Derde Blad, behoorende bij ^Haarlem's löèa{[§M;a£l5J' van Maandag 1 Oett 1900. No. 5293 Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WET HOUDERS van Haarlem, Brengen ter kennis van de be langhebbenden, dat de Loting voor de Nationale Militie, van de inge schrevenen in deze gemeente in het jaar 1900, voor de lichting van 1901, zal plaats hebben in den Doelen alhier, op Dinsdag, 9 Oc tober 1900, over de ingeschrevenen wier geslachtsnamen op de alpha betische naamlijst beginnen met de letters A tot G op Woensdag, 10 October 19G0, over de ingeschre venen wier geslachtsnamen op de alphabetische naamlijst beginnen met de letters H tot Qen op Don derdag, 11 October 1200, over de yverige op de alphabetische naam lijst genoemde jongelingen, telkens aanvangende des morgens te 9 1/2 iiro. Voorts, dat op Dinsdag en Woensdag, 20 en 21 November 1900, aanvangende 's morgens te tien ure, !:n raadhuizo dezer ge- neente, V oling Militie, schut terij e - .or of van v/ege de lotelin. aanvraag kan geschie den \m getuigschriften, ver meld in. de tv/eede en derde zin- snode van art. 53 der eerstgemelde wet, ter bekoming van vrijstelling sveger.s broederdienst of op grond ran te zijn eenige wettige zoon, se eindelijk, dat de bewijsstukken wegens eigen militairen dienst of lien van broeders, vermeld in de oerste zinsnede van art. 53 dier wet, voor zoover die stukken.niet door tusschenkomst van den Com missaris der Koningin aan de ge meen tebesturen zullen worden toe gezonden, ten minste tien dagen vóór de opening van de zitting van den militieraad, die zal aanvan gen op den tweeden Maandag in December aanstaande, moeten zijn ingeleverd bij den Burgemeester dezer gemeente. Vestigen de aandacht hierop, dat net belang der lotelingen, die vrij stelling wenschen te bekomen als te zijn eenige wettige zoon of we gens broederdienst, medebrengt, dat zij bovendien die vrijstelling vragen in do zitting van den Mili- tieraad, zullende onvolledigheid van stukken of misstellingen daar in, die onopgemerkt bleven en oor zaak zijn dat eene gewenschte vrij stelling door den militieraad niet is verleend, niet kunnen worden opgeheven, indien niet tijdig te gen de uitspraak van d V college bezwaren zijn ingebracht bij Ge deputeerde Staten, terwijl een be roep op onvolledige of onjuiste in lichting omtrent het bestaan, al of niet, van recht op vrij stelling, ter gemeente-Secretarie of elders ver strekt, niet kan leiden tot vrijdom van dienst, indien verzuimd is de reden tot vrijstelling te bekwamer tijd, waar behoort, overeenkomstig de wet te doen gelden. Haarlem, 27 Sept. 1900. Burg. en Welti, voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKKR. Binnenland, neriiineriugen uit den oorlog. De heer Endendijk, gouvernements onderwijzer van de Zuid-Afrikaansche Republiek, die, na aan verscheidene gevechten te hebben deelgenomen, per Harwarden Castle door de Engelschen naar Nederland is gezonden, hield te Amsterdam ponderdag avond in Frascati dezelfde le zing, waarmede hij een veertien daag geleden te Amersfoort zoo goed succes xeeft gehad. De spreker werd door een comité bij het talrijk opgekomen ge hoor ingeleid en met hartelijke toe-, juiching begroet. Zijn algemeen over- jicht van de feiten, welke tot den oor log hebben geleid bekortte hij ditmaal, Dm des te langer te kunnen verwijlen Dij zijne herinneringen uit de zeven maanden tijds, die hij als Nedexian der, in do kracht zijns levens, op com mando heeft doorgebracht in Natal en iian de Toegela. Zijne lezing gaf duidelijk blijk van len ernstig streven naar onpartijdig heid: de fouten, door de Transvaalsche en Vrijstaatscke commandanten be gaan na Cronjé's overgave en het op geven der stellingen aan de Toegela hield hij niet terug, en re.cht liet hij wedervaren aan het veldheerstalent van Lord