nermnerae er aan, noe s ]aar geleden de eerste proef werd genomen, hoe thans was verzocht de bepalingen voor goed in de bestekken op te nemen, waartegen de Industrieelen en Koop lieden waren opgekomen, omdat zij dit niet in het belang van den patroon, noch van den particulier, noch van den werkman achten. Als eerste spreker trad op de heer Tak, die zeide dat vergaderingen als deze feitelijk niet meer noodig moes ten zijn, omdat de vraag geen nieuwe quaestie geldt. Er wordt enkel door 17 urbeidersvereenigingen gevraagd om afwijking van bestaande misbruiken op het beperkte terrein der gemeente. Do gemeente tracht door concurrec- rende inschrijvers op te roepen, liet werk zoo goedkoop mogelijk uitge voerd te krijgen. En door die concur rentie der patroons wordt het loon van den werkman gedrukt. De gemeente denkt zichzelf te bevoordeelen, doch trekt zoodoende aan het loon van den werkman. Die vrijheid van concur rentie geeft lange uren en lage loonen. Wanneer de Raad toestemt, en be- steksvoorwaarden invoert, treedt zij geenszins in den concuiTentie-strijd. De ervaring uit rapporten in het bui tenland, leert hoe nuttig deze bepalin gen in bet algemeen belang werken. In 1895 waren gedurende 50 jaren dc loonen te Brussel niet veranderd, en was een ingrijpende maatregel hoogst noodzakelijk. De Burgemeester, een liberaal, is toen begonnen met de be steksbepalingen bij gemeente-werken in te voeren, en weldra bleek.dat deze regeling niet alleen mogelijk was, doch uitstekend werkte. In Frankrijk is da Staat verplicht bestekken op te biaken en de gemeenten zijn bevoegd, daarin de voorwaarden op te nemen, hetgeen steeds geschiedt. In Engeland zijn in 21S gemeenten de besteksbepa- iingen gemaakt; de werktijd daar is 8 uur en het standaard-loon wordt be taald terwijl voor de niet-vereenigdc arbeiders een vast minimum-loon is ingevoerd van 48 uren a 30 ct., men noemde dit een zedelijk minimum en zoo verdient iedere werkman 14,40 en eene vrouw 10,80 in bet graafschap Londen. In liooge loonen zit nimmer schade, zij geven bc-ter welvaart, min der werkstakingen en uitsluitingen. "Wanneer de Haarlemsche Raad liet besluit neemt, kan zij gerust zijn, dat de stad niet onderste boven wordt ge beerd. Wanneer een 1 eeraar moet wor den aangesteld, worden eerst de con ditiën van den arbeid vastgesteld, en Jaarna de beste gezocht, ter wille van het gehalte van het werk, nimmer wordt het laagste aanbod aanvaard Indien men van den werkman ook goed werk wil hebben, moet betzelfde stelsel gevolgd worden. Aanbestedin gen geven slecht werk, hetgeen te voor komen is door bepalingen te maken, waardoor men de zekerheid voor goed werk krijgt. Een goed loon is dus in de eerste plaats noodig bij het maken van gemeente-werken. De vrijheid der concurrentie leidt tot geestelijken .en physieken ondergang van de arbei ders. Nog beter is het de aanbestedin gen te ontgaan en het werk voor ge meentewege te nemen, dan kan men zelf het loon stellen. In Londen en Manchester wordt het werk der ge meente reeds onder eigen beheer uit gevoerd. In Nieuw-Zeeland is gedwon gen arbitrage, gedwongen uitspraak ln loon-quaesties tusschen patroon en werkman ingevoerd. En dit college heeft vastgestelde voorwaarden aange komen en deze loonregeling strekt eer tot algemeene vermeerdering der welvaart, dan tot vermindering. De loonregeling zit niet vast aan de economische of politieke eischen- De sociaal-democraten zien er verbetering in, omdat zij medebrengt de gelegen heid tot meerdere ontwikkeling van den werkman. Er zijn er, die in de loonregeling particulier nadeel zien, dat zijn de kleineren en minder ont wikkelden. Toen het loon te Amster dam op 23 cents werd bepaald, was reeds een jaar te voren door de archi tecten de werktijd op 10 uur en bet loon op 25 ets. bepaald. Zij zien in het