Tweede Blad, Be schuld vm dei Geneesheer. behoorende bij jjlfSassplesira's Dagblad" van Woensdag 10 Oct. 1900. No. 5301 Stadsnieuws Kamer van Koophandel en Fabrieken. Behalve de reeds door ons genoemde punten werd op de. vergadering van 2 October der Kamer van Koophandel en Fabrieken nog het volgende behan deld: Werd voorlezing gedaan van de se dert de vorige vergadering uitgegane stukken, waaronder: eene missive aan Z. E. den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijver heid, dd. 8 September,'aldus luiden de: Met belangstelling is door onze Ka mer kennis genomen van het ons in afdruk toegezonden aan Uwe Excellen tie gericht adres van Bestuurders van het Twentsch Kolensyndicaat, behel zende het tweeledig verzoek: le. om te bevorderen dat eene spoedige be slissing worde genomen omtrent de ingediende wetsvoordracht, houdende nadere bepalingen op de mijnontgin- ningen in Limburg; en 2e. zoo dit voor het oogenblik nog niet kan geschieden, alsdan in afwachting dezer nadere re geling reeds nu op de oudste door Ne derlanders gedane concessie-aanvra gen eene beschikking te nemen. De Kamer betuigt hare volle instem ming met. dit verzoek, althans wat het eerste gedeelte daarvan betreft, en zij zou het dan ook met het oog op het groote belang dat er voor de Neder- landsche nijverheid in gelegen is, toe juichen, als weldra de beletselen die de algemeens exploitatie der steenko- lenbeddingen in Limburg in den weg staan, weggenomen werden. Ingekomen was eene kantbeschik king van Burgemeester en Wethouders dd. 29 Sept., waarbij een gelijk schrij ven van den Directeur-Generaal wordt gesteld m handen der Kamer om be richt en raad Werd besloten hierop in gelnken zin als hier hoven vermeld aan Burg. en Weth. te antwoorden. c. eene circulaire van het Bestuur dér vereeniging van Nederl. Steenfa brikanten, gevestigd te Wageningen, met toezending ter ondersteuning van eén door dat Bestuur aan cle Tweede Kamer der Statcn-Generaal gericht adres over eene gewenschte uitvoering van de plannen tol afsluiting en gedeei telijke drooglegging der Zuiderzee, en zulks naar aanleiding van nel verzoek, door Mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwol le, aan de Tweede Kamer onlangs ge daan. Werd besloten genoemde circulaire later in behandeling te nemen. Eene missive van den Minister \an Waterstaat, Handel en Nijverheid da 28 September, waarbij naar aanleiding van eene in de Vergadering van de Tweede Kamer van 23 Juni ii. aange nomen conclusie, strekkende om hem Minister te verzoeken, oin te overwegen of hét verwerven, van een diploma voor bediening van stoom werktuigen van zeer eenvoudige constructie zou nienen te worden bevorderd, deze Kamer wordt uitgenoodigd haar gevoelen hier over aan Z. E. mede te deelon. Werd besloten .lit senr-ijven om prae- advies te stellen in bande a oener com missie. Kwam nu oinieuw in behandeling het adres van de Ned '"lanusche Ka mer van Koopnandel te I ouden, go richt aan Z. den Minister van Fi nanciën, betreffende liet ereddeoron van den suikeraccijns vor-v het berei den van ten uitvoer bestemde vnidi- tengeleien enz. Werd besloten, ook in verband met liet vroeger over deze zaak bij de Ka mer ontvangen schrijven van een be langhebbend fabrikant alhier, het ver zoek van de Londensche Kamer bij den Minister te ondersteunen. Het plan bestaat dezen winter een concert te geven door Orelio, en de beer en mevr. TijssenBre merkamp. Het plan is daartoe op gevat door de -Afd. Haarlem van het Alg. Nederl. Verbond, omdat het doel isbekend maken van het Liedei'boek van Groot-Neder land uiig. door F. R. Goers Fran., waarvan zoo juist het derde deel verschenen is. In deze schatkamer van ons land staan zoo tallooze Feuilleton. Roman uit het Duitsck DOOB JUL. MAR.