NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Donderdag 4 October 1900. No. 5296 AARLEMs DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maandeni 1.30 Franco door het geheele B-jjk, per 3 maanden. V t-. -n 1.65 Afzonderlijke nummers.0.02% Geïllustreerd. Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenZ 0.37% H de omstreken en franco per post V 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureauxt Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor Bedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelij Rs, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuec., Parijs 31hi> Faubourg Montmartre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van 4 Oct. bevat o. a.De mogend beden in China, Het Eugelscae Cabinet, Een nationalistische manoeuvre, De oorlog in Transvaal geëindigd?, Twee keizers, De werkstaking te Rotterdam, Parijseke brief'. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van beden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 16 Octo ber e. k. 's namiddags ten 1 ure ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van Ge. broeders Fruijtier om verdunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking, waarbij als beweegkracht eene stoommachine zal worden gebezigd, in het perceel aan de Lange Heerenvest, no. 116122. en dat op den veertienden dan- na heden, zijnde 16 October e. k., en wel des na middags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem. 2 Oct. 1900. ":-g. enWeth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 18 September jl. lo. aan J. II. Kloes vergunning is verleend tot uitbreiding van eene ldeerenwassche- i'ij en drogerij, door bijplaatsing van eene stoommachine van 5 paarden kracht in het perceel aan den Scheep- makersdijk no. 32. 2o. aan J. W. Kloes vergunning is verleend tot oprichting van eene klee- renwasschorij en drogerij waarbij als beweegkracht eene stoommachine zal worden gebezigd in het perceel aan den Scheepmakersdijk no. 55. ifam iern, 2 Oct. 1900. LSui-g. enWeth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Zoo gauw is de eene bezorgd heid over de oneenigheid tusschen de mogendheden niet opgeheven of de andere duikt weer op. Of liever, zoo heel zwart willen we de stip, die aan den politieken ge zichteinder opdoemt nog niet tee kenen, maar in elk geval bestaat toch eenige vrees voor mogelijke oneenigheid. Graaf Waldersee is te Tientsin aangekomen. Een eerewacht van de verbonden troepen heeft hem begroet, en des avonds was er fakkeloptocht en groole militaire taptoe. En na de feestelijke ontvangst is thans de tijcl gekomen voor den ar beid. De militaire operaties in Pet- sjili zullen weldra( beginnen. De opperbevelhebber wacht nog slechts de terugkomst van den Engelschen generaal Goselee om met de ver schillende commandanten over den toestand te confereeren. Het Fransche blad de Matin" dat het blijkbaar niet zoo heel erg goed kan kroppen, dat Fransche soldaten onder een Duitschen op perbevelhebber staan, heeft er iets op gevonden, en heeft verteld, dat Graaf Waldersee als oudste gene raal en als hoogste in rang bij de besprekingen der commandan ten als voorzitter en leider zal op treden, maar geen onmiddellijke bevelvoering zal krijgen over de troepen van andere mogendheden, en dat alleen bij staking van stem men in den krijgsraad zijn stem beslissend zal zijn. Hoe het ook zij, de militaire lei ding is thans in handen van _Du itachbuicL En het dringt er op aan, ook de diplomatieke leiding in handen te krijgen. Wel is het antwoord van Enge land op de Duitsche nota nog steeds niet ontvangenmaar het schijnt dat Rusland, Frankrijk en Duitsch land, waarbij zich natuurlijk ook Italië en-Oostenrijk zullen aanslui ten, volkomen eenstemmig zijn over de te volgen staatkunde China. De Matin" schijnt zich wat ver gist te hebben toen zij schreef, dat het drievoudig verbond in Oosfc- Azië, Rusland, Duitschland en Frankrijk elkaar concessies gedaan zouden hebben, n.l. deze dat Rus land zijn troepen in Peking zou houden en Duitschland er van af- zou zien het straffen der schuldi gen te doen voorgaan vóór de ver dere onderhandelingen. Een groot gedeelte van de Russische troepen toch is reeds te Tientsin, en naar het „Berl. Tageblatt" meent te mogen verzekeren, blijft de Duit