kortere arbeidsuur en in hot verhoogen van loon, verheffing van den arbeid, waardoor zij in staat zijn bun werk beter af te leveren. Alleen de eigenbou wers, die spotten met goed eh solied werk, zagen er nadeel in. Spr. hoopt dan ook van ganseher harte, dat de oppositie in den Raad niet zal zege vieren. Iets hindert hem in het voor- atol van B. en W.: de werktijd van 11 uur is te lang. In Engeland en Duitsch- land wordt 9 9J uur in de bouwvak ken gearbeid. Door goed loon en korte arbeidsduur werkt men mede aan de algemeene welvaart. Het komt aan het ambacht ten goede. Spr. hoopt dan ook dat de Raad over de geopperde bezwaren, die over eenige jaren in de praktijk zullen blijken gering te zijn, zal heenstappen. Van alle kanten ko men goede berichten, de groote pa troons zijn er voorde knoeiers er te gen. Wilt ge, Haarlemmers dat de openbare werken tegen een hongerloon worden gemaakt Wilt ge den achter uitgang der werklieden of medewer ken aan het welzijn van het gansche arbeidersleven in Haarlem? Dat laat ste, niet waar. Aan onwil of bekrom penheid is het derhalve toe te schrij ven, wanneer de Raadsleden deze een voudige, billijke eischen afwijzen, en zoo dit geschiedt, hoopt spr. dat de arbeiders zich de tegenstemmende Raadsleden zullen herinneren bij de stembus. (Applaus)». Prof. Trcub, de tweede spreker, bad gemeend dat de zaak niet zoo gunstig stond als dit inderdaad het geval is, doch nu doet hem dit genoegen. Men behoeft geen principieele bezwaren ïneer te bestrijden de stemmen staak ten alleen op het voorstel van 50 meer voor Zondagsarbeid. Men vreesde echter, dat bij de stem ming a. s. Woensdag dezelfde stem men, die tegen 't voorstel-Schram zijn geweest, dan tegen bet voorstel van B. en W. zullen zijnvandaar het be leggen der vergadering. spreker is niet speciaal met Haar lemsche toestanden bekend, doch het feit, dat B. en W. het voorstel van een minimum-loon van 23 ets. hebben ge daan, bewijst reeds, dat deze eisch niet te hoog is. Prof. Treub liad zich voornamelijk ten doel gesteld liet adres van indus trieelen te weerleggen. Spr. had nog veel meer bezwaren geweten, maar moet tevens zeggen, dat de quantiteit dier bezwaren geen gelijken tred houdt met de qualiteit. Het gewichtigste bezwaar hebben de industrieelen niet genoemd, nl. dat een dergelijk voorschrift door den Raad eigenlijk niet mag worden ge geven; immers alle belastingschuldigen betalen per slot van rekening die cen ten meer voor de weinige arbeiders die er beter van worden. Maar wie zoo spreekt, vergeet dat nog moet worden uitgemaakt, of inder daad die belasting noemenswaard hooger wordt In Belgie is men tot de conclusie ge komen, dat van de 40 gemeenten en van de S provinciën er slechts 1 was, die rapporteerde dat de belasiing in derdaad hooger was geworden. In Amsterdam werd de belasting slechts 3% hooger en dit is een maxi mum, dat onbeduidend is in vergelij king met de vermeerdering van de arbeïdslust en werkkracht der arbei ders. De ervaringen zijn zóó veelvul dig, dat men het recht niet meer heeft het in twijfel te trekken. Bovendien behooren de werklieden zelve tot de belastingschuldigen, en wordt de loon- standaard van andere vakken ook ver hoogd, hetgeen dus aan een aanmer kelijk groot aandeel der bevolking ten goede komt. Dc industrieelen zeggen dat voor een hooger standaard-Wn alleen bekwame werklieden kunnen worden aangenomen en vragen zieli af wat er dan met de halve kracnien moet gebeuren. Laat men echter, zegt prof. Treub, de minimum-Iconen ma ken voor hen, die hun vak verslaan, dat men dan slechte krachten door vakopleiding tegenga. Meer bezwaar dan angst voor de zwakke werklieden bestaat er echter voor zwakke patroons, voor de revolu tiebouwers. Die moeten bezwaar heb ben tegen flinke loonen. Maar wan neer men het hen moeilijk kon maken, ja