NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. HAAK Woensdag 10 October 1900. No. 5301 DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet geheel e Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers.V 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Boiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1o regels 0.75, elke regel meer 0J5. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der lledactic 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van heb Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing i en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Sf&w Faubourg Monlmarlre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Has rl em's: Dagblad van 10 Oct. bevat o. a.Het oorlogsveld Znid-Afrita wordt grooter, De moed (lor Boksers herleeft, Mis- handeling van vrouwen en kinde ren, Ongevallenwet, Een ontvan- gersquaestie, Minimum loon en maximum arbeidsduur. Politiek Overzicht. Het - gelukt den censor, door wiens handen de Engelsche tele grammen over den oorlog gaan. wonderwel ze zóó te fatsoeneeren. .lat men allicht den indruk krijgt, alsof gevechten, die inderdaad ten ongunste der Engelschen zijn uit gevallen eigenlijk in 't nadeel der Boeren waren. En dan die berichten van troe pen die naar huis trekken. De Ca- nadeezen, de vrijwilligers uit Lon den, de militie ten laatste, is 't niet, alsof een kleine troepenmacht ,,het werk der beschaving" tegen de utroopende benden wel klaren kan? Maar het schijnt voor de Boeren zoo'n vaart niet te 'loopen. In den Vrijstaat is de toestand vrijwel de zelfde gebleven, de Boeren blijven het veld houden, en de Engelschen komen geen pas verder. Ook in de districten "Rustenburg en Krugersdorp treden kleine af- deelingen der beide partijen met afwisselend geluk op. Tusschen Pretoria en Johannes burg, welke plaatsen ongeveer 50 K.M. van elkander verwijderd zijn., is 27 dezer een klein Borenkamp genomen, en zijn 9 Boeren gevan gen genomen, een feit waaruit dui delijk blijkt hoe weinig de Engel schen- nog meester zijn op het ter rein, zelfs in de onmiddellijke na bijheid van het hoofdkwartier van den opperbevelhebber. In het Lijdenburgsche wijken de Boeren steeds noordwaarts uit. Krugerspost en Pelgiimsrust, het eerste- ongeveer 20 K.M. ten noor den van Lijdenburg en het laatste evenveel ten oosten van Krugers post gelegen, zijn door de Engel schen bezette oordeelen naar de geringe verliezen door beide par tijen geleden, schijnt ook hier geen ernstig gevecht te zijn geleverd. Het veld der krijgsverrichtingen wordt hoe langer hoe grooter, iets wat zeer in het voordeel is van de wijze, waarop de Boeren de wor steling voortzetten, zooals Luit.- Kol. de Wit opmerkt in zijn Mili taire Beschouwingen in de ,,N. Rott. Ct." Tot nu toe is de uitslag der En gelsche verkiezingen als volgt 327 unionisten, 96 liberalen, nationalisten. De unionisten won nen 23, de oppositie 18 zetels. De hoop, dat de regeering met een kleinere meerderheid zal te- rugkeeren dan zij ging, wordt door de oppositio nog niet opgegeven, al seint Chamberlain naar links en rechts, dat er nu eerst sprake van kan zijn, dat het land gered is. Het schijnt we hebben het al meer gezegd dat door de dralen de houding der mogendheden de Boksers weer meer moed krijgen. Twee berichten vooral doen dit vermoeden. Het eene komt voor in de „Daily Ëxpress" en zegt Het Keizerlijk Ghineesche Hof heeft de reorganisatie zijner strijd krachten voltooid, en acht zich thans sterk genoeg om weerstand te bieden aan de troepen der mo gendheden. Het trekt zich terug naar het schier onbereikbare Sin- gan-foe, met de „gestrafte en ge degradeerde