.Derde Blad, behoorende bij „Haai'iem's Dsgblad" van Blaandag 8 Oct. 1900. No 5299 Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572—1573, DOOS "W. P. J. OYERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. n. Den 17en Juli staken de Spanjaar den het dorp Sparendam in den brand, zoodat er geen gebouw staan bleef. Ben der brandstichters werd gevat en des avonds tusschen 7 eri 8 uur levend verbrand op ,,het Sant" (Groote Markt.) 400 Haarlemmers gingen de Span jaarden tegemoet, daar ze met hunne buit over Wijk aan Zee wilden terug- keeren. Men had echter ge?#: ander re sultaat, dan dat eenigen der onzen sneuvelden. Dezen dag hielden de Geuzen de eer ste predicatie in de Bakehesserkelk. Ja, lezers, bet waren bange tijden en van niet weinig aanbelang waren ook de zwarigheden die men nog voor oogen had. Een machtig leger der Spanjaarden was in aantocht, de Bra- bantsche steden waren na het verlies van Bergen den Prins weder afgeval len, Zutphen was door Don Frederik ingenomen en geplunderd en Naar den had de poorten voor den zegepralen- den vijand, geopend, doch was door deze trouwelooze en lafhartige bende niet alleen geplunderd op eene wijze, waarvoor iedere menschelijke natuur al bevende terugtreedt, doch hare bra ve en moedige burgerij, hare wcerloo- ze vrouwen en onschuldige kinderen werden op eene barbaarsche wijze mee- doogenloos vermoord, wreedaardig ver brand. Eene dergelijke onmenschelijke be handeling deed genoegzaam zien, wat men van zulk een vijand had te ver wachten. Na het uitoefenen der zooeven ge noemde wreedheden, poogden de Spaanschen, onze stad door verrassen? in te nemen. Dit gelukte echter niet. Alvorens ik den lezers ,,deze verras sing" mededeel, moet ik hen eerst be kend in aken met een persoon, aan wien onze stad zeer veel te danken heeft, en dien we nog later zullen ontmoeten, nl. Hans of Jan Colterman, wiens naam dan ook te dezer stede vereeuwigd is in de Coltermanstraat. Ilans of Jan Colterman geboren te Haarlem was een der voornaamste aan hangers van de nieuwe leer, aldaar. I-Iij werd den 21en Mei 1508 gebannen en zijne goederen verbeurd verklaard, omdat hij hulp verleend had aan de predikanten en zekeren Jacob G er rits, een der voornaamste oprichters der Hervormde Kerk te Haarlem, gehuis vest had. Hij vluchtte naar Norden in Oost- Friesland, en kreeg aldaar van den Prins van Oranje den last, Haarlem tot opstand te brengen. Nadat hij in 1572 naar het Vaderland was teruggekeerd op hef vernemen der bewegingen ten voordeele van den Prins, wist hij te Enkhuizen een ge- heelen ommekeer van zaken te weeg te brengen, zoodat deze stad binnen weinig tijd geheel voor den Prins van Oranje gewonnen en de (Spaansche) Tegecring gevangen genomen werd. Hoewel deze laatste spoedig in vrij heid werd gesteld, wist Colterman we derom hare gevangenschap te bewer ken. Eenigen tijd daarna werd hij door den Prins gemachtigd Haarlem tedoen omslaan. Op den Sen Juli had hij hij verdrag die stad aan 's Prinsen zijde overgebracht, doch zooals ik zooeven mededeelde, deed Bossu nog in die zelfde maand eene poging haar bij ver rassing te nemen. Colterman was echter de man die dit belette: Allerwaarschijnlijkst stond Bossu met Adriaan Jansz. van Dort, Schout van Haarlem en anderen aldaar, in verstandhouding en heulden dezen met den vijand. Den 20en Juli noodigde de Schout yan Dort, alle leden van de wet houderschap, en ook Coltevman, ten avondeten bij zich. Ongeveer ten 10 uur dien avond bracht een stadsbode het bericht, dat zich voor de Zijlpoort een edelman be vond, die binnengelaten wenschte te worden, waarop een der oud-burge meesters Ramp aan den bode de plaats aanduidde, waar op het stad huis de sleutels der poort lagen, te- rens bevel gevende genoemden edelman Mons. De Grave binnen te laten. Colterman, die het gesprek had aan gehoord, duldde niet dat de poort an ders dan in zijne tegenwoordigheid zou opengemaakt en verliet het ge om de ronde te doen en