zich zoo diep indenken in liet ziels leven van Frau Alving getoond een ar tiste van groot talent te zijn. Na haar moet in de eerste plaats de feeer Arthur Waldemar genoemd wor den, die van de rol van Oswald Alving een hoogst verdienstelijke vertolking gaf. Vooral in de laatste bedrijven, in zijn totale neergeslagenheid, in zijn onmetelijke smart- en angst-vertolking bereikte hij hoogtepunten. Noemen wij ook nog den heer Ar thur Holz, die schrijnwerker Engstrand den kreupelen, veinzenden, schijnheili gen schrijnwerker speelde. Ook hij had zich volkomen ingedacht in 't karakter van zijn rol en zoowel door z'n houding als door de manier van zeggen en be wonderenswaardig - mooie intonatie Verdient hij lof. Wat in het Dr. Heine Ensemble het meest te roemen valt is het samenspel. Bij Ibsen's werken treft de mooie, vlot te dialoog, maar die ook om goed tot haar recht te komen, door eerste rangs ^rtisten gezegd moet worden. Zoo was het een genot in het eerste bedrijf te zien bet samenspel van Frau Alving in Pastor Manders (de heer Gustav Beaurepaire), over het lezen der „frei- denkerische" boeken, en het samenspel tusschen moeder en zoon in de laatste bedrijven. Het vijftal kunstenaars heeft ons iets van Ibsen doen begrijpen, iets doen voelen van den machtigen geest, die zoo diep grijpt in de ellende van zwak ke menschenzielen. Van andere zijde schrijft men ons Regen en nevel. Een voortdurende, alles doordringende motregen geeft de kleur aan waarin de schrijver zijn „Spoken" gesteld wenscht te zien. Als ten laatste de zon doorbreekt, kunnen Zijn figuren het volle licht niet verdra gen. Wat is dat alles wars van dat ge- Zonda, dat krachtige, het eigendom van den mensch die het leven kan leven, in het bezit van al zijn krachten. Ziekelijk en mat zijn de personen in het gezin van den overleden kamerheer Alving, ziekelijk de schrijnwerker Engstrand, iiaïf, bekrompen dikwijls bij al dat Overspannen geestesleven, Pastor Man kers. 'Afschuw boezemt het in de leugen in het huwelijk, de theorieën der erfe lijkheid dus te hooren verkonden, ver bazing en ontsteltenis, omdat er zoo veel waars in is, omdat de blik. hier gegeven in duistere menschenzielen, ■zoo diep mag blikken in een wereld van ellende. Hoe schoon gaf het vijftal kunste naars de bedoelingen des schrijvers wèer. Het was of de adem der ongeluk- kigen tot ons kwam in de zaal, alsof die adem slechts bestond uit atomen en moleculen der ellende, alsof wij zelf baoesten ondergaan in die atmosfeer van zedelijke onreinheid, in die ontle ding van zwaar belast© menschenzie len. Wat de kunst vermag, hebben wij daar gevoeldals met toovercirkels wa len wij verbonden aan de demonen der kunst, die ons niets spaarden van het verschrikkelijke. Zij, de kunstenaars, hebben ons „Ib- £en" doen begrijpen. De strenge zede- pie ester mag trotsch zijn op zulke koor den aan zijn geeselroede. Door den heer W. P. Doe glas, architect, is aanbesteed het verbou wen van perceel Kampersingel No. B8, alhier, en is opgedragen ter uitvoering aan den heer H. A. van Emmerik te Haarlem. Men meldt ons: Het doet het comité tot bestrijding van het Zondagsbakken genoegen te kunnen melden, dat bij den patroon H. M. van Bergen, Bakkerstraat, be sloten is, het uur van aanvangen der Werkzaamheden op Zondag een uur te verlaten en het leveren van versch brood op Zondagavond te stale en. Tevens kan het comité melden, dat speciaal voor dat doel een vergadering plaats zal hebben op Woensdag 3 Oc tober in de sociëteit de Kroon, 's avonds te acht uur. Als sprekers zullen worden uitge- noodigd de heeren de Wit, voorzitter van den Bakkersgezellenbond en De