aanleggers van den Boksers-opstand." Het tweede- bericht is een tele gram uit Tientsin, meldende dat een Duitsche colonne, enkele mij len ten zuiden van die plaats, te ruggeslagen is door de Boksers. Zoo trekt dus de keizer van Chi- ik mij zelf meestor, maar in de na zich geheel terug uit het gebied dat door de internationale troepen bezet is, naar het binnenland. De pogingen om den keizer te bewe gen naar Peking te komen zijn dus mislukt. En nu komt, vólgens een bericht uit Washington aan de „Daily Chronicle" de Regeering der Vereenigde Staten weder met een nieuw voorstel, dat alweer on derhandelingen na zich sleepen zal. Dit voorstel wil de mogendhe den bewegen de keizer over te ha len om naar Peking terug te kee- ren, zich daar te omringen door een kabinet uit hervormingsgezin- den en vooruitsirevenden bestaan de, en een edict uit te vaardigen, waarin de keizerin-weduwe van al haar waardigheden vervallen wordt verklaard. De regeering der Ver eenigde Staten wenscht verder be slist clat prins Toean met den dood zal gestraft worden. De Russen hebben op 1 October Mukden genomen, nadat het laat ste Chineesche leger in Manisjoe- rijen op 27 September hij Schi- schepu was uiteengedreven. Buitenlanclsch Nieuws. Het Vredescongres. Het vredescongres te Parijs heeft in zijne laatste vergadering de stichting van een Internationale Unie besproken, waartoe den 3en Augustus te Parijs het initiatief was genomen. Die unie heeft ten doel :-de waai'- heid na te zoeken en het recht tc verdedigen in internationale vra gen bij te dragen, om.de beginse len van moraliteit in de internatio nale politiek te laten doordringen en ze een overwegenden invloed te geven. Daartoe zal de unie de vol gende middelen bezigen Hande lend optreden, ten einde de nauw gezette toepassing van de regelen, en de'onvoorwaardelijke ontwikke ling van de beginselen, die door de regeeringen bij de conferentie van den Haag zijn goedgekeurd, te verkrijgen. De bestudeering en het onpartijdig uiteenzetten van inter nationale geschillen van allerlei aard. De internationale Unie bestaat uitNationale groepen en een In ternationaal Bureau. Verschillende leden van het Vre descongres betuigden hun bijval aan de nieuwe instelling. Hier onder in de eerste plaats: Stead. Deze klaagde er over dat de vrien den van den vrede zoo weinig de den. Het is niet genoeg, meende hij, zich gemakkelijk in een of an der salon te nestelen en dan met vriendelijke' argumenten de huma nitaire theorieën te verdedigen. Men moet zich roeren. Men moet handelen. Want het gevaar naakt. Met angst en heven vraagt men zich af van waar de aanslaande oorlogscatastroof zal komen. Wij moeten den oorlog, den oorlog aan doen. Daartoe is vastheid van wil, veel vastberadenheid zelfs noodig, geld, hoofdelijke omslagen, en da den, niet alleen mooie praatjes. Het congres nam ten slotte de volgende motie aan„Het congres oordeelt het nuttig, buiten de offi- cieele commissi en van onderzoek, een' officieuse internationale orga nisatie in het leven te'roepen, die gelijksoortige enquêtes zal instel len, vooral in die gevallen waarin de regeeringen daartoe nog niet hare toevlucht hebben genomen. Het congres neemt akte van de op richting van de Internationale Unie, die ten doel heeft dergelijke organisatie te maken, en betuigt haar zijn vollen bijval." Het congres is gescheiden. Het tiende zal in 1901 te Glasgow bij eenkomen. Mishandeling van vrouwen en kinderen. Een aanzienlijke dame schreef uit Kaapstad, 13 September 1900, j aan dr. H. P. Muller laatste dagen gebeuren dingen, die men niet weet hoe ze op te nemen. De Romeinen hadden voor zekere