„Spun Glass". Groote Houtstraat 21 Telephoon 490. PREDIKBEURTEN Nieuwste Genres.! De kindsheid voor het kind. Balorcfiesf, W. H. BOEKWIJT, Eeaa Hullkei'. Duco Crop's Dessins, I. C. HAAN, kennis gemaakt met het gevangenisle ven, als gevolg van een veroordeeling wegens verduistering van schoenen. Het O. M., bij monde van mr. Went- holt, achtte de elementen voor diefstal aanwezig en staafde zijn meening door verschillende beslissingen aan te heu len, ook van deze rechtbank. Voor het geval de rechtbank thans van een andere meening mocht zijn, dan requireerde mr. Wentholt schul digverklaring van den bekl. aan land- looperïj. Geeischt werd drie dagen hechtenis en opzending naar een Rijks werkinrichting voor den tijd van 1 jaar. INGEZONDEN ELEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De nieuwste Engelsche Voering'stof voor Rok ken, ter vervanging van Taffette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: Gemengd Nieuws. Door haar zustör vermoord. In Petersburg heeft een harones W., weduwe van een oud-attaché van de ambassade te Madrid en een Spaan- sche van geboorte, uit jaloezie haar eigen zuster, een meisje van achttien jaar, op afschuwelijke wijs om het le ven gebracht. Zij is in hechtenis ge nomen. Een merkwaardige duik- sprong. Een bijzonder sensationeele duik- sprong waarvan alle Amerikaansche bladen vol zijn, wordt sinds eenigen tijd te Chicago vertoond door den 25- jarigen Yankee zwemmer Ch. Marsh en wel op een rijwiel. Het !ortistsl.uk waaraan volgens be wering van den uitvoerder niet het minste gevaar verbonden is, wordt als volgt bewerkstelligd Van eene speciaal voor dit doel ver vaardigde estrade ter hoogte van 45 meters gaat een loopplank van 30 me ter lengte vrij steil naar beneden tot boven het waterbassin op een hoogte van 20 meters. Op zijn rijwiel zonder ketting en met vaste voetrusien vliegt de duiker langs dat hellende vlak in snelle vaart tot het einde van de loop plank en laat daar zijn stuur los. Met een sterken afzet zweeft hij het lucht ruim ïu met de handen boven het hoofd als bij een gewonen duïksprong, en op die wijze komt hij ock te water. Tien meters verder komt hij weder aan de oppervlakte. Steeds meer Chsmberlain- aandeelen. De Morning Leader" laat de familie Chamberlain niet los. Het blad komt nu voor den dag met een vierde maat schappij, waarin de Chamberlains be trokken zijn; zij heet de „Tubes Ltd. en is leverancierster geweest zoowel van het departement van oorlog als van marine. Onder de aandeelhouders kwamen voor: Arthur Chamberlain 74.800 aandeelen, A. Chamberlain Jr. 100 aandeelen, Chamberlain en Ste wart 100, Jeszi Collins, de zaakwaar nemer der familie Chamberlain ook zelf parlementslid 1300, andere leden der familie Chamberlain, als Huberi Chamberlain 3000, Arthur Nesville 700, Walter Chamberlain 1000. Een brief van Dreyfus. Dreyfus antwoordt in een brief, dien de „Temps" opneemt, op het schrijven dat de heer Tarieux op den verjaardag van het Rennes-proces tot den ex-ban- neling richtte. Dreyfus verklaart, dat het doel, dat hij vervolgt steeds het zelfde blijft: de wettelijke herziening van zijn proces. De Abruzzen-expeditie. De hertog van Ahruzzen wordt bin nen enkele dagen te Sandefjord ver wacht, waar de Stella Polare" ligt. De hexdog zal het schip verkoopen en een ander schip koopen voor zijn nieu we expeditie. De Italiaansche beman ning verliet het schip en keerde huis waarts, daar zij niet aan de tweede ex peditie zullen deelnemen. De vader van den in de ijswildernis achterge bleven Noor Stokken heeft om een on derzoek gevraagd en de hertog van Abruzzen zal waarschijnlijk moeten getuigen. Spoorwegongeluk. Op den Oostsiberischen spoorweg ontspoorde onlangs een trein vol sol daten die naar