Braai, lid van den Gemeenteraad., Heemstede. In een gezin aan de Leidsche vaart alhier, heerscht febris fcy- phoidëa. IJmuiden. De le-luit. J, D. Schaap, van het korps pantserfort-art. alhier, wordt be-, last met de functiën van opzichter der instrumentmakers en metaaldraaiers bij de constructiewerkplaatsen te Delft. De voormalige Rijks-vischhal doet tegenwoordig dienst als ha ringpakkerij. Als sein, dat een vaartuig naar de nieuwe sluis moest, diende een bal bij dag en een roode lantaarn bij nacht, gehesGhen aan een hoo- gen paal voor het kantoor van den havenmeester. Omdat die seinen niet voldeden, zijn er nu op de uiteinden van het zoogenaamde sluiseiland tusschen de beide slui zen, flinke hooge ijzeren toestellen geplaatst met armen voor dag- en lichten voor naehtseinen, die van af de sluizen door ejectriciteit be wogen worden. In verscheidene gezinnen ko men hier gevallen van mazelen voor en ook een van febris ty- phoïdea. Haarlemmermeer. Aan de groote najaarspaarden markt alhier zal vanwege de af- deeling van de Holl. Maatschappij van landbouw op 20 October a.s. weder eene verloting worden ver bonden. Halfweg. Met ingang van i October a. s. worden verplaatst de assistent- stationschefs K. van 't Veer van hier naar Amersfoort en van Wel van Hillegom naar Halfweg. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Alvorens de Tweede Kamer gisteren het adres van antwoord op de Troon rede behandelde, verklaarde Min. do Beaufort dat de Reg. gaarne gevolg gaf aan het verzoek der Kamer om aan het volk en het vorstenhuis van Italië van haar sympathie te doen blijken. Van de behandeling van het adres is per telegraaf het voornaamste ge zegd. Herinnert- zij nog even, dat het concept luidde: „Mevrouw! De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal verheugde zich Uwe Majesteit we derom in het midden der Volksverte genwoordiging te zien ter opening van de gewone zitting der Staten-G ener aal. Aan de behandeling van de vele ge wichtige aanhangig zijnde wetsont werpen zullen wij onze beste krachten wijden. Wij spreken den wensch uit, dat de betrekkingen met China, thans ver stoord door de in dat Rijk gepleegde gewelddadigheden, spoedig op bevre digende wijze hersteld worden. Met belangstelling hoorden wij Uwe Majesteit de hoop uiten, dat het eer lang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage be vorderlijk zal zijn aan do vreedzame oplossing van internationale geschil len. In den oorlog, die in Zuid-Afrika ge voerd wordt, zien wij met Uwe Majesteit een diep betreurenswaardige gebeur-, tenis. Wij stellen het op prijs, dat Uwe Ma jesteit het als de roeping van de Reg. erkent aan landgenooten, die in moei lijkheden. geraken door verwikkelin gen in het buitenland, hulp of bescher ming te verleenen. Voor da medecleelingen omtrent do financiën van het Rijk in Europa en van Nederlandsch-Indië, omtrent d9 geleidelijke verbetering van den toe stand in Noordelijk Sumatra en om trent de indiening van verschillende voorstellen van wet, betuigen wij Uwe Majesteit onzen dank. Moge het Uwe Majesteit gegeven wor den, in gemeen overleg met de Volks vertegenwoordiging, onder Gods zegen veel goeds tot stand te brengen voor het Vaderland en zijn Koloniën. Over de algemeene strekking had geen debat plaats, doch de heer Scha per kwam bij parag. 2 met een amen dement, om den voorrang voor de onge vallenwet uit te spreken en om, kort weg uitgedrukt, de Eerste Kamer eens onder handen te nemen. Dat hij dit niet bij de toelichting kon doen, was de schuld van den voorzitter,- die te genover den heer Schaper (volhield, dat de Kamer niet te treden had in een beoordeeling van de houding der Ka mer aan de overzijde van het Binnen hof. De heer Schaper dan stelde voor om parag. 