Tweede Blad, 2)8 schuld van tien Geneesbeer. behoorende bij l;Hai;rleiii's Dagblad" van Maandag 8 Oct. 1900. Iffiss. 52BBm Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29 Do HaarlemscLe Haaidelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke "winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt, slechts f 2,50, terwijl de voordeel en gi-oot zijn. Rechtskundige aidviseurs zijin de hee- ren mis. Th. die Haan Hugenholtz en. H. Pil. de Kanter, Spaame 94, welke gratis advies in handelszaken geven aart de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de bee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor bet lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijneistraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor liet mogelijk is H.H. leden nauwkeurige infonnaties te verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland- De kosten dezer informaties bedragen. 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen, gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopon jaar verstrekt. In Mei en Juni zijn 72 vorderingen tot een bedrag van f 2765.73 betaald, 9 vorderingen worden ai'betaalcL 12 vorderingen zijn uitgestelcL Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maanetlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge in, aiakt, dat pretention, buiten de stad in ie vorderen, niet worden behandeld, tenzij,- portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begïj nestraak cn is ge opend lederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gcwensclite inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.ni., de overige dagen van 34 nm. Stadsnieuws In de Stuivers-Spaarbank werden in het 3e kwartaal dezes jaars ingebracht 2314 posten tot een gezamenlijk bedrag van f 4529.411- en uitbetaald 237 posten te zamen bedargende f 2831.011. De Iieeren Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman en J. B. A. Saeijs hebben ge volg gegeven aan het verzoek van de werklieden, die verleden jaar hunnen cursus gevolgd hebben. Zij zullen thans weder gedurende de wintermaanden in 'Weten en Werken" een cursus ge ven. De heer F. F. Grabijn heeft zich aan beide heeren toegevoegd. De heef Nieuwenhuijzen Kruseman zal cosmogranhie doceeren, de heer Saeijs geologie en de heer Grabijn kunstgeschiedenis. De cursus begint op Vrijdag den 12n October a.s. In het douche-badhuis zijn in de af- geloopen week genomen 551 baden.. Men schrijft ons: Het strijkorkest van Haarlemsch Muziekkorps opent a. s. Zondag de Avinten-campagne met een Populair Concert in het Brongebomv. Voer dit concert zijn geëngageerd dc heer en mevrouw Carters, hoogst komisch du- ettistenpaar; de heer Carters zelf is een echte Neger, zijne vrouw een blanke. Verder treedt op de bekende komiek, de heer Soesman, in vier voor drachten. Het orkest zal een opgeAvekt programma ten uit\7oer brengen. In het trapportaal van het Museum Aran Kunstnijverheid zal a. s. Zondag eene verzameling cretonnes tentoon gesteld worden die voor het grootste JF1 e ii 11 t si. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARY". 34) Maar uwe zuster zou dan nog zeggen: Helenc is trotsch. Ze kon zich verheugen over het huwelijk van Renaud, want Renaud beminde hartstochtelijk en werd e\*enzoo hartstochtelijk bemind. De liefde is dc verontschuldiging voor me nige dwaasheid. Helene echter weet, dat ze arm is, Helene heeft genoeg macht over zichzelvo om koel te oordeelen, Helene is van hoogmoed vervuld zal ze het ooit kunnen verdragen, dat men van haar zegtze beminde den man niet en werd zijne vrouw alleen maar om rijk te zijn Ge zult mij dus nooit bemin nen? vroeg hij. Dat weet ik niet ik wilde .slechts waarschuwen voor uzel- gedeclte van Nederlandschen oor sprong zijn. De patronen werden dooi den heer D. Crop geteekend terwijl ze in de fabriek der firma Van Vlissingen Co. te Helmond werden geprepa reerd en