Tweede Blad, De schuld van den Geneesheer. Parijselxe Brieven. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 4 Out. 1900. Ho. S296. Binnenland. Nederland in China. Er schijnt van de diensten van de Nederlandsche officieren in China nog al gebruik gemaakt te worden; zoo schrijft men o. a. aan het „Bat. Nbld." uit Sjanghai, dat de overste Van der Willigen is uitgenoodigd, om deel uit to maken van de commissie, die in op dracht zal hebben, genoemde plaats ter verdediging voor te bereiden. Preventieve hechtenis. Ten einde het goed recht der Veree- niging betreffende de preventieve hech tenis te doen uitkomen, wijst mr. Lod. 3. Boas in de „N. R. C." op het de vo rige week te Amsterdam voor de recht bank voorgekomen geval dat een echt paar vrijgesproken werd van een te laste gelegde brandstichting, na ruim 4 maanden preventieve hechtenis. Ware niet de vacantie der rechterlijke macht tusschen beide gekomen, dan had de zaak 2 maanden vroeger behan deld kunnen worden, en de man zou zijn betrekking niet verloren hebben, die zijn werkgever drie maanden lang vacant gehouden heeft. De preventieve hechtenis van drie maanden van een man te Arnhem, die daardoor zijn betrekking, die hij 12 jaren had vervuld, door een ander zag ingenomen, was het gevolg van een persoonsverwamng, terwijl bij het. on derzoek door de politie, wel een getuige (die op goede gronden zeer geloofwaar dig was) verklaarde dat de aangehou dene niet de persoon was die het mis drijf gepleegd had, docli van diens ver klaring in het proces verbaal niet ge rept werd. Door ziekte van dien getuige kon deze eerst in hooger beroep zich als getuige komen aanmelden. Voor hen die twijfelen geeft mr. Boas de volgende cijfers, aan de gerechte lijke statistiek ontleend. Het aantal preventief gedetineerden, die in de ja ren 18941S98 terecht gestaan hebben, bedroeg resp. 1373, 1511, 1478, 1293, 1361, van wie 262, 263, 304, 251, 247 wer den vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervolging, ongerekend plm. 150 per jaar, die zonder verwijzing waar de terechtzitting werden in vrijheid ge steld. Ik waag mij zegt de schrijver niet aan een schatting, hoevelen van die in vrijheid gestelden al dan niet inderdaad onschuldig gebleken zijn, maar een percentage van ruim 19 pro cent alleen reeds van hen die terecht gestaan hebben, kwam den oprichters dadelijk zoo reusachtig voor, dat elke twijfel daardoor verdween. De „N. R. Ct." die instemt met het doel der Vereeniging, d. i. de zorg voor schadeloosstelling aan niet-veroordecl- de preventief gedetineerden, die naar loyale opvattingen van recht en billijk heid daarop aanspraak hebben, betoogt de wenschelijkheid dat een centraal comité de gevallen opspore en onder- zoeke en aan het licht brenge, en doe kennen aan regeering en publiek. Zoo zal men komen tot Staatszorg. Beperking van preventieve hechte nis, in toepassing en in duur, binnen de grenzen van volstrekte mju'1 zake lijkheid zal, meent het blad, steil g eer worden in de hand gewerkt, w auneer de ijver der overheid gecontroleerd wordt doordat voor 's Rijks schatkist lasten in het verschiet liggen, dan wan neer zij vertrouwen op de particuliere liefdadigheid, die toch wel niet helpen zal. Verzekering van loontrek- Aenden. Naar men verneemt verschijnt spoe dig het wiskundig gedeelte van het rapport der commissie uit de Libex-ale Unie over verplichte verzekering van loontrekkenden. De bewerker, de heer W. Poort te Middelburg, concludeert dat invoering der verplichte verzeke ring van looixtrekkenden niet alleen wenschelijk, maar ook uitvoerbaar is. Volgens bericht van den inspecteur ran het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland kan de dysenterie niet meer