NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I ii Meestgelezen Dagblad, ia Haarlem ea Omstreken. 3 schild van den Oesecsfceer. 18e Jaargang. Woensdag 3 October 1900. ..j mm No. 5295 DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden f 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden.A. 1.65 Afzonderlijke nummers.0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. V 0.37 «de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Yan 1—5 regels 50 Ofca.; iedere regel meer 10 Ctfl. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Gent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, wlak bq de Turfmarkt. Tolofoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Ad verten tiëa en Reclames betreffende. Handel, Rijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit Mad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Bmtenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31*» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 3 Oct. jbcY&t o. a,Do Engelseho verkie zingen, Gbineesche edikten, Be schaafde Engelselien en onbe schaafde Boeren, Jubilee Heinze (onder stad en kunst), AgnesSor- Politiek Overzicht. Khaki geeft den doorslag bij de verkiezingen in Engeland, dat staat nu wel vast. Reeds zijn 111 leden der regeeringspartij slechts 21 van den oppositie ver kozen. Voor de vele overige plaat sen, wier bezetting aan dq kiezers is overgelaten, doen beide partijen krachtig haar best. lederen dag spreken de leiders, Chamberlain, Balfour, sir Michael Hicks Beach, sir William Harcourt, Bannerman, Asquiih en anderen, in alle hoe- ken van het land. En men kan niet zeggen, dat de minister van kolo niën, de „man van den oorlog'', zooals de „Star" hem onverander lijk noemt, ditmaal gelukkig' is in net verdedigen van de Regeerings- poliliek, zijn politiek feitelijk. Te Biiston heeft hij een geheele rede voering gewijd aan de bekende brieven van Labouchère, Clark en John Ellis, die hij in moreelen zin landverraad noemde, en die meer schuld droegen van den oorlog dan President Kruger. De liberale woordvoerders pogen lerrein te winnen door gematigde voorstellen omtrent de toekomst van Transvaal. Intusschcn is de oorlog, die vol gens Chamberlain feitelijk geëin digd is door de proclamatie van de annexatie der Z.-A. Republiek, nog w Hen gang. Lord Roberts, die •g 68 jaar oud geworden is. zijn koffers pakkers, om naar "E. land terug te gaan, en de plaats van lord Wolseley in te ne men de City-imperial volunteers mogen naar Engeland terugkeeren, om deel le nemen aan den Lord Mayor's Show de oorlog is nog lang niet uit. Telkens komen de Boerentroeoen te voorschijn op plaatsen, waar men ze in het ge heel niet verwachtte. En Zaterdag moest Lord Roberts nog melden, dat bij Heidelberg een kapitein "an de bereden infanterie en zijn -onnance door de Boeren wer- :kn gevangen genomen. Heidel- oerg ligt ten Z. O., van Johannes burg, in het door de Engelselien bezette terrein dus. Be Wet maakt voortdurend den VrijsLaat onveilig. De „Daily News" Yijdfc hem een opstel waarin ge- iegd wordt, dat zijn ontsnappen aan Kitchner, Broadwood en Smith Po 'non een kunststukje van tak- tiek is. Zelfs sir Henry Campbell- Bannerrnan, die te Rochdale de noodzakelijkheid van lêgerhervor- ming bepleitte, roemde daar do krijgskundige bekwaamheden van mannen als Botha en De Wet, die „toch waarlijk hun plaats in bet Boerenleger niet ie danken had den aan de lengte hunner beur zen", zooals de Engelsc-he officie ren en die getoond hadden be kwame aanvoerders, dappere sol daten, handige tactici te