Tweede Blad, De schuld van den Geneesheer. behoorende bij „HaöB-Iesis's OsgSiJad" van Maandag 1 Oct. 1900. No. 5293 Haarlemsche Handels- vereeniging. Qoedgek. bij KonBesluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telf. thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet ach aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de vcordeelen groot zijn. I Rechtskundigs adviseurs zijn de heo- j-en mis. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaaxne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optra den. in faillissementen. Yoor incasso's, dioor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend, i Bankiers der vereeniging zijn dehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. i Allo brieven of aanvragen (ook opga- 'ven voor heb lidknaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- jeeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is on3 gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor, het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Ne De kosten dezer informaties bedragen 60 cents petr adres, plns 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën, en rechtskun dige adviezen werden in het aifgeloopen jaar verstrekt. In Mei en Juni zijn 72 vorderingen tob een bedrag van f 2765.73 betaald; 9 vorderingen worden afbetaald, 12 Vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard blijven. H.H. Leden worden er op attent ge- imaiakt, dat pretentiën, buiten de stad jm te vorderen, niet werden behandeld, tenzij/ portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en werkdag Van 'a morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur y.m., de overige dagen van 34 am. Den leden wordt aangeraden voor dat meelevert aan, of zaken doet met 'W. E. Hi Tack Jr., Frans Halsplein 6, Iinlichtingen te nemen aan het bureau i Lange Begijnestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1672-1573, DOOR W. P. J. O VERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. L INLEIDING* Zooals uit de geschiedenis des Vader lands bekend is had de Spaansche Ko ning Filips n den Hertog van Alva herwaarts gezonden om de beroeringen in de Nederlanden te onderdrukken en zijn wil te doen handhaven. Bekend is het tevens dat de Hertog van Alya te streng regeerde, en daar door juist het tegendeel bewerkte van het door den Spaanschen Koning be oogde doel. Een hevige worstelstrijd was er het gevolg van. Reeds dadelijk na zijn komst richtte Alva een „Raad van Beroerten" op, Welke spoedig' den naam van Bloed raad erlangde, en waarvoor ieder ge daagd werdzoo adellijken als niet- adellijken. Het oprichten van zulk een Recht bank was in strijd met 's Lands privile giën, daar volgens deze de beschuldig den voor de gewone rechtbanken der steden en provinciën moesten worden en niet buiten hunne provinciën worden getrokken. Onder de voornaamste vonnissen van dezen Raad behooren zeker wel, die van de Graven van Egmond en welke den 3 Juni 1568 te Brus- sel onthalsd werden 't welk ook het lot van andere Edelen en Grooten was. Oranje, de Graven Lodewijk van Nassau, van den Berg, Hoogstraten en anderen werden niet verbeurd verkla ring hunner goederen uit het land ge bannen, en Oranje's oudste zoon Filips Willem, Graaf van Buren van de Hoogs School te Leuven gelicht en naar Spanje gevoerd. In dezen hoogst ongelukkigen en bedrukten toestand, zat de Prins van Oranje niet stil. Hij verzamelde groo- tendeels op eigen kosten een leger in Duitschland, waarvan een gedeelte, onder zijn broeder Graaf Lodewijk naar Friesland gezonden, eerst de Spaanschen versloeg bij Heiligerlee, doch naderhand geslagen werd bij Jemmingen. Met liet overige gedeelte trok de Prins zelf de Maas over. doch Alva wist hem zoo lang op te houden, dat hij zijn volk, bij gebrek aan geld, moest afdanken, waarna hij eerst naar Frankrijk en vandaar in 1569 naar Duitschland