worden geacht epidemisch te Goede reede te heerschen. Feuilleton. Roman uit het Duitsch DOOB JUL. IARÏ. 31) Dat kan ik je vandaag nog niet zeggen. Maai* je kondt wei- eens wat inlichtingen geven, zei hij na een poosje nagedacht te heb ben. Sedert ik bier ben, hoorde ik bij jou en ook op „Landepereuse" herhaaldelijk van eene misdaad «preken, waarvan de vrouw van Richardier voor ongeveer 20 jaren 't slachtoffer geworden schijnt te zijn. Ja, ze werd, geloof ik, door een jongen man in eene bui van jaloerschheid gedood. Weet je, hoe die persoon heette Jean Vandale. Werd hij verooi'deeld of niet? Tot twintig jaar tuchthuis straf. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Ruim 350 schippers trokken Maan dagmorgen door Veendam om hunne collega's die bij de boeren met het laden of bij de fabrieken met het lossen van aardappelen waren begon nen, te dwingen het werk te staken. Alles ging rustig. Zoodra de stakers zich vertoonden, legden zij, die aan 't werk waren, den arbeid neer. Maré- chaussées te paard vergezelden den op tocht. Vele schippers zijn, in afwachting dat de fabrikanten toegeven, eerst weer naar het veen vertrokken om een lading turf te halen. Rechtszaken. Oplichting. Voor het Gerechtshof te Arnhem stond Dinsdag terecht H. S., teeke naar van beroep. Hij had de bank instelling te Arnhem voor 5000 opgelicht. Volgens zijn zeggen had hij een belangrijke uitvinding op maritiem gebied in Duitschland gedaan het geld was noodig voor proefneming. In andere steden heeft bekl. dergelijke oplichting eveneens gepleegd. Eischbeves tiging van het vonnis der recht bank, nl. 3 jaar. Verduistering. Dinsdag stond voor de rechtbank te Middelburg te recht W. J. V. D., secretaris en ontvanger der ge meente Kanelle, ter zake dat hij heeft verduisterd: als ontvanger der ge meente Kapelle f 2565, als ontvanger der kerkelijke fondsen der her vormde gemeente te Kapelle f 376 als administrateur van generaal Egten van Wissenkerke en den heer Casper Houben respectieve lijk f 3212 en f 834 en f 1075. Be klaagde legde eene volledige be kentenis af. Het O. M. vorderde 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der doorgebrachte hechtenis. Uit spraak 16 dezer. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. M. d. R. Naar aaxxleiding van de ingezonden stukken van den heer G. E. A. van Hall, directexn' van de P. H. Stichting te Egnxond aan Zee, verzoek ik u het volgende mee te deelen: Van zeer nabij bekend met het ont staan en den vooruitgang van de be weging om sigarenpuntjes te verzame len ten behoeve van de P. H. Stichting en andere stichtingen voor oude lie den. door den heer W. II. van Zanten te Leiderdorp op touw gezet, zal ik, nadat in den loop der volgende week de uitslag van het onderzoek zijner rekening zal kunnen gepubliceerd worden, den heer v. Hall ook op andere punten van zijn schrijven van ant woord dienen. Uit de gevoerde correspondentie zal ik aantoonen, dat :t van den beginne af plan exx bedoeling is geweest, om, behalve de zeelieden van de P. H. Stichting, ook zoo mogelijk andere oudjes in verschillende gestichten, on- vex'schillig van welke gezindte, van rooktabak te voorzien, waardoor er van beweerd eigendomsrecht van de Prins Hendrik Stichting geen sprake kan zijn. Hoogachtend, Uw dw. dr. S. KüTSCH LOJENGA, Doopsgezind Predikant, Leiden, 1 October 1900. Particuliere Correspondentie voor Haarlem's Dagblad1'.) XV. Internationaal Socialisten Congres. PARIJS, 30 Sept. 1900. In de met rood doek versierde zaal Wagram in de Avenue Wagranx bij de Are de Triomph werd deze week het Internationaal Socialisten-Congx'es ge houden. Zondag opende het onder niet zeer gunstige voorteekenende ruzie namelijk die tusschen