NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Voorloopig Bericht aan de Geaboimeerden. Be schuld van den Geneesheer. 18c Jaargang. Vrijdag 28 September 1900. No. 5291 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 8 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden -1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. V rf. f i V 1-65 Afzonderlijke-nummers. V V .LiMk- 0.02% Geïllnatreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% h, de omstreken en franco per post V 0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Gts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarno, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der IRcdactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 1S9. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc.y Parijs 34M* Faubourg Montmartre. He ondergeteekende heeft de eer hierbij mede te deelen, dat hij te beginnen met primo October besloten heeft als preinie> aan »Haarlem's Dag blad® te verbinden. Hij is met opoffering van vele kosten in staat aan de geabonneer- den deze Eelai!9g«*a|ke Premie, waarvan binnenkort als proeve een exemplaar ter kennismaking zal worden toegezonden, tegen de ge ringe tegemoetkoming van slechts 55 Cents per drie maanden aan te bieden. Een prijs buitengewoon gering in verhouding tot dien, welke door andere Modeblade wordt gevorderd. t ge iHTbfad zal tweemaal per maand verschijnen en telkens een omvang van 8 groot folio pagina's hebben, bezaaid met een schat van keurige afbeeldingen van toiletten en pa tronen, zoo geschikt voor de prak tische huisvrouw als voor wie meerdere eischen stellen. Na drie maanden bezit men al dus een plaatwerk hetwelk een schat van modellen bevat van on miskenbare waarde, ter grootte van niet minder dan 104 pagina's. De inhoud wordt door zeer be voegde hand bewerkt en dooreen uitgebreide dames-redactie te sa men gesteld. Eenige voorwaarde voor de ge regelde toezending van HET NIEUWE MODEBLAD, is de be taling van een bedrag van slechts 55 cents per drie maanden (franco per post 62cents). Het blad zal telkens vergezeld gaan van een groot patronenblad, zoodat de lezeres in staat is met behulp daarvan, zelf het model harer keuze te verwerkelijken. Ondergeteekende twijfelt niet of alle lezeressen zullen bereid ge vonden worden, gebruik te maken van deze éénige gelegenheid, om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verzekeren van een Modeblad, dat voorzeker zal blij ken haar tot veel nut en genoegen te verstrekken. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Haarlem's Dagblad van 28 Sept. bevat o. a.De Chineesche regee ring ligt meer en meer het masker op, Is de oorlog in Zuid Afrika gedaan Het oprichten van abat<- toirs, Een spoorwegongeluk bij! Utrecht, Het internationaal tele gram aan ïïruger, De stilzwijgende Kamer, Een Socialistisch Interna tionaal Secretariaat, Nabetrachting van den Gemeenteraad, Een be langrijk bericht, Rechtbank. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De praatlust in onze Raadsvergade ring is zoo hoog gestegen, dat de voor zitter gemeend heeft tegen den immer wassenden stroom een dijk te moeten opwerpen, in den vorm van een ernstig vermanend woord. Z.E.A. wees er op, dat nu al door acht leden het woord gevoerd was over een eendekooi en dat er veel belangrijker zaken moesten worden afgedaan. Dat hielp, hoewel sommige leden vonden, dat acht rede voeringen over een eendehok nog niet genoeg waren. Hoeveel speeches we dan mettertijd wel te hooren zullen krijgen over de gebouwen van abattoir of gasfabriek, waarvan de kubieke in houd eenige honderden malen grooter is, durf ik zelfs in de verte niet te schatten. De vermaning van den voorzitter was, dunkt me, van pas en wel ver diend. De discussies over allerlei onbe nullige onderwerpen zijn lang, triestig en saai, als een regenachtige Zondag middag. Konden de Raadsleden er maar eens toe komen, om te zwijgen wanneer een ander al gezegd had, wat zij bedoelden I Waarvoor kan het toch goed zijn, dat A. komt verklaren, dat hij 't eens is met wat B. zooeven ge zegd heeft Daar worden de collega's niet wijzer van en de spreker kan bij de stemming van zijn gevoelen doen blijken. Voor den