Prettige buren! Het verhaal, waarvan wij melding gaan maken is aan de werkelijkheid ontleend en speelt nog geregeld af in een der straten van een buitenwijk in Amsterdam. Het benedenhuis wordt bewoond door een literator, die met het schrij ven in periodieken zijn dagelijksch brood moet verdienen De zomermaan den heeft hij een optrekje ergens in de buurt van Amsterdam en keert als de bladeren van de hoornen vallen naar zijn woning in de stad terun- On langs begon het vallen der bladeren en onze literator keerde met zijn ga de terug in zijn benedenhuis. Spoedig kwam hij tot de ontdekking dat gedu rende zijn verblijf buiten het boven huis was bewoond door een dame wier dochter wordt opgeleid in de muziek ,en daarom eenige uren per dag op de piano moet studeeren Dat getjingel en gamma-gestuur hin derde onzen literator geweldig in zijn arbeid, die niet meer vlotten wilde. Hij ging naar de menschen boven om te zien tot een vergelijk te komen: als de juffrouw op die en die uren van haar instrument afbleef, kon mijnheer schrijven en zou er goede buurschap zijn. Nu zegt het eene verhaal dat de juf frouw boven de regeling goed vond, doch dat mevrouw beneden op haar piano ging trommelen, gedurende de gamma-uren der juffrouw boven, voor gevende dat de regeling van haar man haar niet „aanging", weshalve de 'uf- frouw boven het „contract" verbroken achtte. De andere lezing zegt dat de juffrouw boven het contract begon le verbreken door te gaan spelen als de literator beneden bezig was een door wrocht artikel in elkaar te schroeven. Wie gelijk had, laten wij nu in het midden, maar een feit is het dat mijn heer beneden krasse maatregelen ging nemen. Hij huurde een seraphïne-orgel en liet aan den zolder hangen een sroo- te stationsbel. Zoodra nu de juffrouw boven haai' pianospel begon, ging mijn heer beneden op de piano klingelen, terwijl mevrouw het seraph ine-orgel ander handen nam en de dienstbode de liefelijkste geluiden ging ontlokken aan de stationsklok, alsof er brand was in de buurt. De juffrouw boven van haar kant gaf het echter tegen dat schoone har monie-orkest beneden niet op en bleef lustig studeeren. De literator woedend aam nog krasser maatregel. Hii liet een groot orchestrion komen uit den Jordaan met den draaier er bij, 't was een gevaarte zóó groot dat de huisdeur moest uitgelicht worden uit de gren dels om het ding binnen te krijgen. Hij liet groote biljetten drukken, waarop hij zich aanbeval als leeraar in orkes- trion-muziek en mededeelde dat be langhebbenden gratis prospectus kon den bekomen. Maar nu traden de buren, die al van den oorlog tusschen boven en beneden gehoord hadden, en blijkbaar meer op de hand der gamma-spelende juffrouw dan van den letterkundigen mijnheer waren, het hun lastig maken. O" een der avonden der vorige week liepen zij zijn deur plat om gratis prospectus sen. Dat werd den literator te machtig en de biljetten verdwenen van de ramen. Maar de oorlog tusschen gam- ma's-muziek aan den bovenkant en stationsbei, plus piano, plus orchestri on aan den benedenkant wordt voort gezet, en de buurt is er onrustig door, zoo zelfs dat men verwacht dat het op een goeden avond tot een uitbarsting zal komen. Hoe heerlijk is ft, als menschen in betzelfde huis als broeders samenwo nen! (Hbld.) Van Lammetje Zondag, Voor enkele dagen is te Edam inge broken bij zekeren W. en werd pi. m. t 100 a 120 aan geld gestolen uit een kast. Thans zijn aangehouden drie personen uit Amsterdam, leden der her: de van Lammetje Zondag De burgemeester van Edam neeft ze doen arresteeren; er waren genoeg zame termen om hen preventief in hechtenis te nemen, als verdacht van diefstal en inbraak bij C. Waaijer In het geheel deed de burgemeester nm Edam er nu 5 inrekenen. