NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De schuld van den ienewlsar. 18c Jaargang. Vrijdag 5 October 1900. No. 529? ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 7 ƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek vraar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. V 1.65 Afzonderlijke nummersV 7 ,'"7' V V V V 0.02}$ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 7.'. V- 7 0.37% de omstreken en franco per post V V 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per rcgeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen-door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelij Rs, behalve op Zon- en feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN FJONESSucc., Parijs 31'»** Faubourg Montmartre. Haarlem's Bagblad van 5 Oct. bevat o. a.'Be reserve blijft in Zuid-Afrika ornler do wapenen, Het P:irijselie vredescongres, Drey fus, restaurateurs der wereld- •'.ertooBsteliiag, Stukken van den ucmeen'teraad, Kweekschool voor Xnderv ijzeressen, Bericht omtrent üo wetenschappelijke expeditie in rsiirinaino, Ilcehtbaak, „Don Pietro Cavuso" en „Ontrouw'. Ösuge Agenten zijn de navolgende: (J. ZtYErdüïElI, Zandvoort. J. KööXtKS,- Beverwijk. W. DE lïBIJTER, Veisen. J. LEUViE'ï, Heemstede II. G. VERSTEEG, Bennebroek. C. ïi-Un ATiOUP, 'Spaarndam. Politiek Overzicht. Da Engelsche verkiezingen, und Eiken dag. tot 15 Oct. toe, heb ben in verschillende districten ver kiezingen plaats; in een paar d; gen kan de kans voor de beide par tijen geheel omkeeren, al is de v/itatA-bijiilijkheid daarop nic groot. Dat de liberalen een meer dorheid zouden krijgen is niet te verwachten zij zouden dan min- ziens 05 zetels moeten winnen, wat door iïtiereen vrij wel onmoge-lijk wordt geacht. i'orn het Parlement- van 1895 bij- eoiikvarn, hadden de conservatie ven daarin een meerderheid van 35:? stemmen. Die meerderheid is in den loon der jaren, door aan- vuiiingsverkiezingen, ingekrompen ïd dg stemmen. De liberalen zul ten bet reeds een overwinning ach ten, zoo zij thans in staat zijn die meerderheid, al is het- slechts en kele stemmen, te verkleinen. Dat zou, in verband met de uitgebrach te stemmen in de districten, reeds een feitelijke veroordeeling zijn van Chamberlain's staatkunde. Maar op dit oogenhlik is er nog gc-en kijk cp den uitslag. Het blijkt, dat de liberalen in zeven distric ten een zetel gewonnen hebben, dóch in zes districten een zetel ver loren, zcodat zij totaal één stem vooruit gegaan zijn. Maar dat zegt weinig, waar 210 minislerieelen gekozen zijn tegenover 75 opposi tie-mannen. Tot de reeds gekozenen behoo- ;en sir Mathew White Ridley, mi- bister van binnenlandsche zaken, en de eerste lord der schatkist, Ar thur James Balfour. Te Oldham is, naast een liberaal, gekozen de neer Winston Churchill, de beken de oorlogscorrespondent van de Morning Post", die hij een aanval 9P een gepantserden trein bij Est- coui'fa door de Boeren gevangen genomen werd, en later in vrou- wenkleeding uit Pretoria naar Lou- rengo Marquez gevlucht is. Dit wordt door de Jin.go-bladen nu Fenilletoü. eens een echte „Khaki-verkiezing" genoemd. De -„Westm. Gazette" die natuur lijk den loop der verkiezingen be treurt, voegt er hoopvol hij een parlement, dat op zulk een basis van tijdelijke beroering gekozen is, kan onmogelijk blijven bestaan, en 't klinkt wel paradoxaal hoe grooler de meerderheid is, des te onmogelijker zal het zijn din gen te doen van waarachtig be lang. De spanning is in Zuid-Afrika op het oogenblik hoog. Overal ne men de Boeren de wapenen weer op, en in Durban veroorzaakte de terugkomst van de vrijwilligers groote beweging. De kansen van den oorlog zouden dus wéér kun nen