is Maandag een konvooi van Na- talsche vrijwilligers gevangen ge nomen tien kilometer ten oosten van de Jagersdrift. Een luitenant en vier man werden gewond, twee inboorlingen gedood, verscheiden van het geleide gevangen geno men. Het is mogelijk dat de vrij willigers nu vooreerst nog niet naar huis zullen keeren. De particuliere correspondent van de „Standard" te Durban seint dat het opschorten der terugkomst; van de vrijwilligers daar groote beweging veroorzaakt. Het tele gram over het gevangennemen van het konvooi tussehen Bloeddrift en de Jagers drift door de Boeren, was afkomstig van kolonel Brude- wood, die erbij seinde dat hij naar Dundee terugtrok. In de buurt van Lindley wordt weer meer gevochten. De Boeren vallen Britsche voorposten en ver bindingslijnen aan. Kleine troep jes Boeren schieten in den omtrc-k van Johannesburg op Engelsche posten. De „Standard" verneemt uit Lou- reneo MarquezKruger ontkent dat hij zich ooit heeft willen over geven. of door Steyn genoopt is, het denkbeeld cm zich over te ge ven, te laten varen. De militaire gouverneur te Jo hannesburg heeft bekend gemaakt dat er een kwartier moet worden gereedgemaakt voor terugkeerende uitgewekenen, en dat men moet rekenen op 3000 tot 4000 's weeks, te beginnen met 10 October. CHINA. Uit Takoe Is den 29en gemeld Engelsche bron dat de Duitschers. alle moeite doen om het eerst den spoorweg van Peking naar Pao-ting te bezetten; zij zijn reeds te Liang- hsiang. Een Belgisch blad verzuimt de gelegenheid niet, er op te wijzen dat de Belgen in: 't bijzonder hij dezen spoorweg belang hebben, en dat de Duitschers het waren die zich 't sterkst tegen de Belgische expeditie naar Chi na hebben gekant. De Russen schijnen hunnerzijds tel kens nieuwe posten te bezetten aan den spoorweg van Tientsin naar Sjan- hai-kwan. De Fransche consul te Kanton sein de Maandag dat de Fransche vice- consul met de kanonneerboot „Ava lanche" teruggekeerd is, na met de Chineesche troepen saamgewerkt te hebben tot onderdrukking der onge regeldheden in do districten van de Westrivier. Er was daar veel schade aangericht, maar geen mensehen wa ren om 't leven gekomen. Een brief uit Odessa aan de Rossi ja bevat het bericht dat de troepen die de spoorwegen in Mantsjoerije moeten bewaken, versterkt zijn tot 11,000 man. Stadsnieuws HAARLEM, 4 Oct 1900. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van armenopzichter bij het Burgerlijk Armbestuur 12 sollici tanten aangemeld. De inschrijving van lezers voor de Bibliotheek der afdeeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond was 11. Zaterdag zoo talrijk, als zij nog nooit geweest is. Aan enkelen, die na gestelden tijd kwamen, anderen, die Zondagmorgen informeerden, of ze nog op de lijst ge plaatst konden worden, kunnen wij meedeelen, dat ook Zaterdag a. s. nog gelegenheid tot inschrijving is. Dan heeft ook de eerste uitdeeling van boe ken plaats. Kweekschool voor Onderwij zeressen. Het 29ste jaarverslag van het bestuur der Kweekschool voor Onderwijzeres sen kan wederom gunstig luiden, in zooverre het betreft den gang van het onderwijs en de resultaten daarvan. Geen enkele wijziging vond plaats in het onderwijzend personeel, wat onge twijfeld in het belang der inrichting is te achten. De cursus werd begonnen met 37 in wonende en 38 uitwonende kweekelin- gen, bij het einde van den cursus be droeg het aantal leerlingen 79. Voor de akte van onderwijzeres deden 18 kwee- kelingen met goed gevolg examen, voor de akte in nuttige handwerken 14 leer lingen, voor de akte