Oost-Azië reisden. Elf soldaten kwamen om en vele werden gewondtwintig wagens werden ver brijzeld. Uit het onderzoek bleek dat de rails losgeschroefd waren. Het was dus op zet.: Mevrouw Botba. In de Matin vertelt Jean Carrère van een bezoek dat hij in het laatst van Augustus te Pretoria aan mevrouw Bo tha heeft gebracht „Mevrouw Botha droeg een paarse japon van fraaien snit met eea ruiker tje anjelieren van dezelfde soort als overal in de kamer stonden. De andere dames waren zeker in den rouw, want zij droegen geen bloemen. Een ervan trof mij dadelijk. Een jong meisje, bruin, met zwarte en vurige oogenzij sprak van de invallers op een onver- zoenlijken toon die mij deed vermoeden dat zij iemand die haar lief was, ver loren had. Allen hadden bovendien een hooghartige houding die weinig hoop liet op een spoedige bevrediging. Ik ben zeer trotsch op mijn man, zei mevrouw Botha, en gij kunt zeker zijn dat hij tegenstand zal bieden tot het einde toe. En de brunette, met den droefgeesti- gen blik, gaf mij, nadat zij gezegd had dat zij een Franschen naam droeg en van Fransche afkomst was, dezen steek Hoe komt het toch dat gij in Europa zoo bang zijt voor de Engelseben ter wijl een handvol Boeren hun het hoofd biedt Al onze mannen zijn aan het front, zeide een ander, en als zij thuis kwamen, zouden wij hen wegjagen. Terwijl deze dames daarna over plaatselijke dingen spraken, bekeek ik op den schoorsteen een groote fotogra fie, die den heer en mevrouw Botha voorstelde. Zij waren in de bloem van hun jeugdhet was ongetwijfeld een herinnering aan hun trouwen, en de held, die straalde van vreugde, had reeds dien helderen en flinken oogop slag die allen getroffen heeft die hem hebben gezien Wij stonden op om afscheid te nemen en ik beloofde terug te komen om me vrouw Botha opnieuw mijn hulde te bewijzen, haar verzoekende mijn groe ten te doen aan den generaal. Zij zijn ontzettend, zeide ik in het heengaan tegen mejuffrouw Aubert.; als de Boeren ooit toegeven, zal dit niet zijn onder den invloed van hun vrouwen En zij zijn allen eender.- Als gij wilt, zullen wij naar mevrouw Van Warmeloo gaan. Haar beide zoons zijn op commando. Bij mevrouw Van Warmeloo dezelf de ontvangst als in de vorige huizen. Zij was alleen met haar dochter, die om haar hoed een lint in de Transvaal- sche kleuren droeg. Verbeeld u, zeide zij onder meer, dezer dagen bad mijn dochter dit lint met de vierkleur op den hoed. Een sol daat beval haar het er af te nemen. Zij weigerde. Toen wilde de soldaat haar te lijf. Liever dan zich te laten aam-a ken, rukte mijn dochter het er zelve af. Maar den volgenden dag klaagde ik bij den offcier van politie en zei hem dat Transvaal, daar het nog niet veroverd was, officieel de Zuid-Afrikaansche Re publiek bleef en dat wij bijgevolg het recht hadden, de kleuren van onze vlag te dragen. Mevrouw, zeide de officier eenigs- zins geërgerd, de oorlog is geen ding om te lachen Dat is mogelijk mijnheer, ant woordde ik, maar toch zult gij niet ge daan krijgen dat wij huilen Die Boerenvrouwen hebben een hart en spreken als Romeinsche vrouwen. Dat belooft wat voor de komende ge slachten. Een diefstal. Een groote diefstal is de vorige week te Berlijn gepleegd. Een bewoner vau de millionairsbuurt bij den Thiergar ten bemerkte 's morgens, dat des nachts in zijn studeerkamer dieven ge weest waren en vermiste uit zijn geslo ten brandkast voor 20000 mark aan ef- fecten en 3 inillioen aan deposito-be wijzen. Het slot was geheel gaaf en ook geen enkele deur toonde sporen van braak. De diefstal moet dus zijn gepleegd met vaJsche sleutels en door personen, die met het huis hekend wa ren. Een vroegere huisknecht en een portier uit de buurt zijn als daders of medeplichtigen aangehouden, doch