kceren. Wie weet- Men is in Duitschland niet over al evenzeer ingenomen met de Oost-Aziatische politiek. Eugen Richter, van de vrijzinnige volks partij, rijksdag-afgevaardigde, heeft te Barmen op een districts-partij- dag die politiek heftig aangeval len. De politiek van het Drievou dig Verbond, zei Eugen Richter, heeft altijd steun gevonden bij de vrijzinnige volkspartij, doch zoo als die politiek thans in China wordt gevoerd, baart zij zórg. Het is geen reëel belang van Duitsch land, die Chinecsche oorlog. Op het programma van Bulow valt niets aan te merken, doch de vraag is hoe die. cischen op de béste manier kunnen verkregen worden. Op Duitschland's belang alleen dient gelet, en dat is geen Kamerpoli- tiek, noch wraaktocht. De Chineesche gezant te Parijs heeft den Franschen Minister van Binn. Zaken een afschrift gezon den van een telegram dat hij uit Sjanghai had ontvangen, en dat den tekst bevatte van het kei zei- lijk besluit van 2 dezer betreffende de maatregelen tegen de prinsen en hoogwaardigheidsbekleders, die zich schuldig hadden gemaakt aan het steunen van de Boksers en het plegen van vijandelijkheden tegen de vreemdelingen. Dus ook hier tracht de Chinec sche Keizer tot vrede te stemmen. Buitenlandsch Nieuws. Het Parijgelie vredescongres Maandag is de geheele vergadering van het Vredescongres te Parijs gewijd geweest aan den oorlog. De commissie, die rapport moest uitbrengen over de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, was door hare Engelsche leden aangezocht eene motie voor te stellen, waarbij de houding der Engelschc re geering ten aanzien van den oorlog wordt afgekeurd. Die afkeuring was op voorstel der Engelsclien eerst in vrij heftige termen opgesteld, maar dc Fransche leden der commissie verlang den haar meer gereserveerd te doen Roman uit het Duitsch dooe JUL. MAR ST. 32) Nu kwam Noël Labarthe, Gor don's pleegzoon, erbij. De beide jonge mannen gingen samen weg en lieten Gordon alleen. De een zaamheid deed den Amerikaan goed, en zijn gelaat kreeg eene kalmer uitdrukking terwijl zijn blik treurig en onrustig bleef als tot dusver. Hij beschouwde de door gouden zonnelicht omstraalde mu- yen van het slot „Landepereuse", dat eene woonstede van 't geluk en den rijkdom scheen te zijn, en, ter wijl een diepe zucht zijne borst Ontsnapte, zeide hij Wat moet ik doen om van deze hoofden de slagen van het noodlot af te keeren, die ik zie komen 1 Des avonds stelde Bringuetaille* graaf Renaud ci'Alberon, die Mar- garete vergezelde, aan zijn neef Martial voor. Ook Savinien kwam voor den eersten keer sedert langen tijd weer op het slot. Zijne tegenwoordigheid werd bij na niet opgemerkt door Margare- te, die volop haar geluk genoot; bovendien toonde zijn gelaat, toen hij haar bij het binnenkomen be groette, eene uitdrukking van vreesachtigheid en smart, die dui delijker dan woorden voor zijn be rouw sprak. Hij waagde het nau welijks het jonge meisje aan te zien, trok zich ook spoedig terug en drong zich gedurende den gan- schen avond weinig op den voor grond. Gordon had te veel belang hij de' mogelijke gevolgen van dezen avond dan dat hij weggebleven zou zijnhij was daarom met Noël La barthe weer teruggekomen. Maar geheel in beslag genomen door de zorg om over Margarete te waken, bemerkte hij den storm niet, die hem zelf bedreigde, zoo min als den bliksemstraal, die even draal de, om dan niet op de hoofden, die door hem beschermd werden, maar op zijn eigen huis neer te komen... luiden. Ten slotte stelde de commissie de volgende motie voor „Het negende vredescongres, na het rapport te heb ben gehoord over de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, zooals die zijn voorgedragen door den