NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD» Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Be sclrnïd van den Geneeseer. 18c Jaargang. Dinsdag October 1900. No. 53UO ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADYERTENTIËN Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 133. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Conranbiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem i3 het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Hijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelij hs, behalve op Zon- en Feestdagen hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SB" Faubourg Monlmarlrc. Haarlem's Dagblad van 9 Oct. bevat o. a.Chamberlain en zijn tegenstanders. Plechtigheid te Ma- feking, De pest, Yerfeiezingsma- uieren, Een brutaal stukje, lïaag- sche brieven, Onze betrekking- gids, enz. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem. Gelet op art. 8 der Hinderwet; Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 25 September jl. aan de firma Aukes- en Co. vergunning is verleend tot oprichting van eene in richting tot het vervaardigen van mi nerale wateren, waarbij als beweeg kracht een gasmotor zal worden rebe- zigd, in bet perceel aan de De Wit- straat no. 140 a. em aan M. A. Jacobson tot oprichting van eene drukkerij waarbij als be weegkracht een gasmotor zal worden gebezigd, in het perceel aan het Don kere Spaarne no. 56. Haarlem, 6 October 1900, Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. F, C. Gould laat in zijn laatste cartoon in de „Westm. Gazette" 'n geweldig erbarmelijk carricatuur van Paul Kruger vóór Chamberlain staan, en dan vraagt Chamberlain: Wat zon ik zonder jou begonnen zijn met de verkiezingen. Intusscben, Gould is beu van de verkiezingen, zegt de „Westm. Ga- zette", en dat is de redactie ook. Geen wonder 1 Wanneer we- een terugblik slaan op de afgeloopen achttien maan den, zegt de „Westm.",. dan zien we, dat het ministerie van kolo niën op geniale wijze voordeel heeft getrokken uit dingen, die voor elk ander den politieleen döod zouden beteekenen. Dat departe ment toch heeft Engeland in een oorlog gewikkeld, waarvoor 't to taal onvoorbereid was, heeft het land in groote moeilijkheden bracht, die moeilijkheden veroor- jas-delen een oorlog, en uit die wei nig belovende feiten werden groo te persoonlijke en partijvoordeelen voor Chamberlain geboren. Wat de tegenstanders moeten doen-, we weten het niet meer, zegt de „Westm. Gazette"„Zie hoe ik aangevallen ben"„ roept Cham berlain triomfantelijk, „Zij (de li beralen) hebben den 'oorlog ge maakt. Iedere stem voor een van hen, is een stem voor een Boer- Patriotisme vóór politiek, enz. enz. Wat vermag men nu tegen zoo'n tegenstander, vraagt genoemd Engelsch blad. Zwijgt men, dan zegt hij dat men toestemt, ant woordt men, dan scheldt hij voor verrader. De liberalen hadden Zaterdag avond sedert bet begin der verkie zingen 15 zetels gewonnen, doch moesten er 23 aan de conservatie ven afstaan. Onder de gewonnen plaatsen zijn er twee in Londen, namelijk de districten Noord-Cam- berwell en Haggerston, waar de heer Cremer gekozen werd, een bekend vredesapostel en een groot strijder voor internationale scheids gerechten. Ernstig voor de liberale partij is het, dat Sir Wilfrid Lawsön niet herkozen is. Hij had in het parle ment onafgebroken zitting sedert 1859 en stond als een der beste en populairste sprekers van de oppo sitie bekend. Onder de gekozen of herkozen leden zijnbij de regeeringspartij Sir Robert Finlay, de Solicitor General, en Lord Stanleyhij de oppositieShaw, die Solicitor Ge neral was in het laatste kabinet van Gladstone, een beslist tegen stander van den oorlog. De stad Londen heeft bij deze verkiezingen, welke daar afgeloo pen zijn, in het geheel gegeven 267,492 stemmen aan de regeerings partij en 161,918 aan de oppositie, daarenboven zijn 13 ministerieelen er zonder tegen-candidaat gekozen verklaard. De Times zegtHet is onmoge lijk thans nog te twijfelen aan het succes der verkiezingen voor de Regeering. De aanstaande zitting van het Parlement