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering der schippersvereeniging „Eendracht" te Veendam is met 216 tegen 18 stemmen besloten om niet met de werkzaamheden te beginnen, wanneer „Eureka' den vrachtprijs niet van 3 ct. per ILL, op 3j- et. wil brengen. Het vorige jaar heeft de fa brikantenhond „Eureka", in overle; met de schippersvereniging, de vracht prijzen aanmerkelijk verhoogd. De fabrikanten schijnen in geen geval thans verhooging te willen geven. De boeren, die geen aandeelhouders van eene coöperatieve fabriek zijn, lijden het meest onder deze werkstaking. De prijzen zijn dit jaar laag, de op brengst. is gering, en nu komt daar nog bij, dat "de aardappelen beginnen te rotten, wanneer ze niet spoedig af geleverd worden Eenige boerenfa- brieken zijn begonnen te malen. In open pramen en in wagens brengen de landbouwers de grondstof aan. Zater dag a. s. vergaderen de schippers weer om een definitief besluit te nemen. BUITENLAND. Van de werkstaking bij de glas fabrieken in België is het eind nog niet te voorzien, of schoof reeds 3 millioen francs aan arbeidsloon is verloren gegaan. Vele werklieden zijn naar Italië en Amerika uitge weken, onder de anderen heerscht groote ellende. De fabrikanten be weren dat zij den arbeid niet kun nen laten hervatten tenzij de loo- nen met 15pCt. dalen, waaraan de werklieden zich echter niet willen onderwerpen. In Gent hebben de sjouwers opnieuw het werk gestaakt. Na de vorige sta king, in Juni, is er een Iiberale-antisoci- alistische groep gevormd, die dc be vrachters voorhekken. Zoo hadden de cargadoors van een schip Vrijdag aan een ploeg van die groep het lossen van een schip opgedragen. De socialisten die op lichters van dezelfde firma werkten, weigerden toen door te wer ken. Ilun werk werd later overgeno men door de anti-socialisten, die on der gewapende bewaking moesten wer ken. Gemengd Nieuws. Een duel met doodalijken afloop. Te Bar-le-Duc heeft een duel op den degen plaats gehad tusschen den af gevaardigde Ferrethe en den heer Jo seph Marlier. De laatste was een warm medestrijder geweest bij Ferrethe's verkiezingscampagne, doch later wa ren beider politieke inzichten gewij zigd. Ferrethe had een beleedigend ar tikel geschreven voor Marlier, waar op deze zijn uitdaging zond. Bij de ont moeting werd Marlier op de plaats zel ve overhoop gestoken. De zaak zal voor het Hof van Assi sen van de Maas behandeld worden. Hotels to Parijs. De meening dat in den tentoonstel- lingstijd de Parijsche hotels overvol zijn geweest, blijkt in hare algemeen heid onjuist te zijn. Althans een aan tal hotelhouders zijn voornemens den Staat in rechten aan te spreken we gens benadeeling. Zij bertveren name lijk dat vanwege de regeering en de stad Parijs aan honderden deelnemers der tallooze congressen onderkomen is verschaft in regeeringsgebouwen, zooals in scholen, waar in andere tij den des jaars inwonende leprlingeD zijn gehuisvest, en wel voor drie francs daags en per bed en voor een eerste ontbijt De hotelhouders aan den lin keroever van de Seine, o.a. in het Quartier Latin, zijn hierdoor van be langrijke inkomsten verstoken en zou den slechts 1 of 2 franc meer hebben gevraagd, daar zij nog kamers genoeg vrij hebben. Zij hebben zich te ver geefs tot den voorzitter gewend van den gemeenteraad en de ministers en willen nu door den rechter doen uit maken, of de Staat en de gemeente ge rechtigd