te on of al de posten behoorlijk wachtsplichten vervulden. Hij haalde de sleutels zelf, liet De binnen en braebt hem persoon lijk naar de herberg „de Hollandsche Daarna begaf hij zich naar de Spa ar mv o uder po o r t en vond deze door éép man bezet, terwijl de geheel openstond en ophaalbrug was neergelaten. Op de brug stond een man, Tijs Flo- riszoon genaamd, met groote opmerk naar den Spaarndammer- te turen, (het was ongeveer mid- lernacht) alsof hij iets van dien kant Colterman, die hem vroeg vaar zich de wacht bevond, kreeg ten intwoord dat hij dit niet wist en slechts was gekomen om de melksters uit e laten. Coltennan keek den man strak in cTe .insn hii riaaron nok zimblik- Ken naar oen dijkwencMe scheen 't hem toe alsof hij in die richting schepen zag zeilen en op zijn vraag aan Tijs, welke schepen dit waren, viel deze door de mand en bekende dat het eenige ven dels vijanden waren. Hevig ontsteld wilde Colterman hem dooden, doch hij zette het op een loopen. In allerijl werden de in de buurt wo nende burgers opgeklopt, welke hem hielpen de brug op te halen en de poort te sluiten, vervolgens verspreidde hij al arm door de stad en zoo werd Haarlem voor den verraderlijken overval gered, want nauwelijks was dit geschied of Bossu vertoonde zich met zijne vende len voor de poort, meenende die open te vinden. Toen hij zag dat zijn. aanslag ont dekt was en de Haarlemmers een uit val deden, trok- hij met zijne .man schappen terug naar Sparendam. De Schout van Dort werd vèrdacht van met den vijand te heulen. Nimmer echter is hij ter verantwoording opge roepen en schijnt "Jater zelfs als Ma gistraatspersoon een werkzaam aan deel aam. de verdediging der stad gehad te hebben. Hij werd na de overaave dooi* de Spanjaarden in den kerker geworpen, waarin hij overleed. In 1572 en 1573 waren te dezer stede Burgemeesteren: Dirk Jacobsz. de Vries, Nicolaas van der Laan, Johan van Vliedt, Gerrit Hendriksz. Stuy- ver, «Pieter Jansz. Kies, Mr. Jan van Zuyrcn, Mr. Philips van der Mathe, Hendrik van Wamelen, Ysbrant van Sparwoude. (Wordt vervolgd.) Binnenland. Op 4 October jl. heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats ge had van een verdrag tusschen Ne derland en -België, betreffende vrij stelling der wederzijdsche onder danen van den dienstplicht bij het leger, bij de marine en bij de schutterij. Het voorloopig comité tot op richting eener Vereeniging betref fende praeventieve hechtenis heeft bepaald, dat er eene algemeene vergadering zal worden gehouden op Vrijdag 10 October te' Amster dam. In die vergadering zullen de statuten der Vereeniging ter goed keuring worden aangeboden, en zal verder beslist worden omtrent de definitieve stichting der Ver eeniging. Daarna bestuursverkie zing. Een Haagech straattooneel. Een kindje van een jaar of drie stond te midden in de Spuistraat-drukte op een trottoir te huilen om moeder in de eene hand een bekloven, nu vergeten appel, terwijl het neusje .dringend een zakdoek behoefde. Het was -verdwaald van de moeder, die nu zeker in angst aan het zoeken was. In zwijgende meewarigheid waren er eenige straatgangers om het hui lende kind komen staan ook moeders, die voor deze gelegenheid haar hinders steviger aan de hand of op den arm hielden en onder elkaar de afwezige moeder verwijten deden je kon toch nooit genoeg oppassen. De kinderen van die moeders staarden stil en colle giaal naar het schreiende verloren: zoontje. Een oud meneertje stond naar het kind gebogen en trachtte in kinder- trant le vragen Waar is moetje dan, hè Zeg dan maar, waar is moetje Het kind zette nog grooter keel op. Ben je moetje kwijt Waar woont het kindje dan De appel werd los gelaten en bleef verlaten liggen. Wél groot was de smart. Het oude heertje gaf het. op en nu zou een „lieve juffrouw" het probee- ren. Ze nam het kind op den arm, veegde het neusje en vroeg terwijl allertee- derst Wel poesje, ben je moesje kwijt? Dat sloeg in, want in dan schrei-deun kwam