Roberts. Maar, sprekende aver de krijgskans der Transvalers in de toekomst, gaf hij in zijn betoog toch wel van zooveel optimisme blijk, dat bij bij herhaling hartelijke toejuiching litlokte. Naar zijne meening zullen de Boeren den krijg winnen en hunne on afhankelijkheid behouden, zoo zij het aog 6 maanden uithouden, nog voor aen half jaar ammunitie en mondkost genoeg hebben. Zoo langen tijd een groote troepenmacht in do bergen ver ran do spoorlijn te onderhouden, acht aij voor de Engelschen onmogelijk. Door gebrek aan geld en mannen zou Sngeland dan eindelijk don oorlog noeten opgeven en moeten afzien van de onderwerping der vrijheidlievende Boeren. Na eene pauze vertelde de spreker van het loven op commando, de dage,- lijksche beslommeringen, do avond godsdienstoefeningen en den vaak ge- zelÜgen kout na zonsondergang bij een pijp tabak in den donker. Hij hield ons bezig met een paar anecdotes in zulke uren onder de kameraden opgedaan, gaf eenige regels ten beste uit de een voudige minneliedjes der Boeren en verhaalde van den overmoed der Ita- liaanscho patrouillerijders. Na aan dysenterie en eene keelongesteldheid te Pretoria ziek gelegen te hebben, nam hij deel aan een der gevechten bij de waterwerken van Taba 'Nchu, waar hij zijn paard, dat struikelde en op hol sloeg, verloor, en zekerlijk ge- "dood of gevangen genomen zou zijn, indien niet een zijner vrienden, Bois- sevain genaamd, en uit onze Oost her komstig, hem zijn paard onder een ko gelregen had teruggebracht. Later te Pretoria teruggekomen, woonde hij Roberts' intocht en het défilé van G4.000 man Engelschen bij; ook het hijschen van de Union Jack op het dak van het gouvernementsgebouw. Hij weigerde den eed van neutraliteit af te leggen en werd tengevolge daarvan den 7den Juli met zoovele anderen weggezonden naar Europa. Ook in dit tweede deel zijner lezing werd do heer Endendijk meermalen toegejuicht bij de wedergave van een dier komi sche voorvallen, waaraan ook het le ven van den krijger te velde rijk blijkt te zijn, of bij de vermelding van een of ander wapenfeit. Watboel: van strafrecht. De herziening van de eerste drie hoe ken van 't Wetboek van Strafrecht strekt ter voorziening in verschillende door de practijk gebleken gebreken en leemten. De Nederl. Strafwet wordt toepasselijk verklaard op vreemdelin gen die zich buitenslands ten nadeele van een Nederlander schuldig maken aan een misdrijf, waarvoor uitlevering is toegelaten, mits ze hier te lande worden aangehouden. Voorgesteld wordt valschheld in een scheepsverklaring ook strafbaar te stel len als de schipper een vreemde nati onaliteit bezit. Plaatsing in een Rijks werkinrichting wordt hoofdstraf. Voorgesteld wordt gedeeltelijk ophef fing der afzondering en verdeeling der tot afzondering veroordeelden In klas sen. Opgenomen Is 't nieuwe beginsel der voorwaardelijke veroordeeling voor hen die voor 't plegen van het feit IS jaar waren en veroordeeld zijn tot zes maanden of minder (op strooperij, be delarij en landlooperij slaat do bepa ling niet). Die straf kan dan wor den opgeschox-t voor misdrijven 2 tot 5 jaar en voor overtredingen 6 maanden tot 1 jaar. Voorwaardelijke invrijheidstelling wordt toegelaten voor veroordeelden tot 1 jaar of meer die drie vierden hun ner straf ten minste hebben ondex-gaan Als algemeene maximumgrens voor hechtenis wordt een jaar en vier maan den gesteld. Hechtenis wordt in ge meenschap ondergaan. Onder vele wijzigingen wordt voor gesteld wegens drukpersdelicten redac teur, uitgever of drukker niet strafbaar te stellen, tenzij blijkt dat zij den in houd van het stuk kenden en niet naar redelijk inzicht aan den strafbaren aard daarvan viel te twijfelen. De strafbepalingen op misdrijven te gen leden van het Koninklijk Huis worden ook toepasselijk verklaard op den gemaal der regeerende