de Fransche so cialisten heerscht, tengevolge van het zitting-hebben van hun partijgenoot, of, zooals sommige fanatieken hem graag noemeix, hun ex-partijgènoot Millerand iix het huidig ministerie, de ruzie deed haar terugslag gevoelen op Mooiik dank je. Meer wilde ik niet weten. Maar waarom vraag je dat? Later zul je ook dat verne men voorloopig herhaal ik slechts mijne waarschuwingvertrouw den Amerikaan niet. Overigens zal, nog voor een half jaar is ver- loopen, zoo spoedig de droefheid over 't verlies van haren vader een weinig bedaard is, Margarete de vrouw van Renaud zijn. Ongeveer eene maand later werd Tyras, de jachthond van Richar dier, dood in het nark gevonden. Men kon uitwendig geenerlci ver wonding aan het arme dier bespeu ren, en daarom nam Georg Gor don het mee naar huis om het in wendig te onderzoeken. Het-bleek hem dat de hond met strychnine vergiftigd was. De bedienden, die ondervraagd werden, bezwoeren, dat zij geene strychnineballen, zoo als wel voor 't verdelgen van vos sen gebruikt worden, ergens had den, daar hun overleden meester zulks had verboden. De dood van den hond was dus aan hoos opzet toe te schrijven, en Gordon redeneerde de internationale bijeenkomst. Vóór dat het congres geopend werd had er nl. een vergadering van de Fransche heereu plaats tot het kiezen van een president voor het bureau, en 't ging daar zoo warm toe dat de wereldher vormers elkaar om zoo te zeggen in do haren vlogen. De eene partij, die begre pen heeft dat nu hot socialisme van de revolutionaire woordmuziek, die het eerst was, geworden is tot een practi- sche politieke en economische leer, ook de practijk moet beoefend worden en men evenals conservatieven, liberalen, radicalen door het bezetten van zoo veel mogelijk staatsambten, het veld- winnen van eigen Ideeën moet trach ten te bevorderen die partij, het in tellect, 't beste deel van de Fransche socialistische fractie, begeerde Jaurès tot voorzitterde andere partij, de aanhangers van Jules Guesde, van den man die toch wel nooit minister zal worden als Millerand, en niet die groo- te volkstribuun kan zijn als Jaurès deze partij wenschte natuurlijk Jaurès niet als voorzitter. Maar hij werd toch gekozen en nu schreeuwden z'n tegen standers dat z'n verkiezing niet zuiver was en dat men gemeen^ taktiek had gebruikt. De ruzie werd een oogenblik gestaakt omdat het internationale con gres geopend moest worden. Jaurès betrad de tribune en bezong de verbroedexïng, daarbij z'n leedwe zen uitsprekend dat de Franschen nog zoo weinig van die verbroedering ver stonden. En toen kwam voor elk laixd een spreker voor Duitschland, Sin ger, voor Engeland Pate Curran, voor Italië, Andrea Costa, voor Oostenrijk, dr. Adler, voor België, v. d. Velde, voor Holland, Troelstra, voor Rusland, Ple- kanoff, etc. etc. Zij hadden het allen over de internationale eensgezindheid die tusschen het proletariaat moest heerschen, over dè verbroedering. Als ik u xxu vertel dat de speechjes van de 16 of 17 woordvoerders nog weer ver taald moesten worden, 't zij in 't Fransch, in 't Duitsch of in 't Engelsch, zoodat men dezelfde redevoering drie maal hoorde, dan kunt ge me gelooven wanneer ik u zeg dat dit wel wat al te veel verbroedering opeens was. Toch scheen 't sommigen nog niet gexxoeg, want de laatste spreker, Lucien Souial, voor Amerika, was nauwelijks geëin digd of daar sprong Lafargue, een te genstander van Jaurès, op den stoel van Clara Zetkin, de bekende Duitsche socialiste. Z'n vrienden omringden de tx-ibune en nauwelijks heeft Lafargue z'n mond opengedaan of die vriendjes beginnen hun voorman toe te juichen en de aanhangers van Jaurès op een gemeene manier uit te schelden. Furnémont, de Belgische