NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Dinsdag 2 October 1900. No. 5294 HARLEM'S DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden- 1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1-65 Afzonderlijke nummers. 5i 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% M de omstreken en franco per poBfc 0.45 ADVERTENTIËN "Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prigs der Ad ver ten tien van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spoarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantïers. Met uitzondering ran bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiëa en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3P>» Faubourg Montmartre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van 2 Oct. bevat o. a.Zuid-Afrika en En gelsche verkiezingen, Japan's ver. anderde houding ten opzichte van China Pluuderings-scèue te Peking, Het archief der Boeren, Yereeni- ging tot veredeling van het am bacht, Brief van Dr. van Hontum, „Dat vrye volk zijn wij Drank zuchtigen, Gestrand. Centraal Bu reau voor Sociale Adviezen, Haag- sche hrieven, Clir. Kantoor- en Handelsbedienden, Gustav Adolph Heinze 1 Oct. 1820—1 Oct. 1900, Betrekkinggids enz. Politiek Overzicht. Het was gisteren de verjaardag /an Lord Roberts. Nu bestaat er een Shakespeare-kalender, die op verjaardagen of sterfdagen van menschen die groot zijn in Enge land, een „toepasselijk" citaat uit een van de werken van den groo- ten dramaturg geeft. Niet oneigen aardig is het te lezen wat er, be schouwd in 't licht van den roof- en plunderoorlog als op dezen mo dernen Alva, „van toepassing", zegd wordt Hij is vol dapperheid en zacht heid, Vorstelijk in beide. En 's Hemelsvrede is voor hen, die hun zwaard lieten In zulk een rechtvaardigen, wel- dadigen oorlog. En die rechtvaardige en welda dige oorlog is nog niet ten einde zooals we in ons vorig overzicht reeds uiteenzetten. Ondanks de harde slagen blijft er nog een flin ke Boerenmacht stand houden. Het laatste oorlogsnieuws is het volgende telegram van Lord Ro berts, van 28 dezer Generaal Paget rapporteert, dat de Boeren ernstiger verlies dan men eerst dacht geleden hebben bij Pienaarsrivier. Zij naderden tot op 200 yards van de vooruitge schoven verschansingen der En- gelschen en kwamen onder vuur van twee bergstukken verschei den Boeren werden tevens gedood bij de ontploffing van een mijn die zij daar niet vermoed hadden De Boeren vielen gisteren een Britsche patrouille aan bij Heidel- berg. Een Engelsch officier en een soldaat werden gevangen genomen, een soldaat sneuvelde en 4 werden gewond. En in Engeland is men druk aan 't verkiezen. De geheele uitslag kan 16 October bekend zijn. Heel veel kans, dat de liberalen een over winning behalen bestaat niet. Zij zouden 64 zetels moeten veroveren om een meerderheid]e te krijgen en dat is zeer veel. Maar toch staan de kansen voor de liberalen beter dan Chamberlain bij de ontbinding gedacht had. En daarvan is Cham berlain grootendeels de oorzaak. Zijn redevoeringen voor de kiezers wemelen voortdurend van onjuist heden zijn verdachtmakingen van de liberale partij zijn van zeer ge ring allooi, en zijn geheele hou ding boezemt voortdurend meer weerzin in. Alle Jingo's moeten aanrukken, doch niet altijd is het meetingpu- bliek geneigd, de zonderlinge waar heden van de conservatieve leiders zonder protest aan te nemen. In Battersea, een der Londensche dis tricten, dat door den socialistisc-hen leider John Burns in het Parlement vertegenwoordigd is, wilde de on derminister van oorlog, de heer George Wyndham, spreken om de candidatuur van den conservatief Richard Carton aan te bevelen. Doch het meetingpubliek wilde Wyndham niet aan het woord la ten komen. Drie, viermaal moest de onderminister