zijn aldus concurrentie aan te doen aan patent betalende burgers.. Slachtoffer der wetenschap. Een veelbelovend jong dokter, M. Norbert van Eepoel, is als slachtoffer der wetenschap, slechts 22 jaar oud zijnde, gestorven. Hij was intern in het gasthuis van St. Joosten-Noode. Op zekeren dag had hij een haar uit zijnen knevel getrokken, waarna hij onbedacht, na eene scheikundige bewerking op een lijk, de hand aan de lip wreef en het vergif in het bloed zette. De arme jongeling kreeg dezelfde ziekte en stierf in den vollen bloei des levens. Ü9 moordwaaier to Tientsin. In „Op den Uitkijk", bijblad van „De Aarde en hare Volken" lezen we: „Globus" heeft de afbeelding opge nomen van een waaier, die in 1870 te Tientsin druk is verspreid om den toen gaande gemaakten moordlust op de vreemdelingen aan te wakkeren. Van Tientsin uit werd in die dagen een waaier verspreid, naar de steden en dorpen, een oproep in beelden, om het bloedbad te Tientsin ook elders te herhalen. Bij duizenden verspreidde men het voorwerp, waarop het volk een kerk in brand kon zien staan en woedende Chineezcn een Fransclrman uit zijn palankijn (draagstoel) kon zien sleuren, terwijl booten met gewapen de Chineezen over de Peibo aankomen en een mandarijn er bij staat, om aan bet geheel een ambtelijk aanzien te geven. De consuls in Tientsin verhieven in dertijd klachten bij den gouverneur Tsjeng-Hau en deze verbood de waai ers, maar niet nadat ze al heinde en ver waren verspreid. Op een verder protest van allen Europeesche gezan ten en een verzoek om bescherming tegen dergelijke gewelddaden, beïool- de de Keizerlijke regeering genoegdoe ning. Echt karakteristiek was daarna de terechtstelling der gevangen genomen ergste misdadigers op 17 September 1870. Onder het weeklagen van het volk en begeleid door vrienden en ver wanten werden de schuldigen naar de strafplaats gevoerd. Uit de rijen der menigte weerklonk hun lof als pa triotten en ze werden beklaagd als slachtoffers der vreemde barbaren. Zij droegen niet het gewone boetekleed van de misdadigers, maar waren in zijden feestkleedcren en met mandarïj- nenhoeden uitgedost. Toen de beul hun hoofd van den romp scheidde, klonk een luid jammergeschrei uit liet volk. Volgens een Chineesche wet moeten de hoofden van misdadigers, die hun vonnis hebben ondergaan, openlijk worden tentoongesteld en de lijken moeten op een bepaalde afgezonderde plek worden begraven. Wat gebeurde echter hier? Bij eiken misdadiger draai de men het hoofd weer stevig op de romp, en alle lijken werden in de wo ningen hunner eigen familie gebracht en op plechtige manier naar chinee- schen trant begraven, terwijl een tem pel voor de slachtoffers werd gebouwd en van ambtswege door de mandarij nen werd verklaard, dat door de te rechtstelling geen schande over de fa- miliën was gekomen. Zoo was het voor dertig jaar, en ge rust mag men aannemen, dat ook nu bij dezen opstand van het chineesche volk tegen de vreemdelingen, in den grond der zaak de regeeringspersonen het eens waren met de Boksers. Een. origineele smokkelaar stsr. Een oud-tooneelspeelster, welke voortdurend tusschen de Ver. Sta ten en Canada op en neer reisde, naar vermoed werd als smokke laarster, is eindelijk door de slim heid der douane-beambten gesnapt. Zij ging op de volgende wijze te werk. Zij reisde steeds in gezel schap van een hond, welken zij' eenige dagen liet vasten om hem daarna een portie vleesch, waar-J tusschen diamanten gemengd wa ren, voor te zetten. Het dier slokte alles naar binnen, vleesch zoowel als diamanten. Op de grens, waar men