misdaden geen straf, omdat ze ver ondersteld werden niet te worden gepleegd hier sta ik als christin; zie mijne landgenooten, niet man nen, neen vrouwen en kinderen, behandelen als honden, erger. De Bijbel leert dat ik niet haten mag, maar Gods woord is nooit eenzij dig, beide partijen mogen dat niet; wat moet nu geschieden? De Vrij staat is geheel vernield, het is een groote aschhoop met doodsbeende ren. De vrouwen lijden ongeloof- li jk door honger cn gebrek, aan huisvesting, aan alles, en men kan niets doen, ze zijn niet te berei ken. Ik ken uit WTepener (Vrij staat) een dame, mrs. van Ouren, die cm 10 uur 's avonds op de post- kar is gezet met haar dochtertje van 12 jaar, en niets mocht mee nemen, geen stukje deksel of klee- ren, geen centdie dame heeft haar oudsten zoon te Lady smith verloren, haar man en tweede zcon zitten te St. Helena, en haar zoon tje van 14 jaar is haar, toen zij ver trok, afgenomen en naar Basoeto- land, naar het Engelsche kamp gezonden waar meer jongentjes tot van 9 jaar worden opgehouden... waarvoor? Zij weet niet waarom zij weg moest, de drijver van de kar wieh zij vroeg„Waarom word ik weggestuurd antwoord de goedig: „Juffer, ik het die En gelsche hoore zeg, Christiaan de Wet zal hierkom, en dan zal juffer hern dingen vertel." Ik vraag u, die arme is hier aan het station af- ;ezet met „you can go" zonder eld of goed, en waar zij niemand kende. Gelukkig heeft een vrien delijk heer, wien zij vroeg wat zij doen moest, haar gezegdga naai den gereformeerden predikant. Ds. van Heerden heeft haar naar ons kinderzendingshuis gebracht zoo kwam zij hier. Ik heb haar van kleeren voorzien, maar wie moet haar nu onderhouden, en waar zit haar zoontje De Vrijstaters vechten steeds, en hebben het oostelijke gedeelte weer ingenomen. Steyn heeft een con tra-proclamatie uitgegeven dat „ze kere Roberts" geen recht heeft zijn land te annexeeren. Waarn. presi dent Burger heeft hetzelfde ge daan. Maar vriend, zal men verder stilzitten in Europa Zoolang het tegen mannen vechten was, nu hoe ook, was het te verstaan, maar als men nu tegen vrouwen en kinde ren zoo handelt, is dat mogelijk in deze eeuw Majesteitsschennis. Voor het Berlijnsche Landgericht is Maandag het proces wegens ma jesteitsschennis tegen Maximiliaan Harden begonnen, om een artikel dat in 't begin van Augustus in zijn tijdschrift „Zukunft" had ge staan, onder den titel „Der Kampf mit dem Drachen", en clat de be kende redevoeringen van den Kei zer bij het uitzeilen van de Duit sche troepen naar China (o. a. het gezegde over de Hunnen en Attila) behandelde. Een van de verdedigers is Con rad Hausmann, het bekende Zuid- duitsche democratische lid van den Rijksdag. Als getuigen a décharge heeft de aangeklaagde laten dag vaarden Schweninger, Bismarck's lijfdokter, de beroemde professoren Paulsen, te Berlijn, A. Lippold, te Jena, voorts Fritz Mauthner en den heer Mautler, directeur van Wolffs bureau. Ondanks het verzet van de ver dedigers besloot de rechtbank op voorstel van het openbaar mini sterie de zaak geheel met gesloten deuren te behandelen omdat er vrees bestond dat „de openbare orde gevaar zou loopen." Het hielp niets dat de verdedigers er de aan dacht op vestigden dat het bewuste artikel van Harden al in duizenden van exemplaren verspreid was voordat de politie er beslag op leg- openhaar onmogelijk de openbare orde in gevaar kon brengen. Het hielp evenmin of zij al betoogden, dat bij staatkundige processen te gen geheime behandeling in be ginsel bezwaar moest worden ge maakt, en dat, toen in de jaren 1848 en 1849 een krachtige politie ke strijd werd gevoerd voor de in voering