keerde. Met Alva ging heb echter ook niet steeds voor den wind. I-Iij had geld noodig oni zijn krijgsvolk te betalen en voor e enige bouwwerken en vorderde ten dien einde van de Staten de tiende penning, waartegen echter velen pro testeerden. Dit deed Alva besluiten de gevorderde schatting met geweld te heffen, te beginnen met Brussel. De le April 1572 zou echter een ge- heelen ommekeer in den stand van za ken brengen. De Watergeuzen, door tegenwind de Maas ingeloopen, en op den zooeven genoemden datum voor Den Briel ge komen, eischten de stad in naam van den Prins van Oranje op. „In naam van Oranje, doe open de poortklonkt het, en we weten het de poorten werden geopend, de stad wilde nu met Alva en zijne Spanjaarden niets meer te doen hebben en alleen Prins Willem van Oranje, door den Koning aangesteld als Stadhouder van Hol land, Zeeland en Utrecht, erkennen. De meeste steden volgden dit voor beeld, zoo ook Haarlem den 3 Juli 1572. DE TOESTAND IN ONZE STAD. Nadat Den Briel door de Watergeu zen was ingenomen, koos onze stad, in navolging van Zierikzee, Oudewater, Gouda, Leiden, Dordrecht en Gorin- chem de zijde van den Prins. Zonder voorafgaande onderhandeling ge schiedde dit. Gerrit van Berkenroede en Hans Kol- terman, te dien einde door Jonker Die- derick Sonoy afgezonden, hadden met de Vroedschap onderscheiden malen daarover in onderhandeling geweest, welke den 3 Juli 1572 afgetoopen waren. De stad ging den 3'den Juli aan 's Prin sen zijde over, op voorwaarde „Dat sy souden verplicht blijven in den eed, die sy den Koning van Span- jen als Graef van Hollandt gedaen had den, ende den Prinze van Oranjen ge- hoorsaem syn als syne Majesteyts Stadhouder ende Gouverneurdatter geene veranderinge in de Wet ende Raed soude geschieden, dan na ouder gewoonte, immers en in alle gevalle niet, voor ende aleer de Prinze van Oranjen self persoonlyk in 't Land sou- de wesen, dat den I-Tertoge van Alva ende synen aenhang souden werden voor vyand verklaerd, dat niemand binnen der stad of daeromtrent, gees- telyk noch wereldlyk en soude verkort worde in goed noch bloed, buiten treyn van Justitie, die men ordelyk na be hooren onderhoudt soudealle Reli gieuze personen souden binnen heure Conventen, vry onbeschadigd blyven, in heure Religie, men soude geen zol- daeten in de Stad leggen dan met be- wyliginge van de Magistraeten, doch so men most enige knechten hebben, dat men henluyden als dan Ruichaver met syn vendel soude seynden, ende wanneer de nood sulx vereyschte, sou de men hen volx genoeg tot haere be- scherminge doen hebben." Hoe dit verdrag onderhouden werd, zal in 't vervolg blijken. Den 4den Juli werd het Reguliersklooster buiten Haarlem door de leprozen geplunderd, waarvan Augustijn Baggijn de aanleg ger was.. Van dezen dag af hadden de stad en hare omstreken veel te lijden van de Spanjaarden. Drie dagen na den zooeven genoem den datum kwamen er 100 Spanjaar den binnen onze stad, die de inwoners mishandelden en allerlei geweldda- digheden pleegden, een feit dat na een maand herhaald werd door eene nog grootere bende* (Wordt vervolgd)* Stadsnieuws Bij den a.s. winterdienst rijdt eene speciale trein van Haarlem naar O ver veen (te 6.03 des avonds) en terug (te 6.16). Bloemendaal. Ondertrouwd: J. Kreft en A. E. Al berts. Bevallen: G. Senderv. d. Starre, z.; O. J. IkingEland, z. Overleden: J. J Gerdes, 52 j., Mee- renberg; P. J. v. Buggenum, 17 m.; W. Boelen, 70 j. Zandvoort. De aardappeloogst valt ovër het al gemeen genomen dit jaar niet mee, wat aangaat de hoeveelheid aardap pelen. De qualitèït is best, waardoor de prijs zeker hoog zal zijn. De persoon van Arnoldus van Sluis- dam, waarvan de aanhouding in het blad van gisteren werd verzocht, is Donderdag door dén inspecteur van politie alhier aangehouden en van het voorgevallene proces-verbaal opge maakt. De verlcooping van strandvonderij- goederen, Donderdag