Ï". 36) Ze zonk uitgeput in een zetel on der de hooge planten, die zich als een heerlijken koepel over haar welfden. Hij begreep, dat ze alleen wilde zijn, en terwijl hij haar voor den laatsten keer de hand drukte, sprak hij De uwe voor eeuwig, nnjn lief, wat er ook moge komen Met deze woorden ging hij heen. Toen hij door het salon kwam, was Savinien reeds verdwenen. HOOFDSTUK XIX. Savinien klopte aan dc de,ur van het kleine salon, waar graaf Re mind bij voorkeur zijn verblijf hield en dat aan zi.ine slaapkamer mooie, oude en nieuwe liederen, dat een avond te Utrecht gegeven, verleden jaar, en alleen aan ons lied gewijd een groot succes had. Welnu, zoo'n avond staat ons misschien hier ook te wachten en het muziekliefhebbende Haarlem zal zich wel niet onbetuigd laten, hopen we. Lijsten zullen ter tee- kening gepresenteerd worden. Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot leden van het Col lege van zetters voor 's Rijks directe belastingen te: Bennebroek: de heeren G. Siam en B. van der Eist. Beverwijk: de heeren G. Smit en H. Burger Mz. Bloemcndaal: de heeren J. H. Bij voet en N. Rouwens. Haarlemmerliede en Spaarnwoude: de heeren J. A. Kaub en II. M. Hcrst- man. Haarlemmermeer: d-a lieeren G. B. T Hooft, A. J. G. Timmermius en B. Biesheuvel. Heemstede- de heeren J. van den Berg en T. Smit. Schoten: de heeren H. Biom en J. J. Nelis. Spaarndam: de heeren B. Schouten en J. A. Vallentgoed. Velsen.: de heeren W. J. II. Ia Lau en P. A. van den Berg. Wijk aan Zee en Duin: de heeren A. F. Bickhoff en S. van Son. Zandvoort: de heeren H. van Keeren en W. Groen. Voor Zuid.-Afrika. Men verzoekt ons aan de Haar lemmers te vertellen, dat aan de leden van Alg. Ned. Verb, en Z.- Afr. Vereen, nog briefkaarten ver zonden zijn, waarop handeekenin- gen kunnen verzameld worden voor het telegram aan Pres. Kruger. Hoe meer, hoe beter schrijft men. Hel pen doet het misschien niet, maar je kunt nooit weten en getuigen moet 't mensch toch van wat hem op 't hart ligt. Opzending, vrachtvrij, tegen 10 Oct. is gewenscht, maar daarna worden ze toch nog wel geteld ook. Velsen. Men kent. de beweging tot trac- tementsverhooging van de onder wijzers van de openbare lagere scholen. Een commissie heeft zich gevormd van notabele ingezetenen, die "ich voor de zaak interessee ren en de burgerij daarin wenschen te doen deelen. Te dien einde is een adres opgesteld aan den Raad, waarin uitvoerig de zaak wordt blootgelegd en o. a betoogd, dat op Beverwijk en Bloemendaal na te Velsen per hoofd van de bevol king hef minst wordt besteed aan het lager onderwijs van 13 groote plattelandsgemeenten in Noord- Holland." Voor Beverwijk is dit per höofd 1.30, voor Velsen 1.76J, Purme- rend heeft de eereplaats met f 3.90. Op dit adres (waarop wij nader terugkomen) zullen de ingezete nen door hunne handteekening van hun adhaesie blijk kunnen geven. Vrijdag a. s. zal het kamerlid, de heer Th. M. Ketelaar, optreden in een openbare vergadering, waartoe behalve natuurlijk B. en W. en de Raadsleden, alle belastingbetalen de inwoners zijn genoodigd te ver schijnen. IJmuiden. Onlangs maakten wij melding van moeilijkheden, die door het optreden van het Rijk zouden zijn gerezen over den