secretaris-gene raal van het Internationaal Bureau te Bern „Overwegende, lo. Dat de Engelsche regeering stelselmatig heeft geweigerd gehoor te geven aan de verzoeken, om hot Zuid-Afrikaansche geschil aan ar bitrage te onderwerpen 2o. Dat de re geering der Zuid-Afrikaansche Repu blieken stelselmatig de arbitrage heeft aanvaard, en nimmer heeft opgehou den die te verzoeken „Verklaart'lo. De verantwoordelijk heid voor den oorlog, die op het oogen blik Zuid-Afrika verwoest, berust bij diegene der twee partijen die. bij her haling, de arbitrage heeft afgewezen, d. w. z. de Engelsche Regeering „2o. De Engelsche Regeering heeft door de beginselen van reebt en recht vaardigheid, die de roem zijn geweest van de Engelsche natie, te miskennen, d. w. z. door elke arbitrage te weige ren en een geschil dat door rechtskun dige middelen kon worden opgelost, door wilde kracht te doen beslissen, een aanslag gepleegd, op het reelit der volken, die de vreedzame ontwikke ling van de menschheid zal vertragen." De motie, waarvan de strekking met algemeenèn bijval werd ontvangen vooral de mcdedeeling van den Russi schen afgevaardigde 'Novicow, dat de Engelsche' leden der commissie een veel krasser motie hadden voorgesteld, dan thans aan de orde kwam, had veel succes werd lang bediscussieerd. Yves Guyot kwam er tegen op. Hij hield vol, dat aan de Engelschc regee ring nooit een bepaald voorstel tot ar bitrage was gedaan, maar werd docr Dr. Clark op zijn piaats gezet. Deze zelf had aan Chamberlain een abilrage- hof voorgedragen. Hij kreeg echter nul op liet rekwest. De andere- Engelsche leden stonden Dr. Clark bij, en ten slotte kon de voorzitter, Richet, consia- teeren dat het vrijwel buiten twijfel was, dat er arbitrage was geweigerd. De discussion konden verder worden bepaald tot de bewoordingen zelf der motie. En over die bewoordingen kon men het niet gemakkelijk eens worden. Ver schillenden, Frédéric Passjr, Marilleur, vonden ook deze verzachte lezing der motie nog te sterk. Men wenschte geen gevoeligheden te kwetsen. Een voor stel van den laatsten om de motie op nieuw ter wijziging naar de commissie te verzenden, werd niet 128 tegen 28 stemmen aangenomen. Naar aanleiding daarvan heeft thans de commissie den aanhef der motie voorgesteld „Het congres, zonder den schijn te willen aannemen, zich het recht aan te matigen om zich in de za ken van een bevriende natie te men gen, anders dan om de beginselen van de algemeene rechtvaardigheid hoog: te houden, en overwegende lo. enz.," terwijl nog een derde paragraaf aan de motie is toegevoegd „3o. Het con gres betreurt niet minder, dat dc mees te natiën, die vertegenwoordigd zijn gevve-ast op de confront ie van den Nog nooit was Helcne d'Alberon zoo schoon geweest als heden. Haar eenvoudig toilet, waarmee ze scheen te willen toonen, dat ze irolsch was op hare armoede, liet hare schoonheid nog beter tot haar recht komen, ofschoon het haar aan zachtheid en teederheid ont brak, aan de twee eigenschappen, welke juist de voornaamste aan trekkelijkheden van Margarete uit maakten. Deze was voor de liefde, Helene voor het heerschen gebo ren. Toch was de laatste maar al te zeer in staat om te betooveren en bewondering te wekken. Toen men Martial Richardier en Noël Labarthe aan Helene cl'Alberon voorstelde, boog ze vluchtig het hoofd, waarop ze oogenschijnlijlc onverschillig, maar in werkelijk heid met groote belangstelling de beide jonge mannen gadesloeg. Noël Labarthe boezemde haar blijk baar in 't geheel geen belangstel ling indes te meer echter hield ze zich reeds sedert geruimen tijd in hare gedachten met Martial, den broeder van Margarete, bezig, die even goed als zijne zuster een rijke buit