zijn. „Deutschland, Russland und Prankreich einig" roept liet „Berl. Tageblatt" verheugd, Duitschiand, Rusland en Frankrijk als één man. Deze verheugenis ontleent het Duitsche blad aan de mededeeling van de Fransche Matin, dat Parijs, Berlijn en Petersburg het nu vol komen eens zijn, en dat Rusland bereid is zijn troepen zoolang te Peking te bijten als de omstandig heden noodig zullen maken, en daarentegen heeft dan Duitschiand toegegeven dat het straffen der hoofdschuldigen wel hoofdzaak is, doch dat het niet strikt noodzake lijk is nu de onderhandelingen met China uit te stellen totdat die be straffing zal zijn geschied. Het Engelsche antwoord op de Duitsche nota, betreffende de Ghi- neesche quaestïe, is nog steeds niet ontvangen. De Enge' schijnt, in deze 'verkiezingsdagen niet veel tijd te hebben, om over de regeling van de moe lelijkheden in het verre Oosten te denken Maar de Engelsche pers vindt steeds gelegenheid cm allerlei be richtjes in de wereld te sturen, die nu niet juist dienen cm stand duidelijker te maken. In een deel der pers schijnt men pogingen aar. te wenden, o'm tegen Duitschlands optreden wantrou wen te wekken dit zijn de bladen die Engeland liever aan de zijde der Vereenigde Staten zouden zien, zooals de „Morning Post". Dit blad acht het programma, om prins Tsjing en Li-Hung-Tsjang als onderhandelaars to erkennen. de onderhandelingen ..met zachtheid en rechtvaardigheid aan te knoopen verstandig, daar hot de mogendheden voor een langdurigen en gevaarlijken oorlog met China behoedt. Eer de mogendheden een oorlog tegen China beginnen, en eer Engeland zich daarbij aansluit, moeten de volken het doel van de zen krijg en de waarschijnlijke ge volgen ervan, kennen. De „Voss. Zt-g." noemt het be richt dat de „Morning Post" uit Parijs ontving, „een volkomen on gegronde mededeeling, die alleen dienen kan als ballon d'essai, om te zien in hoeverre een groepee ring van alle mogendheden nog mogelijk is." De Amerikaansche Regeering is voornemens aan Conger instructies te zenden, om bij zijn onderhan- delingen de integriteit van China zooveel mogelijk te handhaven. Maar tevens ziet zij de mogelijk heid te gemoet, dat andere mogend heden, die ernstiger grieven tegen China hebben, zich daarvoor door het verwerven van nieuwe bezit tingen zullen pogen schadeloos te stellen. Voor dat geval zal de re geering te Washington echter po gen, van deze mogendheden te ver krijgen, dat" zij waarborgen zullen geven, om de handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten ook in den vervolge te zullen handhaven. Buitenlandsch Nieuws. „Beschaafde" Engelschen en „onbeschaafde" Boeren. Een Australisch officier heeft zich naar uit Sydney, in Australië, aan het perskantoor te Dordrecht geseind wordt, aldus uitgelaten over de Engel sche regeering: „Had ik het geweten wat honger en gebrek ik zou moeten lijden onder die rijke Engelsche vlag te vechten, ik zou geen voet verroeren voor de Union Jack. Nooit, zcide hij, had ik of iemand anders kunnen vermoeden wat 't En gelsche commissariaat heteekent. En de Engelsche generaals, zij zijn echte poppen. Alles wat men hier leest over 't schieten op de ambulance door de Hoeren, zijn gemeene leugens. Had men 't omgekeerde geschreven, men zou dan naclcr bij de waarheid zijn. Ten slotte zcide hij: Men kan zeggen of denken wat men wil, doch mijne opi nie is, dat 't eind van dezen oorlog nog Jang niet daar is." Dat zijn de „beschavende" Engel selien. Hoe schril steekt dit af bij 't bericht dat de „onbeschaafde" Boeren-' regeering voor hare rekening 400 uit gewekenen, waarbij