reele van den ambtenaar gehou den. De sluiting van het bureel op den meergenoemden dag was dus een beletsel voor den vader om zijn rechtsplicht na te komen en iiensvolgens handhaafde de Hooge Raad het ontslag, bereids door den kantonrechter uitgesproken. Dit arrest kan wellicht andere gevolgen hebben. In Amster dam, zegt het Handelsblad", berichten B. en W. wel eens, dat op zekere feestdagen het bureel v. d. Burg. Stand slechts een paar uren zal geopend zijn. De wet ech ter geeft de bevoegdheid tot aan gifte gedurende drie dagen, niet gedurende twee dagen en een paar •iren. De gevolgen hiervan sprin gen, beschouwd in het licht van het arrest, terstond in het oog. Vrijdag zal, onder presidium van den lieer Mr. W. Jager Gerlings, in le Muziekschool een vergadering wor den gehouden van de Nederl. Opera- vereeniging. waarvan wij vroeger melding maakten, ter bespreking van de oprichting van een afdeellng te Haarlem, de verkiezing van een be stuur en het vaststellen van een huis houdelijk reglement. „De Faam", maatschappij van han- iel in manufacturen en aanverwante artikelen, alhier, bewilligd bij Kon. Besluit van 3 Sept. 1900, met een ka pitaal van ƒ350.000, verdeeld in 350 aandeelen, elk groot 1000, waarvan jeplaatst zijn 184 aandeelen. Directeuren zijn d© heeren H. A. Schlatmann, G. B. Z. Schlatmann, J. M .van Woerden en J. H. W. Grün- demann. De vennootschap heeft ten doel den handel in manufacturen en aanverwan te artikelen. Ook dit jaar zal de heer Messchaert weder deelnemen aan de séances voor kamermuziek van den heer Joh, Steen man. De eerste séance is 23 Oct. a. s. en belooft zeer belangwekkend te worden, door de medewerking van den heer en mevrouw MosselBelinfante. Het pro gramma bevat een trio van Tschaï- kowsky en een van Saint-Saëns. Op de volgende avonden zullen af wisselend de beide Amsterdamsche pia nisten, de heeren G. A. Michelsen en fulius Röntgen, mede werken. Als no viteit zal een rioolsonate van onzen jeugdigen landgenoot Kor Kuiler op de tweede séance uitgevoerd worden. Wij twijfelen niet of ook dit jaar zal de concertgever even veel succes heb ben als de vorige jaren. Met het einde van dit jaar moeten als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, aftreden de hee ren: H. T. Peltenburg, H. van Bree- men Hz., A. de Clercq en E. J. Wester- veld. Bloemend&aL Vergadering van den Gemeenteraad van Bloemendaal, op Donderdag 4 Oct 1900, des namiddags ten ure.. Punten van behandeling: L Begrooting voor 1901.; 2. Kohier schoolgeld. 3. Suppletoir kohier hondenbelasting. 4. Adressen om afwijking van het voorschrift van art. 53 der Alg. Politie verordening van J. F. W. Stom, J. v. d. Ban en G. Honing. 5. Voorstel van den Gemeente-archi tect om de wegverbreeding te Bloe mendaal niet in het openbaar aan te besteden. 6. Reclames i. z. Hoofd. Omslag^ 7. Ingekomen stukken.. Heemstede Nabij de Glipperbrug alhier doet zich een geval voor van febris typholdea. Binnenland. Hofbericht. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande op Woensdag 3 October, wegens het over lijden van Zijne Hoogheid Prins Bern- hard Heinrich Hertog van Saksen- Weimar.; .