Koningin. Opruiing wordt strafbaar gesteld ook wanneer zij strekt tot het plegen van daden in strijd met het geheel der wet geving en met de bestaande rechtsorde. Geweldpleging bij een volksoploop wordt strafbaar gesteld. Evenzoo als afzonderlijk misdrijf, 't vervaardigen van ontploffingsmidde len en het verschaffen van inlichting omtrent de vervaardiging indien de da der weet of kan vermoeden dat ze tot het plegen van een strafbaar feit zul len worden gebruikt. De wijziging van art. 326 wil de- handel meer dan tot dusver bescher men tegen schade van de flesschentrek- kerij door strafbaar te stellen hem die met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, opzat tolijk hetzij door het aaxmemeu van valschen naam of een valschó hoeda nigheid, hetzij door het verzwijgen van een waren naam of eene ware hoeda nigheid, hetzij door het wekken van 't vermoeden eener niet bestaande tre- dietwaardigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samen weefsel van verdichtsels, iemand be weegt tot afgifte van goederen euz. Ook is eene bepaling opgenomen te gen oneerlijke concurrentie. Mede wordt strafbaar gesteid het verzekeren van een belang, tex-wijl de verzekerde weet, dat de schade tegm welke ver zekerd wordt, reeds bestaat Evenzoo wordt straf bedreigd logen het verdichten of te kwader trouw over drijven van schade ter oex krijging van assurantiepenningen. Alg. ETedorl. Werklieden- Verbond. De laatstgehouden algemeene verga dering van 't Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verhond besloot aan het Centraal-Bestuur op te dragen, een on derzoek in to stellen betreffende het loon, den arbeidsduur enz. enz., van werklieden in dienst der gemeenten. Het Centraal-Bureau noodigt thans belanghebbenden of belangstellenden bij of in deze aangelegenheid, en ïnzon derheid werkliedenvereenigingcn tot medewerking daartoe uit. Deze kan worden verleend door hot geven van inlichtingen en het beant woorden van de volgende vragen. Het voornemen Is, de ingekomen ant woorden exx inlichtingen in een rapport to verwerken, dit te doen drukken en op de meest geschikte wij zo to ver spreiden. Ie vraag. Heeft de gemeente werklie den rechtstreeks in haar dienst? 2e vraag. Zoo ja, voor welke werk zaamheden of bedrijven? 3e vraag. Zijn de opgegevenen vast in dienst of worden zij als los werk man in dienst genomen? 4e vraag. Indien voor sommige be drijven of werkzaamheden de werklie den iii vasten dienst zijn en voor an deren in lossen dienst worden geno men, met welke bedrijven of werkzaam heden is dat dan onderscheidenliik het geval? 5e vraag. Indien in dezelfde bedrij ven of werkzaamheden gedeeltelijk werklieden in vasten dienst en gedeel telijk los worden aangesteld, welke zijn dan de redenen dat allen niet of niet dadelijk in vasten dienst worden genomen? 6e vraag. Bestaat er een reglement of bestaan er reglementen of voor schriften, waarin de rechten en ver plichtingen van de werklieden in dienst der gemeente zijn omschreven of be staat er een arbeidscontract? (Zoo ja, dan wordt toezending ver zocht van een exemplaar of afschrift der reglementen, voorschriften of van het contract.) 7e vraag. Indien geen reglement, voorschrift of contract bestaat, hoe worden de werklieden dan aangesteld en ontslagen en door wie? 8e vraag. Is er ingeval van beklag wegens onverdiend ontslag of wegens bedenkingen tegen opgelegde straffen, hooger beroep bij burgemeester en wet houders, of bij den gemeenteraad? 9e vraag. Zoo ja, is van die gelegen heid tot hooger beroep wel eens ge bruik gemaakt en welke resultaten zijn daarvan verkregen? 10e vraag. Gelden de reglementen of voorschriften of het contract ook voor de niet vast aangestelde werklieden? 11e vraag. Zoo ja, in welke mate voor hen minder of meer dan voor de vaste? 