in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek 14 kweeke- lingen. De gezondheidstoestand der inwo- Ze kon zich niet voldoende be- heerschen om niet te verbleeken. Ze gevoelde, dat hij haar doorzag. Toch trachtte ze te ontkennen. Waarom noem je den naam Noël Labarthe, en op welke wijze zou de aanwezigheid van dezen jongen man op „Landepereuse" voor mij van belang kunnen zijn Dat zal ik je zeggen, als we alleen zijn. Op dit oogenblik trad Renaud binnen om zijn zuster af te halen, maar voor deze iets kon antwoor den, zei Savinien Helene is niet al te wel en kan niet met je meegaan. Het jonge meisje waagde het niet hem tegen te spreken en stelde Renaud met eenige woorden ge lust, waarop ze met gefronste wenkbrauwen en gereed tot den strijd wachtte tot haar broeder ver trokken was. Toen de deur achter dezen dicht viel, ging Savinien op een stoei zitten, kruiste de been en over el kaar en zei Nu zullen we met elkander babbelen, schatje. En daar ze de zelfde trotsche houding behield, voegde hij erbijWij moeten ons nende leerlingen was het nfgeloopen jaar niet zoo gunstig als die, waarin men zich in vorige jaren mocht ver- blijdon. De in den laatsten winter alom heerschende influenza spaarde ook deze inrichting niet. Ongeveer tezelfder tijd deden zich verschillende gevallen van mazelen voor. De door die ongesteldheid aangc taste interne leerlingen zijn terstond ter verpleging opgenomen in het St. Elisabcthsgasthuis. Gelukkig kan worden vermeld, dat alle ongesteldheden een gunstig ver loop hebben gehad. De financieele ge volgen waren intusschen zeer gevoeiig voor de inrichting. Door de vrij aan zienlijke verplegingskosten, de minde re ontvangst van schoolgelden zoowel van interne als externe leerlingen, en tevens door den hoogen prijs dei- brandstoffen sloot het boekjaar der inrichting met een nadeelig saldo van f 1435.41 tegen een voordeelig saldo van 1255.725 in het voorafgaande jaar. De in het vorige jaar bepaalde ver hooging van het schoolgeld der inwo nende leerlingen met f 25 per jaar is dus niet ten onrechte ingevoerd, doch de invloed van dezen maatregel doet zich voorloopïg slechts weinig gevoe len, daar die alleen op de nieuwe leer lingen wordt toegepast. Dinsdagmiddag stak een kindje van den werkman A. de Zwaan aan den Heerensingel, in een onbe waakt oogenblik de armpjes in een kuip met kokend water. De arme kleine werd deerlijk verwond; de toestand is echter vrij bevredigend. Door de Gymnastiek- en Scherm- vereenigingen „Kracht door Oefening'' en „Concordia", wordt het volgende schrijven aan de overige vereenigingen gericht: Evenals hij ons zal ook zeker in uwe vereen!ging wel meermalen zijn ge klaagd over de meerdere voorrechten en gelegenheid tot het verkrijgen van onderscheidingen voor schermers, in tegenstelling met de beoefenaars der gymnastiek, waarvoor zelden of nooit iets wordt gedaan ter aanmoediging. Wij komen u daarom wagen, uwe me dewerking te willen verleenen tot het aanbrengen van eene verbetering in dien toestand, door te houden onder linge wedstrijden in de gymnastiek op ongeveer dezelfde wijze als die heden plaats hebben in het schermen. Indien u hiervoor in beginsel iets ge voelt, verzoeken wij u, twee afgevaar digden uwer vereeniging op eene ver gadering te willen zenden, die, ter be- spreking en goedkeuring van een daar aanwezig concept-reglement, zal plaats hebben cp Maandag 8 Oct., ten ure, in het gebouw van den Volksbond, Oude Gracht 40. E. N. E. T. Lijn Haarlem—Zandvoort. Van 1 tot en met 30 Sept. 1900. Aantal vervoerde passagiers 35388. Bruto ontvangsten f 6179.15. Het zelfde tijdvak des vorigen jaars 23606. 