aanleg der electrische verlichting te IJmuiden, Velzen, en Santpoort. De directie der Eerste Ned. Electrï- citeits-Maatschappij te Amsterdam, die deze werken onder handen heeft, ver zoekt ons dit bericht beslist tegen te spreken. De aanleg gaat integendeel ge regeld voort en er is niets hekend van een 10 M. blijven buiten telegraaf- of telephoonlijnen. De Maats, werkt aan genaam samen met de betrokken Rijks ingenieurs en eerbiedigt natuurlijk ei ken telegraaf- of telephoonkabel, door daar, waar haar lijnen die zouden ont moeten, deze ondergronds te leggen. Binnenland. H. M. de Koningin der Nederlan den en PI. AI. de Koningin-Moeder kwamen Maandag-namiddag ten 1 uur 43 min. van liet Loo te Keulen grensde maar hij kreeg geen ant woord. Hij klopte nog eens, en toen hij wederom geen antwoord kreeg, opende hij de deur. Daar zag hij nu Renaud roerloos in een stoel liggen, getroffen door een dier aanvallen der kwaal, wel ke in den laatsten tijd steeds veel- vuldiger voorkwamen en waai'te- gen blijkbaar niets te doen was. De aanval van heden meest heel onverwachts zijn gekomen, want de ongelukkige vluchtte, zooals Sa vinien wist, steeds in een afgele gen vertrek, als hij het naderen van den aanval bespeurde, opdat zijne vrouw geen getuige zou zijn van zijn strijd tegen den dood, wanneer ze eens onverwacht mocht binnenkomen. Savinien verleende hem de noo- dige hulp. Maar toch duurde het een half uur eer de graaf einde lijk zijne oogen opsloeg en een die pen zucht slaakte. Hij herkende zijn neef en zei met een matten glimlach Ach, ben jij het. en heb jij me hulp verleend Ik had geen tijd meer om me op te sluiten. Hoe zwak ben ik toch Zoo ziek heb ik me nog nooit gevoeld. Hij streek aan en vertrokken vijf minuten later naar Zuid-Duitschland. Het Kamerlid van der Zwaag lijdt aan eene zenuwongesteldheid. Het is hem verboden spreekbeurten te ver vullen. De gewezen politieagent Dikstaal te Amsterdam, die, omdat men na drie jaar trouwen dienst ontdekte, dat hij voor tien jaren wegens een vecht partij tot een maand gevangenisstraf veroordeeld was, uit zijn betreking ontslagen was, is nu toch, zooals de burgemeester in den Raad beloofde, in een andere gemeentebetrekking ge plaatst, nl. als suppoost in het Mu- seum-Sua^so. (H. V.) Naar de „Zw. Ct." verneemt, heeft de Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht de dysenterie epidemisch heerschende verklaard in de gemeen ten Hattem en Oldebroek. Ongeluk bij den arbeid. Zondag geraakte te Helenaveen de werkman J. de W., bezig zijnde met het verplaatsen van spoorweg-wag- gons, met het hoofd tusschen de buf fers en den muur bekneld; zijn hoofd werd letterlijk verpletterd. Eooghullen. De directie der stichting Hooghul- len, sanatorium voor herstel van drankzuchtigen, is in andere handen overgegaan. Dr. De Waard en me vrouw Pte.nedoes van Almkerk heb ben hunne betrekking als geneesheer- directeur en directrice neergelegd en zijn vervangen door Dr. Reitsema uit Groningen. Onder diens leiding is als administrateur-hoofdverpleger werk zaam gesteld de heer J. van der Horst, reeds vroeger als hoofdverpleger aan de inrichting verbonden. Naar uit Amsterdam gemeld wordt heeft ook Dr. Mansfeldt, superinten dant van onderwijs in Transvaal, zich bereid verklaard het woord te voeren op de plechtige samenkomst, Woensdag 10 dezer in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van pre sident Kruger's verjaardag. Tot bij woning zijn onder meer uitgenoodigd de commissaris