onpartijdigen toe hoorder is het soms, alsof het sommi gen sprekers wat al te veel om de be langrijkheid van hun eigen persoon te doen is en dat ze daarbij de juiste af meting van de zaak wel eens uit het oog verliezen. Jets dergelijks moet bijvoorbeeld den toehoorder getroffen hebben bij de be handeling van het crediet voor de abat toirreisjes. Door denzelfden Raad, die geheel of nagenoeg zonder debat tach tigduizend gulden toestond voor den aankoop van watermeters, werd lang en scherp gedebatteerd over de duizend gulden voor de abattoirreizen van de commissie en van de heeren Van Oijen en Leijh. Toch lag de reden daarvan niet in het bedrag, dat gevraagd werd. Had men het dubbele gevraagd voor „kosten van voorbereiding van het abattoir", dan zou, daar ben ik zeker van, de heele zaak in een paar minuten zijn afgehandeld. Het puntje, waar ve len zich aan bezeeren, is dat het hier reisjes gold. Reizen kan in het oog van velen, die er geld noch tijd voor hebben, niet anders wezen dan uit spanning, pret, pleizier. En nu rede neert men zóó ,,'t komt niet te pas, dat anderen reisjes (pret, plezier) maken voor 't geld van de gemeente Ik deel die meening niet. In de eerste plaats, omdat reizen lang niet altijd een pretje is. Een dag. regen is voor ;wïe thuis Is niet erg, voor wie op reis is, een gruwel. En in de tweede plaats vind ik een reis naar abattoirs in elk geval het tegendeel van een plezier. Persoonlijk zou ik het als een straf be schouwen, wanneer ik ergens, heizij dan in Berlijn of in Nijmegen, koeien moest zien dollen of varkens zien ke len als ik een studie moest gaan ma ken van de zuivering van walgelijken afval. Het abattoirbedrijf is in Frank fort volstrekt niet aantrekkelijker dan in Amsterdam. Was ik lid van de abat toir-commissie, dan zou ik er wat voor over hebben, om niet te behoeven mee te gaan. Misschien is dit enkel een quaestie van smaak en zijn er (hoewel ilc mij dat moeilijk voorstellen kan) menschen die het vellen van een koe of het schreeuwen van een zieltogend varken een aangename zaak vinden. Dan blijft evenwel de vraag over, of het reisje nuttig is en ik zou denken van ja, al ware het alleen daarom, dat nu ook de verschillende reizigers een ze kere verantwoordelijkheid op zich ne men, dat zij het beste tot stand zullen brengen wat er op dit. gebied te krijgen is. Doen zij dat niet dan kan men hen daarover met recht berispen. Maar had de Raad het crediet niet toegestaan en daardoor althans de reis van de com missie onmogelijk gemaakt, dan had deze later kunnen zeggen „gij hebt ons de middelen onthouden om uw slachthuis op de beste wijze in te rich ten." Zoo brengt het geld de meeste ge schillen in de wereld. We kunnen liet weer zien aan de discussies over mini mum-loon en maximum-arbeidsduur, wat een verschil van opvatting over een schijnbaar zoo eenvoudige quoes- tie. Men zou zoo zeggenvoor den werkgever kan het niet anders dan aangenaam wezen, zijn werklieden een hoog loon te betalen, „wanneer hij het maar op zijn werkgevers verhalen kan". De gemeente nu is haar eigen werkgever. Waarom knibbelen hare bestuurders dan over een cent per uur meer of minder Toch geloof ik, dat de Raad het voor stel van 23 ets. bij een werktijd van 11 uur, in de volgende vergadering wel aannemen zal. Er woei een gunstige wind in de raadszaal. Kleine bezwaren zullen wel omwaaien. Politiek Overzicht. Volgens de laatste berichten schijnt thans de gansche Engelsche krijgsmacht bijna, zich in den buurt van Komatipoort te concen- treeren. Ian Hamilton en Pole Ca- rew zijn er volgens een bericht uit Lourengo Marqucz van den 25en reeds, en Kitchener werd Woens dag verwacht. Gisteren zou de spoorweg van Delagoabaai naar Johannesburg reeds van Hektor- spruit af open zijn. Burleigh, de correspondent van de „Daily Telegraph", die Buffer's leger vergezelt, heeft Loureneo over Komatipoort bereikt, waar hij met de eerste Engelsche verken ners aankwam. Onderweg zagen ze nergens een Boer en losten geen schot, maar wel zagen ze de groote verwoestingen die de Boeren had den aangerichtbruggen die ze met dynamiet in de lucht hadden laten springen, erven en huizingen die ze hadden verwoest, en alle spoorwegstations in asch gelegd, ook