12e vraag. Hebben de werklieden die niet in vasten dienst worden aange steld, dus als los werkman woi'den be schouwd, geregeld door werk of treden er tijdperken in dat zij moeten verzui men? 13e vraag. Ingeval er tijdperken van verzuim intreden, welke zijn daarvan dan de redenen? 14e vraag. Komen tijdperken van ver zuim dikwijls voor en hoe lang duurt in den regel zulk verzuim? 15e vraag. Worden voor sommige werkzaamheden ook werklieden bij den dag aangesteld en betaald? 16e vraag. Zoo ja, voor welke werk zaamheden Is dat het geval? 17e vraag. Hoeveel bedraagt het loon, •per week, per dag of per uux-, in de on derscheidene weikzaamheden en be drijven: a. Voor de werklieden ln vasten dienst b. Voor de werklieden die niet vast zijn aangesteld doch geregeld werk hebben; c. Voor werklieden die bij tijd en wij le te wei-k worden gesteld? 18e vraag. Is het loon hooger of la ger dan wel ongeveer gelijk aan het normaalloon, dat in gelijksoortige be drijven door particulieren in de ge meente wordt betaald? 19o vraag: Indien er verschil is hoe veel bedraagt dat dan? 20e vraag. Hebben sommige werklie den boven en behalve hun loon ook emolumenten (bijkomende voordeelen) als, gebruik van een woning, van grond, verval (fooien), enz, waarvan de opbrengst beduidend is? 21e vraag. Zoo ja, op hoeveel kan de geldelijke waarde van een of ander worden berekend? 22e vraag. Hoelang is de werktijd, por uur, per dag of per week, in de onderscheidene bedrijven, des zomers en des winters: a. Voor de werklieden in vasten dienst; b. Voor de werklieden die niet vast zijn aangesteld doch geregeld werk hebben; c. Voor werklieden die bij tijd en wijle te werk worden gesteld? 23e vraag. Gedurende welke uren van het etmaal woi'dt gewerkt in de onderscheidene bedrijven? 24e vraag. Is overwerk, nacht- of Zondagsarbeid, voor zoover deze voor komt, regel- of uitzondering voor de verschillende bedrijven? 25e vraag. Wordt in 't algemeen over werk en in het bijzonder nacht- en Zondagswerk extra betaald? 26e vraag. Zoo ja, met hoeveel wordt het loonbedrag voor overwerk, voor nacht- en voor Zondagswerk verhoogd? (De antwoorden op de vragen. 23 tot en met 26 worden verzocht ten aan zien van: a. de werklieden in vasten dienst; b. de werklieden die niet in vasten diénst zijn aangesteld, doch geregeld Wérk hebben; c. werklieden die bij tijd en wijle te werk worden gesteld.) 27e vraag. Heeft de gemeente de in haren dienst zijnde werklieden, ver zekerd: a. ingeval van ziekte (genees- en heel kundige. hulp of uitkeering wegens Ser ving vaix loon of heiden); b. tegen de gevolgen van ongevallen; c. ingeval van invaliditeit wegens ziekte, zwakte of ouderdom d. ingeval van overlijden, de weduwe en kinderen? 28e vraag. Indien niet alle deze ver zekeringen zijn toegepast, welke dan wel? 29e vraag. Welke bepalingen of voor schriften gelden voor de toegepaste verzekeringen. 30e vraag. Moet door do werklieden voor de toegepaste verzekeringen wor den gestort of bijgedragen? 31e vraag. Zoo ja, voor welke verze keringen en hoeveel? (Toezending van voor de toegepaste verzekeringen bestaande reglementen of voorschriften of afschi-iften daarvan is zeer gewenscht.) (De antwoorden op de vragen 27 tot en met 31 worden verzocht ten aanzien van: a. de werklieden in vasten dienst; b. de werklieden die niet in vaste a dienst zijn aangesteld docli geregeld werk hebben; c. werklieden die bij tijd en wijle te werk worden gesteld). 32e vraag. Indien de gemeente de in haren dienst zijnde werklieden nut heeft verzekerd in een of meer der in vraag 27 genoemde gevallen, wat ge beurt dan wanneer een/werkman ziek wordt, hem een ongeval treft, hij inva lide wordt of komt te overlijden? 33a vraag. Zijn er voorbeelden van dat in zulke omstandigheden tegemofet- koming wordt verstrekt? 34a vraag. Zoo ja, welke? 