afgevaar digde, tracht de vrienden van Lafargue tot bedaren te brengen, maar ook hij wordt, daarop uitgescholden. Ten slotte wordt 't stil en leest La fargue een protestverklaring voor te gen de benoeming van Jaurès tot voor zitter, waarop deze een bestrijding le vert. Na nog eenig geruzie ging xnen onder het zingen van „de Internatio nale" uiteen en begaf men zich naar het Trocadéro, waar een groote open bare bijeenkomst was. Hier verheer lijkte Jaurès en verheerlijkten ook v. d. Velde en Enrico Fem zóó xxiooi de een heid dat kreten van „leve de organisa tie", „leve de verbroedering" weerklon ken. De vrede scheen dus hersteld en Maandag, na nog wat geruzie 's mor- gens, kwamen de Franschen werkelijk tot het sluiten van den vrede, die ech ter slechts een gewapende vrede was, want op het natioxxale congres dat na het internationale volgde, zou men el kaar nog wel eens bij de ooren trek ken. In de Noordelijke landen van Eux-opa zou men zich tegenover de buitenwe reld schamen wanneer op een derge lijke bijeenkomst, bestemd ter verster king van het door 't internationale pro letariaat geslotexx verbond, zooveel in zie kwam maar hier kent men daar omtrent geen schaamte, omdat ieder een, van den senator af tot den koet sier toe, dezelfde onstuimigheid ver toont in bijeenkomsten. Ik heb nog wel eens een oogenblik pleizier gehad zoo kon ik een lach niet onderdrukken toen ik „burger" Delorey, burgemeester van Rijssel, in z'n hemdsmouwen naar de tribune zag vliegen om een verzoeningsvoorstel te doen. Stel u voor dat in Holland de burgemeester van Utrecht, van Den Haag of van Haarlem zouden hande len gelijk hun Fransche collega. Een dergelijke overtreding van de regelen der etiquette zou lien heel wat doen dalen in de achting hunner stad- en landgenooten. De dagorder, vastgesteld in een voor bereidende zitting te Brussel gehou- den, vermeldde o. in. de volgende pun Tyras was de eenig getuige van de misdaad. Nu hebben ze hem uit den weg geruimd Er verliep eenige tijd, zonder dat er hierin of daarin verande ring kwam en zonder dat de ge heimzinnige sluier werd opgehe ven, die over den dood van Richar dier lagniemand sprak er meer van, niemand scheen er meer aan te denken. Slechts één man waak te. en vergat niet Georg Gor don. Maar ook hij had niets nieuws kunnen ontdekken door niets was het vermoeden, dat in 't diepst zij ner ziel leefde, bewaarheid. In hare smart vond Margarete eenigen troost in hare liefde tot Renaud d'Alberon. In den eei'sten tijd beproefde ze om daaraan in 't geheel niet te denken, teneinde de herinnering aan haren vader niet te ontwijden zij beminde echter te zeer dan dat ze zich niet spoe dig aan de hartstochtelijke stem van haar hart, dat slechts voor den graaf klopte, onvoorwaardelijk zou hebben overgegeven. Gordon en Brinsnetaille waren ontroostbaar en trachtten de hals starrige weigering, welke de va der op het huwelijksaanzoek had ten i Internationale wetgeving voor bepex-king van den arbeidsdagmini mum-salaris, Internationale vrede, ffii- liiairisme, opheffing der bostaaixde le gers, koloniale politiek, organisatie van zeelieden, de strijd voor algemeen stemrecht en voor directe volkswetge ving, gemeente-socialisme, de verove ring der regeeringslichamen en de overeenkomsten met burgerpartijen te sluiten, 1 Mei-viering, trusts, algemee ns werkstaking. Maandag gingen de wex-kzaamheden ook nog niet vlug; de openbare mor genzitting duurde maar heel kort en de middagzitting werd geheel in be slag genomen door het uitbrengen der rapporten over het verifieeren der man daten. Holland was vertegenwoordigd door negen gedelegeerden, waaronder ik opmerkte Van Kol, Troelstra, P. L. Tak, dr. Gorter en mevrouw Roland