zich Italiaansche, Iersche, Amerikaansche en Fransche vrijwilligers bevinden, per Oostenrijk- sche Lloyd laat vervoeren en den man schappen bovendien elk tien pond ster ling betaalt, ChmesHchs edikten. De Chineesche regeering heeft drie belangrijke edicten uitgevaardigd. liet eerste bepaalt dat bij het weg voeren van het lijk van baron von Kottier uit Peking de gebruikelijke eer bewijzen aan het stoffelijk overschot zullen worden gegeven en dat de Chi- ncesche gezant te Berlijn bij de aan komst van het lijk in de Duitsche hoofd stad tegenwoordig zal zijn. In een brief aan Keizer Wilhelm zou de Chi neesche Keizer dit decreet hebben be vestigd en tevens zijn spijt hebben be tuigd over den loop der zaken in Chi na. In den brief staat o. a. „De plotselinge opstand in China beeft den moord van uw gezant tenge volge gehad. Mijn ondergeschikten hebben schandelijk gehandeld en de vriendschapsbetrekkingen met U ver broken, waarover ik diepe spijt gevoel". En dan eindigt het schrijven aldus: .Vroeger waren onze landen op vriend- schappeiijken voet. Ik doe nu een ba- roep op U om der wille van onze ge meenschappelijke belangen om de on middellijke opening der vredesonder handelingen toe te staan, zoodat een eeuwige vrede 'verzekerd zal worden. Ik doe daartoe meer nadrukkelijk een beroep op U." De beide andere decreten hebben be trekking op de bestraffing van de Chi neesche hoogwaardigheidsbekleders die zich met de Boksers hebben inge laten. Daarin wordt geklaagd over de el lende en de onrust die zij over het land hebben gebracht en, bepaald, dat de prinsen Tsjoeng-ji, Tsai-lien en Tsai-jing van alle titels, ambten en waardigheden zullen worden beroofd. Prins Toean zal bovendien voor het keizerlijk gerechtshof worden gebracht; al zijn inkomsten zullen worden inge houden, en de strengste straffen zullen tegen hem worden geëischt. De herto gen Tsai-lan, Jeng-hi, Kang-ji en Tsjao- soe-tsjao zijn voor andere gerechtsho ven verwezen. Ten slotte worden, posthume eerbe wijzen bevolen voor den vermoorden kanselier van het Japansche gezant schap. Zoo gaat Europa ïn China tekeer. Naar de Times uit Peking verneemt, zijn de verbonden wandalen er einde lijk in geslaagd, de bekende pagode op den Witten Heuvel en een paar andere pagodes waarin de Boksers hun hoofd kwartier hadden gehad, te laten sprin gen. Uit Hongkong wordt aan de Times gemeld dat de onlusten aan. de Oostri vier toenemen. Het liuis van de Ilijn- sche zendelingen te Toeng-koen is ver nield. De correspondent van de Daily Mail te Takoe meldt dat Waldersee's posi tie onregelmatig is.. De Russische, de Fransche en de Amerikaansche gene raal weigeren Waldersee's opperbevel te erkennen, behalve te velde. Volgens een bericht aan de Standard uit Sjanghai schijnt de Keizerin einde lijk den waren staat van zaken in te zien. De Keizer heeft de teugels van 't bewind weer aanvaard, hij heeft ette lijke hooge ambtenaren ontslagen en bevolen ze te straffen, na een lievig tooueel in rade, waarbij de Keizerin zwijgend toeluisterde. Algemsene berichten. Op het vredescongres te Parijs heeft de Engelsche groep met algemeenc stommen een motie aangenomen, die voorgesteld zal worden aan het con gres, inhoudende dat aangezien de Britsclie regeering een scheidsrechter lijke beslissing, waartoe de Boeren zich bereid hadden verklaard, verwor pen heeft, de verantwoordelijkheid voor den oorlog neerkomt op Enge land en de Engelsche regeering ge laakt wordt omdat zij de aanbevelin gen van de llaagsche conferentie ver smaad- In den nacht van Zaterdag op Zon dag is boven Genua