gaan zitten, en moest de voorzitter de vergadering •tot kalmte manen. Maar telkens weer begon het oorverdoovend la waai. dat den spreker onverstaan-l baar maakte. Eindelijk nam de re denaar een kloek besluit, en ging heen bij zijn heengaan werd hij met luide kreten uitgeleid. De onderminister Balfour heeft in Manchester een redevoering ge houden, waarin hij eens niet over de Zuid-Afrikaansche quaestfe sprak, de eenige quaestie die Chamberlain aan de orde wilde stellen, maar waarin hij de nood zakelijkheid van legerhervorming betoogde. Hij kwam hiermede ge heel in het liberale schuitje, die juist van de gebleken gebreken in de legerorganisatie een wapen ma ken tegen de conservatieven. Doch Balfour wantrouwt naar hij zegt, die geestdrift van de liberalen voor de legerhervorming. Sir William Hareourt riep te Rhymney de regeering tqr verant woording voor alles wat zij ver zuimde. Zij verwaarloosde het le ger, gaf de millioenen die noodig waren voor het onderwijs, voor ar beiderswoningen en voor ouder domspensioenen uit aan een on- noodigen veroveringsoorlogliet de werklieden aan hun lot over en gaf aan de Landlords een cadeautje van 3,000,000 pdst. in het jaar. En het verbeteren van het volksonder wijs achtte Sir William meer waard dan honderd Zuid-Afrika's doch dat had de Regeering ver waarloosd, om Chamberlain zijn oorlog te geven. De „Nederlandsche Spectator" geeft een plaat voorstellend een beer (Rusland) die een varkentje (Mandsjoerije) verslindt, terwijl een jakhals (Engeland) er met z'n poot in de klem jammerend bij zit. Het onderschrift luidt aldus Russische beer tot Engelsche jak hals „Het doet mij innig leed, dat je me niet helpen kunt. Ik zal het nu alleen moeten klaren.' Deze plaat karakteriseert heel aardig den politieken toestand, zonder dat die verder door woor den gekenschetst behoeft te wor den. De „Standard" verneemt uit Tientsin dat een aanzienlijk En- gelschman er, ondanks Husland's pogingen om het te beletten, in ge slaagd is, Li-hoens-tsjang te spre ken. Li zeide dat de ware reden waarom de Russische admiraal Aletejef naar Port-Arthur gaat, was, dat hij Waldersee wil ontwij ken. Li zeide verder dat de Chi- neezen Loe-tai ontruimd hebben op zijn raad, nadat de Russen be loofd hadden, niet op te rukken naar Tong-sjang, waar de Duit- schers mijnen bezittendaarvan hadden botsingen tusschen Duit- schers en Russen het gevolg kun nen zijn. Li-hoeng-tsjang betreurde het dat het zoo moeilijk was, den naijver tusschen Engelschen en Russen weg te nefnendat hij thans Rusland steunde was hier van het gevolg, dat Engeland hem vroeger niet de minste hulp ver leend had. De correspondent van de „Daily Express" te Tokio seint het ontslag van maarschalk Jamagata en zegt dat Ito vermoedelijk het premier schap aanvaarden zal. Ito bepleit geen actie van Japan tegen China, maar wel ingrijpende hervormin gen in Japan. Waarschijnlijk be- teekent Ito's optreden een volko men wijziging in Japan's beleid tegenover China. Deze gebeurtenis kan voor de verdere afwikkeling der Chineesche crisis van het grootste belang zijn het „Berl. Tageblatt". De Londensche correspondent van dit blad meldt daaromtrent o. a. Ja magata is van oordeel, dat de Chi neesche aangelegenheden een staatsman van groote bekwaam heid eischen, dan hij bezit, en nu het premierschap aangeboden aan markies Ito, die den Japansch- Chineeschen oorlog met succes ten einde heeft gebracht en den vrede van Shimonorki gesloten. Hij is geen principieel vijand van China, maar meer naar Engeland geneigd, waarmee hij, naar men zich te Londen vleit, tegen Rusland's over macht in China wil samenwerken. Uit Parijs wordt aan de „Mor-, ning Post" getelegrapheerd dat tus schen Duitschland, Frankrijk en Rusland een Chineesch programma is opgemaakt, dat