haar reeds lang verdacht, liet zij zich rustig fouilleeren, doch ter bestemder plaatse aangekomen, moest het hondje er aan gelooven; hij werd opengesneden, de dia- manlen werden te voorschijn ge haald en de volgende reis was het weer een andere hond, die als smokkelaar dienst dééd. Zoo had zij reeds voor een twee honderd duizend gulden over de grenzen gesmokkeld. De laatste maal, toen zij met een zwarten poedel reisde, werd zij gesnapt. In haar tegenwoordigheid werd de hond opengemaakt en toen zijn maag vol diamanten werd gevonden, de dame voorgoed inge rekend. Slimme dieven. Bij een koopvrouw te Parijs kwam dezer dagen een twaalfjarige knaap met een viool hij zich, een doosje sar dienen koopen. Daar hij toevallig geen geld bij zich had, liet hij de viool als pand achter, met belofte ze spoedig te komen halen. Kort daarna kwam een fijn gekleed heer binnen met het lintje van het Eerelegioen m hei knoopsgat en vr;.eg een flesch champagne. Zijn oog vit 1 op de viool welke hij met kennersblik onderzocht.Een echte Stradivarius." weg had geruimd, omdat hij de eenige hinderpaal was voor de verbintenis tusschen Margarete en Renaud. Terwijl zij hare biecht aflegde, lag ze voor haren broeder op de knieën, als had ze zich in tegen woordigheid van een priester be vonden. En toen zc gedaan had gleed ze heelemaal op den vloer en sloeg met het voorhoofd op den grond. Tranen had ze niet meer, en slechts een krampachtig schok ken verried hare hevige aandoe ning. Zoo bleef ze geruimen tijd zit ten. Maar wijl ze heelemaal mets hoorde, geen woord, geen woora, geen verwijt, richtte ze zich op, verschrikt door de stilte, en keek Renaud aan, die daar roerloos, met gesloten oogen zai. DcodHij i? dood i gilde ze. en hem met beide armen om vattend, bedekte ze hem met heete kussen. Ze wilde nit naar de deur snel len en om hulp roei b toen ze een rrodrui ch hoorde. I'm-kier Gor dt- en Savinien traden binnen. 't eerste gezicht begrepen hoi mannen, wat er gebeurd wasze konden weliswaar niet vermoeden welk eene hevige scène er zooeven tusschen broeder en zuster was afgespeeld, maar zo za gen, dat Renaud door een nieuwen aanval was getroffen, dien hij waarschijnlijk niet zou overleven. Beide mannen hielden zich ijverig met Renaud bezigdokter Gordon deed alles, wat wetenschap en kunst vermocht, om den bewuste- looze weer in 't leven terug te roe pen, maar het gelukte hem niet. De vergeefsche pogingen werden langen tijd voortgezet, en eindelijk zei hij halfluid tot zichzelven, alsof hij alleen geweest ware Hier helpt niets meerEn zich tot Savinien en Helene kee- rend, slingerde hij haar plotseling de woorden in 't gezicht: Gij bei den, die zoo voortreffelijk met el kander harmonieert, gij zult mij thans de waarheid zeggen. Waar door werd deze aanval der kwaal 1 Deze onverwachte beschuldiging; van Gordon me akte Helene spra-j keloo Verbijsterd keek ze naar Sa- vinien. Deze echter bezat eene zeldzame tegenwoordigheid vaji geest en dus' gaf hij op brutalen. spottenden toon ten antwoord Wij, die zoo voortreffelijk met elkander harmoniëeren, kun nen u geen antwoord geven, want wij vatten de beteekenis uwer vraag niet. Dan zal ik me duidelijker uit drukken. Ge hebt den graaf on langs naar mij vergezeld en ook het consult bijgewoond, 't, welk hij met mij hield. Ge kunt de drin gende raadgevingen niet vergeten hebben, die ik uwen neef gaf. Ik hang met te groote liefde aan mijn neef, dokter, dan dat ik niet met de meeste opmerkzaam heid naar uwe raadgevingen zou hebben geluisterd en niet het be sluit zou hebben opgevat om al mijn