ontkennen alle schuld. Daar terstond van do nummers der effecten bericht werd rondgezonden, kunnen de dieven van liet gestolene geen voordeel heb ben. Van de effecten is reeds een be drag van 5000 mark in een spoorweg- waggon teruggevonden. Bij Béziers (Frankrijk) zijn twee trei nen, een goederentrein en een trein voor reizigers, in een tunnel op elkaar geloopen. Tien spoorwegambtenaren en zes reizigers zijn daarbij vrij ern stig gewond. Parijs en Berlijn. Een Duitsch tijdschrift voor Statis tiek geeft een vergelijking tusschen de begrootingen van Parijs en van Berlijn over bet loopende jaar. De Fransche hoofdstad lieeft een bevolking, die 1| maal zoo groot is als die- der Pruisf- sche, maar Parijs geeft ruim 2§ maal zooveel uit als Berlijn: 330 millioen francs tegen 107 millioen mark. In het vorige jaar was het verschil nog groo- ter, omdat Parijs toen 29 millioen frs. meer, Berlijn 7 millioen mark minder noodig had. Parijs trekt 23% van zijn inkomsten uit belastingen, waarbij de plaatselijke accijnzen een ruime plaats innemen. Berlijn trekt 60% uit belas tingen en heffingen (geen accijnzen). Per hoofd betaalt men te Parijs 75 fr. belasting aan de gemeente, te Berlijn 35 mark, een verhouding ongeveer als 9 5. De dienst der schuld neemt te Pa rijs 35% der uitgaven in beslag, te Berlijn slechts 18%, dus maar half zoo veel. Voor het onderwijs geeft Parijs 9i% uit. Berlijn 22^; voor armwezen, geneeskundige verzorging en openbare gezondheid. Parijs 1QJ%, Berlijn Hoe men Ciiineezen beschaaft. Aan de „New-York Herald" is Don derdag uit Tien-Tsin geseind, dat bij het binnenkomen in die stad de vreem de troepen schandelijk hebben huisge houden. De douanedirecteur moet met een variant op een bekenden uitroep gezegd hebben: „Na onze vijanden, die ons hebben willen vermoorden, be scherm mij, mijn God, tegen onze be schermers, die onze huizen geplun derd hebben!" Er werd gebrand, geroofd, geplun derd en de vreemde plunderaars voch ten met de Chmeezen om den buit. Dat is de beschaving we wezen hier reeds meermalen op die men in Chiua gaat brengen; rooven en moorden en plunderen. Om de duiten is het te doen, om de voordeelen, om bezit en voordeeL Zulke berichten spreken hoekdeelen en wijzen duidelijk uit dat het met die holle phrasen en botte leugens van in naam der beschaving uit te trekken, eindelijk maar eens uit moet zijn. In Engelsoh Indië luiden de laatste berichten over den hongersnood gunstiger. Het aantal be deelden bedraagt nog slechts drie mil lioen. Ernstiger ziet het er evenwel uit met de cholera- en pestberichten. Se dert-3 Augustus hadden in het leger 256 sterfgevallen door cholera plaats. En ook de pest breidt zich uit. Hoog in de Lucht. De „Figaro" vertelt van een hoogte- stijging door twee Fransche luchtrei zigers, de heer en Jacques Balsan, be stuurder. en L. Godard, vervaardiger van den ballon. Hun aanteekeningen luidden „Op 18,200 voet beginnen onze sla pen zeer te doen, onze gezichten ver- bleeken en een waas komt voor onze oogen. Op 22.150 voet wordt Balsan onge steld en kan zelf niet naar zijn zuur stof-reservoir gaan. Ik geef hem een weinig zuurstof in en anderhalve mi nuut later is hij weer in or de. Zullen we hooger gaan Ja voorzichtig. Nu is het de beurt van Louis Godard om onwel te worden. Dezelfde pijn en on macht bevangen hem. „Ik kwam hem zoo snel mogelijk te hulp." Eenige be vende onleesbare regels volgen waarop bet proces-verbaal vervolgt „20.950 voet. Wij gevoelen ons beter, dank zij de zuurstofbuizen, welke wij in den mond houden. ,21.450. De koude is intens. Onze baarden zijn bedekt met ijs. ,22,400 voet. Wij zijn beide onmach tig en niet in staat een woord te spre ken. Wij zouden hooger kunnen gaan, doch het zou te gevaarlijk