jl. alhier plaats gehad, heeft opgebracht eene som van 91,85, waarbij 10 opgeld f 9,18, to taal 101.03. Aangekomen badgasten. Mevr. Van Spall, Amsterdam, Pen sion Beau Se jour. "Velgen. Ondertrouwd F. C. Addicks en A. C. Visser. M. de Groot en P. II. Rijkers. Getrouwd D. Asjes en A. Kohier. Bevallen T. Vis DieperinkKos z. A. C. OtteMoliimann z. W. Lavijn de Visser z. A. de LaleijneNammens- ma z. S. BroekDuiker z. II. Numan 'de Bie z. W. ZwanenburgI-Iilarius z. Overleden P. J. Maarschalk 17 m. A. M. Verkooijen 2 j. Haarlemm&rlieda en Spaarn- woude. Getrouwd J. Goosen en E. de Reus. E. Blom en I-I. J. Duijndam. Bevallen M. G. Petrievan Bei- num z. A. C. Nelisde Mol z. J. Flip- scGlas d. (11.) Overleden H. Klaassen d. 7 m. Spaarndam. Bevallen: M. M. G. Handgraaf—Hel legers cL N. Willemsede Jonge d. Schoten. Bevallen J. Hijnen—Hoefgeest d. I Jmniden. De heer P. Bakker alhier, is benoemd tot tijdelijk Ie era ar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool en in het rekenen aan de Burger Avond school te Zaandam. Sloterdijk. De halte alhier blijft in het stoppen van treinen zeer misdeeld, ook bij don a.s. winterdienst stoppen er slechts 4 van iedere richting, de laatste van Haarlem tc 3 uur 17 min.!! Binnenland. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren J. H. A. Berssenbrügge, B. Hendrix, P. E. Bos Jr., en S. de Boer; het 2e natuurkun dig-examen door den heer J. D. van Dijk; het theoreiisch-geneeskundig exa men door den heer II. F. Fleischer; het candidaats-examen in de rechten door den heer II.W. J. Sannes. Bloembollencultuur. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur alhier deelt mede, dat de 98ste Alge meene Vergadering, zijnde eene bui tengewone, zal plaats hebben op Maan dag 12 November a.s. Op deze vergade- 1 ring zal aangeboden worden de reke ning der Vereeniging over het afgeloo- pen jaar, met het rapport van de Com missie, die de rekening heeft nagezien, verslag zal worden uitgebracht door den afgevaardigde der Vereeniging, die de 30ste Algemeene Vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft bijge woond, terwijl voorts de nieuwe Sta tuten en het reglement van orde zul len worden vastgesteld. Verder deelt het Hoofdbestuur mede, dat de gewone December-vergadering, zijnde de 99ste Algemeene Vergadering Vereeniging zal worden gehouden op Maandag 2i December a.s. In die vergadering zal aan de orde worden gesteld, de verkiezing van een Voorzitter en drie leden van het Hoofd bestuur, ter vervulling van de vacatu ren die zullen ontstaan door de perio dieke aftreding van den heer J. II. Kre- lage (als Voorzitter) en van de heeren J. II. Bijvoet, C. J. L. van der Meer en G. Vlasveld. De heer J. II. Krelage heeft in de 96ste Algemeene Vergadering medegedeeld, dat hij bepaald besloten heeft zich niet weder voor eene herbe noeming beschikbaar te stellen. Nederlanders van afkomst. Men schrijft aan het „Hbld.": Het is waarschijnlijk, dat onder de personen, die tengevolge van den Zuid- Afrikaanschen oorlog naar Nederland worden uitgezet, zich velen bevinden, die, ofschoon Nederlanders van af komst, burgers zijn geworden van eene der Republieken, of althans de Neder landsche nationaliteit hebben verloren krachtens art. 7, 4o, der wet van 12 December 1892 („Staatsblad" No. 268). Het spreekt van zelf, dat. de Nederland sche Regeering rechtens niet verplicht is deze personen hier te lande toe te laten of te laten verblijven. D bijzondere en deerniswekkende omstandigheden waarin bedoelde per sonen, Nederlanders van afkomst, ver- lc eer en, geven echter aanleiding de be palingen der vreemdelingenwet tegen over hen niet in alle gestrengheid toe te passen, maar consideration te ge bruiken. In dien zin zijn wenken gegeven. Nederl. Maats, voor Tuinb. en Plantkundo. Na de pauze kwam 't. eerste voorstel van Amsterdam opnieuw aan de orde en de discussies