der Koningin, burg. en weth. van Amsterdam, de leden der Eerste en Tweede Kamer voor Amster dam en Gedeputeerde Staten. Het Zuid-Afrikaansche Drieman schap zal waarschijnlijk geen gevolg kunnen geven aan de uitnoodiging, om bij gelegenheid van Kruger's ver jaardag de huldebetuiging in de Nieu we Kerk te Amsterdam bij te wonen. Vredesconferentie. Op 6 October heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken i!e nederlegging plaats gehad der acte van bekrachtiging van Japan, van zes ter Internationale Vredesconferentie onderteekende verdragen en verkla ringen. Ongevallenwet. Door de heeren Drucker, Fokker, Ker dijk en Veegens is een amendement voorgesteld op art. 42 strekkende om de in het vorig ontwerp voorgeschre ven vorming van een reserve-fonds als nog in te voeren. Naar het oordeel van de voorstellers verdient het geene aanbeveling alle administratiekos ten ten laste van den Staat te brengen. Nog is door genoemde heeren een amendement voorgesteld op art 53, strekkende om meer afdoende bepa lingen vast te stellen omtrent vennoot schappen, ook tot waarhorg dat men met eene werkelijke verzekeringmaat schappij te doen heeft. Tegen eigen verzekering, behalve door den Staat, de provinciën en de grootere gemeen ten bestaat bij de voorstellers overwe gend bezwaar. Beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering van het Ned. Comité voor Alg. Kiesrecht, te hou den op Zondag 2S October, des mor gens 12 uur, in het café Métropole, (bovenzaal), Amstelstraat No. 20 22. Agenda1. Behandeling Ont- werp-Statuten en Amendementen. 2. Bespreking voorwaarden van aansluiting Volkspartij Deventer. 3. Bespreking propaganda voor de a. s. Campagne in 1901. 4. Behan deling voorstel Comité betreffende 't Secretariaat. zich langzaam over het met zweet bedekte voorhoofd en voegde er toen bij Ik wenschte, dat dokter Gordon mij kon zien in een van deze aanvallen, die mij zco ontzet tend uitputten. Hij kon den om vang der kwaal dan beter begrij pen en de noodzakelijke krachtige maatregelen nemen. Ik zal op 't oogenblik gaan om hem te halen, zei Savinien. Maar wees om 's hemelswil voorzichtig, dat Margarete toch niets merkt. Als ik gedwongen word om te bed -te blijven, wan neer ik het einde zal voelen nade ren. is het nog l-ijds genoeg om haar voor te bereiden. Mijne arme. lieve vrouwHij droogde de tra nen af, die hem in de oogen wa ren gekomen, en ging na een oogen blik voortik ben echter bevreesd om alleen te blijven. Zend mij, als jeblieft, Helene Zij is gewoon bij de aanvallen hulp te verleenen en zal ook nu bij me blijven tot de dokter komt. Savinien deed wat de patient wenschte Hij ging naar beneden in 't salon en vond Helene nog in den stoel zitten, waarin Noël haar! had achtergelaten. Ambtsnaren 2». A. S. Onder voorzitterschap van den heer Post, werd in bet Zuid-IIollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage wederom een vergadering gehouden van de Vereeniging van uit Zuid-Afrika ver dreven personeel der Z.