3929.20. Lijn HaarlemCeintuurbaan. Van en met 1 tot en met 30 Sept. 1900. Aantal vervoerde passagiers '701SG. Bruto ont vangsten f 4242.20. Het zelfde tijdvak des vorigen jaars 63394. f 4224.60. De thermometer teekende hedennacht te 12 uur 48 gr. en te 3 uur 45 gr. Fah renheit, d. L dus resp. 16 en 13 gr. bo ven nul. Gevroren heeft het dus nog niet, maar we gaan er op zoo'n manier wel hard naar toe. Ned. Bakkersgezellenbond. Woensdag-avond was in de beneden zaal der Sociëteit „De Kroon" eene ver gadering belegd vanwege het comité tot verbreiding van Zondagsrust en nachtrust, van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bakkersgezellenbond. De zaal was flink bezet. Onder de aanwezigen merkten wij eenige ge meenteraadsleden op. Als sprekers tra den op de heeren L. J. De Wit, voorzit ter der afdeeling Amsterdam en M. de Braai, lid van den gemeenteraad al hier. De voorzitter, de heer Raas, opende de vergadering, en wees op de mensch- onteerende toestanden die bestaan voor de bakkersgezellen. Verder zeide Spr. dat aan de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek „De Volharding", aan de patroons Paul Kaiser, Franken, Slot, De Dood, Van Bergen en Zwart man, per circulaire vriendelijk was verzocht verbetering in de vele mis standen te brengen, doch dat velen niet geantwoord hadden. De heer Cohen was ongenaakbaar en wilde van geen verandering in de goed bewust worden wat wij tot dusver hebben gedaan en wat ons nog te doen overblijft. Ik ben met de tot heden toe verkregen resul taten tevreden, daar ons alles ge lukt is. En naar ik hoop ben je even tevreden als ik. Ik verbeug me over bet hu welijk van mijn broeder. En voor mij heb je geen woord van dank? vroeg bij spot tend en toen ze geen antwoord gaf, ging hij voort: dit huwehjk is een weinig mijn werk, want, zooals je weet, was bet nooit tot stand gekomen, als de wakkere Richardier niet toevallig op de jacht om 't leven was gekomen. Zij rilde van ontzetting en hij vervolg de op denzelfden spottenden toon Door dit huwelijk komt een groot kapitaal in onze familie, ongeveer de helft van hetgeen de arme Ri chardier bezat; sta mij echter toe je geluk te wenschen met het mees terwerk, waardoor je bezig bent ons ook de andere helft van het be langrijke vermogen te doen toe komen. Ik begrijp je niet, stamelde ze bedeesd. Martial is tot over de ooren diensturen weten, niettegenstaande hem er op gewezen werd, dat op zijne Israëlietische bakkerij den Sabhathdag werd genist, en waarom dit dan niet op Zondag op de andere bakkerij „De Volharding" De heer Franken had evenwel de verzekering gegeven ver betering in den toestand te brengen, inits de andere patroons het ook deden. De heer Kaiser zal nu a. s. Zondag evenals de patroon Van Bergen niet laten bakken, dit is dus een eerste stap in de goede richting. Dat de anderen weldra volgen, was sprekers innigste wensch. Hierna trad de heer De Wit op, die er op wees, dat de aanleiding tot deze oproeping was, dat de patroons steeds op Zondag laten bakken en bestellen. Vooral dit laatste, het bezorgen van brood aan de clientèle, maakt dat de Zondagsrust niet spoedig wordt inge voerd. Het Haarlemsche comité heeft aan de bakkerspatroons verzocht om verbetering in den ellendigen toestand der gezellen te brengen, het heeft den parlementairen weg bewandelden men ziet het treurige resultaat. Het is mislukt en daarom moet nu de weg tot eisching gevolgd worden. Geëisclit moet worden één dag in de week rust, al is dit nu niet bepaald