zelfs er uitwerken, dan deed men een werk dat zeer zeker in het alge meen belang zou zijn. Nu komend tot het drietal bezwa ren van de vereeniging van Industri eelen, de bekende bezwaren, dat de bepalingen zonden zijn in het nadeel van den patroon, particulier en werk man betoogde Prof. Treub bet vol gende Voor den patroon zal hei werk meer en meer vermindereu en het burger- werk tot een minimum worden geredu ceerd, en tot lage prijzen van de markt moeten genomen worden, zeggen de patroons, doch ze vertellen tevens, in een ander punt, dat het werk voor de particulieren duurder wordt. Nu kan maar één van tweeën waar zijn, zegt Prof. Treub, maar ik geloof dat geen van beide argumenten steek houdt. Het is Prof. Treub juist in Amster dam gebleken, dat bet geen verminde ring van werk gaf en dat het voor de particulieren niet duurder werd. Dat duurder worden zal men voor namelijk voelen op de huren, doch dit zal, als 't zoo is, ook maar 1 of 2% zijn, niet meer, en als de lieeren zoo voor het belang der particulieren willen zorgen, waarom hebben ze dan niet eens zich in 't openbaar uitgesproken tegen trusts en cartellen, waardoor de steen en het ijzer zooveel duurder werd, en tegen het z. g. smartengeld, waarbij de aannemers heel eenstem mig een bedrag op de aanneemsom leggen. Het derde argument geeft den schijn dat men voor den werkman wil opko men. Dat kon men bij een goed geor ganiseerde vakbeweging, als in Haar lem, gevoegelijk aan de arbeiders zelve overlaten, maar dat daargelaten. De industrieelen vreezen te groote toe- strooming van werklieden. De praktijk heeft echter het tegen deel bewezen. En dit kan niet anders. De gevallen zijn te over bekend, dat er arbeiders kwamen toestroomen doordat er geen bepalingen bestonden, want dan konden de aannemers van buiten met goedkoope werkkrachten inschrijven, die dan in de plaats ble ven hangen en de werkeloosheid ver meerderde. Het bouwvak heeft in alle steden een slechte ontwikkeling ondergaan, het is hoe langer hoe insolider geworden, en voor de werklieden is hiervan het gevolg, dat zij in de ongunstige posi tie verkeeren van telkens tijdelijk wer keloos te moeten zijn. En zou 't dus nu niet heter wezen, dat ze in de periodes, waarin ze wer ken meer verdienen? Aan de industrieelen zou spreker willen vragen of ze, gelet op het duur der worden van de levensmiddelen, niet feitelijk het leven voor het werk mansgezin hij iets hooger loon nog hetzelfde blijft. Spreker wekt den gemeenteraad op om juist in dezen duren tijd, waarin argumenten om het loon te verhoogen, voor het grijpen liggen, mee te wer ken om aan den eisch der werklieden gehoor te geven. De aanleiding tot deze vergadering was het amendement-Schram op den Zondagsarbeid. In een speciaal geval, waarin een wekelijkscho rustdag aan enkelen hunner niet gegeven kan wor den, doordat de omstandigheden het vorderen, is het niet.te veel gevraagd, dat voor dien Zondagsarbeid een extra- flink loon wordt gegeven ProL Treub hoopt, evenals vorige spreker, dat, wanneer Woensdag de zaak ter sprake komt, da tegenstan ders dan komen mot argumenten, die niet zijn te ontzenuwen, en als ze dat niet kunnen waarvan spreker zeker is inderdaad iet& zullen doen, dat is in het waarachtig belang van Haar- lem's .werklieden en Haarlem's inge-i zeienen ln het algemeen is. De heer Geijl, meende als voorzitter; der vereeniging van. industrieelen zijn spijt te moeten betuigen, dat Prof. Treub in het adres heeft gelezen, dai de vereeniging tegenstandster is van minimum-loon en maximum-arbeids tijd. Vier jaar geleden verzocht deze ver eeniging het loon van IS op 20 ets. te brengen, de gemeenteraad weigerde. In 1897 is hot loon door toedoen van de vereeniging op 20 ets. bepaald, en ein delijk is de gemeente gevolgd. De vereeniging meent, dat wanneer op één oogenblik