-Afr. Spoorweg Maatschappij. Uit de mededeelingen van den voor zitter bleek, dat de Noord-Brabant- Duitsche Spoorwegmaatschappij vrij vervoer heeft toegestaan op hare lij nen voor het Bestuur der vereeniging; voorts dat afdeelingen zijn opgericht te Amsterdam en voor Noord-Brabant met 's-Hertogenbosch als zetel. Aan vragen om afdeelingen te stichten, waren ingekomen uit Utrecht, Arn hem en omstreken, Rotterdam en Mep- pel en omstreken. Den aanvragers zul len inlichtingen worden verschaft en zij zullen aangespoord worden, afdee lingen te stichten. Het voornemen be staat alle In Nederland aanwezige ver dreven ambtenaren der Zuid-Afrikaan sche Spoorweg Maatschappij per cir culaire op te roepen tot een vergade ring te Amsterdam, Utrecht of Den Haag, om te geraken tot oprichting van een Bond, waarbij de reeds be staande en nog te vormen afdeelingen zich alsdan kunnen aansluiten. Naar aanleiding van het bezoek van tPen voorzitter en secretaris der veree niging aan de directie der Z. A. S. M. te Am sterdam, werd van bestuurszijde breedvoerig verslag gedaan. De Direc tie heeft geen rechtskundig adviseur aangesteld, doch alleen aan Mr. Ka- kebeeke een lokaal afgestaan der Maat- schappij, om de ambtenaren van dienst te zijn. Op het verzoek aan Mr. Kakebeeke om uit sympathie voor de zaak der ambtenaren en voor de Boercnzaak in 't algemeen gratis advies te geven, werd medegedeeld, dat rar. Kakebeeke tegen vergoeding daartoe bereid bleek. Mr. De Vries, advocaat te Amster dam, had zich bij een onderhoud met een der bestuursleden bereid ver klaard, dc Vereeniging vrijwel belang loos bij te staan. Deskundigen hadden den bestuurs leden verzekerd, dat alleen eischen om schadevergoeding voor de geleden ma- tërieele schade, kans van slagen zou den hebben, terwijl Mr. Kakebeeke van oordeel was, dat zij (de ambtena ren) die de wapens tegen de Engel- schen hadden opgevat, geen enkel recht op schadevergoeding kodden doen gelden. Naar aanleiding van de discussion over deze punten gevoerd, werd beslo ten het Bestuur uit te noodigen, Mr. De Vries voornoemd, te verzoeken ols rechtskundig adviseur der Vereeni ging te willen optreden. Bij den secretaris zal dagelijks dc gelegenheid opengesteld worden in lichtingen te ontvangen en schadesta- t.en in te leveren. Besloten werd nog aan de Directie te vragen, wat er geworden is van het ziekte- en ondersteuningsfonds, dat voor het personeel in Z. A. bestond en of de Directie bereid is, de uitgeweken ambtenaren in geval dit noodig mocht zijn, gratis geneeskundige hulp te doen verstrekken. Een voorstel om den verjaardag van President Kruger op 10 October fees telijk te herdenken, werd na de op merking van den Voorzitter, dat in de omstandigheden waarin de President en de Republieken op dit. oogenblik verkeeren, tot feestvieren allerminst aanleiding was niet voldoende on dersteund en van de agenda afge voerd. Beleediging. Tot dc belangrijkste wijzigingen, in liet Wetboek van Strafrecht voorge steld, behooren die in den titel „Be- leediging". In plaats van het enkele art. 266 dat over eenvoudige beleedi- ging handelt, worden drie artikelen opgesteld met verschillende onder scheidingen. Die artikelen luiden al dus Art. 266. Hij die zonder tel astleg ging van een bepaald feit of zonder het kenlijk doel om daaraan ruchtbaar heid te geven of de ruchtbaarheid daarvan te vermeerderen, opzettelijk iemands eer of goeden naam aanrandt, hetzij in het openbaar mondeling, bij geschrifte of door afbeelding, hetzij in zijne tegenwoordigheid mondeling of door feitelijkheden, hetzij door een hem of een lid van zijn gezin toegezon den of aangeboden geschrift of afbeel ding, wordt, als schuldig aan grove beleediging, gestraft met gevangenis straf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Art. 266bis. Met gevangenisstraf van Helene, zei hij tot haar, je broeder heeft je noodig. Hij is zeer lijdend en wil niet alleen blijven, terwijl ik dokter Gordon haal. Zij antwoordde alleen met