gedrukt. Tevens wc-rden en kele Fransche en Engelsche fabrika ten bij deze tentoonstelling gevoegd. De verzameling afbeeldingen van de we-eJdtentoonstelling zullen nog en kele dagen tentoongesteld blijven. Zondag a. s. is de toegang kosteloos. Men schrijft ons dat het aantal trei nen waarop tusschen Haarlem en Am sterdam de ééndaagsche retourbiljet ten geldig zijn, met den winterdienst zijn vermeerderd; treinen \roorheen van het buurtverkeer uitgesloten zijn thans daarin opgenomen. Op heden zijn de ééndaagsche bil jetten op genoemd traject alleen niet geldig op slechts 3 treinen van iedere richting. Hetgeen ons natuurlijk niet afbrengt van de meening dat het op alle trei nen, zonder onderscheid, behoorde ie zijn. Pansioen voor den Werkman. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons nummer van 10 Sept., ge titeld: Pensioen voor den Averkman," schrijft Mary I. Fleischmann, inspec- trice der Nationale LcvensA'erz.-Bank alhier, in de „Mentor." Ook ik acht do pensionneering meer dan noodig voor den werkman als mede dat er veel over geschreven en besproken wordt om voor zijn toekomst ie zorgen maar hier zijn de wedu wen en kinderen meestal niet bij ge baat. Edelmoedigheid A-an de patroons en van diens opvolgers bij hun sterven beslissen het lot van den ouden werk man, tot iets te dwingen kan men de werkgevers niet, de mogelijkheid kan bestaan dat naast deze edelmoe digheid óók voor de A-zodowen eri kin deren zal gezorgd worden als de man trouw en" langdurig zijn dienst .beeft bewezen en hij komt te sterven. Maar neem eens aan dat de man jong sterft na onvoldoende arbeidsjaren en dat zijn gezin daardoor aan hun lot Avordt overgelaten wat moet er dan \"an hen worden? De couranten zeggen het u: eene oproeping door dominé's of bekende particuliere personen, een comedie-voorsteiling uit liefdadigheid gegeven, waar dc opbrengst na af trek van onvermijdelijke kosten haar ter hand wordt gesteld. De ar moede en afhankelijkheid is hierdoor gepubliceerd en een ieder kan lezen op welke vernederende wijze zij is voortgeholpen! Mij dunkt in den te- genwoordigen tijd moet dit een hulp zijn, die door een flinke en degelijke vrouw niet afgewacht wil worden, al behoort zij tot den werkmansstand. Zij, de vrouw die er belang bij heeft, moet weten dat er een andere hulpbron be staat om haar niet geheel broodeloos te laten zitten, als haar man komt te sterven. Ook de werkgever moot trach ten hierin te voorzien, en den man er op wijzen. Als de w ""kivian zijn pa troon voldoet, en zijn Averkkrnoht véél waarde voor dezen heeft dan is het billijk pat.het loon, als het niet vol doende is, voor dit doel wórdt ver hoogd, desnoods niet de verplich ting om per 3 maanden dc cruitantiën der premie dier A'erzekcrihg te toonen. Door eene jaarlijksche bijdrage geeft de werkgever aan het gezin een rustig bestaan. Bij niet-verzelcerd te zijn kan de AvedUAve allicht toch aan spraak maken op eenige hulp van den patroon, wat vaak voor vele werkge vers een groot bezwaar is. Te weinig is deze verzekeringsc[uaostie althans in dc volksklasse bekend en daar om acht ik het van zéér groot belang dat.de dames uit den goeden stand en met eenigen invloed een grootsch werk kunnen verrichten, door huis bezoek te doen in den werkmansstand om de vrouw opmerkzaam te maken, dat zij haar man moet helpen aanspo-j ren tot het sluiten eener \;erzekering. Als het slechts f 3C0 a f 400 is die haar bij den dood van hem wordt ter- hand gesteld, zal een flinke, gezonde- en arbei.dza.rne vrouw hiermede gehol pen zijn om het een of ander, aan te vangen, en meerdere hulp van buit&t af zal zoo noodig gemakkelijker te verkrijgen zijn, dan Avanneer zij di rect na den dood zonder een cent ach terblijft! Het is vrij algemeen dat de begrafeniskosten gedekt worden door eene uitkeering uit een fonds en dit acht ik bovendien noodzakelijk: de gelden door mij bedoeld aan