oen Zondag. De toestanden in de maatschappij ma ken het niet altijd mogelijk, dat een ieder op Zondag rust en daarom wil spr. dan ook niet alleen pleiten voor Zondagsrust. Hierna deelde spr. mede hoe in sommige bakkerijen des Zater dags zelfs van 20 tot 26 uren achtereen gewerkt wordt in eene atmosfeer van 100 a 110 graden warm te. Dringend be hoefte bestaat er dus aan rust na een zoo vermoeienden, gejaagd en arbeid. En inplaats van. die rust, moet het ver moeide lichaam des Zondags weder aan den gang. Dat is menschonteerend, die toestanden mogen niet langer be stendigd worden, daaT moet de geheelc burgerij tegen opkomen. En daarom zou spr. gaarne zien, dat een ieder pro pagandist werd, en liet ontvangen van versch brood op Zondag weigerde, dan zouden de patroons ook wel spoedig aan de billijke eischen der gezellen om Zondagsrust gevolg geven. Wat de pa troon Cohen betreft, deze moest eens hardhandig worden aangepakt. Zijne Israëlietische bakkerij is op Zaterdag gesloten, wellicht het gevolg van de pressie door de Israëlieten op hem uit geoefend. De christelijke gebruikers hebben deze macht nog niet op hem doen gelden, wellicht zal hij wan neer zij dit doen ook wel humaner tegenover zijn ander personeel optre den. En daar moet het heen. Er zijn nog meerdere feiten, üie het publiek in het oog moet houden. Nergens ziet men zoovele misstanden ais in de z. g. Volks-broodbakkerijen parasieten noemde spr. ze die leven ten koste van de arbeiders. Zij kunnc-n bet brood evenmin goedkooper jpveren, als ande ren, alleen door bet uitzuigen der ge zellen is dit mogelijk. En dat geschiedt belaas. Verder wees spr. op bet inge zonden stuk van een alloniemen schrij ver in ons blad, vóór eenige dagen ge plaatst, dat geheel blijk geeft van een persoonlijke veete jegens den heer Raas. De schrijver maakt daarin eene aanmerking op de eventueele vergade ringen op Zondag. Dit is een gevolg van de misstanden, dit komt omdat de bakker geen andere gelegenheid heeft om te vergaderen, omdat hij nimmer vrij is. Wanneer de hakker Zondag vrij krijgt en daarna ook de nachtrust, dan werkt hij indirect mede tot het afschaf fen van Zondagwerk voor anderen en vergadert hij niet meer op Zondag. Hoe zal men tot Zondagsrust komen In Amsterdam hebben wij op zekeren Zondag de Zondagsrust genomen en het gevolg was dat Amsterdam dien dag zonder brood was. Daarna is op Zondag geen versch brood meer be steld alleen wordt in enkele bakke rijen om 3, 4 of 5 uur de dienst her vat. De volksbakkers moeten publicee- ren twee of driemaal per dag versch brood te leveren, omdat de qualiteit zoo slechts is, dat wanneer het brood oud bakken wordt het oneetbaar is. Zoo doende moeten zij hun debiet vergroo- tcn. Dat er geen antwoord van de pa troons is ingekomen, heeft spr. niets bevreemddit is steeds het geval ge weest. Het request is tevens veel te zoetsappig, veel te beschaafd geweest, en derhalve hebben de patroons ge zwegen. Spr. hoopte evenwel dat de afdeeling niet den moed zal laten zak ken, doch zich krachtig organiseeren en den patroons een eisch stellen om in hun dringendste behoeften te voor zien. Ten slotte zette spr. uiteen, dat het zeer gemakkelijk was dat de Zondags- rust werd afgeschaft, mits de patroon op je verliefd en maakt daar vol strekt geen geheim van. De jonge man schijnt een rechtschapen, openhartig karakter te hebben, dat rnen gemakkelijk zou kunnen leiden, en met een weinig handig heid, die je niet ontbreekt, zon je: jou stellig door hem naar 't altaar; kunnen laten leiden. Dank zij dezé verbintenis