2 te lezen: „Aan de behandeling van de vele ge wichtige aanhangig zijnde wetsontwer pen, waaronder de voorgedragen on gevallenwet, zullen wij onze beste krachten wijden. Wij hopen dat deze door de beslissingen der andere Kamer niet vruchteloos zullen worden aange wend." (Hilariteit.) Namens de commissie van redactie verklaarde de heer Fokker zich daar tegen; de Kamer, meende hij, had thans niet te treden in een debat, dat bij de ongevallenwet thuis behoort, nóch ook over de regeling der werkzaam heden een gevoelen dat, wat het laatste betreft, ook dat van den heer Kerdijk was. De heer Heldt voelde ech ter iets voor de eerste zinsnede, maar was tegen het slot van het amend., waarvan hij splitsing vroeg. Bij wijze van beleefdheid voldeed de heer Scha per daaraan. Vóór het eerste deel stemden 14 hee ren (Ketelaar, Nolting, Pyttersen, Kool, Roessingh, Ferf, Lieftinck, Ileldt, Marchand, Houwing, Schaper, Sche per, de Boer en Staalman) voor het tweede alleen de heer Schaper. Bij d9 paragraaf over de financiën stelde de heer Kolkman de vraag (die de heer Vermeulen bleek eveneens te willen stellen) of de Reg. nog vasthield aan haar belofte om de wet op het la ger onderwijs te herzien in de richting van gewijzigde subsidieering der open bare scholen. Minister Pierson wees er op, dat de troonrede versterking der financiën vroeg „in verband met de invoering van den leerplicht." Aan den wensch dey sprekers zou worden voldaan. Maar er zat heel wat werk aan vast Tegen het adres stemde alleen de heer Schaper. Met de commissie van redactie zal het der Koningin worden aangeboden door de heeren Michiels, Conrad en Harte. Nadat de leden der huish. commis sie en van de gemengde comm. voor de stenografie waren herkozen, ging de vergadering tot heden 11 uur uit een G. Jr. H. M. de Koningin heeft Dinsdag ten Hove aan tafel vereenigd den heer Westenberg, gezant van Nederland bij het Hof van Italië, en mevrouw;Jhr. Van der Staal van Piershil, gezant te Petersburg, en mevrouw; Baron Ge- ricke van Herwijnen, gezant te Londen" en mevrouw, zoomede den Luitenant- Generaal Graaf Dpmonceau, chef van Hr. Ms. Militaire Huis. H. M. de Koningin zal Zaterdag 6 October ten paleize op het Loo een ma- tinée gev^_ De trein, waarmede Hare Majestei ten zich a.s. Zaterdag langs het Staats spoor van den Haag naar het Loo be geven, zal tusschen 10 en 11 uur voor middags vertrekken. De vlaggenquaestie. Hierover ontvangt de „Midd. Ct." het volgend schrijven, blijkbaar van een deskundige: „Indien werkelijk de Transvaalsche vlag geheschen wordt aan boord van dc „GeLderland", van af het oogenblik dat President Kruger op dien bodem is, dan geschiedt dit, volgens het gebruik, aan den grooten top, terwijl de Hol- Iandsche vlag onveranderlijk aan den achtersteven of den achtersten gaffel gevoerd wordt. „Het voeren van de vlag aan den grooten top is een aanduiding voor het geval men een staatshoofd of vorste lijk persoon aan boord heeft; en zoo lang de Engelsche regeering geen ken nis heeft gegeven dat, de Z. A. Repu bliek ophield te bestaan, dient aan President -Kruger de hem verschuldig de eer te worden bewezen. „Een oorlogsschip aan te houden, dat een algemeen erkend internatio naal gebruik volgt en overigens de gewone natievlag voert, ware ongeoor loofd en onverantwoordelijk. „De vraag moet dus nog worden ge steld of ook na officieele kennisgave de annexatie door alle mogendheden zal worden geëerbiedigd. „Is dit zoo en geschiedt dat tijdens de reis van de „Gelderland", dan kan het