35o vraag. Kunnen de werklieden op zulke tegemoetkomingen aanspraken doen gelden of worden zij als een gunst beschouwd, die in het eene geval wordt toegekend en in het andere niet? 36e vraag. Worden bij plichtsver zuim zonder voorkennis, te laat op werk komen al3 anderszins, straffen toegepast? 37e vraag. Zoo ja, waarin bestaan die straffen? 38e vraag. Indien o. m. boeten wor den opgelegd voor plicht- of werkver zuim, tot wélk bedrag worden die boe ten geheven en wat wordt met de op brengst er van gedaan? Meerdere antwoorden en inlichtin gen, dan waartoe de vragen recht streeks aanleiding geven, zijn zeer ge wenscht en worden beleefd verzocht. Het is voldoende bij da antwoorden j slechts het nommer te vermelden van de vraag over welke het antwoord loopt. Geheimhouding van namen der in zenders van inlichtingen, wordt ge waarborgd. Antwoorden en inlichtingen worden ingewacht tot en met 31 December a.s. aan het adres van den voorzitter, B. H. HELDT, Waldeck Piermontkade 19, Den Haag. Katholiekendag ij Zondag aanst. zal te 's- Hertogen bosch de eerste Diocesane Katholieken dag gehouden worden, d. w. z. eene bijeenkomst van alle R. Katholieken uit het diocees, ter bevordering der ka tholieke actie op de samenleving. Te dien einde zullen de verschillende af- deelingen in verschillende lokalen ver gaderen en zullen ter sprake komen: I. de Charitas naar den creest der St. Vincentius-vereenigingen. II. de strijd tegen het drankmisbruik III. opwekking tot deelneming aan de katholieke actie onder den Boeren stand. IV. do maatschappelijke positie van den werkgever o. a, vooral in verhand met Zondagsrust. V. de maatschappelijke positie van den werkman, o.a. vooral in vex-band met Zondagsrust. VI. het Onderwijs: a. dat de Kath. onderwijzer ernstig naga in hoeverre hij, zonder de neutraliteit te schenden in zijne omstandigheden kan arbeiden aan de godsdienstige opvoeding zijner Katholieke leerlingen; b. dat de katho lieke onderwijzer een werkzaam deel neme aan vereenigingen die in katho lieken zin arbeiden aan de vermeer- dering van godsdienstdeugd en wel- j vaart bij het volk. Zeer veel vreemdelingen worden ver wacht; tegen een matigen entréeprijs heeft elke R. Katholiek tot de vergade ringen en den feestavond toegang; op den laatste zal een rede gehouden wor den door het lid der Tweede Kamer mr. J. A. Loeff, over „de plichten van den Katholieken Staatsburger." In de dag bladen worden de inwoners der stad uitgenoodigd de vlaggen uit te steken als „algemeene betuiging van belang stelling op den dag dat op officieele wijze do nieuwe aera van het katho liek openbaar leven wordt Ingeluid." Te Dordrecht is in de Augustijnen kerk eene muui'achildering ontdekt, uit de eerste helft der 17e eeuw. Tus- schen de ramen aan de zijde van de px-edikstoel vond men een tweetal en- cadrementen van een tekst, verbonden door een decoratieven rand in rood en zwart. De Vei-eeniging tot instandhouding vair oude gebouwen te Dordrecht heeft zich tot h.h. Kerkvoogden gewend tot behoud der ontdekte muurschilderin gen.. Onderwijs. Het bestuur van het landelijk 'on derwij s-comité, bestaande uit den heer A. II. Gerhard, voorzitter, mr. P. J. Troelstra, mevr. Th. P. B. Schook Haver en de heeren A. Rot en J. A. Bergmeijer. secretaris-penningmeester, heeft een circulaire verspreid om op te wekken tot deelneming aan een tweede congres, waarin twee hoofdzaken aan de orde zullen gesteld worden lo. de gedragslijn ten aanzien van de aange nomen wet op den leerplicht2o. hot vraagpunt of de volksschool in vol doende mate voor het practische leven voorbereidt in verband met de opvoed kundige eischen aan haar te stellen. Een aantal conclusies werden ten aanzien van het eerste punt voorge steld, die de volgende strekking heb ben Uitgesproken wordt het onvoldoende van de wet op den leerplicht en