zouden we 't geheele vermogen in ons bezit krijgen, wat eene heel aardige zaak was. Heb: ik geen gelijk? Zeker, gaf ze ten antwoord, 't is echter maar jammer, dat deze droom niet zal uitkomen. Waarom dan Allereerst wijl ik niet zeker weet of Martial me werkelijk lief heeft. Als ik het je zeg, kun je het gelooven. Maar je behoeft slechts een weinig te vrachten om je zéker te overtuigen, daar mijns inziens de liefdesverklaring spoedig moet volgen. En in de tweede plaats om dat ik Martial Richardier niet lief heb 1 Savinien barstte plotseling in een luid gelach uit. Buiten twijfel scheen hem hetgeen Helene had én de burgerij medewerkt. In 189*4 werd te Amsterdam gezegd dat het onmoge lijk kon geschieden, doch tegenwoor dig blijkt dat het zeer gemakkelijk kan. Wanneer het publiek medewerkt, ver dwijnen de bezwaren spoedig en zijn de onkosten aan bet bakken op Zondag verbonden grooter dan de ontvangsten. In liet wetsontwerp op arbeids- en rust tijden wordt gesproken van 7 Zonda gen, die de bakkersgezel rust moet heb ben. Dit artikel veroordeelt de geheele wet, omdat wanneer het mogelijk is hem 7 Zondagen rust te geven, dit ook mogelijk is op de overige 45. Een ander artikel zegt dat den eunen dag en den anderen nacht mag gearbeid worden. Ook dit veroordeelt zichzelf, om dezelf de redenen als bovengenoemd. Men moet evenwel nog niet veel ver wachten vnn dit wetsontwerp, daar 't bij de verandering van de Kamer wel weer in den doofpot kan raken. En mocht het worden aangenomen, dan is het de plicht van het comité om behal ve de 7 Zondagen ook de andere 45 te eischen. Duizenden bakkersgezellen houden thans het oog gericht op Haar lem en daarom verzocht spr. dringend Haarlem's burgerij het comité finan- tieel of moreel te steunen. Begint met het brood te weigeren van patroons die op Zondag laten werken, en werkt zoo doende mede. Met eene krachtige opwekking aan de gezellen om zich krachtig aan te sluiten, en ijverig mede te werken aan de opheffing der groote misstanden in hun vak met te wijzen op de coöpera tieve bakkerij, die het bewijs gaf, dat Zondags- en nachtwerk overbodig is, besloot spr. zijn luid toegejuichte rede met het aanhalen van een gedicht van Roorda van IJzinga. Hierna kreeg de heer De Braai het woord, die er op wees hoe bescheiden de eisch van het comité was om Zon dagsrust te erlangen na 6 dagen hard wérken. Zondag is de dag om zich aan zijne familie te geven om krachten te verzamelen voor den te langen werktijd in de week. De pogingen tot bereiking van Zondagsrust zijn afgeslagen op den onwil van den patroon en van het broodetend publiek. Maar weet gc dan wel wetgever en publiek onder welke droevige omstandigheden uw brood wordt gereed gemaakt Weet ge Haar lem's burgerij, dat de gezc-lien werken 18 a. 20 uren, des Zaterdags nog meer, dat schafttijden tot hunne vrome wen schen behooren, om nog te zwijgen van het lage loon. Zijt go nu overtuigd dat uw brood niet alleen van meel wordt gereed gemaakt, maar ook van het zweet en bloed van den hakkersgezel Is hun eisch dus ongehoord? Neen, hij is rechtvaardig. Ook aan de wet op ar beids- en rusttijden van dit ministerie van Sociale Rechtvaardigheid, hechtte spr. niet veel waarde. Met die wet is nog lang geen ideale toestand gescha pen. 11 uur mag gewerkt worden per dag overwerk wordt toegelaten, en de Zondagsrust is evenmin verzekerd slechts van 7 Zondagen wordt gespro ken, hetgeen veel te weinig is. De Haar- lejmsche Brood- en Meelfabriek spot met de Zondagsrust, om 5 uur moet de machinist aanvangen, om 6 uur de deegmakers