een hoofdknik en ging dadelijk de trap op naar Renaud, terwijl Savinien een paard liet zadelen en naar ,,Rouckes" galoppeerde. Toen Helene haren broeder zag, die reeds op een doode geleek, meende ze voor een oogenblik, dat Savinien hem kwaad had gedaan en kon in hare vreeselijke ontstel tenis een angstvollen kreet niet on derdrukken. Terwijl ze van angst buiten zichzelve voor den zieke op de knieën viel, kreunde ze onwil lekeurig Renaud Renaud Dus heeft hij jou ook willen dooden Zij verborg haar gelaat in beide han den, die op de knieën van haren broeder rustten, en snikte luide en bitter. Renaud zat onbeweeglijk en zon der iets te begrijpen. Hij wist niet, hoe hij dezen kreet moest verkla ren. die een gevolg scheen van eene diepe smart, van een gefolterd hart. Waarom zou Savinien hem heb-; ben willen dooden Welke waan- ten hoogste eene maand o' geldboete van ten hoogste honderd twintig gul dén wordt gestraft, als schuldig aan eenvoudige beleediging lo. hij, die iemand in het openhaar mondeling of bij geschrifte uitscheldt of beschimpt 2o. hij die iemand in hot openbaar opzettelijk oneerbaar bejegent of op oneerbare wijze toespreekt. Art. 266ter. Hij die opzettelijk den goeden naam van eene in den Staat gestelde macht, een met openbaar ge zag bekleed lichaam, een onderdeel van het bestuur van Staat, provincie of gemeente, eene tot den publicken dienst behoorende inrichting en eene door het openbaar gezag erkende in stelling, vereeniging of stichting, haar bestuur of eene onder zijn beheer staande inrichting aanrandt, op zoo danige wijze dat daardoor het plegen van eenig strafbaar feit of een uitdruk kelijk aangeduid plichtverzuim door ambtenaren of bestuurders wordt te last gelegd, wordt, als schuldig aan aanranding van het gezag, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Hetgeen in de artikelen 261, tweede en derde lid, 262, 263 en 264 is bepaald ten aanzien van smaad en smaad schrift. geldt ook ten aanzien van aanranding van het gezag. Mishandeung. In art. 300 van het Wetboek van Strafrecht wordt tegen ..mishande ling" van een mensch straf bedreigd, zonder nadere omschrijving der be- teekenis van dit woord. Daar niet dit woord enkel de qualificatie van oen feit, niet hel feit-zelf wordt uitgedrukt, stelt de regeering voor, in overeenstem ming met de rechtsspraak, art. 300 voortaan aldus te lezen „Hij die een ander opzettelijk pijn veroorzaakt of lichamelijk letsel toe brengt wordt, als schuldig aan mis handeling gestraft" enz. In verband met deze wijziging is ook een verandering voorgesteld van art. 254, over mishandeling van die ren, en aldus luidende „Mishandeling van een dier wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden". In het ontwerp tot herziening van het welhoek v. ordt nog voorgesteld den aanhef dezer bepaling aldus te lezen „Hij die opzettelijk een dtev wreed behandelt of noodeloos pijnigt of kwelt, wordt gestraft" enz. Tot toelichting van de verschillende omschrijviugen zegt de minister van justitie het volgende „Ofschoon in art. 2T4 en in art 360 hetzelfde woord „mishandeling" wordt gebruikt, wordt daaraan in de pr&c- tijk een verschillende boteekenis ge hecht naar gelang het dieren of men schen geldt. Zulks is een gevolg van het verschil in de toelichting van do beide artikelen. „Voor het misdrijf van ark 300 Ward het voldoende geacht opzettelijk „leen te doen" terwijl voor strafbare dj oren- mishandeling het opzet gezegd werd te moeten gericht zijn op eene „wree- de