de noodzakelijkheid om tot het verkrijgen van vei'betéringen te ijveren. Alles moet in het werk gesteld worden om de gemeenten te doen gebruik maken van de bevoegdheid tot verstrekking van voedsel en kleex-en aan school gaande kinderen. Men moet trachten invloed uit te oefenen op den arbeid en de samenstelling der Commissies tot wering van schoolverzuim. Bij de in uitzicht gestelde herziening der ondei'wijswet acht men o. a. nood zakelijk, dat in de wet worde opgeno men, dat het rijk minstens 50 pCt. ver goedt van de kosten der gemeenten voor voeding en kleeding van school gaande kinderen dat een afdoende regeling worde getroffen voor het on derwijs aan kinderen van schippers en kramersdat het schooltoezicht worde herzien. De lichamelijke vex-zor- ging van het schoolgaande kind be hoort geen onderdeel uit te maken van armenzorg. Kinderen, die nog leer plichtig zijn,ook al zijn ze ouder dan 12 jaren, moeien onder de arbeidswet val len. Alle loontrekkende arbeid voor leex-plichtige kinderen moet verboden zijn on daarom moet de vrijstelling voor 6 weken uit de leerplichtwet wor den ingetrokken. Den werkgever moet de verplichting opgelegd worden om kinderen, die herimlings-onderwijs willen genieten, hiervoor den noodigen tijd te verstrekken. Voor een deugde lijke en vooral betrouwbare statistiek moet gezorgd worden. Aan hot comité wordt opgedragen, naar uitdrukkelijk verklaard Is, dat „gemoedsbezwaren geen aanleiding konden of mochten geven tot ontslag van een onderwijzer om redenen buiten zijn onderwijs ge legen, in gevallen die daarmee ln strijd zijn, op te treden tot mogelijke be scherming van de betrokkenen." Wat het tweede punt van behande ling betreft, zullen de volgende stellin gen verdedigd worden a. Een goed geregelde en deugdelijke voorbereide vakopleiding is, afgeschei den van de vraag in hoeverre zij nu reeds in de bestaande maatschappelij ke verhoudingen een voldoend middel voor individueele lotsverbetering kan zijn, een onmisbare voorvvaax'de voor de arbeiders als klasse in hun streven naar algemeene economische verbete ringen. b. In het belang eener alzijdige ont wikkeling van het kind moet het Pesta- lozzi-Fröbelsehe beginsel, dat arbeid als element van opvoeding vraagt, bij het lager onderwijs zijne toepassing vinden. Zonder deze toepassing kan de volks school niet zijn instituut van opvoe ding, den grondslag leggende voor alle verdere ontwikkeling. Slechts op dezen grondslag is ook eene deugdelijke vakopleiding moge lijk. Gaheel onthouding. Ingeleid door een bidstond werd Donderdag te Schiedaixi de jaarverga dering van de Nat. Christen-geheel- onthoudersvereeniging gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur wor den herbenoemd de heeren ds. C. L. v. d. Broek, ds. D. van Krevelen, mr. Van de Laar, J. M. Heijbrock, en benoemd dr. C. D. Cramer, terwij 1 een nieuwe stemming moet plaats hebben voor de vacature-Smalleganger. Prof. Valeton leidde de vraag in ,,De vergadering dra ge aan het hoofd bestuur (beter misschien aan de com missie van dagelijlcsch bestuux-) op in ernstige overweging to nemen de stich ting van een christelijke inrichting tot genezing van drankzuchtigen en de noodïge maatregelen te beramen tot voorbereiding daaxwan." Hiertoe werd na eenige discussie be sloten. Goedgekeurd werd ook het voorstel van do afdeeling Arnhem „Het hoofdbestuur wende pogingen aan bij de directie der S.S. en II. IJ. S. M„ ten einde maatregelen treffen, waardoor de tarieven in de buffetten der wachtkamers zóó geregeld worden, dat niet-alcoholische dranken tegen la- geren prijs verkrijgbaar worden ge steld dan nu het geval is." Door de afdeeling Breda was de vraag gesteld „Moet niet om lid te worden of te zijnde eisch gesteld wordenhet belijden van den Heer Jezus Christus als zijn pex-soonlijlten Heiland en