te Kaapmuiden, Hektorspruit en Komatipoort. Rondom deze plaats was veel vernieldhonder den spoorwegwagens en goederen- tonnen waren verbrand, alsmede hoopen kleeren, schietvoorraad enz. Toen Burleigh voorbijreed, stonden no0- allerwege reusachtige voorraden in vlam, maar veel ten ten van de Boeren stonden nog overeind, terwijl bagage, unifor men en meubelen in 't rond ver spreid lagen. Veel dingen die de Boeren niet hadden verbrand, had den zij in de rivier geworpen. Bij Barberton zoowel als bij Komati poort vischten de Engelsche sol daten naderhand blikjes met le vensmiddelen op. De correspon dent zegt dat de Portugeezen hem in Ressano Garcia, waar hij heen- wandelde, welwillend ontvingen. Hij noemt de nederlaag van de Boeren volledig, en volgens hem kunnen thans twintigduizend man Robert's werk voltooien, iets wat zes maanden vroeger had kunnen geschieden, als bekwame officie ren Roberts ter zijde hadden ge staan, in staat om de werkelijke kracht van de Boeren te ramen en te breken. Kleine, beweeglijke En gelsche korpsen, zegt hij, moeten thans het land afloopen om het land te zuiveren van de overblij vende benden Boeren, die nergens sterker zijn dan vijftienhonderd man en weinig geschut en schiet voorraad hebben. French trekt, in Barberton een voldoende bezet ting achterlatende, naar Steyns- dorp om het land op de grens van Swazieland te zuiveren. Andere Engelsche legertjes zullen de Boe ren onder Ben Viljoen en Steyn pogen te beletten, naar de Lebom- bo-bergen en Pietersburg te trek ken. Alle vrijwilligers en koloniale korpsen kunnen thans naar Bur leigh's oordeel veilig ontbonden worden en huiswaarts keeren. De Wet wordt nog maar altoos* achterna gezeten. Nu is weer een sterke bereden macht onder Ivo-; lonel Delisle uit Pretoria hem opi de hielen. Die sterke macht, waar van een paar dagen geleden sprake was heeft hem dus blijkbaar nog niet te pakken kunnen krijgen. Li Hoeng Tsjang is nu eindelijk van Tientsin vertrokken en te Pe king aangekomen. De Russen zijn zoozeer voor zijn welzijn bezorgd geweest, dat het ongeveer onmo- gelijk was den Chineeschen staats man te naderen, seint Reuter niettemin heeft men ervaren, dat Li als zijn meening kenbaar heeft gemaakt, dat een spoedige rege ling niet waarschijnlijk is, met het oog op de vele mogendheden met wie onderhandeld moet worden. Li weet dus ook al waar de schoen wringt 1 Zaterdag te Peking aangekomen, heeft hij zich dadelijk met den Kei zer in verbinding gesteld, om dezen te bewegen terug te komen. Het is duidelijk, dat de Chi neesche Regeering, vertrouwende op de oneenigheid der verbonden mogendhedenhaar vrees heeft laten varen en reeds maatregelen neemt om haar staatkunde van verdeel en heersch voort to zetten. De Keizerin heeft aan al de hoof den van de Boxersbeweging hooge posten toegekend. Prins Toean is benoemd tot voorzitter van den Grooten Keizerlijken Raad, en prins Tsjoeang tot vice-voorzitter. Toeng-foe-sian is tot generalissi mus aangesteld in de plaats van Tjoeng-lae, en de nieuwe opper bevelhebber heeft reeds verklaard generaal Waldersee krachtig het hoofd te zullen bieden. De keizerin, die weer onder de macht van prins Toean schijnt te staan, heeft de hoofden die zich tegen de Boxersbeweging hebben verklaard op allerlei wijzen ge straft. Over de houding van president MacKinley zijn de meeningen in de Vereenigde Staten verdeeld. In zendingskringen vindt zij tegen kanting en van Republikeinsche zijde wordt zij geprezen. De Russische Regeering heeft, zonder den uitslag der onderhande lingen met China af te wachten, reeds maatregelen genomen om zich in het Noorden van Mand- sjoerije op zulk een voet in te richten, dat het moeilijk zijn zal voor de Chineezen om de Sibe rische grens nogmaals aan te val len. Als straf voor den aanval op Bla- govestsjensk en „wijl de Chinee zen vergeten hebben hoe ontzet tend machtig de groote Russische Czaar is in land, en volk, en ka-; nonnen", heeft generaal Gribsky, op last der Regeering te Peters burg, een proclamatie uitgevaar digde, waarin het noordelijk deel van Mandsjoerije wordt gean nexeerd. Dat is Russische politiek I Buitenlandsch Nieuws. Een socialistisoh intern, secretariaat. In de zitting van Dinsdag