(St Ct) Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer, Dinsdag bijeengekomen hebben be noemd tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpenVerbod om phosphor- lucifers te vervaardigen en regeling van het vervoeren, invoeren en ten verkoop voorhanden hebben daarvan Wijziging en aanvulling der wet tot regeling der StaatsloterijOnteige ning van een locaalspoorweg Amster damHaarlem Overeenkomst met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij betreffende den spoorweg (tramweg) KwadijkEdamVolendam Overeen komst met Pruisen tot verbetering van het grensgedeelte van de Bocholler Aa, de heeren Kool, v. d. Velde, Mutsaers, Kerdïjk en Krap. Wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het middelbaar onder- rijs provinciale heffingen in Fries land naturalisatieonteigening te VGravenhage voor het stamriool der gemeentelijke rioleering en voor verbe tering van verkeerswegenregeling aangaande den voor pensioen geldigen diensttijd van de bemanning van Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", de heeren Houwing, Sineenge, Willinge, v. d. Heuvel en Nolensstaatsbegroo- tïng 1901algemeene beschouwingen hoofdstukkenhuia der Kou ingle hooge collegiën van Slaatnationale gehuldonvoorziene uitgaven en wet op de middelen, de heeren Rink, Druc- ker, Yan Gijn, v. Alphen en Kuyper. De voorloopige uitslag der Gemeen teraadsverkiezing te Amsterdam is als volgt In district VII uitgebracht 1407 gel dige stemmen. Gekozen mr. Th. Heems kerk (antir.) met 864 stemmen. Op den heer J. Ingenolil (rad.) waren 543 stem men uitgebracht. In district IX verkreeg de heer K. C. Wiersma (rad.) 812, A. Roclvink (lib.) 652, en J. ter I-Iaar (chr. bist.) 490 stem men, zoodat hier eene herstemming moet plaats hebben. Uitgebracht wa ren 1954 stemmen. Daar het vermoeden bestaat, dat de verstandelijke vermogens van den ver dachte in de zaak van den vennoorden knaap Van Wezel te 's-Gravenhage, ziekelijk verstoord zijn, heeft de justi tie eau onderzoek daarnaar opgedra gen aan dr. Van Deventer, directeur van het krankzinnigengesticht Meeren- berg. Aeadeniisclia examens. Leiden. Geslaagd voor het eerste na tuurkundig examen de heer A. S. Wij- ma; voor het candidaats-examen God geleerdheid, eerste gedeelte, de heeren L. Aalders en S .U. J. James. Een hospitaal voor inlanders. De Gereformeerde Kerken hier te lan de hebben thans, ten dienst van hare zending op Midden-Java. een hospitaal voor inlanders, dat in de hoofdstad van het vorstendom Djokjakarta gevestigd is, en waarvan de houw en inrichting nu reeds ruim 50.000 heeft gekost. Dit is meest te danken aan den onver- moeiden arbeid van dr. J. G. Scheurer, dio nu omtrent 7 jaren als missionaris arts op Midden-Java is werkzaam ge weest ,en voorts aan den ijver en de toewijding van de vereeniging Dr. Scheurers hospitaal, die nu vier jaren geleden is opgericht en wier bestuur (de dames R enC Kuyper, Hov van Schelven en Woltjer) onlangs haar vierde jaarverslag in het licht heeft gegeven. Uit dit boekje is nog o.a. het volgende te vermelden. De genoemde stichting is dezen zomer geheel afge bouwd, op een groot en zeer gunstig gelegen terrein, dat de sultan van Djokjakarta hiervoor kosteloos heeft afgestaan, nadat dezerzijds verklaard was, dat voor Javanen honderd bed den kosteloos zouden beschikbaar zijn. De geneesheer-directeur heeft reeds een tiental Javanen eenigszins opge leid, om hem bij zijn werk te helpen, ookvoor apothekersdienst en bij ope ration, en verwacht nu in November twee Hollandsche hoofdverpleegsters, de dames J. H. Kuyper en J. C. Rut gers, die beide gedurende eenige ja ren zich voor zulk eene taak hebben voorbereid. Ook zal hem zoo spoedig mogelijk een tweede Hollandsche arts worden toegevoegd. Voor de kosten van dezen geneeskundigen dienst en voor de stichting van dit hospitaal heeft bovengenoemde vereeniginc veel kun nen bijeenbrengen, in het laatste boek jaar eene som van omtrent 8300, meest door vaste contributie van hare 6000 leden, maar ook door giften; ter wijl blijkt, dat er buitendien nog veel geldelijke steun verleend is, ook op Java zelf, en van buiten den kring der gereformeerde kerken. Zoo bv. hebben de Protestantsche Gemeenten in de na burige residentie Bagelen daarvoor eene collecte gehouden, die ruim 500 opbracht, en heeft de Ned.