was. Zou ze sterk en slim genoeg zijn om dien buit te Haag, geen enkele openlijke poging hebben gedaan, om gezag te doen toe kennen aan de besluiten, die voor baar een eereverbintenis zijn." - Dreyfus zal in zijn streven om eindelijk eerher stel te verkrijgen, niet op krachtige medewerking meer kunnen rekenen. Een artikel in de „Pctit Parisien", het orgaan van Jean Dupuy, den tegen- woordigen minister van landbouw, wijst er o. a. op. Het artikel, waaruit met zoovele woorden blijkt, dat Drey fus ook van het ministerie niets meer heeft te verwachten, wordt voor offi cieus aangezien. „Men spreekt ervan", zegtde „Petit Parisien", „aan liet eind van de tentoonstelling die ongelukkige zaak, diev.ooveel kwaad aan Frankrijk heeft berokkend, weer te gaan hervat ten, en sommigen beginnen in de bijna uitgedoofde sintels te blazen om te trachten het vuurtje weer aan te krij gen. „Wij beschouwen dc zaak-Dreyfus als onherroepelijk geëindigd." Dan betoogt het blad, dat liet niet aangaat, te zeggen, dat de ex-kapitein door van de revisie van zijn vonnis af te zien, en gratie aan le nemen, zijn schuld zou hebben bekend, maar even min heeft het pas te beweren dat met het aanvaarden der gratie de kwestie Dreyfus niet voor goed zou zij n gesloten „Alleen zij kunnen, op het oogen blik, de hervatting der Zaak verlan gen, die daarin c-ene aanleiding tot agi tatie zoeken; en liet is juist aan die ge dachte, aan dat verlangen naar onee- nigheid, dat de tegenstanders der Re publiek gevolg geven, wanneer zij met veel Idem tegen dc wederopvatting van het proces opkomen, terwijl zij den geheimen wensch koesteren en alle mid delen aanwenden, om de Zaak wèl op- •nieuw te doen aanvangen. „Na 't vonnis van den eersten krijgs raad, waarbij onwettigheden hadden plaats gehad, heeft de noodzakelijkheid van revisie zich aan alle onpartijdi- gen opgedrongen. Maar te Rennes zijn alle voorgeschreven vormen in acht genomen; menu moet zich dus thans hij" de beslissing van de rechters neer leggen, wil men niet het gezag van elk vonnis ondermijnen, elk vonnis van eiken rechter, d. w. z. den grondslag zelf van onze sociale samenleving. „Dat denkt geheel Frankrijk, en te recht, en om die reden wenscht het te gen geen prijs de Zaak opnieuw te be ginnen. Het vonnis van den krijgsraad stelt de wettelijke waarheid vast. Do toekomst, misschien, zal dè geschied kundige waarheid ontdekken." Do toestand in Engeleoli Indie. Hoewel het nu in Engelsch-In- dië reeds rijkelijk geregend heeft, komen er, zoo verneemt de „Stan dard" uit Simla, toch nog vreese- lijke berichten uit de binnenlan den, in het bijzonder uit het dis trict Bhildi. De zendelingen doen hun best om de menschen te red den, maar loch is de sterfte nóg verschrikkelijk. De inboorlingen bezitten ge- woonlijk niets dan wat lompen om zich to dekken. Bedden hebben zij in 't geheel niet en zij zijn ver plicht den heelen tijd, aan vocht en koude blootgesteld, op den kil len grond te slapen. Daaruit ontstaan natuurlijk tal rijke ziekten, aan welke de onge- lukkigen, door den hongersnood verzwakt, geen weerstand kunnen bieden. Heel het land is als met lijken bezaaid. Er is evenveel geld noodig om de ongelukkigen te Ideeden als om zc te voeden. Tot hiertoe is omtrent 25 millïoen bij eengebracht, waarvan slechts een derde door Engeland is gegeven, maar het aantal hongerlijders be draagt meer dan 90 millioen. De restaurateurs der wereld tentoonstelling. Aan de „Voss. Ztg." worden uit Pa rijs eenige rnededeelingen gedaan der faillissementen, die in verband met de wereldtentoonstelling hebben plaats gehad. Er zijn nu reeds zeven groote ondernemingen, die bankroet zijn, en racn verwacht een algemeene „krach", waaruit