er uitIk wil naar moe moe dèr Ja, hoor, jij gaat weer naar moesje. En waar woont moesje dan Het kind wist het niet, hoe lief en snoezig beleidvol de juffrouw het ook vroeg. Telkens was hetIk wil naar moe moe dèèèr I En dan huilde het weer harder. De juffrouw moest het ook opgeven, onder protest tegen de „onverantwoor delijke" moeder, en men keek elkaar week-meewarig aan, gaf onuitvocir-a- ren raad en oefende eritiek. Het kind schreide geleidelijk door, in het besef van den toestand. De appel lag er nog. Daar kwam, de handen op den rug, met langzame, veel te groote passen (hard loopon is prestige-knakkciuR een politie-agent op het troepje aan. Hij vroeg bedaard het oude heertje en de juffrouw matigden zich opgewonden het antvvoordeu aan. Tpn slotte nam do groote agent het kleine, huilende kindje aan de hand mee. Hij bukte zich sorns even, en trachtte vriendelijk te troosten, maar het lukte niet. Dat is ook geen dage lij ksch werk voor een politie-agent. (Dgbl.) Ieder ingezetene van Wedde en ook talrijken daarnevens, wisten iets af van het bestaan der onderaardsche loop -en vluchtgraven, in en om en bij het oude „Wedderslot". Wonderlijke verhalen, het eene nog geheimzinniger i dan het andere, doen daaromtrent de rondte. Door toeval ontdekte nu Vrij dag de tegenwoordige bewoner een in gang tot een dezer gangen, en door de ijverige pogingen, terstond aangewend, mocht het gelukken een groot gedeelte van deze gang schoon te krijgen, waar bij enkele oudheden voor den dag kwa men. t Plan bestaat, deze week verder te werken met de opruiming van alles, wat zich in deze gewefrïj&bevtndt. Dat tal van nieuwsgierigen deze werken uit het verleden zullen komen bezichti gen, behoeft geene vermelding. (Wins. Ct.) Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Behalve de reeds gemelde pun ten zullen op de algemeene verga dering der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, welke 28 dezer te Amsterdam zal worden gehouden, o. m. cok de volgende voorstellen der verschil lende afdeelftigen in behandeling worden genomen. 1. De alg. verg. drage het H.B. op de directie der S.S. en H. S. M. te verzoekentegemoetkoming in de huurprijzen in de groote steden voor beambten en werklieden aan hunne ambtenaren op plaatsen als Amsterdam, Rotterdam, den Haag e. a., waar de levensvoorwaarden belangrijk hooger zijn dan op de overige standplaatsen van ons land, 10% boven hun salaris uit te kee- ren de directie der S.S. te verzoeken: voor werklieden aan depóts en cen trale werkplaatsen uitbetaling der loonen voor christelijke feestdagen; voor wissel- en seinhuiswachters een minimumloon van 1.70 en een maximum van f 2. 10 per dag, gepaard gaande mei een tweejaar- li jksche promotie van 10 cent per dagafschaffing van het premie stelsel en in plaats daarvoor te brengen verhooging van loon voor de kolendragers een hooger loon en meer vrije dagen den rang van aanteekenaar-weger te doen verval len en te vervangen door dien van ladingmeester 3e kl. dat bij het opleggen van straffen, voornamelijk wat betreft inhouden van bezoldi ging aan het personeel in het alge meen en de machinisten en leer ling-machinisten in het bijzonder, op rechtvaardiger wijze worde te werk gegaan den minister van W. H. en N. in overweging te willen geven voor het personeel van den Dienst van Weg en Werken, waarvoor ont heffing van art. 113 A. R. D. is verleend, deze ontheffing zoodanig te willen regelen cf te wijzigen, dat in elk geval minstens, in plaats van acht, tien uren nachtrust wor de toegekend, en dat de tijd voor het aanloopen naar en van het werk, voorzoover dit over den spoorweg plaats heeft, als dienst tijd worde aangemerkt de directie der S.S. te verzoe ken beperkende bepalingen om trent Zondags- en nachtarbeid vast te stellen. Verder verzoeken be treffende verhooging van loon voor treinsmeden, ploegbazen en werk lieden bij. Weg en Werken, voor lieden en arbeiders bij Exploitatie, ladingmeesters, sjouwers en poet sers. INGEZONDEN MEDEBEE- LXNGEN. 