-Indische spoorwegmaatschappij de vracht der bouwmaterialen, ten bedrage van bij na 1300, geheel gerestitueerd. Hierbij geeft het version- nog een aantal andere veel beteekenende getui genissen over de uitnemende wijze waarop dr. Scheurer onder de Javanen werkt en nu ook dit hospitaal heeft in gericht; over den goeden naam, dien zijn arbeid nu reeds op geheel Midden- Java gekregen heeft, en over het groo- te vertrouwen, dat hij niet slechts hij Europeanen, maar ook bij Javanen zich verworven heeft. Dat dit hier te lande weerklank gevonden heeft, is be kend, èn uit hetgeen in de Staten-Ge- neraal herhaaldelijk over die stichting gesproken is èn uit het voorstel van den minister van koloniën bij de staatsbe- grooting voor het jaar 1901, om aan het hospitaal te Djokjakarta eene sub sidie te geven van f 3000.. Trans-paal en Oranje Vrijstaat. Het perskantoor te Dordrecht ver zoekt te vallen mededeelen dat de in omloop zijnde briefkaarten voor het internationaal telegram aan de Boe renrepublieken uiterlijk 5 October moe ten worden ingezonden. Dus niet 1 Oc tober, zooals op de briefkaarten staat gedrukL V erbrnikersbond. De redactie van het weekblad Maat schappelijk Werk stelt pogingen in het werk om te komen tot de oprichting van een Verbruikersbond, met het doel slechts te koopen daar waar behoorlijk loon wordt uitgekeerd enz. en slechts die waren welke onder voor de arbei ders gunstige omstandigheden zijn ver vaardigd. Dit denkbeeld, reeds vroeger in 't weekblad Ons Belang verdedigd, zal thans wellicht vasten vorm aanne men. Een voorloopig comité is in wor ding, dat concept-statuten zal samen stellen, waarna een vergadering zal worden gehouden van allen die met het denkbeeld sympathiseer en* Bevolking In 'de „St. Ct." van heden geeft de directeur van het Centrale Bu reau voor de statistiek eenige be schouwingen met betrekking tot de toeneming der bevolking, hare territoriale verspreiding en de nu merieke verhouding der beide ge slachten, vastgeknoopt aan de vroe ger medegedeelde voorloopige uit komsten vas de achtste algemeene volkstelling, mede in verband met de uitkomsten der vroegere volks tellingen. Uit de hier gegeven tabellarische overzichten blijken de volgende feiten •1. de raste van toeneming der bevolking, welke sedert de telling van 1869 steeds klimmende is ge weest, heeft in het laatste tienja rige tijdvak meer bedragen dan in een der vroegere. Het sterkst was zij in Zuid- en Noord-Holland, in laatstgenoemde provincie echter belangrijk minder dan in het tijd vak 187989 het kleinste in Fries land, waar sedert de vorige volks telling de bevolking met slechts ruim 1% toenam 2. sedert 1839 is de hevolking meer dan verdubbeld in de provin ciën Zuid- en Noord-Holland en Drenthe in het Rijk bijna ver dubbeld (t. w. met ruim 95% toe genomen) 3. deze toeneming is, gemeten over het geheele tijdvak, grooter geweest btj cte mannelijke dan bij de vrouwelijke bevolking, in de 2 laatste tienjarige tijdvakken ech ter bij de vrouwen iets grooter dan bij de mannen 4. het aandeel der gemeenten met meer dan 20,000 inwoners in ac Rijksbevolking is van 27%, in 1S30 tot ruim 36% bij de laatste telling geklommen. Wat de provin ciën betreft is het aandeel van Zuid- en Noord-Holland en Drenthe in de Rijksfcevolking toegenomen, daar der andere provinciën daar entegen gedaald 5. van de 4 grootste gemeenten is, de annexatïën inbegrepen, de bevolking van Rotterdam sedert 1830 het sterkst, met 