en omstreken een wolkbreuk losgebarsten, die verschei dene uren aanhield. De muur van het station van de Porta Principe stortte in en het postkantoor liep vol water. Drie postbeambten kregen kwetsuren en de brieven op het bureau wei-den weggespoeld. Het, water overstroomde de spoorstaven en bedekte ze met slijk, zoodat de treinen buiten het station stil moesten houden. In den omtrek van de stad zijn bruggen vernield, dijken be schadigd en staat het land blank. Op een landgoed bij Savona zijn, naai- men vreest, zes menschen om het leven gekomen. Er zijn troepen afgezonden om hulp te verleenen. Ook in Frankrijk zijn vele rivieren buiten hare oevers getreden tengevol ge van stortregens in de departemen ten Gard, Ardèche, Vaucluse, Hérault en Lozère zijn dorpen overstroomd, bruggen weggerukt en te velde staande gewassen vernield. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Terwijl Engelsche soldaten te Ko- matiepoort bezig waren met het ver nielen van ammunitie, door de Boeren achtergelaten, heeft er een groote ont ploffing plaats gehad. Twee soldaten zijn gedood, achttien gewond, ook een Portugeesch soldaat. Uit FTetoria verneemt de Standerd dat Louis Botha naar Pietersburg een macht van tweeduizend Boeren mee voert. Barend Vorster is medecomman- dant. De gouverneur van Mozambique heeft den Koning den verjaarswensch van president Kruger overgebracht, waarbij gevoegd was een dankbetui ging aan den Koning voor de gastvrij beid, in de woning van den gouverneur te Lourengo Marques genoten en voor de goede behandeling. Door een medewerker van de Etoilc Beige ondervraagd, heeft Fischer ge zegd dat hij over een zoo ernstige en teere zaak als de tegenwoordige toe stand niets kon mededeelen. Ten aan zien van Kruger's verblijf was nog niets bepaald, maar de President zou zeker in Brussel of Den Haag gaan wonen. Fischer had Maandagochtend een brief van Steyn ontvangen, waarin deze het grootste vertrouwen in den af loop van den oorlog uitspreekt. Steyn zal tot het einde toe in Transvaal blij ven. Fischer zeide ten slotte dat hij weldra zeer belangwekkende dingen openbaar zou kunnen maken. CHINA. Uit Takoe is den 28en gemeld dat de verbonden bevelhebbers besloten heb ben, een gemengde expeditie te land en te water uit te zenden naar Sjan-hai- kwan. De expeditie te land, 4000 man sterk, zou den len October naar Takoe vertrekken. Stadsnieuws Haarlem, 2 Oct. 1900. Schenking. De heer mr. A. A. Pelerin, officier van justitie alhier, heeft namens de erfgenamen van wijlen me jonk vrouw E. Copes van Hasselt, aan het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage, ten geschenke aangeboden een „Jour naal-verbaal eener Landreise in den jare 1803, door den Gouverneur en G&-' neraal J. W. Janssens, in de kolonie da Kaap de Goede Hoop". Aan de schenkers is de dank der Re geering betuigd. De 'directeur van Het postkan toor geeft hiermede kennis, dal van af 1 October tegen betaling van 10 Cents ten postkan tore (af-' deel ing verkoop Zegels), verkrijg baar zijn, de Dienstregeling van den WinterdiensL Beknopt driem aandeüjksch over zicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de: Gemeente Haarlem Aantal deeln. op 1 Juli 1900....^. 532 Vermeerderd door toetr. met.28 Aantal deeln. op 1 Oct. 1900.._... 