Afrika ansche Spoorweg-Maatschappij. A!s trouw echtgenoot en liefhebbend vader heeft hij voor hun welstand ge arbeid, totdat de oorlog hem naar het front riep en hij op den 20sten April 11. te Brandfort in het leger der Boeren als offer viel in den strijd voor Vrijheid en Recht. Het mannenkoor „Caecilïa" begaan met het kommervolle lot der weduwe en hare vier onverzorgde, onmondige kinderen, waarvan twee ziekelijk zijn, vraagt nwen gewaardeerden steun, bij een te geven concert door het nemen van een of meer plaatskaarten, of wel door eene vrijwillige bijdrage, ten einde dit ongelukkig gezin voor on dergang te behoeden. Het mannenkoor „Caec-ilia" zal ge heel belangloos zijne medewerking verleenen, een piano is reeds gratis toegezegd en men hoopt reductie voor het Joenoodigde drukwerk te verkrij gen; ook zullen pogingen aangewend worden, al naar behoefte, de concert zaal van de sociëteit Vereeniging" of de groote zaal der sccieieit „de Kroon" voor uiterst billijken prijs voor dit doel in huur te bekomen. Op dit pogen een belangrijk succes verwachtende, en na het ongelukkige gezin in uwe be kende liefdadigheid te hebben aanbevo len, teekenen hoogachtend, Namens het Bestuur van het Slannenk. „Caecilia": de Voorzitter, (get.) P. VAN O OH, de Secretaris, (get.) C. BOTTELIER. Tijdens het bataljon infanterie alhier in garnizoen te Laren gekampeerd was, vond de sergeant E. een portefeuille, inhoudende papieren ter waarde van f50.000. Hij deed terstond aangifte van zijn vondst en het bleek der politie, dat de portefeuille in eigendom toebehoor de aan een heer, bezoeker van de in de nabijheid gehouden harddraverijen, die hem dien dag verloren had. Be eer lijke vinder kreeg f 10.belooning! De „St.-Ct." bevat de goedgekeurde statuten van de „Maatschappij tot Ex ploitatie van gebouwde eigendommen te Haarlem". Het kapitaal der Vennootschap be staat. uit f 200,000, in aandeelen van 1000daarin zijn genomen door de Binnenlandsche Exploitatie-Mij van Onroerende Goederen 14 aandeelen, door de heeren G. P. J. Beccari, A. Bertling, P. H. Craandijk, Jan Beccari, allen alhier, Th. van Waveren, te Hil- legom, J. J. Beyerman, te Utrecht, W. H. S. Carstens, te IJ1st, J. Boerée, L. de Breuk, A. J. Gaykema, allen alhier. Joh. ter Hoffsteede, te Bloemendaal, mr. EL Ph. T Hooft, J. Leupen, A v. d. Linden, W. Stolp Jr., EL D. Tjeenk Willink Jr., en mevr. wed. E. T. H. Tuymelaar Blom, allen alhier, elk 1 aandeelde heeren A. A. v. d. Berg, Ed. de Lanoy, mr. A. A. v. d. Mersch, mevr. wed. A. P. Dyserinck-Wijnands, allen alhier voor 2 aandeelen de hee ren P. J. E. Lefebvre, te Bloemendaal, en P. v. d. Stijlen, alhier, voor 3 aan deelen, en de heer J. A. G. v. d. Steur, alhier, voor 5 aandeelen. Tot leden van den Raad van Beheer zijn benoemd de heeren G. P. J. Bec cari, A Bertling, P. H. Craandijk, P. E. Lefebvre en J. A. G. v. d. Steur. Gevaarlijke wandeling. Vlak voor onze Bureaux aan den Kampersingel staat een houten hek aan den waterkant, 't Is er gezet om te voorkomen dat de menschen te wa- te raken, maar het is er zóó neerge- plant, dat de kinderen er achterom kunnen loopen, wat ze, zich soms zelfs niet vasthoudende, dan ook met grooten zwier en vlugheid doen. Ze zetten dan, eenmaal begonnen, den roekeloozen tocht vaak voort, door buitenom langs de brug naar den over kant te wandelen. Precies zoolang tot er eens een te water raakt, met veel kans (want de wal is er hoog) om te verdrinken. Ten zij de gemeente het hek verzet... V akorganisati©. In de voorzaal van de Sociëteit „De