Zaligmaker, in de eerste plaats en de begeerte om lid te zijn of te blijven als van zelf-sprekend ge volg Prof. Valeton zeide, dat. dit voorstel in stx-ijd is met bet reglement. Ds. Hees betreurt de indiening vaxi dit voorstel en de vrees voor verkeerde uitlegging doet hem tot het voorstel komen als antwoord te verwijzen naar de statutexx. Uit de discussie blijkt dat de opvat ting niet eenstemmig is omtrent deix eisch die gesteld moet worden bij de toelating tot lid. Vele stemmen gaaxx uit de vergadering op om onder de aangeslotenen wat ruimere mazen te stellen als voor de leden. Prof. Van Dijk is van oox*deel dat werkelijk een strikte toepassing der statuten noodzakelijk is om het kaf te houden uit het kox-en. Ten slotte wordt besloten om de sta tuten aan de nieuwe leden voor te leg gen en met aandrang te wijzen op de voorwaarden die daaraan gesteld wor den aan de leden, zooals door ds. v. d. Broek in een motie werd geformu leerd. Aangezien „blauwe knoop" en „blauw lint" weinig in eere zijn, zal het hoofdbestuur een insigne verkrijg baar stellen als herkenningsteeken. Donderdagmiddag brak een der wie ken van den molen van A. van Lith te Rosmalen onder het ronddraaien af eix stortte naar heneden. Het gevaarte verbx-ijzelde de gaanderij waarop de knecht, L. Westlaken, werkzaam was. De man viel naar beneden. Hij is zwaar gekwetst. Do geneeslxeeren vreezen voor zijn leven. Te Stratum bij Eindhoven was Don derdag de werkman V. aan den kant van het riviertje de Dommel aan het rietsnijden met zijn 13jarigen zoon. De jongen viel te water. De vader trachtte hem te redden, wat echter mislukte. Hij zag zijn eeiiigen zooa verdrinken. Een knecht van ceix spekslager te Amsterdam sneed zich Vx-ijdagmorgen, toen hij eexi snijmachine bediende, twee toppen van zijn vingers af. Hij liep naar een apotheker aan den Nieu- wexxdijlc, die lxem vroeg: „Waar heb je de toppen gelaten?'' „Die leggen bij m'n baas," was hel antwoord. „Haal ze eerst," werd hem gezegd. Toen dit was geschied, werd de patient naar het gasthuis gezonden, waar hem hulp werd verleend. (Een van de top pen is gehecht kunnen worden, aan den anderen vinger kon dit niet, maar moest nog eene gedeeltelijke amputatie plaats hebben.) Sport en Wedstrijden. Wielrijden te Leiden. Men schrijft uit Leiden aan do „N. R. Ct.": Het strenge handhaven in de laatste dagen van de verordening op het wiel- vt.uen gat aanleiding Donderdagavond op de Breestraat en omliggendo wij kon tot een vrij grooten volksoploop. Een der herhaaldelijk bekeurden ze kers Sp., uit het naburig Oegatgeest begaf zich, omgeven van een talrijken stoet van dorpsgenooten en sportsbroe- ders te 8 uren naar de stad wx nam ter hoogte van het poliiiebureel oene vrij uittartende houding aan, voctxuv melijk door hot ronddragen van zijn rijwiel, van een brandende lantaarn' voorzien ovor de Meina steentjes. Ken en ander lxad uitteraard opniauw da; bekeuring van don delinquent ton ge-' volge. Natuurlijk trok dit zeer de aandacht va nomstanders en voorbijgangers, zoo dat weldra eene schier ontelbare me nigte volks tor hoogte van hot politie-, bureau zich verzamelde en ronddool de. Voorbijkomende fietsers werden met, rijwiel exx al opgenomen en in triomf; rendgedragon, alles onder aanstichting van bedoelden Sp. en de zijnen, zoodat eindelijk de politie zich genoodzaakt zag handelend op te treden, de menigte met de blanke sabel uiteen te jaggn en Sp. in arrest te nemen, waarna pro ces-verbaal tegen hem werd opge-, maakt wegens het veroorzaken van volksoploopen. Te ongeveer rnidder-, nacht werd hij weder vrijgelaten. Herhaaldelijk begaven zich deputa- tiën naar de woning van den burge meester, waar dezen min aangename ovatiën werden gebracht. Een sterke politiepost was daar ter plaatse opge steld, die voor niet te sterke verstoring der