invloed aan te wenden, op dat Renaud ze mocht opvolgen Ge hebt dus gehoord, wat ik tegen hem gezegd heb? Natuurlijk, ik was er immers' bij. Ge waarschuwde! hem voor elke hevige gemoedsbeweging, die; zijn dood tengevolge zon kunnen I hefibeii. Heel juist. En dc beiden vast aanziende, ging Gordon voort: ik herhaal dezo mijne woorden thans mompelde liij en onmiddellijk bood hij der windel en-ter 3000 fr. voor üie viool. De vrouw drukte haar SptH uit dal het instrument l.aar niet !o ib"."iei'rdej maar verzocht den onbekenden Leyr eens terug le komen, aangezien tic knaap toch niet lang iu "wegbhjvpn. De heer gaf zijn adres, Boulevard Malesherbes, en verzocht de viool voor hem van den knaap te koopen voor gezegden prijs. Kort daarna kwam de knaap de viool halen en de koopvrouw de-.ïde hem het gebeurde mee. De knaap ver klaarde er eerst zijn oom over tc moe ten spreken, daar de viool eigenlijk van hem was. Tegen den avond kwam de oom zelf en intusschen had de koopvrouw berekend, dat zij zelf ook wel iets kon verdienen aan dit zaakje. Zij bood den oom daarom 1500 Ir. De man aarzelde, daar hij niet gaarne van dat familiestuk scheidde, maar nam ten slotte toch 1500 fr. contant aan. En nu spoedde de goede vrouw zich naar den Boulevard Malesherbes. c-m daar de kostbare viool af tc leveren en haar 3000 fr. te ontvangen. Aan het opgegeven adres echter, was de fijne pioneeronbekend. Er bleef der vrouw niets over dan een klacht bij de politie in te dienen en te wachten tot er een kooper voor haar „Stradivarius" opdaagt. De diefstal aan het Vatic aan. In het Vaticaan is thans de begroo- tïng opgemaakt van hetgeen daar ge stolen is. De ontvreemde stukken zijn voornamelijk Italiaansche staats- schuldbewijzen,. schuldstukken van het Italiaansche crédit foncier, van den spoorweg der MiddeHandsche zee en Amerikaansche papieren. De geza menlijke waarde moet 357,310 lire be- loopen. Ook is er nog voor 500 lire aan coupons vermist Een failliete hertog. De 23-jarige hertog van Manchester wiens grootmoeder 10 jaar geleden is hertrouwd met markies Harting- ton, thans hertog van Devonshire is in staat van faillissement verklaard Zijn grootvader heeft hem groote landgoederen nagelalen die met zwa re hj-potheken belast zijn, zoodat de kleinzoon met een .gering inkomen moest toekomen. Hij maakte echter vele schulden en beproefde te ver geefs als tooncelspeler in Amerika vooruit te komen. Het passief be draagt 42.000 pond sterling of een 1 millioen gulden. Warmte in den grond. Te Potsdam zijn gedurende langen tijd waarnemingen gedaan over de temperatuur in den grond op diepten van 4, 6 en 12 meter. Bij de laatste diente bleek dat de warmte het ge- heele jaar door geen grooter afwis seling toonde dan tusschen 9.12 en 9.70 gr. Celsius, dus ongeveer gelijk bleef. Het hoogste cijfer werd in bet begin van Februari, het laagste in Juli en Augustus waargenomen, een bewijs hoe langzaam öe warmte der lucht in den grond dringt. Brand in de Welbeck-Abbey. Vrijdagnacht om half twee brak er een brand uit in de "VVelbeck-Abbey, een der bekendste lusthoven in Enge land, gelegen in Sherwood-Forest, de geboorteplaats van Robin Hood, en bewoond door den hertog van Port land. De westelijke vleugel is geheel in vlammen opgegaan. Door de uiterste krachtsinspanning van de bedienden, konden de kostbaarste schilderijen en historische familiestukken. gered worden. Het geheele paleis leed door water schade. De hertog en de hertogin waren af wezig. De drie kinderen waarvan de oudste tien jaren telde, sliepen in de kamer, die grensde aan het vertrek