niet zoo scherp is als het oorspronkelijk Duitsche. Op Ruslands raad zal strengheid met zachtheid gepaard moeten wor den met Prins Tsjing en met Li Hung-tsjang wordt onderhandeld. De voorstellen moeten zoodanig zijn, dat de aanneming ervan door alle mogendheden wordt verwacht. Verder verneemt de Morning Post" nog, dat hoewel de Russische soldaten nog aan den spoorweg van Tientsin werken, de linie, waar schijnlijk met goedvinden van En geland aan Duitschland is overge dragen. Maar, hoe het ook zij, Amerika's terugtrekken, Engelands aarzelen en de omkeer in Japan versterken in China het vertrouwen van de raadgevers van de Keizerin-Wedn- we en van Keizer Kwangsu. De beste bescherming voor het mid den is en blijft het wantrouwen en de oneenigheid van het Europee- sche 't meest. Buitenlandsch Nieuws. Een nieuw sensatie-drama in Frankrijk Naar aanleiding van het schrijven van senator Trarieux aan Dreyfus, ter gelegenheid van de verjaring van de uitspraak in het proces te Rennes. heeft thans Dreyfus een antwoord aan Trarieux in de Temps" geplaatst. Hij is, schrijft hij, diep geroerd geweest door Trarieux' brief, „bij de eerste ver jaring van het arrest van Rennes, dat tegen alle recht en met verguizing van wat duidelijk was als de dag, werd gewezen. „Die brief, uit zoo edelmoe dige en nobele gevoelens geschreven, is tegelijkertijd een roerend eerbewijs aan mijne rechtvaardige zaak geweest: ik ben u daar zeer dankbaar voor. Ook ben ik levendig bewogen geweest, toen ik zag, hoezeer gij in mijn gemoedstoe stand zijt doorgedrongen en hoe goed gij hebt begrepen wat er nog ongeluk kigs en smartelijks in mijn leven bleef. „Zeker, de vrijheid is mij terugge geven, ik heb de mijnen teruggevon den na zoovele jaren van eene afschu welijke scheiding, ik heb talrijke vrien den gevonden, die ik nog te Rennes niet kende, die getrouw aan de Fran- sche beginselen, en aan die van recht vaardigheid en recht, met zooveel moed de verdediging van een onschuldige hebben op zich genomen. „Maar ik heb, gedurende vijf jaren, dat leven van verschrikkelijke marte ling niet doorgemaakt, dan tol herstel van mijn eer. Echter, de zedelijke ge volgen van de onrechtvaardigheid blij ven, mijn innerlijke kwelling is nog steeds even groot, er is nog geen recht gedaan. Het doel, dat ik nastreef, be staat nog, totdat ik het zal hebben be reikt: de wettelijke herziening van mijn proces. ,De vereeniging, waarvan gij voor zitter zijt, heeft een groote en edele taak op zich genomen, die om de red dende hand toe te steken aan alle slachtoffers van onrechtvaardigheid, en ik ben met hart en ziel van de uwen in dit heerlijke werk van menschelijke solidariteit en broederschap." Zoo blijft dus het ongelukkige slacht offer van generaalsintriges en sabel- gekuip, nog steeds op eene rechtvaar dige ontknooping van het drama, waar in hij de hoofdrol vervulde, zijn hoop gevestigd houden. Zal hij er ooit in slagen? Sedert de politiek van de spons heeft ingang gevonden, is daar wei nig kans meer op. Want hoe sterk de steun ook moge wezen, welken Drey- fus bij zijn ongeluk heeft aangetrof fen, van het oogenblik af, dat hij in vrijheid werd gesteld is hem een mach tige bondgenoot, een groot gedeelte van de pers, vrij wel ontvallen. En zal Dreyfus zonder haar zijn doel kun nen bereiken? Intusschen wordt een nieuwe sen- satiemakende zaak aangekondigd: „de zaak Mores gaat beginnen," zoo liet de eerste voorzitter van het hof te Algiers, Delahaye, zich uit, „en die zal niet minder rijk aan incidenten zijn, dan die welke zoo diep het land geroerd heeft." Ruim een jaar geledon is de Markies de Morés, in Algiers vermoord. Tot nu toe was deze zaak onder een geheim-1 zinnig waas verborgen. Maar de we duwe van den vermoorde zat niet stil. Zij droeg aan Delahaye