560 Verz. kapitaal 1 Juli 1900 f 3.005.345 Venn. door toetr. metf 97.690 Verz. kapitaal 1 Oct. 1900 f 3.103.035 Ned. It. K. Volksbond. Maandagavond had de gewone veer- tïendaagsche vergadering der afdee- Iing Haarlem in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon" plaats. Als spre ker trad op do lieer P. B. Kok van Am sterdam. Na een inleidend woord over het on-: langs te Amsterdam gehouden R. K. Congres, dat alleen vruchten kon aU werpen, wanneer de R. K. Volksbond bloeide, wees hij er op, hoe dit laat ste nu niet juist het geval was, door dat het vereenigingsleven eer vermin, dert dan vermeerdert. En dit is te be> treuren; om de sociale kwestie tot een goed einde te brengen, moet bij velen het vereenigingsleven worden wakker, geroepen. Nieuwe afdeelingen moeten' zich sterk ontwikkelen. Doch ook dii laatste is veelal niet het geval. De laks-; heid van de leden; kleine onaange naamheden onderling, en bovenal da zucht naar vermaak, zijn oorzaken van den achteruitgang van den bond. Met feestvieren wordt de sociale quaestie niet opgelost, feestvreugde moet als bijzaak en niet zooals vele leden doen als hoofdzaak beschouwd worden. Voor alles moet de eenheid worden betracht Alle vakvereenigingen van den Bond, moeten zich scharen aan de zijde der H. Kerk, want in de Katholieke kerk, die liefde predikt zit eene krachtige organisatie. Na dc mededeeling dat het Centraal Bestuur dit jaar da belangen der vak-; vereenigingen ter harte zal nemen, ein-; digde .spreker met de aanwezigen op te wekken steeds te blijven strijden onder het devies van den Bond. Maandag a.s. houden gecommitteer den der Sociëteit Ver'eeniging hunne gebruikelijke najaarsvergadering. Daarbij komt, behalve de gewone werkzaamheden, de voorziening in de vacature van Secretaris aan de orde, Johannes Kruup, besloot ter verbe tering van het lot van zijn huisgezin, in 189G zich in Transvaal te vestigen en vond geredelijk arbeid bij do Zuid- ï?1 e n f 11 e t o si. 80) Roman uit hefc Duits ch DOOS JUL. MARL De beide heeren traden in hot voorvertrek van het logement, daar een zachte, koude regen begon te vallen, die hen al spoedig doornat gemaakt zou hebben. In het ver trek, dat ze binnentraden, brandde vuur, maar er was geen gast te zien. Alleen de kastelein kwam op hen toe en vroeg, wat de heeren verlangden. Alleen een onderdak gedu rende den regen, antwoordde Gor don, die hier goed bekend was. De kastelein maakte ook geene aan merkingen en liet de beiden spoe dig alleen. Aan de rechterzijde voer de eene openstaande deur naar een tweede vertrek, waarin een biljart stond. In dc nabijheid van het eene venster stond eene kleine ta fel, waaraan een man was geze ten, gekleed in 't costuum van een jager, de kleppen van zijne pels muts over de ooren geslagen. Hij at een eierkoek, zat met den mg naar de deur en scheen zich om 't geen in de aangrenzende kamer ge beurde niet te bekommeren. Toch had hij het rijtuig van den staats- procureur voor de herberg zien komen en toen de beide mannen binnengekomen waren en zich neergezet hadden, was hij stilletjes opgestaan om met zijn glas, zijne flesch en zijn bord een plaatsje in de nabijheid der openstaande deur te zoeken. U wensehte met mij te spre ken, dokter, begon de ambtenaar. Zou u in de gelegenheid zijn om mij omtrent dit ongelukkig geval nadere inlichtingen te verschaffen? Zeer zeker en wel zeer be langrijke inlichtingen. Spreek dan op, zei d'Aigu- rande kalm. Gordon zweeg een oogenblik, als gevoelde hij nogmaals eene aarze- .ing, en toen zei hij met welis waar gedempte, maar toch voor het oor van den luisteraar in 'fc neven- vertrek verstaanbare stem Meneer Richardier is ver moord I d'Aigurande zag den spreker on- gcloovig aan en zeide U spreekt daar eene zware beschuldiging uit, meneer-Gordon. Hoe wil u die bewijzen, nu we al len tot de overtuiging zijn geko men, dat meneer Richardier