80 cents per regel. Telejoo?met, Haarlem. sm cJ(Jö. tëroote S'Couhïr&aï 78- INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Van het u ter opname toegezon den adres a/d. Gemeenteraad van de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden betreffende bouw kunde en aanverwante vakken, ge vestigd te Haarlem, in zake het op nemen van bepalingen betreffende minimum loon en maximum ar beidsduur in do bestekken voor de uitvoering van Gemeente werk- ken alhier, werd door u alleen een uittreksel in uwe courant opgeno men 't welk den inhoud daarvan niet voldoende wedergeeft. Naar aanleiding van de in de zitting van den Gemeenteraad van 26 Sept. 1.1. daarover gevoerde dis- cussiën, komt het ons hoogst wen- schelijk voor om het publiek in de gelegenheid te stellen van den in houd van genoemd adres, in zijn geheel kennis te nemen, ten einde de meer of mindere waarde van het daarin aangevoerde te kunnen beoordeelen en wij verzoeken u daarom beleefd nevensgaand adres met dit schrijven alsnog in zijn geheel in uw geacht blad te willen opnemen. Bij voorbaat onzen dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Namens het Bestuur van 'de Vereeniging voornoemd HL J. GEIJL JCZ., Voorz. A. RINKEMA, Secr. Aan 'den Raad der Gemeente Haarlem. Geeft eerbiedig de kennen de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden, betreffende Bouwkun de en aanverwante vakken te Haarlem, als rechtspersoon erkend laatstelijk bij Kon. besluit vaa 20 Dec. 1897 No. 10, DAT door Haar met groote be langstelling is kennis genomen van het door I-Ieeren Burgemeester en Wethouders bij Uwen Raad inge diende voorstel om in de bestek ken voor de uit te voeren Gemeen tewerken bepalingen op te nemen betreffende minimumloon en ar beidsduur voor de werklieden als volgt a. Het minimumloon voor een volslagen ambachtsman te stellen op 0.23 per uur. Idem voor een oppc-rman 0.18 per uur. Idem voor een werkman beneden den leef tijd van 18 jaar op f 0.13 per uur. b. Dat de arbeidsduur niet meer zal bedragen dan 11 uur per et maal, met dien verstande dat voor elk uur dat langer wordt gearbeid het gewone uurloon met 25% zal worden verhoogd. DAT deze zaak in hare ledenver gadering uitvoerig en ernstig is overwogen en dat zij dientengevol ge aanleiding vindt, het navolgen de onder Uwe aandacht te bren gen Van af den len Januari 1899, dus nog geen 2 jaren geleden, is voor timmerlieden, metselaars en opperlieden eene nieuwe loonrege ling tot stand gekomen na breed voerig overleg tusschen patroons en werklieden en met tusschen- komst eener bemiddelings-commis- sie waarvan voorzitter was de HoogEdel Gedtr. Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macarè. Deze loonregeling is als volgt le. Het minimum-loon^ voor be kwame timmerlieden en metselaars boven 21 jaar bedraagt 20 cents per uur. 2e. Voor overwerk, zijnde alle werk vóór 5 uur des morgens en na 9 uur des avonds, wordt 25% en voor alle arbeid des Zondags 50% verhooging van het loon uit betaald. 3e. Wanneer de werktijd langer is dan tot 5£ uur des namiddags, wordt uur schafttijd gehouden. Bij korteren werktijd vervalt het zoogenaamde theedrinken. 4e. Toeslag op 't loon of het zoo genaamde fooienstelsel wordt on voorwaardelijk afgeschaft, stuk werk kan worden toegepast. 5e. Het loon voor bekwame en volwassen opperlieden wordt be paald op 16 cents per uur. De be palingen, vervat in 2, 3 en 4 zijn ook van toepassing voor de opper lieden. 6e. Deze loonsrgeling treedt in' werking op 1 Januari 1899. 