daarover duurden nog ruim twee uur. Het prae-advies van 't hoofdbestuur werd op alle punten krachtig bestre den door de heeren Hazeloop, Ciaas- sen, Galesloot en Tennissen, met het gevolg, dat het voorstel van Amster dam werd aangenomen. Het Hoofdbestuur zal nu een enquête uitschrijven om de grieven en wen- sclïen te vernemen omtrent het ver voer van tuinbouwproducten deze enquête zal zoo doenlijk over het ge boete land worden uitgestrekt. Verder zal 't hoofdbestuur de belangen der warmoczerïj zooveel mogelijk beha ii- gen als door Amsterdam is bedoeld. Bij de discussie kwam vooral uit, dat de Maatschappij een andere richting uit moet. Voorstel 2- Do alg. vevgadering be sluite een groote internationale Tuin bouwtentoonstelling te houden in 1992 of 1903 te Amsterdam, werd eveneens ingeleid door den heer Jac. P. R. Gala sloot. Dit voorstel werd na ampele bespre kingen verworpen, hoewel er wercï op aangedrongen, dat het hoofdbestuur zou onderzoekeu de gelden bijeen te brengen voor een tentoonstelling, om dan later te bespreken waar deze zou kunnen worden gehouden. Voorstel 3. Nu de bemesting met hulp-meststoffen in den tuinbouw meer en meer aan de orde zal komen, acht de afd. het gewenscht, dat het hoofdbestuur beproeve, onder de leden die scheikundige kennis te versprei den, welke noodig is tot een goed be grip en een rïchtige behandeling der hulpmeststoffen, werd ingeleid dooi den heer P. Teunïssen, eveneens afgev. van Amsterdam. Spr. betoogde, dat alleen hij zelf standig bemesten kan, die eenig inzicht heeft in de beginselen der scheikunde. Zonder die kennis moet men loopen aan den leiband van anderen, vaak on betrouwbare en onkundige handelaars. Wanneer in den volgenden winter b. v. de f 2000, die de regeering als subsidie geeft voor voordrachten, konden be steed worden om in elke afd. een reeks lessen te geven, zou reeds veel gewon nen zijn. Daarna zouden de leden zich de een voudige en daarom zoo bruikbare boekjes over de bemesting, uitgegeven door „Do Veldpost" te Amsterdam, kunnen aanschaffen, om wat dieper in de zaak door te dringen. Zoo zou allengs de noodige kennis worden opgedaan die ten slotte een groot geldelijk voordeel aan de leden zou opleveren. Begint men evenwel niet met het a-b-c, dan komt men nooit aan 't eigenlijke lezen. De landbouw is den tuinbouw verre vooruitde landbouwpers niet de officieelo staat dan ook oneindig hooger dan de tuinbouwpers. Ten slotte dringt de spreker er met klem op aan, dat het hoofdbestuur zijn voorstel in ernstige overweging neme, want een oordeelkundige bemesting staat gelijk met gouddelven. Na eenige bespreking van de heeren Claassen en dr. II. Bos uit Wagenin- gen werd dit voorstel aangenomen, na schrapping van 't woord „scheikun dige", zoodat het hoofdbestuur cursus sen in do bemestingleer zal voorberei den. Nadat door den heer Koster, afgev. uit Boskoop, was gewezen op de agita tie in Duitschland tot verhooging van de invoerrechten op planten en tuin bouwproducten, werd op voorstel van den heer Claassen aan :t hoofdbestuur opgedragen zijn invloed aan te wen den. oni, als de nieuwe belasting in Duitschland geheven wordt, te bewer ken, dat dit niet geschieden zal per gewicht der planten, doch per waarde. Tot tweede lid van 't hoofdbestuur was inmiddels gekozen de heer C. G. van Dijk, te Zeist. Verder werd besloten de vriend schappelijke bijeenkomst te houden te Velp, en de winterbijeenkomst te Am sterdam. Ten slotte werd besloten aan Jan Mus te Haarlem en Dries Kruithof te Nunspeet medailles uit te reiken voor langdurigen dienst in den tuinbouw. At jeli. De correspondent van de N R- CL te Batavia seinde Donderdag: Toekoe Baid is hier en keert naar Atjeh terug. Het Koloniaal Verslag van 1897 bevat naar het blad in een kantteekening meedeelt, omtrent Toekoe Baid hot volgende: „Zooals hiervóór werd gemeld, meld de zich het hoofd der