Holstv. d. Schalk. Dezen dag presideerden Singer (Duit- scher) en Vaillant (Franschxnan), ter wijl voor Dinsdag Hyndman (Engeisch- man) en Andrea Costa (Italiaan) tol voorzitter werden aangewezen. De drie eex-sten waren best voor hun taak bere kend, maar de laatste toonde zich zoo'n heethoofd, dat er weer elk oogen blik ruzie dreigde. In de morgenzitting trad als eerste rapporteur op onze landgenoot Van Kol, die een bijzonder gunstigen in druk maakte, niet alleen door z'n man nelijk en toch zoo goedig voorkomen, maar ook door de gemakkelijkheid waarmede hij 't Fransch sprak en door de vaak mooie beelden die hij wist te gebruiken. Hij concludeerde tot het stichten van een internationaal bureau j xxiet een gesalarieex-d generaal-secre- taris. Het doel daarvan is het ver schaffen van de noodige gegevens het aanleggen van een verklarend register van de op de congx-essen genomen be sluiten het uitreiken van rapporten over de socialistische organisatie, twee maanden voor elk congreshet geven van een kort overzicht der rapporten over de op de congressen behandelde kwesties het publiceeren van brochu res en manifesten over actixeele kwes ties, zoo ook over ernstige politieke en economische kwesties het nemen van de noodige maatregelen ter bevorde ring der organisatie van het internatio nale proletariaat. Unaniem en met groot enthousiasme wei'd hetgeen Van Kol namens de eer ste commissie voorstelde, aangenomen. Op voorstel van Hyndman werd daar na als zetel voor het centraal bureau Brussel aangewezen, welke stad door haar mooi ingericht „Maióon du I'eu- ple" de beste gelegenheid biedt om don nieuw aan te vangen arbeid te doen sir jen. Van der Velde, die hierna eenige woorden van dank sprak voor de 011- dei'scheidirig welke men België toeken de, zeide dat reeds lang de „Internatio nale strijd" in de harten leefde, maar dat men nu voor de eerste maal sedert het congres van Parijs in 1889 weer den weg van praktische besluiten nam. De banden van sympathie werden nu banden van organisatie. Verder werd, nadat Van Kol weer rapport had uitgebracht, ook aangeno men een interparlementair comité te vormen, dat tot taak zal hebben de ge dragslijn van de socialistische afge vaardigden, tegenover de regeeringen aan te nemen, vast te stellen. In de middagzitting van Dinsdag wérd, onder daverende toejuichingen, op voorstel van Furnémont besloten op een nader te bepalen dag gezamen lijk een krans te gaan brengen naar Père Lachaise, naar de graven van hen die tijdens de commune gevallen zijn voor de bevrijding der menschhéid en die de toekomst van het socialisme hebben voorbereid, naar spreker ge tuigde. De Rijksdag-afgevaardigde Wulm betreedt nu de tribune om rapport uit te brengen over het beperken van den arbeidsdag. Aangenomen werd om in aansluiting niet vorige congressen den rnaximunx-arheidsdag op acht uur vast te stellen en daarvoor op politiek zoo wel als op economisch terrein krach tig propaganda te maken. In tegenstelling met onze Holland- sche feministen, die geen aparte be scherming voor vrouwen wenschen, sprak „burgeres" Sitz vervolgens de meening uit dat voor de vrouw nog wat meer wettelijke bescherming dan voor den man noodig is, omdat zij in zoo veel zwakker conditie zich bevindt. In de resolutie over het vaststellen van een salaris werd gezegd dat men. alleen daar een minimum-salaris koh bepalen waar de arbeiders krachtig ge organiseerd waren verder dat dit mi nimum, 't welk niet voor alle landen en plaatsen gelijk kou zijn, in allen go- laten volgen, nu nog te doen gel den, maai* Margarete verzekerde zoo hartstochtelijk zonder Renaud voor eeuwig ongelukkig te zijn, dat men eiken tegenstand moest opge ven. Toen de jonge man zijn aan