de wedu we uit te keeren, moeten niet clknea om den man te begraven, doch als hulpmiddel cm het een of ander aan te vatten, hetgeen veer Iiaar het ge- schikst blijkt. ven, voor alles, wat de toekomst- zou kunnen brengen, wanneer dit huwelijk tot stand kwam. Niet ik heb tot u gesproken, maar uwe zuster, aan wie ge liet zien. hoe het met uw hart stond. En als gij mij wilt toestaan de wijze raadgevingen, welke Margarete u dooi- mijnen mond gaf, met mijne eigene aan te vullen, dan zeg ik u bemin mij niet tracht mij te vergeten Andere meisjes zijn even mooi als ik, en ik ken er een in uwe nabijheid, waarop ge niet let, en dat toch uwe liefde waar dig is. Ik bedoel uwe nicht Ju Ie. Het schoone mannelijke gelaat van Martial drukte diepe smart uit. -Ge bemint een ander, sprak hij somber, en het is niet moeilijk! den naam van hem te raden. Martial, ik bid u Noël Labarthe is de gelukki ge kwam het als eene klacht over zijne lippen. Ja. hem beminde ze, maar toch ontkende zij het. De bedreigingen van Savinien klonken haar in de, ooren. Ze was niet meer haar eigen meesteres, en of haar .neef bij haar was of op een afstand A'an hii beheerschte haar volko- Voor vele gezinnen is eene uitgave van 9 a 12 voor eene jaarpremie eener ver zekering van circa f 300 k f 400 zéér bezwarend, al is de bepaling er bij dat hij bv. na 20 jaar vrij is van beta len, waar toch reeds de gelden A-oor ziekenfonds, enz. per week voor het gezin op circa 25 et. komt! Zoolang als er nog geen algemeene pensioenwet is ..en dit ideaal blijft steeds zoo hoog in de lucht hangen" is wellicht een utopie èn de pension neering van den werkman nog afhan kelijk blijft van weldadigheid en wel- denkenden, is het een eerste vereisclite en plicht dat de werkman, evenals el ke degelijke huisvader in welken stand of functie ook denken moet, wat zal er van mijn gezin worden als ik door den dood van hen wordt wegge rukt. Laat hij met zijn patroon of chef, deze zoo hoogst noodige quaestie be spreken vóór dat het te laat is! Het afwachten van een pensioenwet (alsmede 't stichten van eigen fondsen) heeft menigeen al parten gespeeld, die er op gewacht hebben. Er zijn ver scheidene vereenigingen die jaren be zig waren om een eigen fonds te wil len stichten voor pensioenverzekerïng en hunne leden moesten mededeelen: helaas, onze jarenlange pogingen zijn mislukt, verzekert u nu bij bestaand"! Maatschappijen. Zij die bleven wach ten; werden ouder en hierdoor de door hun te betalen premiënj hooger. Helaas! zij werden de dupe van schoone be loften., Heemstede. Ondertrouwd: J. M. J. Braam en A. C. van Bruggen. M. Geutskens en A. G. Wijfjes. Getrouwd: D. Berendrecht en A. M. Koppen. Bevallen: M. C. larenKooijman, d. Overleden: G. van Houten, 8 dagen. \V. Koelemeijer, 18 m. A. van den Berg, 9 maanden. De milicien-verlofganger Chris-' tiaan Hcogenstein uit deze Gemeen te, is voor den Militiedienst afge keurd wegens lichaamsgebreken. Volssn. Ondertrouwd: N. Graaman en W. L. Vlegels. O. Zonneveld en J. M. Iluij- bens. T. J. Boorsma en S. Haantjes. Getrouwd: L. Wijker en C. Sloot. Bevalleen: B. van BeekHum-der in an, d. T. VisserMets, z. N. Kok Mei j boom, d. A. A. A'an Veelende Wet, z. E. KortliouAver—Bierman, cl. Overleden: T. P. Alders, llm. J. T. Braam, 69 j. G. ten Ham, 74 j. A. A'an de Wint, 3 m. TJzzmiden. De electrisclie verlichting van JJmuiden, V eisen en Santpoort on dervindt plotseling groote -vertra ging door een besluit van den mi nister van waterstaat, waarbij is bepaald dat cle Maatschappij geen kabels mag leggen op minder dan i.0 meter afstand van telegraaf- en telefoonlijnen. Nu zijn de wegen in genoemde gemeente gemiddeld niet breeder dan 7 meter, en loopt langs vele aan de eene zijde de telefoon- en aan de andere zijde de telegraaf lijn, zoodat het voldoen aan de door den minister gemaakte bepaling) hoogst lastig, zooal niet onmoge lijk is. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school, jaarwedde f 600, hebben zich ruim. 40 sollicitanten aangemeld. Haarlemraerïie&e en Spaam- wouöe. Ondertrouwd: P. J. Drugliorn en C. A. de Mooij. Getrouwd K. Dekker en A. M. Kroon. A. van Elk en Th. Melissen. J. Kroon en G. Sevenmaker. Bevallen: T. FolkersmaSehaafs- ma, d. L. BakkerWolse, z., M. Dir kenMeijiand, z. (11.) Overleden: G. ICreek, d. 1 j., M. M. Wil derons, d. 6 m. Van wege de genie wordt cwerge- gaan lot het. maken van een Aveg dooi den Rottepolder (straatweg ringvaart Haarlemmermeer). De daarvoor bc- noocligde gronden zullen, worden ont eigend. Schoten. Overleden: A. H. Smits, d. 7 m. Spasrndam. Bevallen: C. GoebertVan der Vijgh. d. men. Waarom noemt ge juist me neer Labarthe? liebt ge in mijne houding tegenover hem iets be speurd. wat u het recht geeft tot dit A-ermoeden? vroeg ze. Z>veér me dan, dat ge hem niet bemint. Hij was zeer opgewonden en zocht bij deze woorden hare han den ie A'atten. Ge hebt geen recht om een eed van mij te vorderen - Zijt ge bang? Volstrekt niet. Als ik hem be minde-, zou ik er geen geheim uit maken. Maar hij? Hij bemint u? Daaraan zou ik niets kunnen veranderen. Zeker hebt ge zijne liefde aan gemoedigd Heb ik misschien de uwe aan gemoedigd Ge bemint hem Ja, ge be mint hem Alles zegt het mij, al les wijst er op. Ge dient echter te weten, dat ge nooit zijne echtge noot© zult worden liever dood ik hem en mijzelvën, voegde hij er ten hoogste opgewonden bij. Ze vond niet dadelijk een ant- Beverwiik. Door B. en W. dezer gemeente is, met den gemeente-geneesheer, per soonlijk een onderzoek ingesteld naar den reinheidstoestand van sommige woningen alhier, in verband waar mede verdere maatregelen genomen zullen worden ter voorkoming van be smettelijke ziekten. Getrouwd: Chr. Duindam, wedr. van M. \ran Lieshout, te Wijk aan Zee en Duin, en A M. Bruïjns. E. de Vries, wedr. van E. Eggeraat te Wijk aan Zee en Duin en J. C. Marseille. Bevallen: H. M. ter BurgBraun, z. J. C. M. de RuiterGroeneveld, z. L. TeensmaIloeksma, d. A. de Ruiter Diemeer ,z. Oveileden: W. Ruyter, gek. met A Blom, 33 j. M. Nijman, 3 m. Bloemendaal. Bevallen; J. C. WarmerdamBe- liën z. Binnenland. Hofbericht. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zullen 8 October des morgens te 8 uur 42 minuten (Amster- damsche tijd) van het Loo voor eenrie dagen naar het buitenland vertrekken. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de navolgende hoofdstukken der staats-; begrooting over 1901 Marine cle heeren Groen van Waar der, Goekoop, Merckelbach, Mees en Staalman. Financiën de heeren Ketelaar, Van Gilse, Van der Kun, Van Kempen en Loeff Oorlogmet de daarbij behoevende ontwerpen betreffende de machtiging op de Rekenkamer tot verevening eener som van f 191,000supple- ire oorlogsbegrooting voor 1898 verstrek kingen voor oorlog dienst 1900 en de vestingbegrooting voor 1301. c!e hee ren Geertsema, Seret, Pijnappel, Van Heemstra en De Ras. Men seint uit Vlissingen Het stoomschip Arundel Castle, 4 dezer vertrokken van Las Palmas, wordt 10 dezer 's middags hier ver wacht. Droevig. Donderdagavond heeft een vrouw te 's-Cravenhage bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat haar 14-jarig dochtertje, met medeneming van f 300 de ouderlijke woning heeft verlaten. Jeugdige misdadigers. Men meldt uit 's Gravenhage De politie heeft aangehouden een eb - rtal jongens A-an 17 tot 20 jaren, die de daders blijken te zijn van den in dan nacb': van 20 op 2' Sep- iamber 11. in Witte de With- slraafc alhier pleegden diefstal met inbraak, Ic u nadeele A'an den heer M. Twee der aangehoudenen zijn dien nacht in de Elandstraat; over het tuinhek geklommen, ter wijl de derde in de straat op den uitkijk bleef staan. Een van de twee die overgeklommen waren, is door een ijzeren roostergat van bet kelderraam binnengeklommen en stal de reeds vroeger vermelde