7e. Een afdruk van bovenge noemde besluiten zal in de werk plaatsen, voor alle werklieden zicht, baar, worden opgehangen. Bij bovengenoemde regeling heb ben zich met 1 Januari 1900 in hoofdzaak ook de schilderspatroons aangesloten. Van deze regeling werd indertijd door de regelings-commissie ken nis gegeven aan Heeren Burge meester en Wethouders. Niettemin bleef nog geruimen tijd na dien in de bestekken van de Gemeente bepaald een mini mumloon voor timmerlieden en metselaars van 18 cents per uur en voor opperlieden van 15 cents per uur. Thans, dus nog geen twee jaar nadat deze nieuwe loonregeling werd getroffen en slechts enkele maanden nadat door de Gemeente in hare bestekken een minumum- loon van 20 cents per uur voor be kwame ambachtslieden werd be paald, bereikt Uwen Raad een voorstel van Burgemeester en Wet houders, waarbij, zonder eenige bijzondere aanleiding dan alleen een adres van sommige werklie- den-vereenigingen, het loon der werklieden door de Gemeente drie cents per uur zal worden verhoogd. De verre strekking van dit voor stel springt in het oog, wanneer men bedenkt dat door het door de Gemeente te geven voorbeeld de geheele op 1 Januari 1899 in 't le ven geroepen loonregeling vervalt. Immers geen patroon zal voor 20 cents per uur voldoende werk krachten kunnen verkrijgen, wan neer op gemeentewerken aan alle volslagen d. i. volwassen werklie den een minimumloon van 23 cent per uur wordt uitbetaald. De zeer bekwame werklieden zullen dan minstens 25 a 26 cent per uur ontr vangen. Het woord minimum-loon duidt zulks in zich zelve aan. Wij geven met vrijmoedigheid aan Uwen raad in overweging de vraag of een dergelijke groote ver hooging van den loonstandaard reeds binnen twee jaren, nadat het minimum-loon van 18 op 20 cents per uur is gebracht, in het alge meen belang kan worden geacht en of daarvoor op dit oogenblik ge gronde motieven zijn aan te voe ren. Onze Vereeniging meent die vraag beslist ontkennend te moe ten beantwoorden en wel omdat de te nemen maatregel niet is in 't belang van den patroon, niet in dat van den particulier, niet in dat van den werkman zelve. Voor den patroon zal vooral het zoogenaamde burgerwerk meer en meer tot een minimum worden be perkt en hierdoor zal het werk dat er komt voor onevenredig lage prijzen van de markt moeten ge nomen worden. Voor den particulier zal het eene belangrijke verhooging in prijs veroorzaken van hetgeen hij laat werken en de eigenbouwers zul len door den hoogen prij3 der bouwwerken hoogere huren moe ten bedingen ten nadeele van de particulieren. Voor den werkman zal het wei nig voordeel opleveren, wanneer hij voor den tijd dat hij werkt wel is waar meer loon ontvangt, maar de werkeloosheid toeneemt, vooral ook omdat de hooge loonen in Haarlem uitbetaald, de werklieden van elders naar hier zullen doen toestroomen. Het gevolg zal zijn dat trots het hooge officieele looncijfer de loon- markt zich zal gaan richten naar vraag en aanbod, en de werkman in slappe tijden van het jaar zich zal moeten tevreden stellen met een loon wellicht belangrijk min der dan hetgeen thans wordt uit betaald. Nog dient te worden opgemerkt dat ten opzichte van werklieden beneden 18 jaar in het voorstel van B. en W. vermoedelijk een mis stelling is geslopen. Werd toch de bepaling dat alle werklieden, (zeg leerlingen) beneden 18 jaar met 13 cents per uur moeten worden be taald, dan zouden de leerlingen en jongmaatjes zeer zeker van het ar- beidstooneel moeten verdwijnen, aangezien toch wel niemand aan een jongen knaap die pas bij het ambacht komt, 13 cents per uur zal kunnen uitbetalen. Wij zullen dan de opleiding van jonge am bachtslieden, voor zooverre de am bachtsschool daarin niet kan voor zien, moeten overlaten aan andere gemeenten, waar zoodanige bepa ling niet bestaat. Het kan de Gemeente o. i. geen ernst zijn om tot zoodanigen maatr regel mede te werken. Om bovenstaande redenen be sloot onze ledenvergadering met al gemeene (35) stemmen zich te wen den tot Uwen Raad met eerbiedig verzoek de voorgestelde loonrege ling zooals ze cdaar ligt, niet aan te nemen, maar die in hoofdzaak te baseeren op de regeling, zooals die sedert 1 Januari 1899 is in werking getreden. 