241% toege nomen, Den Haag met 267%, Am sterdam met 152% en Utrecht met 135%. De bevolking van deze ge meenten vormt thans ruim 22% der Rijksbevolking 6. de numerieke verhouding der beide geslachten hec-ft van 1S30 tot 1879 zich gewijzigd in dien zin, dat het aantal vrouwen betrekke lijk kleiner is geworden. Bij de laatste volkstellingen is deze daling echter weder in eene geringe stij ging overgegaan 7. in de grootste gemeenten is het overwicht in aantal der vrou wen groGter dan in de overige, het meest in 's Gravenhage, waar bij de jongste volkstelling op 1000 mannen 1213 vrouwen werden ge teld. Eeaa aanranding. Maandagmiddag had een looper van de Associatic-Cassa te Amsterdam, hij een firma, gevestigd in een gebouw op het Singel, waarin nog meer kantoren gehouden worden, een som groot f 130,000 geïnd en dat geld in éen bin nenzak weggeborgen in een portefeuil le, welke hij aan een halsketting droeg. Toen hij den trap afging werd hem plotseling door een man, die den trap opkwam, de hoed in de oogen geslagen en voelde hij een toxrw om den hals, dat dichtgetrokken werd. Op dat zelfde oögenblik grepen de handen in zijn jas, die zich van da portefeuille wilden meester maken. De aangevallene verweerde zich ech ter te krachtig en de ketting was ste vig genoeg; bovendien riep hij zoo luid om hulp dat de roover zijn doel niet bereikte en op den loop ging. Natuurlijk werd van deze brutale aanranding aangifte bij de politie ge daan.. Da dienst vóór alias. Maandagmiddag kwam aan het Groothoofd te Dordrecht een sergeant van het corps pontonniers met de ra derbrancard van het militair hospi taal, ten einde een ziek gemelden ver lofganger der militie van de stoomboot te halen. De boot was echter al aan en de zieke, die er nog al welvarend uitzag, stond bedaard op zijn geleide te wach ten. Dadelijk was hij bereid mee te wandelen, maarde sergeant had nu eenmaal order om hem per bran card te halen en dus, ziek of niet, de milicien moest er in. Zich in het onvermijdelijke schik kende, stapte hij onder het gelach der vele toeschouwers in het voertuig; de kap werd over hem heen gelegd en overeenkomstig de voorschriften werd hij naar het hospitaal gereden. De lage waterstand der rivier de Waal veroorzaakt voortdurend veel oponthoud. De Engelsche stoomboot, varende tusschen Keulen en Londen, en nog een ander vaartuig mochten Dinsdag de reis niet voortzetten we gens te grooten diepgang. Bovendien geraakte een derde schip bij Ochten aan den grond. Het met ijzererts ge laden vaartuig, dat aldaar sedert eeni ge dagen dwars in de rivier vastzat, is thans door lichting der ladingwlot gekomen. De diepte der vaargeul is 7 voet 8 duim of 2.16 M. De te Delft gearresteerde verver M. C. L., die verdacht wordt zijne echt- genoote zoodanig te hebben rnishan deld dat zij aan de gevolgen daarvan overleed, is naar de strafgevangenis te Scheveningen overgebracht. Het lijk is tot een nader onderzoek opgezonden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden.. Een moord te Bedum. Zondagavond omstreeks 10 uur heeft P. Bussema, boerenknecht, met zijn meisje wandelende even buiten boven genoemd dorp, door drie andere boe renknechten, J. Venema, H, Noorman en P. Tammeling aangevallen, den eersten zoodanig met het mes toege takeld, dat hij is overleden. De dader heeft bekend, maar tevens verklaard, dat het eene daad van zelfverdediging waii. De oorzaak tot de vechtpartij moet ijn, dat Bussema een meisje naar huis wilde brengen, hetwelk Venema Noorman en Tammeling met stokken of beklatten; gewapend, hem wilden beletten. Bussema moet toen woest met zijn mes hebben rondgeslagen