en om 8 uur de overige ge zellen. Een te lange arbeid sloopt den werkman, dit zeide ook onze Burge meester, toen hij zich vóór het voorstel van den heer Hofland om 10 uur arbeid te doen verrichten, verklaarde. Spr. hoopte dan ook dat het voorstel inzake minimum-loon en maximum-arbeids tijd werd aangenomen. En waar de coöperatieve bakkerij nacht- en Zon- dagsarbeid heeft afgeschaft, is het dan niet treurig dat de patroons door de concurrentie dat niet willen doen. Het publiek moet dus medewerken en ver der moeten alle vakvereenigingen de handen in elkander slaan oin naast de bakkersgezellen te strijden voor bun billijken eisch, opdat gezegd zal kun nen worden „Van Haarlem begint de Victorie 1" Aan bet debat namen verschillende personen deel. De heer Schram zeide dat in 1892 bij de burgerij 10.000 biljet ten waren rondgezonden, met de vraag of zij er op gesteld waren Zondags versch brood te ontvangen. 5000 waren teruggekomen met het antwoord, dat zij het niet verlangden. Derhalve ligt de tegenwerking niet bij het publiek. Verder beweerde spr. dat men ijverde voor Zondagsrust en derhalve niet te vreden was met een dag in de week. Voor vrijen Zondag moei geijverd wor den en de geopperde bezwaren worden beschaamd gemaakt door de coöpera tieve bakkerij. Verder vroeg spreker eenige inlichtingen over de Haarlem sche Brood- en Meelfabriek. De heer Hugenholtz zeide dat de fout niet bij de fabrikanten zat, doch bij het publiek, dat moet weigeren versch gezegd zeer grappig, want zijne vroolijkheid duurde tamelijk lang. Toen hij weer wat tot bedaren was gekomen, zei hij Je moet het me maar niet kwalijk nemen, maar je hebt soms van die allerdolste invallenEn op deze tegenwerping was ik al lerminst voorbereid. Openhartig gezegd is het mij volkomen onver schillig of je den jongen man lief hebt of niet 1 Jou misschien wel En jou ook 1 sprak hij op ru wen toon. Begin maar met geene nieuwe dwaasheden, als liefde, maneschijn en dergelijkeje zult met Martial Richardier trouwen, ik wil het. En wat Noël Labarthe aangaat....... Ze kwam dicht bij hem. Nu, wat Noël Labarthe aan gaat? Je bemint hem, niet waar? Dat is mogelijk. Je bemint hem. Wees oprecht en beken het 1 Nu dan, ja! Ik had het geraden. Welnu, luister wat ik je zal zeggen. Hij vatte hare handen, om haar te dwingen in zijne nabijheid te blij- brood te eten. Men moet evenwel geen beroep doen op het publiek, dat egoïs tisch is ,doch zich krachtig organisee ren, om den strijd te aanvaarden. Mocht eene werkstaking komen, sta dan pal en houdt vol, zet dan door den eisch voor uw stoffelijk en geestelijk welzijn. Maar ge moet overtuigd zijn, dat uw weerstandskas sterk genoeg is. En daarom was het wensch el ijk dat alle arbeiders brood betrokken bij de coöperatieve bakkerijdan kon de winst gebruikt worden om te trachten verbetering in de toestanden te krij gen, dan konden zij hun eisch doorvoe ren, waartoe wellicht op heden nog geen kans bestaat De heer Breed verwacht niets van Zondagsrust voor en aleer de nachtar beid is afgeschaft. De voorzitter en de inleider dienden van repliek. De heer Segaar beweerde dat zijne bakkerij sedert 1892 steeds is vooruit gegaan, en bij hem van dien tijd af de Zondagsrust reeds is ingevoerd, zoo dat dit alleszins mogelijk is. De voorzitter sprak hij het sluiten van de vergadering den wensch uit, 'dat. alle patroons weldra het voorbeeld van den heer Segaar mochten volgen. Het bouwen van drie woonhui zen met afzonderlijk opgaande bo venwoningen op een terrein aan de Leidsche vaart nabij de Pijls laan te Hec-mslede, den 