behandeling". „Reeds deze verschillende uitleg ging van hetzelfde woord in een wet boek geeft aanleiding tot wijziging van een der beide artikelen, en dan ligt het voor de hand dat artikel te veranderen hetwelk gebleken is tal van handelin gen, die naar het doel waarmede het artikel in het wetboek werd opgeno men, het voorkomen van aansloot en kwetsing der zedelijkheid, strafbaar moesten zijn, ongestraft te lateu. „Niet alleen het opzettelijk wreed behandelen van een dier .maar ook het met opzet noodeloos pijnigen o» kwel len is met dat doel in strijd. Niet slechts de eerstgenoemde omschrijving van het begrip „mishandeling", zooals die bij het tot stand brengen van het artikel werd gegeven, maar ook liet opzettelijk noodeloos pijnigen of kw el len van een dier behoort derhalve in de plaats te worden gesteld van de uitdrukking „mishandeling". Eene handeling, onder het laatste begrip vallende, is-nog niet altijd opzettelijk wreede behandelinghet opzet behoef! daarbij niet rechtstreeks op zoodanige behandeling gericht te zijn het is voldoende als de dader opzettelijk en zonder noodzaak liet dier pijnigt of kwelt. Het woord „noodeloos" brengt handelingen, in het werkelijk belang der wetenschap ondernomen, buiten het bereik van dit artikel." Uit welingelichte bron wordt verze kerd, dat er verschillende redenen zijn om aan te nemen, dat president Ivru- zinnigé gedachten had Helene ge kregen Wat voor vreemde woor den had ze daar gesproken H ij zocht Helena's hoofd op te heffen, dat ze hardnekkig gebogen hield, en dwong haar om hem aan te zien. Inlusschen fluisterde zo Ik zweer je, dat hij alleen de schuldige is, dat ik aan zijne mis daad geen deel heb Ik zweer het je, Renaud Vol ontzetting vernam hij deze woorden. Hij sidderde voor het geen hij nog zou vernemen, maar toch zei hij zacht Spreek Je meet me alles zeg gen. Hoor je alles. Ja, ik zal spreken, als ik ze ker kan zijn van je vergiffenis, broeder Je bent dus ook schuldig zoo als hij Alleen in zoover het mijne ge dachten en plannen betreft. Zoo spreek Beloof me eerst, dat je me vergiffenis schenkt. Vergeven kan ik eerst, wan neer ik alles weet, en wanneer ik zie, dat je berouw oprecht is. Meer kon hij niet zeggen. Het hoofd zonk hem op de borst en zij- ger niet op Italiaanscü grondgebied, cloch in eeu Fransche haven zal lan den. Bij de Zuidafrikaansche deputatie is het aanbod ingekomen van eenigó zeer aanzienlijke ingezetenen der resi dentie oin een geheel gemeubeld huis ter beschikking van president Krugr-r te stellen voor hot geval hij zich, heizij blijvend, hetzij tijdelijk, te 's-Graven- hage mocht komen vestigen. Fen waarschuwing. Het Perskantoor te Dordrecht ver-, zoekt het volgende op te nemen Een verweerd gezicht, met of zonder Transvaalhoed. en een gladde tong' kunnen voor landloopers cn oplichters in den tegenwoordigen tijd bij de tal looze Boerenvriendeu opgeld doen. Er is al deze en gene het slachtoffer van geworden. Niet alles wat bruin is dankt dit aan de Afrikanerzon, en niet alle briefjes van consuls zijn bedoeld als getuigschriften van goed gedrag. Geraden is het dus in geval van twij fel grondig onderzoek te doen. Maandagmiddag omstreeks half vierj is nabij het station te Scheveningen van de Hollandsche stoomtram een heer door eene tram overreden en ge dood. "Agens personen die bij het onge val tegenwoordig waren was de over- - I-I heer reeds eenigen tijd voor het \..