dit minimum-loon 28 ets. wordt, dit een te groote sprong is, ten opzichte van andere gemeenten, en ook zelfs van Amsterdam, waar het met krabben en bijten 25 ets. is. het geen nog niet eens overal betaald wordt Wanneer gelijktijdig was gekomen de vraag orn verkorting van arbeids duur met die van verhooging van loon, zou de vereeniging er niet tegen zijn. De heer Geijl besloot met de hoop, dat de bedreiging van de stembus de ge meenteraadsleden niet zou verschrik ken. De heer v. d. Kamp vroeg, zoowel aan Prof. Treub als aan den heer Geijl wat een volwassen werkman was. De beer v. Emmerik bestrijdt, dat het een te groote overgang zou zijn. Reeds vijf jaar geleden werd hetzelfde gevraagd, en toen werd van patroons- zij de steeds geraden zich tot het ge meentebestuur te richten, en nu dat bestuur den patroons aan hun rok trekt, krabbelt men terug. De beer Tak zei: de heer Geijl had betwist, dat die groote sprong niet kon, doch de argumenten bleven uit Het cijfer is ontleend aan het cijfer van verdienste dat reeds,zcoals v. Emmerik gezegd had, 4 jaar geleden genoemd is, zoodat de sprong niet zoo groot is. j Spreker ontkent een bedreiging tegen de gemeenteraadsleden te hebben ge uit, doch heeft alleen gewezen op de laatste toevlucht van de arbeiders: de stembus. Prof. Treub, die het optreden van den heer Geijl waardeerde, constateer de niet genoegen dat de heer Geijl, en waarschijnlijk zijn vereeniging wel geheel, vóór verhooging van loon bij Zondagsarbeid is. Nu de industriee len zelf daarvoor blijken, kunnen z. L de arbeiders roet gerustheid de stem ming over 't voorstel-Schram afwachten Ook Prof. Treub wees er op, dat de debater wel gezegd bad, dat clc sprong te groot was, doch in gebreke was ge bleven dit te argumenteeren- Voorts vond Prof. Treub bet bespottelijk van de vereeniging van industrieelen om nu te komen beweren, dat als tevens met verhooging van loon verkorting van arbeidstijd gepaard ging, zij er wel voor zou wezen. De beeren moe ten voortaan wat vroeger, en wat dui delijker zeggen wat ze willen. Ook bestreed spreker 's beeren Gcijl's argument, dat Haarlem ten opzichte van Amsterdam in slechter conditie: zou komen, en vond liet dwaas dat dc Vereeniging van Industrieelen zich angstig ging vragen wat in de toe komst "de arbeiders zouden eischen. Men dient allereerst met den huldigen toestand rekening te houden, en het billijke verzoek door de arbeiders zelf gedaan, in te willigen. De lieeren Tak en Treub werden herbaalde malen daverend toegejuicht Zondag jl. hield de schietver- eeniging „Generaal van Merlen" liaren j aarlijkschen onderlingen wedstrijd. De eerste prijs (een gouden hor loge, aangeboden door de bescherm vrouw der vereeniging, Mevrouw Visser van Hazerswoude) werd ge wonnen door den heer Goedhart. De prijzen zullen den 3en No vember a. s. in eene feestelijke bij eenkomst in de Soc. Vereeniging worden uitgereikt. Naar wij vernemen ondervindt het Mannenkoor „Caecilia" van verschil lende zijden steun bij hare pogingen, om door een weldadigheidsconcert den treurig en toestand, waarin de weduwe van den in Transvaal gesneu velden J. Kruijs verkeert, eenigszins te verzachten. De heer L. J. C. van der Tand, Con certmeester van het Stedelijk Muziek corps, heeft belangloos zijne mede werking toegezegd, terwijl door de lieeren Warnier Ketting een gedeel te van liet benoodigde drukwerk gra tis wordt geleverd. Zandvoort. Woensdag a.s. zal te 3 uur in .Ons Huis" de najaarsvergadering worden gehouden van den Provincialen Bond der Nederlandsche Zendïngsvereeni- gingen in Noord-IIolland; de agenda luidt: lo. Plaats der Voorjaarsvergadering. 2o. Verkiezing van Bestuursleden. 3o. Verslag van den Secretaris. 4o. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 5o. Varia. Des avonds ten half zeven uur open bare samenkomst in de Ned. Herv. Kerk, als sprekers zullen optreden Ds. G. Hulsman, van Zandvoort, de heer J. L. Zegers, van Heemstede, Ds. J. C. Schuller, van Purmerland. Belangstellenden van elders zijn ook zeer welkom.. Door Burgemeester en Wethouders is met ingang van 8 October aangesteld tot onbezoldigd ambtenaar ter secre tarie, de heer J. Smit ie Haarlem. Burgemeester cn Wethouders hebben goedgekeurd twee bouwplannen, één voor een huis aan den Kostvcrloren straatweg, en een voor 2 woningen en timmermansbergplaats aan de Willem- straat. Binnenland. Ongevallenwet. De twee amendementen door de hee- ren Drucker, Fokker, Keröijk en Vee- gens voorgesteld, luiden aldus: I. De eerste twee leden van art. 42 te doen vervallen en in plaats daarvan te lezen: „De middelen tot dekking der inge volge deze wet uit te keeren renten en overige schadeloosstellingen, der ad ministratiekosten, der terugbetaling van het voorschot, bedoeld in artikel 94, alsmede der gelden bcnoodigd voor vorming van een reservefonds, worden opgebracht door de werkgevers, hetzij volgens den maatstaf van een bij alge-' meenen maatregel van bestuur vast te stellen tarief en van het loon, dat in het tijdvak, waarover de betaling loopt door hunne werklieden is verdiend of volgens het bepaalde in artikel 43 wordt geacht te zijn verdiend, heizij overeenkomstig de bepalingen van ar tikel 53. ;,De dekking der renten en overige schadeloosstellingen, der administra tiekosten. der terugbetaling van het voorschot, bedoeld in artikel 94, alsme de der gelden benoodigd voor vorming van een reservefonds, waarvoor de middelen worden opgebracht volgens de in het voorgaande lid eerstbedoelde wijze, wordt berekend naar de regelen van het premiestelsel." Toelichting. De in het vorig ontwerp voorgeschreven vorming van een re- serfonds wordt door de voorstellers alsnog noodig geacht. Naar het oordeel van de voorstellers verdient het geene aanbeveling, alle administratiekosten ten laste van den Staat te brengen. (Bij aanneming van dit amendement zuilen enkele wijzigingen in het ont werp moeten worden gebracht; met na me ligt het in de bedoeling, voor te stel len de arlt. 83 tot 88 van het vorig ont werp weder op te nemen.) II. Art. 53 te lezen als volgt: „De Staat, de provinciën en de ge meenten van ten minste 20,000 zielen zijn bevoegd, na kennisgeving aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, 't zij zelf het risico te dragen der bij de ze wet bedoelde verzekering hunner werklieden, hc-tzij dit over te dragen aan eene naamlooze vennootschap, vol doende aan de voorwaarden in dit ar tikel vermeld. „Andere werkgevers, wier onderne ming hiér te lande is gevestigd, kun nen door Ons, op hun verzoek, wor den toegelaten het risico over te dra gen aan eene naamlooze vennootschap, voldoende aan de voorwaarden in dit artikel vermeld. „Overdracht van het risico aan eene naamlooze vennootschap is slechts ge oorloofd: lo. indien en zoolang de vennoot schap uitsluitend verzekering ten doel heeft 2o. indien en zoolang de vennoot schap het risico draagt van ten min ste honderd werkgevers; 3o. indien en- zoolang de Rijksverze keringsbank van de vennootschap, tot zekerheid voor de nakoming van hare uit deze wet voortvloeiende verplich tingen, fondsen in pand heeft, tot een werkelijk bedrag te bepalen volgens regelen bij algemeenen maatregel van bestuur gesteld, doch niet lager dan driemaal honderdduizend gulden. „In pand gegeven kunnen slechts worden fondsen, voorkomende op de lijst, bedoeld bij artikel 93, voorlaatste lid „De interesten der in pand gegeven fondsen worden door het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan (levennoot schap overgemaakt of met haar verre kend. „De Staat, provincie of gemeente, die zelf het risico draagt, of de ven nootschap, waarop het risico is over