zoek herhaalde, stuitte hij niet meer op tegenstand. Een dag na het hernieuwde aan zoek van den graaf kwam Helene met eene geheimzinnige uitdruk king op :t gelaat bij hare aanstaan de schoonzuster, wier oogen schit terden van nameloos geluk. Lieve Margarete, zei ze, ter wijl ze haren arm door dien van 't jonge meisje stak, je bent zeker zeer gelukkig. Mijn geluk, gaf Margarete ten antwoord, wordt alleen verdon- kerd door de herinnering aan Tt vermoorden van mijn vader en de zekerheid, dat zijn dood ongewro ken zal blijven. Helene bedwong met moeite een zenuwachtig beven en begon na een poosje opnieuw Juist wijl ik weet, dat je ge lukkig bent-, gelukkig omdat je bemint en wederkeerig bemind wordt, durf ik zoo vrij zijn om een verzoek tot je te richten. valle zoo ruini mogelijk rékemhg moest houden met da eischen van 't le vari, Aangedrongen werd er op dat door invloed op de regeeringslichamen te oefenen, men zou zorgen dat de door of voor deze instellingen te beta len loonen zoo hoog mogelijk in mini mum zouden zijn. „Burger" Champy, een van die ty pes welke men ixx Holland zoo talrijk vindt, die altijd nog eens moeten her halen wat anderen voor lien reeds heb ben gezegd, burger Champy, zeg ik, de schrik van zoo menig tentoonstel- lings-congres, maakte daarmee do aan zeuren zoo weinig gewende Franschen zóó dol met z'n lange redeneeringen, dat ze niet eerder ophielden met herrie maken of hun landgenoot moest het woord ontnomen worden. Toen ik „burger" Champy het spx-eekgestoelte zag verlaten, betrapte ik mijzelf op een kwade gedachte ik wenschte na melijk een oogenblik je, een heel klein oogenblikje maar, dat men deze me thode, om iemand op deze wijze lxet zeui-en onmogelijk te maken, ook in Holland voor dit type-redenaar zou in voeren. Boemelburg, Duitsch afgevaardigde, bracht vervolgens namens de tiende commissie rapport uit over den 1 Mei dag. Het slot van dit rapport was dat vorige beslissingen op de congx-essen van Zurich en Londen genomen, ge handhaafd zouden blijven en dat men op 1 Mei zou ijveren voor den acht- urendag, trachtende daarbij zoo veel als mogelijk was niet te werken. Ver worpen werd de formule van de min derheid der commissie om 1 Mei als rustdag verplichtend te stellen om de zen eisch doorgevoerd te krijgen, be hoorde men ten eerste sterke organisa ties te hebben en verder moest men in gunstige economische omstandigheden verkeeren. De meerderheids-conclusie werd ver volgens met algemeene stemmen aan genomen. Nu werd een rapport uitgebracht en werden heel wat woorden gespx-oken om de manier aan te geven, waarop men het best tot bevrijding van den ar beid zou komen. De conclusie was na- tuui-Jijk, dat men zich organiseeren moest. Voor de afwisseling ontstond er weer wat ruzie over dingen van meer huis- houdelijken aard, en toen eindelijk de zaal in duister was gehuld do elec- trische lampen bleven, om welke reden weet ik niet, on-ontstoken staakte men maar de discussies en ging men tot Woensdag uiteen. Dien dag presideerden dr. Adler, een sprekende figuur, met een sterken, energieken kop, scherp, broed voor hoofd en oogen die schitteren achter brilleglazen, en v. d. Velde, een aange name, nette verschijning, sober in ge baar, maar toch een zekere élegance toonend. In deze presidenten voelde men een paar personen van beteekenis man nen die wat weten en die zonder daar om dor te worden, toch niet gauw met hun gevoel hun verstand zullen domi- neeren. Een heel gewichtig punt kwam in deze morgenzitting aan de orde de verovering der publieke machten en dc verbonden aan te gaan met burgerpar tijen. Er waren drie voorstellencon van Jules Guesde, om alle bondgenoot schap met_ burgerpartijen te weren en om een