zal blijken een nog aanzienlijker regeerings-meer derheid te kunnen aanwijzen dan in 1895. Alle verliezen, bij tusschen- tijdsche verkiezingen geleden, zul len worden herstelden het zou de „Times" niets verwonderen als de „voorbeeldelooze overwinning van 1S95" nog werd overtroffen door die van 1900. Want de verkie zingen op het platte land zullen der Regeering nog talrijke over winingen bezorgen Het zelfvertrouwen der Unionis ten keert terug Dat de laatste nota van Duitsch- land blijk zou geven van eenigs- zins zachtaardiger stemming je gens China is volgens de „Voss. Zeitung" niet waar. Dit blad rede neert aldusDe Duitsche Keizer heeft in zijn antwoord aan den Keizer van China gezegd f „Ook ik verlang naar vrede, maar naar den vrede, waardoor de schuld verzoend wordt." Dat is het standpunt, waarop de Keizer zich van den aanvang af heeft geplaatst. Hij wil door stren ge bestraffing van de beambten, op wier hoofd de bloedschuld der misdaad rast, de begane misdaden uitwisschen. En tevens die straf doen dienen als afschrikwekkend voorbeeld voor de toekomst, opdat Chineesche mandarijen eens. voor al weten zullen dat de Europeesche regeeringen geen herhaling van de moorden zullen dulden. Maar of nu de bestraffing plaats vindt op last der Chineesche Re geering of op last der mogendhe den, dat kan geen onderscheid ma ken, zegt de „Vossische Zeitung", mits de Mogendheden door haar organen, de gezanten, toe zicht op die bestraffing kunnen honden en de zekerheid hebben dat het werkelijk de hoofden der Boksersbeweging zijn die gestraft worden en geen stroomannen. Te meer wanneer aan de gezanten wordt opgedragen de lijst der straf bare personen te onderzoeken en desnoods aan te vullen. Buitenlandsch Nieuws. Kreta. Naar men in Petersburg vertelt heeft de Tsaar prins George van Grieken land bij zijn bezoek te Liwadia aan geraden, niet te bedanken, als de mo gendheden hem opnieuw tot lastheb ber op Kreta benoemden, maar het ambt te behouden. Heeft de Tsaar'de zen raad gegeven, dan staat dat gelijk met de zekerheid dat Rusland voor- loopig nog geen vorstendom Kreta wenscht, en de prins zal zich aan den wil van zijn vriend moeten onderwer pen. Men weet dat de betrekkingen tusschen het Russische en het nauw daaraan vermaagschapte Grieksche vorstenhuis zeer vriendschappelijk zijn, en dat prins George indertijd den Tsaar in Japan vermoedelijk, het le ven heeft, gered. Een jongere Grieksche prins, Nïkolaas, is nu met den Tsesaré- witsj-troonopvolger op het keizerlijk jacht Zarnitza (Weerlicht) op reis naar Denemarken. Verkiezing ma sieren. De goede manieren, waaraan de Britsche Jingo's reeds zoo laag groot gebrek toonen, worden in de biite van den verkiezingsstrijd meer en meer op den achtergrond gedrongen. De lieer Ellis had een klacht ingediend tegen, de verspreiders van een strooibiljet, waarop liij werd uitgemaakt voor „een verrader en een pro-Boer". De klacht werd door rechter Buck will niet ont vankelijk verklaard. Dadelijk werd een nieuw strooibiljet gedrukt en ver spreid, waarop in vette letters de rech terlijke beslissing was aangegeven-en de onltiesehe aantijging nogmaals- werd herhaald. r Maar wat kan men anders-verwach ten van menschen, wier voorganger, de minister „the Right Honorable" Joseph Chamberlain, in hoogst eigen persoon aan een kiesvergadering te iieywood ter aanbeveling van een in Zuid-Afrika strijdenden candidaat- o. a, seint„Elke zetel die voor de vegec- ring verloren gaat, is een zetel die aan de Boeren verkocht is." De Pest. Het blijkt dat er onder de nic'.-her- kende pesigevallcn te Glasgow mc-er kwaadaardige waren dan onder de her kende, zoodat men moet aannemen, dat een aantal goedaardige gevallen ongemerkt moeten zijn voorgekomen. Acht der behandelde gevallen wa ren ernstig, vijf doodelijlt: zeven wa ren zeer goedaardig, twaalf niet bijzon der ernstig. Zestig personen zijn met serum als voorbehoedmiddel ingespo ten; hiervan hebben twee een lichten aanval gekregen. Na 20 September zijn nog enkele per sonen opgenomen, waarvan één te voet aan een polikliniek kwam, met klachten over een bubo. Het aantal in observatie gehouden personen is tot 40 verminderd. De anderen zijn na een behoorlijken wachttijd wegge zonden. Er is een groote rattenjacht gehou den. Men heeft de dieren echter niet ziek bevonden. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De correspondent van de „Daily Telegraph" te Loureno Marquez seint dat Kruger's kleinkindex*en Donderdag bij hem gegeten heb ben. Zij zouden Zaterdag naar Europa vertrekken. Alvorens Komatiepoort te ont ruimen hebben de Boeren de Kaf- 'fers aangespoord, zooveel voedsel ammunitie en wapens naar hun kraals meê te nemen als zij maar konden. Zij deden dat met het doel, zich aldus kleine voorraad plaatsen over het geheele Bosch- veld te verzekeren, waar de ben den die de guerilla voeren dan ge makkelijk bun voorraad kunnen aanvullen. De Synode van de Hollandsche gereformeerde kerk te Kaapstad heeft met 23 tegen 4 stemmen een motie aangenomen waarin het ge drag der Engelsc.hen in den oorlog veroordeeld wordt, als niet in over eenstemming met de oorlogsgebrui- ken onder beschaafde natiën. Ds. Steytler, de voorzitter, legde na druk op de barbaarschheid die de Engelschen aan den dag leggen door het verbranden van huizen, alleen door vrouwen en kinderen bewoond. CIIINA. Volgens Chineesche geruchten zou er een geheime overeenkomst bestaan tusschen Rusland en Duitschland, waarbij eerstgenoemd rijk zich Mant- sjoerije voorbehoudt en aan Duitsch land de provincies Petsjili en Sjan- tung zouden zijn toegezegd. De „Tribuna" verneemt uit Takoc, dat een Russisch detachement, dat een afdeeling Franschen.voor Boksers aanzag, bij vergissing op de bondge- nooten vuurde. De Franschen beant woordden liet vuur, ten gevolge waar van van weerszijden tien man werden gedood en velen gekwetst De Kaapsche Mail. Plechtigheid te Mafeking. Een belangwekkende ceremonie vond 12 Sept. bij de Kafferstad plaats, toen den Barolong-opper- hoofden en hun volk een in lijst gezette brief werd overhandigd van lord Roberts, waarin deze zijne waardeering te kennen gaf van hunne loyaliteit eni goed gedrag gedurende het beleg. Om halfdrie kwam het garnizoen op parade en met het muziekkorps van het 4e Bedfordshire regiment aan het hoofd, trok het naar de Kafferstad, waar de troepen aan drie zijden van een vierkant opgesteld werden, terwijl de blanke bezoekers de vierde zijde innamen. Binnen het vierkant, gezeten op stoeltjes en matten, waren de mannen der Ba rolongs, terwijl de vrouwen, in haar mooisten opschik eenige po sitie innamen, vanwaar men de verrichtingen kon zien. Bij aan komst van den plaalselijken com mandant, luitenant-kolonel Vyvy- an, en den resident-magistraat, den heer G. G. H. Bell, werd de Engel- sche vlag geheschen op een vlag- gestok in het midden en met ge juich begroet. De heer Bell legde toen aan de inboorlingen de betee- kenis van de plechtigheid uit, waar op luitenant Vyvyan den brief van lord Roberts aannam uit handen van majoor de ed. Ilanbury Tra- cey, die hem uit Pretoria had bracht, en hem daarop overhan digde aan het opperhoofd Wóssels. Bij het overhandigen zeide de com mandant dat er dien dag onderda nen van Hare Majesteit uit alle deelen der wereld bij elkander wa ren gekomen om hare inboorlin gen, onderdanen van den Barolong- stam te ontmoeten en hunne waar deering te toonen van het gedrag der inboorlingen gedurende het beleg. De brief bewees de waar- deering die lord Roberts stelde op hunne loyaliteit aan de Koningin, en getuigde van het goede gedrag der Barolongs in Mafeking gedu rende het lange en beproevende beleg door de republikeinen van 13 October 1899 tot 17 Mei 1900, en wenschte de voormannen en hun volk geluk met de dappere verde diging van liunne woningen cn eigendom tegen den invallenden vijand. Het opperhoofd Wessels: toesprekende en hem den brief overhandigende, zeide luitenant- kolonel Vyvyan „Ik overhandig u dit namens lord Roberts en de ko ningin. Gij moet het aannemen na mens uw volk, cn moet het bewa ren om aan uw kinderen te wij zen, en hun vertellen waarom het aan u gegeven was, cn dat gij er trotsch op zijl." Luitenant-kolonel Vyvyan