geval zich voordoen, dat het schip mét de presidentsvlag een haven bin nen komt. De aldaar aanwezige Neder- landsche consulaire ambtenaar zal dan den commandeerenden officier wel on middellijk kennis geven van den nieu wen staat van zaken en de Transvaal sche of Presidentsvlag worden neerge haald. In December 1889 geschiedde iets dergelijks, toen een Nederlandsch eskader, bestaande nit de „Tromp", „Atjeh" en „Van Galen", op de reede van Rio Janeiro kwam en hij het val len van het anker de Braziliaansche Keizersvlag in den grooten top heesch en het Gouvernement salueerde met het gebruikelijk aantal schoten. De Neder- landsche Consul-Generaal kwam toen in allerijl aan boord om den divisie- commaudant, Kolonel Stakman Bosse, mede te deelen, dat de Keizer van Bra zilië kort geleden had moeten abdigu- eeren en de vlag met de keizerskroon vervangen was door een repuhlikein- sche., waarin de veelbelovende woor den voor een Zuid-Amerikaansche Staat: „Ordem e Progress#' Hed. Onderwijzers-Genoot schap. In „Eensgezindheid" te Amster dam zal op Zaterdag 10 November op voorstel van 25 deelhebbers, eene buitengewone algemeene ver gadering worden gehouden van deelhebbers in de levensverzeke ring-maatschappij, opgericht odor het Nederlansch Onderwijzers-Ge nootschap. De volgende voorstellen zullen o. a. aan de orde komen lo. te besluiten om de directie uit te noodigen, zich met ten min ste twee door haar te kiezen des kundigen in commissie te willen vereenigen, om te geschikter tijd al die maatregelen te nemen, wel ke zij in 't belang der verbetering van de inrichting en 't beheer der genoemde maatschappij noodig zal achten 2o. te hesluiten a om in art. 28 van het reglement het woord vier in drie te veranderen en dus te le zen het bestuur der maatschappij wordt opgedragen aan eene direc tie, bestaande uit minstens drie le den in de maatschappij en woon achtig te Amsterdamb in art. 47 te laten vervallen de bepaling, dat ook de deelhebbers, welke geen conversie in lijfrente hebben be dongen, een deel der hun toege kende vijfjaarlijksche winst in het hulpfonds zullen moeten storten, zoodat genoemd artikel 47 dien overeenkomstig gewijzigd zal moe ten wordeu gelezen 3o. de algemeene vergadering voornoemd, hulde brengende aan de langdurige en groote verdien sten van den heer W. Degenhardt jegens de levensverzekering-maat schappij opgericht odor het Neder landsch Onderwijzers-Genootschap, besluit aan genoemden heer een le venslang pensioen aan te bieden van 600 gulden jaarlijks. Volgens het praeadvies van de directie hadden de voorstellen 1, 2b en 3 zonder eenigbezwaar in portefeuille kunnen blijven tot de verplichte algemeene vergadering in 1901, bepaaldelijk wat het derde voorstel betreft, aangezien commis sarissen reeds lang voornemens zijn ten aanzien van den heer W. Degenhardt aan de algemeene ver gadering van 1901 een voorstel te doen, dat volgens het oordeel der directie beter past voor de om standigheden van den heer W. De genhardt dan het aanhangige voor stel. Ter verkiezing van een directeur is bet volgende tweetal opgemaakt: A. Heinsius (aftredend lid) en J. C. C. Haver, heiden te Amsterdam. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Onderwijzers-Ge nootschap is een adres aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken verzonden waarbij het, ingevolge eene met overgroote meerderheid van stemmen gedane opdracht der onlangs gehouden algemeene ver gadering te Utrecht, optreedt tegen het voorstel der Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland tot classificatie der scholen in 3 groepen welk voorstel bij het de partement van B. Z. den Beu Juli 1.1. is ingediend. De nadeelen en bezwaren van deze classificatie worden samengevat in deze stel lingen 1. Tegen de grondslagen kunnen ernstige bedenkingen worden in gebracht. 