voorwerpen. Een agent van politie ontmoette later in denzelfden nacht het drietal in de Van Speijkstraat, doch kon door het ondervonden verzet, geen der drie aanhouden. De aangehoudenen hebben be kend en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Practischa Drankbestrijding. Te Amersfoort bestaat, gelijk in andere plaatsen, het gebruik van pannevet, of pannebier aan de ambachtslui, wanneer een nieuw huis onder de kap is en de vlag wordt uitgestoken. Nu verhaalt „Hot Volk' het volgende „Iemand, aldaar woonachtig, die de drankbestrijding een warm hart toedraagt, wilde van die gewoonte afwijken. Bij gelegenheid van het panm-bier zei hij aan de ambachts lui „Van trakteeren hebben jelui slechts een paar uurtjes genot, een 'fooi geven doe' ik niet, ómdat ik; zoo goed als zeker weet, dat maarj een klein gedeelte bij de vrouw komt, en de rest ar de herberg gaat. Doch ik laat jelui de keuze: ge kunt krijgen een beste werk-j broek, of een broek en een vest of wel een japon voor de vrouw." woord, verlegen als ze was, dat men haar zoo doorzag, en toen ze door hare radeloosheid steeds meer in verwarring geraakte, bereikte zijne opgewondenheid haar top punt en riep hij uit lk ben zeker van mijne zaak En dus zal ik mij tot Noel La- barthe-zelven wenden, opdat hij me opheldering geve Tranen waren hem in de oogen gesprongen, en opdat Helene dit bewijs van zijne zwakheid niet zou zien verwijderde hij zich haastig. Ze keek hem peinzend na. Ze was op eene bank gaan zitten, en de bloemen, die ze geplukt had om een ruiker te binden, had ze achteloos weggeworpen, toen ze, op liet hcoren van een licht ge- druisch het hoofd omwendende, haren neef Savinien voor zich zag staan. Ze kon eene beweging van onwil niet onderdrukken, en hij bemerk te dat, want hij zei spottend Beminnelijk als altijd, mijne schoone .nicht; ik dank je I Bij deze woorden ging hij zonder com plimenten naast haar op de bank zitten en vervolgde op fluisterenden Dat aanbod werd gretig aan-j vaard en de werklieden consta teerden, dat dit een praktische maatregel was om den drank te bestrijden. Op de vraag van den werkgever, of een japon niet méér welkom zou zijn, antwoordden de meesten„Het hemd is nader dan de rok." Slechts één maakte een uitzon dering, hij had noch japon, noch broek van noode (zeide hij) doch vroeg beleefd om een goed jak voor zijn vrouw en daaraan werd met liefde voldaan. Het slot van de ge schiedenis was, dat zij allen wenschten, en vooral de vrouwen, dat meer dergelijke werkgevers bestonden om de belangen van den ■werkman op die manier te behar- tigen."- Artis. Gedurende de maand September werden door het Kon. Zool. Gen. „Na- tura Artïs Magistra" de volgende ge schenken ontvangen Voor de Diergaardeeen witte mol van den heer P. G. Duker te Zuidschar- woude een grasslang van den heer C. F. M. Schade te Oosterbeekeen por seleinhoentje van den heer R. Hou- wink I-Izn. te Meppeleen kerkuil van den jongenh. F. de la Chambre te Am sterdam een dito A-an den jongenh. II. F. Klein te A'dameen zandhagedïs van den heer I-I. Kat te Zaandam een grapte geelkuif kakatoe van mevr. J. Pornian Mooijvan .der Meulen te Haarlemeen bruine kuikendief van mr. A. A. del Court tot Krimpen te Collantsoogeen gekuifde agoeti van den heer M. P. \-an der Est te A'dam een roerdomp van den heer H. C. van Riel te Haarlem een grijpstaart ste kelvarken van den heer W. van Es- veld te Paramaribo een West-Indische schildpad van den heer A Zwarts te A'dam en zes jonge witte zwanen van den heer I. M. B. Beuker te A'dam. Voor het Zoölogisch Museum: vijf- en-twintig schedels van zoogdieren en vogels uit O.