van de openbare behande ling van rechtszaken, men zeker niet het oog had op ondergeschikte aanklachten, zooals diefstal enz., maar juist op gevhllen als dit. Des ondanks bleef de rechtbank bij haar besluit om de geheele zaak met gesloten deuren te behandelen. Het is nogal opmerkelijk dat Har den twee niet-Pruisische advocaten met de verdediging heeft belast. De anarchisten van Paterson. Men heeft in de Ver. Staten een on derzoek geopend, na den Italiaanschen koningsmoord, om na te gaan, of het complot, waarvan zooveel gesproken werd, werkelijk in Paterson heeft be staan en of het bij de politie bekend was. Is het resultaat, dat van het on derzoek gepubliceerd is, juist, dan daarmede nu al een paar maanden be zig cn is nog steeds niet geslaagd. Dat blijkt weder uit Lord Roberts' telegram waarin deze zegt, dat hij eerst nu (dat is 5 Oct.) bericht van Melhuen kreeg over twee gevechten met Lesnmer's korps op 28 September, daar Melhuen in den laatsten lijd van de verbindings lijn af was. liet resultaat van die ge vechten deelt de opperbevelhebber niet mede, alleen dat twee man werden ge dood en drie officieren gewond, waar onder Lord Loch ernstig. De Boeren hadden 7 dooden en 14 werden gevan gen genomen. Gen. Clements is in de Magaliesbergen, vanwaar hij 24 ge vangenen heeft gezonden. Prins Albert van België en zijn jon ge gemalin hebben Zaterdag hun blij de inkomste gehouden in Brussel. De feestelijkheid werd door geen enkel incident van eenig belang gestoord. Een heer die in het gedrang een agent met zijn wandelstok zou hebben gesla gen, werd gevangen genomen. De socialisten hebben op aandringen van burgemeester De Mot de voor Zon dag beraamde betooging len gunste van het algemeen stemrecht afgezegd. De burgemeester moet den aanleggers der beweging hebben beloofd dat hij speelt de Patersonsche politie een er- m j i tr i i 'hun petitie \oor algemeen stemrecht hnrmpluke rnl ITet. miflerynpk wprd aan prins Albert zal aanbieden. Waarde vriend I Gewoonlijk ben'de, zoodat de behandeling in 't barmelijke rol. liet onderzoek werd op verzoek der Italiaansche regeering geleid door den heer James Cramble, commissaris van het Hooggerechtshof, en bracht aan het licht, dat de brief, welke op het lijk van Sperandero ge vonden was, duidelijk aanwees, dat hij gevallen was als slachtoffer der anarchisten in Paterson, na aange wezen tc zijn als moordenaar van ko ning Humbert. Indien de brief aan den Italiaanschen gezant in Washington ware meegedeeld had men maatrege len kunnen nemen en den koning te gen de Amerikaansche anarchisten kunnen beschermen. Dé commissaris van politie te PaRr- son Graul echter „meende", dat de brief niet ernstig bedoeld was, noch dat er anarchisten in Paterson ver blijf hielden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZULD-AFRIKA. In de laatste vijf dagen is Duller ge stadig voorwaarts gerukt over de Mac- macheuvelen, door de Pelgrimsvallei, over Pelgrimsrust en Krugerspost, overal den vijand voor zich uit drij vende. Hij is nu bij Ohrigstad. Een telegram uit Pietermaritzburg meldt dat de Boeren die van Pelgrims- rust terugtrekken, geschat worden op 4000 of 5000 man, zij zouden 4 Long- Toms, 8 pompoms, en 14 andere ka nonnen bij zich hebben, maar bijna geen ammunitie rneer bezitten voor de Long-Toms. De correspondent van de Daily Te legraph te Lourengo Marques seint dat de Boeren die in den omtrek van de gevangenis bivakeeren, nu moppe- zeggende dat zij door valsche voorstellingen daarheen gelokt zijn ,zij hopen binnenkort naar Transvaal te kunnen lerugkeeren om den eed van trouw aan de Engelsche regeering af te leggen"(!) maar