zijn. Wij zijn bijna hulpeloos, onze oogen wor den weer dof. Wij moeten terug en dalen." De reizigers bereikten veilig den grond doch in uitgeputten toestand. Hoog gevangon. Een 3-tal reizigers heeft dezer dagen te Keulen eenige onaangename uren doorgebracht. Zij hadden met anderen een der torens van den Dom beklom men en bemerkten toen zij wilden ne derdalen, tot hun schrik dat de deur gesloten was. Door een vergissing had de geleider niet bemerkt dat bet drie tal nog boven was. Eerst trachtten zij met zakdoeken de aandacht der voor bijgangers te trekken, doch te vergeefs. Toen kwamen zij op den inval een peer, die een hunner bij zich had, uit te hollen en met een briefje er in op straat te werpen. Dit gelukte. Een koet sier zag de peer liggen," raapte haar op en vond aldus het briefje, zoodat ten slotte de opgeslotenen hun verheven standplaats konden verlaten. Luchtscheepvaart. Een zeer belangrijke opstijging heeft Zondag 11. in 't Friedenaupark te Ber lijn plaats gehad met een ballon van 9000 kubieke voeten inhoud. Het plan der reizigers, prof. Berson van het Metereologisch Instituut te Potsdam, de luchtreiziger Zekely en de heer Alexander, is om waar te ne men, hoe lang een dergelijke halion in het luchtruim, kan verblijven. Prof. Berson, die reeds veel over luchtscheepvaart heeft heleend ge maald, heeft op 4 December 1894 in den ballon „Phenix" de grootste hoogte, 9150 meters, bereikt. Na de opstijging nam de ballon de richting van de Oostzee en Zweden. Men ziet met zeer groote belangstel ling de bijzonderheden dezer reis te gemoet. Dat denken we als we bij 't aangaan der scholen de vroolïjke kleinen zien binnenstormen, om kennis te gaan op doen, die hen onontbeerlijk is in den moeilijken levensstrijd. Dat denken we als we ze zien spelen in de vrije uren, in de vrije middagen. Maar dan den ken we tevens aan de legers ongeluk- kigen, voor wie de jeugd zoo bitter kort is, die geen speel-uren en heerlijke middagen hebben gekend omdat ze reeds vroeg moeder moesten helpen, of een paar centjes verdienen, en die na nog niet half genoeg van het gewoon lager onderwijs genoten te hebben van de school werden genomen, om naar fabriek of werkplaats te worden ge stuurd, en aan die legers kinderen, die van dat ze loopen konden hebben geva- gebondeerd en aan onderwijs zelfs niet hebben gedacht. Het lot, het harde lot, wees deze arme paria's de plaats dei- verschoppelingen, hield ze dom, en drukte ze neer, belette dat ze een goede plaats aan den levensdisch konden krijgen. In Duitscbland geeft de rijks-statis tiek over kinderarbeid droeve, spre kende cijfers, en wie tusschen de regels leest, dien zal het hart ineenkrimpen van medelijden voor de honderddui zenden kinderen, die in hun jeugd, in plaats van lichaamskracht te kunnen vergaderen, lichamelijk en geestelijk totaal uitgeput worden. Die rijks-enquête heeft zich bezig ge houden met den leeftijd van de geëx ploiteerde kinderen, met den aard van bedrijf waarin zij werkzaam zijn, met bun arbeidstijd, de lokaliteiten waarin ze werken, bun rechtspositie, en de ar- beidsloonen, en ook heeft zij verwerkt de mededeelingen van politiewege over den kinderarbeid buiten fabrieken en werkplaatsen. In verschillende staten moest, door dat men niet overal even goed het be lang inzag van alle onderdeelen dezer enquête en dus slechts gedeeltelijk ma teriaal leverde, het onderzoek niet vol komen zijn, terwijl bovendien geen re kening is gehouden met de groote fac tor veldarbeid, in voorjaar, zomer en herfst, zoodat men van den vollen om vang van den kinderarbeid geen vol doende beeld heeft, maar het resultaat: in Duitschland zijn 54.283 schoolplich tige kinderen (beneden de 14 jaar) in loondienst, zegt toch reeds genoeg om zich