-Indië van den heer A. Koller te A'dam en eenige coleoptera uit Algiers cn 'I unïs A-an den heer Aug. Le Gras te Hilversum. Voor het Ethnographisch Museum een Chineesch telraam van den heer J. J. van Overzee te A'dam en eene be langrijke verzameling voorwerpen, af komstig van de Allor-eilanden van den heer A Koller te A'dam. Voor de Tuinen twintig herfsttij- loozen A-an mej. P. Soesman te Val kenburg, Brand. Te Dussen Avoedde Donderdagmid dag een hevige brand ten huize van T. van Dijk, die zelf naar Rotterdam was. Het huis met inboedel en schuur, oe- nevens een groote voorraad aan vlas, hetgeen daar geborgen was voor re kening der Dussensche Vlasinduslrie ging in de vlammen op. Slechts hot huis was verzekerd. Oorzaak onbekend Die goede buitenluL Het vechten met messen neemt in Drente hand over hand toe, niettegen staande de vele en zware straffen, we. ke door de rechtbank te Assen in zulke gevallen tegen de daders worden uit gesproken. Thans zijn weder te V-s- terbork, ter gelegenheid van de jaar markt ernstige ongeregeldheden van dien aard voorgevallen, zoodat gc neeskundige hulp van dr. Maal huizen, uit Beilen, bij onderscheidene verwon dingen werd ingeroepen. Het ging er zoo woest toe, dat ook de politie uit Beilen werd ontboden. De bakkers knecht M. Helling kreeg een groote snede in den rug, en een boerenknecht, R. Kuik, diepe verwondingen aan het hoofd. De daders zijn bekend. Letteren en Kunst. Eisner. De componist Josef Eisner le War schau A-erhaalt een paar staaltjes die een bijdrage vormen tot de karakter kennis van Napoleon I. Eisner had de muziek gecomponeerd voor „Andromeda", eene opera die- in 18061807 ter eere A-an den grooter Kei zer te Warschau werd gegeven. Daar in t-ad hij met een zeer duidelijke tce speling op de laatste gebeurtenissen zelf als Perseus op. Napoleon woonde een geheel© voor stelling bij en zond aan de directie A'an het tooneel den volgenden morgen 'JOU Napoleons d'Or, doch de componist cn de tekstdichter Osinsky de laatste der klassieken in Polen kregen ge-en penning voor hun moeite. Een tweede herinnering aan Napo- toon Martial heeft dus reeds zijne liefde verklaard? Ja. Vertel opde zaak interes seert me. z Ze moest gehoorzamen. Ze A'er- telde, dat Martial haar eene lief desverklaring had gedaan, doch ze had hem niet aangemoedigd en evenmin afgewezen. Den. naam Noël Labarthe noemde ze in 't ge heel niet. Toen ze geëindigd had, zei hij Ik zie, dat je weer verstandig geworden bent en wil je alleen maar een raad geven. Opdat Mar tial je tot zijne vrouw zal begeeren, moet het niet den schijn hebben, alsof je al te spoedig aan zijne lief de toegaaft. Dat zou gevaarlijk zijn en kon groote schade teweeg bren gen. Bied dus nog een poosje te genstand, dat zal zijne liefde slechts aanwakkeren. En daar je hem niet bemint, zul je je rol meesterlijk kunnen spelen. Heb je mij be grepen Ja. Je schijnt reeds, zon'der mijn raad af te wachten, ingezien te hebben, dat het noodzakelijk was om deze rol te spelen, want toen leon was voor Eisner niet mlncier on-; aangenaam. Gedurende zijn verblijf te Warschau liet de vorst door den kapel meester Paër. dien hij uit Dresden had laieu overkomen, Jiofconcericn arran ge eren waarbij de leden van deze ka pel te Warschau moesten medewerkend Eisner trad als solo-violist op. De me-: dewerkers zouden voor ieder concert een Napoleon en Eisner drie als hono' rarium krijgen, doch toen alles afge* loopen was, kreeg niemand wat. hoe*' Avel Eisner nog aan verschillende mede werkers geld had voorgeschoten voor hun gala-toilet En nu de derde herinnering van Els* ner aan den grooten veroveraar. Gedurende zijn verblijf te Parijs had/ Eisner een pianino van Erard verkre* gen om als model-instrument niedu naar Polen te nemen. Die pianino bo* vond zich in de periode van de Pru 1st» sche heerschappij in het lokaal de® mnziekressourco te Warschau. Van daar werd het na den intocht van Napoleon naar de voor den keizet gerestaureerde vertrekken van het Ko« ninklijk slot gebracht in weerwil van Eisners protest en verklaring dat de pianirio nog niet betaald was. Later stond Napoleon allergenddigst toe dat het instrument naar Paër werd