socialist te verbieden lid van een burgerlijk ministerie te worden 2e van Karl Kautsky, het geestelijke hoofd der sociaal-democratie, om voor zekere gevallen, en onder zekere waar borgen, en met toestemming van de groote meerdeiheid der socialistische partij, toe te staan dat een bondgenoot schap met burgerpartijen aanvaard wordt en dat een socialist in een bur gerlijk ministerie treedten 3c van En rico Ferri, dat beurtelings do Guesdis- ten en de aanhangers van Jaurès in het gevlei kwam, en dat daarom een tweeslachtig ding werd. Fcxti wilde wel toestaan dat een socialist in een burgerlijk ministerie trad of lid werd van een administratief lichaam, maar slechts dan wanneer de socialistische partij de meerderheid had behaald in Kamer of Gemeenteraad. Wat betreft lxet aangaan van bondge nootschappen met burgerpartijen bij verkiezingen was dc commissie een stemmig van oordeel dat dergelijke overeenkomsten tot een minimum moe ten beperkt worden en dat ze slechts mogen worden aangegaan zonder dat evenwel verwarring wordt gesticht in programma oi taktiek met toe stemming van nationale of geweste lijke organisaties. Over het tweede deel van de kwestie het treden van een socialist in oen bur-1 Een verzoek? vroeg het jonge meisje verbaasd. Een verzoejp uit naam van een zeer ongelukkig man, dien ik zeer dikwijls tranen zie vergieten van berouw dat hij in de verblindheid zijner liefde en zijne wanhoop zich schuldig maakte aan een vergrijp tegenover jou, en die graag zijn leven zou geven, als hij daardoor het verleden kon doen vergeten en de herinnering eraan uit je geheu gen bannen. Sidderend, door schrik overmand bij de herinnering aan de scène, die ze met Savinien had beleefd, fluisterde Margarete nauwelijks hoorbaar Je meent zeker je neef Savi nien Ja. Dat is een ellendeling, een eerlooze. Geloof me, mijn beste, dat hij meer ongelukkig dan slecht is. Twc xaal wilde hij een zelfmoord bega; i, en tweemaal wilde het toe val, dat ik er juist op toe kwam en hem de volvoering van zijn noodlottig plan kon beletten. Na tuurlijk nam ik hem in 't verhoor en wilde de reden weten, waarom gerlijk ministerie, was, naar v, d- Vel' do 2eide, men niet zoo spoedig lot over eenstemming gekomen. in êüa sierlijke, gekuischto redevne ring verdedigde v. d. Velde n' .or- teur der meerderheid, d ut- sky. De redenaar achtte u de Fransche socialistische partij op 'i oogenblik in tweeën deelde, niet zoo zeer een kwestie van principe als wel van taktiek. Tot een beslissing kwam men echter Woensdagmorgen niet j 's middags werden er Öpnieuw speechjes ontsto ken over dit onderwerp. Do eerste re denaar was Enrico Ferri, een lange, slanke Italiaan, met een lachend, door kroeshaar omlijst gelaat en een lichaam, waaraan alles zich rythmiscb beweegt op de stijging en daling der woorden, die luide klinkend uit z'n mond rollen. Ferri Is vooral geestig, hij is de mooiprater die de taal weet te doen zingen in z'n mond, en daarom is hij als geknipt voor leider van zuider lingen, voor wie het uiterlijke boven alles gaat. Overtuiging, een afgeronde, scherp belijnde gedachte, heb ik in Ferri's redevoering niet kunnen ont dekken zijn woorden waren niet juist cn zwierig gelijk die van v. d. Velde, maar zijn taal was grillig en al te ver sierd, gelijk de bouwstijl van het mooie zuidelijke land waar de redenaar woont. Allerleukst was *t tc lxooren hoe soma het eerste deel van een alinea werd toe gejuicht door do Guesdisten, terwijl dan aan 't slot de aanhangers van Jam rès juichten. Ferri wilde met allebei; goede maatjes blijven en dat is hem zeker gelukt, want van alle kanten klonk handgeklap toen hij geëindigd had. Nadat de onvermoeide Clara Zf.tkin deze redevoering in het