van het socialistencongres te Parijs heeft Van Kol het woord gevoerd en als rappor teur voorgesteld om allo socialisten- partijen der geheele wereld to verbin den door een internationaal secretari aat, dat permanente zitting zou heb ben en do inlichtingen, wijzen van or- ganisatie en propaganda zou centralis seeren en alle middelen aanwenden^ die het nuttig zouden schijnen voo£ deze propaganda. De spreker zeide, dat een bedrag van 5000 gulden voor de instelling van zulk een secretariaat; noodig zou zijn. Verschillende sprekers voerden naar. aanleiding biervan het woord en daar op stemde het congres de dadelijke stichting van het internationaal secre tariaat, terwijl men zich voor de geld- quaestie zal wenden tot de bestaande socialistische partijen. De groote par tijen, waarvan het congres er acht telt, zullen alle 300 frs. en de andere elk 200 frs. storten. Op voorstel van Andrea Costa werd Brussel als zetel aangewezen, waar-' voor de Belgische socialist in deze be-! woordingen bedankte„Voor do eerste, maal komen wij in het spoor der prak tische organisatie. De sympathiobon-! den die ons bonden zijn banden van' organisatie geworden."' Stadsnieuws Haarlem, 27 Sept. 1900.. Het bestuur van de S. D. A. P. afd. Haarlem heeft door middel van het Al gemeen Secretariaat, de vakvereenl-' gingen aangeschreven, om een meeting te beleggen ten gunste der opname in de gemeentebestekken der bepalin-' gen omtrent maximum-arbeidsduur en minimum-loon. De heer A. Vosmaer alhier, toonde Woensdag te Schiedam, op het terrein der gemeentelijke waterleiding aldaar, een proef-installatie voor het stereli- seeren van drinkwater door ozon. De leden van het dag. bestuur, de leden van den Gemeenteraad, de leden van de commissie voor gas- en waterlei ding, de gezondheidscommissie, de bacterioloog der waterleiding, dr. van 't Hoff cn eenige anderen waren daar toe door hem uitgenoodigd. Heemstede. Uit de uitkomsten der laatst gehou den volkstelling blijkt, dat deze ge meente op 1 Januari jl. 4722 zielen tel de; bij de vorige volkstelling was dat 3748; de bevolking Is alzoo in de laat ste tien jaren met 26% vermeerderd. In do Kerkbuurt heeft men in den lantsten tijd veel overlast van jon gens dio aldaarvooral des Zondagsavondsvuurwerk afsteken daar waurschuwing door de politie daartegen niets vermag, is tegen eenige dier rustverstoorders proces-verbaal opgemaakt. IJmuiden. Tot opperbrandmeester alhier is be noemd de heer M. J. Schuitemaker, in plaats van den heer N. J. Zwager, die eervol ontslag heeft gekregen. Velgen. Volgens de uitkomsten der 8ste alge- meene tienjaarlijksche volkstelling bedroeg het zielental dezer gemeente op 1 Januari 1900 5346 mannen en 5233 vrouwen, alzoo totaal f 10.579. S^erallletoM. Roman uit het Duitsch DOOE JUL. MARY". 26) Niet dat hij zich over zijn toe stand illusies maaktehij wist, dat hij gevaarlijk ziek was. Maar hoe weinig hoop een zieke ook heeft, in een verborgen hoekje van zijn hart glimt altijd nog een vonk je van hoop, dat bij het zachtste opwekkende koeltje tot nieuwen gloed aanwakkeren kan. Dokter Gordon bevond zich in zijn studeervertrek, toen graaf d'Alberon bij hem werd aange diend. De beide mannen reikten elkan der de hand. Gordon was de treu rige en lijdende uitdnikking op het gelaat van den graaf reeds se dert langen tijd opgevallenhij had den jongen man gadegeslagen, zonder dat de ander zulks ver moedde. Hij constateerde bij Re- naud neurasthenie in hoogen graad, zooals die hem in zijne praktijk reeds herhaaldelijk was voorgekomen. Als arts moest Re- naud zich intusschen zelf kunnen onderzoeken, en Gordon stelde zich tevreden met naar zijne gezond heid te vragen, zoo dikwijls hij hem zag, terwijl de ander hem steeds een nietszeggend, gewoon antwoord gaf. Renaud had tot dus ver noch behoefte gevoeld aan een vertrouweling noch aan geneeskun digen raad, en Gordon was te fijn gevoelig om indringend te willon schijnen. Beide mannen waren op 't eer ste oogenblik eenigszins verlegen. Op 't laatste oogenblik was de graaf begonnen te aarzelen. Of schoon hij niet kon betwijfelen dat de beroemde specialiteit een zeer ongunstig oordeel over zijne ziekte zou uitspreken, scheen het hom toch, dat hij gelukkiger