orde zorg droeg. Een verzoek om den burgemeester in zijne woning te mogen spreken werd natuurlijk niet ingewilligd. Te ruim 111/2 uren was de xmst in do stad hersteld. Ook Vrijdagavond was het woelig. Gemengd Nieuws. Een uitbreker. Een merkwaardig man in zijn soort is de Thuringsche koopman Pvassler, die een aantal vox-oordeelingen wegens diefstallen met inbraak heeft ondox*- gaan en nu al voor den vierden keer uit het tuchthuis heeft weten te ont snappen. Eenige jaren geleden na de derde „uitbraak" stond de Meiningsche kamer een belangx-ijk bedrag too om een bijzonder stevige cel te bouwen, maar dit middel blijkt nu onvoldoen de to zijn geweest. De man is toch ont vlucht en wel vermomd met de kleo- ven van den gevangenispredikant, zon der dat mén weet, hoe hij daaraan is gekomen. Hij is buitengewoon sterk en heeft vroeger eens, terwijl 1W te recht stond, zijn handboeien plotseling doorgebroken en de stukken netjes vóór den president op tafel gelegd. Eon. hartoperatie. Een zeldzame operatie heeft dr. Pa>- tenstechter te Elberfeld dezer dagen verricht. Een werkman wilde zelfmoord plegen en stak zich een mes in de borst. Bij het onderzoek in het gasthuis bleek, dat het hart getroffen was. On verwijld werd het hart bloot gelegd en de wond, welke er inderdaad ge vonden werd, dichtgenaaid. Sedert werd de toestand van den patient el- ken dag beter, zoodat hij vermoedelijk in het leven zal worden behouden. Alt en. Het moet ln de Alpen dit laar eon buitengewoon mooie zomer zijn geweest behalve wat de ongelukken betreft, die bijzonder talrijk waren, nl. 79, grootendeels gevolgen van roekeloos heid. Die ongelukken kostten aan 53 personen het leven, en onder dezen' waren dx-ie vrouwen cn niet minder dan tien gidsen. De meesten van de in tijds gereddo personen zullen levens lang verminkt blijven. Van degenen die den dood vonden, wordt de natio naliteit aldus opgegeven: 17 Duitschers, 16 Oostenrijkers, 15 Zwitsers, 4 Engel schen of Amerikanen en 1 Nederland der.. IMaar de Noordpool. De gep. Noorsche kapt.-luitenant ter zee, Bauendahl, die met de ..Matador" op weg xxaar het hooge Noorden is, wil volgens de mededeeling van 'n scheeps kapitein, die hem bij Spitsbergen be zocht, een vernuftig middel toepassen om zijn doel te bereiken. Zoodra merf op Poolijs stuit, worden de 40 kisten met proviand, elk van 250 kilo zwaai* en op sporen rustende, zoodat zij sle den vormen, op het ijs gebracht. Dan gaat een slede vooruit, waarop een windas met dikken staalkabel zich be vindt en die een eind ver verankerd wordt. Door het opwinden van do ka bel worden dan de kisten allengs voort getrokken en zoo gaat Lot telkens ver der. Komt men aan een open vak, dart worden de kisten aan elkaar gebonden en vormen dan een vlot. Is het ijs te ongelijk, dan worden bamboestavon van 4 meter lengte als onderstel (gelijk bij phoiographietoestellen) opgezet en over staken die er aan bevestigd zijn, de kabel gespannen, langs welke dan de kisten nifct een anderen kabel wor den voortbewogen. Zoo hoopt Bauen dahl, als gemiddeld eiken dag 10 uuï wordt gearbeid, telkens 3 of 4 kilome ter vooruit te komen en in een jaar voor slecht weer zijn 100 dagen gere kend van den 81en graad af da Noordpool te bereiken. Terug duurt dd reis dan ongeveer even lang. Tegen deze oplossing, die eenvoudig genoeg schijnt, wordt een niet onbelangrijk bezwaar geopperd, nl. dat het Poolijs niet stil ligt, maar vaak zuidwaarts af« drijft, zoodat de koene reiziger kan$ loopt, terwijl hij meent do Pool te nai deren, er telkens verder van verwijder^ to geraken 1 F amilieberichten. Getrouwd24 Sept. M. A. van de* Leijé met A. C. Callenfels, Middelburg, 25. A. van Weezei Érrens met G. Kiepe, Amersfoort. C. S. van Liex-op met S. E, Taijtelbaum, A'dam.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 9