VII Moekim Baid, rekenende or» onze tegenover hem steeds betoonde lankmoedigheid, den 23stcn Augustus (1896) in het bivak te Lainara, toen onze troepen reeds zijn gebied betreden hadden, en de termijn was overschreden, die voor de opkomst van de hoofden der XXII Moekim was gesteld. Aangezien handhaving van T. Moeda Baid in zijne function ge vaarlijk moest worden geacht voor de bevestiging van ons gezag in de VII Moekim Baid, werd hij uit zijn ambt ontzet en wegens den steun, dien hij steeds aan onze tegenpartij verleende, den Gen September naar Batavia op gezonden. Hem is sedert bij besluit van den gouverneur-generaal van 24 September 1896 no. 5, met toepassing van art. 47 van het Regeeringsregle- ment, de hoofdplaats Banda-Neira dei- afdeel ing Band a (residentie Amboina) tot verblijfplaats aangewezen." liet telegram kan slechts beteekenen, dat de boven vermelde maatregel te gen Toekoe Baid is opgeheven en dat hij naar Aijeh terugkeert Het bestuur der Vex-eeniging van Nederl. Steenfabrikanten heeft in een adres aan de Tweede Kamer instem ming betuigd niet liet verzoek van mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle ter za ke van de plannen tot afsluiting en ge deeltelijke drooglegging der Zuiderzee. Oe eerst onlangs te 'srGravenhage opgerichte Haagsche vereeniging van politieagenten telt reeds meer dan 400 leden, verdeeld over de 4 politieafdee- lingen. Te Baarn is Donderdagavond door het weigeren der rem een goederen trein aan 't nieuwe station ontspoord. De locomotief reed het stootbord met vervaarlijke kracht omver, duwde een dikken beuk op zij en kwam vlak voor de rails van de Soester paardentram tot staan. De schade is betrekkelijk ge ring. De geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche zeewezen werd sedert de opening door ruim elf dui zend personen bezocht. Vrijdagmorgen kwamen met de nacht boot te Vlissingen aan prins en prin ses Heinrich van Pruisen, die met den aansluitendcn trein, in een salonrij- tuig, do reis naar Kiel vervolgden. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In de jaarvergadering van het Ned. WerkL Verbond „Patrimonium" te Am sterdam gehouden, is besloten tot het oprichten van een Christelijk Arbeids secretariaat in Nederland. De jaar vergadering oordeelde, dat daaraan groote behoefte bestond, om daardoor eenigszins leiding te geven aan de christelijke vakbeweging. Het adres van dit secretariaat is ge vestigd te Kampen, Venestraat 28. Het bestuur, bestaande uit de heeren J. Huizinga, le Kampen, voorz., J. Douwes Jr., Amst., seer., II. Verveld, le Enschede, penningm., verzoekt zooveel mogelijk inlichtingen te verstrekken, wanneer er in een plaats iets gebeurt in betrekking tot de arbeidersbeweging en inzonderheid die der vakorganisa tie. Het is-ten allen tijde bereid, per soonlijk en schriftelijk inlichtingen ie geven voor arbeids-aangelegenlieden. De besturen van 17 werkliedenver- eenigingen te Leiden hebben een adres aan de Tweede? Kanier gericht over de nieuw ingediende Ongevallenwet, waarin zij verzoeken alleen die arii- kelen in behandeling te nemen, waarin het nieuwe ontwerp van liet vorige afwijkt en er met nadruk op aandrin gen, geen gehoor te geven aan het ver zoek van de Vereeniging van werkge vers. en integendeel in liet ontwerp de waarborgen voor de onafhankelijke cr rechtmatige toekenning der uitkeerin gen zooveel mogelijk te versterken. Letteren en Kunst. Intern, wedstrijd voor Man nen Kwartetzang. Bij gelegenheid van haar 20jarig be staan is door de zangyeréeniging ,,de Lauwerkrans" le Maastricht; een in ternationale wedstrijd voor manneu- quartetzang uitgeschreven, welke zal plaats hebben op Zondag 22 Januari 1901. De wedstrijd is samengesteld uit twee categorieën en in beide afdeelingcn zul len zeer belangrijke prijzen worden toegekend. De officieele programma's en uitnoo- digingen voor dezen wedstrijd zullen eerstdaags aan de zangverecnigingen toegezonden worden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer P. Schappin. secreta ris der vereeniging, Boschstraat 101, Maastricht. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Aan de eerste klasso Westelijke en Oostelijke competitie wedstrijden van den Ned. Voetbalbond, zullen dit jam- do navolgende vereenigingen deelno men. Westelijke competitie: „R. A. P." Amst?, „LI. V. V." Den Ilaag; „H. B. S." Den Haag; „Ajax" J.eidcn; ,,V. V. Haarlem", Haarlem; Sparta" en „R.i- piditas" beiden Rotterdam en „Velori- tas" Breda. Laatstgenoemde cacie'u.vi voetbalclub die dit jaar voor het eerst in do le klasse coniueiitie uitkomt, zei zeker een geduchte tegenstander zijn. In de Oostelijke competitie spelen „Hercules" Utrecht; „Go Ahead'' en „Victoria" heide Wageningen. „Yb se" Arnhem: „Quick" Nijmegen; Dulci" Deventer en „Princes Wil:, mina" Enschede. In beide competities speelt dus in dit seizoen een club meer dan in li-V vorige jaar. „Het Kanaal" over in een skit, Naai* aanleiding van een wedden schap, die de Engelsclie professional roeier, Mo Gibson wil aangaan om in een skif het Kanaal van Dover naar Calais over te steken binnen 7 uren, heeft de heer Fed. Fox te Putney 1000 pond sterling uitgeloofd voor Gibson zoo hij in zijn vrij wel onmogelijk plan slaagt. Motor rijwiel n. De motor-wielrijder Rigal te Parijs heeft dezer dagen een groote record verbetering op de baan bewerkstel ligd. Ilij reed een driewieler met twee tezamen werkende motoren ieder van j zes, totaal dus 12 paardenkrachten. 1 Kilometer met vaart reed hij in 1 min. 16 1/5 sec. 1 Eng. m. id in 1 m. 16 1/5,10 KM. in 7 m. 58 1/5, 20 K. M. in 16 ni. 11 1/5 sec. Deze snelheden geven een afstand van 77 Iï. M. 500 M. per uur. Rechtszaken. Om in de gevangenis te komen. G. v. d. Velde was tot voor eenigen tijd werkzaam in Duitschland ais fa brieksarbeider. Omdat hij aan toeval len lijdt werd hij ontslagen. Te voet kwam hij van Mainz naar Amsterdam. Zunder geld en ten einde raad nam hij een stoel weg staande voor een café op'het Leidscheplein, met het oogmerk onder dak te komen. De man, die vroeger aldaar een bor- stehuakerij had, met 9 knechts, had Feuilleton. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARL Toen verliet de hond ook dit pad weer en sloop tusschen laag hout allerlei struikgewas door tot met wild dooreengeslingerde begroeide vlakte, die zacht aihellend zich tot aan de Loire uitstrekte. Tyras brengt ons bij de door- merkte een der jagers op. Nu de jager over de doornen-! kloof sprak, herinnerde Bringue- taille zich. dat de postbode om uur 's morgens had beweerd die richting schoten te hebben Te midden van het struikgewas, lat telkens ondoordringbaarder verd, verloor Bringuetaille den herhaaldelijk uit het oog, maar het verstandige dier kwam tel kens weer te voox'schijn, tot het opeens voor een zeer dicht, bijna niet te genaken bosch van doornen staan bleef, dat echter niet zeer groot van omvang was, want men kon aan den anderen kant de voort zetting van de hellende vlakte zien. Welnu, Tyras, wat is er? vroeg Bringuetaille sidderend, ter wijl hij zijne lantaarn omhoog hield en haar geel licht over de struiken liet glijden. Plotseling slaakte hij een doffen kreet. Jozef Jozef, broeder I Om 's hemels wil Richardier lag op den rug dwars over een doornenstruik zonder dat zijn lichaam den grond raakte, daar hij door de benedenste tak ken werd gedragen. Hij was dood, he4 lichaam koud en stijf. Met een hartverscheurenden gil wierp Margarete zich over het lijk, zoodat zij handen en aangezicht aan de doornen wondde. Vader, mijn dierbare vader De mannen waren dichterbij ge komen en bij het licht der vijf lan taarns konden ze het ontzettende schouwspel gadeslaan, dat iemand biedt, die een geweldacligen dood is gestorven. De oogen stonden wijd open, de mond was vertrokken