had kun nen leven zonder het te kennen. Er is geen menschelijk wezen, dat spoediger geneigd is om opnieuw te hopen, dan een zieke. De bloem der hoop vermag hare teedere: wortels zelfs te hechten in het hart, dat aan de grootste en meest gerechtvaardigde wanhoop ten prooi was. Plotseling zei Gordon zoo zon der eenige inleiding U is dokter. Waarom is u dan zoo bang Ik wees voor het sterven vrees er thans voor. Nog voor wei nig dagen dacht ik vol vreugde aan den dood, waarin ik slechts een verlosser zag. Thans boezemt hij mij ontzettende wees in, en ik zou willen leven. Ja, leven wil de ik en weer gezond zim en sterk. Hij hield op en zijn hoofd zonk diep op zijne borst. Spreek door, meneer de graaf, zei Gordon on wiendelïjken toon, ik ben niet alleen arts, de doktor is ook een biechtvader. Ik bemin, begon Renaud op zachten toon, ik bemin vol gloed en hartstocht en word weder- keerig bemind begrijpt u? Ik bemin en ben bang daarom neem ik mijne toevlucht tot u, op dat u uwe meening kan zeggen en mij vertollen of ik mag trouwen dan of bij den slaat mijner ge zondheid het huwelijk eene mis daad zou zijn. Bij het woord huwelijk had Gor don eene afwijzende beweging ge maakt, als had hij met betrekking lot dit onderwerp zijn oordeel reeds lang klaardaarop nam zijn goedig gezicht plotseling eene strenge, bijna harde uitdrukking aan. Een vermoeden was bij hem opgekomen en gedurende eenige seconden zochten zijne oogen door het geopende venster de omtrek ken van het slot „Landepereuse", die in de verte zichtbaar waren. Daarop wendde hij zich weer tol den graaf en ondervroeg hem nauwkeurig over het lijden, dat hem kwelde. Hij wilde vernemen, tot welken graad de ziekte reeds was voortgewoekerd. Vervolgens ondervroeg hij hem ook over zijne familie en zijne voorvaderen, van welke hij deze treurige erfenis kon hebben gekregen. Wat Renaud den Amerikaan- schen dokter vertelde, bevestigde slechts de waarnemingen, die de laatste reeds had gedaan, want de kwaal, waaraan Renaud leed, is kenbaar aan verschillende sympto- nen, die den man van 't vak niet in 'fc onzekere lieten. Renaud leed bij tusschenpoozen aan duizelin gen, vergezeld van suizing in de ooren, terwijl hij het gevoel had of de grond onder zijne voeten wankelde. Hij klaagde over groote lichamelijke zwakte en de gering ste inspanning liet eene zware en langdurige vermoeidheid bij hem achter. De nachten bracht hij sla- ipeloos door, en als hij nog eens sliep, werd hij door de verschrik kelijkste droomen gekweld. In de ledematen gevoelde hij niet nader te beschrijven pijnen, die zich soms plotseling in de ruggegraal en den nek vastzetten. Het verlies, dat zijne geesleswerkzaamheid had geleden, had eene verslapping van wilskracht tengevolge gehad waardoor hij reeds sedert langen tijd geheel onder de heerschappij zijner zuster gekomen was. Her senarbeid kon hij bijna in 't ge heel niet meer verrichten, en daar hij onder deze omstandigheden ook zijn geheugen voelde verzwak ken, had hij uit vrees van eene onjuiste diagnose te zullen stellen of door een verkeerd recept een ongeluk te veroorzaken, voor eeni- gen tijd het besluit genomen om de geneeskundige practijk liever geheel en al op te geven. De zeker heid van door dit besluit aan de grootste effende te worden overge leverd vermeerderde nog het aan tal zijner zenuwtoevallen en deed zijne kwaal verergeren. Herhaal delijk was hij plaatselijk verlamd geweestdeze aanvallen duurden weliswaar slechts zeer kort, en bewezen, dat de geheele toestand van het lichaam niet gunstig was. Zo spraken langen tijd met el kander, en de manier, waarop dokter Gordon zijne vragen stelde om omtrent vele punten, dio hem niet recht duidelijk waren, meer licht te krijgen, of Renaud tot openhartig vertellen te bewegen, schonk den jongen man den moed om voor den Amerikaan zijn gansche hart bloot te leggen. Gordon dacht ingespannen na, terwijl hij met een zeker soort medelijden den jongen man be schouwde, die daar voor hem zat en van liefde en wederliefde droomde. Renaud sloeg de oogen op, dio hij eenige minuten op den grond had gericht. ïk weel, welke maatregelen, welke behandeling mijn toestand

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1