hield toen zijn hand uit, K die hartelijk geschud werd door vi Wessels. Het muziekkorps speelde het Engelsche volkslied, cn de Ba-l rolongs gaven hoera's ten beste. Antwoordende namens zijn volk, erkende Wessels dat hun een grc<£ te eer bewezen werd, en zeide dat zij ten volle bewust waren dat de Koningin hen zou beschermen. Zij waren verplicht geweest om paar den, ezels en zelfs honden te eten, maar heden leefden zij lekker op goeden kost, en daarvoor moesten zij de Koningin dankbaar zijn. De Barolongs hadden elke reden om' dankbaar te zijn sedert den tijd dat zijn vader zich onder bestuur van het Britsche gouvernement had gesteld. 't Een groot aantal stedelingen woonden de ceremonie hij, die tei? einde liep met hoera's voor de Ko ningin. Stadsnieuws HAARLEM, 8 Oct. 1900. Naar ons wordt medegedeeld zou het in de bedoeling liggen, den heer S. Roog alhier, voor te dragen tot direc teur van gemeentewerken, indien de Raad deze nieuwe functie in 't leven, roept. Wij deelen dit onder voorbehoud mede. Wij lezen in de „Nieuwe Rott. Cou-i rant over Haarlem: In de raadszitting van 26 September werden door de lieeren Van de Kamp en De Braai beschuldigingen geuit te-' gen den commissaris van politie. De voorzitter zeide toen zich niet te kun-; nen inlaten met algemeenheden, doch zegde toe als er feiten genoemd werden die te zullen onderzoeken. In de af-' deelingsvergaderingen, gehouden ter' behandeling der begrooting, zijn nu werkelijk feiten genoemd, die nu door den burgemeester aan een. onderzoek worden onderworpen. In een der af-', deelingen is voorgesteld, het salaris' van den commissaris als blijk van on tevredenheid met diens optreden le-'( genover zijn personeel, met 1 te ver-' minderen, v In dronkenschap. In den nacht van Zaterdag op Zon-, dag, omstreeks half één viel een per-' soon waarschijnlijk beschonken door een groote ruit van den Smid K.; in de Spaarnwouderstraat. Voor de be woners bij de hand waren, was de man echter verdwenen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de op 2 October gehouden; vergadering van de Kamer vari Koophandel cn Fabrieken alhier,' werd o. a. mededeeling gedaan van eene missive van den Directeur- Generaal der Posterijen en Tele^ grafie te 's Gravenhage, dd. 25 Sep-: tember, waarbij het gevoelen der* Kamer wordt gevraagd omtrent een voorgenomen beperking van deni diensttijd op Zon- cn Feestdagen aan het telegraafkantoor alhier. F1 e ta i S1 e t n. Roman uit het Duitsch DOOB JUL. MARY. 35) HOOFDSTUK XVIII. Nog eene maand slechts, en de bewoners van „Landepereuse" zou den naar Parijs verhuizen. Vroeger dan anders had de herfst koude, gure Hagen gebrachtdaar het huis op de Boulevard Pereire echter nog niet geheel voor de ontvangst ge reed was, moest men het vertrek naar Parijs nog uilstellen. - Met het ruwe jaargetijde was er in den toestand van Renaud eene groote verandering gekomen. In de eerste maanden van zijn huwe lijk scheen het geluk hem nieuwe krachten te schenken, zoodat hij zichzelf illusies maakte over zijn toestand.. In den laatsten tijd ech- lte.-:-" JirtaftOL Jib we er aan vallen.die hem angstig maakten. Renaud ge voelde zich zeer zwak en zijne ze nuwachtigheid was verbazend toe genomen. De geringste inspanning was nadeelig voor hemhet zacht ste geluid, dat onverwacht in zijn oor drong, bracht hem eene on macht nabij. Met een laatste be toon van energie verzette hij zich tegen de ontzettende waarheid, waaraan hij niet wilde gelo'oven. Hij trok zich schuw in de een zaamheid van zijne kamer terug, alsof zijne kwaal eene misdaad ware geweest. Eindelijk gevoelde hij, dat zijn tegenstand tevergéefsch was, en de persoon, wien hij dat mededeelde, was niemand anders dan Savinien. Deze scheen hierover niet bij zonder verbaasd blijkbaar was hij er op voorbereid. Hij zocht hem ondertusschen te troosten. -Allereerst zal ik naar dokter Gordon gaan en hem hier bren gen, zei hij. Je kunt met hem be raadslagen. Natuurlijk zal hij je verwijtingen doen, dat je hem niet gehoorzaamd hebt, toen hij je het huwelijk verbood, maar daarna zal hij je zijne beproefde hulp