2. In het voorstel zijn geen waar borgen aanwezig voor een geregel de opklimming, 3. De classificatie zal een ongun- stigen invloed oefenen op de trak tementen van de groote meerder heid der onderwijzers en del h. v. s. 4. De classificatie is in het nadeel van onderwijzers (geen h. v. s.) 5. De classificatie zal schadelijk werken op het onderwijs aan kléi ne scholen. 6. De classificatie reglementeert de groote ongelijkheid van trakte ment tusschen de hoofden van scholen in grootere plaatsen en die op het platteland. 7. Door de classificatie wordt een nieuw examen ingesteld, eene nieuwe bevoegdheid waarvan de bevordering afhankelijk is. Al deze redenen doen het H. B. van het N. O. G. den Minister verzoe ken, niet in te gaan op het voorstel der Ver. van Hoofden van Scholen in Nederland. Aan het adres is eene uitvoerige memorie van toelichting toege voegd, aan het slot waarvan ge constateerd wordt, dat het onder wijs ten plattelands vooral de na deelen der voorgestelde classifica tie zou ondervinden. Tusschen eenige kermisreizigers die met hun wagen te Venlo waren, is Maandagavond- zulk een twist ont staan, dat een hunner, een jongen van 18 jaar zijn meisje, en haar moeder met een mes zoodanig heeft gestoken, dat beide bewusteloos neer zijn geval len. De toestand van het meisje ia ho peloos. De dader is gearresteerd. Professor Kooijker. Men schrijft uit Groningen aan de „Asser Ct.": De universiteit alhier wacht een zwaar verlies. Prof. dr. Kooijker wenscht zijn ontslag te nemen. Toen de hoogleeraar Dinsdag, na een tijd perk van rust, wegens ziekte, do col legezaal binnenkwam, werd hem door de studenten eene ovatie gebracht. De studenten meenden allen, dat hun be minde en bekwame hoogleeraar zijne colleges zoude hervatten. Tegen aller verwachting in deelde prof. Kooijker mede, dat hij wegens gezondheidsre denen zich genoodzaakt zag zijne col leges te staken. Hij nam daarop af scheid van zijn studenten. Is het ver lies voor de universiteit groot, niet minder is het dat voor practiseerende doctoren in het noorden des lands, maar vooral zal het heengaan van prof. Kooijker diep gevoeld worden door zooveel lijdenden in de provinciën Gro ningen, Drente, Friesland en Overijsel. Men seint ons uit den Haag -De Kamer regelde het afdeelings- onderzoek voor de eerstkomende week. Woensdag a. s. wordt beslist óver het in openbare behandeling nemen van de ongevallenwet en kieswet. Ter vervulling van vacatures in den Amsterdamschen Gemeenteraad wer den de volgende candidaten opgege ven:- District VII. Mr. Th. Heemskerk (an- ti-rev.), Jon. Ingenohl (rad.). District IX. J. ter "Haare Jr., (christ. hist.), A. Roelvinlc (lib.), K. G. Wièrsma (rad.). De stemming zal plaats hebben op 2 October e. k. Effectendiefstal. De internationale dievenbende, die gestolen en dientengevolge buiten om loop gestelde effecten, aan den man zoekt te brengen, heeft weer eens ge probeerd. in Breda haren slag te slaan. Dinsdag kwam bij de kassiersfirma Van Mierlo een juffrouw, in Antwer pen woonachtig, met effecten „Ville de Paris" om deze te verzilveren. Juist met deze soort papieren was evenwel de fir ma in Maart 1.1. eveneens bedrogen geworden, zoodat men al dadelijk kwaad vermoeden kreeg. Er werd ge ïnformeerd, en het bleek inderdaad, dat de stukken afkomstig waren van een grooten diefstal, indertijd te Rouaan gepleegd. De gestolen nummers zijn toen buiten omloop gesteld frappés d'opposition, en derhalve