Kroon," voor een stuk'of wat ernstig toeluisterende menschen, leden van de Afd. Haarlem van den Kleederma- kersbond, hield de heer F. W. N. Hu- genholtz Maandagavond een causerie over vakorganisatie, of liever over de neutraliteit in de vakvereenigingen; dat vraagstuk was de kern van zijn betoog. Na in een paar breede lijnen iets over het kenmerkend karakter van den klassenstrijd in den gildentijd en in onzen tijd, die van de roanufactuur te hebben geschetst en na gewezen te hebben op de ontzettende gevolgen, die de groote verdeeling van arbeid en de toepassing van den stoom op de machi nes vcor den arbeider heeft, en hoe afhankelijk hij nu is, eene afhanke lijkheid, waarop gansch het kapitalis tisch uitbuitingssysteem is gebouwd, staat het dus vast, dat alleen organisa tie de macht is die met vrucht tegen over de macht van het kapitaal kan worden gesteld. De vakvereenigingen hebben in de ge schiedenis der Nedeziandsche arbei dersbeweging deze. hun taak begrepen, en in de dagen van den Socialisten- bond ging de samenwerking der vak vereenigingen op vakgebied en van dien bond op politiek gebied, uitmun tend. Doch nu ziet men in de vakbeweging op eens een grooten angst voor de po litiek en hoe komt dat Dat komt doordat de anarchie haar intrede heeft gedaan in ons land, en hoe zeer nu de anarchie, de voïkomen vrijheid, is de hoogste uitdrukking ran het menseh-zijn, zij is een ideaal, en de bourgeoisie zoovrel als de arbeiders klasse, beide met de baar aankleven de fouten zijn bij lange na nog niet rijp om dat ideaal te aanvaarden, en moeten daarvoor eerst nog een langen ontwikkelingsgang doormaken. De heer Hugenholiz constateert dan ook met vreugde dat het anarchisme in de politiek is overwonnen, getuige het uitwerpen, zij het dan ook met bloe dend hart vaak, van Domela Nieuwen- liuis. Maar er is een ander gebied, waar van dit nog niet gezegd kan worden en dit is de vakbeweging, want daar doet het anarchisme haren invloed zeer sterk gevoelen, het anarchisme dat de neutrale vakvereeniging voorstaat. De Duitscher Von Elm heeft gezegd, dat de vakvereenigingen tegenover alle politieke partijen dezelfde bonding moeten aannemen. Maar hoe kan dat vroeg "de heer Hugenholiz, hoe kunnen de vereenigingen van strijdende arbei ders van bezitloozen neutraal zijn te genover de vertegenwoordigers van de burgerlijke partijen van het kapitalis me, die als klasse vijandig tegenover hen staan. Geen godsdienst in de vakvereeni ging. goed, maar, betoogde de heer Hu genholiz, dan komen de religieuzen en stichten zelf vakvereenigingen, schijn baar om de religie te. bewaren, doch in derdaad om de leden ai te houden van het socialisme en van de zelfstandige arbeiderspartij. In de vak-actie alleen schuilen groote gevaren. Wat vermag zij als ook de onderne mers, met hun enorm kapitaal zich gaan organiseeren. Bovendien werkt de vak-aetie-alleen uit, dat er een klei ne kring van bevoorrechte arbeiders ontstaat, die allicht geneigd zijn in 't vaarwater van een der burgerlijke par tijen te komen. Als alleen de vakbeweging het strijd middel is van de arbeiders, dan gaat 't er mee als met de Boeren tegen de Engelschen. De Boeren hadden alleen geweren en de Engelschen hadden er bajonetten hij, waardoor ze gemakke lijk overwonnen. 