op, de ver borgenheden van dezen aanslag nauw keurig na te gaan. Het schijnt, dat De lahaye den rooden draad gevonden heeft Blootgesteld aan tal van geva ren heeft hij de noodige inlichtingen zich verschaft en daarvan een dossier samengesteld, waaruit, volgens het „Petit Journal," de schuld van hoog geplaatste personen zal kunnen blij ken. Binnenkort zal Delahaye de zaak in leiden, met een geschrift, waarin hij de schuld van allen, die verantwoor delijk zijn, zal aantoonen, en zoodra de Kamers weder bij elkaar zijn is hij van plan, eene interpellatie tot de re geering te richten, „die sensatie zal verwekken." Engeland betaalt zijn soldaten niet. Nog is het schandaal niet groot ge noeg. Engeland rooft het bestaan van twee vrije onafhankelijke volkeren, het doet dat met middelen en op een wijze reed9 door de geheele beschaafde wereld af gekeurd. Het gebruikt om die vrijheid lievende volkeren aan zijn juk te on derwerpen middelen, die een beschaafd volk onwaardig zijn en nu blijkt nog bovendien dat Engeland zijn huurlin gen, die het werk moeten doen, niet betaalt. Charles Williams schrijft in de Mor ning Leader: „Wij hebben eenigen tijd geleden uit particuliere brieven gehoord dat velen van onze soldaten groot gebrek had den aan geld om het voedsel aan te vullen dat zij zeer onregelmatig ont vingen en dikwerf in het geheel niet, zoodat de mannen werden genoodzaakt te plunderen om in het leven te blij ven. Maar nu vertelt een officier die juist van het gevechtsterrein is terug gekeerd ons dat de mannen maanden lang geen soldij hebben ontvangen, dat sommigen van hen zelfs vier of vijf maanden tractement te vorderen hebben die zij niet kunnen krijgen. Dit feit vernemen wij uit gezagheb bende bron en onze autoriteit voegde er bij dat herhaaldelijk de officieren gelden bijeen moesten brengen om voedsel voor hun soldaten te koopeD. En toch heet het dat wij nog twee mil- lioen per week besteden aan den oor log in Zuid-Afrika. Er is geen gebrek aan voorraden in het land, welks spoor wegstations langs de lijnen van Dur ban, Oost Londen, Port Elisabeth en Kaapstad volgepropt liggen met voe dingsmiddelen uit Engeland gezonden. En toch hooren wij dat de Garde brigade te Komatipoort heeft moeten teren op voedsel verstrekt door de Por- tugeesche autoriteiten op verzoek van onzen consul te Delagoabaai." Ten slotte richt hij tot het ministe rie de vraag of dit alles soms onwaar is, of de soldaten niet maandenlang hebben moeten wachten op uitbetaling van de soldij en waarom? Da reis van President Kruger. Het gezaghebbende juridische vak blad „Law Journal" zegt dat Kruger volkomen veilig is op de „Gelderland". Kruger is geen oorlogscontrabande, en al ware dat zoo, dan zou een vreemd oorlogsschip nog niet doorzocht mogen worden. Wat het goud en het staats archief betreft, welke Kruger naar men zegt, meeneemt, de Engelsche regee ring zou daar geen beslag op mogen leggen, onderweg. Het „Law Journal" brengt in herinnering, dat een En gelsch oorlogsschip het zilver van Bal- maceda naar Buenos-Aires heeft over gebracht, waar het in 't openbaar ge veild is, ondanks het protest A'an de Chileensche reegeering die Balmace- da's dictatuur vervangen had. Het Britsche hooggerechtshof heeft toen de veiling van dat zilver geldig ver klaard. Bovendien bezit Kruger de in ternationale rechten van een staats hoofd, zoo lang de Britsche regeering de inlijving van Transvaal niet aan Portugal bekend heeft gemaakt, en zoo lang Portugal die inlijving niet er kend heeft. Tot zoo lang dus is Kru ger als staatspresident volkenrechter lij k en ook als particulier onaantast baar in een Porlugeescke haven. De Standard verneemt uit Lourengo Marqués dat de Portugeesche overheid eindelijk den uitvoer van goud verbo den heeft. De Britsche