waardeloos geworden. Intusschen was de politie gewaar schuwd en werd de juffrouw, die, hoe wel in België wonende, van Holland- sche origine bleek 'te zijn, aan hert station gearresteerd. Zij is naar het huis van bewaring overgebracht. Het schijnt dat de Bredasche poli tie met deze aanhouding een goede vangst heeft gedaan. Hospitaal- Kerkschip „Do Hoop." Ten einde den predikant, den heer Haspels, aan land te brengen, is „De Hoop" te Grimsby binnengevallen om onmiddellijk de reis weder te aanvaar den. Alles wel aan boord. De volgende maand zal bet scheepje vermoedelijk te Amsterdam komendan zal ds. Voorhoeve de nieuwe reis medemaken. Academisch© examens. Geslaagd voor het candidaats-exa- men geneeskunde te Leiden de heer J. W. Kuypers voor het candidaats-exa- men rechten de heer A. S. Hirsch en voor het voorbereidend examen godge leerdheid de heer IL Den Hollander. Bond voor Staatspensionee- ring. Te Arnhem vergaderde.Dinsdag het hoofdbestuur van den „Bond voor Staatspensioneering." Van de 7 leden van het hoofdbestuur, die lid zijn der afdeeling Arnhem, wer den gekozen tot leden van het dage lij ksch bestuur, de dames: Mevr. B. J. de Feyfer von Essen, Mej. P. E. Jochim en de heeren F. Hesselink te Ooster beek, H. Portheine Jr. en A. Voorbrood. Van deze werden gekozen: tot voor zitter de heer F. Hesselink, vice-voor- zitster Mej. Jochim, secretaris de Heer A. Voorbrood, 2e secretaris de Heer H. Portheine Jr., penningmeesteresse Mevr. de Feijfer von Essen,- Omtrent de vraag, of een eigen or gaan zou worden uitgegeven, dan wel van een bestaand blad zou worden ge bruik gemaakt, werd in eerstbedoelden zin beslist. Tot leden der commissie van redactie werden benoemd Mej. Verloop te Bar- neveld, Mej.Jochim te Arnhem, de Heer Hietink. te Zutfen, Nijhof te De venter en Poortier te Zwolle. Besloten werd de siatuten te doen drukken en daarop 'de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Üit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De heeren Lamb. Dijkstra, patroon- voorzitter, en J. J. van der Steeg, ar beider-voorzitter van de Kamer van Arbeid te Leeuwarden, hebben den heer Driesens, directeur der cartonfa- briek een bezoek gebracht, nadat de tusschenkomst der Kamer was ver zocht door den fabi ieksarbeider Hijl- kema. De Kamer van Arbeid hoopte haren verzoenenden invloed te kunnen doen gelden, doch het was reeds te laat. De heer Driesens verklaarde het te betreuren, dat de zaak niet eerder in deze richting was geleid geworden, dan had men misschien niet voor het feit gestaan, dat de open plaatsen door werklieden van elders zouden zijn in genomen. Van grieven had men hem nooit in kennis gesteld tegen vereeni- ging van arbeiders onderling was hij niet gekant, mits het niet ware onder leiding van personen, die elk middel aangrepen om voor hunne politieke of sociale beginselen propaganda te ma ken. Hij betreurde het mede, dat hij de heeren Troelstra c. s. had ontvangen, en wel hieromEr was afgesproken, dat hij den heeren een opgave zou doen toekomen, waarop de namen waren vermeld van hen, die hij onder geen voorwaarde weer aan de fabriek wenschte te zien. Zonder die opgave af te wachten, was men optimistisch ge noeg om hier te rekenen op een klein getal, bijv. drie of vier namen, en acht te men zich gerechtigd om te verkla ren, dat allen, met uitsluiting van een paar werklieden, zouden worden aan genomen. De heer Driesens had echter 26 na men op de lijst. Dit getal sloeg alle illusies den bodem in men had even wel zijne opgaaf niet afgewacht. Thans had hij reeds honderdzestig arbeiders vooj* vast aangenomen. Deze- wegzenden gaat niet aan. Zoolang