het slachtoffer van een ongelukkig toe val is geworden Als u tegelijk met mij op de plaats was verschenen, waar de ongelukkige man lag, dan had u hetzelfde opgemerkt als ik. Verklaar u nader. Ja, dat zal geschieden, ant woordde Gordon en berichtte nu uitvoerig over zijne ontdekkingen. d'Aigurande luisterde met aandacht naar 't geen hij herhaalde. Toen Gordon zijn bericht geëin digd had en geen antwoord kreeg, koek hij den staaisprocureur in spanning aan en deze nam weder- kecrig hem op. d'Aigurande was bleek en scheen radeloos te zijn. Had hij misschien gevonden, wat hij in zijn geheugen zocht sedert hij dezen man had gezien? Wist hij eindelijk, waar hij deze oogen gezien, deze stem gehoordhad Beide mannen waren buiteng woon opgewonden en geagiteerd. Maar dat was ook alles. Geen woord werd gesproken, geene toe speling gemaakt over de dingen, waarvan de herinnering door deze stomme scène ongetwijfeld in de harten der beide mannen gewekt was alleen klonk de stem van den staaisprocureur wat vreemd, toen hij eindelijk zeide Na alles wat ik thans van u vernomen heb, ben ik als u van oordeel, dat meneer Richardier ver moord is. Het is echter natuurlijk niet voldoende het bewijs daarvoor geleverd te hebbenik moet ook weten wie de moordenaar is. Ver denkt u iemand? Dat kan ik niet zeggen, want u zou me met recht kunnen ver wijten eene beschuldiging uit te spreken, die op 't oogenblik abso luut onhoudbaar is. Als echter later Als ik bewijzen vind, mag u c-p me rekenen, meneer d'Aiguran de I gaf Gordon met fonkelende oogen ten antwoord. U weet hoe ik heet? Ik hoorde uwen naam voor eenige uren op „Landepereuse"! noemen. Was dat voor den eersten keer? Gordon zag den staaisprocureur smeekend aan, en weer heerschte er langen tijd stilzwijgen tusschen de beide mannen; eindelijk mom pelde de Amerikaan, alsof hij tot zichzelven sprak Mijn geheele leven was aan den arbeid gewijdik werd rijk en beroemd. Beide, rijkdom en be roemdheid, gebruikte ik om zegen rondom mij te verspreiden. Mijn leven echter verliep onder gesta-. dig lijden en gewetensknagingen geen glimlach kwam op mijne lip pen, ik had nooit een gelukkig uur. !k had een plicht te vervullen on dien vervulde ik hij bestond daar in, dat ik alle menschen gelukkig maakte, die ik gelukkig maken kon. Toen ik oud begon te wor den en de zekerheid verkreeg, dat de menschen, die mij vroeger had den gekend, mij onmogelijk weer zouden herkennen, keerde ik in 't vaderland terug, en toen ik hier Margarete en Richardier vond, kwam er wat kalmte en vrede in mijne ziel. Het scheen mij, alsof mijn leven opeens een doel had gekregen, als zou het jonge meisje op zekeren dag op mijne toewij ding moeten rekenen. Hoe en wan neer, dat vermoedde ik trouwens niet, maar ik verliet deze plaats niet meer. Margarete heeft een vriend in mij gevonden en ze hangt aan mij. Dit bewustzijn verschafte me vreugde en smart tegelijk, want ik ben werkelijk de persoon, die u in mij vermoedt te zien. Jean Vandal e? Ja Jean Van dale. Ge weet toch, dat uwe mis daad nog niet verjaard is? Dat do wet u nog kan treffen en ge op 't oogenblik even goed als voor acht tien jaren voor 't vergieten van bloed gestraft kunt worden Ja, ik weet het. En in weerwil waarvan waag- det ge het u aan mij t8 vertoonen Ja, want een ander had mis schien geen medelijden, maar u... Ik ken slechts mijn plicht. En die is? U in hechtenis te laten no men. Luister naar mij, heer staais procureur, en overweeg mijne woorden ernstig. In „Landepereu- se" heeft u me niet herkend.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1