consul, die Kru- ger's bewegingen naging, heeft zijn maatregelen eenigszins laten verslap pen, nu het gevaar voorbij is dat Kru ger met Transvaal betrekkingen on derhoudt. Mevrouw Kruger zal haar man op de Gelderland vergezellen. Uit Pretoria wordt aan de Standard gemeld dat een Boerencommando, van den Gatsrand afdalende, het spoorweg station Welverdiend (Potchefstroom- Krugersdorp-spoorweg) bezet heeft. De Boeren slaagden er in, vijftig ossen mee te nemen, voordat zij verjaagd werden. Duitschland en de Boeren- kwestie. Sedert kort houden Duitsche bladen zich bezig met de vraag, welke houding Duitschland eventueel zal hebben aan te nemen tegenover een Boerentrek van omvang naar Duitsch Zuid-West- Afrika. De „Hamb. Nachrichten" is er voor, en heeft een oude uiting aangehaald van Bismarck, die zich in het jaar warm voor een grooten Boerentrek uitsprak om het kolonisatie-talent der Boeren en omdat zij met de Duit- schers het Zuid-Afrikaansche gevaar deelen van door het Engelsch element te worden geabsorbeerd. Toentertijds gispte Bismarck scherp de „Englande- rei" der Duitsche staatkunde in de Boerenkwestie. Bij deze herinnering aan woorden van Bismarck, heeft de „National Zei- tung" de meening uitgesproken, dat Bismarck onder de tegenwoordige om standigheden misschien anders oordee- len zou. Hiertegen echter verklaart thans de conservatief-agrarische „Deutsche Tageszeitung" zich met energie voor een goede ontvangst van eventueel ver huizende Boeren, zoo zij in menigte mochten komen. Het blad verwacht, dat de Duitsche regeering haar fout der weigering van 1892 en 1893 niet zal herhalen. Indien duizenden Boeren morgen zich neerzetten in Duitsch Z. West-Afrika, zullen zij welkom zijn en een nieuw vaderland vinden, waar zij. vrij van de Eng. heerschappij, de ko lonie versterken en tegen de Engelsche opslorping medewerken zullen. Het archiel der Boeren. Engelsche bladen hebben de mee ning vei-breid, dat het geheim archief der Zuid-Afrikaansche Republiek in bezit is van President Kruger. De Rhein. Westf. Zeit. zegt, dat dit onjuist is. Het geheim archief is tegen pogin gen van Engelsche zijde om het in be zit te la-ij gen, beveiligd en naar Euro pa overgebracht, dc gewichtigste docu menten zijn volgens dat blad, zelfs ge fotografeerd en ergens verstoken. De Engelschen vonden bij 't openen van den grooten brandvrijen kluis, niets anders dan een werk, waarvan de titel hen stellig niet aangenaam zal hebben aangedaan. Het was een van die ge schriften, die het Engelsche roof- systeem brandmerken. Na de bezetting Aran Pretoria Avaren de noodige stap pen gedaan om A'oor alle mogelijke Avissel- en toevallen te AA'aken. Het mocht den besten speurhonden, Avaar- aan Engeland zoo rijk is, niet geluk ken de plaats uit te A'orschen. Toen in dertijd de Boeren-deputatie in Italië aankwam Avas plotseling een aantal documenten van dit gezantschap zoek geraakt. Zij werden echter later weer aan de rechtmatige eigenaars ter hand gesteld, nadat men zich overtuigd had, dat de papieren niets inhielden, Avaar- op men toen reeds vlaste. Iedereen kan licht begrijpen, zegt de Rhein. Westf. Zeit. dat als er iets van waarde zich bevond in de onzekere krijgskwartieren bij Lourengo Marquez, dit reeds lang geroofd zou zijn. De Engelschen kun nen er zich mee vergenoegen om, zoo als dat in de regeeringsgebouAven bij Pretoria is geschied, overal -Paul Kru- ger's. handteekening af te scheuren, \A-aarschijnlijk om die aan autogra- phen-verzamelaars cadeau te doen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Officieel wordt medegedeeld dat lord Roberts benoemd is tot opperbevelheb ber van het Britsche leger in de plaats van lord Wolseley. CHINA. De Prawilelarwenny Westnik bevat een telegram van den gezant Giers uit Takoe, van