slechts een klein deel der tcn- toonstelüngs-e.xploitanten ongehavend te voorschijn zal komen. De tentoon stellingsdirectie zal daardoor nog in meer dan één proces gewikkeld wor den, daar den lieer Picard steeds har der verweten wordt, dat liij door zijn te fraaie voorspiegelingen de exploi tanten er in hc: fl laten vliegen. Picard, die rapport uitbracht over de tentoon stelling van 1889, herinnerde indertijd, dat er 37 restaurants cn bierhuizen waren geweest, die elk aanzienlijke winsten hadden gemaakt. Bij deze ge legenheid werden 28 plaatsen voor res taurants verpacht, waarbij den pach ters word voorgerekend in 1867 waren er 11 millioen bezoekers, in 1S7S 13 mil lioen, in 18S9 23 millioen, dus in 1900 kon men wel op een bezoek van 60 mil lioen menschen rekenen. Na deze ver pachting echter stond de directie aan een groot aantal andere exploitanten het plaatsen van eet- en drinkgelcgen- heden toeaan wel 200 tct 300, wien aanvankelijk terrein a 150, later legen 525 fr. den vierkanten meter werden afgestaan. Zestig bloemententjes wer den voor 20,000—30,000 frs. verpacht, doch toen zij geen zaken maakten wer den zij in drankhuisjes gemetamor- phoseerd. Ook schouwburgen en kijk spelen herbergden restaurants. Bij elkaar waren er ten slotte wel een 493 plaatsen, waar men te eten en te drinken kon bekomen. Een klein aantal daarvan kon slechts voordee- lige zaken maken. De eerste pachters zijn hierover na tuurlijk ten zeerste ontstemd. Daarbij komt nog, dat de directie dikwijls heel slecht zorgde voor de beloofde verlich ting en veel minder leesten gaf dan aanvankelijk in uitzicht was gesteld en waardoor de 60 millioen bezoekers tot geld verteren zouden verlokt zijn, geworden. Nu is het integendeel in verschei dene restaurants dikwijls akelig leeg geweest Een humoristisch blad liet dezer dagen zelfs een keliucr een der gasten zijn horloge en buidel afdreï-, gen, omdat hij op deze plaats, waai toch niémand lcwam, het veiligst zijn slag kon slaan Intusschen hebben de restaurateurs handen met geld uitgegeven voor hun concessies en voorliet plaatsen hunner meestal aardige gebouwtjes, doch de inkomsten zijn uitgebleven. Vandaar groote ontstemming, financieele klap-' pen, faillissementen cn dreigementen met processen. Dc schade, die door de overstroomin gen in Ligurië te Cengio, Maliare, Qui- liano, Piandimerlino en te Millesimo is aangericht, wordt zeer aanzienlijk geacht. Verscheidene huizen zijn inge stort. Te Millesimo steeg liet water bijna tien meter. Voor den 19den Octo-' ber, vreest men, zal liet spoorwegver keer niet kunnen worden hersteld. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Het Huwelijk van prins Albert. Dinsdag is te Munchen het huwelijk, van prins Albert van België en hertogin Elisabeth van Beieren voltrokken. Duizenden nieuwsgierigen vulden de straten der stad, om het voorbijrijden der prinsen en princessen hij te wo nen. Het publiek bracht hun geestdrif tige cn cindelooze ovaties. De minister baron Van Cruilsheim sloot het burger lijk huwelijk. Na de plechtigheid trok de stoet naar de hofkerk. Dahr waren intusschen het diplomatiek korps, do! genoodigden en de hoogc dignitarissen- vergaderd. Zoodra de vorstelijke personen had den plaats genomen, begon de plechtig heid van het huwelijk, door liet wis-, selen der trouwringen. De aartsbis-: schop van Munchen hield een aan-| spraak over do heilige plichten van het huwelijk. Hij drukte wenschen uit voor het geluk van het Belgische en van het Beiersche volk. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Roberts seinde Dinsdag uit Pre toria Twee-en twintig wagens, onder een escorte van 60 man be reden troepen naar Vrijheid trek kende, zijn gisteren bij de Jagers drift aangevallen door ongeveer 140 Boeren. Twaalf man zijn ontko1 men. De vrijwilligers uit Natal zijn dadelijk uitgezonden om het lot van de overigen vast te stellen. De Boeren hebben gisterenavond een trein laten ontsporen bij het station Pan (ten oosten van Mid delburg). In dien trein waren drie compagnieën van de Coldstraem Gardes sn andere troepen. Vijf man zijn gedood en 13 gekwetst- Naar de „Daily Telegraph" uit Louren?o Marquez vernam, wordt de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche spoorweg van Komatipoort naar Pretoria tegenwoordig rijks mili taire spoorweg genoemd. Uit Durban is gisteren aan de „Standard" het volgende gemeld liiiikens een telegram van gene- raal ParincH aan den gouverneur veroveren Op den weg naar huis was Hele ne stil en in gedachten verzonken Savinien boog zich naar het oor zijner nicht en fluisterde haar toe, zonder dat Renaud het beerde Nu, was de eerste indruk een gunstige Ze gaf geen antwoord en trok even de wenkbrauwen samen, als had eene ruwe hand haar uit een liefelijken droom gewekt. Savinien zou niet weinig verbaasd zijn ge weest, als hij den persoon had ge zien, die haar in haren droom on afgebroken voor haren geest zweef de, een persoon met een energiek, mannelijk gelaat en zachte, goedi ge oogen, niet het gelaat van Mar tial, maar dat van Noël La barthe Op „Rouches" gekomen, opende Noël, toen hij zich alleen op zijne kamer bevond, het venster en bleef daar langen tijd peinzend voor staan. Eerst toen eene flauwe sche mering aan den horizont den na derenden dag aankondigde, ging hij te bed, en toen de slaap reeds zijne oogleden zwaar deed worden, mompelde hij nog: Hoe sr.hqon is ze En op 't zelfde uur, toen de mor genschemering den dag aankondig de, sluimerde op „Landepereuse" Martial in, voor wiens cog even- ate voor dat van Noël het schoon e g._ aat, de heerlijke gestalte van Helene verscheen. Reeds den vol genden dag wilde hij haar weer zien, en dit viel hem te gemakke lijker, omdat de toebereidselen voor de bruiloft een voortdurend verkeer tusschen de beide families noodig maakten, want hij dacht er niet meer aan om het tot stand komen der verbintenis te verhin deren. Het zien van Helene had een veel te sterken indruk op hem ge in aakt. Gordon bespeurde bij zijne veel vuldige bezoeken wel de blikken, welke de jonge man op Helene wierp, en het bleek hem spoedig, wat er op til was. Hij ried, dat Martial het jonge meisje beminde en besefte dat hij daar niets tegen zou kunnen doen. Hij zag Martial verloren evenals hij Margarete ver loren waande, en eene namelooze droefheid kwam er in zijn hart. De dag van het huwelijk was aangebroken. Den dag te voren hadden Helene en Savinien Renaud alleen naar „Landepereuse" naar zijne bruid laten gaan, ofschoon Helene hem wilde vergezellen, wijl ze daar Nocl Labarthe hoopte te treffen. Maar haar neef had haar tot blij ven gedwongen met de woorden Blijfik moet met je spreken. Ze wist niet wat zc moest doen. Sedert den moord op Richardieï boezemde Savinien haar een go- heimzinnigen angst in, terwijl hij, steunende op het gemeenschappe lijk geheim, eiken dag meer machl over haar kreeg. Ik heb Renaud beloofd hem naar „Landepereuse" te vergezel len, bracht ze er tegen in. Renaud heeft jou niet noodig Die bemint zijne bruid te zeer dan dat hij jou afwezigheid zou be merken. Maar ik heb gisteren ook aan Margarc-te en Martial beloofd, dal ik zou komen. Nu, ga dan heen, zei hij mal een spottenden lach. Ik wil je al leen maar zeggen, dat je meneer Noël Labarthe niet op „Landepe reuse" zult vinden, daar ik hem twee uur geleden in Saint-Laurenl gezien heb.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1