en de verwondingen toegebracht. Mijnongeluk Men schrijft uit Heerlen: Maandagavond, terwijl zes rnan on derin den put werkzaam waren, is op de in aanleg zijnde mijn te Spekhol- zerheide, de zware ijzeren bak, waar mede de werklieden afdalen,, in de schacht gevallen. Het lijdt geen twijfel of alle zes ar beiders zijn verongelukt. De buizen der groote pompen zijn door den val verbrijzeld Bovenbedoelde schacht de eerste in het concessieveld „Willem Sophia" hij welker uitdieping de bevries- methode van Poelsch is toegepast, kwam voor eenige maanden gereed. Sedert hebben de verdere werkzaam heden groote vertraging ondervonden door het water. In het Amstelhotel te Amsterdam is afgestapt de hertog van-Ao.sta, die daar eenige dagen zal vertoeven. De hertog bracht Dinsdag een bezoek aan Alkmaarhij stapte af hij zijn rentmeester, den heer J. M. de Sonna- viile, wethouder dezer gemeente. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag De Kamer besloot "Woensdag de be handeling van de Ongevallenwet te be ginnen. Daarna komt de Kieswet aan de orde. VaXsciie kwartjes. Op last van den commissaris van politie is te 's-Hertogehbosch aange houden cn voorloopig in verzekerde be waring gebracht zekere F. M. D., goud smid van beroep, die daar ter stede op verschillende plaatsen valsche kwar tjes had uitgegeven of trachtte uit te geven. Bij zijn aanhouding werden nog ver schillende kwartjes bij hem gevonden. Allen droegen den heeldenaar van H. M. de Koningin en het jaartal 1899. Hij heeft bekend de kwartjes zelf ver vaardigd te hebben. Van den dood gered. Op de lijn WinschotenNieuwe- schans is de spoorwegarbeider H., door de activiteit van den trein-machinist van een wissen dood gered. Bedoelde H. had zich met het hoofd op de rails te slapen gelegd en was ongetwijfeld verpletterd geworden, ware het den op lettenden machinist niet gelukt den trein door krachtig rammen tot staan te brengen op slechts twee meter af stand waar hij lag. Het personeel van den trein moest hem nog wakker ma ken* De Maandagnacht bij den Vuchter- uitgang in Den Bosch met een balion neergekomen luchtreizigers waren de heeren Henri Ducasse, ingenieur, di recteur van de Société de voitures élec- trï-ques en Henri de Ia Yalette, inge nieur de mines, beiden te Parijs. Met hun ballon waren te Parijs te gelijk nog vier ballons opgestegen. I-Iun luchtschip had een verschrikke lijke vaart en daar zij, kijkend over de lichtende stad, aan de andere zijde een groote, diepe duisternis zagen, vrees den zij dat achter die hun onbekende stad de Zuiderzee lag en lieten daarom den ballon vóór Den Bosch neerko men. De nederdaiing geschiedde voor spoedig. Er hielpen weldra een drietal personen, die geldelijke belooning ont vingen en van wie één hen bij den con- sulairen agent van Frankrijk, den heer Constant Tihnan, bracht, door wiens goede bemoeiingen zij den terugtocht konden aanvaarden. Jeugdiga misdadigers. In de Maandagavond te Amster dam gehouden vergadering der commissie van toezicht op het la ger onderwijs is dooi* ds. Schuller tot Peursum een verslag uitge bracht der subcommissie, welke eene enquête heeft ingesteld, be treffende de kinderen, die tus- schentijds van de scholen verwij derd worden. Deze enquête geeft aan, dat uit de omtrent 100 open bare scholen der ie klasse in 5 jaren tijds 398, en uit de scholen der 2e klasse ongeveer 37 kinderen wegens wangedrag of aanhoudend schoolverzuim zijn weggezonden. Van gelijksoortige bijzondere scho len waren in het genoemde tijds verloop 40 kinderen verwijderd. Blijkens de berichten van de schoolhoofden is met velen der heengezonden leerlingen lang ge