3e October j.l. aanbesteed door den Architect J. A. Traanberg, is, met kleine wij ziging naar plan A, gegund aan G. L. Zantvoort voor f 10902. Door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland is be paald, dat het aantal loten van de verloting te houden door de Ver eeniging tot behartiging van dc stoffelijke en geestelijke belangen der armen van door armen op de maalinrichting vervaardigde goede ren ten vcordeele dier vereeniging zal mogen bedragen 2500 stuks a ,60 cents het lot. Men zie naar aanleiding der voor stelling van „Don Pietro Caruso*' en „Ontrouw" in den schouwburg heden avond, onze rubriek Lette-' ren en Kunst. Woensdagmiddag omstreeks half vijf waren twee loodgietersknechts van de firma H. Koning bezig met herstellingen te doen aan het huis van den heer Frölieh in de Zijl straat. Door een noodlottig toeval: viel de jongste knecht, Hessels, van de ladcler; zijne poging om zich nog aan een steen van de voorpui vast te grijpen mislukte, doordat deze afbrak. Ongelukkigerwijs kreeg nu de andere knecht, Kol- derie, dezen steen op 't hoofd, zco- dat beiden min of meer bewuste loos moesten worden binnengedra gen bij den apotheker Keur, waar hun de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Een oogenblik la ter konden zij weder huiswaarts keeren. Kolderie had een diepe hoofdwonde bekomen de andere kwam met den schrik vrij. Even wel konden heiden heden morgen hun arbeid nog niet hervatten. Heemstede. Door de afdeeling Heemstede van den R. K. Volksbond zal op Maan dag 10 October a. s. des avonds Si uur, eene vergadering worden ge houden, in 't café „Steenvoorden", aan den Koediefstol. Z&ndvoöïfc. Bij B. en W. is ingediend een bouwplan voor eene villa aan den Kostverlorenstraatweg, alhi e r C. Wesselinlc, die met een wagen eenige maanden geleden door de electrische tram werd aangereden, waardoor zijne vrouw, die mede cp den wagen zat, viel en eenigen tijd daarna overleed, is thans in zoo verre hersteld, dat hij weder op de been is, doch nog niet kan wer ken. In de Raadsvergadering op Woensdag 3 October j.l., des avonds te 7i uur, waarbij alle le den tegenwoordig waren, werd. na opening, lezing' en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. mededeeling gedaan van het pro ces-verhaal van kas-opneming voor- het derde kwartaal 1900, alsmede van een schrijven van den heer J. de Vries Pzn. to Zaandam, inhou-, ven, en sprak na eene korte pauze herinner jij je nog de woorden, die je op den dag tot mij spraakt, toen we met elkander overeenkwa men om met inspanning van al onze krachten, met de kracht van onzen haat en onzen vernederden trots naar een beter lot te streven? Spreek, herinner jij je die? Neen, ik herinner mij ze niet. Dan heb ik een veel heter ge heugen dan jij. Je zeidetvoor menschen als wij bestaat de liefde nietwij moeten ons hart bedwin gen, moeten eiken daaruit ont- spruitenden drang onderdrukken. Zij liet het hoofd hangen. Je hebt een slecht geheugen, zooals ik zie, ging hij voort, en daar het mijne beter is, zul je mij moeten toestaan jou van tijd tot tijd aan deze woorden te herinne ren om je te beletten eene dwaas heid te begaan. Herinner je verder, dat we vreeselijke brieven hebben gewisseld ;wel kun je jou van den eene tegen mij bedienen, maar ik zou ook niet aarzelen om met den mijne jou dwaasheden te voor komen. Stel je eens voor, dat Noël Labarthe dezen brief in handen had etende mededeeling, cfat fiij den grond aan hem verkocht bij raads besluit van 27 Juli j.l. No. 8, niet wenscht te accepteeren met het oog op de door