een voorstelling te maken van de ontzettende uitbreiding der kinder exploitatie. Dat bewijst, dat de kinder arbeid, nu bij in de fabrieken verboden is, voor een groot deel in huisarbeid is veranderd, en op straat wordt uitge oefend, en de arbeidswetgever dus ook hier tegen kinderuitbuiting moet gaan waken. In Pruisen alleen zijn 269.598 kinderen beneden de veertien jaar reeds aan 't werk. Vooral in de groote steden en in de Thüringsche, Saksi sche en Silezische huis-industrie-dis- tricten is de kinderarbeid ontzettend. Niet alleen in de industrie en op 't veld worden deze kinderen gebruikt, maar als venters, krantenjongens, loopjongens, kegelopzetters, enz. enz. 54.283 kinderen beneden de 14 jaar moeten werken, hard werken om hun brood te verdienen, missen behoorlijk onderwijs, missen het zonnige geluk van de jeugd, maar moeten zwoegen en slaven voor een paar centen, en wor den uitgebuit. Welke ten hemel schreiende toestan den schuilen in deze cijfers. In Pruisen heeft men een onderzoek naar den duur van den kinderarbeid ingesteld, doch kwam alleen tot dit re sultaat, dat 63.554 schoolkinderen zes of zeven dagen van de week „hard moesten werken". Maar of dat 's nachts of 's middags of 's morgens, of tegen vergoeding van onderwijs was, kwam men niet te weten. Van cle loonen dit In de knoop-industrie (Saksen, Ko- burg, Gotha) zijn de dagloonen 4 en 5 pfennig (een pfennig is pl. m. 6 ct.) in de poppen-industrie van 10 tot 12, in de papierfabrieken 4. Ze kunnen echter ook stijgen tot 50, 60 en bij uitzonde ring 80 pfennig. Het is dus geen wonder, dat men van alle kanten op wettelijke maatregelen om dien overmatigen kinderabeid te keeren, aandringt, en wetsontwerpen in dien geest met vreugde begroet. Het is, zooals het „BerL Tageblatt" schreefde Staat alleen kan dit maat schappelijk euvel niet verhelpen maar wel meehelpen in de bestrijding ervan. op ZONDAG 30 Sept. 10Oo TE HAARLEM, Groote Kerk., Voorm. 10 uur Veen. Nam. 6 uur Jonker. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt Janskerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Bakenesserkerk. (Voor de kinderer.) Voorm. 10 uur Eglise Wallonne. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Oed. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Emerit. Pred. Doopsgezind© Kerk. Voorm. 10 ure, Hesta. Luthersclie Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool Nassau- Iaan. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 uur Ds. W. J. Geselschap, van Amsterdam. Remonstr. Gereformeerden. Geen dienst. Chr. Geref. Gemeente. Zuidersiraaé. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5^ nre, Schotel. Hers fold Apostolisch.© Zending (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namïdd. 6 uur. G odsdiensto efeningen. Bennebrosk. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Heemstede, Voorm. 10 ure, Kuylman.. Houtrijk en Pclanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Voorbereiding. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Van Lennep. Pred. te Haarlem. Voorbereiding. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ivutsch Lojenga., IJmuiden. Voorm. 10 ure, Gutteling van Vel en. 's Avonds 6 ure, Geen dienst,; Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Hulsman.- D oopsbediening.; Narnid- 6jr ure, G. Hulsman. Marktnieuws. Haarlemmermeer, 27 Sept. 1900. Jarige tarwe 7,25 f 7,75, Witte tarwe f 6.50 a 7.25, Canad taarwe 5.25 a f 5.75, Zomer ristarwe J 6. f 6.50, Rogge 5.25 5,75, Haver f 6,2 f 6,75, Chevaliergerst f 5.f 5.50 Wintergerst f 4.25 4,65, 7. rs f 4.25 A f 4.50, Dtrivenboone: J i f 6.80, Roode Duivenboonen 7.i f 7.40, Paardenboonen f 5.80 a f 6.—; Bruine Boonen 9.a f 9.75, Groene erwten f 7.— voetstoots, f 8.