duld geoefend. De kinderen wer den herhaaldelijk toegesproken, de ouders door de schoolhoofden op gezocht. Enkelen der ïn die 5 jaren uit de school verwijderden bleken thans reeds met de rechtbank in aanraking te zijn geweest. De meesten der onderwijzers, die kin deren wegens aanhoudend school verzuim verwijderden, hebben me degedeeld, dat het verzuim vooral aan de huiselijke omstandigheden te wijten is. Het zijn vooral de scholen aan den Ukant, bezocht door kinderen van ouders, die zich eerst kortelings te Amsterdam ves tigden, die hieronder lijden. De ze mededeeling is alliGhfc in ver band te brengen met de onlangs gereleveerde opmerking van een onzer rechters, op erva ring gegrond, dat zoo vaak onder de jeugdige misdadigers knapen worden gevonden, van het platte land afkomstig, en onder .de ver leiding der groote stad spoedig be zweken. De comissie zal diligent blijven en intusschen "de uitkomsten ba rer enquête mededeelen aan de be sturen van Pro Juventute en an dere vereenigingen, die zich het lot van kinderen aantrekken. De schoolcommissie zal zeer zekerlijk méér doen dan dat. Zij weet nu, uit officieeïe bescheiden, dat jaar lijks een kleine honderd jongens buiten de school worden gezet en gevaar loopen van onderwijs ver stoken te blijven, op te groeien voor de gevangenis. Met de wet op den leerplicht onder het oog moet zij geacht worden, voortaan niet alleen meer te zullen letten op de kinderen, die ter schole zijn, maar ook op dezulken, van wie gebleken is, dat zij voor de gewo ne school niet deugen; dat met hen een anderen weg moet worden ingeslagen Met het verjagen uit de school zonder meer, zal zij geen vrede meer kunnen hebben. Rechtszaken. WerkstaMng t© K otterdam. Te verantwoorden had zich Dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam, W. K., 41 jaar, houtwerker. Hij zou in den laten avond van 9 Juli gepoogd hebben F. Schotle opzettelijk van het leven te berooven door, terwijl deze ging over een loopplank, van een in de Leuveha- ven 4 a 5 meter uit den wal liggend schip, een der planken waarop de loop plank steunde, opzettelijk zijwaarts en van den wal in het water te schuiven. S. het gevaar van in het water te val len bemerkende, is toen ijlings van de loopplank op het schip gesprongenal thans moet hij openlijk, in vereeniging met een ander onbekend gebleven per soon, die met hem medewerkte, geweld hebben gepleegd tegen S„ oio daardoor S. en andere personen, die samen be zig waren een met hout geladen schip te lossen, wederrechtelijk te dwingen den arbeid te staken. Beklaagde beweert aan het hem ten laste gelegde onschuldig te zijn en ver klaart dat hij ten tijde van het gebeur de secretaris was van de bootwerkers- vereeniging „Steeds Voorwaarts". Ook hij behoorde tot. de stakers. In den be- wusten avond had hij een vergadering bijgewoond, waarvan hij met Kaak was teruggekeerd deze heeft hem ver laten aan het kantoor in de Posthoorn- steeg. Al voortloopende, het was onge veer half twaalf, is hij gekomen aan de Leuvehaven W.Z. waar een schip, met hout, geladen, werd gelost. Vijf man waren daarop werkzaam, die af en toe op den wal kwamen oin het hout daar op te stapelen. Aan een hunner had hij toen gevraagd „of hij niet hang was voor 2000 bootwerkers, door in den nacht een schip te lossen, tijdens de staking waarop deze ontkennend heeft geantwoord. Verder is toen niets voorgevallen. Na een oogenblik te heb ben staan kijken, zijn er twee personen komen aanloopen van af den kant der Soetensteeg een van hen heeft toen de loopplank, waarop een persoon zich be vond op zij geschoven, terwijl de an der een beweging naar die plank