ech ter het getal werklieden nog niet is aangevuld, is de heer Driesens niet ongeneigd, om hen, die zich daartoe aanmelden, aan te nemen, aan zich de beoordeeling houdende of ze al dan niet belmoren tot do onvoorwaardelijk uitgeslotenen. In de zitting van den Leeuwarder Gemeenteraad kwam Dinsdag in be handeling en werd met 13 tegen 4 stemmen verworpen een motie van den heer Jansma, luidende „De vergadering, gehoord enz., enz., is van oordeel, dat de redenen, die tot de uitsluiting der cartonbewerkers, hebben geleid, afkeuring verdienen, vooral omdat deze de geleidelijke ont wikkeling der arbeidende klasse belem mert en daardoor een belangrijken fac tor, die tot den bloei der Gemeente moet bijdragen, buitensluit „Overwegende dat het de plicht van het Gemeentebestuur is, ook indirect die belemmering te fnuiken erken nende, dat bet voor B. en "VV. moeilijk kan zijn in dezen het meest juiste standpunt in te nemen, doch dat stand punt steun willende geven, door daar naast te plaatsen dat van den Raad „Vertrouwt, dat B. en W., door het toestaan eener eventueel alsnog aan te vragen collecte ten behoeve der uitge sloten cartonbewerkers, daartoe, in. dat geval, vergunning zullen geven." Te Almeloo werd Maandagavond de aangekondigde protestvergade ring, in zake het ontslag door de firma Ten Bos aan twee harer ar beiders gegeven, gehouden. De vergadering was druk bezocht. Uit het onderhoud, dat de ge combineerde besturen der arbei- dersvereenigingen met twee leden der firma hebben gehad, bleek, dat het ontslag was verleend omdat het karakter der twee arbeiders der firma niet aanstond. Op hun werk waren geene aanmerkingen gemaakt. Het ontslag is -Zaterdag j.l. ingegaan. Op verzoek van den voorzitter, deelde een lid der Kamer van Ar beid mede, dat deze zaak ook j.l. Woensdag in de vergadering der Kamer van Arbeid is ter sprake gekomen. De heer J. ten Bos, te vens lid dier Kamer, deelde toen mede, dat volgens eigen zienswijze een patroon het recht had een ar beider te ontslaan. Hem was er in die vergadering op gewezen, dat toch ook een zedelijke plicht daar tegenover stond, als de arbeider zijn werk goed deed, en niets op diens gedrag viel aan te merken. De heer Ten Bosch was evenwel niet tot andere gedachten te bren gen aan het eenmaal aangezegd ontslag viel niets te veranderen. Op al de fabrieken der firma H. P. Gelderinan Zn. te Oldenzaal is be kend gemaakt, dat er Zaterdagsmor gens tot elf uur en op de oyerige dagen der week tot het cioniier zal geweinV worden. Ook zal, naar men zegt, da werktijd op de andere fabrieken wei-' dra worden ingekort. BUITENLAND. Onder de kolenmijnwerkers in de mijnen van Buschtiehrad en Kladno heerscht opgewondenheid, en Zondag besloten zij op negen vergaderingen,! de oude eischen te stellen. Maar de meerderheid van de werklui is niet, staaklustig, de herinnering aan hun laatste nederlaag is nog te versch. Uit d© Mail. De eed van onzijdigheid. Volgens de officieele mededeeling van republikeinsche zijde wordt dc vol gende eed door de Britsche ltrijgs-! macht gevorderd van de burgers, die! hun wapenen afleggen: „Ik, ondergeteekende, zweer en ver-, klaar hierbij plechtig, dat ik ingele verd en overhandigd heb alle wapes nen en ammunitie van mij opgeëischi door het Britsche Gouvernement, nL alle geweren en geweer ammunitie; van welk soort ook hoegenaamd, en il zweer solemneel dat ik geen geweer oi geweer-ammunitie nog aehterblijven' de heb, en dat bet mij niet bekend is,' dat eenig zoodanig geweer of amrnuni tie door eenig ander persoon, hoe ooll genaamd, verborgen of achtergehou' den wordt, en ik zweer verder, dat ik niet de