ijzer schijnt neifing te vertoonen om weer te •Jolen, maar van beteekenis is dat nog niet. Hout, steen en glas blijven op hunne hoogte en er schijnt allerminst kans dat voor eerst de kolenprijs naar beneden gaan zal wel het tegendeel. Geen wonder, dat menigen belasting schuldige de schrik om 't hart geslagen is. Vooral nu de plannen tot verlich ting van onze gemeente zoo ~~ooten vlucht hebben <xcnomen en er ook een electrische fabriek aan zal worden toe gevoegd. „Wij zullen," zoo klagen zH „nu hebben een dure gasfabriek die dure kolen stoken moet en. krachtens vroeger gedane beloften, het gas lager zal moeten leveren, dan nu de Imperial doetverder een fabriek van electrisch licht, die, naar de verklaring van alle deskundigen, in Haarlem meer een zaak van weelde, dan een bron van winst zal zijn." Uit hunne hoofden is een nieuw denkbeeld voortgekomen. De concessie loopt einde 1902 af „maar," zoo vra gen zij, „moet de gemeente dan ge reed zijn met haar nieuwe fabriek? Kan zij niet, met het oog op de hooge prijzen van materialen en kolen, nog een paar jaar wachten en de Impe rial voor dien tijd nog concessie blij ven verleenen? Zoodoende profiteert de gemeente van een bestaanden toe stand, van een fabriek die er is, bindt zich niet voor langen tijd en kan rustig de kat uit den boom kijken." Maar de reeds gekochte gronden dan en de aangestelde ambtenaren? Die rente en die salarissen zou de Imperial moeten betalen. Misschien zou zij, zonder tot de vroegere voorstel len terug te keeren, ook nog wel een verlaging van den gasprr* en een som aan de gemeentekas willen toestaan in ruil voor een paar jaar bijslag op de concessie. Nu moet men ons goed hesriinen. Wij raden niets aan en zijn altijd nog voorstanders van eigen exploita tie gebleven. Immers, 't kan óók gebeu ren, dat einde 1904 de materialen nóg weer duurder zijn geworden, dan te genwoordig en in dat geval zou na tuurlijk uitstel nadaelig wezen. Hoe nu de kansen van hooger of lager staan, kunnen wij niet beoordeelen, dat is do taak van anderen, die er da gelij kscho studio van maken. 't Kan ook wezen, dat er zijn die zeg gen: „maken we niet een mal figuur, als we weer concessie verleenen? Kun nen we dat, redelijkerwijs, na al wat er gezegd en geschreven, onderhandeld en besproken is, nog wel doen?" Dat is een gevoolsquaestie en die komt, zullen anderen beweren, bn een zaak als deze niet te pas. De gemeente gaat niet een eigen fabriek bouwen, omdat liet deftig cn gekleed staat, maar omdat ze meende er veel geld aan te kunnen verdienen. Wat zou er nu tegen zijn, om den bouw een paar jaar uit te stellen, wanneer zij zich door dat uitstel financieel bevoordeelen kan? 't Is eenig en alleen een financieele quacstie. En aangezien wij, belasting betalende ingezetenen, daarbij allen belang hebHn, brengen wij de zaak eens ter sprake en noodigen ieder, die er wat over te zeggen heeft, uit dat niet onder zich te iiouden. De kolom men van ons blad staan er voor open. Naar wij vernemen worden hier ter stede pogingen in liet werk gesteld om eene Gymnastiek-wedstrijd te houdei waaraan alleen te Haarlem gevestigd! Gymnastiek-vereenigingen kunnen dog nemen. Het initiatief daartoe is gene men door de Gymnastiek- en Schernf vereenigingen „Kracht door Oefening en „Concordia". Vootbal. A. s. Zondag zal de HaarlemschA Football-club op haar terrein aan de Spaniaardslaan het seizoen feeSi telijk openen, 's Morgens om 10' uur zullen onderlinge wedstrijdeij in goalschieten, hardloopen, touw1' trekken worden gehouden, terwijl des middags te 2 uur een voetbal wedstrijd tusschen „Haarlem" en H. F. G. zal worden gespeeld. Wanneer het weder nu maar medewerkt, dan belooft het ongo-, twijfeld een mooie dag te worden, waarop sportliefhebbers volop kun nen genieten. Bij vonnis van de Arr. Recht? bank alhier, dd. 25 September 1900, is in staat van faillissement verklaard Roelof Zwart, winkelie/ in huishoudelijke artikelen, wo nende te Purmerend. Rechter-Commissaris Mr. G. G. von Reeken. Naar men verneemt zal de avon# teekenschool der Vereeniging vaifi den H. Vincentius h Paulo a. s. Dinsdagavond aanvangen met 70 leerlingen. Met 1 Januari 1901 zal het 25 ja ren geleden zijn, dat de heer Jt Molenaar in betrekking trad als bode ter provinciale griffie. Naar men verneemt, zal de heer Mr. A. A. Pólerin, officier van justitie alhier, eerstdaags met ven lof gaan wegens gezondheidsrede nen. Naar men verneemt is hier tei stede weder eene zangvereeniging opgericht onder den naam „Vrien denkring". Zij telt 26 leden en staat voorloopig onder directie van den heer P. Dekker, en vergadert in een huis aan de Lourens Coster» straat. Schouwburg. Gespenster van Ibsendoor dr. Heinde, Ensemble. Ibsen's dramatische personen zijn. dragers van bij uitstek sombere levens theorieën, die hier ter plaatse nu niet kunnen worden uiteengezet. Maar een, feit is het, dat die sombere, droefpein-r zende menschen, geteekend in een milieu als van trieste regendagen ofv hevige Novemberstormen, die gedege-* nereerde menschen, die zoo klein, zoo droevig klein zijn tegen het groote Lot, dat hen machteloos heeft neergesmaki op de levensklippen, somber stemmen. De grondtoon, ook in dit werk domi- neerend, is de vraag van Pastor Man- derswelk recht hebben wij menschen op geluk Als men zoo'n work van Ib sen heeft zien opvoeren, dan is 't bij 't vallen van het gordijn of een lange, bange angstkreet zijn schrillen nagalm door de ziel snijdt, en met het onbevre digde gevoel, dat die snerpende gil van levensleed achterlaat, gaat men heen, en lang nog, ook onder zijn drukste werk, trilt daar iets van na. We mogen ons vrijelijk ontslagen re kenen van den plicht om den inhoud va.i dit werk to schetsen, daar die ge noegzaam bekend kan worden veron dersteld. Van de opvoering ditDe hoofdrol, die van Frau Helene Alving, was in handen van mevrouw Reichers, die, hoewel wij niet altijd hare houding begrepen, ons toch heel mooi den zwa- ren, moeilijken tweestrijd vertolkte rtlft de echtgeuoote heeft gehad om de zon den van haar man voor de buitenwe reld en voor haar kind te bewaren. In 't stak zelf is ze feitelijk tot rust geka- men en heeft dat leed allang gedragen* en de tijd heeft weer wat kalmte in haar ziel gebracht. Die rust, met op flikkeringen van hevige passie als ze aan pastor Mandors voor het eerst vaD haar leven en aan hem alleen dat gan- sche leven van opoffering en zwaren strijd verhaalt, werd bijzonder goed weergegeven. Mevrouw Reichei» heeft door de uitbeelding en door het

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1