dreigen, bij de eerste gelegenheid weer de wapens te zullen opnemen voor de onafhanke lijkheid van hun land(!) Een aantal Boeren vertrekken met de „Kanzier", men weet niet waarheen. Volgens dc Daily News is er Zater dag te Londen een particulier telegram ontvangen, behelzende dat Roberts tusschen den 21 en en den 2Sen naar Engeland zal vertrekken. Een troep van 300 Boeren is bij Wol- maranshoek op 15 mijlen van Ficks- burg gezien .De districten Ladybrand en Ficksburg worden onveilig gemaakt door „stroopende benden." Een Reuter-telegram uit Aliwal Noord zegt, dat in de nabijheid van die plaats Boeren zijn gezien. Een af- deeling Boeren is Rouxville binnen getrokken, toen een Engelsche pa trouille aan de andere zijde 't plaats je verliet. De Wet moet ten zuiden van Wepener zijn; het garnizoen heeft toe bereidselen gemaakt voor de verdedi ging van de stad. Lord Methuen is thans te Rusten burg. Zijn taaj: is, volgens den Temps, het vrijhouden van de gemeenschap tusschen Mafeking en Pretoria. Hij is Merkwaardig is, in verband met de berichten omtrent een anarchistische samenzwering tegen het leven van den prins, dat de vorstelijke stoet werd. voorafgegaan door een eskadron cava lerie, waarvan het eerste gelid de re volvers getrokken liad- In het Nikander-klooster in het Rus sische district Porchow bij Pskow wa ren voor het kerkelijk feest 5000 pel grims bijeen, die overnachtten in bet kloosterhotel, een gebouw van twee verdiepingen. Onder bet gewicht der pelgrims zakte des nachts de vloer van de tweede verdieping, zoodat deze op de slapers op de eerste verdieping viel. In de verwarring riep iemand „brand!" waarop allen naar den eenigen uit gang ijlden. Er ontstond een vreeselijk gedrang, waarbij vier mannen cn 36 vrouwen "werden doodgedrukt. Twin tig menschen werden gekwetst, van wie vier zwaar. Maandagavond om half zeven liep voor het station Karlsthor een perso nentrein op een dichtbezetten locaal- trein, welks laatste wagen verpletterd werd. Vier of vijf personen werden ge dood, 70 a 80 gewond. De tyfus-epidemie onder het garni zoen te Koblentz is nog steeds toene mende. Verleden week lagen in het ge heel 69 tyfuslijders in het hospitaal. De soldaten uit Koblentz schijnen, evenals die uit Aken. de ziekte op ma noeuvre opgedaan te hebben. Een aan tal reserve-soldaten die de oefeningen te velde hebben meegemaakt en daar na naar liuis zijn gezonden, hebben de ziekte naar hun woonplaatsen mee-, gebracht, zoodat nu bv. ook in ver schillende dorpen op den Hunsrück ty fus hcerscht De visschershevolking te Vigo, die met de bevolking van naburige plaat sen standjes had, heeft op een kanon- neei-boot der regeering geschoten, die in de haven lag om de orde te helpen handhaven. Verschillende manschap pen zijn gewond. De regeering heeft besloten een oorlogsbodem er heen te zenden. Weet men wat in Frankrijk met de afgetreden ministers gebeurt? Sedert het bestaan van den repu- blikeinschen regeeringsvorm telt men er reeds honderdtwintig; veer tig van hen zijn reeds gestorven en twintig zijn zonder betrekking. In het parlement hebben 57 oud ministers een onderkomen gevon den, 28 in de Kamer en 29 in den Senaat. Overigens zijn er slechts zes die staatsbetrekkingen vervul len. Doumer, oud-minister van finan ciën, is gouverneur van Indo Chi na; Constans, oud-minister van. binnenlandscho zaken, is gezant te Konstantinopel en Delenas-Mon- taud, oud-minister van openbare werken, is directeur aan het mini sterie van buitenlandsche zaken. Nu onlangs zijn er drie andere tot hooge betrekkingen benoemd, Jou- narfc is gouverneur van Algiers ge-, wordenMartz raadsheer in het Hof te Par