maak te. Beiden zijn toen weggeloopen. Uit het hierop gehouden getuigenver hoor bleek, dat F. Schotte zich op de loopplank bevindende, daaraan eenige beweging voelde. Oogenblikkelijk keek hij om en zag beklaagde met beide han den die plank in linksche richting weg schuiven. Hij is toen direct van af de plank op het schip gesprongen. Een ander getuige, mede destijds op het schip werkzaam, heeft beklaagde twee planken te water zien schuiven en gezien dat hij daarop door de politie, een meter of 3 a 4 van de plaats verwij derd, is gearresteerd. Bekl. was mede gezien in bijzijn van een tweeden per soon, die na een plank te water te heb ben geschoven, is weggeloopen. De politie-agent die hekL heeft gearres teerd, heeft hem eveneens aan de plan ken zien morrelen. Het openhaar ministerie, zijn vorde ring toelichtende, wees er op, dat de zaken tot heden behandeld als gevolg van de werkstaking, steeds betroffen eene mishandeling van lichteren of zwaarderen aard. Anders is 't met deze zaak. Hier is een misdrijf gepleegd dat een zeer ernstig karakter draagt en waarvoor een ernstige straf moet opge legd worden. Beklaagde moet zeker het opzet ge had hebben bij het plegen van het mis drijf iemand van het leven te berooven. In gewone omstandigheden wordt zulk een misdrijf zeer ernstig gestraft, In het onderhavige geval moet echter re kening worden gehouden met die om standigheden de werkstaking waaronder het feit is gepleegd. Mocht de rechtbank van gevoelen zijn dat hier geen poging tot doodslag aanwezig is, het O. M. meent dat hier in ieder geval was gepleegd een daad van openlijk geweld. Gevorderd werd veroordeeiing tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf, met in mindering brenging der prev. hechtenis. De verdediger mr. J. J. de Heer wijst er in het hijzonder op dat in de instruc tie is verklaard door een 14-jarig meisje dat er wel degelijk 3 personen hij de planken zijn geweest, juist zooals be klaagde opgeeft. Hieruit zou volgens pleiter blijken, dat de getuigen zich in hun afgelegde verklaringen vergissen. Afgescheiden hiervan zou er toch geen veroordeeling kunnen volgen, daar niet gebleken is, dat beklaagde de hand zou gehad hebben aan de loopplank waar op S. zich heeft bevonden. Drie der ge tuigen toch hadden de loopplank reeds te water hooren vallen, toen beklaagde aan de onderliggers de hand zou gehad hebben. Bewezen is dus niet dat hekL gepoogd heeft S. van het leven te be rooven. Evenmin acht pleiter hier openlijk geweld aanwezig. Met vertrou wen ziet hij dan ook vrijspraak tege moet. Uitspraak over 8 dagen* Letteren en Kunst, Heinze. Dinsdag is te Muiderberg de 80ste verjaardag van den toonkunstenaar G. A. Heinze £erierd. Te half drie bracht de tram den jubilaris aldaar, door de bevolking opgewacht en toe gejuicht: „Onze Heinze", zoo als het j daar heet. Een muziekkorps deed fanfares schallen, aan vlaggen geen gebrek, het zag er recht feestelijk uit. Voor zijn woning werd de heer Hein ze begroet door een kinderkoor, onder leiding van den heer Vreeke, een aar dige attentie, waarvoor de grijsaard zijn besten dank uitte. En daar binnen bood de burgemees ter, namens de inwoners der gemeente, den jubilaris een geschenk aan, dat met veel hartelijkheid werd aanvaard. 