gedragen, betaalt voor eiken verzeker den werkman eene jaarïijksc.he bijdra ge tot bestrijding der kosten van ad ministratie en tot vorming van bet re servefonds. „Bij algemeenen maatregel van be stuur wordt bepaald, welke opgaven door werkgevers en vennootschappen ter uitvoering van dit artikel moeten worden verstrekt, alsmede naar welke grondslagen en op welke wijze de in het vorig lid bedoelde bijdrage wordt berekend." Toelichting: Tegen eigen verzeke ring, behalve door den Staat, de pro vinciën en de grootere gemeenten, be staat bij de voorstellers overwegend bezwaar. Zij achten voorts- de in het ontwerp omtrent vennootschappen voor komende bepalingen niet afdoende, ook tot waarborg dat men met eene werkeli j ke verzekeringsmaatschappij te doen heeft. (Bij aanneming van het amende ment zullen verschillende artikelen ee nige wijziging of aanvulling behooren te ondergaan.) Kabinet der Koningin. Op last van Hare Majesteit de Ko ningin brengt do directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende Har er Majes- teits verblijf in het buitenland de aan IIoogsiDezelve gerichte brieven, in ge sloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, moeten ge zonden worden aan bet Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar' voor eene geregelde opzending dier brieven aan Hare Majesteit zal wor den zorg gedragen. Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het theore tisch geneeskundig examen de heer H. Houtman; voor het kandidaats-exa men rechten do heer A. M. R. Beguin; voor het propaedeutisek examen ge neeskunde de heeren G. J. van der Hilst Karrewij en H. W. Borgerhoff Mulder; Yoor het eerste natuurkundig examen de heer J. IL L. van Ree» Utrecht. Cand. theol. 2: cte heer cr. Koning. De moord te Tilburg. Te Breda heeft de Justitie nog ge hoord den heer van ZinnïcqBergmann pastoor der parochie aan den Noord- hoek te Tilburg, den heer L., koster van de parochiekerk aan het Heike, de huishoudster van de pastorie aan den Noordhoek, en den broeder, die eenige weken lang den kostenlienst in de kerk heeft waargenomen na de arrestatie van den verdachte Van I. Naar wij vernemen, liep het onder zoek hoofdzakelijk over de anteceden ten van den koster en waren allen eenstemmig in hun oordeel, dat niets ten nadeele van den verdachte is ie zeggen. De heer L. heeft zelfs ver klaard, dat hij op den avond van den dag, waarop de moord gepleegd werd, Vanl. heeft geholpen bij het ophangen van de gordijnen in de kerk, hem daarna.naar .huis heeft vergezeld en daar een uurtje met hem heeft door gebracht, zonder iets verdachts be merkt te hebben. Evenmin héboen de huishoudster en de broeder iets ten nadeele van Van I. kunnen verkbi vn. Omtrent de vraag of hij dan wel de schilder M .de schuldige zou zijn, blijven de meeningen zeer verdeeld. C,N. v .d. D.") Een ontvangers quaestie. Ongeveer drie jaar geleden werd de heer P. C. Selteur benoemd tot ge meente-ontvanger te Vrijenban. Toen nu dezer dagen de burgemeester, een der wethouders en de secretaris zich bezig hielden met het opmaken der kas, vroeg de wethouder aan den ont vanger: „Bevalt het u niet langer bij ons, dat u ons gaat verlaten?" Met verwondering keek de een den ander aan en niet het minst de ontvanger, die er niets van begreep. „Ja, zegt de wethouder, u hebt ontslag gevraagd, want op de agenda staat: het op ver zoek verleenen van eervol ontslag aan den gemeente-ontvanger." Toen nu op de hierop volgende Raadszitting dit punt der agenda in behandeling moest komen, deelde de voorzitter eenvoudig mede, dat het tot een volgende verga dering werd aangehouden, omdat het verzoek nog niet was ingekomen. Wat is nu hier het gev il. Toen de titularis werd benoemd, had de bur gemeester voor de betrekking op het oog een ambtenaar ter secretarie, den heer H. Th. Klein, die echter nog