sche Regeering volharden bij Bu- low's nota om vóór alles de schul digen te straffen. De Keizer van Ghina schijnt te meenen, dat die oneenigheid tus schen de mogendheden zoo groot niet is, en zij het in tegendeel vrij wel eens beginnen te worden, re den voor hem om een beetje bang te worden en vandaar zijn straf- predicatiën en edicten. MaarDe „Morning Post" ontvangt van zijn correspondent te Sjanghai het bericht, dat de gehee le zaak slechts een vertooning is. Het keizerlijk edict degradeert prins Toean niet, en de zware straf die hem, volgens de Chineesche gezanten, is opgelegd, is niet meer dan een geldboete. Te Sjanghai hecht niemand aan het edict groo te waarde men beschouwt het al leen als een middel om den slag, die door het optreden van Duitsch land dreigt, af te wenden. De „Times" schrijftWij vree- zan dat de schijnbare verandering in de houding van den keizer van Chma voornamelijk ten doel heeft, de verschillen van meening tus schen de mogendheden, die door het antwoord der Vereenigde Sta ten op de Duitsche nota is geble ken, te verscherpen. Li heeft met zijn gewone han digheid het uitvaardigen van een paar edicten weten te verkrijgen op het oogenblik dat graaf Walder see het tooneel zijner militaire ope raties bereikt heeft. Die edicten zullen allicht den mogendheden, die zich beijveren het gewicht zij ner zending te verkleinen, een ge- reede aanleiding geven voor ver dere vriendelijke maatregelen. Reeds nu wordt in de Vereenig de Staten betoogd, dat de houding van Duitschland niet vol te hou den is. De terugtrekking der Rus sische legatie naar Tientsin wordt evenzoo door de Amerikaansche pers beschouwd als een bewijs voor de verbetering der toestanden in China, en de Ghineezen maken van al deze kleinigheden een handig en dankbaar gebruik. heel goed voorstel, vooral nu er kans bestaat dat men 't ministerie kwijt raakt. Maar't zal niet gebeuren. Er bestaat in het Cabi net een soort van verdedigings-co- mité, zegt Greenwood, en men is i algemeen van opinie dat tot dit comité leden behooren, zonder wie 't Cabinet niet bestaan kan. Maar hoe dan ook, door doen of nalaten, het Cabinet heeft groote fouten be dreven, want men behoorde op de hoogte te zijn van hetgeen aan het ministerie van oorlog omgaat. Tot Dinsdag even na midder nacht waren gekozen 178 ministe- rieële en 54 leden van de opposi tie, van wie 19 Iersche nationalis ten. De ministerieëlen hadden op dat tijdstip 6, de oppositie 7 zetels gewonnen. Het schijnt, dat de kansen voor Mckinley's herkiezing als presi dent der Vereenigde Staten niet zoo schitterend zijn, als de Reput- blikeinsche leiders wel hoopten en verwachtten. Tal van kleinigheden doen zien, dat Bryan's aanhang wast. En daarom worden alle zei len bijgezet, ten einde de verkie zing van McKinley te bevorderen. De gezant der Vereenigde Sta ten te Berlijn, de beer White, heeft een langen brief geschreven aan het bestuur der DuitschAmerikaan-' sche Vereeniging te New-York, om den Duitschers op het hart te druk ken toch vooral de candidatuur van McKinley te steunen. Het „Berl. Tageblatt" zegt, dat vooral de houding van Mc Kinley tegenover de Duitsche voorstellen tot oplossing der Chineesche quaes- Lie veel bedorven heeft, en dat de bekende sympathie van Bryan voor de zaak der Zuid-Afrikaansche Re publieken veel Duitschers er toe brengen zal den democratischen candidaat ditmaal hun slem te ge ven. Fred. Greenwood in de „Westm. Gazette" ziet duidelijk in, dat het tegenwoordige Britsehe gouverne ment eene flinke meerderheid zal krijgen. Daar valt niet meer over te praten. Maar, er is iets anders, waar hij allen nadruk op legt. Een heel tot nog toe ongekend voorstel is aan het Cabinet gedaan zegt hij, een voorstel dat van de ministe- rieële pers in al haar nuances, van de liberaal-unionisten, van de onde Torypartij en van de Torydemocra- ten komt. Het is in allen vorm aan Lord Salisbury gedaan, nog vóór er sprake was van ontbinding van het Parlement. Gegrond op de vas te overtuiging, dat een groot aan tal ministers zeer ontevreden zijn met de administratie van sommige, der hoofddepartementen, luidde het voorstel aan Lord Salisbury dat onmiddellijk twee of drie van zijn onbekwame collega's zouden af treden. De schrijver vindt dit een De mededeeling, dat prins George