ver- leenen. Wij zullen wat beters doen, Savinien. Mijne vrouw moet van het gevaar, dat mij dreigt, zoo lan_ mogelijk onkundig blijven, en het zou haar ongerust kunnen maken, wanneer Gordon zich hier met mij in eene kamer opsloot. Ik zal la ten inspannen, en daar het mooi weer is, rijden we naar „Rouches." Dokter Gordon ontving de beide heeren in zijne studeerkamer. Hij groette ze koel, en do blik, dien bij op Renaud richtte, was scherp en verachtelijk, wat dezen niet ent- ging en verlegen maakte. Met een snellen, doordringenden blik had de arts de verwoestingen opge merkt, welke de kwaal in dit ver magerde lichaam, 't welk alle kracht scheen verloren te hebben, had aangericht, en zonder te wach ten, dat hem de beide neefs de re den van hun bezoek te kennen ga ven, wendde hij zich tot Renaud met de woorden Ik wil u aan niets herinneren, meneer de graaf, wat wij vroeger met elkander besproken hebbc-n, en wat er tusschen ons is voorge vallen. U komt nogmaals bij den dokter. Spreek dus. - Dokter, ik gevoeL dat ik ver-1 lor en ben, en wil u alleen vragen of u me toch nog niet kan redden gaf d'Alberon met zachte stern ten antwoord. Zwijgend luisterde Gordon, ter wijl hij hem de symptomen schet ste, die hij in den laatsten tijd hij zich had waargenomen. Welke ook de fouten van dezen man mochten zijn en de grootste was onge twijfeld zijn huwelijk geweest het kwaad .was eenmaal geschied. Stierf hij, dan beteekende dat voor Margarete eene eeuwigdurende smart, en Gordon zag zich zijn plicht duidelijk voorgeschreven hij moest alles in 't werk stellen om Renaud te redden. Hedenavond, en op zijn aller laatst morgen, zal ik u kunnen zeggen, welke voorschriften met betrekking tot uwe leefwijze u in 't vervolg moet opvolgen. Ach, dokter, uwe woorden alleen geven mij reeds het leven weder In de eerste plaats, en voor ik u eenigen anderen, raad geef, kan ik u niet dringend genoeg ra den om u in uwen toestand voor elke opwinding te vrijwaren. Noem u wel in acht J U is zoo zwak en krachteloos, dat elke sterke ge moedsaandoening, eene te groote vreugde zoowel-als eene te bittere smart, uwen dood tengevolge zou kunnen hebben. Neem u dus wol in acht Tot dusver had Savinien geen woord gesproken. Hij had een wei nig zijwaarts gezeten en met schijn baar treurig gelaat zeer opmerk zaam toegeluisterd. Bij de laatste woorden van den dokter maakte hij onwillekeurig eene kleine be weging, terwijl hij de oogleden plotseling over de oogen sloot-, als wilden ze verbergen, hoe deze be gonnen te schitteren. Toen stond hij op en bij een der vensters staande keek hij naar buiten naar het winterlandschap, dat zich van „Rouches" tot Halary uitstrekte. Hij was daarbij zoozeer in gedach ten verzonken, d».t hij niet eens bemerkte, hoe Renaud den dokter tot afscheid de hand gaf en zich gereed maakte om de kamer te verlaten. Als in een droom verzon ken stond hij daar, zoodat Renaud hem tweemaal moest roepen. Hij schrikte op, en nadat hij zich met eenige woorden bij den dokter had verontschuldigd, verlieten de beide heeren het slot. Achter het gordijn van zijne steh deerkamer staande, keek de Ame-i rikaan hen in gedachten achterna. Voor zijn geestesoog verschenen ^opnieuw de bloedige gebeurtenis-1 "sen in de doornenkloof, en onwil-' lekeurig kwamen de woorden op! zijne lippen Renaud kan het niet geweest zijn, die heeft geen vonkje energie, in zich Helene ook niet, want zij is eene vrouw en zou zich onfeil baar verraden. Het kan slechts Sa vinien, deze avonturier, geweest' zijn Op den terugtocht naar „Lan depereuse" sprak geen van beiden een woord. Zwijgend begroetten ze Margarete, die hen tegemoet snelde een geen vermoeden had van het bezoek, 't welk haar echtr genoot bij den Amerikaan had ge-' bracht, en terwijl Rènaud, die zeer vermoeid was, zich in zijne! kamer terugtrok, begaf Savinien' zich in het door Ilelene bewoonde' vertrek. Hierbij kwam hij de sa londeur voorbij en hij verbeeldde zich, dat hij stemmen hoorde. Hij bleef staan en luisterde. Maar men sprak zoo zacht, dat hij de stem-:

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1