gezonden. Gedurende de periode van het groothertogdom Warschau kwam de nog altijd niet betaalde pianino in de vertrekken van den koning van Sak sen terecht, door wiens bemiddeling Eisner die eindelijk weer terugkreeg. Duur schrijft Eisner komt mij dus de herinnering aan Napoleon ia staan. In plaats van een belooninjl voor de compositie van mijn opera „Andromeda" ben ik driemaal geld aaa hem te kort gekomen. Onze vroegere landgenoot Willem Kes is in den wedstrijd om een lied met pianobegeleiding, uitgeschreven dool de Berliner Illustörto Zeiiung, met den eersten prijs bekroond. De concerten te geven door de alt zangeres Teresa Tosti en den pianist Rudolf Panzer, zijn aldus vastge steld 15 October Amersfoort, 16 Am sterdam, 17 Delft, 18 's-IIertogcïibosch, 19 Rotterdam, 20 Nijmegen, 21 Ber- gen-op-Zoom, 22 Haarlem, 23 Dor drecht, 24 Kampen en 25 October Zwolle. Etta Madier de Montjau zal lieder avonden geven te 's-Gravenhage op 18 October, te Utrecht op 2-5 October, te Nijmegen op 17 November en een af scheidsconcert te Amsterdam op 19 Na vember a. s. Door Gei-ard Zalsman zal onder me dewerking van den pianist Henk van Breemen een liederaA'ond te Amsten dam worden gegeven op 22 Oct. a. s. Anton van Rooij zal op de door hen» in ons land te geven concerten o. a. liederen zingen van Brahms, Schu bert, Richard Strauss, Haydn ea Schulz en den liedercyclus „Dichter*- liehe" van Schumann. Meistersinger. Naar wij vernemen gaat Vrijdag 12 October a. s. voor de eerste maai tö. Amsterdam de Meistersinger. De voor stelling begint wegens de groote voor bereidselen, tooneelveranderingen en de uitgebreidheid der opera om 7 uur en is te 12 uur geëindigd. Aan de direc tie der Nederlandsche Opera zij suc ces toegewenscht bij haar streven ons steeds meer en meer kennis te doen maken met de groote toonwerken van Richard Wagner, niettegenstaande daarbij enorme moeielijkheden over wonnen moeten worden, krachten ont breken waarover een Wagner-veree- niging beschikken kan. Wij twijfelen niet of het ernstig pogen der directie zal beloond worden. De laatste aflevering van de „Hol-1 landsche Revue" geeft als frontispieca het portret van Mr. J. P. Sprenger van Eyk, directeur-generaal van. de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. De belangrijke karakter schets is van Li-IIung-Chang. Als hoek van de maand wordt behandeld: „Da wetten der Erfelijkheid en het toene men der krankzinnigheid", door dr. W. Koster. Voorts de geivone, als altijd welverzorgde, interessante rubrieken* en tal van fraaie illustraties. Van de uitgeversmaatschappij ont vingen wij ter aankondiging „Zonder mondeling onderwijs in vijf minuten muzieknoten lezen," door Philharmo- nicus. 't Boekje kost 25 ct. Verschenen zijn de afleveringen 30 en 31 van d'Abrez boeiende, prettig ge schreven Transvaalsche verhalen. ik zooeven Martial ontmoette, za,',* hij er zeer ongelukkig uit. Hij had zelfs tranen in cle oogen. Je moogï den man echter niet alle hoop ont nemen, hij moet in den toestand tusschen hopen en vreezen blijven. Op deze wijze zul je, eer we zes maanden verder zijn, den klinken-, den naam Aran je Aroorouders ver wisseld hebben met den \'eel min der voornamen naam Richardier, en door het bezit van een dozijn millioenen voor dit verlies schade loos worden gesteld. Maar nu, vaarwelDaar zie ik Noël La barthe op je toekomen. De goede jongen ziet er zeer vastberaden uit. Misschien verklaart hij jou van daag ook wel zijne liefde. Met deze woorden verwijderde hij zich, als had hij den jongen man in 'fc geheel niet opgemerkt, die inderdaad nader kwam, terwijl Helene doodsbleek tusschen hare bloemen zat, met een kloppend hart en tegelijk A'an geluk en nameloos verdriet vervuld. Noël was langzaam dichterbij gekomen en nadat hij Helene ge groet had, zei hij Veroorlooft u me om u be hulpzaam te zijn, juffrouw?

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5