door eene vreeselijlte pijn en deD ontzettenden angst voor den on- verwachten dood, de kleei'en van het bovenlichaam waren bezoedeld door het bloed, dat der doodelijke wonde was ontvloeid. Richarcliei-'s geweer lag naast hem in de stiTii- ken met den mond naar hem toe één loop was ontladen, de andere niet. Op welke wijze kon zich het on geluk hebben toegedragen Blijkbaar had Richardier door het struikgewas willen di*ingen om geen omweg te moeten maken en tijd te winnen. Hij had zijn wapen echter niet verzekerd tegen het losgaan, maar was zonder voor zorgsmaatregelen met het geweer doos? de struiken gedrongen. Zulk eend onvoorzichtigheid was. bij zoo'n ouden, ervaren jager geheel onbegrijpelijk, ofschoon de meeste ongelukken op de jacht op deze wijse ontstaan. De trekker was achter eenen tak blijven haken en had den eenen loop doen afgaan. Richardier, op zoo kleinen afstand getroffen, was als door een blik semstraal neergeveldde dood moest oogenblikkelijk zijn inge treden. Peinzend stond - Bringuetaille daar. Zijn broeder, die zoo kalm, zoo volkomen meester over zich- zelven was, zou zulk eene onvoor zichtigheid hebben begaan? Was dat denkbaar? Hij overwoog deze vraag, terwijl een der jagers bezig was Margarete weer uit hare be wusteloosheid te doen ontwaken. De andere, die onderzoekend om zich heen keek, liet een uitroep van verbazing hooi'en en riep toen: Meneer Bringuetaille me neer Bringuetaille De geroepene snelde naar hem toe, en de jager, die zijne lantaarn hoog opgeheven had, wees naar eene plek in de struiken, terwijl hij zeide Ziet u dat daar? Eene doode snip, gespietst op de puntige tak ken Inderdaad hing op de aangewe zen plaats een snip met neerhan gende vleugels en een droppel bloed aan de punt van den langen snavel. Ze was bij 't neeiwallen daar blijven hangen. Richai'dier had haar van den anderen kant van het doornenbosch geschoten, Tyras was er op toegesneld om haar te apporfceei*en, maar had haar niet kunnen bereiken en nu was zijn meester tusschen de stiniken gedrongen, had daarbij vergeten de noodzakelij ke voorzorgsmaatrege len te nemen, en zoo had het on geluk plaats kunnen grijpen. Twee mannen waren reeds be gonnen takken te snijden om daar van eene draagbaar samen te stel len, waarop het lijk van den onge lukkigen Richardier werd gelegd. Daarentegen stond Bringuetaille niet toe, dat men het geweer aan raakte en dus liet men dat in de struiken achter. Er moest immers in elk geval een onderzoek plaats vinden, dc autoriteiten zouden op de plaats des onheils komen en willen uitmaken op welke manier Richardier om 't leven was geko men. Voor Bringuetaille het lijk liet wegvoeren, prentte hij zich goed de ligging ervan in om daax*- omtrent inlichtingen te kunnen geven. En om geheel zeker te zijn, noodigdc hij ook de beide jagers uit hetzelfde te doen. 't Was niet ver meer van mid- dex-nacht, toen de droeve stoet op het slot aankwam. Hier liet Brin guetaille dadelijk een rijtuig in spannen en reed naar Saint-Lau rent om vandaar aan de autoritei-, ten te telegrafeeren. Daarbij maak te bij een kleinen omweg en bi'acht een bezoek aan het slot „Rouches", waar hij dokter Gordon opbelde. Toen de Amerikaan een weinig vei'baasd voor den dag 'kwam, zei de nachtelijke bezoeker: Dokter, u was bevriend met. mijn broeder. Ik bid u, ga zoo spoedig mogelijk naar „Landepe- reuse" en laat de beide meisjes niet alleen in bare wanhoop, maar tracht ze te kalmeeren en te troos ten. Maar wat is er dan gebeurd? Mijn broeder heeft in het bosch van Ilalary een ongeluk ge kregen. En is dood? Dood, helaas sprak Bi-ingue- taille op bedroefden toon. Tien minuten later galoppeerde Gordon met zijn paard den weg op naar „Landepereuse". De ti*anen der beide meisjes begonnen met nieuwe kracht tc vloeien, toen ze< den xnan zagen, die in weerwil

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5