-nivk van de tram aan het station. Bij het in beweging gaan der train liep liij voor de machine om en wildo hij op het voorbalcon van het derdo rijtuig stappen. Hij viel tusschen de wielen en hoewel de machinist dade lijk met alle macht remde, zoodat do ongelukkige slechts één wiel over het. lichaam kreeg, kon dr. De Niet slecht*, den dood constateeren. Het lijk is herkend voor dat van osn bewoner van de Vuillantlaan te 's-Qra- venhage. De Prins Hendrikstiehting. Zondag was het te Egmond aan Zee feest. Uit vele woningen wap perde de vlag ter eere van de „Prins Hendrik-Stichting", welko haar 25-jarig bestaan vierde. De zaal, waarin gemeenschappe-' lijk gegeten wordt, was door do oudjes met groen cn bloemen ver sierd en dundoek langs de wan den geslingerd, een aangename ver rassing voor den directeur, den heer G. E. A. van Hall, toen hij zijn gewoon ochtendbezoek aan de mannen bracht. Dc heer Van llall zeide hun dank voor dit bewijs van genegenheid en vriendschap. En nu hij eenmaal aan het woord was, wierp bij even een terugblik op de afgeloopen 25 jaren. Veel leed, maar veel meer lief had hij dn;.: li ondervonden. Helder stonden hem nog voor den geest zijn trouwe cn warme vrien den, die, nadat het plan voor een „Te Huis" voor ouden van dageü ontworpen was, niet rustten vóór het welslagen er van was verze kerd. Met weemoed wijdde spr. eenige warme woorden van hulde aan do nagedachtenis van zijn edele vrien den ou mede-oprichters ds. Van' Laer on A. C. Wertheim, wier be moedigende woorden nu nog dik wijls van kracht waren en die moed deden scheppen, warinéer moei el ij ke omstandigheden zich voordeden. Door oen der vorpleegden wer den dan directeur namens allen twee etsen aangeboden, van Dake, naar schilderijen van Mauve en Israels. De heer Van Hall ontving in den loop van den dag ook een groot aantal gclukwenschen zoo per telegraaf als per brief. Een feóstdisch vereenigde de oude zeelieden, dio ook eene extra uitdeeling van tabak en sigaren ontvingen. Des namiddags was er op hot voorplein inalinée musicale door het Egmóndsche fanfarecorps, en al de bewoners van het dorp wa ren uiigeloopcn om naar ne op wekkende muziek te luisteren. De gebroeders Wilson uit Hoorn vermaakten des avonds de oudjes, en dat zij daarin slaagden bewees het hartelijk gelach waarmede de heeren werden beloond. Van ver schillende zijden kwamen reeds geschenken in klinkende munt. Zoo onder andere giften van 300, 100 en 25. Maandag was er op 'de beide scholen feest. ne oogen sloten zich. Hij snakte naar lucht en zijne longen werkten zoo zwaar en moeilijk, dat men elk oogenblik moest vreezen, dat hij stierf. ür'ene was doodelijk ver schrikt. Ze begreep ten deele hoe groot het gevaar was, waarvan dok te? Gordon had gesproken, en ze begreep ook, dat de ongelukkige niet in een toestand was om het verschrikkelijk geheim te verne men, dat ze hem wilde toevertrou wen. Renaud, smeekte zo, heden niet; liever een anderen koer I Hij strekte de hand uit, en ter wijl bi] haar vast aanzag, beval hij: SpreekOp 't oogenblik 1 Ik wil alles welen 1 En gehoorzaam begon ze te bi echte n. Zij vertelde hem alles, wat er sedert de komst van haren neef was gebeurd. Zij schilderde hare gevoelens, hare hoogvliegende, plannen, met welker uilvoering Sav ink n zich had belast, vertelde hem weiken aanslag op Margarete-1 deze in het huisje van Cesarine Barb;.had voorbereid en werke lijk ook uitgevoerd, cn kwam ten slotte ook op den moord van Ri- chardier. dien Savinien uit den

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5