van Griekenland aan de mogendheden zou hebben ver klaard een herbenoeming als com missaris-generaal voor Kreta niet te zullen aannemen, heeft een zeer onaangenamen indruk gemaakt. Uit We enen wordt daaromtrent aan het „Berliner Tageblatt" ge meld ,De stap van prins George, die zijn hooge functie, hem door de mogendheden opgedragen, wil neerleggen en den Kretensers reed: thans de beslissing over hun lot in handen wil geven, heeft, naar ik verneem, de kabinetten onaange naam getroffen. De mogendheden achten het oogenblik voor deze actie zeer ongunstig gekozen, daar zij thans de handen vol hebben met de Chineesche quaestie. reeds hun best hebben gedaan cm de Macedonische quaestie en de daarmede samenhangende geschil len tusschen Bulgarije en Roeme nië tot een goed einde te brengen. Bovendien willen zij thans den sultan niet uit zijn humeur bren gen door het aan de orde stellen van de Krctenser quaestie, die met den tijd vanzelf tot een oplossing komen zal. Op het eiland heerscht thans rust en ordedoch de toe standen zijn er nog niet van dien aard, dat de mogendheden Kreta volkomen zelfbestuur kunnen toe staan, en hunne troepencontingen ten van het eiland kunnen terug roepen." Prins George is op het oogenblik in Italië. Men verwacht, dat hij zal pogen van zijn vriend, koning Victor Emanuel, gedaan te krijgen, dat deze zijn voorspraak bij de mo gendheden zijn zal. Doch te Wee- nen acht men zijn optreden voor barig en dientengevolge twijfelt men aan het resultaat er van. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog in Transvaal geëindigd Fred. Rompel schrijft in lxet „Han delsblad" een ingezonden stuk, waarin hij de vraag of de oorlog in Zuid-Afrika nu als geëindigd is te beschouwen, ten sterkste ontkent. Hij heeft een brief uit Bloemfontein van S September ontvan gen, en die brief versterkt zijn mee ning, dat de oorlog nog steeds voort- woedt. Het schrijven is, naar de heer Rompel mededeelt, van een bekende persoonlijkheid uit den Oranje-Vrij staat, die geacht kan worden van den toestand volkomen op de hoogte te zijn. Hij zelf en alle voorname Vrijstaters met wie hij in aanraking komt, zijn zeer optimistisch gestemd. Hij zegt te weten dat De Wet nog 5000 Vrijstaters onder zich heeft en al de Boeren in Ficksburg, Ladybrand, Harrismith, Heilbron, Frankfort, kortom in het ge heele Noord-Oosten opnieuw opgecom mandeerd en bewapend heeft voor krijgsdienst. Veien uit andere distric ten hebben zich vrijwillig aangesloten bij zijn commando's blij dat zij weer onder de Engelschen vandaan konden komen. De Boeren hebben overal waar zij kwamen, alles gerequireerd wat zij gebruiken konden en zijn hierop naar Wepener en verder naar bet zuiden getrokken. Dit verklaart het Britsehe bericht dat De Wet het den Burgers zoo lastig maakt Dinsdag, den 4en September, waren er te Bloemfontein zes Engelsche gene raals met liet oogenscbijnlijke doel we der tegen De Wet te opereeren. De Boeren die op hun plaatsen zijn gebleven, zijn zeer ontevreden en ru moerig en wachten slechts een kaus af om zich weer bij de Burgers aan te slui ten die nog in liet veld zijn. Alle Afrikaners hebben nog goede hoop, vooral nu de zomer komt en de Britten de ongezonde streken langs de Delagoalijn, die dc commando's opzet telijk ontruimd hebben, moeten bezet ten in sterke getalen, omdat de Boereu hen daar voortdurend zullen aanval len, zooals het De Wet in den Vrijstaat langs het spoor gedaan heeft en nog steeds doet. De Britsehe officieren en soldaten die mijn vriend spreekt, doen niets an ders dan dezen onzaligen oorlog ver vloeken, en verzekeren hem dat er met het oog op de verkiezingen van alle officieren zeer duidelijke brieven met gegronde klachten en eerlijke uiteenzet ting van den stand van zaken naar Engeland gaan. Nationalïstiselie manoeuvres. De nationalistische „Gaulois" vindt bet noodzakelijk te modderen in de berinneringen aan de Dreyfus-zaak, en beschuldigt, de regeering op middelen te zinnen om Picquart scha deloosstelling aan te bieden voor het geen hem is geschied. Maar, zegt de „Gaulois", alle bemoeiingen om hem weer in actieven dienst te krijgen zijn afgestuit op den hardnekkigen tegen stand van de oversten, bij wie generaal André moeite heeft gedaan En nu is er uan sprake van, aldus het nationalistische