's Avonds kwamen tal van corpora ties een serenade brengen. Muiden's Mannenkoor zong „Omhoog" onder leiding van den heer Strikwold. Het was recht gezellig te Muiderberg. Tïed6rlandscli9 Opera. Carmen. Mevr. A. Orelio, die Dinsdagavond als Carmen in den Stadsschouwburg te Amsterdam eene gastvoorstelling gaf, had geen betere keuze kunnen doen, voor zoover betreft het verkrijgen van een volle zaal. Het uitbeelden van een rol als deze gaat thans echter boven hare krachten, zoowel wat Stem als temperament betreft schoot zij meer malen te kort. Ze ruiste het katachtig- betooverende, haar invloed was niet onweerstaanbaar als bij Mevr. Fischer Seygard., Het: Hoe wondervreemd is toch de min! Zij heeft steeds lustig ieder juk getart! Wie mij niet minnen wil, dien min ik! Als ik bemin, pas op je hart! gelijk de onschoone vertaling van den Franschen tekst: L1 am our est enfant de Bohème Qui n'a connu jamais de loi, SI tu ne m'aimes pas je t'aime, Et si tu m'aimes preuds garde a. toi, luidt, ging dan ook koud aan ons voor bij. Ook de zanger, Desiré Pauwels, mocht ons eerst als José niet bevallen. Later won hij echter volkomen zijn ter rein terug, en in het derde en vierde bedrijf deed hij ons in vereeniging met den onweerstaanharen Orelio (Esca- millo) terugdenken aan de goede da gen van vroeger. Mogen zijn stemorga nen ook niet meer dien glans hebben, hij is en blij ft een bewonderenswaardig zanger, en daarbij een goed acteur, een artist die goed voelt en uiting weet te geven aan zijn passie. Voor Mevr. Pauwels was de avond één bloemenhulde; ook Mej. Penning, die als altijd zeer verdienstelijk Micaë- la zong, en de heer Pauwels deelden in die hulde. D. K. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of «iel geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. HAARLEM, 2 Oct. 1900. Mijnheel* de Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande in uw veelgelezen blad te willen plaalssD. "Waar in uw nummer van Dinsdag er melding van wordt gemaakt, dat er door eenige kruideniersbedienden aan het arbeiders-secretariaat verzocht is geworden om zijn medewerking te willen verleenen tot oprichting eener kruideniersvereeniging en het secreta riaat zich daarvoor bereidwillig heeft getoond, kan tot mijn leedwezen cn tevens tot mijn verwondering, Patri monium zijn medewerking niet ver leenen, omdat er op Zondag verga derd zal moeten worden. Nu zullen er onder de kruideniersbedienden wel zijn, die daarmede instemmen, als er andere gelegenheid voor zou bestaan. Maar het is 't bestuur van Pa- tromonium zeker niet bekend, dat er in de week hij de kruideniers geen gele genheid is om te kunnen vergaderen, omdat er gewerkt moet worden tot 10 11 uur. Mijns inziens zou het plicht van P. zijn, om in 't belang van Zondagsrust, te zorgen, dat elkeen daarvan gebruik zou kunnen maken. Daar de kruide niers door de misstanden in hun vak,', niet anders kunnen dan op Zondag vergaderen, en de toestand daardoor eenigszins kan verbeterd worden, kan er door geen enkel lid van Patrimo nium of welke Christelijke partij ook," bezwaren tegen in gebracht worden.' Hiermede hopende Patrimonium ee-' nigszins te hebben ingelicht omtrent onzen toestand, en u, Mijnheer de Re-' dacteur, vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij,: EEN KRUIDENIERS-BEDIENDE. Vervolg Stadsnieuws. De trein uit Rotterdam die 8.21 van hier moet vertrekken, vertrok 20 minu ten te laat. Reden daarvan was dat tusschen Rotterdam en Schiedam door een reiziger aan de noodrem was ge-' trokken, omdat het portier openstond. In den Haag werd. proces-verbaal te gen hem opgemaakt V olksweer baarheid. Nadat de stukken der Schietvereeni- ging „Volksweerbaarheid", die ter ver krijging van de Koninklijke goedkeu ring waxen opgezonden, vier volle maanden op de schrijftafels der mi nisteries hebben gelegen, zijn zij te ruggezonden met de volgende belang rijke wijzigingen. In de statuten stond nl. de Vereeniging wordt opgericht

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2