Duitsch (in do vertaler Smith ze in het Engelsch had overgezet, betrad Jaurès de tribune oni een van die korte kernachtige speech-? jes te houden waarbij 't u is of ge trompetten een trlomfoerend lcge< hoort begeleiden. Zooals hij daar stond Jaurès, de breede borst vooruit, de fi# re kop met de lichtende oogen er in/ rechtop, en met z'n zwaar baritonge luid de woorden zingend, was hij eeij groote figuur. Iedereen kwam onder dd bekoring van z'n machtige redenaar^ gavezelfs dc Guesdisten, die henj eerst hadden uitgejouwd, werden stij als een muisje. Nog een paar dépulés, Marcel Semi bat en Joindy spraken, de eerste on) een gezegde van Ferri te verbeteren, df tweede om een gelijkluidende verkla ring als Jaxxrès af te leggen. Daar de donkerte was gevallen gin^ men uiteen, zonder nog een beslissing te hebben genomen. Donderdag, de vijfde dag van hel congres, werd allereerst besloten da; tum en plaats voor het volgend congrei aan te wijzen. Amsterdam zal de plaatj zijn waar over 3 Jaar, in 1903, het ze£ de international© socialisten-congi'ei" zal plaats hebben. De discussie werd weer vervolgd over de kwestie-Millorand. Jules Guesde sprak voor zijn motie en tegen die van Kautsky. en ook Vaillant uitte zich in gelijken geest; terwijl Ansêele en div Adler voor die van Kautsky spraken. Ansêele verdedigde sterk Millerand hij zeide dat zonder lxet groote eind doel uit het oog te verliezen, men op allerlei terrein en met alle middelen moest strijden. Toen de Belgische volksveriëgcu- woordiger de tribune verliet, wei d horn door de overgroots meerderheid der vergadering een ware ovatie gebracht. Dat de motie-Kautsky aangenomen zou worden en dat 't voorstel-Gucsde- Ferri zou vallen, was nu i-eeds le voor zien. Men stemde echter in deze mor genzitting nog niet, maar stelde dit uit tot 's middags. Toen presideerde onze landgenoot Van Kol, die direct het woord verleende aan Costa. Deze ver-, klaarde naméns dc meerderheid der Italiaansche sectie zich bij de motie- Kautsky te zullen,neerleggen, terwijl Ferri, namens de minderheid er tegen was. Eindelijk ging men tot stemming over en met 29 tegen 9 stemmen werd Kautsky''s voorstel aangenomen, zoo- dat Jaurès had overwonnen on Guesde verslagen was. Dat er krachtige protesten onder de aanhangers van de laatste opgingen kunt ge wel begrijpen. Vaillant ver weet zelfs Kautsky dat hij capituleer de voor Bernstein, voor den bekenden Duitschensociaal-demokraat, cüe reeds! lang toenadering tot de burgerlijke partijen heeft verdedigd. Zoo verlaat dan de sociaal-domokra-f tie langzamerhand den weg der alleen zaligmakende dogmatiek en beginnetf I lxaax- aanhangers het groote m .iai- hij zoo wanhopig was, maar hij waagde het niet ze mij te noemen. Eerst toen liij vernam dat jij bei den. jij en Renaud, elkander ba- mint, bekende hij mij alles, zooals men eene moeder of eene zuster alles bekent. En hij voegde erbij, dat hij zich zou dooden, als je hem niet kondt vergeven. Ik ben daar om gekomen om je te smceken, dat je hem toch vergiffenis mcogt schenken. Hier is bovendien een schriftelijk bewijs v#n zijn be rouw. Met deze woorden overhandigde zij haar den brief, dien zo zelvo aan Savinien gedicteerd had. Mar garete las hem door, terwijl haar gelaat afschuw cn verachting uit drukte. Helene echter ging op zachien, vlei en den toon voort Denk aan jo toekomst t Re naud en Savinien houden zeer veel van elkander. Zou je nu do oorzaak willen zijn, dat ze elkan der nooit, weerzagen, dat ze voor, altijd van elkander gescheiden moesten leven Renaud is er reeds verbaasd over, dat. zijn neef aller lei voorwendsels gebruikt om niet or> het slot „Landepereuse" te be-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5