waar de brand uitbrak. Zij konden spoedig in veiligheid ge bracht worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt groot op 100.000 pond sterling. .De Chineesche cijf rs en de tijdrekening. In China stammen de effen getal len van het vrouwelijk beginsel yin en de oneffen getallen van het manne lijk beginsel yang af. De Chineezen noemen aardsche getal, de som van de eerste vijf effen getallen gel. 2 pl. 4 pl. 6 pl. 8 pl. 10 gel. 30 en hemelsch getal de som van de eerste vijf onef fen geiallen gei. 1 pl. 3. pl. 5 pl. 7 pl. 9 gel. 25. Vooral liefgetal vijf is van bijzon dere beteekenis in hun volksleven; het schijnt, als zeven bij de Israëlieten als een volmaakt getal te worden be schouwd. Zoo tellen zij vijf planeten (Satumus, Jupiter, Mars, Venus en Mercurius), vijf ingewanden (de maag, de lever, bet hart, de longen en de nie ren) vijf elementen (de aarde, het zout, hot vuur, het metaal en het water), vijf grondkleuren (geel, groen, rood, wit en zwart) en vijf verschillende smaken (zoet. zuur, bitter, scherp en zout.) Op hun landbouwfeesten in de lente zaaien zij vijf soorten van granen; op eiken vijfden dag hebben zij een marktdag, en de vijfde dag van de vijfde maand wordt telken jare met groote plechtigheid gevierd, De Chineezen hebben geen weken, of ze hebben slechts weken van vijf dagen, indien men door week de tijd ruimte wil begrijpen, die tusschen twee marktdagen verloopt. Omdat elk spoor van een sabbat bij hen ge mist wordt, kan van een week, uit zeven dagen bestaande, geen sprake zijn. Uit het feit, dat de Chineezen geen sabbat hebben, besluit dr. Mor rison, dat zij reeds vóór de invoering dier instelliug van de overige men- schclïjke stammen zijn gescheiden ge weest. Het jaar der Chineezen bevat twee soorten van maanden: maan- en zon nemaanden. Door middel van deze laatste wordt het zonnejaar verdeeld in 24 perioden, die men halve maan den noemen kan en die een gemiddel den duur van 14 dagen hebben. De da gen en de maanden hebben geen eigen lijke namen, maar ze worden aange toond door den naam van haar getal, zooals de le van de 4e maand, de 9e van de 7e, enz. Met betrekking tot de kleine zonne maanden, zegt men: de le van leih oen (maand, waarin de lente be gint) of de le van lei-hea (begin van den zomer), enz. Dan zijn er nog bij zondere dagen, even bekend als bij ons de dagen van Allerheiligen, Goe de Vrijdag, Sint-Jan, enz. Ze heeten keo, de hoorn, neu, de vrouw, sing, de ster, enz. De vacanties der Clrneezen of zoo genaamde vrije dagen, hebben vooral od bun driemaandelijksche feesten plaats. De verwisseling van het jaar wordt algemeen bescho.uwd als een tijd van vermaak en uitspanning, en omdat in den winter het koude weer bijna altijd een gedwongen schorsing der werkzaamheden tengevolge heeft, worden de feesten van het nieuwe jaar onder alle klassen, gedurende 14 dagen of drie weken gevierd. De openbare besturen zijn dan voor den tiid van een maand gesloten. ■l'-port en Wedstrijden. Wielernieuws. Onder de talrijke leden van den „A N. W. B. heeft zich eene commissie ;evormd om den heer J. C. Burkens een huldeblijk aan te bieden, bij zijn afscheid van den ,,A. N. W. B." als secretaris op 1 Januari 1901. Het plan is om provinciale commissiën te vor men. ten einde aan het voornemen een zoo uitgebreid mogelijk karakter te geven. Diekentmann te Breslau. Te Breslau is Zondag 1L bet 100 kilometer kampioenschap van Europa gewonnen door onzen Hollandscben rijder Diekentmann, die dit jaar reeds zooveel malen een uitstekende figuur in de 25, 50 en 100 kilometer-afstan den