blad, om hem aan list, ministerie van oorlog een hooge post te geven, misschien wel directeur van die afdeeling, waar alles wat op de militaire rechtspleging betrekking heeft, behandeld wordt. En ais tweede feit bracht de „Gau lois" de mysterieuse verklaring, dat sedert ecu paar weken een hoogge plaatste aan het hof van cassatie op de loop is, iemand die in 't proccs-Dreyfus een groote rol heeft gespeeld. Het mi nisterie van Binnen land sc he zaken laat vergeefs naar hem zoeken. Nu ver tellen de nationalistische avondbladen, dat Manau bedoeld wordt, de 80-jarige Manau, wiens pleidooi voor het hof van cassatie de revisie van het Dreyfus- proces heeft bewerkstelligd. Volgens de „Patrie" zou de oude man in Zwit serland zijn. Het blad van den Minister van Land bouw Jean Dupny, de „Petit Parisien" zegt, dat bet nooit in de bedoeling der regeering gelegen beeft na sluiting van de tentoonstelling de Dreyfus-zaak weer op te rakelen. Verder wordt er in verklaard dat Dreyfus door zijn zwij gen zijn schuld heeft toegegeven en dat het hem vrijstaat tegen zijn gratie- verleening in hooger beroep te komen en zijn vonnis op nieuw te doen her- zien(?) Tweo Keizers. De „Norddeutsche AÏlgemeine Zei- tung" meldt: Keizer Wilhelm heeft een telegram ontvangen van den Keizer van China, waarin deze zijn diepste leedwezen be tuigt over den moord van Von Ketteler, en mededeelt dat hij bevolen heeft dat er voor den vermoorde een plengoffer zal worden gebracht op het altaar, en dat voor de overbrenging van het stof felijk overschot naar Duitschland de noodige maatregelen zullen worden genomen. Als de kist in Duitschland zal zijn aangekomen, zal de Chinee sche gezant te Berlijn wederom een plechtigen lijkdienst houden. Aan het slot van zijn telegram spreekt de Chi neesche Keizer de stellige hoop uit dat de Keizer vau Duitschland allen wrok zal laten varen, opdat altera ij ds een dracht mogelijk zij, voor eeuwig. In zijn antwoord, gedateerd 30 Sep tember 1900, zegt Keizer Wilhelm: „Ik, Keizer van Duitschland, heb bet tele gram van Z. M. den Keizer van China ontvangen. Ik heb daaruit met erken telijkheid gezien dat Uwe Majesteit be reid is de schandelijke, alle beschaving honende, vermoording van mijnen ge zant naar de gebruiken en voorschrif ten uwe religie te wreken. Ik kan ech ter als Keizer van Duitschland, en als Christen het aangeboden offer niet be schouwen als voldoende zoenoffer voor de gepleegde gruweldaad. Behalve mijn gezant zijn vele broeders in bet Christelijk geloof, bisschoppen, zende lingen, vrouwen en kinderen, moeten treden voor den troon Gods, die om des geloofs wille, welke wil ook de mijne is, onder martelingen een geweldda- digen dood zijn gestorven, en als aan klagers verschijnen van Uwe Majesteit. Zijn de door Uwe Majesteit bevolen plengoffers toereikend voor alle deze onschuldigen? Ik stel Uwe Majesteit niet persoonlijk aansprakelijk voor de mishandeling welke de, overal als on schendbaar erkende, gezantschappen hebben ondervonden, noch voor de zware beleediging welke aangedaan is aan zoe vele natiën, geloofsbelijdenis sen en uwe onderdanen, die mijn christelijk geloof beleïden; maar ik stel daarvoor verantwoordelijk de raads lieden van den troon van Uwe Maje steit, de ambtenaren, op wie de bloed schuld rust van de misdaad, welke alle christelijke natiën met ontzetting ver vult, en dezen moeten hunne schand daad boeten. Wanneer Uwe Majesteit de bedoelde personen de hun toeko mende straf laat ondergaan, dan wil ik dat beschouwen als de boetedoening waarop de Christen-natiën recht heb ben; en indien Uwe Majesteit daartoe Uwen Keizerlijken arm wil leenen, en hierbij de ondersteuning van de gezan ten van alle beleedigde natiën wil aan vaarden, dan verklaar ik mijnerzijds dat goed te vinden. Ook zou ik het te- rugkëeren van Uwe Majesteit naar Uwe hoofdstad Peking, voor dat doel, toejuichen. Mijn generaal veldmaar schalk graaf Waldersee zal het bevel ontvangen, niet alleen Uwe Majesteit met het aan uw rang en waardigheden passeiïd eerbetoon te ontvangen, maar ook Uwe Majesteit iedere militaire bescherming te verleenen, die gij ver langen zult en waaraan gij wellicht ook tegen de opstandelingen behoefte zult hebben. Ook ik v. ensch vurig den vrede, maar bet moet de vrede zijn die het be