— op kook Grauwe erwten f 12.h f 13.—, Capu- cijners f 6.50 8.Karvveizaad f 18.75 f 19.per 50 kg. inclusief te veld staande 0,per 500 kilo, Kool zaad f 10.a 10.50, Blauw Maanzaad f 10.a 10.25, inclusief, Geel Mosterd] zaad f. 15.— a f 16.25, Bruin Mosterd- zaad f 19.50 a 20.50 per 70 KG. netto. Advertentlën. Levering van Fransch. ook Pianist alleen. Aanbevelend, Gierstraat 53, Haarlem. Als een ruiker schoone bloemen Zaamvergaard in 't zomertij, Wil ik Thomson's Pudding roemen Met haar kleuren velerlei, Met der bloemen zachte geuren I Riekt de Pudding heerlijk zoet! l En met wonderschoone kleuren Streelt zij altijd ons gemoed. Ook in smaken wint ze 't altijd Van der bloemen stille pracht: Denk dan nog aan hare frischheid. Aangenaam door 't zoet verzacht In het kort, ik voeg dan samen I Thomson's kleur'ge, geur'ge rij. En mijn ruiker zal beschamen Meen'ge bloem van 't Lentgetij. I Thomson's puddingpoQder in 10 smaken alom verkrijgbaar a 10 cents per pa kje Thomson's Vanillesuiker a 5 cents per pakje. Men eisehe bij zijn winkelier Thomson! Thomson! Thomson! en weigere de vele waardelooze., namaaksels in den handel. 1|§|P Verkrijgbaar bij Groote Markt 1-3, Barteljorisstr. 39-41, Jlailrlem' TELEPHOON No. 250. Depot te Haarlem bi)D. VEEN' s Co. en J. VAN GÜLIK. dat ze hem. nog maar zoo korten tijd kenden, haar volle vertrouwen had verworven. In zijn jachtgewaad had men Ri- chardier op een bed gelegd. Hij droeg eene jas van bruine, zware stof, een vest van dezelfde stof, in welks zakken men de niet gebruik te patronen vond, en een broek, welke tot aan de knieën in hooge laarzen stak. In 't midden van de borst zag men eene bloedige won de het daaruit stroomende bloed had hei vest bezoedeld. De randen der wonde waren zwart geworden, alsof ze gebrand waren, een be wijs, dat het schot Richardier uit de onmiddellijke nabijheid had ge troffen. Het ontvlammende kruit had de stof van het vest gezengd en er moesten zelfs kleine stukjes van de patroon in het vleesch ge drongen zijn. Een vluchtig onder zoek der wonde bewees den arts, dat het geweer, waaruit het doode- lijke schot was gelost, met hagel, niet met een kogel geladen was geweest, want de randen der won de waren als gekerfd. Gordon dacht langen tijd na en momuelde toen Deze dood komt zóó gelegen om zekere gemeene plannen in de hand te werken, dat hij mij op zijn zachts gesproken opvallend voorkomt. Hij wilde den koetsier, den stal knecht en de beide jagers in 't ver hoor nemen, die Bringuetaille ver gezeld hadden, maar ten slotte gaf hij er de voorkeur aan om alleen den laatste zijn vertrouwen te schenken en zijn terugkeer af te wachten. Toen de broeder van den overledene eindelijk op het slot kwam, sloten de beide mannen zich in een vertrek op, en Gordon liet zich uitvoerig mededeelen op wel ke wijze men de treurige ontdek king, had gedaan. Wat hij vernam, was echter niet geschikt om de ge dachte aan een moord bij hem te bevestigeneen zelfmoord was wel heelemaal uitgesloten. Bij Bringuetaille bestond in 't geheel geen twijfel; de arme Ri chardier was het slachtoffer van zijne eigen onvoorzichtigheid ge worden, en Gordon had geen re den om deze overtuiging te doen wankelen. Hij maakte dus geene opmerkingen, maar zijne gedach ten verwijlden in het huis van den graaf d'Alberon, waar men er -el kander thans misschien triumfee- rend op wees, dat de eenige hin derpaal voor Renaud en Margarete thans uit den weg was geruimd. Niet dat hij Renaud had beschul digd hij beschuldigde niemand, alleen kwam er eene vage gedachte bij hem op, die hij niet weer kwijt kon raken. Vroeg in den morgen begaf zich Gordon de autoriteiten uit Blois konden niet voor den middag op „Landepereüse" zijn met Brin guetaille naar het bosch van Hala- ry. Hij