maakte. Diekentmann won in 1 uur 47 min. 13 sec., 2. Huret, 3. Tay lor. 4. Scheuermann. Te Parijs was Henri Meijers in zijn wedstrijd tegen Jacquelin en den Ame rikaan Cooper minder gelukkig. In de drie afdeelingen was telkens Jac quelin de eerste, Cooper tweede en Meijers derde. Men was bet er over het algemeen over eens dat onze kampioen niet alles kon geven na zijn laatste ongesteldheid. n een schrijven aan de „Velo" neemt Henri Meijers afscheid van het Fransche publiek dat hij gaarne mocht lijden en dat hem steeds gefê teerd heeft. Hij voegt daaraan toe, dat het hem zeer spijt zijn laatsten wedstrijd niet door een overwinning bekroond te zien, maar hij was te voren haast overtuigd dat hem dit na zijn ongesteldheid met zulke sterke tegenstanders niet gelukken zou. H;j wilde echter bet publiek niet teleur stellen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem, 5 October 1900. Geachte Redactie. Gaarne zag ondergeteekende voor onderstaand een plaatsje in uw veel gelezen blad afgestaan. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Het Haarlemsch comité voor Zon dagsrust, hetwelk zijn ontstaan te dan ken heeft aan een oproeping van het bestuur der afd. Haarlem van den N. R. K. Volksbond aan de verschillende werklieden-vereenigingen hier ter ste de om saam te werken tot het verkrij gen voor de arbeiders en arbeidsters van een wekelijkschen rustdag (en liefst den Zondag) van 36 uren; dit co mité bestaande uit afgevaardigden van den N. R. K. Volksbond, van het Alg. Ned. Werkl. Verbond, Meubelmakers- bond, Slagersgezcllen-vereeniging, Bak kersgezellen-vereeniging, Timmerlie- den-vereeniging „Eensgezindheid", Stucadoorsvereeniging en de Post, roept bij deze uwe hulp en medewer king in tot bereiking zooveel mogelijk van bovenstaand doel. Zij wil bij voor baat op uwe medewerking rekenen, omdat gij met haar er van overtuigd zult zijn, dat deze eisch niet is eene onmogelijke, maar met een beetje goe den wil best door te voeren is, behou dens uitzonderingen. Waar de aard van het bedrijf niet toelaat, dat de wekelijksche rustdag geregeld op den Zondag valt, daar wenscht het Comité toch, dat dit wel het geval zal zijn minstens om de veer tien dagen. Het Comité verzoekt u mitsdien: lo. De uitbetaling der weekloonen in het vervolg te doen plaats hebben des Vrijdags. 2o. Niet dan in de hoogste noodza kelij kheid arbeid te laten verrichten op den Zondag. Wat punt lo. betreft: Bij de vrijwel algemeen heerschende gewoonte van uitbetaling der weekloonen des Zater dagsmiddags of 's avonds, daar blijft voor de vrouw van den werkman, die in den regel op het weekloon zit te, wachten, geen andere tijd over om haar boodschappen te doen dan des Zaterdagsavonds laat of des Zondags. Wanneer nu het loon des Vrijdags, ontvangen wordt, zijn zij des Zater dags den geheelen dag in de gelegen-, heid hunne inkoopen te doen; en wat betreft punt 2o: Het meest van den tijd brengt de werkman buiten zijn gezin door en waai- hem nu een rustdag wordt gege ven, daar is het van zelf sprekend, dat hij dien verlangt liefst op een Zondag. Waarom? lo. Omdat zijn familie en kennissen vrij zijn en hij die kan bezoeken; 2o. Omdat zijn vrouw en kinderen "vrij zijn, zoodat zij gezamenlijk kun nen gaan wandelen en genieten en niet te vergeten: 3o. Iiij kan op dien dag zijne gods dienstplichten waarnemen. Het Comité vertrouwt, dat deze en- ele regels door u met aandacht zullen gelezen worden, en gij bet uwen steun en medewerking niet zult onthouden, maar wil mede-ijveren voor een we kelijkschen rustdag (en wel zooveel mo gelijk den