gane onrecht in zijn vollen omvang en in elke richting weder goedgemaakt, en aan alle vreemdelingen in China vei ligheid aan lijf, leven, have en goed verzekert, in het bijzonder ook voor de vrije uitoefening van hunnen Gods dienst. Wilhelm." Uit dit telegram valt op te maken dat Duitschland ook met de bestraf fing der voornaamste schuldigen door de Chineesche regeering zich tevreden zou stellen, en niet meer blijft staan op eigen executie door de Europeesche mogendheden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De Boeren vielen Zaterdagavond een Engelsch piket aanzij kwamen uit een kafferkraal en waren in dekens ge kleed. Een Engelsehtuan werd gedood en een gewond. Een Boer werd gevangen genomen, die gekleed was in de volle uniform van Brabant's Horse. Naar gemeld wordt hebben de Boe ren in den omtrek van Lindley twintig inboorlingen doodgeschoten de in-1 landsche bevolking verkeert in een toe stand van schrik en opgewondenheid. De vijand is gisteren gezien aan den gezichteinder. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarbij elke vijand, die gevonden wordt in de uniform van Harer Majesteits troepen, zal worden doodgeschoten. CHINA Te New-York is Dinsdag het volgen» de telegram uit Tientsin ontvangen, van den 29en SeptemberLi Ho eng Tsjang heeft zijn besluit om naar Pe king te gaan, laten varen. Hij zal, naar gemeld wordt, de onderhandelin gen aanvangen met den Russischen gezant zoodra deze te Tientsin zal zijn aangekomen. Den Cambodjaanschen prins Yoekanto meende men in Frank rijk lang en breed op weg naar zijn land. Men heeft hem echter onveis wacht te Brussel teruggevonden in gezelschap van den bekenden jour nalist Jean Hess. Prins Yoekanthor was naar Pa* rijs gekomen met een opdracht van zijn vader, die grieven had tegen den Fransehen resident in Cam bodja. De jonge prins had een zeer goed hoofdartikel in den „Figaro" geschreven, waarin hij zich bitter beklaagde over de Westersche be schaving. De Fransche regeering schijnt over dit artikel gebelgd te zijn ge- weest en er den koning over te hebben aangesproken. Deze seinde aan zijn zoon om dadelijk naar Pnon-Peni terug te keeren, doch verzuimde tevens zijn zoon diens maandelijksche toelage te zenden. De prins, vreezende dat de dood straf hem in zijn vaderland zou wachten, is niet vertrokken. In de Matin" schrijft Charles Laurent een artikel waarin hij onze Koningin huldigt, dat, waar andere landen Engeland maar vrij laten begaan, Zij aan president kruger gastvrijheid heeft verleend op een Hollandsch vaartuig. „Men heeft tegelijkertijd dit allerliefste en treurige schouwspel gezien, dat de geheele wereld vrees koesterde voor Engeland, terwijl een Koning innetje alleen durft handelen in volkomen onafhankelijkheid." Stadsnieuws Haarlem, 3 Oct. 1900. Een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand in verzuim. De l'.coge Raad wees Maandag in cassatie een arrest dat wel der ver- melding waard is. Burg. en Weth. van Haarlem hadden in Mei jl. bekend gemaakt, dat het bureel van den ambt. v. d. Burger!Stand op dien en dien dag (een feestdag) zou gesloten zijn. Maar die bewuste dag was precies de laatste waarop ie mand. die zich in de geboorte van een nieuwen wereldburger mochi verheugen, die geboorte moest aan geven. Men weet dat de wet daar voor drie vrije dagen verleent. Jaar het bureel gesloten was, ver keerde de aangever alzoo in on mogelijkheid aan zijne verplichting te vojdoen. Deswege vervolgd (art 448 .Strafrecht) werd hij door den kantonrechter van rechisvervol- ging ontslagen. Maar de rechtbank te Haarlem veroordeelde hem. Zij* achtte het feit, dat op den bedoel den dag het bureel des ambtenaars gesloten was, geen beletsel voor de aangifte, omdat de man zich naar het huis van den ambtenaar had kunnen begeven. Maar die be slissing werd door den Hoogen Raad vernietigd. Deze overwoog, dat de wet voor de aangifte drie dagen toelaatdat de aangifte moet geschieden op het bureel eD niet aan het particulier adres des ambtenaars, omdat art. 29 B. W. zegt, dat van de aangifte dadelijk een akte door den ambtenaar moei worden opgemaakt. Die akte is be standdeel van een rogister en de registers van den Burg. Stand wor den niet ten huize, maar ten bui

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1