Cv»; en Darlon ontvanger' in het acUste arrondissement. Stadsnieuws HAARLEM, 9 Oct. 1900. On de Maandagavond gehouden vergadering, ter bespreking van hot houden van stedelijke verecnigings- wedstrijden in de gymnastiek, waren de volgende vereenigingen vertegen woordigd: „Tot vermaak opge richt", „Oefening staalt spieren", „de Bataaf", „Willen is kunnen", „Con cordia" en „Kracht door, Oefening".1 Met meerderheid van stemmen werd besloten de bedoelde wedstrijden in de' gymnastiek vooralsnog niet te hou den, doch, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de vereeni-, ging „Sparta", c-ver tj gaan tot het houden van gem«naehappelijke oefe-j ningen, daarbij vo^'dng houdende met het Gymnastiekyeri'on 4, vooral wat betreft de voorhamers -klasse, en om verder middc-lev ie beramen tot de be-, vordering d^r gymnastiek en den bloei der vereeni gingen. Wegens het gevorderde uur werd de, verdere bespreking verdaagd tot eene! volgende vergadering. J Schouwburg. Be cckigenooten van I^eontine. Knap is Ivt stuk L- elkander gezet; eene ileiie zwenking naar het on- waai-sehïj-Mtike, p-i Ja, een blijspel-, dichter vrasjsi danr niet naar. Alfred Capus zette zinh neer om ieta te schrij ven wat het prlviek" zoude kunnen be hagen en slaagde. Of hij echter uit sluitend recht heeft op het succes en of de opvoerend-en niet danig moeten werken om dat succes te verkrijgen, dat is een andeire vraag. Als vertol kers noem ik in de eerste plaats gaar-J ne mevrouw van Eijsden en den heer Poolman. Mevrouw van Eijsden was- allerliefst; zeker wel geschikt om een man het hoofd op hol le maken. ZIJ heeft een manier om een man te be hagenneen maarl Poolman had rc^rnschoots gelegen-; Iieid om in de komische rol van d«m' bedrogen echtgenoot met zijn talenten' te woekeren. Hij speelde zooals alleen' hij dat kan doen en deed de lieden lachen dat het daverde. Tartaud had enkele goede oogeii- blikken; echl.er bevat noch zijn rol,! noch die van den heer Brondgeest,' motieven om goed werk te doen. j Het optreden van dit gezelschap mag wel aanspraak maken op eene grootere belangstelling van het pu bliek dan tot heden getoond werd. Het is een geheel, dat zich onder de beste gezelschappen van den land3 rangschikken mag. Het Ilaarlemsche publiek kent dit gezelschap niet of slechts ten deele; het is echter de moeite van een gang naar den Schouw burg waard, deze artislen hun kunst te zien uitoefenen. Min. loon en max. arbeidsduur Maandagavond had vanwego liet| Algemeen Secretariaat te Haarlem in de groote zaal der Sociëteit „De' Kroon" eene groote openbare vergade-' ring plaats, waarin de heeren prof. mr. M. W. T. Treub en P. L. Tak, bei den van Amsterdam, als sprekers op traden om te bespreken de aanhangige .voorstellen van B. en W. van Haar-| lem, inzake de bepalingen omtrent' minimum-loon en maximum-arbeids duur in verband met de desbetreffen-l de adressen der Vakvereenigingen en! van de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden. Een tiental gemeente-' raadsleden hadden aan de uitnoodi- ging gevolg gegeven- De voorzitter, de heer B. Mok, open-; de de vergadering met het welkom too, te roepen aan de Raadsleden en zette' verder de aanleiding tot deze vergade ring uiteen, die was uitgeschreven op voorstel van de S. D. A. P., af deeling* Haarlem door het Algemeen Secreta riaat, thans bestaande uit 17 organi-' saties. Het hoofdmotief was, dat toen' bij de vorige stemming over een amen dement de stemmen staakten, xnen; vreesde dat ook vele Raadsleden logen het voorstel zouden stemmen. Verder' releveerde spr. de zaak nog even en.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1