't Welk doende, Het bestuur der Vereeniging voornoemd, IT. J. GEIJL JCZ., Voorz. A. RINKEMA, Secr. J. B. LASSCHUIT, Penning. J. P. A. NELISSEN, 2e Secr. J. W. VAN SANTÉ, le Com. P. KLEIWEG DYSERINK, 2e Comm. Haarlem, 21 September 1900. HAARLEM, 5 Oct. 1900. Geachte Redacteur, Met dezen verzoek ïk u beleefd eenige regels te plaatsen als antwoord op het ingezonden stuk van een kruideniers bediende in uw blad van 4 October, die in hoofdzaak zich beklaagt, over het niet meegaan van Patrimonium met bet Arbeidssecretariaat, omdat er op Zondag vergaderd wordt. Patrimonium heeft in zijn statuten staan onder de middelen letter f, bevor dering' van de afschaffing van allen niet noodzakelijken arbeid op Zondag, en rekent ook deze vergadering niet als noodzakelijk op Zondag te houden, daar er toch nog verscheiden kruide niers zijn die in de eerste plaats ook des Zondags niet willen vergaderen en ook nog velen zijn die om negen uur vrij zijn (waar een willen is, is kun nen), daar zijn hier en elders de brood bakkers getuigen van geweest, wier vergaderingen over het algemeen meer succes hebben gehad dan Zondags. Allen komen toch niet, of noemt men het rust om een zoodanige vergade ring bij te wonen Indien u nu en dan al eens, in ernst, een vergadering bij gewoond hebt, en het u gaat als rnij, dan zeg ik menigmaalliever rustig aan 't werk, dan zoo'n vermoeienis. Een voorstander van Zondagsrust en lid van Patrimonium. Gemengd Nieuws. Wildenjaclit in China. In een artikel„Wildenjacht in China" verhaalt ,,De Ned. Jager" o. a. het volgende De Chineezen zelf jagen nooit op den tijger, doch bewijzen hem, als zij hem ontmoeten, zelfs eerbieds betuigingen, al mogen zij daarbij ook sidderen en beven. Aan dit ko mische gebruik ligt een oud bij geloof ten gronde. Daar namelijk de Chinees ook aan zielsverhuizing gelooft, meent hij, dat alleen de geest van een zeer hooge persoon lijkheid, een keizerlijke iirins of mandarijn, na den dood de tij gergestalte kan aannemen, terwijl de ziel van een gewoon mensehen- kind hoogstens in een ezel of een varken overgaat. Daardoor komt het dan ook, dat zeer dikwijls, als een tijger een Chineesche karavaan aanvalt en een offer weet te ma ken, alle deelnemers aan de kara vaan, in plaats van den aangeval lene uit de klauwen van het mon ster te verlossen, stijf van ontzet ting zich plat op den grond wer pen en niet eerder weer opstaan, voor het gele beest zich met zijn gele lekkerbeetje uit de voeten ge maakt heeft. Zelfs dan nog zenden zij het dier geen welgemikte scho ten, doch veel eerder vriendelijke handgroeten na, en als zij de na bestaanden van den verongelukte het voorval berichten, geschiedt dit niet anders dan met de woor den ,,Gij zijt gezegend, uw zoon (broeder, vader, enz.) is door een tijger-hoogheid opgegeten I" ■Winkelsluiting te Berlijn. Woensdag is in Pruisen de winkel sluiting om 9 uur in werking getreden. Echter heeft de minister toegestaan, dat de verkoop van kranten op de straat en in stations mag blijven be staan ook na „gezetten tijd." Te Berlijn waren echter eenige win keliers gedwongen om reeds 7 uur te sluiten daar toen tusschen het Leipzï- ger plein en de Wühëlminastraat al het electrische licht uitging. Schespsrem. In het te Berlijn verschijnende blad „Energie, Centralblatt für die gesain- ten technischen Wissenschaften" vindt men onder de rubriek ..Neue Erfindun- gen" eene bespreking met teekening van eene „Neue Bremsvorrichtung für Schiffe von Dr. Jan Alharda, Apel doorn Holland." Deze uitvinding van Mr. J. Alberda, te Apeldoorn is het uitvloeisel van zijn poging na liet ongeluk met het stoom* schip „Bourgogné". een paar jaren geleden, gedaan, middelen te vinder om het stuurvermogen en vooral het verinogen om spoedig te steunen vai\ door mechanische kracht voortbewo gen, vaartuigen te verbeteren. Deze vinding bestaat in een toestel dat in beweging gebracht wordt door de machine die een schip voortbe weegt waardoor aan de achterzij den van een schip onder water één of meer vinvormige bladen kunnen wor den uitgeslagen, langzaam of snel, al naarmate de omstandigheid mee brengt, in de richting van