den Raad gestelv. voorwaarden. Naar aanleiding van een briëv van den Burgemeester van Purme- rend werd besloten aan de Ned.1 Vereeniging voor Gemeente-belan gen adhaeaie te betuigen met het besluit om een onderzoek in te, stellen naar de mogelijkheid tot oprichting van een pensioenfonds' voor Gemeente-Ambtenaren. Aan P. Zwaan werd vergunning, verleend een gedeelte van den grond aan do Willemstraat, door hem aangekocht bij raadsbesluit van 28 Mei j.l. No. 5, in plaats van met een muur, met een hekje af te scheiden van den openbaren weg, zooals op de daarop betrek king hebbende teekening is aan ge wezen. In behandeling kwam de ge meentebegrooting voor 1901. De verschillende posten werden •achtereenvolgens voorgelezen en daarin geene wijzigingen gebracht, zoodat de begrooting werd vastge steld tot een bedrag van /35,i00.14| zooals die door B. en W. was op gemaakt. De jaarwedde van den nieuw aan te stellen agent van Politie werd bepaald op 450.met deelneming in een pensioenfonds en 50. vergoeding voor kleeding en uit rusting. Oproeping voor die be trekking zal worden gedaan van personen tussehen 25 en 35 jaren. De jaarwedden van den Inspec teur van Politie en de Gemeente veldwachters I. Behrens en G. W. Ehbrecht werden respectievelijk bepaald op 550.f 47-5.en f 525. Op het verzoek van den veld wachter G. ,W. Ehbrecht om zich metterwoon te vestigen boven hot Politiebureau werd goedgunstig be schikt. De Raad machtigde B. en W. de plaatsen aan te wijzen voor het stellen van t'ransformatorenhuisjes voor de elèctrische verlichting, met dien verstande, dat de vergunning voor de plaatsing tijdelijk wordt verleend. Daarna werd de vergadering ge sloten. Haarlemmerméér. De onderwijzers van Haarlem' mermeer hebben zich per adres tot den Raad gewend, met verzoek de tractementen te herzien en reke ning te houden met de dienstja ren. Het bedraagt 550.600. en 650. Het is thans in de binnenwate ren van Haarlemmermeer zeer druk. Tal van schepen varen in en uit om de bieten naar hare be stemming te vervoeren. De zwaarte valt niets mede. Opnieuw willen stemgerechtig den aan den Ringdijk bij Aala meer pogingen bij den gemeente raad van Haarlemmermeer aan wenden, om aldaar een stembureau- te krijgen. Reeds vroeger zijn die pogingen mislukt. Mej. F. van der Lugt alhier. staat als I No. 2 op cis voordracht van B. en W. van Amsterdam, voor onderwijzeres aan de school der le klasse no. 6. Binnenland. Academische esameas. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren G. Meüleman en K. H. Bournan het candidcats-examen in de ge neeskunde door den heer A. D. Gheriex. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift „De niet-operatieve behandeling van Salpingitis", de heer C. E. G. G. Schroder, arts te Eindhoven, ge boren te Stratum. Leerplicht. Naar wordt medegedeeld, zal de wet op den Leerplicht den len Januari a. s. in werking treden. Da „Gelderland" Het pantserdekschip Gelderland, thans op reis naar Perim naar Lou- Savinien, heb medelijden... smeektè ze vol ontzetting. Wees volkomen gerust. Dat moet geen dreigement van mij be teekenen, want je bent veel te slim dan dat ik ernstig zou moeten drei gen. Maar dat is nog niet alles. Herinner je, voegde hij met ge smoorde stem erbij, dat we ook door het vergoten bloed met elkan der zijn verbonden. Een kreet van schrik drong zich over hare lippen. Neen, neen, slechts dat niet Ik heb het niet gewild. Deze mis daad heb je alleen bedreven, het vergoten bloed kan alleen over jou komen.,. TVVordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2