min derjarig was, en hoewel er bijna ze ker niets van in de notulen is ver meld, dat de benoeming slechts voor drie jaar was, en dit ook niet in de aanstelling van den titularis werd vermeld, nam de burgemeester toch do vrijheid den ontvanger er op te wijzen, dat bij ^ijn ontslag moest ne men na dien tijd. De heer S„ die zijn kosten voor borgstelling heeft ge maakt, is echter niet van plan zich aan de waarschuwing van den burge meester te storen en houdt zijn be trekking vast. Met belangstelling ziet men den afloop tegemoet van dit staal tje van plattelandsregeering. Een gevaarlijk spelletje. Te Rouveen hadden drie jongens de aardigheid eens een proefje te nemen met de ontwikkeling van het acetyleen- gas. Niet vermoedende, dat bij hun handeling gevaar kon ontstaan, groe ven ze een kuil in den grond, vulden deze met calciumcarbiet en bedekten daarop het laatste met aarde. Een gaatje werd gemaakt naar het car- biet en vervolgens de grond met water bevochtigd. Toen het vocht den car- biet bereikte, ontwikkelde zich plot seling een hoeveelheid gas; een luci fer werd er bij gehouden, met het ge volg, dat de aarde aan alle kanten uit eenstoof. Twee van het drietal konden gedu rende eenigen tijd niet meer zien. Ge lukkig bleek bij uitwasscliing, dat het gezicht nog was behouden. De derde kreeg slechts een weinig zand in het oog. Een overgroot publiek, waaronder •een groot getal werklieden, vulde Zon dagmiddag de Concertzaal te Maas tricht. Eveneens hadden veel autori teiten gevolg gegeven aan de uitnoo- diging van het bestuur om het Ka merlid Dr. Nolens te hooren in zake de Ongevallenwet. Als resultaat van deze algemeene vergadering werd goedgevonden het volgende adres te richten aan de Tweede Kamer: „Het bestuur van den „R. K. Volks bond" waardeert de wijze, waarop de Regeering harerzijds de spoedige tot stand koming eener wettelijke verzeke ring tegen geldelijke gevolgen van on gevallen in bepaalde bedrijven heeft voorbereid, en spreekt den wensch uit: dat het wetsontwerp in hoofdzaken ongewijzigd in den loop van het zit tingjaar 1900tot 1901 tot.wet moge ver heven worden, en dat bij de behande ling uwe vergadering met bijzondere aandacht moge letten op de twee vol gende punten: le. dat aan de getroffen werklieden met dezelfde zekerheid datgene zal toegekend worden wat hun volgens het oude ontwerp zou toegekomen zijn,. en 2e. dat de verzekering op andere wijze dan bij de Rijksverzekering- bank niet ten nadeele strekke van de rechtstreeks bij deze Bank aangeslo ten werkgevers." Een nieuwe handeL Te Arnhem heeft zich een negotie ontwikkeld,dia misschien eenig in Nederland is. Om namelijk menige huismoeder, uit de verlegenheid te helpen, als zo geen 2| ct.-stukken be zit, drijft men in Klarendal tegen woordig handel in dio „grooten". Er wordt daar munt uit geslagen: voor S cent Krijgt men 3, voor 11 cent 4 groo ten. Uit de Arbeiderswereld, BINNENLAND. Het vorige jaar werd te Rotter dam door de beurtschippers- en schippersgezellen een vereeniging opgericht onder het motto „Een dracht maakt macht", o. a. met het doel voor die categorie van het schippersbedrijf meer Zondagsrust te verkrijgen. In een bestuursvergadering werd in beginsel besloten de Vereeni ging te doen aansluiten bij het co mité voor Zondagsrust. Verder werden ter sprake gebracht de be zwaren en moeielijkheden voor de beurtschipperij om den Zondag als rustdag te houden, en wel omdat de Beurs en de Maandagmarkt de beurtschippers noodzaken vroegtij dig hier te zijn. Die moeielijkhe den zouden voor een groot deel op gelost kunnen worden, wanneer de Beurs en de marktdag niet op Maandag, maar op een anderen dag gehouden werden. Te gelege ner tijd zal men te dezer zake een verzoek richten tot de Kamer vs.n Koophandel aldaar en de groote handelsfirma's. Ten zeerste voldaan over