heb roer naar den voorsteven. De kommandant van een schip kan van de brug af door het geven van commando's deze vinvor mige bladen hetzij aan ééne zijde, het zij aan beide zijden, geheel of gedeel telijk, langzaam of snel, doen uitslaan waardoor onmiddellijk wordt ingegre pen in het stuur en voortstuwings-ver- mogen van een schip. Naai* wordt medegedeeld is voor deze vinding reeds in Duitschland, Frankrijk en Engeland octrooi ver leend en in Amerika aangevraagd. De appel ala voedingsmiddel In de „Vegetarische Bode'' komt hef volgende voor over den appel: „Zonder vrees van zich te bedriegen mag men zeggen, dat behalve de graan gewassen geen vrucht der aarde een zoo goed voedsel aanbiedt als de ap pel. Niet alleen streelt die vrucht aan genaam het gehemelte, maar zij is ook zeer voedzaam. De appel Devat even- Aeei voedingsstof als de aaidappel. Wat al noodkreten stijgen er door het: land op, als de aardappeloogst mis lukt is, terwijl ternauwernood een klacht geuit wordt, als de appeloogst niet goed is geweest; dit bewijst vol doende hoe weinig nten in het alge meen die vrucht waardeert. Maar de appel Pyrus malus Is niet alleen voedzaam, hij bevat ook aangename en heilzame zuren, welke gunstig op het organisme werken. Ilij, die zich gedeeltelijk met appelen voedt, zal zijn spijsvertering bevorderen. De appel bezit versterkende hoeda nigheden en bevat meer phosphorus dan elk ander gewas. Hij is een uit muntende spijs voor hem, die meer met den geest dan met 't lichaam moet arbeiden, of voor hen, wien lichame lijk werk onmogelijk is. Ilij voedt de hersenen, en prikkelt de lever, dat is juist wat het zittende leven vordert. De appel versterkt en ververscht dep geest evenals het lichaam. Wie deze heerlijke vrucht wil oog sten, verzuime niet te planten! Dat Staat en Gemeentebesturen in deze eens voorgingen door de openba re wegen om den ander met vrucht en schaduwboomen te beplanten!" De bestrijding der malaria schijnt door proeven, verleden jaar door prof. Grassi in Italië geno men, een flink eind gevorderd to zijn. Uitgaande van de theorie dat de voornaamste drager van het ma laria-parasiet de ancphelesmug is, tracht Grassi een aantal menschen, die in een bekend malaria-gebied woonden, tegen den steek van die muggen te bewarendeze proef, die met ondersteuning van Ko ningin Margaretha, van de Regee ring, spoorwegmaatschappijen, enz. geschiedde, is voortreffelijk gelukt. In het geheel zijn 104 menschen, waaronder 33 kinderen onder de 10 jaar, tegen het steken der mug gen beschermd door middel van gazen net-ten, die geheel over de huizen gehangen waren, en van sluiers en handschoenen. Wel op merkelijk is dat die 104 personen, met uitzondering van 3 welke de voorschriften .niet opgevolgd schij nen te hebben, gezond zijn geble ven, terwijl bijna al de onbe schermde bewoners van diezelfde streek ziek werden. B. v.de 25 bewoners van de baanwachterswo ningen in de buurt van de be schermde personen zijn allen door malaria aangetast, van 211 bewo ners van omliggende hoeven blo ven er slechts 4 verschoond. Deze uitkomsten schijnen wel een ster ken steun te geven aan de ,,ano- pheles-theorie." Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerker eijn dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Een dames-parapluie. Een boezelaar. Een sleutel. Een pendulesleutel. Een hond. Een zilveren armband. Een flesch postelein. Een pet. Een knipmes. Ecu kinderzak. Een kindervorkje. Een por- temonnaie. Een bril in etui. Een vogel knip. Drie sleutels aan een houtje. Een kinderen vrouwenzak. Een rozekrans. Een portemonnaie. Een sleutel. Een oorknopje. Een portemonnaie. Een protestantsch Psalmboek. Een olie- bak en brander. Een rozenkrans. Een sleutel. Een jongensjas. Een coupon boekje Staalbad-Haarlëm. Een hond. Twee sleutels aan cen touwtje. Een eetlepel. Een hond. Een hooilijn. Een vest. Eenige losse sleutels. Een cheviot jasje.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 9