3 dingen zijn er noodig voor de arbei ders zei spr.: de vakbeweging, de poli tieke actie, de coöperatie. Die drie strijdmiddelen moeten met kracht aan gewend worden en dan is de overwin ning zeker. De vakbeweging om krach tig te staan, de politiek om in de regee- ringscclleges vertegenwoordigers van de arbeiderspartij te krijgen en zoo doende ook de macht te krijgen over de machtmiddelen der bourgoisie: po litie, justitie en militie, en de coöpe ratie om de winsten aan de arbeiders zaak ten dienste te doen komen. Spreker juichte het idéé van de re- daktie van „Het Volk" toe om de arbei dersbeweging aldus te organiseeren, dat de besturen der verschillende vak vereenigingen plaatselijk Bestuurders bonden vormen die zich weer constitu- eeren in een Landelijk Comité dat voor alle zaken van algemeen arbeidersbe lang zou kunnen opkomen, daarnaast de S. D. A P. voor de politieke actie, en daarnaast weer de coöperatie en de zelfstandige vakvereenigingen voor louter vakbelangen. Met een krachtige opwekking tot aansluiting bij de eenige partij die voert arbeiderspolitiek besloot de heer Hugenholiz zijn causerie. De heer Beeremans kwam in debat om te betoogen dat in Patrimonium wel degelijk een demokratische geest heerscht, en dat deze vereeniging hier in Haarlem b. v. niet had meegedaan aan de agitatie voor de ongevallenwet, waarschijnlijk omdat men zich niet te gen de overheid wilde verzetten, waar- op de heer Hugenholtz antwoordde dat' dit juist Patrimonium teekent en de werkelijk demokraiischdenkende leden in de religieuse vakvereenigingen uit zonderingen zijn. Op een opmerking van den heer Ber nard Mok, den voorzitter aangaande de hier bestaande coöperatieve bakkerij, drukte spreker de wenschelijkkeid uit, dat alle arbeiders daar hun brood mochten koopen niet alleen, doch de dividenden beschikbaar stellen voor de arbeiderszaak. Heemstee!©. Bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen plannen tot het bouwen van drie woonhuizen met bovenwoningen aan de Leidsche vaart onder deze Gemeente, voor rekening van. de heeren G. Corne- lisse en D. Bakker. De gehouden collecte voor de Chr. School met den bijbel heeft op gebracht de somma van 266.51£. Maandagavond omstreeks half elf. ontstond alhier brand. Een houten loods, toebelioorende aan den heer Ouclejans, mr. smid, stond in lichter laaie. Door de vele menschen die al heel spoedig op het terrein aanwezig waren, werd de brand echter spoedig gebluscht, waardoor dan ook de spui ten geen dienst hebben gedaan. De schade zal echter voor den eigenaar neg al wat bedragen wijl er zeker ruim 20 kachels, toebelioorende aan verschil lende menschen, zóódanig beschadigd zijn dat de meeste onbruikbaar zijn ge worden. Het huisraad dat door d<^ver bouwing daar ook was geborgen, was echter verzekerd. De drinkbakken voor honden, dezen zomer door jhr. J. E. van Merlen aan den binnen- en Rijksstraatweg alhier geplaatst, verdienen zeer zeker in alle opzichten navolging. Dagelijks kan men zien hoeveel trekhonden hier ge bruik van maken. Het is zelfs zoo sterk dat de beesten de plaats niet voorbij willen voor en aleer zij gedronken heb ben. Zandpoort. Alhier is in de zee gevangen een vrouwelijke zeehond. Het dier is naar Umuiden gebracht om aldaar te worden getoond, ter verkrijging van de daarop gestelde premie. Tegen Woensdag a. s., des avonds ten 7i ure, is eene openbare Raadsver gadering belegd, ter behandeling van de gemeentebegrooting voor 1S01. Zaterdagnamiddag ten 3 ure werd een proeftocht gehouden met de alhier gestationeerde reddingboot der Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maat schappij. Het in zee loopen ging uitstekend en :de boot voldeed ten volle. Een groot aantal belangstellenden woonde dezen proeftocht aan het strand hij. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de Rederijkerskamer „Sandevoerde" alhier, werd als voor zitter herkozen de heer O. H. Reints en als bestuurslid de heer Ph. L. Heil. In de plaats van den heer D. Deinum werd gekozen de heer H. M. baron Col- lot d'Escury. Besloten werd de uitvoe ringen in het as. winterseizoen te ge ven in het Kurhaus. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo. Halfweg. Aan de beetwortelsuikerfabriek „Holland", alhier, zijn reeds een tiental met beetwortel beladen vaartuigen aangekomen, terwijl gis ter (1 October) de aanvoer per as uit de nabijgelegen landen en IJ- en Eaarlemmermeerpolders van verschillende verbouwers is ge- gonnen. De campagne begint Donderdag. De heer G. van Erkel van Am sterdam sprak alhier Zondagmid dag, vanwege de Veldarbeiders- Vereeniging „Nieuw leven" over vakorganisatie. De zaal was goed bezet, terwijl j ook deze vergadering evenals de vroegere een rustig verloop bad. Haarlemmermeer. De onderwijzers in dez© gemeen te adresseeren zich aan den ge meenteraad om een regeling en verbooging der salarissera Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder woon de Zondag in de Hervormde Kerk te Apeldoorn des voormiddags de Voorbereiding bij en des avonds de Bediening van bet H. Avond maal, beide keeren onder gehoor van ds. C. Hattink. Des morgens had de voorganger tot tekst geko zen Mattb. vs. 28 en des avonds Hebr. 10 vs. 22a. Pres. Eniger in Gelderland. Men schrijft uit Terborg aan de „Zutf. Ct" Naar men hier met zekerheid ver telt, is aan den president der Z. A. Re publiek, een van de lcasteelen Wisch of Schuijlenburch tot woonplaats aange boden, daarbij te kennen had gegeven,, voorloopig in Gelderland te willen ver blijf "houden. Nederland in China. Aan een particulier schrijven uii Sjanghai ontleent het „Bat. Nbld." het bericht., dat de kapitein ter zee L. A. H. Lam ie, commandant van het Holland'scbe eskader, aldaar is opgetreden als bevelhebber van de daar aanwezige achttien oorlogs bodems der verschillende mogend- beden. Verder vindt het blad vermeld, dat den luitenant ter zee le ld. G. J. van der Hout, le officier aan boord van de „Piet Hein", bet be vel is opgedragen over bet te Sjang hai opgerichte korps gewapende burgers. Regeling van samenstelling der landmacht Eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot regeling van de samenstelling der landmacht. De commissie van rapporteurs dringt daarbij er op aan dat de Regeering voor de openbare beraadslaging aan de Kamer de bevindingen mededeelt van de Nederlandsehe commissie die de legermanoeuvres in Zwitserland heeft bijgewoond. Voorts dringt zij aan op meer volledige inlichting aangaan de de uitkomsten verkregen met de ver korte eerste-oefening van ongeveer 8 maanden hij de infanterie en zulks door overlegging van de rapporten der regimentscommandanten en ook der hoog ere militaire autoriteiten. Zondagsrust bij de posterijen. Blijkens kennisgeving van het hoofd bestuur der posterijen zullen van 4 No vember af des Zondags niet mee^ wor den besteld: door middel van boek-, steen-, plaat- of lichtdruk vermenig vuldigde stukken, bedoeld hij lb Post- wet, en couranten en tijdschriften die niet meer dan eenmaal 's weeks ver schijnen. De bezorging geschiedt hij de eerstvolgende bestelling. De bengel voor de nieuwe beurs te Amsterdam is Maandag de stad bin nengehaald en voorloopig op het bouw terrein geplaatst om, ais de klokketo- ren voltooid zal zijn, omhoog te gaan. De bengel weegt 1900 K.G., is versierd met het Amsterdamsche wapen en draagt het opschrift „Ik luid voor den handel van d'Am- stellanden." In den rand staat buitendien gegrift: „Petit Fritsen me funderunt", wat zeggen wil, dat de bengel gegoten is in de werkplaats der heeren Petit Frit sen hij Helmond. Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het candid.- examen godgeleerdheid eerste gedeelte de heeren H. F. Schim van der Loeff en G. J. Heeiingvoor het theoretisch apothekers-examen de heer C. M, Meer burg. Leiden. Geslaagd voor het propae- deutisch examen in de godgeleerdheid de heer W. J. Kolkert. Groningen. Geslaagd voor het prop. theol. examen de lieeren J. Pelinck ter Haseborg en J. J. van Meurs. Ongastvrij vee- Maandagochtend tusschen 3 en 4 uur daalde no. 13 van de 15 Zondag avond tegen vijf uur van het tentoon stellingsterrein te Parijs opgestegen luchtballons met de luchtreizigers Blanchet en Begnault in eene weide nabij Valburg neer, waar deze heeren ondervonden, dat het vee in het land der gastvrije Batavieren van een ande ren aard washet rundvee kwam op den ballon af en stiet er gaten in. De reizigers keerden omstreeks den mid dag via Dordrecht naar Parijs terug. Kerkelijk huwelijk. Art. 449 van het Wetboek van Strafrecht bedreigt thans met een boete van ten hoogste 300 den bedienaar van den godsdienst die, voordat partijen hem hebben doen blijken dat haar burgerlijk huwe lijk is voltrokken, eenige gods dienstige plechtigheid verricht. In het gewijzigd ontwerp wordt voor gesteld hieraan toe te voegen „Niet strafbaar is hij die het feit begaat io. indien tijdens het verrichten der godsdienstige plechtigheid blij kens schriftelijke geneeskundige verklaring onmiddellijk levensge vaar voor een der partijen be stond-; 2o. indien partijen voordat tot de godsdienstige plechtigheid wordt overgegaan aangifte hebben gedaan van hun voorgenomen huwelijk bij den ambtenaar van den Burger lijken stand en dezen' en den be dienaar van den godsdienst, hetzij schriftelijk, hetzij, voor zoover zij niet schrijven kunnen, mondeling in tegenwoordigheid van twee me eder jarig.© getuigen hebben ver klaard dat zij ongehuwd zijn en in ongeoorloofde betrekking tot el kaar hebben gestaan en dat zij be kend zijn met het feit dat de voor genomen godsdienstige plechtig heid noch te haren aanzien, noch ten aanzien harer kinderen eenige wettelijke gevolgen heeft." De toelichting van deze bijvoe ging luidt aldus „Art. 449. Van kerkelijke zij de is tegen dit artikel bezwaar ge maakt, omdat het in sommige ge vallen leiden zou tot gewetens dwang. „Aan dat bezwaar wil de minis ter vani justitie trachten zooveel mogelijk te gemoet te komen. Daar om wordt niet strafbaar gesteld het verrichten van godsdienstige plech tigheden, tot een kerkelijk huwe lijk betrekkelijk, vóór het burger lijk huwelijk,, in de eerste .plaats indien een der partijen op dat oogenblik in onmiddellijk levens gevaar verkeert, wat uit eene schriftelijke geneeskundige verkla ring moet blijken. In de tweede plaats wordt de strafbaarheid op geheven indien partijen zelVo ver klaren, ongehuwd zijnde, in onge oorloofde betrekking tot elkaar te hebben gestaan, mits voor een te sluiten burgerlijk huwelijk de ge bruikelijke aangifte zij gedaan. Die verklaring moet natuurlijk aan den bedienaar van den godsdienst wor den gedaan omdat zij hern van strafbaarheid ontheft, maar het is wenschelijk dit uitzonderingsgeval niet enkel onder kerkelijke con- tróle te doen constateeren, opdat ook al vreest men geen gevaar voor misbruik in het algemeen niet door sommige geestelijken mis schien een te ruim