den 27en, waarin staat dat hij volgens het bevel van den Keizer met het geheele gezantschap te Tient sin is. Men beweert dat in Ta-jen-foe een bevel van den Keizer van China wordt uitgevaardigd, waarbij prins Toean, Fok-hoean, Lan, kanselier Kang-ji cn nog een, als hoofden van de Boksers, uit hun ambt worden ontzet. Veldmaarschalk graaf Waldersee heeft na zijn aankomst te Takoe, op den 27en, het opperbevel in Pe-tsji-li aanvaard. Officieel wordt van 29 Sept. uit Glas, gow bekend gemaakt dat een lijdei aan de pest overleden is, Er zijn nu ze» menschen in het hospitaal aan de pesl gestorven. Een zeer jong kind, Avelk» moeder de pest had, is ook overleden j de moeder is twee weken geleden ge storven. De Daily Mail verneemt uitLourenge Marques dat volgens gerucht de Engel schen Coetzee en zijn Boeren gevangen genomen hebben. De „huurlingen" dei Boeren zijn op een Portugeesch oon logsschip gebracht. De Etoile Beige heeft den heer Van Boeschoten, van de Transvaalsche la gatie geïnterviewd. Deze zeide niet gelooven, dat president Kruger zich heeft ingescheept op een Oostenrijk! sche bootde president had met grool genoegen het aanbod aangenomen va» de Nederlandsche regeering, die d| „Gelderland" tot zijne beschikking stelde. President Kruger zal ongetwij feld de gastvrijheid, hem zoo edelmoe dig en spontaan aangeboden, waardee ren. Alleen Eloff, zijn secretaris, es Heijmans, zijn dokter, zullen den pr© sident vergezellen. Prins George vertrok uit Athene on zijn rondreis te beginnen. Naar mei zegt zal hij aan de vier regeeringei verklaren dat hij niet wil herkozei worden als lasthebber Aran de mogend heden op Kreta. Hij acht het wensche lijk dat de beslissing over het lot vai het eiland aan de Kretenzen zelf word overgelaten, en zal ook aan de regee ringen duidelijk trachten te maken da' dat de beste uitAveg is. Ook hier schijnt het Europeesch con cert niet in volkomen reine, har monische akkoorden te klinken. De Shah is in Boedapest geweest ei heeft er den gewonen regen A'an rid derordes laten neervallen. Een van d| ridderordes was voor Halmos, den bus gemeester van Boedapest, maar ha Avas maar een derde klas. Zaterdag ii den gemeenteraad interpelleerde Polo nyi den burgemeester over het geva en uitte de hoop dat hij die beleedJ ging aan de burgerij van de hoofdstai zou verijdelen. Halmos antAvoorddi niet, maar zond den Shah zijn lintji terug en verscheen bij het vertrek vai den Perzischen vorst aan liet statioj zonder de Perzische orde, terwijl dl overige gedecoreerden deze wel aan hadden. Lorenzo Bresci, een broeder van dei koningsmoordenaar, die verdacht Averi op de hoogte te zijn geweest van di plannen van zijn broer, en die dei dag na de misdaad gevangen werd ge nomen, is op vrije voeten gelaten. Gedurende de twee maanden da koning Victor Emmanuel II over Ita lië heerscht heeft hij reeds een millioei bedelbrieven ontA'angen. i In de zitting van het Parijsche so cialistencongres zijn nog verschillen de moties aangenomen, waarvan wi deze noemen: afkeuring is uitgespro ken over het militairisme en in vei band daarmede een protest tegen d/ Ilaagsche Vredesconferentie, die del Zuid-Afrikaanschen oorlog niet heel kunnen beletten: verkrijging van ho algemeene stemrecht, overal waar di nog niet bestaat; en verwerpen van ha plan eener algemeene staking. Het aantal vrouwelijke studentei in Zwitserland neemt op verrassend; wijze toe. Het merkAvaardigste vooï beeld daarvan biedt de hoogeschool b Zurich. Onder de 850 in dezen zomq ingeschreven studenten, herinden ziel 128 vrouwen die in dc medicijnen, 9 die filosofie, 21 die natuurwetenschap pen en 11 die in de rechten studeeren Het Amerikaansche departement va» oorlog heeft bericht ontvangen, vai

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1