het geen zij gezien hebben, keerden Maandagochtend uit Parijs te 's-Gravenhage terug de werklie den, behoorende tot de eerste groep die Zondag 30 September naar de tentoonstelling is gezonden. Zij werden aan het Holl. spoor station verwelkomd door den heer Knuyver, voorzitter van de com missie tot uitzending van de werk lieden. Dienzelfden ochtend vertrok pei Hollandsche spoor de tweede groep ambachtslieden, door de bekende commissie uitgezonden naar de Pa- rijsche wereldtentoonstelling ten nutte van onze ambachtsnijverheid. Ditmaal begaven zich naar de Fransche hoofdstad1 meubelma ker, 1 beeldhouwer, 3 stoffeerders, 1 behanger, 1 metaaldraaier, 5 me chanici, i loodgieter-zinkwerker, 1 koperslager, i rijtuig-stoffeerder, i rijtuigschilder. De commissie deed hen wederom uitgeleide. De algemeene vergadering van het Federatief Verbond van ge meentewerklieden te Arnhem, Zon dag gehouden, sprak haar leedwe zen uit over de houding van den gemeenteraad aldaar, in de zitting' van 22 September 11., in welke zit ting de begrooting der gemeente reiniging aan de orde is geweest, De vergadering betreurde bet dat verschillende amendementen van het raadslid J. "W. A. Zoestbergen, betreffende verhooging van loonen en het uitbetalen van het volle loon hij ziekte, welke amendementer, zonder eenigen twijfel verbetering zouden gebracht hebben in den li i. slechten financieelen toestand dei arbeiders bij de gemeentereini ging, verworpen werden. Voorts werd besloten een open bare vergadering te houden, alwaai de toestand der gemeentewerklie den door een spreker zou uiteen gezet worden, en B. en W. en ver dere leden van dc-n raad uit te noodigen deze vergadering hij te wonen. De Kaapsche Mail. In een Reu ter-telegram uit Maclïa- dodorp van 31 Augustus in „Ons Land" wordt de volgende beschrijving gege ven van het gevecht te Bergendal: Zondag besloot generaal Bulier de sterkte te beproeven van de Republi- keinsche positie te Delmanutha. Lord Dundonald trok met de geheele bere den brigade en twee 12-ponders naai de positie aan onze rechter-achtcrhoe- de waar twee compagnieën van de 8e Kings Liverpool er den vorigen Vrij dag slecht van afgekomen waren. De hoofdmacht trok rechtuit naar de Dal- manutlia randjes. De Devons (le bat.) vormden de vuurlinie en werden ge steund door de Gordons op de rechter flank de Manchesters op de linkerflank en de Rifle Briga (2e bataljon) in re serve. Het land voor ons was zeer ge broken, met rand boven rand, en als men boven op den eenen rand kwam, kon men niet verder zien dan den vol genden rand. De Devons trokken be daard voort, niettegenstaande het feit dat, toen zij boven op den eersten rand kwamen, er een zwaar vuur op hen. werd gericht van alle kanten. Tusschen de randjes was de grond in de holte moerassig, en de Republikeinen, die voorzichtig op alleys letten, maakten gebruik van de moeielijkheden van liet' terrein om geregelde lagen op de in fanterie te vuren. Het vuur was ech ter slecht, en de kogels sloegen oveï de infanterie. Een aantal vielen ech ter op den rand waar de staf stond. Een kogel vloog dicht langs den ge neraal voorbij, die juist bezig was om informatie van een gids te verkrijgen, en met ricocketteeren sloeg de kogel over den geheelen staf. Korten tijd daarop ging generaal Buller rechts, maar bet vuur was zoo hevig, dat hij inzag boe onverstandig het was om zulk een voorgeschovene positie op te nemen. De Republikeinen wierpen een aantal Long Tom-bommen over ons, in de hoop onzen wagentrein te kunnen bereiken. Geen der bommen had ech ter uitwerking. Eerst tegen den ach termiddag kregen onze zware kanon nen last hun stelling op te nemen. Zij trokken rechts van de infanterie en na men een stelling op den rand in. De positie waar Long Tom stond kon

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2