gebruik van deze bepaling zal worden gemaakt. Ter voorkoming van verkeerde ge volgtrekkingen, die tot het achter wege laten van het burgerlijk hu welijk zouden kunnen leiden, wordt in het laatste geval tevens eene verklaring gevorderd als aan het slot van 2o. vermeld. „De wijziging in het eerste lid van dit artikel is hierop gegrond, dat het niet noodig is, dat juist partijen zelve den bedienaar van den godsdienst hebban doen blij ken van hun huwelijk, mits hij maar wete, dat het behoorlijk vol trokken is." Opruiing. Art. 131 van het Wetboek van Strafrecht bedreigt met gevange nisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoogste 300 hem, „die in het openbaar, mon deling of bij geschrifte, tot eenig strafbaar feit opruit." De minister van justitie stelt voor dit artikel te lezen als volgt „Hij die, mondeling of bij ge schrifte, opzettelijk in het open baar tot eenig strafbaar feit, tot ongehoorzaamheid, hetzij aan een wettelijk voorschrift, hetzij aan een krachtens wettelijk voorschrift gegeven ambtelijk bevel, of tot een geweldadig optreden tegen de open bare orde opruit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaren of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Do toelichting luidt aldus De Hooge Raad besliste o. a. bij arrest van 17 November 1890 (Weekblad van het Recht no 5967): io. dat bij art. 131 niet strafbaar is gesteld de opruiing tot onge hoorzaamheid aan de wet tegen welker overtreding geen* straf is bedreigd 2o. dat voor de toepasselijkh.eif van dit artikel bij de oprui in rechtstreeks een bepaald strafbar feit, zij het ook niet door eigo woorden der wet, moet zijn- aatfgP duid. De Vischhal. Omtrent de nieuwe Vischhal f Amsterdam verneemt de „Tel. thans nader, dat B. en W. zulle;- voorstellen ze te bouwen aan hq Westerhoofd. De tweo laatste stci ers van het Westerhoofd zullet estemd worden voor aanlegplaat van de trawlers. Voor den opsla en den afslag van de visch zal da; volgens de reeds spoedig te vei wachten voordracht een loods gr, bouwd worden van 60 M. lengt en breedte, die ter vergema't kelijking van den aanvoer aan d: waterzijde open blijft. De publieke weg, die door d< loods wordt onderbroken, zal dal meer naar den spoordijk toe woi den omgelegd. Het plan is opgo maakt in overleg met een com missie, daartoe door de Vereeni ging ter bevordering van de vis scherij aangewezen en wij mogen ops dus verzekerd houden, dat het. zij het ook waarschijnlijk een voor loopig plan, door den vischhande! met instemming begroet zal wor den. Zondagnacht ongeveer vier uut deed eene felle roode gloed aan hel luchtruim in de richting van der Hoogendijk vreezen voor een ern1 stigen brand bij Zaandam. Dif bleek evenwel niet zoo te zijn. Eer zestal schuurtjes behoorendé bij d>- huizen van C. Vlootman en H. Con- senheim stonden in volle vlarn en yerbranden tot den grond. Alleen de volslagen windstilte behoedde de huizen, die van hout gebouwd wa ren en op een meter afstand ston den, voor den ondergang. De schade wordt door verzekering gedekt, do heer Consenheim verloor o. m. een antieke kast en een partij te geltjes van waarde. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed te Delft de onge veer 50-jarige C. B., huisvrouw van G. M. L. Dr. J. Thomée, die do lijkschouwing verrichtte, consta teerde als oorzaak van den dood eene onderbuidsche bloeduitstor ting in den hals. Het lijk is in be slag genomen en de man voorloo pig in hechtenis gesteld. Letteren en Kunst. Jubilee—Heinze. Van de gelegenheid om den heer G. A. Heinze geluk te wensclien op zijn SOsten verjaardag, hadden velen ge bruik gemaakt. In een der zalen van het Gebouw voor den Werkenden Stand te Amster dam, had do receptie plaats. De eersten, die werden toegelaten waren de heeren Dr. E. Pijzei, De Roos en Dudok de Wit. Dr. Pijzei richtte tot den jubilaris het woord en zeide ongeveer het vol gende: Waarde heer Heinze! Wij komen hier niet allereerst met onze eigen ge- lukwensch tot u. Waar meerder komt moet minder wijken. Het is ons een eer en een genoegen u te mogen mededeelen, dat het II. M. de Koningin beeft behaagd u op dezen feestdag te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gij zult ongetwijfeld in deze konink lijke onderscheiding het bewijs zien der hooge waardeering voor hetgeen gij in uw tweede vaderland, gedurende uw lange en zegenrijke loopbaan, als voortreffelijk en veelzijdige componist, bezield en bezielend dirigend en erva ren onderwijzer, voor de kunst, en voor de Nederlandsehe kunst in het hijzon der, hebt verricht. Moge dit eerekruis nog lang uw horst sieren! De heer Pijzei overhandigde hij deze woorden het ordeteeken van Oranje- Nassau aan Mevrouw Westerman Heinze, die het haar vader op de horst hechtte, naast de onderscheidene deco- ratiën, die daar reeds een plaats had den gevonden. Zichtbaar aangedaan door de medo- deeling der onderscheiding hem te Dat is waar. Alleen schenen me uwe trekken bekend. U zou me nooit hebben terug gezien, wanneer dit mijn plan was geweest, maar in plaats daarvan maakte ik mijzelf aan u bekend om uw onderzoek in 't rechte spoor te leiden en u te behoeden voor eene dwaling. Dit deed ik, omdat ik vertrouw op uwe grootmoedig heid, maar vooral op uw medelij den. Wanneer ik mij daarin ech ter bedrogen heb, wanneer uw medelijden minder sterk is dan uw krachtig gevoel voor plicht, laat dan aan het laatste worden vol daan, nadat u het volgende nauw keurig hebt overwogenRichar- dier is niet om een alledaagsche reden vermoord. De misdaad werd sedert lang voorbereid en met on gewone koelbloedigheid uitgevoerd door een man die tot alles bereid is en to gevaarlijker tegenstander mag heeten, wijl hem zijne tegen woordigheid van geest gedurende het plegen der daad geen oogen blik verliet 1 Deze moord, meneer ie staatsprocureur, zou niet alleen den man treffen, die er slachtoffer van werdde slag was ook nog .voor een ander bestemd. Weliswaar heb ik daarvoor geen bewijzen, maar mijne overtuiging is onwan kelbaar. Nog een anderen persoon? En wien dan De dochter van den vermoor de, Margarete. Hoe dat? Verklaar u nader. Zij zelf draagt geen kennis van het gevaar, zij ziet het niet; haar vader was haar eenigste be schermer, en haar vader is niet meer. Kende Richardier dat gevaar? Hij had er een vermoeden van. En kunt ge Margarete niet waarschuwen? Kunt ge ook mij niets zeggen, die haar misschien zou kunnen beschermen vroeg d'Aigurande op dringenden toon. Neen, want u zou haar niet kunnen beschermen, antwoordde de ander en voegde er met een wanhopig gebaar bijHet staat u vrij, meneer de staatsprocureur, om mij in hechtenis te nemen en mij de straf te laten ondergaan voor daden uit het verleden. Maar bedenk, dat Margarete, als ik in hechtenis word genomen, heele- maal alleen staat en onvermij de- lijk aan de ellende is overgeleverd. Weer zag zich d'Aigurande, even als voor achttien jaren, in eene zeer lastige positie geplaatst. Zou hij vertrouwen in dezen man stel len of doen, wat zijn plicht was. Maar de man had veel geleden, had de gepleegde misdaad zooveel mogelijk