Zondag) van 36 uren voor alle arbeiders en arbeidsters in Haar lem. Namens bet Comité voor Zondagsrust C. ZWANEVELD, Secretaris. Rollandstraat, no. 25. met de bijvoeging, dat deze man zal sterven en een van u beiden hem gedood heeft. Uwe beschuldiging is in den hoogsten graad belachelijk in zoo verre ze mij geldt, antwoordde Savinien, en niets minder dan af schuwelijk voor zooverre ze op Helene betrekking heeft. Tusschen broeder en zuster heerschte nooit ook maar het kleinste verschil van meenïng, die aanleiding kon ge ven om aan twist te denken. Wat mij betreft, zoo herinnert u zich, dat Renaud, toefi hij een weinig bekomen was van zijn aanval, mij zelf verzocht u te halen. Zonder eene minuut te verliezen snelde ik naar u toe. Wat hier in mijne af wezigheid geschied is, weet ik niet, maar ik kan het mij gemak kelijk denken. Renaud heeft een nieuwen en heviger aanval moe-I ten doorstaan, en zijne zuster, die hem ook anders verpleegt, was juist bij hem of kwam toevallig hier. De dokicr had zich gedurende: deze verklaring met Renaud bezig gehouden. Het was hem heel spoe dig duidelijk geworden, dat hij hem met de gewone middelen niet weer tot bewustzijn kon brengen; hij schelde daarom en liet hem te bed brengen. Dat maakte ook Mar garete opmerkzaam en doodelijk verschrikt kwam ze met Martial aangeloopen. Toen ze het schijnbaar leven- looze lichaam van haren echtge noot zag, wierp ze zich met een luiden gil in de armen van den Amerikaan. Om 's hemelswil, wat is er gebeurd? Is hij dood? Neen maar ik kan helaas niet voor zijn leven instaan. Maar wat is er dan toch ge beurd? Zeg mij alles. Uw echtgenoot gevoelde se dert eenigen tijd, dat zijn toestand eiken dag verergerdehij deed alles om zijn lijden te verbergen, vooral echter voor u, mijne lieve Margarete. Maar ten slotte bleek zijne kwaal sterker dan zijn moed, en in dezen toestand vond ik hem straks, toen zijn neef mij in de groots!;' haast gehaald had. Thans kwam Savinien met He lene dichterbij. Het gelaat van deze laatste was doodsbleek en de hreedo, donkere kringen om de diep in hunne kassen liggende Marktnieuws. Haarlemmermeer, 4 Oct. 1900. Roodé wintertarwe f 6.50—7. Jarige tarwe f 7.257.75, Witte tarwe f 6.507,25, Canada tarwe- f 5.50—6.Zomer ristarwe 6.— 6.25, Rogge 4.755.50, Haver 5.756.25, Chevaliersgerst /5. 5.50, Wintergerst f 4.254.50, Zo- mergerst 4.4.40, Duivenboo- nen 6.506.75, Roode Duivenboo- nen f 7.7.25, Paardenboonen f 5.756.10, Bruinen boonen f 9. 9.50, Groene erwten 7.voet stoots, 8.op kook. Grauwe erw ten f 12.14.Capucijners 7.508.Kanariezaad 6.25- 6.75, Karweizaad 18.5018.75, per 50 kg. inclusief, Koolzaad /10. 10.50, Blauw maanzaad f 9.5010. inclusief, Geel mosterdzaad /15. 17.Bruin mosterdzaad 1921 per 70 kg. netto. oogen verrieden al de kwalen van deze gemartelde ziel, welke, ge neigd tot het kwade, zich echter onder den louterenden invloed der liefde weer tot het goede geneigd had. Toen ze Renaud met geelbleek gelaat en gesloten oogen roerloos op zijn bed zag liggen, meende ze, dat hij reeds dood was, en met een doffen kreet viel ze bij zijn bed op den grond. Savinien echter boog zich naar het oor van den Amerikaan en fluisterde hem in Meneer de dokter, het oogen- blilc is bovenmate gunstig. Waar om zegt u niet tegen Margarete wat uw streng gevoel van plicht u voorschrijft? Zie Helene toch eens aan, hoor maar eens, hoe ze. sniktEr kan toch geen twijfel be staan, en ieder moet het opvallen, dat dit eene zuster is, die haren broeder gedood heeft. Dunkt u ook niet? (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6