wilde zich overtuigen of er niets andei's viel op te merken dan door den broeder van den overle dene waargenomen was. Hij vond echter niets, wat hem niet reeds bekend was geworden. De snip hing nog altijd tusschen de takken; de vochtige bodem voor het door nenbosch je was den vorigen avond zoodanig beloopen, dat men de voetstappen van Richardier niet meer onderscheiden kon. Het ge weer lag nog op die stekelige tak ken, de linkerloop was nog gela den. Een weinig bloed uit de borst van den ongelukkige was ©p de doornen gevallen. Langs de strui ken voortgaande, zag Gordon dat deze verwarde massa eene lengte van nauwelijks honderd meters had en bij den jongen aanplant plotseling ophield, zoodat men er zeer gemakkelijk door had kun nen komen. Richardier was onge veer in 't midden gevonden, heel dicht in zijne nabijheid was eene minder dicht begroeide plek, die het hem mogelijk gemaakt zou hebben om zonder moeite uit de struiken te komen. De ongelukkige had daar niet eens aan gedacht. Dat was toch vreemd. Even vreemd was het, dat de oude er varen jager den haan van zijn ge weer niet in rust had gezet eer hij de klauterpartij door de struiken begon. Vreemd verder, dat hij het geweer bij de loopen had gehou den, in plaats van, zooals het toch natuurlijk ware geweest, het bij den kolf te nemen en boven het hoofd te houdenNiet minder vreemd, dat hij midden in de borst was getroffen in plaats van in de zijde. Al deze opmerkingen gingen bliksemsnel door den geest van den Amerikaan, maar hij zou ze voor zich houden, tenminste zoo lang tot <Óe autoriteiten zelf zouden optreden. De twee heeren keerden naar „Landepereüse" terug, waar Mar garete en Julie den nacht in gebed aan het bed van den doode hadden doorgebracht. Gordon knielde ook neder en had, waarbij zijn door tranen verduisterde blik geen oogenblik van het gezicht des doo- den was afgewend. Het gelaat van den arts met de twee sprekende oogen drukte daarbij eene name- looze smart uit. Men had kunnen meenen, dat hij door een geheim- zinnigen sterken band met den doode verbonden was geweest en de rouw van dit huis ook zijn rouw was. Een diepe, pijnlijke zucht ontsnapte zijne horst, twee dikke tranen rolden langzaam over zijne wangenhij boog het hoofd en droogde ze haastig af, zonder dat iemand ze had bespeurd. Maar op eens kwam er eene geheel andere uitdrukking op het gelaat. De oogen schitterden weer en werden gevestigd op het lijk, op een enkel punt. Plotseling staat Gordon op, gaat naar het bed en vat eene hand van den doode, de linker, die over den rand van het ledikant hangt. De hand is door eene laatste spiertrekking gebald, maar tus schen de vingers zijn nog kleine. bladeren zichtbaar, die nog nie mand gezien heeft. Gordon opent de gesloten hand en de bladeren: vallen er uit. 't Zijn bladeren of steeltjes van varons. Toen Richardier gevoelde, dat', hij doodelijk getroffen was, heeft, hij blijkbaar in 't vallen de hand uitgestoken óm zich vast te hou-: den en daarbij varens gegrepen. De dokter bekeek met groote op merkzaamheid deze teere blaadjes, alsof ze hem een houvast gaven,, waardoor zijn vermoeden meer tot zekerheid werd. Zonder Bringue taille iets te zeggen, verliet hij het 1 slot en keerde, naar het bosch van Halary terug, waar hij zich naar de doornenkloof begaf. Nauwelijks was hij daar gekomen, toen een kreet van schrik hem ontsnapte, j Voor en achter de doornstruiken, j onder het lage, jonge hout, tot in een kring van honderd meter in omtrek, was geene enkele varen plant te ontdekken. Dit eenvoudi ge feit was een zoo duidelijk be wijs voor 't vermoeden, 't welk tel kens weer bij Gordon opkwam, dat hij een oogenblik geheel ont roerd. bleef staan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6