geboet. d'Aigurande wist, dat hij een beroemd geneesheer was geworden, en kende zijne op zienbarende werken. Zou bij hem nu toch de hem wachtende straf laten ondergaan En deed hij het, dan leverde hij Margarete, het schuldelooze slachtoffer, aan de ge heimzinnige intrige over, waar over Jean Vandale had gesproken, en hij droeg misschien mee dc schuld van latere ongelukken I Zijn besluit was spoedig geno men en hij sprak diep bewogen Jean Vandale is dood voor mij. Moge dokter Georg Gordon de weeze beschermen Eenige minuten later begaf Gor don zich met den staatsprocureur en den rechter van instructie naar de doomenkloof waar de beide heeren zich persoonlijk overtui gen wilden van de waarnemingen, die de dokter gedaan had. Nauwe lijks was hun rijtuig uit zicht, of de jager met de pelsmuts kwam uit het tweede vertrek te voor schijn. Hij riep den kastelein, be taalde wat hij gebruikt had, en nadat hij zijn geweer over den schouder had geworpen, stapte hij, daar de regen reeds had opgehou den, bedaard naar buiten. Op den drempel bleef hij staan en rolde zich bedachtzaam eene sigarette, die hij aanstak terwijl hij mom pelde 't Was een goede gedachte van mij om hier binnen te gaan en een eierkoek te eten 1 En met groote schreden sloeg hij den weg naar „Beuvron" in. Deze man was Savinien. HOOFDSTUK XVL Savinien, die tegenover zijne nicht aan den haard zat en de voe ten naar het vuur had gekeerd, rookte zwijgend. Langzaam, als ware het haar zeer pijnlijk, stond Helene op, ging naai* haren neef en legde hem de hand op den schouder. Hij was er blijkbaar op voorbe reid, want hij wendde het hoofd niet eens om, maar vroeg slechts Wat wil je? Jij waart het dus? fluisterde ze hem met bevende stem in 't oor. Wel, natuurlijk 1 Wie anders? gaf hij even zacht ten antwoord. Zij schrikte, haar gelaat teeken- de hevige ontsteltenis. Verschrikkelijk, verschrikke lijk mompelde ze. Het bleek, dat Savinien het hoor de, want hij begon weer Wie het doel wil, moet de middelen niet vreezen. Herinner je onze overeenkomst. Je beweer- defc, dat je geene enkele bedenking zoudt koesteren en ik verzekerde je, dat mij geen hinderpaal op den weg zou ophouden. Nu is het te laat om terug te treden. Maar aan zoo iets had ik niet gedacht. Dat was juist verkeerd van je. En nu, mijne mooie nicht, zijn we eerst recht aan elkaar ver bonden, veel sterker nog dan door de bewuste brieven. Jij hebt niets te vreezen, maar moet geene dom me streken uithalen. De inzet is hoog, maar wij zullen de partij winnen. En het eind zijner siga rette in 't vuur werpend, voegde hij erbijIn elk geval moet ik je waarschuwen. Wat denk je van Georg Gordon? Soms boezemen zijne blikken mij vrees in men komt er toe om te denken, dat hij met zijne oogen in onze ziel dringt en onze geheim ste gedachten raadt. Ja hij koestert wantrouwen tegen ons en schijnt niet te geloo- ven, dat wij bij ons huwelijksplan met volkomen belangeloosheid te werk gaan, zei Savinien onver schillig. Wacht je voor hemover dreven vrees behoef je echter niet voor hem te koesteren. Wantrouw hem, maar beef niet voor hem. Misschien zal ook Gordon een hinderpaal voor ons worden maar ik zal mij ook van hem weten te ontdoenEn daar zij, in de mee ning, dat hij op eene nieuwe mis daad zinspeelde, een kreet van schrik niet kon onderdrukken, vul de hij lachend aanStel je maar gerustOm Gordon rustig te doen blijven behoef ik hem niet te doo- den ik heb een veel beter middel. ik begrijp je niet. Wat bedoel je,? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2