wapenen zal opnemen tegen liet Britsche Gouvernement gedurende deii tegenwoordigen oorlog, noch zal ik ten' eenigen tijd aan eenig lid der republi-, keinsche krijgsmacht eenige adsisten- tie van eenigen aard, noch eenige in formatiegeven met betrekicing tot da getallen, bewegingen en andere bijzo# derbeden der Britsche troepen dat tol zijne kennis mag komen. „Ik beloof en zweer verder, dat ik stil thuis zal blijven totdat de ooi-log voorbij is. Ik ben bewust, dat indien ik in deze of eenige wijze eene valscbe verklaring heb gemaakt, of indien ik mijn eed of belofte, zooals hierboven uiteengezet, zou breken, ik mij zeiven bloot zal stellen aan summiere of straf fe behandeling door het Britsche. gezag. „Ik leg bovengemelde verklaring af, dezelve plechtiglijk voor de waarheid, beschouwende. „Zoo waarlijk helpe mij God'V Vervolg Stadsnieuws. Dinsdagavond hield de Vereeniging voor Vaderland en Koning een onder-, lingen schermwedstrijd, die de volgen de week zal worden voortgezet. Den 7den October houdt de Vereent" ging een onderlingen schietwedstrijd in de duinen.. Kantongerecht. Zittmg van Woensdag 26 September Een ondeugende i2-jarige jongen J. W. Groeneveld, had uit balda digheid op den openharen weg met ongebluschte kalk gegooid naar een meisje, en haar in het oog geraakt. Gelukkig liep het ongeval nog al! goed af. De ambtenaar van het 0.! M. vorderde eene welverdiende' straf voor deze roekelooze daad en vroeg 1 boete" of 1 dag hechtenis.'' J. J. Collard had in vereeniging met twee andere personen in den nacht van 25 op 26 Juni een hekje voor de woning van van Tongeren op de Leidsche vaart stuk ge trap; en de stukken medegenomen. We< gens straatschenderij werd 5 hoe- te of 3 dagen hechtenis gevorderd. Toen de jeugdige J. Nieuwpoort te Overveen op 8 Juli een wagen met kersen onbeheerd op straat zag staan was hem de verleiding te groot en nam hij daarvan eenige weg. Voor dit feit werd 0.50 boete of 1 dag gevorderd, c Hierna verscheen W. A. Rij'; broek in het bankje der beklaag den. Hem was ten laste gelegd, daj hij op 2 September des nachts tè kwart voor eenen in de open deui van zijne woning in de Lange Be- gijnèstraat staande, luidkeels had getierd, en geschreeuwd, waardoor de nachtrust van anderen kon won-, den gestoord. Beklaagde, die zeel opgewonden is, bleef hardnekkig alle schuld ontkennen eri verklaar de, dat hij geenszins van plan was, de boete van 2, die de Ambtenaar tegen hem eischte, aan te nemen. Hij was al zoo dikwijls onschuldig veroordeeld, en dat moest nu maar- eens uitwezen. Als hij dan geen recht kon krijgen, dan zou hij zijh eigen rechter wezen. Over 8 dageü zal de Kantonrechter uitspraak doen. Franchemont de Marskrameï De opvoering van deze operette van wijlen den heer M. Schuil is tbans ver zekerd. In eene Dinsdagavond gehou den vergadering van den leider, den heer J. de Nobel, met de Commissie van Bijstand, zijn verschillende bijzon-: derheden geregeld en is het tijdstip: der opvoering bepaald op een nader' aan te wijzen datum in Januari. Een volledig klein orkest van be roepsmusici (20 man) zal begeleiden.: Het koor zal 75 personen sterk worden. De rolverdeeling voor de solisten is nog niet geheel vastgesteld. Tot president der commissie werd be noemd de heer J. J. Zeewoldt, tot secre taris de heer P. H, Craandijk en tot penningmeester de heer A. C. Laane. De justitie doet onderzoek in de na volgende zaak. Zaterdag is op de spoorbaan bij Halfweg het lijkje ge' vonden van een pasgeboren kind, zon der hoofd, gewikkeld in eenige com ranten. Natuurlijk denkt meh aan misdrijf,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2